לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-03-2008, 10:23
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
דברי יוסף - לקוטי הפרדס
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Kidonkey שמתחילה ב "שאלה לגבי הפסוק "נעשה אדם בצלמנו כדמותנו""

ויאמר אלהים נעשה אדם בצלמנו כדמותנו

תיבת "אלהים" מורה על ריבוי המעלות: אדנות, שררות וכחות, לכן בו סימן הרבים ´ים´. על דרך "אדני יוסף" )לקמן לט, כ(, "בעליו עמו" )שמות כב, יד(, לשון רבים, אף שהכונה גוף אחד. והנה בבריאת האדם, שהוא בתכלית השלימות, ובמעלה ובמדרגה העליונה יותר מכל ברואי ששת ימי הבריאה, נאמר לשון זה: "נעשה אדם" וגו´. כביכול כאלו הבורא דבר והתיעץ עם כבודו: "נעשה אדם" וגו´. שכל מדותיו מעלותיו יסכימו ויפעילו בבריאה זאת, בכדי שתהיה בתכלית השלימות)א(.

ו´צלם´ ו´דמות´ האלהים, הכונה: כי בבורא ברוך ה´, החסד והרחמים וכל מדות הנאות והטובות, בתכלית עד אין קץ וסוף, והכל בתכלית השלימות. ובצלם ובדמות זה נברא האדם, שניתן בו אהבת מדות אלה, שנתן בלבו חשק לרדף ולהשיג מדות אלה כפי יכלתו, כחלק אלוה ממעל. )אולי בכונה זאת אנחנו מתפללין בתפילת שמונה עשרה: "כי באור פניך נתת לנו ה´ אלהינו )נוסחת האשכנזים( תורת חיים ואהבת חסד וצדקה וברכה" וכו´. רצונו לומר: על ידי אור פניך, דהיינו שאדם נברא בצלם אלהים, נתת בלבנו שורש ויסוד אהבת כל מדות הטובות האלה(. אכן אם האדם בעל חסד ורחמים עד קצה האחרון, בצלם אלהים, אין ביכלתו לצער שום בריאה בעולם, לרדותם, לשחטן ולהרגן. לכן הוסיף ה´ ואמר )כאן א, כו בהמשך הפסוק(: "וירדו בדגת הים ובעוף השמים ובבהמה ובכל הארץ )רצונו לומר חית הארץ( ובכל הרמש הרומש על הארץ". אף שיהיה האדם בצלם אלהים בעל חסד ורחמים, אכן לא יגיע במדות הטובות אלה עד קצה האחרון, כי אם יוכל לרדות ולשמש בבהמות ובחיות. כי לולי כן אין לעולם קיום. והם נבראו לצורך האדם.

http://www.tevuot.org/pardes/1.html

חזרה לפורום
ישן 28-06-2008, 15:01
  bigdady bigdady אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.03.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Kidonkey שמתחילה ב "שאלה לגבי הפסוק "נעשה אדם בצלמנו כדמותנו""

מצטער על ההקפצה אבל אני חייב להגיב על זה.

לפי חומר הלימוד לבגרות בתנ"ך שם אנו לומדים מפירושי רש"י, חז"ל וחוקרי המקרא, בפס' זה מתייעץ ה' עם המלאכים לגבי בריאת האדם - דבר זה בא להראות את חשיבותו ועליונותו של האדם על יתר הברואים. זו הסיבה ללשון הרבים.

עכשיו לגבי המילה "בצלמנו" - ה' הוא אל מופשט [כלומר אינו גשמי], הוא אינו בא במגע עם הברואים, וזאת בניגוד למיתוסים וסיפורי האלילים שם הם גשמיים, בעלי תכונות אנושיות, ואף מתערבבים גשמית בתוך העולם שיצרו. לכן, "בצלמנו" פירושו הנשמה שלנו, הקירבה הרוחנית ל-ה', ושוב הדגשת עליונותנו על יתר הברואים. קירבתנו הרוחנית ל-ה' מתבטאת גם ע"י היכולת שלנו לבחור, לחשוב, ללמוד, לדעת, לשלוט..

עכשיו אני חייב לציין: אני לא חרדי, אני לא יושב ישיבה, ואני אפילו בקושי אחד שאפשר לכנות אותו מסורתי. התשובה כאן היא תשובה ע"פ חומר לימודי לתנ"ך, בבצפר עיוני חילוני. לכן, אני לא יודע עד כמה התשובה הזו מקובלת בעיני הדתיים, כיוון שהחומר הלימודי כולל בתוכו הרבה מפרשנויות של חוקרי המקרא, כלומר לא הפירוש המסורתי.

יחד עם זאת, אני הולך לעיתים לשיעורי תורה אותם מרצה רב מהישיבה [לאחרונה אני מתמיד ללכת לשם רוב ימי השבוע], וללא קשר לפס' הזה, הוא אמר לא פעם שהנשמה שלנו היא חלק אלוהי, כלומר בכל בן אדם טמון חלק אלוהי וזה הסיבה, ע"פ טענתו, שכל אחד בתוך תוכו, אפילו האתאיסט הגדול ביותר, מאמין ב-ה', וזו הסיבה שרבים אחרים מגיעים לתקופות בהם הם מרגישים קירבה ל-ה' ושעליהם לפעול על מנת להתקרב.. מה שמזכיר לי מאוד את הקירבה הרוחנית עליה מדובר בפס' הנ"ל.
תודה.

נ.ב: מצטער שהגבתי בשבת.. כמו שציינתי אני לא דתי מסור, כרגע אני לא שומר על עניין החשמל דבר שאני מרגיש ומקווה שהולך להשתנות בקרוב.

נערך לאחרונה ע"י bigdady בתאריך 28-06-2008 בשעה 15:07.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:43

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר