לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-07-2008, 23:18
צלמית המשתמש של genisher
  משתמש זכר genisher genisher אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.06
שאלה עוד שאלת תם - בנוגע לפיקוס ידני (מופנה לכל בעלי המשקפיים ו/או המבינים באופטיקה)

ראשית אפתח בשאלה עצמה -
האם יש הבדל בין פיקוס ידני עם משקפיים לבין התבוננות ישירה בעינית, ללא המשקפיים?

כעת אעבור להרחבה:
כאשר מסתכלים דרך העינית (ולא באמצעות Live View) ומפקסים ידנית, מתישהו רואים שהנקודה המבוקשת "נראית לנו חדה". כמובן שיותר קל להגיע לאומדן מדויק ע"י שימוש במצלמה לה יש עינית עם הגדלה גדולה, לעומת עינית בה מרגישים כאילו מסתכלים "דרך צינור", אבל קושי הביצוע הוא לא מה שעומד במרכז השאלה שלי...

בנוסף לכך, בעינית קיים דיופטר איתו ניתן לשחק על מנת לגרום לנקודה המפוקסת להראות חדה גם בעינית. אם נבצע פוקוס אוטומטי לנקודה מסוימת, משחק עם הדיופטר שבעינית יטשטש/יחדד את כל הפריים המוצג בעינית ולכן גם את אותה נקודה. המיקום הספציפי של חדות זו (=חוזק הדיופטר המיושם) יתקבל בהתאם לעינו האישית של כל אדם, ולא בהתאם לאמינות הפיקוס של המצלמה/העדשה.
מאותה סיבה, כאשר מעבירים מצלמה מאחד לשני (כמו למשל במפגשי צילום), מתקבלת לעיתים התחושה שלא משנה מה נעשה - התמונה לא נראית לנו חדה בעינית. זה מכיוון שישנם אנשים שראייתם אינה 6:6 והם אינם מרכיבים משקפיים; הם שיחקו עם הדיופטר שבעינית וזה פתר עבורם את הסיפור. כאשר יעבירו את המצלמה לאדם אחר, ראייתו תהיה אולי שונה משלהם, ולכן הדיופטר שהם קבעו ישבש את אופן הצגת הפריים בעינית, בעיניו של האדם החדש.

לשם מה כל ההקדמה הארוכה הזאת?
עד עתה הסברתי מה קורה אצל אותם אנשים שאינם זקוקים למשקפיים...
אם אני (שמשתמש במשקפיים) ארכיב אותם ואפקס ידנית ע"י התבוננות בתוך העינית (ולא באמצעות Live View), מתישהו אני אראה שהנקודה המבוקשת "נראית לי חדה", אבל האם ביצעתי כאן פיקוס מהימן?
בעצם הכנסתי כאן למשוואה גורם נוסף - משקפיים - שהם למעשה עוד דיופטר בין עינו של הצלם לבין העינית עצמה (שגם בה כאמור יש כבר דיופטר).
האם כעת יש הבדל באופן בו אנו חושבים/מחליטים שהגענו לפיקוס נכון על האובייקט הרצוי?
ומה יקרה אם אני (שזקוק למשקפיים) אסיר את המשקפיים ואבצע פיקוס ידני בלעדיהם, ישירות ע"י התבוננות בעינית? האם אתפקס על אותה נקודה, או על אחת הנמצאת טיפה קדימה/אחורה ממנה?

השאלה עצמה היא קצרה ופשוטה, אבל כאשר מציגים אותה בכתב, ולא בעל-פה, יש צורך להסביר כמה דברים קודם, כדי להבין על מה בעצם מדברים כאן...

מקווה שלא התשתי אתכם

אשמח לשמוע את דעתכם האישית/המקצועית בנושא,

נמרוד.

"Take only Photographs, leave only Footprints"

נערך לאחרונה ע"י genisher בתאריך 01-07-2008 בשעה 23:23.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-07-2008, 23:33
צלמית המשתמש של -mAoz-
  משתמש זכר -mAoz- -mAoz- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.09.06
שלח הודעה דרך MSN אל -mAoz- Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי genisher שמתחילה ב "עוד שאלת תם - בנוגע לפיקוס ידני (מופנה לכל בעלי המשקפיים ו/או המבינים באופטיקה)"

לא יודע איזה מספר יש לך, אבל אם אני אנסה לצלם ללא משקפיים, לא משנה כמה אסובב את טבעת הפוקוס או אכוון את הדיופטר, אני לא אראה כלום.
לכן אני מצלם רק עם משקפיים, כשהדיופטר על 0 (או אולי עם סטיה קלה, כי גם עם משקפיים הראיה אינה 6:6). חוץ מזה שכיוון הדיופטר משפיע גם על החדות של הנתונים הקבועים בעינית - נקודות הפוקוס, הגריד (אם יש ומופעל), שורת הנתונים בתחתית וכו', כך שברגע שהם נראים לך חדים, הדיופטר מכוון ואתה יכול להיות בטוח שמה שתראה בעינית חד אכן יצא חד (למרות שבעיניות של רוב ה-DSLR-ים, קשה באמת לשפוט את החדות).
בכל מקרה, אני מעדיף להשתמש ב-AF ולסמוך עליו (הוא כמעט אף פעם לא מאכזב. מהיר ואמין יותר מאשר פוקוס ידני).

ישן 02-07-2008, 00:02
צלמית המשתמש של genisher
  משתמש זכר genisher genisher אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.02.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי -mAoz- שמתחילה ב "לא יודע איזה מספר יש לך, אבל..."

יש לי משהו כמו 1-1.5 (לראייה לרחוק...). בראייה לקרוב אין לי בעיה ואין צורך לי במשקפיים.
איזה מספר יש לך?

יכול להיות שזה בשל המספר הנמוך יחסית, אבל אני מצליח לראות באותה מידה של חדות את הנתונים שמוצגים בעינית, גם עם משקפיים וגם בלעדיהם. והדיופטר במצלמה שלי מוגדר באופן קבוע על המצב הכי קיצוני (אני לא יודע "קיצוני לאן", מכיוון שאין אומדן/סקאלה, אלא רק סימן של "פלוס" ו"מינוס" וחץ ביניהם - ראה תמונה כאן).

השאלה שנשאלה היא, גם לאחר כיוון הדיופטר ללא הרכבת המשקפיים, האם צפייה בעינית דרך המשקפיים תשפיע בצורה מסוימת על האופן בו הפיקוס נראה לנו חד בנקודה הנכונה.

בנוגע לאוטו-פוקוס, לפעמים המצלמה מפקסת על נקודה מסוימת שקרובה מאוד לנקודה אותה רציתי, ו"חושבת" שהיא צודקת בפיקוס שלה. זו הבעיה. זה במיוחד בא לידי ביטוי בצילום מאקרו (לאו דווקא של בע"ח)

"Take only Photographs, leave only Footprints"

ישן 02-07-2008, 10:10
צלמית המשתמש של -mAoz-
  משתמש זכר -mAoz- -mAoz- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.09.06
שלח הודעה דרך MSN אל -mAoz- Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי genisher שמתחילה ב "יש לי משהו כמו 1-1.5 (לראייה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי genisher
איזה מספר יש לך?

עזוב, אל תשאל..
ציטוט:
השאלה שנשאלה היא, גם לאחר כיוון הדיופטר ללא הרכבת המשקפיים, האם צפייה בעינית דרך המשקפיים תשפיע בצורה מסוימת על האופן בו הפיקוס נראה לנו חד בנקודה הנכונה.

אני לא מבין גדול באופטיקה ובדרך העבודה של הדיופטר, אבל לעניות דעתי, לא משנה איך תכוון את הדיופטר, בשום מקרה שום נקודה לא תראה לך חדה בעינית אם היא לא תהיה חדה באמת (כלומר בפוקוס).
ציטוט:
בנוגע לאוטו-פוקוס, לפעמים המצלמה מפקסת על נקודה מסוימת שקרובה מאוד לנקודה אותה רציתי, ו"חושבת" שהיא צודקת בפיקוס שלה. זו הבעיה. זה במיוחד בא לידי ביטוי בצילום מאקרו (לאו דווקא של בע"ח)

חיישני הפוקוס בניקון באמת גדולים מדי לדעתי וקל לפספס איתם. מעולם לא נתקלתי בבעיה דומה במינולטה שלי או בקנון.
בכל מקרה, תתכונן, בטח עוד מעט יגיעו אנשים שיתהו מדוע אתה מצלם מאקרו עם AF..

ישן 12-07-2008, 19:45
צלמית המשתמש של גודלן-ארז
  גודלן-ארז גודלן-ארז אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.06
שלח הודעה דרך MSN אל גודלן-ארז
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי genisher שמתחילה ב "עוד שאלת תם - בנוגע לפיקוס ידני (מופנה לכל בעלי המשקפיים ו/או המבינים באופטיקה)"

לא
אם הדיופטר במצלמה סוטה כמעה ואתה מרכיב משכפיים לא תגיע למצב של חדות גם אם תנסה פוקוסים שונים
הדיופטר לא מאריך את אורך המוקד או מזיז את נקודת הפיקוס של המצלמה אלה מזיז את הדמות שמוצגת לעיין
תעשה ניסוי
תעמיד את המצלמה על חצובה ותפקס אוטומטית על סרגל... ותכוון את הדיופטר שתראה חד
עכשיו תשנה את הדיופטר ותשחק עם הפוקוס הידני... בחיים לא תמצא נקודה חדה... רק יהיה יותר מטושטש, לא לפני הנקודת פוקוס ה"אמיתית" ולא אחריה
בקיצור אתה לא יכול לפספס פוקוס אם הדיופטר לא מכוון, פשוט לא תראה שהצלמה מתפקסת.

Temp Web Site: picasaweb.google.com/erez2006

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:24

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר