לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-11-2007, 22:45
צלמית המשתמש של orreut
  orreut orreut אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
מה עם אלה:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי UAL שמתחילה ב "חרדים וצבא"

נצח יהודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

גדוד נצח יהודה (גדוד 97), הוא הנח"ל החרדי, הוקם על ידי צה"ל בשיתוף עם רבנים ומשרד הביטחון, על מנת לאפשר לחרדים שנפלטו מעולם הישיבות לשלב שירות צבאי קרבי עם המשך השמירה על אורח חייהם האדוק. הגדוד נמצא היום תחת פיקודה של החטיבה מרחבית "הבקעה" בבקעת הירדן והוא מהווה חלק מחטיבת כפיר.

תוכן עניינים

[הסתר]//

[עריכה] היסטוריה

בעבר נוצרו מספר נסיונות של הקמת גופים המכונים 'נח"ל חרדי' המיועדים לציבור החרדי; אולם עקב שיקולים שונים גופים אלו נסגרו.

תחילת דרכו של הגדוד הנוכחי הייתה כפלוגה בגדוד 903 - גדוד היאחזויות של הנח"ל, בשנת 2002 הפך לגדוד עצמאי כאחד מ"גדודי ה90" - "גדוד 97". הגדוד נמצא תחת פיקוח של רבנים, "אגף החברתי" של משרד הביטחון (בעבר אגף הנוער והנח"ל) ושל "פיקוד הנח"ל" של חיל החינוך, כך שהמסלול הייחודי של הגדוד("נחל חניכים - נחל חרדי") מוסדר דרכו במקביל עם "גרעיני הנח"ל" בגדוד 50, קרק"ל וחיל החינוך. עד להקמת חטיבת כפיר, כומתת הגדוד הייתה ירוקה. כיום הגדוד החליף את הכומתה יחד עם שאר החטיבה לכומתה בצבעי הסוואה.

מרגע הקמת היחידה הייתה התנגדות רבה בחברה החרדית לקיומה בשל החשש שהתגייסות חרדים תביא לצמצום מספר הלומדים בישיבות, זאת למרות שמטרתם המוצהרת של המגייסים הייתה לפנות רק לאנשים שנפלטו בפועל ממסגרות הלימוד החרדיות ("שבבניקים"). ההתנגדות התבטאה, בין השאר, בפשקווילים חריפים, אשר אחדים מהם כוונו כנגד הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, מבכירי הציבור החרדי-ליטאי, שנתן הסכמה שבשתיקה למהלך.

הקמת מסגרת מחמירה מבחינה דתית משכה אליה צעירים חרדים לאומיים שהיו מעוניינים בשירות צבאי מלא תוך שמירה על מסגרת דתית מחמירה. אוכלוסייה זו לא הייתה קהל היעד המקורי של היחידה, אך מספר החרדים הלאומיים שחלקם מזוהים עם נוער הגבעות, ביחידה גדל באופן מהיר והוא מהווה כיום חלק משמעותי מחיילי הגדוד.

[עריכה] חיילי הגדוד

למרות שמו, אחוז גבוה של המתגייסים אליו אינם משתייכים לזרם החרדי, ורוב בני הישיבות החרדיות בוחרים לנצל את הפטור משירות צבאי שניתן להם במסגרת הסדר "תורתו אומנותו" . כשלושים אחוז מחיילי הגדוד הם דתיים וחרדים לאומיים המעוניינים בתנאי ההפרדה מבנות ובכשרות המחמירה, והשאר הם חסידי חב"ד, חרדים שלא הסתדרו בישיבותיהם, ומתנדבי חוץ לארץ (מח"ל).

מסלול ההכשרה של הנח"ל החרדי זהה לזה של שאר יחידות החי"ר. לאחר שנתיים של שירות פעיל יוצאים חיילי הגדוד ל"שנת משימה" בה הם משלימים את לימודי הבגרות, כהכנה לחיים האזרחיים. גזרת הפעולה של הגדוד הינה בקעת הירדן וגב ההר. לגדוד יש שתי פלוגות ותיקות אורגנייות "פלחוד" ו"רובאית" ופלוגה "מבצעית" - בט"ש הבנויה מחיילים המשרתים במסלול "גרעיני הנח"ל" מגדוד 50 של חטיבת הנח"ל ומגדוד קרקל שסיימו את "פרק משימה". כמו כן קיימת בגדוד מחלקת סיור.

הגדוד מופקד על אזור בקעת הירדן. הגדוד נחל הצלחות רבות, והוביל לתפיסתם של לא מעט מבוקשים ולמניעת פעילות חבלנית בגזרתו. בשנת 2006 נהרג החייל הראשון מהגדוד במהלך פעילות מבצעית, סמ"ר רועי פרג'ון.

בשנת 2007 נבחר משמר כבוד מהגדוד לייצג את צה"ל בטקס המרכזי בליל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בירושלים.

[עריכה] עמותת נצח יהודה

עמותת נצח יהודה היא גוף אזרחי הפועלת להגדלת הגדוד הצבאי ותמיכה בחיילים המשרתים בו. בראש העמותה עומד הרב צבי קלובנאו. העמותה מעורבת בפעילות הגדוד, דבר הגורר לעתים ביקורת על התערבות גוף אזרחי בפעילות גדוד צבאי.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-11-2007, 21:45
  ימני אמיתי ימני אמיתי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי UAL שמתחילה ב "חרדים וצבא"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי UAL
אתמול, כשהייתי באוטובוס בחזרה מהעצרת לזכרו של יצחק רבין ז"ל בת"א, יצא לי לדבר עם צעיר חרדי.

יש לציין שאני נגד ההשתמטות באופן גלוי ומוחצן. (ואני שונא משתמטים)

ובדיוק שבאתי לדבר איתו על כך הוא אמר לי שמחר (היום) יש לו מילואים.

התברר ששירת ביחידת עוקץ.

כלומר, לא רק ששירת בצבא, אלא ביחידה קרבית מובחרת (!)

אינני בא להגיד שאני תומך בחרדים (להיפך), אני חושב שהם הפרזיטים של המדינה (בלשון המעטה).

אבל אני כן בא להגיד שיש יוצאי דופן, ונפלא לראות שיש כאלו!

לילה טוב!

UAL

ההשתמטות לא אצל החרדים, אלא אצל הפצפיסטים מהשמאל הקיצוני.

אני לא דתי, אבל לדעתי החיילים הכי טובים אלא מאמיני התורה,
כי הם באים עם יותר אידיאולוגיה ושליחות אולוהית למען הארץ.
גם הימניים (האמיתיים..) אותו הדבר.
ישן 08-11-2007, 00:45
צלמית המשתמש של _A_N_
  _A_N_ _A_N_ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.05.04
שלח הודעה דרך MSN אל _A_N_
טוב...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי ימני אמיתי שמתחילה ב "[QUOTE=UAL]אתמול, כשהייתי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ימני אמיתי
אני לא דתי, אבל לדעתי החיילים הכי טובים אלא מאמיני התורה,

מילה מנסיוני האישי:
לקראת סוף שירותי הגיע ליחידה שלי בחור דתי, בוגר ישיבה. איש קבע שלנו היה קורא לו "צדיק" כי הוא היה הולך באופן קבוע לבית הכנסת.
מבחינת השירות - האחד החיילים המניאקים שפגשתי. אמנם שירתי במקום בו הבנים אינם קרבים (פרופיל 64 ומטה) אבל עדיין הוא היה בעצלנותו לא ממלא את תפקידו כראוי, לא מגדיל ראש, לא שואל שאלות, היה מקבל "הטבות" בגלל דתיותו: הפסקות ארוכות ואיחורים בגלל תפילות, אי עשיית שבתות. הייתי סמלת וכשביקשתי ממנו (לא בצעקות או משהו) לעזור לנו ולבצע את תפקידו: לא היה מתייחס עד כדי ישיבה מול הטלויזיה במשך שעות.
ברגע שהמפקדים הבינו שהוא לא חולק באופן שווה בנטל, נתנו לו להחליף חיילים בשמירות - אז הוא הוציא גימל על ימין ועל שמאל, גם כשהשמירות היו במקור שלו.
אולי הוא ציפה שנגיד תודה שהוא בכלל התגייס...

חומר למחשבה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:32

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר