לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-08-2007, 21:05
  hoddle hoddle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.07
האם ישראל צריכה ליזום מלחמה עם סוריה?

הודעה ראשונה שלי(אם זה מתאים לפורום פולטיקה יותר תעבירו לשם)

כפי שזה מסתמן סוריה נערכת למלחמה, היא מרחיבה את מלאי הרקטות והטילים שלה, מתחמשת בנשק נ"מ ונ"ט חדיש ומקבל סיוע רב מאיראן(ואף מרוסיה)
כפי שזה נראה אין ספק לכך שפניה של סוריה מועדים כלפי עימות מזויין(אומנם לא עכשיו כי הם עוד לא מוכנים לגמרי, אלא עוד שנתיים שלוש או אפילו פחות).
האם כדאי לממשלת ישראל ליזום את העימות הזה ולנצל את העובדה שלישראל עדיין קיים יתרון מסויים מבחינה אסטרטגית?
או שעדיף לא להראות תוקפנים ולהתכונן מבחינה הגנתית קודם כל ורק כאשר יגיע העימות אלינו להגיב אגרסיבית?

לחיילים שבינינו:
עד כמה צה"ל באמת ערוך לעימות מול סוריה(שיותר מסביר להניח שחיזבאללה תצטרף אליה)?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-08-2007, 21:32
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
שאלה כבדת משקל ונגועה בהרבה פוליטיקה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hoddle שמתחילה ב "האם ישראל צריכה ליזום מלחמה עם סוריה?"

אני מציע להסתכל על המצב בעיניים סוריות - הסימטריה היא די גדולה. הסורים רואים בצד השני צבא שמתחמש מהר, מתאמן יותר, שואף לנער מעליו את ההפסד של אשתקד, והנהגה פוליטית שמאותתת בכיוונים שונים.

השאלה שלך היא עקרונית במובן מסויים - האם ישראל עדיין שוקלת מלחמת מנע כאופציה אמיתית? נדמה לי שהתשובה המעשית היא לא. כל אחד יגיד לך שאם תמונת המודיעין תצביע על כוונות ברורות למתקפה של הסורים, אזי יש למנוע את המהלך באמצעים מדיניים או צבאיים. אלא שתמונת המודיעין לא תהיה חד משמעית עד הרגע האחרון (בגלל האמור בפסקה הקודמת), והמגרש המדיני יוסיף ערפל נוסף. נוכח זה יהיה קשה בישראל של היום לגייס תמיכה למהלך מונע, ובפרט כאשר מטרתו היא הגנה על חבל ארץ שישראל הצהירה שהיא מוכנה לוותר עליו.

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 08-08-2007 בשעה 21:42.
ישן 08-08-2007, 21:58
  משתמש זכר Malchi Malchi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.06
ישנה עוד שאלה
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "פרט לכל אשר פורט מנקודת המבט הסורית אני חושב שיש לקחת אף בחשבון..."

מנסיון העבר אף צבא לא הצליח להתמודד עם גרילה כמו שצריך בגלל טעות מפתח בסיסית וזה
הפסקת היוזמה ותפיסת עמדות (אמריקאים בויאטנם, אמריקאים בעירק, ישראל בלבנון עד שנת 2000)
כמו כן אני לא מצליח להזכר במצב בו צבא סדיר הפך עצמו לצבא גרילה, אותי מעניין לראות
האם ההכרזות ימומשו, ואם כן כיצד הדבר יפעל.
ומישהו מוכן להסביר לי בבקשה מהם הסימנים ליד השם שלי? זה משתנה על בסיס יומי (אני חייב להודות שיש גיוון)

ישן 08-08-2007, 22:19

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לגבי הסימנים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי לבני
מסתבר שזו שיטה חדשה שנועדה לסייע לך למצא את ההודעות שלך באשכולות השונים בהם הגבת... דווקא רעיון לא רע....

לגבי צבא סדיר שהפך עצמו ל"צבא גרילה" - אני חושב שלא צריך לבצע זאת בצורה גורפת (עדיין יש לך צי ומטוסי קרב לא?) אלא מספיק יהיה לפתח תורות לחימה שמתבססות על לוחמת גרילה ולהכשיר יחידות ייעודיות לכך.
בגדול - הדוגמא שעולה לי כרגע בראש היא משהו בסגנון של חוליות ציידי טנקים ע"ע חוליות ה"סאגר" המצריות ביום כיפור או אפילו חוליות מטוליסטים דוגמאת החבר'ה הרכובים ע"ג אופנועי שטח כנהוג בצבא איראן.....

יש להם את האופנועים הטובים בעולם.
בעקרון חולייות של ציידי טנקים זה שיטה שונה למשל ואיך שפעל החיזבאללה במלחמה האחרונה,
לרוב מערכות הנשק היו כבר מוכנות ומוסוות והכוון היה רק צריך להגיע אליהם לירות ולברוח עוד לפניי
שהטיל פגע במטרה (במקרה ומדובר במערכת שגר ושכח שהיית פה בכלל).
לדעתי הבעיה העיקרת בהפיכת צבא סדיר לגרילה היא החורים ההגנתיים שזה משאיר.

ישן 09-08-2007, 00:32
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הממ, מאיפה להתחיל לתקן?
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Malchi שמתחילה ב "ישנה עוד שאלה"

הצבא הבריטי ניצח גרילה במלאיה ועזר לניצחון בבורניאו.
הסולטן של עומאן ניצח גרילה בסיוע כוחות בריטיים.
פרו ניצחה את 'הנתיב הזוהר'.
הפיליפינים ניצחו את מרד הסוק.
בטח הייתי יכול לשלוף עוד חצי תריסר דוגמאות אילולא השעה.
צבא סדיר שהפך חלקים נרחבים ממנו לתואמי-גרילה: צבא רודזיה. אני עוד לא יודע למה זה לא עזר לו, כי לא סיימתי את הדוקטורט, אבל תשאל אותי עוד שנה.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 09-08-2007, 14:08

תסכים איתי
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "הממ, מאיפה להתחיל לתקן?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
הצבא הבריטי ניצח גרילה במלאיה ועזר לניצחון בבורניאו.
הסולטן של עומאן ניצח גרילה בסיוע כוחות בריטיים.
פרו ניצחה את 'הנתיב הזוהר'.
הפיליפינים ניצחו את מרד הסוק.
בטח הייתי יכול לשלוף עוד חצי תריסר דוגמאות אילולא השעה.
צבא סדיר שהפך חלקים נרחבים ממנו לתואמי-גרילה: צבא רודזיה. אני עוד לא יודע למה זה לא עזר לו, כי לא סיימתי את הדוקטורט, אבל תשאל אותי עוד שנה.

שהבריטים לא פעלו בצורת צבא סדיר בבוראניאו, לא הייתה שם תקשורת וטוהר הנשק
זה גם כן מושג שנשכח אפשיהו בדרך לשם...
ההכללה שעשיתי הייתה מוטעית נכון, הרשה לי לתקן את עצמי, הכישלונות במלחמה נגד גרילה
נגרמו (לפי זווית ראייתי) מטעות בסיסית מאוד שהיא הפסקת היוזמה מצד הצבא הסדיר.
אני אחזור אלייך עוד שנה בנושא האפשרות שצב סדיר יכול להפוך את עצמו או חלקים ממנו לגרילה
ואיך זה תורם לו.

ישן 09-08-2007, 21:53
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אם הם לא פעלו כמו צבא סדיר, זה דווקא נגד הטיעון שלך, לא?
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי Malchi שמתחילה ב "תסכים איתי"

ולמיטב ידיעתנו בעומאן הובסה הגרילה בלי יותר מדי פשעי מלחמה. כמו-כן, בצ'צ'ניה הרוסים נכשלו במלחמה הראשונה למרות תשומת לב כמעט אפסית לזכויות אדם (טוב, אני גם אומר שהצ'צ'נים ניצחו באותה מלחמה בגלל שלא היו רק גרילה, אבל זה עניין אחר), ברודזיה כאמור היו יחידות פסאודו-גרילה רציניות מאוד, והצבא הקולומביאני כמדומה נכשל מול ה-FARC בשנות השמונים והתשעים למרות מעשי טבח ורציחות, והשיפור הבטחוני שיש שם בשנים האחרונות בא דווקא יחד עם ירידת מקרי הפרת זכויות האדם.
ובקיצור: אני לא רואה מה עניין שמיטה להר סיני.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 09-08-2007, 17:35
  hoddle hoddle אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי hoddle שמתחילה ב "האם ישראל צריכה ליזום מלחמה עם סוריה?"

האם סוריה רוצה מלחמה כוללת אני לא בטוח(יש להם יותר מה להפסיד מאשר לנו)
הסורים יתכננו משהו בסגנון הזה:
מחטף של שטח קטן מהרמה שלנו ואז דרישה מידית להפסקת אש עם לחץ של רוסיה
ואז האפשרויות הן
-ישראל תפתח במלחמה כוללת על סוריה, וחיזבאללה יגיבו במלחמה כוללת על ישראל וכך נלחם בשתי חזיתות(גיוס כללי של המילואים שלנו וניסיון הכרעה של סוריה קודם ואחר כך חיזבאללה)
-כניסה למעין מלחמת התשה עם הסורים עם פעולות קרקעיות מצומצמות שלנו כאשר רוב מתן האש יהיה על ידי חיל האוויר והמערך הארטילרי

אני מעריך שהסורים יותר מתכוננים לאפשרות ב(הצטיידות בסקאדים ורקטות ארוכות טווח הם לא הנשק המתאים להכריע צבא יבשתי חזק\עמיד כמו של צה"ל)

החשש הכבד באפשרות א הוא עד כמה נרחבת הולכת להיות הפגיעה במטרות אזרחיות בימים הראשונים למלחמה עד שצהל יספיק לנטרל את מערך הרקטות של סוריה
ישן 09-08-2007, 18:07
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05

אני רוצה לתהות בקול רם, איך יכול צבא של מדינה לנהל לוחמת גרילה נגד מדינה אחרת מתוך שטחה של מדינתו?

הרי בלחימה מול ארגון חיזבאללה, מגבלותינו נבעו מן הצורך לשמר איזושהי הפרדה בין הלחימה בארגון הצבאי לבין אי פגיעה במדינה שמשטחה הוא נלחם, כיוון שהוסכם שהמדינה המארחת את הארגון אינה אחראית למעשיו (מבינים כמה מגוחך זה נשמע?).

לעומת זאת, אם צבא סוריה ילחם מתוך שטח סוריה נגדנו תוך שימוש בטקטיקות גרילה, איזה מגבלות נוכל להמציא לעצמנו? הרי המצב יהיה מצב לוחמה מול מדינה, ובסך הכל ההבדל ממלחמת יוה"כ יהיה הטקטיקה הצבאית.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:44

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר