לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה   מה שבראש היתרון האנסי | freedom.fresh.co.il   נושא: ילדה, רוצה לבוא אתי לדירה? –אני רק בת ארבע־עשרה. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבראש
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-07-2008, 13:56
  יעקי יעקי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.10.02
חתן יקר, אתה יודע מה לעשות עם אשתך?

חתן יקר, אתה יודע מה לעשות עם אשתך?

רבני צהר עורכים טקסי חתונה הלכתיים ומודרנים ומקיימים "הדרכות כלה" ליברליות בקרב נשים. אבל מסתבר שגם החתנים המיועדים נוטלים חלק בהדרכות אלו, שזוכות להצלחה גדולה. כל מה שרצית לדעת על מקווה, נידה, מיניות ועוד
YNET
זיו ריינשטיין פורסם: 03.07.08, 08:30

א', בן 34, ואשתו הטרייה ר', בת 29, אמנם התחתנו עם רב השייך לרבנות עליו המליצה חברתם הטובה, אבל בחרו לעבור "הדרכת כלה" יחד, מטעם עמותת צהר. "לא התחברנו לממסד הדתי, כי אנחנו מרגישים שיפוטיים לגביו, ובדיעבד גם הצטערנו שלקחנו את הרב ההוא, שנעלם ברגע ששברתי את הכוס כי היתה לו עוד חתונה שלא ידענו עליה", אומר א'.

שלוש שנים היו א' ו-ר' יחד בטרם החליטו להינשא והשתתפו בשיחה עם אחת ממדריכות צהר. "זה מאוד עניין אותי", מספר א', "אני יודע שצריך לעבוד על הזוגיות והמדריכה שאלה אם אני מעוניין להצטרף, אז נדלקתי על זה והלכתי".

"באנו אליה הביתה ופגשנו אשה בת 30 ומשהו", מתאר א' את המפגש עם המדריכה, "היא היתה לבושה בשמלה לבנה, לא שחורה כפי שדמיינתי, ובחדר היו ספרים על זוגיות, אהבה ומין. היא היתה מאוד פתוחה, גיששה לאיזה כיוון אנחנו רוצים ללכת וזרמה איתנו. דיברנו על המקווה, על שמירת נידה וכמה זה מיוחד, והיא גם סיפרה מחייה האישיים. הייתי קצת נבוך ושאלתי שאלות, אבל היא ענתה בשמחה".

המיזם של רבני צהר הוקם בעקבות רצח רבין, תקופה בה הפילוג בין המחנה הדתי למחנה הלאומי היה בשיאו. הוחלפו האשמות, מגזר אחד סלד מהשני, והקרע בעם הלך והעמיק. מספר רבנים מהציבור הדתי-לאומי החליט לעשות מעשה ולנסות וליצור "חלון בין העולמות", כפי שמעידה המילה צוהר.

הרב רפי פויירשטיין, בשיתוף עם הרב מיכה הלוי, הרב יובל שרלו ואחרים, הקימו עמותה שתכליתה גישור ומציאת מכנה משותף בין שני המגזרים. המיזם סבב סביב הריחוק של חילוניים מהדת, במיוחד בכל הנוגע לנישואים לפי ההלכה היהודית והדרך שלפעמים נתפסת ככפייתית ופחות נעימה. בעקבות כך הוצעה חלופה לאלו שאינם רוצים בהתערבות הרבנות בטקס הנישואים ובאלו הקודמים לו (כמו הדרכת כלה), ויחד עם זאת עדיין מעוניינים להתחתן כדת משה וישראל.

רבני צהר מחתנים אלפי זוגות כל שנה בטקס יהודי שוויוני, המהווה את רצונותיהם של שני בני הזוג ויחד עם זאת כשר למהדרין לפי הלכות הרבנות הראשית לישראל. הרבנים אינם מקבלים תמורה עבור ניהול הטקס ואינם עורכים יותר מחתונה אחת ביום. הם נפגשים עם הזוג וקובעים יחד איזה אופי יישא הטקס בחופה.

הדרכת כלה "זורמת"

בנוסף לטקס הנישואים האלטרנטיבי, הוחלט בעמותה לקיים הדרכות כלה, כפי שדורשת הרבנות מכלות עתידיות. לפני כשש שנים הוקם פרוייקט "אחותי כלה", שתכליתו דיון ודיאלוג בנושא זוגיות והכנה לנישואים,בין המתחתנת הטרייה ובין מדריכה צעירה מטעם העמותה.

המיזם כולל 200 מדריכות מכל הארץ ונערכים גם השתלמויות וכנסים ממטולה ועד אילת, לנשים שרוצות להעמיק את ידיעותיהן בנושא זוגיות, יחסי מין, חששות מחיי הנישואים, גירושים ומניעתם, פתרון משברים ועוד.

בפגישה, הנערכת לרוב בבית המדריכה (כדי להקנות אופי נוח שאינו מלחיץ), יכולה הכלה המיועדת להעלות שאלות, מצוקות וחששות שעל לבה. השיחה איננה מובנית על ידי טקסט מוכן מראש או דיברות "עשי ואל תעשי" ביחסים עם בן הזוג, אלא זורמת לכיוון שרוצה ובוחרת המודרכת.

"הגברים מתעניינים יותר מהנשים"

מדברים גם על פתרון משברים בזוגיות (צילום: index open)
ההדרכות זכו להצלחה גדולה, עד שלפני שלוש שנים הוחלט גם לצרף להדרכה את החתנים, שבדרך כלל פטורים משיחה כזו. "הנשים אמרו: חבל שבן הזוג שלי לא שומע את הדברים האלה, ואז צץ הרעיון לצרף את הגברים", אומרת נעמי וולפסון, מרכזת הפרוייקט ויועצת זוגית בעצמה, ומוסיפה, "לפעמים הגברים מתעניינים יותר מהנשים ושואלים הרבה יותר שאלות".

בשיחה הזוגית עם המדריכה נדונים בדרך כלל נושאים כגון ההכנה למקווה ומשמעות הטקס, התמודדות עם משברים בזוגיות, טקס החופה, שינויים בזוגיות לפני ואחרי הנישואים, אינטימיות, וכמובן גם מיניות. "נוצר משהו חוויתי ונעים לשני הצדדים", אומרת וולפסון על המפגש.

האוכלוסיה שבאה למפגשים האלו היא חילונית (לציבור הדתי-לאומי קיים מיזם אחר שנקרא "טובים השניים", המכיל תכנים שונים במעט).

אלפי זוגות כבר עברו את ההדרכה הזוגית של מדריכות צהר בשש השנים האחרונות, ונרשמת הצלחה גדולה. רבים מהם שולחים עשרות מכתבי תודה והערכה לעמותה על הדרך הנעימה שעברו את טקס החתונה ואת הדרכת הכלה.

בימים אלו משכללים עוד יותר את ההדרכות של הזוגיות בצהר, כשגם בעלה של המדריכה מצטרף לשיחה. וכך יושבים, שואלים ומדברים שני הזוגות, המיועד והוותיק יותר, ודנים בכל הנושאים הרלוונטיים. "עד כה נפגשו כבר כמה זוגות יחד עם המדריכה ובן זוגה, וזה הולך נהדר", מעידה וולפסון.

"יצאנו בהרגשה מיוחדת"

"לא התבקשנו לשלם כלום", ממשיך א' לספר על חווית ההדרכה, " והיא גם נתנה לנו במתנה קוביות משחק לזוגיות. יצאנו בהרגשה מיוחדת. היא התייחסה אלינו יפה ונגעה בנו".

א' יצא כל כך מוקסם ונרגש מן החוויה שעבר, עד שהלך במהירות למכוניתו והוציא ספר שכתב בעצמו לפני שנתיים ונתן אותו למדריכה, עם הקדשה. "רציתי להודות לה על כך שמתוך כל הקונפליקטים בעם ישראל, עדיין יש אנשים שמגשרים וזה יפה" הוא אומר, "אני ממליץ. זה מפגש מעניין שמנפץ הרבה מיתוסים לגבי הדת".

אתמול התקיים במושב בית מאיר ליד ירושלים הכנס "לתת לחיים לגעת", מטעם פרויקט פרויקט "אחותי כלה" של צהר. הסדנאות, שנועדו לנשים חילוניות ודתיות, התמקדו בזוגיות ובמשפחתיות, כשהחוט המקשר בין ההרצאות - גילוי העוצמה הנשית, והחיבור של גוף ונפש אצל האשה. http://www.tzohar.org.il/

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:32

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר