לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-08-2012, 17:24
  משתמש זכר b.b. king b.b. king אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.08.12
"חייל ערבי-נוצרי סירב להיכנס להרצאת רב ויישפט"

ציטוט:
בשבוע שעבר יצאה היחידה שבה משרת גנדור לסדרת חינוך של כחמישה ימים. במסגרת זו החיילים סיירו במספר אתרים בצפון ושמעו הרצאות בנושאים שונים. ביום שלישי שעבר השתתפו החיילים ב"סיור סליחות לחודש אלול" בעיר העתיקה של צפת. הסיור כלל ביקור בבית כנסת בעיר העתיקה והרצאה על יהדות מפי רב. גנדור השיב למפקד שהיה אחראי עליו במהלך הסיור, שאינו מפקדו הקבוע, כי כערבי נוצרי הוא מעדיף שלא להשתתף בחלק הזה של הסיור, וביקש להישאר בבית החייל בטבריה, אבל המפקד התעקש, וגנדור בחר שלא לסרב פקודה והצטרף לסיור. כאשר החיילים נכנסו לבית כנסת, המתין גנדור בכניסה למקום, בהסכמת האחראים על הסיור, אולם לאחר מכן החיילים החילונים נדרשו לחבוש כיפות ולהיכנס להרצאה של רב. גנדור, אומרים בני משפחתו, הסביר שהדבר פוגע בו מבחינה דתית, אולם המפקד הסכים לפטור אותו רק מחבישת כיפה והתעקש שעליו לשמוע את הרצאת הרב. לחבריו הוא הסביר, כי למרות שהוא גאה לשרת בצבא, הוא אינו יהודי, ואינו חש בנוח מהעובדה שמנסים לכפות עליו לשמוע הרצאה של רב. בתום הסיור הודיע המפקד לגנדור כי לא ימשיך בסיורים עם שאר החיילים וכי עליו להתייצב בתל השומר כדי לעמוד למשפט צבאי.

http://www.mynet.co.il/articles/0,7...4274772,00.html

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.1814718.1346581589!/image/4175626803.JPG_gen/derivatives/landscape_102/4175626803.JPG]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-08-2012, 18:39
  כינוי שקר כלשהו כינוי שקר כלשהו אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.10
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי teddy002 שמתחילה ב "בתור חייל חילוני ישנה חשיבות..."

החשיבות אמורה להסתכם במאפייני יהדות בסיסיים, כלומר שהכשרות במטבח תהיה תקינה, שיהיה בית כנסת פעיל בכל בסיס, שיהיה רב לכל יחידה או כל גזרה לטובת החיילים שרוצים בשירותיו ושהרב יספק ידע בסיסי על יהדות לפני החגים (תיאום סיורי סליחות, חלוקה של חנוכיות) וכמובן ביצוע לוויות ע"פ הצורך.

מה שהרבנות הצבאית לא צריכה לעשות זה לכפות יהדות מעבר למצב הקיים - כלומר לא לקיים סמינרים של חזרה בתשובה, לא לתרום להדרת נשים, וכמובן - לא לשתף פעולה עם גל המסיונרים החיצוניים שהרבנים הצבאיים אוהבים להביא לפי הזרם הדתי שלהם.

כמו שאמרתי - הרבנות היא גוף בסה"כ חשוב, אך כמו כל הדברים שקשורים לדת במדינה - מתוקצב הרבה מעבר לדרוש (אין באמת צורך בתקן ומטה תא"ל לרבצ"ר כשאל"מ יוכל לעשות את אותה העבודה בעלות מופחתת), אין צורך ברב (ועוזר רב...) לכל בסיס כשאין באמת עבודה מספקת ואין סיבה לנפח את המערך הזה ולהחזיק אותו כחיל עצמאי (אפשרי שיהיה תחת חיל השלישות או תחת חיל החינוך ואז יהיה חסכון במשאבים המושקעים)
ישן 31-08-2012, 23:00
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אני חושב שצריך להבחין בין מראית עין של כפיה דתית לבין מראית עין של המרת דת
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Sam Weller]ההתעקשות של..."

מובן שלא הייתה כאן כוונה כזאת רק אטימות וטיפשות אבל מבחינת החיל הנוצרי כניסה להרצאה דתית אמונית של רב כמוה כהכנסה בכח של יהודי לכנס של המסיון.

יש דברים שאדם ראוי יעמוד עליהם ויהיה מוכן לספוג עונש אבל מערכת ראויה צריכה להתנצל, לתקן טעויותיה ולא להביא עצמה אפילו במבוכה של משפט 'טכני' עם עונש סמלי בצידו שכל מטרתו הינה שמירת הסדר וההררכיה.

יתכן ואתה אתאיסט מוחלט וקשה לך להבין את עומק הפגיעה שחש אותו חיל [לא יודע, מעולם לא דיברנו על כך] אבל אני יכול לומר לך כמישהו לא דתי שכניסה להרצאה 'דתית'/הטפה של איש דת אחרת תהיה מבחינתי משהו של יכלא ובל יעבור. קו אדום. כאילו מישהו פקד עלי לאכול חזיר. יתרה מכך - אילו חיל נוצרי הכפוף לי היה מחויב ע"י הדרג שמעלי להכנס לכנס התעוררות רבני הייתי נסה למצוא פתרון של חוכמה כמו לשלוח אותו לשמירה במקום שמירת הלילה שלו או סתם לקנות סוללות למחלקה בשק"ם ואיזה משהו לעצמו ואם זה לא היה הולך הייתי מכסה עליו וממסמס את הפקודה במקומו תוך נכונות לשלם מחיר על כך.
ישן 31-08-2012, 23:11
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אני חושב שצריך להבחין בין מראית עין של כפיה דתית לבין מראית עין של המרת דת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
מובן שלא הייתה כאן כוונה כזאת רק אטימות וטיפשות אבל מבחינת החיל הנוצרי כניסה להרצאה דתית אמונית של רב כמוה כהכנסה בכח של יהודי לכנס של המסיון.

יש דברים שאדם ראוי יעמוד עליהם ויהיה מוכן לספוג עונש אבל מערכת ראויה צריכה להתנצל, לתקן טעויותיה ולא להביא עצמה אפילו במבוכה של משפט 'טכני' עם עונש סמלי בצידו שכל מטרתו הינה שמירת הסדר וההררכיה.

יתכן ואתה אתאיסט מוחלט וקשה לך להבין את עומק הפגיעה שחש אותו חיל [לא יודע, מעולם לא דיברנו על כך] אבל אני יכול לומר לך כמישהו לא דתי שכניסה להרצאה 'דתית'/הטפה של איש דת אחרת תהיה מבחינתי משהו של יכלא ובל יעבור. קו אדום. כאילו מישהו פקד עלי לאכול חזיר. יתרה מכך - אילו חיל נוצרי הכפוף לי היה מחויב ע"י הדרג שמעלי להכנס לכנס התעוררות רבני הייתי נסה למצוא פתרון של חוכמה כמו לשלוח אותו לשמירה במקום שמירת הלילה שלו או סתם לקנות סוללות למחלקה בשק"ם ואיזה משהו לעצמו ואם זה לא היה הולך הייתי מכסה עליו וממסמס את הפקודה במקומו תוך נכונות לשלם מחיר על כך.

האם אי הסכמה להרוג אנשים אחרים זה גם אחד הדברים שראוי "שאדם יעמוד עליהם ויהיה מוכן לספוג עונש" או שרק כניסה למבנים דתיים?.. כי זה יהפוך את החיים של פציפיסטים בארץ למאוד קלים...
אין לזה גבול ולכן יש טאבו בעניין הזה, פקודות מבצעים אם הן חוקיות ואתה אוהב אותן ואם הן לא חוקיות ואתה שונא אותן. אין שיטה אחרת.
שמו סייג סופר קיצוני "פקודה בלתי חוקית בעליל" שהכוונה כאן זה למקרים סופר קיצוניים בלתי הפיכים וכו' (אונס, רצח של חפים מפשע ועוד מספר קטן מאוד של נושאים)..
כניסה לבתי כנסת/ כנסיות לעולם לא תהיה פקודה בלתי חוקית בעליל.
את החייל אפשר להבין, וצריך יהיה לעשות זאת בשלב הטיעונים להקלה בעונש. (אם יש שלב כזה בצה"ל..)לא בשום שלב אחר.
בלי כל קשר אפשר לטפל במפקד על רמתו הנמוכה, אבל אין כלל קשר בין הדברים.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 31-08-2012 בשעה 23:23.
ישן 01-09-2012, 00:10

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "פקודה להרג מגיעה בסיטואציות לוחמתיות ופקודה לחיל נוצרי לשמוע דרשה של רב מגיעה בשגרה"

ציטוט:
המערכת לא חייבת לממש את זכותה לדין משמעתי. בימי שגרה ובפקודות פרווה שכאלה היא חייבת לבחון את הרקע לסרוב הפקודה ולא חייבת להעניש. צריך לבדוק מה היה נזקה של הפקודה לפרט ומה ניזקו של אי מילוי הפקודה למערכת. זו לפחות תפיסתי האישית.

ומי שפצפיזם מגיע אכן לדרגת 'דת' בעבורו הרי משוחרר בד"כ משרות בדיוק מסיבה זו.

היא אכן לא חייבת, אבל היא צריכה כדי למנוע מצבים שבו אנשים ממשיכים למתוח את הקו...
המקרה הזה נראה יחסית "הגיוני" לסרב פקידה ובשיטת הסלמי מחר כבר נראה הגיוני משהו קצת פחות הגיוני..
זה (כמעט) בינארי, יש פקודה- מבצעים, לא מענינים הסיפורים*
שוב, את ענייןנזק הפקודה וההגיון של החייל המערכת יכולה לממש בעונש יותר קל ובלהחזיר את החייל ליחידתו (לאחר שהבין היכן טעה).

ישן 01-09-2012, 10:41

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "אתה בא מחייל טכני יותר, הררכי וקפדן יותר ותפקידך כלוחם הינו סוליסטי באופיו"

ציטוט:

אתה צודק במובן העקרוני אבל קשה לבטן שלי לקבל את צידקתך.

אני חושב שמערכת צריכה להביט לפעמים לאחור, לאמוד את המרחק למדרון החלקלק ואז להתפשר מול חיל בודד בתקרית בודדה. זה דין משמעתי מחד ויחסי צה"ל והקהילה הנוצרית בישראל מאידך, זה לא חייב להיות בבחינת יקוב הדין את ההר.

אז אנחנו מסכימים לגמרי (אם נעזוב רגע את ענייני החיל הטכני שזה לא מחובר למציאות..)
...ולכן אני אומר את מה שאני אומר, כי אנו כבר נמצאים מזמן במדרון החלקלק הזה, אין ממנו כלל מרחק..ואפילו כאן בפורום אפשר לראות מדי פעם את התגובות ו"הסימפטיה" שיש על (יותר מדי) ארועים שבהם חייל לא ביצע פקודה חוקית רק כי היא לא מצאה חן בעיניו...
אין כאן תקרית בודדה, הדברים הללו מתרחשים כיום יותר מדי (חלקם לא מתפרסמים).
אין כאן אפילו פסיק מקום להבנה בהיבט האם נותנים עונש או לא. החייל הזה צריך לשבת בכלא, נקודה.
את מידת הסלחנות (בשל הטיפשות לכאורה של הפקודה) יממשו בעונש קצר ובזה שיתנו לו לחזור ליחידה.

ישן 01-09-2012, 19:56
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.09
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=Sam Weller]ההתעקשות של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
צודק במאה אחוז.
החייל הזה צריך לשבת בכלא (לזמן קצר כן, לא צריך להגזים..).
זאת ממש לא סיבה מספיק טובה לסרב פקודה והוא צריך להיענש. היה צריך לבקש בכל תוקף לא להיכנס אבל בסוף אם המפקד לא השתכנע היה צריך לבצע את הפקודה ולהגיש לאחר מכן קבילה.
את המפקד המטומטם כדאי גם ללמד דבר או שניהם בעיניני שיקול דעת...רמה נמוכה מאוד שלו.
טוב אחי.
122. חייל שבמזיד לא קיים פקודה שניתנה לו מאת מפקד תוך מילוי תפקידו או שסירב לקיימה בין בדיבור ובין בהתנהגות, דינו – מאסר שלוש שנים; עבר את העבירה תוך פעולה קרבית של יחידתו, דינו -מאסר חמש עשרה שנה.

123. חייל שלא קיים פקודה שניתנה לו מאת מפקד, דינו – מאסר שנתיים; עבר את העבירה תוך פעולה קרבית של יחידתו, דינו – מאסר עשר שנים.

124. חייל שקיים ברשלנות פקודה או הוראה שניתנה לו, או שהתרשל במילוי תפקידו בצבא, דינו – מאסר שנה; מפקד יחידה או חייל בדרגת סמל ומעלה שעבר עבירה כאמור, דינו – מאסר שנתיים.

125. לא ישא חייל באחריות פלילית לפי הסעיפים 122, 123 ו-124 אם ברור וגלוי שהפקודה שניתנה לו היא לא חוקית.

(אפילו שבעבר בית המשפט הצבאי לערעורים פסק, למרבה הצער, לחלוטין בניגוד לסעיף.)

אם לא יבטלו את התלונה, שיבקש העברה לבית-דין צבאי.

אמר פסטן: שניהם גרועים, אבל עדיף להיות טיפש מאשר שקרן.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 01-09-2012, 21:22
  משתמש זכר alonmore28 alonmore28 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי b.b. king שמתחילה ב ""חייל ערבי-נוצרי סירב להיכנס להרצאת רב ויישפט""

פקודה בלתי חוקית - פקודה שחייבים לבצע, ולאחר מכן חייבים להתלונן על נותן הפקודה. (דרך אגב, זה עבירה על החוק הצבאי אם אתה לא מתלונן על פקודה כזו)

הוא היה צריך להיכנס להרצאת הרב, כל עוד לא היה עניין של סכנת חיים או פגיעה ממשית ובלתי הפיכה בחיי אדם. בסופו של דבר, אין מצווה נוצרית שאוסרת עליו לשמוע הרצאת רב, או להיכנס לבית כנסת. ולאחר שהכל נגמר, להגיש קבילה לנציב קבילות החיילים כנגד אותו מפקד שהתעקש לפגוע ברגשותיו, באמונותיו ובצרכיו של החייל.

מלבד זה, גם כלפי חיילים יהודיים חילוניים אסור לכפות כאלו דברו. חייל שלא מעוניין להיות חלק מהרצאה והטפה דתית לא צריך להיות מחוייב לעשות כן. זה פוגע בו יותר משמועיל לו.
ישן 01-09-2012, 21:25
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי alonmore28 שמתחילה ב "פקודה בלתי חוקית - פקודה..."

מושג - משהו שצריך להיות לאנשים, אבל לעתים קרובות מאוד אין להם. מקביל ל-clue, כמו בביטוי הידוע get a clue.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
122. חייל שבמזיד לא קיים פקודה שניתנה לו מאת מפקד תוך מילוי תפקידו או שסירב לקיימה בין בדיבור ובין בהתנהגות, דינו – מאסר שלוש שנים; עבר את העבירה תוך פעולה קרבית של יחידתו, דינו -מאסר חמש עשרה שנה.

123. חייל שלא קיים פקודה שניתנה לו מאת מפקד, דינו – מאסר שנתיים; עבר את העבירה תוך פעולה קרבית של יחידתו, דינו – מאסר עשר שנים.

124. חייל שקיים ברשלנות פקודה או הוראה שניתנה לו, או שהתרשל במילוי תפקידו בצבא, דינו – מאסר שנה; מפקד יחידה או חייל בדרגת סמל ומעלה שעבר עבירה כאמור, דינו – מאסר שנתיים.

125. לא ישא חייל באחריות פלילית לפי הסעיפים 122, 123 ו-124 אם ברור וגלוי שהפקודה שניתנה לו היא לא חוקית.

http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=568197#post4294648

ישן 01-09-2012, 21:31

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "מושג - משהו שצריך להיות..."

אני באמת לא מוצא את הקשר לטקסט שהבאת לי...

כנראה שאם יקבל עונש, הוא לא יהיה לשנה ובטח לא לשלוש שנים. במקרה הכי גרוע מחבוש לשבוע, או מעצר אצל איזשהו רס"ר לשבוע. וכנראה יקבל ריתוק כמה ימים.
אני לא מכיר את הכללים האלה, ואני חייל בצבא ממש כרגע. ורק לפני כמה חודשים עברתי שיעור על פקודות הצבא. ומה שכתבתי לא הונפץ מהראש אלא הובא מהשיעור.

אלה סוגי הפקודות:
פקודה חוקית - חייבים לבצע. (לדוגמא - גילוח פנים וצחצוח נעליים)
פקודה בלתי חוקית - חייבים לבצע, לאחר מכן להתלונן. (לדוגמא - ללכת לקנות למפקד פחית במכונה, או להיכנס להרצאת רב בניגוד לרגשותיו ודתו של החייל)
פקודה בלתי חוקית בעליל - אסור לבצע בשום אופן וחייבים למנוע את קיומה, ולהתלונן. (לדוגמא - לירות לערבי כפות שעיניו מכוסות בברך)

נערך לאחרונה ע"י alonmore28 בתאריך 01-09-2012 בשעה 21:36.
ישן 01-09-2012, 21:40
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי alonmore28 שמתחילה ב "אני באמת לא מוצא את הקשר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי alonmore28
אני לא מכיר את הכללים האלה, ואני חייל בצבא ממש כרגע.
עוד הפתעה. אם אתה לא מכיר, למה שלא תקרא ותלמד?
ציטוט:
ורק לפני כמה חודשים עברתי שיעור על פקודות הצבא.
הנה שיעור מהאזרחות: לא כל מה שמלמדים בשיעור בצבא הוא נכון.
ציטוט:
ומה שכתבתי לא הונפץ מהראש אלא הובא מהשיעור.
הוא כן הונפץ מהראש. אם לא משלך - אז משל החייל שהעביר לך את השיעור המרתק. ואם לא משלו - אז משל מי שכתב לו את "מערך ההדרכה".
ציטוט:
אלה סוגי הפקודות:
פקודה חוקית - חייבים לבצע. (לדוגמא - גילוח פנים וצחצוח נעליים)
פקודה בלתי חוקית - חייבים לבצע, לאחר מכן להתלונן. (לדוגמא - ללכת לקנות למפקד פחית במכונה, או להיכנס להרצאת רב בניגוד לרגשותיו ודתו של החייל)
פקודה בלתי חוקית בעליל - אסור לבצע בשום אופן וחייבים למנוע את קיומה, ולהתלונן. (לדוגמא - לירות לערבי כפות שעיניו מכוסות בברך)
לא נכון. קרא שוב את החוק. הייתי שולח אותך גם לספר, אבל זה באמת נשמע יותר מדי...

ישן 01-09-2012, 21:47

בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=alonmore28]אני לא מכיר..."

אבל אין פה בכלל שום אחריות פלילית!
הוא לא ביצע אף עבירה פלילית. מדובר על עבירה משמעתית. יכול להיות שהכללים הם אחרים בעבירה שתוצאתה פלילית, אבל חייל שסירב להיכנס להרצאת רב בידיעה ובמכוון לא יאסר לשלוש שנים!

ציטוט:
על פי רוב, ניתן בהחלט לומר כי הצבא אינו נוהג להעמיד לדין פלילי, בפני בית דין צבאי, חיילים המסרבים פקודה, אלא מסתפק בהעמדה לדין משמעתי בפני קצין שיפוט ביחידה. במקרים נדירים בלבד (אשר מסתכמים בכמה אירועים בודדים לאורך עשרות השנים האחרונות) הועמדו חיילים לדין פלילי ממש בגין סירוב פקודה. מדובר במקרים ייחודיים כאשר סירוב הפקודה התרחש למול פני אויב במלחמה או עקב כוונה זדונית של החייל, אשר סירובו לקיים פקודה גרם בפועל לנזק רב לצה"ל.

http://www.army.co.il/%D7%A1%D7%99%...%A6%D7%91%D7%90

בקיצור, קראתי את החוקים שהבאת לי, אבל הם פשוט לא רלוונטים לסיפור. פשוט כי הם חוקים כתובים, ובפועל השיפוט הצבאי פועל אחרת. כמו בציטוט שהבאתי לך.

נערך לאחרונה ע"י alonmore28 בתאריך 01-09-2012 בשעה 21:50.
ישן 01-09-2012, 22:08
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי alonmore28 שמתחילה ב "אבל אין פה בכלל שום אחריות..."

ציטוט:
אבל אין פה בכלל שום אחריות פלילית!
אתה טוען שס' 123 לחש"צ לא מטיל אחריות פלילית על חייל שאינו מבצע פקודה? טוב לדעת.
אתה מדבר על דברים שאין לך שמץ של מושג בנוגע אליהם, וזה שאתה קודם כתב שטות, ורק אז הולך לחפש בגוגל, ואחר-כך עורך וכותב עוד שטויות רק הופכים את זה למביך יותר.
ציטוט:
הוא לא ביצע אף עבירה פלילית.
ודאי שלא. הוא ביצע עבירה פלילית לכאורה, כמו שאוהבים לומר, כל עוד לא פסק בית משפט בעניין. אתה טוען שבאי ציותו לפקודה אין אפילו עבירה פלילית לכאורה?
ציטוט:
בקיצור, קראתי את החוקים שהבאת לי, אבל הם פשוט לא רלוונטים לסיפור.
הם כן. קרא אותם שוב, ואת תגובתי למעלה שקישרתי אליה, ואולי תבין. כמובן שהטריק הזה יפעל רק אם הוא יעמוד לדמ"ש בפני קש"ב.
ציטוט:
פשוט כי הם חוקים כתובים, ובפועל השיפוט הצבאי פועל אחרת.
הוא עובד לפי חוקים שבעל-פה? אולי צריך לקרוא לרבי יהודה הנשיא שיעלה אותם על הכתב...

ישן 01-09-2012, 21:59
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=alonmore28]אני לא מכיר..."

פקודה בלתי חוקית בעליל הוא מונח שהוגדר על ידי בית המשפט ולא על ידי החוק.
ההבדל הוא לגבי האחריות במקרה של ביצוע. במקרה של פקודה שקיים ספק לגבי חוקיותה לא תחול אחריות על החייל בגין הביצוע, אך במקרה של פקודה בלתי חוקית בעליל (כמו ירי במחבל כפות שלפני דקה ניסה לשסף את גרונך), החייל לא יוכל להסתתר מאחורי הטענה שהוא רק ביצע פקודות (פסיקת ביהמ"ש בענין כפר קאסם).
מכאן נגזרת ההנחיה המעשית הנ"ל במקרה של ספק על החייל לבצע את הפקודה ולאחר מכן להתלונן כדי לא להכניס את עצמו לסיכון שהוא יועמד לדין בגין אי ביצוע. במקרה של פקודה בלתי חוקית בעליל, עליו להמנע מביצוע כדי שלא תוטל עליו אחריות בגין הביצוע.
ישן 01-09-2012, 22:05
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "פקודה בלתי חוקית בעליל הוא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
פקודה בלתי חוקית בעליל הוא מונח שהוגדר על ידי בית המשפט ולא על ידי החוק.
אבל לא דיברתי על "פקודה בלתי חוקית בעליל". הגם אתה במגיבים בלי לקרוא?
ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
מכאן נגזרת ההנחיה המעשית הנ"ל במקרה של ספק על החייל לבצע את הפקודה ולאחר מכן להתלונן כדי לא להכניס את עצמו לסיכון שהוא יועמד לדין בגין אי ביצוע.
בפעם המיליון - קרא את החוק. חייל לא יורשע לא באי-ביצוע של פקודה בלתי-חוקית, גם אם זו לא פקודה ש"דגל שחור מתנוסס מעליה" ושאר דיומיים ציוריים.

ישן 01-09-2012, 23:09
  משתמש זכר channb channb אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.03
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "[QUOTE=channb]פקודה בלתי..."

בפעם המיליון - קרא את החוק. חייל לא יורשע לא באי-ביצוע של פקודה בלתי-חוקית, גם אם זו לא פקודה ש"דגל שחור מתנוסס מעליה" ושאר דיומיים ציוריים.

נכון ואתה צודק לחלוטין במישור המשפטי.
במישור המעשי ישנן פקודות שהחייל עשוי לחשוב שהן בלתי חוקיות ובפועל הן כן חוקיות, או לחילופין עשוי להתעורר ויכוח במסגרתו עמדת הצבא והפרקליטות הצבאית תהיה שהן כן חוקיות, וזאת בניגוד לעמדתו של החייל (שעשויה גם להתברר בסופו של יום ארוך מאוד כצודקת). בסיטואציה כזאת עשוי החייל לעמוד למשפט בו ייאלץ להוכיח את עמדתו שהפקודה בלתי חוקית. לכן ההנחיה המעשית היא שאם הפקודה לא בלתי חוקית בעליל (שאם לא כן הוא עשוי לעמוד לדין בגין ביצועה), עליו לבצעה ולהתלונן על כך שלדעתו ניתנה לו פקודה בלתי חוקית.

נערך לאחרונה ע"י channb בתאריך 01-09-2012 בשעה 23:12.
ישן 01-09-2012, 23:17
צלמית המשתמש של פסטן
  פסטן פסטן אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "[color=Blue]בפעם המיליון -..."

זה עניין אחר לגמרי. זה שלפעמים מפרי החוק מנצחים כי הם מצליחים לעוות את החוק, או כי יש להם עורכי-דין נכלוליים יותר, או כי השופטים נבלות או מטומטמים, או מאלף סיבות אחרות זה עניין אחר לגמרי.

זה שלפעמים אם תדרוש את מלוא זכויותיך החוקיות ימצאו דרך לדפוק אותם נכון גם מחוץ לצבא. אתה מוזמן לקרוא מה קורה לחושפי שחיתויות, או סתם אנשים שעלו למישהו על העצבים - בשבת שעברה הייתה כתבה במוסף של ישראל היום ('ישראל השבוע') על איזה ציר כלכלי של ישראל בשגרירות כלשהי, שאולמרט החליט לדפוק בתקופתו כשר התמ"ת. החוק לצדו, והוא בכל זאת נדפק. בסדר. ברור שזה קורה. אפילו מובן מאליו.

אבל כל זה לא קשור לעניין. למעלה כתב מישהו כך:
ציטוט:
פקודה בלתי חוקית - פקודה שחייבים לבצע, ולאחר מכן חייבים להתלונן על נותן הפקודה. (דרך אגב, זה עבירה על החוק הצבאי אם אתה לא מתלונן על פקודה כזו)

הוא היה צריך להיכנס להרצאת הרב, כל עוד לא היה עניין של סכנת חיים או פגיעה ממשית ובלתי הפיכה בחיי אדם. בסופו של דבר, אין מצווה נוצרית שאוסרת עליו לשמוע הרצאת רב, או להיכנס לבית כנסת. ולאחר שהכל נגמר, להגיש קבילה לנציב קבילות החיילים כנגד אותו מפקד שהתעקש לפגוע ברגשותיו, באמונותיו ובצרכיו של החייל.
זה ההפך מנכון.
פקודה בלתי חוקית לא חייבים לבצע, בתנאי ש"ברור וגלוי" לפניך שהיא בלתי-חוקית כשהיא ניתנת לך.
לא אמרתי שזה תמיד יפעל לטובתך. זה לא העניין. השאלה היא לגבי החובה. אין חובה כזאת.

ישן 02-09-2012, 00:05

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי פסטן שמתחילה ב "זה עניין אחר לגמרי. זה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פסטן
פקודה בלתי חוקית לא חייבים לבצע, בתנאי ש"ברור וגלוי" לפניך שהיא בלתי-חוקית כשהיא ניתנת לך.
לא אמרתי שזה תמיד יפעל לטובתך. זה לא העניין. השאלה היא לגבי החובה. אין חובה כזאת.

זו ממש לא הפרשנות המשפטית של סעיף 125.
קודם כל הסעיף הזה מדבר על אחריות פלילית ולא על הפרשנות שאתה מנסה לתת לו..
שנית, ממליץ שתפסיק ללמד כאן את האנשים נושאים שאתה לא מבין בהם (או שתלך ללמוד משפטים ותבין בהם).
הפרשנות המקובלת של המשפט הזה היא בדיוק הפוכה, שאדם שביצע פקודה בלתי חוקית תעמוד עליו הסייג של אחריות פלילית ואי אפשר יהיה להאשימו בפלילים, ואילו רק חייל שביצע פקודה בלתי חוקית בעליל לא יעמוד עליו הסייג של אחריות פלילית ואפשר יהיה להאשימו בפלילים.
זה נגזר כאמור שוב מהרציונל שנכתב קודם (ואתה מתעלם ממנו כי אתה חושב שאם מצאת בגוגל את חוק השיפוט הצבאי אז אתה גם מבין את הפרשנות שלו..ובכן לא כך הוא הדבר)..והרציונל הוא- חייל חייב לבצע פקודה בלתי חוקית ואסור לו לבצע פקודה בלתי חוקית בעליל.
לא ניכנס כאן לדיון שאין לו סוף של מה זה פקודה בלתי חוקית בעליל והדגל השחור, ואכן עם השנים היתה מעט נסיגה והליכה לכיוון שבו לא רק רצח ואונס זה פקודה בלתי חוקית בעליל.... אבל מעולם לא הגיעו לדיון על שמיעת הרצאות של רב... כמעט תמיד הדיונים על הדגל השחור נסובו על נושאים של פגיעה פיזית חמורה באנשים...מעולם לא על פגיעה ברגשות כי היית צריך לשמוע הרצאה של רב.
לסיכום ענינו:
הפקודה שניתנה במקרה זה היתה חוקית ובמקרה הקיצוני לא חוקית (ולא בעליל). סייג האחריות הפלילית היה עומד כאן לרשות החייל אם היה מבצע את הפקודה בוודאות. ובקצרה- היה חייב לבצע את הפקודה החוקית/ לא חוקית הזו.
ותודה שהחזרת אותי לימים העליזים בפקולטה למשפטים...

ישן 02-09-2012, 18:41

בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "העמדה שלך היא פרשנות משפטית..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
העמדה שלך היא פרשנות משפטית מסוימת, ויתכן בהחלט שזו עמדת הצבא על יועציו המשפטיים. יחד עם זאת בהחלט יש מקום לפרשנות המשפטית של פסטן, וענין זה יכול להיות מוכרע רק בבית המשפט.
באופן מעשי אני לא הייתי ממליץ לאף חייל להכניס את עצמו למצב שבו הוא ייצור את התקדים.

ממש לא נכון..
אני לא הבאתי את הפרשנות המשפטית שלי אלא של בית המשפט (על תקדים אתה מדבר? היו כבר המון תקדימים ולכן כתבתי את מה שכתבתי...קיצרתי לך את תולדות התקדימים).
ואם אתהרוצה הסבר קצר נוסף על הסוגיות בנושא:
יש תמימות דעים (בגדול- אתה מוזמן לקרוא את תשובות השופטים במשפטים הרלוונטים) על כך שפקודה בלתי חוקית "רגילה" חייבים לבצע ועומדת עליה הסייג של אחריות פלילית.
כל הדיונים בנושא המדובר והנושא היחיד שבעצם מעניין (כי נושא הדיון שלנו לא באמת מעניין כאמור, נקבע בצורה ברורה שפקודה בלתי חוקית רגילה חייבים לבצע)..הוא הוא מתי פקודה בלתי חוקית רגילה הופכת בעצם לפקודה בלתי חוקית בעליל ולכזאת שאסור לבצע...מעולם הדיון לא נסוב על רגשות והרצאות, תמיד על פקודה שהיתה בה סכנת פגיעה פיזית באנשים וכו'.
לסיכום נוסף של ענינו:
הפקודה הזאת היא במקרה הכי קיצוני פקודה בלתי חוקית רגילה לגמרי וחובה לבצע אותה.

ישן 02-09-2012, 20:25

בתגובה להודעה מספר 56 שנכתבה על ידי channb שמתחילה ב "אם אתה רוצה לקיים דיון ענייני..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי channb
אם אתה רוצה לקיים דיון ענייני תצטרך להביא את התקדימים עליהם אתה מתבסס. אציין מראש שיש להבדיל בין חבות הביצוע ביחס להסרת האחריות הפלילית, לבין חבות הביצוע ביחס לענישה בגין אי ביצוע.
מקריאת החוק אין שום סימוכין לקביעתך.

אני לא חייב להביא כלום ואין זה מתפקידי לתקן אותך אם אתה רוצה להמשיך לא לדייק...
תעשה חיפוש קטן על המשםט הזה ותמצא מלא תקדימים וגם סיכומים מוכנים כבר שמסבירים את הפרשנויות וכו'.
אכן יש הבדל בין חבות הביצוע לביו ענישה בגין אי ביצוע.
אבל דווקא ההבנה של חובת הביצוע היא פשוטה הרבה יותר, כל פקודה מבצעים, פרט לבלתי חוקיות בעליל, אין על זה כמעט דיון אתה מוזמן לעשות חיפוש כאמור.
כמעט בכל יום מתקבלות החלטות לא חוקיות בצה"ל ולמזלנו מבצעים אותן בלי למצמץ.
ואם לחזור לנושא שלנו, איזה חוק בדיוק נתבקש החייל במקרה שלנו לעבור?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:35

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר