לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-10-2006, 08:39
  טירון טירון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.05.06
נשיאת אלונקה

ראיתי זה עתה את כל הסדרה "The Unit"- שמבוססת על ספרי "דלתא פורס". באחת האפיזודות - הם נאלצו ללכת כ-15 מייל ולסחוב פצוע באלונקה, בשטח מישורי. מה רבה הייתה הפתעתי שנשיאת האלונקה התבצעה לא על הכתפיים אלא עם זרועות מיושרות, בגובה הירך. (לא מצאתי ניסוח יותר אלגנטי לצורת הנשיאה הזו).
ושאלתי: האם "מסע האלונקות" המיתולוגי, והקטע הקטן שהראו מהמלחמה האחרונה שבו חיילים נושאים אלונקה על כתפיהם, זה הכרח? מה קל ומועיל יותר? נשיאת אלונקה על הכתפיים, או נשיאתה כמו "סל קניות"? למשל, עולה על דעתי שאם יש אינפוזיה, זה חייב להיות "למטה", אבל נאמר שאין אינפוזיה: איך מבחינת המאמץ , ובשטח מישורי, ובהנחה שרצוי לשמור על פרופיל נמוך /שפוף בתנאי קרב - רצוי יותר לשאת אלונקה?
אם התירגולת השתנתה - וסוחבים "כמו שראיתי בטלויזיה" - אשמח לשמוע. אם מסע אלונקות נועד רק לגיבוש ולתרגול סיבולת, והוא לא קשור כלל למה עושים בשטח כשיש צורך באלונקה - גם אשמח לשמוע.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-10-2006, 18:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי המעופף שמתחילה ב "עוד קצת הרהורי כפירה..."

מי שחושב שהאלונקות נשארות באותה צורה נחמדה על הכתפיים כל הזמן טועה. נסה פעם להעביר אלונקה בשטח סבוך, מבולדר או מלא מכשולים, לזחול עם האלונקה בשביל לעבור מצוקונים וכו'... אתה תראה שהאלונקה מטלטלת מאוד וממש לא נשארת על הכתפיים...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-10-2006, 06:52
  טירון טירון אינו מחובר  

למעופף ולשאר
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי המעופף שמתחילה ב "דווקא לא חשבתי על הכתפיים..."

לשאת "בשיטה האמריקאית" - דהיינו נמוך- דהיינו מה שראיתי בסדרה הזאת - זו ממש התרגולת האמריקנית? עכשיו אני כבר לא מבין כלום. אם יש טענות ממי שהתנסו בנשיאה נמוכה כזו זה שהיא "תולשת ת'זרועות", "הורסת את הגב" וכו.,(התגובות מלמעלה) מדוע האמריקנים משתמשים בשיטה גרועה זו? אם, מצד שני, יש להם איזה מנשאים מיוחדים שמאפשרים להם להפוך את צורת הנשיאה הזו ליותר נסבלת, ואולי גם יותר טובה מצורת הנשיאה שלנו - למה זה לא מאומץ אצלנו?
כמובן שאני מבין שתנאי שטח, מצב הפצוע, (כן או לא אינפוזיה) סוג הפינוי (תחת אש או לא), הקילומטראז' שצריך לעשות וכו. הם גורמים שצריך לשקול אותם - ולשנות בהתאם - הרי בכ"ז, ולמרות זאת - התרגולת והאימונים הקיימים, הם "תמיד על הכתף". נראה לי שמבחינת הפצוע - כפי שנכתב מעלי - עדיף בגובה האגן. מבחינת היכולת של ה"סוחבים" לעשות מרחק גדול במהירות - בעלי הנסיון כאן מעידים שיותר טוב "על הכתף". (משום שאין לנו את המנשאים שאולי לאמריקנים יש) לא נראה לי שמיצינו.
ישן 12-10-2006, 14:40
  המעופף המעופף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
הבהרה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "למעופף ולשאר"

אני לא יודע אם נשיאה בגובה האגן זו אכן התרגולת האמריקאית. כשכתבתי "השיטה האמריקאית" רק התייחסתי בקיצור למה שכתבת בראש האשכול. מצטער על אי ההבנה. יחד עם זה, כשאני חושב על זה עכשיו אני לא מצליח להיזכר שראיתי אי פעם תמונות או סרטים, של הצבא האמריקני או כל צבא אחר פרט לצה"ל, סוחבים אלונקה בגובה הכתף. האם זו המצאה צה"לית? אני בטוח שגם בצבאות אחרים מדי פעם קורה שמעלים אלונקה לגובה הכתף, אבל האם זו תרגולת רשמית? האם בכלל כל הנושא של מסע אלונקות כשיטת אימון וגיבוש קיים בצבאות אחרים?

אגב, לאח שלי יש עד היום כמה אחוזי נכות בגב תחתון (הוא גמר את הדיסקוס והרופאים נאלצו לחבר לו שתי חוליות יחד) כתוצאה מסחיבת אלונקות בטירונות, ולמרות זאת מעולם לא עלו בראשי שום "הרהורי כפירה" עד עכשיו. לא צריך להיות גאון גדול בשביל להבין שסחיבת אלונקה, על הכתף או בגובה האגן, זה לא תרגיל ארגונומי במיוחד. ברור שכאשר יש פצוע אף אחד לא חושב על הגב שלו. יחד עם זה, אני לא יכול שלא לתהות אם במאה ה- 21 אי אפשר להמציא שיטה קצת יותר ארגונומית לסחיבת אלונקה.
ישן 12-10-2006, 19:08
  flatfoot flatfoot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.07.03
אלונקה סוחבים רק מהכתף
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי המעופף שמתחילה ב "הבהרה"

מהמותן סוחבים כמו שהבחור למעלה אמר רק למרחקים קצרים ולצורך העמסה למסוק.
תאר לך מזה לסחוב שק כבד עם יד אחת לצידי הגוף(כמו סל קניות) ותארלך מזה לסחוב אותו על השכמות.
בשכמות הכובד מתפזר יותר טוב על הגוף(למרות שבאלונקה זה לא בדיוק כך כי זה רק על צד אחד.

כל המנשאים לסחיבת אלונקה לא נראים לי ראלים מי שסוחב אלונקה גם ככה לא יכול לעשות כלום חוץ מזה וזה סתם יהיה מסורבל לשפצר קליפסים\משנאים או לא יודע מה לווסט.

מה גם שמשנים צורת סחיבה לפי תנאי השטח, בירידה הזוג האחורי סוחב בגובה מותניים והזוג המוביל גובה כתפייים ובעליה הפוך וכו'

אם כבר יש מה לשפר בנושא האלונקות זה שיהיו יותר אלונקות 8 שגם יותר קלות וגם יותר קטנות.
מי שראה פעם חייל הולך עם אלונקה 4 ראה איך הוא בולט בשטח עם ה4 רגליים שמזדקרות לו מהגב.
ישן 13-10-2006, 11:41
  5דרקון5 5דרקון5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "נשיאת אלונקה"

הרעיון לשפצר תאלונקה לאפוד או לווסט או חגורה או משהוא בסגנון אם שליפה מהירה ושחרור אוטומטי במקרה של נפילה או החלקה יכול להיות השיפור הבא. בתור אחד שסחב אלונקה בשני המצבים למרחקים שונים אני יגיד לך שסחיבת אלונקה על הכתפיים היא הטובה ביותר למרחקים ארוכים. במרחקים ארוכים סחיבת מותניים כשהיד ישרה לא מעשית.. גם אם תצליח במקרה זה יצתרכו לכרות אותה. כששריר נמצא במצב מכווץ(תחת עומס) לאורך זמן רב(שעה-כמה שעות), נפגעת זרימת הדם באזור ורקמת הגוף באזור פשוט מתה.

אגב אחרי מסעות רבים עם האלונקה על הכתפיים זה פשוט ירגיש כמו משקל שהוסיפו לאפוד שלך ולא יכאב כל כך(פסיכולוגי בעיקר). הרעיון הוא להצמיד את האלונקה לשקע בין הכתף לצוור, צמוד לצוור(אין צורך להפעיל לחץ לכיוון הצוור) ותוך כדי שהגו ישר להתקופף עם כל הגוף העליון ממש קצת כלפי מטה כדי שהאלונקה לא תקפץ לך על הכתף ותשבור אותך מנטלית. הכאב שאתה מרגיש בכתף ובגו העליון איננו כאב שרירים אלה כאב של לחץ ושפשוף המופעל על העור בין הכתף לאלונקה(רבים נותים לחשוב שהגו שלהם נשבר או שהשריר שלהם נתפס וזו טעות מנסיון אישי זה יעבור תוך 10-20 דקות). דבר טפשי נוסף שנוטים לעשות זה להוסיף אנשים מתחת לאלונקה לעזור, הבעיה היא שאין מקום ומי שמתחת רק מפריע לשניים מאחורה לצעוד כמו שצריך(הם ידרכו עליו ויתקעו בו) ובכל מקרה הוא לא מצליח להפעיל כח משמעותי כשהוא דוחף למעלה תוך כדי תנועה עם כף היד שלו. רק שהאלונקה עומדת אפשר לעזור מהצדדים.

בכלל אפשר שרק שני אנשים יסחבו אלונקה(מדובר בסוסים.. שייטת 13 וכאלה) כל אחד תופס שני ידיות ואם הוא רחב מספיק מניח אותם על הכתפיים כאשר הראש נמצא בין הידיות לא מדובר במשהוא יוצא דופן ביחידות העילית שלא לדבר על סחיבת פצוע או שבוי(כאשר אדם אחד סוחב את כל משקל הפצוע לבדו) לאורך קילומטרים רבים(ידוע בשייטת 13).
לצערי אני בתותחנים ושם לא יודעים(פשוט אין נסיון ואימונים) לסחוב אלונקות כמו שצריך מה שגם הכי הרבה שסחבתי היה 3 קילומטר במסע כומתה וזה היה בקצב של צב, וכולם מתבכיינים(.........). אלונקות סחבתי לפני הצבא, באימונים ובגיבושים.

נערך לאחרונה ע"י 5דרקון5 בתאריך 13-10-2006 בשעה 11:43.
ישן 13-10-2006, 11:45
  טירון טירון אינו מחובר  

מה הבעייה?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "נשיאת אלונקה"

אי אפשר פשוט לחבר קבוע 4 לולאות (רתמות מרופדות) ל-4 הקצוות של המוטות, וכשצריך- לפתוח האלונקה, לתלות את רתמות הללו על הכתף, כך שהאלונקה מגיעה לגובה המותן, סוחבים מגובה המותן- והפצוע מקבל את הייתרון, שנכתב עליו מעל - של להיות בגובה הזה. כמובן שהלולאות הללו צריכות להיות ניתנות להארכה או קיצור (לוקח שניה וחצי), כי יש הבדלים בגובה של החיילים.
למה זה צריך להתחבר בכלל לווסט או לחגור? אם באמת חיבור 4 הרתמות הללו, לקצות האלונקה - כשהן מרופדות קצת, כדי להקל על הנושאים ולעזור להם להגיע מהר יותר - הוא אפשרי, הרי שחלוקת משקל בין הכתפיים, ובין הזרועות שנושאות את האלונקה- נותנת את "הטוב שבשני העולמות".
שאלה שאני לא יודע לענות עליה, היא מתי יש יותר עומס על השריר של הזרוע: (הדו-ראשי, נדמה לי)- כשהייד פרושה, (אלונקה למטה), או כשהיא מקופלת? או שזו שאלה לא לעניין?
אני מתעקש קצת בעניין, כי לא היה מסע אלונקות שבו השתתפתי שבו לפחות אלונקה אחת לא התהפכה. והפצוע המדומה נחבט כהוגן.
ישן 13-10-2006, 12:03
  analmongus analmongus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
פעילות השרירם
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "מה הבעייה?"

העומס על שריר ה-BICEPS BRACHII (דו ראשי זרועי, או השריר הקדמי), לדעתי, גדול יותר כאשר המרפק בפשיטה, קרי כאשר הזרוע והאמה מיושרות. ההסבר לכך הוא שהאלונקה נוטה ליישר את המרפק,והשריר הספציפי הזה פעיל כל הזמן כדי למנוע זאת. זאת, והעובדה שמאפיניי השריר כ"אנארובי" מבחינת הרכב הסיבים (קרי - הוא לא בנוי לביצוע של מטלות ממושכות בעומס תת-מירבי), גורם לעייפות שלו בזמן קצר - ולחוסר יכולת להתמיד בביצוע המאמץ. זאת בניגוד למצב בו האלונקה נישאת על הכתפיים - שם האלונקה נוטה לכופף את המרפק - ולכן השריר (בניגוד לדעה הרווחת) כמעט ולא משתתף במאמץ. יש לו תפקיד כ"עוזר" לכפיפה במפרק הכתף (קרי, העלאת הזרוע כלפי מעלה), מכיוון שהוא מתחבר מעל המפרק. העומס העיקרי, לדעתי, בעת נשיאת אלונקה על הכתפיים - הוא דבר ראשון בלחץ המכני המופעל שרירי הטרפזיוס (ידית הנשיאה היושבת על אזור הכתף) , שיכול לגרום במקרה ממש ממש גרוע לעצירת זרימת הדם לגפה הרלוונטית (בהחלט נדיר שזה גורם לסיבוכים, אבל היו מקרים בעבר בצה"ל שהנושא גרם לנזק משמעותי). כמו כן, ויותר חשוב לטעמי, היא ההעמסה הלא סימטרית על הגו - כאשר ידוע, נחקר ומאושרר שנשיאת משקל בתצורה הזו הינה מרכיב מרכזי באתיולוגיה של פגיעות גו תחתון.

בעבודתי בעבר - מ"פ במילואים בדק את ההשפעה של נשיאת אלונקה לאורך זמן על מנח הגו - אך חוץ מהברור מעליו - שככל שאתה נושא את האלונקה לאורך יותר זמן, הגו מתכופף יותר ויותר הצידה וקדימה, אני לא זוכר תוצאות משמעותיות אחרות. בכל מקרה - מבחינה בריאותית - יש פעילויות טובות יותר...
ישן 13-10-2006, 12:45
  5דרקון5 5דרקון5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי טירון שמתחילה ב "תודה לכולכם,"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי טירון
אני משוכנע ש"מסע אלונקות" הוא לא באמת תרגול שנועד לצרכים אמיתיים של נשיאת פצוע, אלא ל"גיבוש, חישול, ו... תעסוקה לאורתופדים."

אני גם מבין שרעיון ה"רתמות" שהצעתי - ממש לא נראה לכם...על כל מקרה, מעניין אותי אם מישהוא שמכיר את התרגולות בצבא האמריקני יוכל להוסיף אור בעניין.

רעיון הרתמות כבר אמרתי נשמע לא רע בכלל.

מסע אלונוקות מעשי ביותר בחי"ר שכן במלחמה רבים הם המצבים שאי אפשר לפנות פצויים ופשוט צריך לסחוב אותם בחזרה.. ממש ככה. במלחמה כוללת בכלל אין מצב שיפנו כל פצוע.. משתמשים אך ורק באלונקה.. תאמין או לא.

שלא לדבר על פעילות של יחידות עילית. כך לדוגמא איזה מבצע של שייטת 13 בלבנון(לא זוכר מה שמו). הם נחנסו ויצאו מהים.בדרך חזרה רדפו אחריהם ואיזה תושב גילה אותם והם לקחו אותו שבוי, מפקד הכח הורה לאחד הלוחמים לסחוב אותו והלוחם סחב אותו לאורך כל הדרך חזרה סחיבת פצוע(יותר מסורבל וקשה מאלונקה), מדובר על קילומטרים רבים. בסוף גם ירו בשבוי ברגלים שכן היה להם עוד דרך בים עד בטחה ולא רצו שירוץ חזרה ויסגיר את מיקומם. מפקד המבצע נשפט בגלל החלטה זו (פשוט ברח לי השם)

נערך לאחרונה ע"י 5דרקון5 בתאריך 13-10-2006 בשעה 12:48.
ישן 15-10-2006, 06:27
  טירון טירון אינו מחובר  

לדרקון
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי 5דרקון5 שמתחילה ב "[QUOTE=טירון]אני משוכנע ש"מסע..."

צודק. נסחפתי. בהחלט יש מצבים בהם פינוי על אלונקה למרחק רב הוא תסריט אפשרי, והיו ויש דברים מעולם. (אם כי אני מבטיח לך שיש גם יחידות שעושות מסעות אלונקה רק לשם הגיבוש והמסורת והחישול - ללא שום צורך מבצעי, בדיוק כמו ש"מעבר חלון" במסלול המכשולים הצבאי הוא ....איך לומר - לא בדיוק משהוא שדומה לדבר מה ממשי) -
אבל דווקא בגלל העובדה ש"סוחבים" - העליתי את הנושא. אני בטוח שיש מה לשפר בעניין. לנוכח העקרון ש"לא משאירים פצוע בשטח" - אני מאוד מקווה שתינתן המחשבה ויינתנו הכלים הכי טובים (כמה כבר עולות "רתמות"?) למי שאמורים ליישם את העיקרון הזה בשטח!
תודה לכל המגיבים, אשמח אם מישהוא שמכיר את התרגולת והכלים בצבא האמריקני יאיר את עיני בנקודה זו.

נערך לאחרונה ע"י טירון בתאריך 15-10-2006 בשעה 06:29. סיבה: הגהה
ישן 16-10-2006, 12:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי גילילינג שמתחילה ב "מישהו ניסה לסחוב פצוע"

אני משער שאתה מדבר על אלונקת חפירות. זה די נוח, ובצירוף מוט מתאים גם ניתן לשאת את הפצוע רק עם שני אנשים. מצד שני זה לא כ"כ בריא לפצוע.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:53

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר