לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-10-2013, 06:23
  eshely77 eshely77 אינו מחובר  
מנהל פורום סטודנטים

חבר מתאריך: 03.09.08
האם משה דיין היה פיקציה?

רחוק מלהיות מומחה להיסטוריה צבאית או למלחמת יו"כ
אבל כן יצא לי לקרוא כמה וכמה ספרים.

התחושה שהתעוררה בי בדגש על תחושה. היא שיש מצב שדיין עבד על כולם תמיד.

בהסתכלות על ההיסטוריה הצבאית שלו התחושה היא שיותר משהו היה לוחם גדול או טקטיקן/אסטרטג מוצלח, הוא היה בעיקר פולטיקאי ממולח. (במהלך מלחמת השחרור, עם הבנתי נכון הוא הצליח לארגן לעצמו קפיצה קטנה לארה"ב)
אינני יודע להעריך את תפקודו כרמטכ"ל בתקופת הפדאיון ועד למבצע סיני.
אבל עולה לי השאלה האם בעצם דיין, שנתגלה במערומיו ובערמומיותו במלחמת יו"כ היה כזה תמיד?
ובעצם גם המעמד של לוחם ומפקד גדול נגנב על ידו כמו לא מעט גניבות אחרות שעשה בחייו?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 08-10-2013, 09:03
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
דיין לא היה פיקציה, אבל...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "האם משה דיין היה פיקציה?"

זאת עובדה. גם לא היה מצביא גדול.
ראש הממשלה (בן גוריון) אהב אותו, מפני שהוא השתייך למפלגה נכונה ואבא שלו היה מוכר.
היו עוד כמה גנרלים עם עם פנקס אדום ובאותם הימים זה הספיק...

אם היה מצביא גדול לא ידוע לי. הערבים מאוד העריכו אותו (בגלל העין) ובתור פוליטיקאי זה עזר לו/לנו
במגעים ראשנים עם מצרים. את זה אף אחד לא יוכל לקחת ממנו.

בזמן שמשה דיין היה רמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום אסף שמחוני לא היה שותף בהכנות למבצע סיני והתלונן
אצל בן גוריון שהרמטכ"ל עוקף אותו ונותן פקודות מעל ראשו של אלוף הפיקוד.

עד שהמצב נשבר לאלוף שמחוני (לפי דיעות אחרות היה מוכשר מאוד וחכם) הוא לקח פייפר בלילה סוער
על מנת לבדוק את החזית הדרום וסיני והסוף ידוע.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90...5%D7%A0% D7%99

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 08-10-2013, 15:09
צלמית המשתמש של האזרח

הבהרה...
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי סיגמא05 שמתחילה ב "באותם ימים אם לא היה אוסף כנראה היה נגנב ע"י אחרים"

לי אישית אין שום בעיה עם פנקס אדום או כחול (בעוונותי הרבים גם לי היה פעם). זכורה לי אמרה של ראש הממשלה לוי אשכול (זוכרים אותו) אשר אמר לאחר כמה מקרי רצח של היהודים: "הפנקס פתוח והיד רושמת"

אני רק ציינתי שהיתה איזו "עדיפות" לבעלי פנקס האדום וגם השתייכות ההורים שלהם...

נ.ב.
בקשר למשה דיין ז"ל זכור לי הייטב כאשר היה מופיע בטלוויזיה בימי שישי בערוץ האחד והיחיד
מאחוריו היתה תלויה מפה ענקית של מצרים וזה היה מרשים, מה זה מרשים!

הערבים השתוללו מכעס, הם דיברו שיוצאו לו את העין השניה. הם מאוד העריכו אותו וממש "שתו" כל מילה שיצאה מפיו. חברים, זה עשה רושם אדיר על כולנו וגם כאן נוצרה היהירות והעוצמה אשר לא הייתה.

נ.נ.ב
(זה קצת מזכיר לי את נסראללה, כאשר הוא אמור להופיע ולדבר - אז כולנו עומדים בהקשב ומאזינים לכל מילה שלו)

ישן 08-10-2013, 15:39
צלמית המשתמש של האזרח

בצהלה כולם "גנבו" או מהשכן או מהמדינה...
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי סיגמא05 שמתחילה ב "הנה לך סיפור"

היו שם שטחים למעבר בין הבתים ושבילים אשר אף אחד לא השתמש בהם.
מה כבר יש ערך למטר לעומת דונם.
(זוכר את האלוף שהיה מיועד להיות רמטכ"ל ואיך שפכו את דמו ולבסוף התברר שהוא צדק!)

ישן 08-10-2013, 14:41
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי eshely77 שמתחילה ב "האם משה דיין היה פיקציה?"

משה דיין היה אייקון לא רק לחיילים ולקצינים שהעריכו אותו. למשל, הבנאדם כתב ספרים שהיו בכל בית בשנות ה-70' וה-80'. הוא כיכב במדוריי הרכילות.
אפשר לומר שהוא ייצג חלק מהאתוס הציוני עצמו: "יהודי חדש", בן הארץ, הצבר, שיש לו "רגש לאומי" מובנה, שמעולם לא היה צריך לחשוש מהגויים, עם הבנה אינטואיטבית של עבודת האדמה, הסביבה הערבית, לחימה וכו'. כישלון של "צבר" כזה הוא כישלון של הציונות.
אם נזכור שרוב האוכלוסיה הבוגרת בתקופה של שנות ה-30' עד שנות ה-70' עלתה לארץ ולא נולדה בה, ,הייתי אומר שברמה מסוימת הם ייחלו לדמות כזו, שתוכיח שהחזון הציוני אפשרי.

עכשיו אפשר להיכנס לדיון המעניין, האם הוא היה יותר או פחות נערץ ויותר או פחות "פיקציה" מיגאל אלון ומבני הדור הבא (שרון, רבין,לסקוב,ידין)..
ישן 09-10-2013, 04:39
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
ממש לא ״פיקציה״

היום זה תחביב לאומי לירות בגופתו של דיין הקבורה בנהלל, אם להשתמש בהתבטאות של בנו אודי. למרות שדיין בלי ספק הרוויח זאת ביושר לאור מלחמת יום כיפור והתנהלותו האישית שהייתה מאוד לא אתית (בלשון המעטה), צריך לבחון אותו במבט כולל:
דיין בלט משלב מאוד מוקדם, כהיה בחור צעיר עם 2 עיניים תקינות. הוא היה החניך הבולט בקורס הקצינים הראשון של ההגנה ובלט בכריזמה שלו ויכולתיו. הוא גם היה איש אמיץ מאוד. אחר כך היה לכולם ברור מאליו שהוא קיבל את הפיקוד על הפלוגה הראשונה של הפלמ״ח. הפציעה שלו הייתה מיותרת לחלוטין ונבעה מאותו בוז שלו לסכנות פיזיות שליווה אותו כל חייו, ואשר הביא אותו להיות הבכיר הבולט ביותר בביקורים בקו. הלחימה במלחמת יום כיפור, כמו גם במבצע קדש.
הוא לא היה מפקד טקטי מצטיין. ההצלחות שלו במלחמת העצמאות שנויות במחלוקת ובוודאי שהוא לא היה בליגה ששל יריבו מנוער, יגאל אלון. אבל הוא כן ידע להחזיק חזית (נשלח לעשות סדר בשתי חזיתות שונות שמצבם היה רע-עמק הירדן ואחר כך ירושליים) והיה מוצלח ברמה החשיבה הכוללת.
אין ספק שקישומו המטאורי לאחר המלחמה נבע בעיקר מנאמנותו המוחלטת לבן גוריון ונכונותו לצאת, כמו כלב שמירה אימתני, נגד יוצאי הפלמ״ח וכל יריב אחר.
דיין תיכנן בעצמו את המתווה הכללי של מבצע קדש, וזה היה מתווה מוצלח ומקורי. גם כשהתמנה לשר ביטחון הוא לא רק סיפק מנהיגות שהציבור היה זקוק לה כל כך אלא גם שינה תוכניות לחימה בסיסיות (לפי ישראל טל למשל) והכתיב מדיניות כך שההצלחה של אותה מלחמה ניזקפה לזכותו יותר בצדק משחושבים בדרך כלל. אגב, דווקא החלטה אחת שלא לא בוצעה ועל כך ייתכן ששילמנו מחיר יקר לטווח ארוך-הוא אסר על הגעה לתעלת סואץ משום שהבין את מה ששאזלי כתב בסיפרו: ששיתוק תעלת סואץ ישאיר את הסכסוך על סדר היום הבינלאומי, ולא לטובת ישראל. לכן הוא גם הציע לגולדה לסגת מאיזור התעלה בין ששת היצים ליום כיפור. לדעתי, המציאות הוכיחה שצדק.
בקיצור, דיין לא היה טקטיקן גדול אבל הוא כן היה בעל חשיבה והבנה אסטרטגיים ברמה גבוהה מהמקובל בישראל. הוא גם היה מנהיג שהציבור העריץ אף שהוא לא ממש טרח להתחנף לציבור והיה לו עור בעובי שגם פיל יכול היה להתקנא בו. זה שהוא היה אישיות מאוד בעייתית, אולי אף עם הפרעת אישיות, זה כבר סיפור אחר.
לפני שנים רבות מאוד, מעט לפני שהדיין נפטר, חבר שלי נפצע ליד העין מכיסא שנפל עליו ומכל הדם לא היה ברור מה בדיוק נפגע. אני הפטרתי למישהו : ״טוב יהיה עוד משה דיין״. הייתי בן חמש לכל היותר, אולי פחות. אם ילד כל כך קטן יודע בכלל את השם של פוליטיקאי שאיננו ראש הממשלה, זה אומר משהו על הדומיננטיות של אותו פוליטיקאי בתודעה הציבורית.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:16

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר