לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-05-2010, 07:05
  מיכאל חי מיכאל חי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.04.10
מאמר מרתק בעניין החרדים (מומלץ מאד)

הגיע הזמן להתקרב אלינו

בסוף הפגישה, בשלב שיחות האגב, אמרו לי ידועני תקשורת, בלי לחשוף שמות, בנימת ניצחון כי "בסוף יישארו כאן בארץ רק חרדים וערבים". לאמור: מה אנחנו מתווכחים בינינו? עוד מעט לא יישארו בני שיח לוויכוח.

או במילים חריפות יותר, המשתלבות עם קולות הקינה והנהי על "המצב": לא משנים ההישגים הגדולים של ישראל, לא משנה העובדה שלמראה כלכלות אירופה הקורסות, ואפילו כלכלת ארה"ב שקרסה לפני כשנה, אנחנו נותרנו אי של שפיות כלכלית (הנה, למשל, סיבה טובה לשמחה). כלומר, מה עם התהליך המדיני? בסוף תמיד יש מי שחוזר לשם, במין כפיית חזרה פסיכולוגית המהדהדת את שיחות הסלון בימי שישי של אלה שהתרגלו לקבוע את סדר היום, והנה, ראו איזה פלא, הוא כבר לא מציית להם.

אבל אני מבקש לדבר על החרדים, שהתקשורת הישראלית העלתה אותם השבוע על ראש שמחתה לאחר דברי הביקורת החריפים של רון חולדאי. כדאי להאזין לפעמים לתחנות הרדיו החרדיות. לא אטומים שם לביקורת, ואף דנים בה. כך שמעתי דיון ער סביב נאומו של רובי ריבלין בטקס הדלקת המשואות, שם מתח ביקורת על החומות שבנו החרדים מפני סביבתם. אחד המשתתפים בתוכנית אמר שאם ריבלין, המקורב לחרדים, אומר זאת, יש להאזין לדבריו שכן הם באים ממקום של כאב ורצון לתקן.

כל מי שמצוי בשיח החרדי בעיתונים, ברשת, בטוקבקים ואפילו במיילים אנונימיים, נוכח בפער בין הקו הרשמי לבין הדיון הער והאכפתי של החרדים, כל זמן שהם אנונימיים. הוויכוחים אינם נסובים על עניינים דתיים בלבד, אלא סביב קשת נושאים מגוונת היכולה לאכלס גם את השיח הכללי. אפשר לשמוע שם ביקורת לא מוסווית על הפינה שאליה דחפו אותם מנהיגיהם הפוליטיים. למשל, ביקורת חריפה על סיפור הקברים בבית החולים ברזילי.

ואכן, אחינו החרדים, התחושה היא שאתם נמצאים רוב הזמן במגננה. אתם מנסים להסביר, להתנצל, לתקוף, לעמוד על זכותכם, למחות - אבל עושים זאת מנקודת מבט של מיעוט. נקודת מבט של מי שאינו חש עצמו בטוח שעה שהוא יוצא מחוץ לחממה המגוננת של השיח הפנימי, של הישיבות.

אני, ועוד רבים כמוני, לא פוחדים מ"התרבות החרדים". אדרבה, אחינו אתם, והדמוגרפיה נעזרת באחוזי הילודה המדהימים שלכם לטובת כולנו. ברור לי שהרוב המוחלט שלכם תומך בכל מאודו בקיומה של מדינת ישראל, ברור לי שאתם חרדים מפני האיומים הפנימיים והחיצוניים המופנים כלפינו, שאתם רוצים בשגשוגה של ישראל, גם אם זה לא מנוסח באופן הזה. אין זה משנה, העיקר הכוונה.

אולי זאת הסיבה לאכזבה שבסיפור הקברים ובית החולים; חכמינו לימדונו שכשם שמצווה לומר דבר הנשמע, כך מצווה שלא לומר דבר שאינו נשמע. לא תמיד צריך להתעקש על מה שנתפס בציבוריות הישראלית כאוטיזם פוליטי ותרבותי כלפי נושאים שהם בליבה של החברה הישראלית.

משום כך אני מבקש מכם "להגדיל ראש", לצאת מהמגננה, לצאת ממה שנראה כפינה לא ראויה שהוכנסתם אליה, ולעזור לנו לסחוב את העגלה. כן, אחים חרדים, החברה הישראלית, שחלקים בתוכה אוהבים לשנוא אתכם, זקוקה לכם יותר מתמיד. אנחנו זקוקים לכם בכל שדרות ההנהגה הציבורית, בכל שדרות המשק והכלכלה; זקוקים לכם בתעשייה ובטכנולוגיה, ובצבא. ואם לא בצבא, אז בשירות לאומי למען הקהילה.

ישראל היא מדינה של ויכוח. יהודים אוהבים להתווכח. זו מורשת עתיקה, ואפשר לראותה מככבת בין דפי התלמוד העתיקים ועוד קודם לכן. אחים חרדים, מן הסתם נמשיך להתווכח על נושאים רבים, אבל אין בוויכוח כדי לדחוק אתכם מחוץ למשחק. זה תלוי בכם. וכמו בזמנו של רבי יהודה הנשיא, עורך המשנה, שקבע שיש לעשות מעשה ולכנס בכתב את התורה שבעל פה עקב שעת החירום ההיסטורית (שלא תשתכח תורה מישראל), כך גם בזמן הזה: גם היום "עת לעשות".

בלשונו של גדול המשוררים במאה ה־20, אורי צבי גרינברג, אומַר: "ערטילאים, צאו מן השמלות המכסות!" צאו משם! צאו מהחממות המגוננות, אחים יקרים, ובואו לעזרת ישראל בגיבורים. (דרור אידר) http://www.israelhayom.co.il/site/n...nion.php?a=3641
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-05-2010, 13:08
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
חרדים ורוסים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיכאל חי שמתחילה ב "מאמר מרתק בעניין החרדים (מומלץ מאד)"

2 עדות/קבוצות (שונות לחלוטין( שחוטאות בחטא שדינו כרת לפי המיתוס הישראלי-חילוני-צברי: חטא ההליכה עם הראש למעלה: סירוב מתנשא להתקדם למעלה במסלול אותו מתווה ההגמוניה הציונית-חילונית (שני מונחים שממילא לא ממש קיימים עוד כקבוצה מוגדרת), ובמקום זה יצירת עולם מקביל, גם אם לא בדלני לחלוטין.

"הצעת הגשה לחרדי הטוב" שהחילוני המתחשב נוהג להציע, כוללת עסקת חבילה של "להתגייס-לשלם מיסים-לעמוד בצפירה" בתמורה ךכמה אפוני פלא (שיפסיקו להשתלח בהם, לדוגמא) שבאמת מדהים אותי שהחרדים לא מוכנים לקבל. אני מאוד מקווה בשביל החרדי האלמוני שהוא לא חושב ללכת במסלול תעתועים זה: אפשר לראות היטב את תוצאת ההליכה הזו בדרך שבה הלך הציבור הדתי-לאומי: בעבר נהוג היה לדבר על "החילוניים מההתיישבות העובדת המאיישים את הקוקפיטים/סיירות ואז עובדים ומפרנסים את כולנו בזעת אפיהם" (ונאמר לעיתים בהתרסה לא מוסתרת ל"דוסים ושאר ברית הדפוקים"). ואז בתהליך יציב וקבוע התחילו חובשי הכיפה לחדור יותר ויותר לצה"ל (ולא כקוריוז), וגם בשוק העבודה "הלגיטימית" תמצא ייצוג נכבד שלהם (פיננסים והייטק, אבל יותר חשוב מכך: רפואה, שירות סוציאלי, חינוך ועוד ענפים המשוועים לכ"א איכותי אבל משלמים כבו למאבטח בסופרמרקט).

ומה התוצאה? אפשר לשמוע השכם והערב את הניגון של אנשי ה"גנבו לנו את המדינה" המביעים חוסר שביעות רצון מכך שה"דוסים" הצליחו לעבור את הגיבוש שהכין להם מר ישראלי, ועוד בהצלחה... זה התחיל עם דיבורים על "אנשי הסיירות המקריבים חייהם מהקיבוצים וההתיישבות העובדת, ולאחרונה גם יותר ויותר מהציונות הלאומית", והגיע כבר (ככל שההגמוניה עוברת באופן ברור יותר לחובשי הכיפה) למצב שבו אין בושה להשמיע קולות המדברים על פוטש נבזי שמחוללים "גנבי המדינה של 1977" בצה"ל (ומחוץ לתפקיד גם בישראל). לא רחוק היום שאלה יואשמו בכך שהם למעשה מחתרת א-לה פרוטוקולים של זקני ציון המנסים "לגנוב את המדינה" רק הפעם סופית.

ומה לחרדים ולקח זה? למנוחה ולנחלה לא תדיעו ע"י הסכמה לזחול במסלול הייסורים של "להיות ישראלי טוב לפי השיטה הציונית -חילונית". כנ"ל גם "הרוסים" וכנ"ל עוד כמה קבוצות שוליות מספרית. אני מאוד מקווה בשבילכם שימצא בכם הכוח להשתלב ע"י פעפוע הדדי, ולא לנסות ולהתמוסס לתוך הישראליות הכאילו "לגיטימית". זו התמוססות שלא תביא לכם ברכה, אלא רק המרת השנאה החולנית המופגנת כלפיכם עכשיו, בשנאה גרועה יותר, לאחר שהפחד ממכם יפסיק להיות "חשש מהלא מוכר" וישתנה ל"פחד מיריב ממשי".

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 05-05-2010 בשעה 13:10.
ישן 05-05-2010, 16:59
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
לא אוכל להסכים אתך עם כן
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "אני(דתי לאומי) חושב שאתה טועה."

1. הם לא מיעוט זניח (מי שמפחד מהדתיים ה"סרוגים". בואו נעזוב את המונחים המסורבלים "א-לה-אמריקה" כמו "דתי לאומי").

2. אם אתה באותה קערה שם את נתורי קרתא, וחרדים (רבים) אחרים אז בעצם אתה חושב בדיוק כמו אותו סוג של חילוניים שנגדם אני מדבר: הוא לובש צבעי זברה ויש לו כיפה שחורה? הוא אחד מ"הם".

יש עוד לא מעט פערים באיך שאנחנו רואים את הענינים, אבל אישית די נואשתי מלנסות ולהסביר אותם, וזו בדיוק הסיבה שכבר כמה שנים שאני נוקט (וגם מאמין) ברטוריקה פתליסטית יותר של "אל תחפש הבנה - תחתור לעמדת כוח שממנה תשיג את שלך, וממנה גם תוכל לבחור להיות נחמד לאחרים" וזה בעצם במילים פשוטות מה שכבתי בהודעתי הקודמת. ה"סרוגים" חתרו לקבל הערכה מעמדה של מי שמנסה לשחק לפי כללי הבית. לטעמי ביחס לדם והזיעה שהשקיעו, הם נכשלו.

ישן 05-05-2010, 19:41
צלמית המשתמש של תבור - tar 21
  משתמש זכר תבור - tar 21 תבור - tar 21 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.09
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "לא אוכל להסכים אתך עם כן"

א. אני לא חושב שכל החרדים הם "נטורי קרתא" אבל הפנתי את דברי גם אליהם.
ב. הדתיים לאומיים לא ניסו לחתור למקומות שבהם יעריכו אותם, הם מאמינים באמת ובתמים ששירות בצבא הוא מצווה.
ג. לגבי חוסר ההשפעה של הציונות הדתית על החברה הישראלית: דבר ראשון, צריך לדעת להבדיל בין ה"מיזרוחניקים" הוותיקים לבין מה שמכונה "החרדלי"ם" אנשי הרב טאו, הרב ליאור, ההתנחלויות וכו'. ה"זן" הראשון מבחינה מסוימת, וויתר לדעתי על ההזדמנות להשפיע על המדינה, הוא חי בתור זרם דתי, מתגייס לצבא, משלם מיסים, ולא מנסה להשפיע על צביון המדינה. אלה גם סופגים הכי פחות "ריקושטים". לגבי הזרם השני: הם לא משפיעים משמעותית על המדינה כי הם מרוכזים במלחמת חורמה על יהודה ושומרון.
ד. האמירות "הדוסים שגנבו לנו את המדינה" הם נדירות מאוד. בעולם יש כ"כ הרבה תופעות מקרים ואירועים שאפשר לבסס איתם הרבה תאוריות, השאלה היא מה באמת קורה בשטח.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:38

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר