לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-09-2013, 11:05
  S nake S nake אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.02
פירוט על מבצעים יזומים - סיוע בעבודה אקדמית

שלום לכולם,

כחלק מעבודה / מחקר בקנה מידה קטן שאני עושה, אני זקוק לכמה דוגמאות של מבצעים יזומים מהסוג הבא:

1) מבצעים שקיים פירוט לגבי תהליך הכנתם וכמובן פירוט הביצוע (איסוף והתפתחות תמונת מודיעין, הכנה לוגיסטית, אימון טקטי וכו')
2) מבצעים של יחידות מיוחדות/ יחידות מן המניין וסוכניות ביון (לא מדובר על שת"פ בין הגורמים אלא מבצעים בהובלת כל אחד מהגורמים כאשר שת"פ הוא קריטריון אפשרי)
3) מבצעים בעלי חשיבות מגוונת. כלומר מבצעים בעלי חשיבות אסטרטגית (מיידית או לטווח רחוק) וכאלה שאינם.

אני רוצה לחקור התנהלות של גורמי מפתח (אחראי תחומים שונים) במבצעים הנ"ל ולבחון השפעות שונות על קבלת ההחלטות שלהם ובסופו של דבר אם יתגלה קשה, על הצלחת/כישלון המבצע.
אשמח מאוד לקבל הפניות לספרים ומחקרים רלוונטים לנושא המחקר או למבצעים המוצעים.

* אין דרישה ספציפית למבצעים ישראלים

הארות, הערות ושאלות יתקבלו בברכה,
תודה רבה ושנה טובה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-09-2013, 12:37
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
Spec Ops: Case Studies in Special Operations Warfare: Theory and Practice
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי S nake שמתחילה ב "פירוט על מבצעים יזומים - סיוע בעבודה אקדמית"

ספר טוב, הכולל תיאור של 6 פשיטות היסטוריות (כולל אנטבה וסון-טאי), מאת אדמירל מק'רייבן שפיקד אח"כ על JSOC ו- SOCOM. נמצא לפני מספר שנים בספריית אונ' ת"א.

לגבי התיזה שלך: מבצעים מיוחדים הם מטבעם, ובכן- מיוחדים. כל אחד נעשה בתנאים מסוימים, עם קבוצה קטנה ובד"כ אד-הוק, מול אויב מסוים, וקשה להגיע לתיזה כללית ברמה של עבודת מטה.
נאמר, אפשר לנתח מערכה סדירה (הרבה יחידות במבנה דומה, שעוברות מספר קרבות כ"א) ולהגיע למסקנה על תפקידו של המטה או הקמ"ן;
קשה לי לחשוב על מסקנה תקפה כזו לגבי מבצע מיוחד- ייתכן מבצע מסוים, עם קב"ט גרוע, שעדיין ישיג הפתעה, ומבצע אחר, עם קב"ט מעולה וכוח ממושמע, שעדיין ייחשף- פשוט בגלל צירופי מקרים.

נשמע שעבור התזה שלך, כדאי להתמקד ביחידות שערכו סדרה של מבצעים מיוחדים, כמו ה- SAS, LRDG, PPA, OSS, היחידות של אוטו סקורזני וכו'. אני מניח שגם שם עבודת המטה היתה די אד- הוק, כשהמפקד קובע בכל שלב האם יש די מודיעין, האם התיאום עם חה"א מספק, האם הוראות הבטיחות נשמרות וכו'- ואין איזה נוהל כתוב או קבוע.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 03-09-2013 בשעה 12:47.
ישן 03-09-2013, 15:03
  S nake S nake אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.02
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "Spec Ops: Case Studies in Special Operations Warfare: Theory and Practice"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
ספר טוב, הכולל תיאור של 6 פשיטות היסטוריות (כולל אנטבה וסון-טאי), מאת אדמירל מק'רייבן שפיקד אח"כ על JSOC ו- SOCOM. נמצא לפני מספר שנים בספריית אונ' ת"א.

תודה רבה על ההמלצה, נשמע מבטיח ומעניין. לצערי לא קיים בספריה של המרכז הבינתחומי אך קיים בשאר האוניברסיטאות. אנסה לשים עליו את ידי. (אם קיים אצל מישהו באזור המרכז / ירושלים אשמח להשאיל)

לא הסברתי היטב את התזה. אני חוקר את קבלת ההחלטות של בעלי התפקידים בסביבת המבצעים הצבאיים (ע"פ הקריטריונים שהצגתי) כאשר הדגש הוא על תעדוף בקבלת ההחלטות.
מבצע צבאי הוא פרויקט מורכב כידוע ומעורבים בו גורמים רבים, אני רוצה לבדוק האם אותם גורמים נוטים לתעדף מטרות סובייקטיביות (אישיות או מקצועיות הנוגעות לתחומם) על פני מטרות כלליות יותר הנוגעות להצלחת המבצע.
הגעתי לרעיון הנ"ל לאחר קריאה בספרו של דורון אביטל: לוגיקה בפעולה, שם הוא מתאר סיטואציה דומה תחת רעיון מעניין (שלא היה מוכר לי קודם לכן) בשם "מצולע הביצוע". מומלץ מאוד

לגבי התיזה שלך: מבצעים מיוחדים הם מטבעם, ובכן- מיוחדים. כל אחד נעשה בתנאים מסוימים, עם קבוצה קטנה ובד"כ אד-הוק, מול אויב מסוים, וקשה להגיע לתיזה כללית ברמה של עבודת מטה.
נאמר, אפשר לנתח מערכה סדירה (הרבה יחידות במבנה דומה, שעוברות מספר קרבות כ"א) ולהגיע למסקנה על תפקידו של המטה או הקמ"ן;

אכן יש הבדל מהותי בין יחידות מיוחדות ליחידות קונבנציונליות וכך גם לגבי מבצעים מיוחדים ומערכה סדירה.
ענייני הוא יותר בהבדל שבין הכוחות המבצעים כאשר אינני מבקש להגיע למסקנות לגבי תפקדי הפונקציות המתכננות והמבצעות. אני רוצה להבין ולחקור האם קיים הבדל בתעדוף המטרות שמבצעים בעלי התפקידים בין כוח כזה לאחר. (ובקריטריונים נוספים כגון "חשיבות המבצע" וכפועל יוצא גם רמת הדרג המתכנן והמאשר)

קשה לי לחשוב על מסקנה תקפה כזו לגבי מבצע מיוחד- ייתכן מבצע מסוים, עם קב"ט גרוע, שעדיין ישיג הפתעה, ומבצע אחר, עם קב"ט מעולה וכוח ממושמע, שעדיין ייחשף- פשוט בגלל צירופי מקרים.

אני מסכים שלהגיע למסקנה תקפה לגבי הצלחת מבצע בהקשר של תיעדוף המטרות תהיה קשה. אותי מעניין התהליך עצמו ומסקנות לגבי הצלחת הכשלון או המבצע הן בונוס מבחינתי.

תודה רבה על הערותיך וזמנך.

נערך לאחרונה ע"י S nake בתאריך 03-09-2013 בשעה 15:05.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:03

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר