לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 28-02-2008, 22:24
צלמית המשתמש של OmriP
  משתמש זכר OmriP OmriP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.06
שלח הודעה דרך ICQ אל OmriP שלח הודעה דרך MSN אל OmriP Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "לא ראוי להפסיק, ראוי לשנות..."

קשה קצת להגיב לזה... אבל קשה זה החלק הכי טעים

כחילוני, אני כן נהנה משיעורי תנ"ך (בתנאי שיש מורה מעניין, כמו בכל מקצוע). ברור לי שאני לומד גישה אחת מני רבות, והגישה הזו היא גישה ביקורתית. באופן אישי, אני לא אדם דתי, ולפיכך אני לא חושב שאני צריך ללמוד מתוך הנחת יסוד דתית.
לא יותר הגיוני לדעתך, שכל אדם ילמד לפי הרקע שלו? בדיוק כמו שכל אדם משתלב בחברה בצורה שונה (וכל אדם שייך לחוגים שונים, מאמץ לעצמו את הנטיות הפוליטיות שלו וכו') - האם לא הגיוני שכל אדם ילמד על המסורת ועל ההיסטוריה שלו (וכן - לדעתי התנ"ך הוא ספר הספרים!), בדרך שמתאימה לו?

במחשבה שניה, אני מסכים איתך. גם אני הייתי משנה את לימודי התנ"ך בבתיה"ס הממלכתיים. הייתי נותן בחירה - שיעורי תנ"ך בגישה ביקורתית, שיעורי תנ"ך בגישה אמונתית, שיעורי תנ"ך לפי פרשנות כזו ושיעורי תנ"ך לפי פרשנות כזו. הייתי נותן לכל אחד למצוא את המקום שלו בראיית ההיסטוריה שלו והדת שלו, מתוך בחירה חופשית ולא מתוך רקע (חילוני, דתי, מסורתי, חרדי וכו'). באופן אישי הייתי משליך את הבחירה הזו גם על יתר המקצועות שאני לומד בבי"ס, אבל אולי זה רק אני
Equipment: Nikon D50, Nikkor Dx 18-55mm, Nikon SB600, Nikkor 50 mm f/1.8, Tamron 18-250mm Canon PowerShot A95, Tiffen Filter Set, Minolta Dynax i7000, Minolta 28-85 mm, Σ 70-210 mm, and a few more glasses...

חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 22:53
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי OmriP שמתחילה ב "קשה קצת להגיב לזה... אבל קשה..."

בתור דתייה אני פשוט בגישה שאסור לבקר את התנ"ך. למה מי אתה, יא חתיכת נמלה-אנושית פצפונה, 5 ספרים שניתנו מפי ה'?! וגם ספרי הנביאים והכתובים הם לא דבר שנמצא ברמה שאפילו קרובה לרמה של גדולי הדורות האחרונים, שלא לדבר על הרמה שלך, ולכן גם אותם אין לך זכות לבקר.
הדבר היחיד שבו אולי יש לך זכות להביע דעה זה על פרשני המקרא, שהיו אנשים גדולים מאוד, ובכל זאת עדיין לא התקרבו לרמה של הנביאים וכותבי ספרי הכתובים. למשל, כשלומדים בבית הספר את רש"י, הרמב"ן, הרמב"ם, הספורנו המלבי"ם, הרשב"ם וכו' - אפשר להחליט שבסוגייה מסויימת הגישה של *** נראית לך הגיונית יותר מהגישה של ***.

בכל מקרה, אני לא אומרת שצריך להכריח אתכם ללמוד תנ"ך כמונו, אבל כן לשנות את הגישה של לימודי התנ"ך לחילונים.
ועוד דבר - צריך למצוא מורים איכותיים לתנ"ך אצלכם. מורים בכל תחום חסרים, אבל תנ"ך לחילונים זה עניין קריטי. עצוב לי לשמוע נערים ונערות מדברים באוטובוס על כמה הם שונאים שיעורי תנ"ך. חשוב גם שהנוער הדתי יילמד לאהוב תנ"ך, אבל לנוער דתי יש בד"כ מסגרות נוספות ללמוד בהן ולאהוב את הלימוד, ולחילונים זה בד"כ החיבור היחיד, ומאוד חבל לקלקל אותו.
חזרה לפורום
ישן 28-02-2008, 23:09
צלמית המשתמש של OmriP
  משתמש זכר OmriP OmriP אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.06
שלח הודעה דרך ICQ אל OmriP שלח הודעה דרך MSN אל OmriP Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "בתור דתייה אני פשוט בגישה..."

בקשר לגישה של "אני נמלה קטנה וחסרת חשיבות ביחס לספרים שיצאו מפיו של ה'" - אני מניח שאם הייתי יוצא מנק' המבט שלך, כאדם דתי - הייתי מסכים. כחילוני אני חושב שיש לי נק' מבט שונה, שכן מאפשרת לי (פסיכולוגית) למתוח ביקורת - נכונה או לא. מעבר לזה, לדעתי ניאלץ להסכים שלא להסכים, בגלל השוני הגדול כל כך בתפישות שלנו...

בקשר למורים לתנ"ך - מסכים לחלוטין... לדעתי כל מה שנלמד בבי"ס, ומה שקשור למסורת (דהיינו, בבי"ס חילוני - תנ"ך) בפרט, ראוי שיילמד מפי האנשים האיכותיים ביותר. אבל המקום לדיון הזה הוא בכלל לא פה, אלא בפורום "חינוך", אם יהיה אחד כזה
Equipment: Nikon D50, Nikkor Dx 18-55mm, Nikon SB600, Nikkor 50 mm f/1.8, Tamron 18-250mm Canon PowerShot A95, Tiffen Filter Set, Minolta Dynax i7000, Minolta 28-85 mm, Σ 70-210 mm, and a few more glasses...

חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 14:06
  Aharron Aharron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.03.06
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "בתור דתייה אני פשוט בגישה..."

סליחה על ההקפצה, אבל זה צרם לי.

אני דתי- ואני ממש לא מסכים עם הגישה הזאת. ראשית, אלוהים לא כתב את התנ"ך(ויהיו המון הוגים שעצם האמירה הזאת תחשב כפירה, ע"ע כל העניין של ההגשמה אצל הרמב"ם וכו'). ביקורת? אין בעיה לתת ביקורת, לא מבין מאיפה הגישה המפחידה הזאת. לא סתם נענשו נביאים ומלכים בתנ"ך, אני לא שופט אדם עד שאני אגיע למקומו, במיוחד שהוא היה אדם גדול, אבל אין לי בעיה להצביע על מקרה פסול ולהגיד שהוא פסול.

אין שום בעיה לקרוא פשט תנ"ך ואני אפילו יכול להביא לך פרשנים שיצדדו בגישה הזאת(וזה רק מתחיל באבן עזרא וברמב"ן), יש פה סוגיה חינוכית ותו לא. אם מישהו יזלזל בתנ"ך אז זה פסול, אבל ביקורת? אין פה בעיה, לא סתם דוד נענש, לא סתם שאול נענש וקצרה היריעה מלהכיל. העבודה הזרה מתחילה שהופכים אדם לאלוהים, וכן, זה כולל את הרבנים שמזכירים ליד התלמיד את השמות שלהם והם מתחילים לפרכס. זה בני אדם, הם טועים והם חוטאים ואין שום סיבה לא ללמוד מהחולשות שלהם.

ושוב, מאיפה הביאו את זה שהתנ"ך נכתב ע"י אלוהים? זה מסביר גם את הגרסאות השונות שלו?(וכן, זה כולל את חמישה חומשי תורה)
חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 17:37
צלמית המשתמש של שחף דרור
  משתמשת נקבה שחף דרור שחף דרור אינו מחובר  
מנהלת פורומי הצילום

חבר מתאריך: 12.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל שחף דרור
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי Aharron שמתחילה ב "[font=Verdana]סליחה על..."

אתה צודק שמותר לבקר מקרה ספציפי של דמות מסויימת (בניגוד קל למה שכתבתי בתגובה הקודמת. לא יודעת למה לא התנסחתי ככה). חלק (רוב?) מהפרשנים מבקרים את דוד על מקרה בת שבע, למשל, ויש ביקורת על שאול בסוף ימיו, וכו'. אבל זה לא אומרת שמותר לבקר את התנ"ך.
אין לי מה לומר מעבר לזה (אולי בהמשך), כי הטענה שחמשת חומשי התורה לא נכתבו מפי שכינה, וכן שנבואות שנכתבו בנביאים לא ניתנו לנביאים מה', מנוגדת ליסודות היהדות, ואין לי מה לענות לבנאדם שטוען כך. עקרונית אני יכולה להוכיח לך את ההיפך, אבל אני לא אעשה את זה משתי סיבות:
א. אני לא אינציקלופדיה לענייני יהדות, וכמו שציינתי בעבר בפורום - למדתי ממחנכיי דברים, הפנמתי אותם והנחתי לעצמי לשכוח את (חלק מ)העובדות הבסיסיות ולהמשיך לזכור רק את הפרקטיקה שנגזרת מהן. זו הסיבה שאני לא יכולה ללמד בנאדם אחר את אותן עובדות בסיסיות.
ב. אני לא אוהבת ויכוחים על עקרונות בסיסיים ביהדות. מי שמאמין - מאמין, מי שלא - לא. אפשר לדון על דברים שנגזרים מזה, אבל אני לא דנה על עקרונות בסיסיים.
חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 17:50
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "אתה צודק שמותר לבקר מקרה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחף דרור
אתה צודק שמותר לבקר מקרה ספציפי של דמות מסויימת (בניגוד קל למה שכתבתי בתגובה הקודמת. לא יודעת למה לא התנסחתי ככה). חלק (רוב?) מהפרשנים מבקרים את דוד על מקרה בת שבע, למשל, ויש ביקורת על שאול בסוף ימיו, וכו'. אבל זה לא אומרת שמותר לבקר את התנ"ך.
אין לי מה לומר מעבר לזה (אולי בהמשך), כי הטענה שחמשת חומשי התורה לא נכתבו מפי שכינה, וכן שנבואות שנכתבו בנביאים לא ניתנו לנביאים מה', מנוגדת ליסודות היהדות, ואין לי מה לענות לבנאדם שטוען כך. עקרונית אני יכולה להוכיח לך את ההיפך, אבל אני לא אעשה את זה משתי סיבות:
א. אני לא אינציקלופדיה לענייני יהדות, וכמו שציינתי בעבר בפורום - למדתי ממחנכיי דברים, הפנמתי אותם והנחתי לעצמי לשכוח את (חלק מ)העובדות הבסיסיות ולהמשיך לזכור רק את הפרקטיקה שנגזרת מהן. זו הסיבה שאני לא יכולה ללמד בנאדם אחר את אותן עובדות בסיסיות.
ב. אני לא אוהבת ויכוחים על עקרונות בסיסיים ביהדות. מי שמאמין - מאמין, מי שלא - לא. אפשר לדון על דברים שנגזרים מזה, אבל אני לא דנה על עקרונות בסיסיים.

אחד אחד
דוד ובת שבע-"כל האומר דוד חטא אינו אלא טועה"-מופיע בגמרא,רק לא ראוי לאיש ברמה של דוד לעשות מעשה כזה
התורה- אמנם לא נכתבה ע"י אלוקים אלא ע"י משה רבנו ויש מחלוקת לגבי (7?) כמה פסוקים אחרונים שכתוב בהם שהוא מת האם הוא כתב אותם או לא,אבל בכל זאת צריך רמה מסוימת (שאין לאף אחד בערך אותה) בשביל לחלוק על משה רבנו
וביקורת על התנ"ך-צריך לשאול שאלות אבל לא מתוך קנטור כמו שהולך בבתי ספר החילוניים אלא מתוך רצון להבין

חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 20:45
צלמית המשתמש של maorhag
  maorhag maorhag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.01.06
שלח הודעה דרך MSN אל maorhag
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "לכן כתבתי שחלק מהפרשנים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחף דרור
לכן כתבתי שחלק מהפרשנים מבקרים את דוד על חטאו, ולא כולם. אבל הרי אתה לא מתיימר לומר שכולם בדעה שציטטת מהגמרא, נכון?

וככל הידוע לי (אולי אני טועה), משה כתב את התורה לפי מה שהקב"ה אמר לו לכתוב. אבל אולי מדובר רק על 10 הדברות והתורה שבע"פ.

לגבי השאר אני מסכימה איתך.

דוד לא חטא וזה כולם יגידו לך. יש כל מיני פירושים אבל יבש דוד לא חטא
משה אמנם כתב את התורה לפי מה שהקב"ה אמר והוא כתב את כל התורה
(מחלוקת איך בדיוק-האם כל פרשה כתב אחרי שהיא קרתה או פעם אחת את הכל אני חושב)
ואני לא באתי לומר שהתורה היא לא מהשמים ח"ו אלא שאפילו אם תגידו שרק משה כתב אותה,עדיין צריך הרבה מאוד כוח כדי לחלוק על מילה של משה רבינו ע"ה

חזרה לפורום
ישן 06-03-2008, 13:33
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
*דופק את הראש מרוב עצבים בקיר*
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי maorhag שמתחילה ב "[QUOTE=שחף דרור]לכן כתבתי..."

דוד כן חטא! הוא בעצמו אומר את זה, ונתן הנביא אומר לו את זה, ודוד נענש בגלל זה!
אני מניח שהעובדה שדעת ר"י בגמרא (שאומר "שכל האומר דוד חטא אינו אלא טועה") היא דעת מיעוט לא ידועה לך.
מה גם שאת דעת ר"י עצמו ניתן (וזועק) לפרש אחרת.
בישיבה שלי (הר עציון) ובארגון שלי (נח"ת), שם תומכים בלימוד פתוח ומשוחרר של התנ"ך (במגבלות מסוימות) מצטטים בלעג:
"ויאמר דוד אל נתן: חטאתי!
ויאמר לו נתן: אינך אלא טועה"
המקור, למי שצריך הסבר נוסף:
"ויאמר דוד אל נתן חטאתי לה', ויאמר נתן אל דוד גם ה' העביר חטאתך לא תמות" (שמואל ב' יב/יג).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום
ישן 02-03-2008, 21:59
  Aharron Aharron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.03.06
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי שחף דרור שמתחילה ב "אתה צודק שמותר לבקר מקרה..."

נתייחס כרגע לסעיף ב', כי לא' אין לי כ"כ מה להגיד. תמיד כדאי לבדוק דברים, אני למדתי מכמה מחנכים שלי כל מיני דברים שהיום אין סיכוי בעולם שאני באמת אסכים איתם, יש המון דעות וזה נושאים רחבים.

את הנ"ך נניח שהנביאים כתבו, תסתכלי בבא בתרא עמ' י"ד אם אני לא טועה, אפשר לחפש בגוגל. זה בטוח לא נכתב ע"י אלוהים.
הויכוח הוא על התורה(חמישה חומשי תורה), גם הוא נכתב ע"י משה, כאשר ביקורת המקרא עושה שמות בטענה הזאת וגם בה כדאי להציץ. אגב, גם האבן עזרא טוען בכמה מקומות שלא משה כתב את הקטעים שהוא מתייחס אליהם.

יש איזה בעיה בציבור אצלנו(ואני מניח שהיא קיימת בכל סקטור דתי ולא משנה איזה) של העלמת עובדות מהתלמיד בטענה שהוא לא יוכל להכיל אותם. יש לי הרבה מה להגיד על זה, אבל בכללי, זה מתנפץ מתישהו, וגם אם זה לא מתנפץ, תמיד כדאי לברר, כי אם זה אמיתי אז מן הסתם יהיו תשובות לטענות שתעלי(ואני לא מדבר על תשובות מדעיות, כי הן באמת נגמרות מתישהו).
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:08

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר