לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-10-2006, 20:15
  HU99 HU99 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.08.05
כוחות מיוחדים בארץ ובארה"ב

ניסיתי להשוות (לא מבחינת מי יותר מגניב ולמי יש יותר כוונות ולייזר, אלא תכלס מי יותר טוב) בין כוחות מיוחדים בצה"ל למקבילים בצבא ארה"ב.
עלו לי כמה נקודות.
1.כשחשבתי על התקציבים, עלה בי גיחוך קל של תסכול. אין לארה"ב תחרות, בטח שלא מישראל.
2.נסיון. כולם בארץ תמיד דואגים להדגיש עד כמה יש לנו נסיון בפעילויות וכמה פה וכמה שם. אז חשבתי על זה שגם לארה"ב תמיד יש פעילות. זה לא משנה שאנחנו מותקפים ולכן יש לנו פעילות, והם תוקפים ולכן יש להם פעילות, העובדה היא שלשני הצבאות יש פעילות (ואני חושב שאל קאעידה והטאליבן והמורדים בעיראק וכו' וכו' לוחמים לא פחות טוב מחיזבאללה, חמאס, פתח וכו'.)
3.הגיל. גם פה, אני חושב שאין להשוות. נכון שאנחנו ישראלים, ונכון שהצבא שלנו מצוין, ונכון שחיילי צה"ל גיבורים וכל זה. אבל תכלס, אני לא חושב שילד (מה לעשות, ילד) בן עשרים, שעבר פחות משנתיים הכשרות, יכול להתמודד עם בחור בן 30-35, שנמצא כבר מינימום 10 שנים בתחום הלוחמה, היה לוחם במקומות אחרים לפני זה, ורק אז קיבל את הזכות לצאת לגיבוש ליחידה זו או אחרת, שאם עבר אותו בהצלחה - מצפה לו מסלול נוסף. לדעתי זה מעיד על רמה של מקצעויות.
מעניינת אותי דעתכם ומה יש לכם להוסיף בנושא, להסכים איתי, לתקן אותי או להביא עוד נקודות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-10-2006, 20:42
  HU99 HU99 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב ""אני לא חושב שילד (מה לעשות,..."

כן, הם צריכים להתמודד באימונים משותפים.
לא, אני לא חושב שיש מלחמה צפויה עם ארה"ב.
אבל יש לשאוף להיות הטובים ביותר, ואם יש דרך לעשות זאת - אז למה לא?
וכן, אני לא רק חושב אני בטוח שהדרישות מלוחם הן אותן דרישות. אם המשימות הן אותן משימות? ברור שלא. זה בכלל לא קשור.
לא אמרתי שבהגדרתן הן לא מיוחדות, אבל איך זה שייך לנושא? אני חשב דווקא המקום להשוואה צריך להיות ביחידות האלה.

ולסרג'יו - יחידות מילואים הן יחידות מילואים. אתה לא יכול להשוות בין יחידות מילואים של "הקומנדו, השייטית, הסיירת וכל השאר...." ליחידות קבע של אנשים בני אותו גיל, כי העובדה היא שלוחם מילואים נדרש למספר מסויים של ימי אימונים בשנה, ולוחם קבע מתעסק בזה על בסיס יומיומי למחייתו.
תאמין לי שלקחתי הכל בחשבון לפני שפתחתי את האשכול, ולא הבנתי את הקטע של לתקוף בסתר - למה התכוונת ואיך זה קשור?
ישן 15-10-2006, 22:20
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
זכור לי שקראתי מאמר עם קצין בכיר בחה"א
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי HU99 שמתחילה ב "כוחות מיוחדים בארץ ובארה"ב"

והוא ציין את העובדה הבאה:

בחה"א שלנו, עובדים על מטוס X אנשים ורובם חוגרים. בחהא"א עובדים פי עשרה יותר, על מטוס אחד וכולם אנשי קבע. ובכל זאת, העובדות מדברות בעד עצמן.

אותי היה מעניין לדעת, מהו הסינון המתבצע בארה"ב, לאותם אנשים הרוצים להתקבל לכוחות המיוחדים?

ונחזור אלינו. במעט שיש, יח' העילית הצה"ליות מוציאות אל הפועל מבצעים מורכבים ומסובכים וראינו זאת בלבנון. ראינו מקצועיות, איכות ביצוע ודבקות במשימה יוצאי דופן. ותאמין לי שהיח' הללו מגיעות רחוק אף הן.

ישן 15-10-2006, 22:58
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06

א. אין דבר כזה "כוחות מיוחדים". אם כבר, נתח ברמת היחידה
כי הרי, כידוע, כולם מיוחדים- אבל יש מיוחדים יותר.
למשל ,בארה"ב נהוג "לזלזל" בכוחות המיוחדים של חה"א האמריקאי, כי הם "המיוחדים הכי פחות מיוחדים",
עם מסלול הכשרה קצר וקל בהשוואה ליתר.
תנסה להשוות יחידה ליחידה מקבילה בצבא השני, ותגלה שזה קשה- הן ספציפיות מאוד, ונתונים שאפשר אולי להשיג ולהשוות (נאמר, מי סוחב יותר משקל, למי ההכשרה הארוכה יותר ומי מצוייד טוב יותר) לא ממש אומרים הרבה.
למשל-
סיירת מטכ"ל בהשוואה לכומתות הירוקות (של ה- ARMY): לכומתות הירוקות יש משימה מרכזית של סיוע ואימון כוחות זרים. לכן הם מדגישים עצמאות ויוזמה ברמת הצות לתקופות ארוכות, משהו שלא כ"כ רלוונטי לישראל. האם הכומתות הירוקות מביאות מודיעין ברמה של מטכ"ל? מי יודע.
עכשיו, למי תשווה את מגלן, למשל? בתור "יחידת העילית של הצנחנים"- לרג'ימנט הריינג'רס. בתור מפעילי אמל"ח יעודי- לגדוד השרידן שהיה בדיויזיה 82? לפלנ"ט של החטיבות שלה?
ב. אני חושב שאם יש לישראל יתרון, הוא ברמת המפקדות, שיכולות להרים מבצעים מיוחדים בנוהל קרב מהיר יותר. למשל- אנטבה מול חילוץ בני הערובה הכושל מטהרן.
ישן 16-10-2006, 10:16
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
מידע ידע וניסיון אישי עם הכוחות המיוחדים מארה"ב

תראו, היחידות המיוחדות של האמריקנים נבדלים מהיחידות שלנו בגיל וביכולות הפיסיות מבחינת גודל בלבד!!!

נכון הגיל של לוחם שלהם גבוהה ביותר בהשוואה ללוחמים שלנו, ההכשרה שהם מקבלים לא יותר רצינית משלנו, נכון יש להם הרבה יותר הקצאות ברמה שלא ניתן לחלום בכלל, ושרואים אותם במטווח מתרשמים ביותר.

אבל

אל תשכחו לרגע מספר דברים חשובים שעושים את כל ההבדל ביניינו:

1. הנסיון שלהם לא מדגדג את הנסיון שלנו - ברמת הטרור ולוחמה זעירה.
2. הנועזות והרעל שיש לילד בן 19 20 זה לא אותו הדבר בגיל 28 30.
3. הרמה האישית של החיילים שלנו (לרוב) עולה על היכולות שלהם

ואתם צריכים לראות את הפנים שלהם לפני ואחרי שאנו מראים להם איזה סרט מבצעי שלנו, שהם יכולים לחלום עליו בהוליווד
ישן 16-10-2006, 12:18
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
היית מנסח יותר טוב אילו היית אומר
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי jesh שמתחילה ב "הנועזות והרעל? שיש לילד בן 19?..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי jesh
אני הייתי כותב משהו אחר.

לבן 30, אין את הטיפשות שיש לילד בן 19.

(ואם יש פה בני 19, נא לא להעלב, אין באמירה הזו משהו אישי, אלא רק נקודה למחשבה.)

שלבן 30 אין את זוית הראיה שיש לבן 19 (קרוב לוודאי בגלל שלמבוגר יש אישה וילדים.)

ישן 16-10-2006, 12:35
  HU99 HU99 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "ידע וניסיון אישי עם הכוחות המיוחדים מארה"ב"

1. אני ממש לא מסכים בנוגע לרמת הנסיון. נכון, עד מלחמת המפרץ הראשונה זה היה ככה, אבל כולם נשארו תקועים עם הילת הניסיון של צה"ל מאז. אתם שוכחים שהם נמצאיםן הלחימות לא קלות יותר משלנו. אני חוזר על דבריי - האויב האפגני, העיראקי, מאל קאעידה טאליבן וכו' הוא לא פחות טוב מחמאס, חיזבאללה וכו'. לאמריקאים ניסיון לא פחות משלנו.
2. אני לא בטוח שהתעוזה והרעל של בן 30 פחותים משל בן 20. גם בארץ וגם בארה"ב אנשים בוחרים להגיע למקומות אלה. זה מתוך אידיאל מסויים, ואני לא חושב שבן 30 "ישתפן" לעשות משהו שבן 20 יעשה. לא במקומות כאלה. אם כבר שיקול הדעת של בן 30 הוא בוגר יותר, והוא לא יסתער סתם מתוך רעל ויסכן את עצמו ללא סיבה מוצדקת.
3. תפרט. למה אתה כל כך בטוח שהרמה האישית של החיילים שלנו גבוהה משלהם?
ישן 16-10-2006, 12:51
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
הזלזול הוא נחלת הכסילים

היחידות המיוחדות בארה"ב שונות בצורה חדה מהמוכר לנו בארץ, וזה לא סוד גדול. תהליך המיון ליחידות אלו מתבסס על נסיון מצטבר וגם על הסמכות רשמיות (קורסים, תפקידים וכו'), כאשר ה"גיבושים" נעשים בקנה מידה שונה מזה שמוכר בארץ (למי שקרא את הספר של אריק הייני, אני מזכיר את הפרק על הניווט המסנן של כוח דלתה).

מבחינה מבצעית, השוני גדול. דוגמה קטנה: אם אצלנו יש יחידה מיוחדת אחת שעוסקת בצלילה (ש' 13, ומקרים ספציפיים נדירים גם יחידות אחרות), אזי בזרועות הצבא האמריקאי כמעט כל יחידה מיוחדת עוברת הכשרה כזו או אחרת של צלילה (ומדי פעם גם זוכה לשימוש בפועל).

ההשוואה של אירן לאנטבה נחמדה, ורלווטית בערך כמו ההשוואה של וייטנאם 69ללבנון 82. אם כבר, יש מקום לבדוק שוני ברמת התו"ל והביצוע בפועל - ידוע לי על אימון משותף שנערך בארה"ב, בו היחידה הישראלית ביצעה את המשימה במהירות גדולה בהרבה מהביצוע של היחידה המארחת אך במחיר גבוה יותר של נפגעים (גם של המחלצים וגם של המחולצים).

ישן 16-10-2006, 14:40
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

ידע

טוב אני קורא פה המון תגובות של אנשים "שחושבים", אבל מה לעשות יש עובדות בשטח.
אני לא יודע כמה מהמגיבים פה התאמנו ו/או שהו עם לוחמים מארה"ב על מנת לערוך את ההשוואת של אני "חושב" והשוואות בין קרב כזה לאחר.
כל יחידה כבודה במקומה מונח, יש הצלחות ויש כשלונות.

אבל אם תבחנו לוחמי עלית שלנו שיצאו להתאמן עם הטובים ביותר שלהם תראו את התוצאות.
שרס"ן אורי אזולאי ז"ל (בחרתי בו מאחר שרק אותו ניתן להזכיר מאחר ונפטר) יצא להתאמן בקורס טרור מיוחד של הכוחות המיוחדים בארה"ב הוא חזר שידו על העליונה ודי לחכימה ברמיזה.

תורות הלחימה שלנו (בדגש על תורות ולא תורה) בתחום הטרור והלוחמה הזעירה הם שם דבר בכל העולם ולא בכדי הטובים שבלוחמינו יוצאים לא אחת להדריך ולאמן את החברה המיוחדים של האמריקאים.

אני מכבד אותם אבל לא מחזיק מהם יותר מדי, בפעם האחרונה שהייתי במטווח בארה"ב (שנת 2000) ראיתי איך צוות של ה s.w.a.t מביט בהתפעלות כיצד אני וחברי בוגר שמשון (של פעם- 367) תופרים את המטרות בקצב של 3 כדורים למטח, ראיתי איך הם מנסים להבין כיצד אנחנו אוחזים בנשק בצורה שונה משלהם וזה עובד לנו- או איך זה עובד לנו.

הכל שונה העמידה, הכניסה למצב ירי בהצבעה והפגיעות.
הכי חשוב- המהירות.

כאשר אתה מתאמן איתם אתה רואה את ההבדל, שג'וני דופק 50 מטח כאילו הוא עושה אפצ'י ומטפס על חבל עם ציוד שצריך קטרפילר בשבילו אז זה מרשים, גם לראות אותם רצים עם עמודי עץ על הבוקר זה מרשים, ולראות כיצד הם יורים ל-100 מטר וכל אחד שמסיים לירות יוצא עצמאית לסמן פגיעות- וזה קורה כאשר חבריו לצוות עדיין יורים לידו - זה מרשים.

אבל מה לעשות - שהם רואים תרגיל אחד שלנו הם פותחים את הפה כמו ילד בן 15 שרואה אשה ערומה בפעם הראשונה בחייו. (ולא בכדי)

ותחשבו על זה...

נערך לאחרונה ע"י קרנף16 בתאריך 16-10-2006 בשעה 14:44.
ישן 16-10-2006, 14:55
צלמית המשתמש של levikon
  levikon levikon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.07.06
שלח הודעה דרך ICQ אל levikon שלח הודעה דרך MSN אל levikon
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "ידע"

תחשוב על זה קצת אחרת.

יש הבדל בין מבצעים של כניסה ויציאה מהירים לעומת שהות ארוכה בשטח אוייב. כל דבר דורש מיומנות שונה, יכולות שונות וכ"ו. הדגש העיקרי במבצעים בארץ (ואני מדבר על המבצעים והפעולות שפורסמו - ותסלחו לי אם אני טועה), הוא על כניסה מהירה, שהות קצרה ויציאה מהירה מהשטח. חלק ניכר מהמבצעים שיחידות מיוחדות בחו"ל נוטלות בהם חלק הוא משימות לזמן ארוך מעבר לקווי האויב (אם זה כוחות מיוחדים באפגניסטאן שפועלים ופעלו תקופות ארוכות ללא סיוע, אם זה המבצעים בשתי המלחמות בעיראק, המבצעים במהלך שנות ה-60 וה-70 בדרום מזרח אסיה). ולכן יש גם התמקדות בתכנים שונים ובאימונים שונים.

ישן 16-10-2006, 22:38
  xta226 xta226 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.07.06
אתה נשמע שבוי בקונספט של היחדות המיחודות היום - לוט"ר
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "ידע"

ורק לוט"ר
משום מה יש לי הרגשה שבכל תחום הסיור מודעין ותצפית הם כבר מזמן לא סופרים אותנו....

אז אולי אנחנו הכי טובים בעולם בלשלוף את המבוקש הבכיר מביתו בקבטיה באמצע הלילה ופיתוח יכולות סיערוב וכ"ו - אכן כל הכבוד לנו.
אבל עם כל הדאווין של 367 267 ועוד מספרים של פעם ,בפעם האחרונה שהיה נסיון חילוץ של חטופים אלו שגורמים לאמריקאים כיביכול לרייר ולפעור פה כשלו..על אף יכולות ה 3 כדורים המהוללות וירי בהצבע של הלו"ז היהודי.

ולגבי מי שכתב כאן על חומר אנושי, נכון לגבי חלק מהאמריקאים צבא זה אחלה מפלט מחיי עוני משמימים,אבל בחלקים גדולים בארה"ב זה מסורת של שניםלהתגייס, ישנם מספיק בוגרי קולג שהם חומר אנושי טוב כמו כל בחור שעובר גיבוש למטכ"ל שמגעים להיות לוחמים ומפקדים בכל זרעות הכוחות המזוינים האמריקאים.
ישן 17-10-2006, 06:51
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

אתה טוב במה שאתה עוסק!
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי xta226 שמתחילה ב "אתה נשמע שבוי בקונספט של היחדות המיחודות היום - לוט"ר"

למה לדעתך אנחנו טובים בלוט"ר? כי אין ברירה אחרת!
לישראל אין צורך צבאי בביצוע תימרונים יבשתיים בקנה מדה חוצה יבשות כמו שלארה"ב יש.
ולגבי הערה שלך לגבי מודיעין וסיור - שוב פעם, אתה כמו רבים וטובים אחרים פה כותב ממחשבות ליבך ולא מידע אישי.

היה פה כותב שציין את השהייה הארוכה של הכוחות המיוחדים האמריקאים בכל מיני מקומות בעולם - שוב פעם יש צורך להפריד בעובדות למחשבות הלב - הצוותים שלהם לא "נזרקו" שם לחודשים ללא סיוע וקשר עם העולם כמו שזה תואר פה.

לסיום אוסיף קטע נבחר מפרקי אבות שאחד מידידי שנפל על הגנת המולדת בקרב בלבנון נהג לומר מדי פעם בויכוחים מעין אלו:

" חכם אינו מדבר לפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כענין ומשיב כהלכה, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת"
ישן 17-10-2006, 14:09
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

אין פה שום מסווה
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי xta226 שמתחילה ב "תשמע זה משעשע ההצהרות לי יש יותר גדול"

הישראלים הכי טובים בעולם בלתת עצות ולנתח דברים באספמיה, במה דברים אמורים?
תראה, כל אחד פה נהייה גנרל ומנתח אירועים כראות עיניו.
אתה בעצמך אמרת שלא התאמנת עם כוחות מיוחדים.

כיצד אנשים (בלי לזלזל חלילה) שלעולם לא התאמנו עם כוח זר מיוחד, ואף לא שרתו בכוח מיוחד ישראלי מנתחים קרבות של רואנדה, מפרץ החזירים, יכולות תימרון של כוחות, ועוד.

כל דבר נמדד על ידי מדדים ויעדים, פה אנשים משווים כוח שהם לא מכירים (שלנו) לכוח שראו בסרט הוליוודי או קראו באיזה פורום זר.

אז מה קורה פה - כותב אדם ששירת ביחידה מיוחדת כזו או אחרת והתאמן לא אחת עם כוחות מיוחדים זרים ומכיר את הרמה וההבדלים, יש דברים שאנחנו עולים עליהם ויש ההפך!!!

אבל מה לעשות שצה"ל נלחם בעיקר בטרור ומתמקד בזה וטוב בזה, באים חכמים פה שרובם (בלי להכליל) לא מכירים יכולות של כוחות מיוחדים ומביעים דעה - למה זה דומה? לכל התרבות שלנו הישראלית - לדעת הכל, להבין בהכל, לחוות דעה על דברים שאנחנו לא מכירים ולהיות בטוחים בצדקתנו, למה? כי רק ילד בן 17 ו/או חי"רניק ו/או שריונר ו/או מש"ק צ'וקומוקו כלשהו חושב שהוא יכול להשוות בין הסילס או הרנג'רס או דלתא למטכ"ל ש.13 יעלי ואחרות.
אני לא מצליח להבין את זה...

לא שלא ניתן לחוות דעה - ניתן גם ניתן, אבל למה להגזים ולהתווכח בנקודות שלא מבינים.

נערך לאחרונה ע"י קרנף16 בתאריך 17-10-2006 בשעה 14:11.
ישן 16-10-2006, 16:06
  bemli bemli אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06
2 נקודות לטובתינו שלא לקחת בחשבון ועובדה

1. החומר האנושי:
בארה"ב, ע"פ רוב, מי שמתגייסים לצבא הם חומר אנושי "לא מובחר", אנשים שכקריירה בחרו לסכן את חייהם, להתרחק אלפי קילומטרים ממשפחתם וחבריהם, להיכנס למוסד משמעתי מגביל וקשוח, והכל בשביל ה"אינטרסים של ארה"ב מעבר לים", הדולר האימתני, הרבה מפני שלא יכלו ללמוד בממסד אקדמאי או חסרה להם המשמעת של עבודה "מתשע עד חמש". לעומת זאת, בארצינו, ביחידות המובחרות משרתים ע"פ רוב חומר איכותי של אנשים (ועובדה לכך היא האחוז הגדול בצמרת המדינה שהם יוצאי יח' מובחרות).

2. הניסיון באוייב:
היישוב הציוני לדורותיו מתעסק בלחימה בערבים ובמושלמים עוד מהיווסדותו, מלחמת הישרדות, בעוד ארה"ב יחסית חדשה בלחימה באויב שכזה (המלחמה הא-מ-י-ת-י-ת הראשונה של האמריקאים עם אויב שכזה הייתה רק לפני כ-15 שנה), שכיום מסומן כאויב העיקרי שלה (לפחות יחד עם קוריאה הצפונית), ז"א הניסיון הרב של לוחמי צה"ל לא מתבטא רק במספר שעות הפעילות אלא גם בידעתו את האויב, ומהסיבה הזאת בדיוק ישראלים רבים וגופים ממלכתיים מתפרנסים באמצעות $.

עובדה-
אולי אני צעיררר בשביל לומר את זה, אבל יצא לי להבין שלכוחות המיוחדים שלנו יש "שם" בעולם, ואני חושב שהשם הזה מוצדק אם משוים בין הפעולות הידועות של כוחותינו לבין הפעולות המוכרות של כוחותיהם.
ישן 17-10-2006, 14:21
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

דוגמה לנקודה הזו - אגוז
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי The שמתחילה ב "מה שאתה אומר נכון"

אגוז שההכשרה של היא הקצרה והמינימלית ביותר מכל הסיירות/יחידות מובחרות בצה"ל, הורידה בשנות ה-90 יותר מחבלים מכל הפלס"רים והיחידות המיוחדות ביחד.

יש מי שטוען שמדובר בנסיון השטח שצברו וככה לומדים הכי טוב.
יש מי שטוען שזה עקב השהייה הארוכה שלהם בשטח לכן סטטיסטית צריכים להוריד הכי הרבה.

לגבי אימונים- קחו את הלוט"ר, מתאמנים הכי הרבה בטרור , אבל בתקופה שלי (אולי עד היום) קראנו להם מש"קי לוק"ר- כלומר משקי לוחמה בקרטונים, למה? כי היו הכי טובים במטווח אבל בפעמים הספורות שהוציאו אותם לפעילות,כמעט עשו במכנסיים (למעט חריגים- ).

צריך לשלב בין הדברים, אימונים עם פעילות!

בשורה התחתונה-
לא הייתי מחליף בחיים את הגולנצ'יקים שלנו והשריונרים והתותחנים האלופים שלנו באף לוחם מרינס !!!!!

זה הצבא שלנו, איתו ניצחנו וגם ספגנו - ואיתו ננצח! כי אין לנו בריריה אחרת.
נכון יש לאחרונה ירידה בביטחון, אבל אני מאמין שבקרוב תבוא התפנית!!!!

שלכם

קרנף16
ישן 21-10-2006, 17:50
  J-R J-R אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.06
קרנף 16
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי קרנף16 שמתחילה ב "דוגמה לנקודה הזו - אגוז"

ציטוט:
אגוז שההכשרה של היא הקצרה והמינימלית ביותר מכל הסיירות/יחידות מובחרות בצה"ל, הורידה בשנות ה-90 יותר מחבלים מכל הפלס"רים והיחידות המיוחדות ביחד.
יש מי שטוען שמדובר בנסיון השטח שצברו וככה לומדים הכי טוב.
יש מי שטוען שזה עקב השהייה הארוכה שלהם בשטח לכן סטטיסטית צריכים להוריד הכי הרבה.
לגבי אימונים- קחו את הלוט"ר, מתאמנים הכי הרבה בטרור , אבל בתקופה שלי (אולי עד היום) קראנו להם מש"קי לוק"ר- כלומר משקי לוחמה בקרטונים, למה? כי היו הכי טובים במטווח אבל בפעמים הספורות שהוציאו אותם לפעילות,כמעט עשו במכנסיים (למעט חריגים- ).

מעבר לעובדה שאגוז לא "הורידה יותר מחבלים מכל היחידות ביחד" בשנות התשעים או בשנים אחרות, אין קשר בין "הורדת מחבלים" לבין מיומנות מבצעית, וספירת גופות אינה מדד אמין ליכולת ביצוע. לראיה- גם נער בן 15 האוחז בקלצ'ניקוב בו מעולם לא ירה עשוי לפגוע (אפילו במקרה) בלוחם מיומן בצרור הרוחב הראשון בחייו בלי כל אימון או הכשרה מוקדמת. ספירת גופות היא פונקציה של דברים רבים כמו עיתוי, מיקום, מטרת המשימה ו(גם) - יכולת ביצוע.

כמו שאמרו כאן (ולמרות הצניעות- נדמה לי שזה ציטוט של דברי מן העבר) יכולת ביצוע (קרי- איכות כלוחם במיקרו, איכות יחידה במאקרו) היא פונקציה של מיומנות וניסיון- מיומנות היא סך הלימודים, האימונים וההכנות שעברת. נסיון הוא סך הפעמים בו הבאת את מיומנותך לידי ביטוי. במילים פשוטות יותר- מיומנות היא התרגולת, והנסיון הוא הפעילות המבצעית. כדי לייצר לוחמים טובים אין תחליף לאף אחד מהשניים.
ככל שרכישת המיומנות מתבצעת בנאמנות גבוהה ללקחי הנסיון (כלומר למציאות בשטח כפי שנלמדה בעבר) כך קטן הפער בין הדברים ולכן הלוחם שהתאמן טוב גם יילחם טוב בשעת מבחן.

נתת כדוגמה את מש"קי הלוט"ר - עם מיומנותם הגבוהה של המש"קים בכל האמור בלש"ב קשה להווכח וגם להתמודד, אך מכיוון שאין להם (כלוחמים וכיחידה בעלת ניסיון ארגוני) כמעט אמצעים לבחון את מיומנותם ולעמת אותה עם פעילות אמיתית- הם לא נחשבים ללוחמים משובחים כפי שהם מצטיירים "על הנייר".

לגבי ההשוואה אם כוחות זרים- כפי שכתבו קשה להשוות כי הנתונים הם כה שונים. לגבי לוחם מול לוחם - אני יכול להעיד ממקור ראשון משהו (שאולי ישמח את קרנף): לוחמי SAS ותיקים, בני 28-30 (להערכתי) התחרו בספטמבר 2003 בשלושה תרגילי לש"ב ותרגיל נוסף של משימה אחרת מול לוחמים ישראלים מיחידה ישראלי דומה (התרגיל כולו נערך כחלק מסדרץ אימונים שלמה). לוחמי ה SAS השלימו בהצלחה את כל המשימות והיו נחותים בכל ארבעת הפרמטרים הקבועים (השלמת משימה, זמן, יחס פגיעות/תחמושת שנורתה, שלמות הכוח, חתימה) ללוחמים הישראלים.

אין זה אומר דבר וחצי דבר לגבי יכולתם כיחידה, או יכולתם המבצעית.

נערך לאחרונה ע"י J-R בתאריך 21-10-2006 בשעה 17:53.
ישן 17-10-2006, 18:08
  Heineken Heineken אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.01.02
הרשו לי להתייחס לדברים

קראתי פה הכל,

ואיני מכיר בצורה יותר טובה מאחרים פה את הכוחות המיוחדים שלנו וגם לא את שלהם,

ההכרות שלי היא הכרות שטחית, הכרות של "אני מכיר מישהו".

אז אני מכיר שמעתי סיפורים, אבל לא הייתי ולא ראיתי.

שירותי בצהל היה בחה"א כקצין במערך הטכני,

דבר אחד למדתי, בעיקר בעבודה מול האמרקיאים (USAF - בעיקר, אך גם זרועות וגורמים שונים),

ומההכירות עם מרכיבים אחרים שלא ניתן לספר,

ואקבע דבר אחד, שאולי הוא עושה את ההבדל.

מה ש"לנו" אולי יש.. ולהם "אולי" אין נקרא, תעוזה.

זו דעתי, אשמח אם תתיחסו לנידון,

לא רוצה להרחיב או להביא דוגמאות.. כל אחד בעולמו וממה שהוא מכיר (בעיקר אישית) יכול בוודאי לומר.. כן פה עשינו את זה בגלל התעוזה שלנו. לנו יש קטן.. להם גדול.. אבל העזנו.. הם לא... וישנם דוגמאות.

ואני לא בא לפרש לתרץ או להסביר,

פשוטו,

משמעו,

תעוזה.

הלא כן?
ישן 17-10-2006, 19:03
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי Heineken שמתחילה ב "הרשו לי להתייחס לדברים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Heineken

...ואקבע דבר אחד, שאולי הוא עושה את ההבדל...
...מה ש"לנו" אולי יש.. ולהם "אולי" אין נקרא, תעוזה...

אתה קובע מסמרות , ואני כלל לא בטוח שאתה צודק :

החייל האמריקאי הוא יותר (מה שאנחנו קוראים) "מרובע" -
ובמקום שבו הוא יעצור , הישראלי יאלתר וימשיך...
זה לא עניין של תעוזה , אלא תוצר של חינוך .

"סיבון" , "תיחמון" ו-"אילתור" משחקים תפקיד קטן מאוד אצל האמריקאים ,
וההתייחסות למי שנוקט בהם היא כאל מי שלא פועל עפ"י נדרש , או עפ"י הפקודות .

אצלנו ל עומת זאת , ואני מתייחס בעיקר ל-" צה"ל הגדול " ולא ליחידות המיוחדות בהן
קיימת הקפדה "על קוצו של יוד" במרבית התחומים , זה כמעט דרך חיים...

קח -כדוגמא מייצגת- את ההתייחסות לאימון גופני ולכושר קרבי ("לחם חוקו" של הלוחם)
בשני הצבאות , ואת התוצר הסופי שלה (כושרו הקרבי של הלוחם) - ותראה את ההבדל .
וזה בא מהבית : אל תנסה להשוות אימון גופני בין בי"ס אמריקאי לבי"ס ישראלי...

אם לוקחים , למשל , את רמת הידע איתה יוצא קצין-חי"ר אמריקאי מהאקדמיה הצבאית ,
ומשווים אותה לרמת-הידע של בוגר בה"ד 1 , אפשר להבין מדוע הקצין הישראלי נדרש
לדעת איך לאלתר פתרונות...

ישן 17-10-2006, 19:39
  Heineken Heineken אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.01.02
ראה
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי avishon שמתחילה ב "[QUOTE=Heineken] ...ואקבע..."

כפי שציינתי איני ביליתי את שנותיי ביח' חי"ר כזו או אחרת.

אבל כשאני רואה את ח"א, אני רואה "מה יש" ואני רואה גם "מה מתוכנן" - אני מבין שצריך תעוזה.

מבצע אופרה, אינו תעוזה?
ארהב הייתה עושה את זה הרבה יותר קל... ואני לא בטוח שאם זה היה להם כל כך קשה...

אנטבה..

ואלו מהמפורסמים.

וכמובן שראיתי זאת מעבודתי השוטפת מולם,

אוכל לומר בכללי.. בעיות תחזוקה שהם פתרו ב"החלפה" של פריט,

אנו (נכון בשל בעיות תקציביות שלא מאפשרות להחליף פריטים כמוהם) מצאנו פיתרון הנדסי בשינוי הפריט, שבסופו של תהליך יושם בכל סדכ USAF ותוקן גם אצל היצרן (לא יודע לגבי מתפעלים אחרים)

ואנו לא נועזים.. אנחנו יושבים מאחורה.

החשיבה שלנו נועזה.. זה ההבדל היחיד שאולי בא כסמן חיובי אצלנו, שאל ה"וי"יים מן הסתם יהיו אצלהם.
ישן 17-10-2006, 20:52
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

עובדתית
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Heineken שמתחילה ב "ראה"

תביטו בהיסטוריה שלנו
אני לא רואה את האמריקאים ביצעו או מבצעים דברים שאנחנו עשינו, בהתייחס לתנאים כמובן:

אנטבה
האי גרין
כוח צביקה - איפה תראה עוד תעוזה, יוזמה, מבריקות כמו של צביקה!
מבצע חץ שחור של יחידה 101
התמרון של אריק שמלמדים אותו בווסט פויינט
הכור של העירקים
חיסולו של ספטמבר השחור
חיסול אבו ג'יהאד
ואלו דברים שכולם מכירים - תחשבו כמה חסויים יש ברקורד של ישראל

ולא בכדי אמר ברוס ויליס באחד מסרטי מת לחיות "בישראל זה לא היה קורה- אתה יודע למה? כי אף אחד לא מתעסק עם הישראלים"

אז נכון שקבלנו בראש לאחרונה- אבל למה? כי החיילות שלנו ירדה ? לא, הרי כל לוחם יודע שהתוצאות היו אחרות לולא דרגי הפיקוד וההנהגה שכשלו לכל אורך הדרך.

עדיין נשארנו צבא קטן איכותי, קטלני שלא כדאי להתעסק איתו
אני מקווה שלא נוכיח זאת בקרוב אך כולם יודעים שרוחות הצפון נושאות את שמנו לעד.
ישן 17-10-2006, 21:56
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
מקרה מבחן: אפגניסטן 03' מול לבנון 06'
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי Heineken שמתחילה ב "ראה"

אפגניסטן: תוך 78 ימים של מאמץ אוירי בסיוע כוחות מיוחדים נדחקו הטאליבן למספר כיסי התנגדות, והכוחות המקומיים בתמיכת ארה"ב ("הברית הצפונית", ששלטה קודם על 20% מהמדינה) הקימו ממשלה זמנית. תפקיד הכוחות המיוחדים היה לסייע ולתאם בין כוחות הברית הצפונית, להביא לה מודיעין, לארגן להם הספקה, לתאם סיוע אוירי, וגם לתקוף בעצמם מטרות טאליבן ואל-קעידה.
כל זה נעשה כמעט ללא כוחות קואליציה "רגילים" בזירה.
זה מה שהכוחות המיוחדים האמריקאים יודעים לעשות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

עכשיו, תבואו למפקד כוח אמריקאי כזה ותתחילו להסביר לו שאתם יותר מקצועיים ממנו בהכוונה, יודעים לטהר חדר יותר טוב, לנווט בדד יותר טוב ולהתארגן לפשיטה יותר מהר ממנו (נניח שנכון)- הוא ישאל: אוקיי, וזה היה מביא אותי לקאבול מהר יותר? I don't think so..

האם בלבנון 06 ' היתה גיזרה בה כוחות מיוחדים הביאו הישג אסטרטגי כזה? כמה השפיעו הפשיטות בעומק על החיזבאללה? הרי היה גוף מרכזי שדחף פעולות מיוחדות- היתה לו מטרה "מערכתית" או שהוא פשוט ניסה להוציא מקסימום מבצעים?

יכול להיות שהתחומים הטכנים/ טקטיים שאנו כל כך מתגאים בהם פשוט לא מעניינים כ"כ את האמריקאים.
ישן 17-10-2006, 22:16
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "מקרה מבחן: אפגניסטן 03' מול לבנון 06'"

מספר התיחסויות :

1. החיילים האמריקאיים טובים מאד. תגידו שהם פחות טובים לעומת הישראלים ... אולי, אבל הגדרת התפקיד היא אחרת. האמריקאים עובדים בצורה אחרת מצה"ל, כיאה לצבא המעצמה הגדולה בעולם שמחזיק בפועל מס' "צבאות" בכל מיני מקומות בעולם, שכל אחד מהם יכול לנצח את צה"ל. החייל האמריקאי מתורגל אין ספור פעמים במשימה אותה הוא אמור לבצע, מאומן לבצע בדיוק את מה שנדרש ממנו, ורואה בצבא מקצוע. אין עוד צבא בעולם שיכול היה להביא את כמות החיילים והציוד שהגיעו לטובת מלחמת עירק 2, ורק לסבר את האוזן - צה"ל המובחר לא הצליח לפתוח ציר אספקה של 4 ק"מ, האמריקאים פתחו ציר אספקה מארה"ב עד בגדד.

2. ההגדרה "כוחות מיוחדים" קצת מטעה. לאמריקאים יש יחידות קומנדו ומבצעים מיוחדים, כגון כוח דלתא וכלבי הים, יש חטיבות מיוחדות כגון הריינג'רס, ויש דיוויזיות מיוחדות כמו הנשרים הצורחים. הכל מאוגד בפיקוד הכוחות המיוחדים. ואגב, חיילי המרינס לא נחשבים ליחידה מיוחדת, הם פשוט החי"רניקים שמגיעים ע"ג הספינות.

3. אני לא מבין גדול בצבא ארה"ב, התאמנתי איתם, יש לי כמה חברים שם, אבל רמת הידע שלי לגביהם מוגבלת. מצד שני, אני לעולם לא אשווה אותנו אליהם כיוון שאין כאן שום קנה מידה להשוואה, לא במשימות, לא בשיטת הלחימה, לא בהקצעות ולא בשום דבר אחר. ניתן כמובן לנסות להשוות יחידה ספציפית ליחידה ספציפית, כמו את השייטת לכלבי הים, אבל גם כאן מדובר על מבצעים שבהגדרה הם הרבה יותר גדולים. להבנתי המשימה העיקרית של כלבי הים במלחמה היא לפתוח ראש גשר לכוחות, כפי שעשו בסומליה. פשיטות קומנדו מהים יודעות לעשות כל היחידות המיוחדות האמריקאיות.

ישן 20-10-2006, 08:55
  קרנף16 קרנף16 אינו מחובר  

ליובל
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "האם אנחנו באמת מיוחדים?"

אכן יש לנו הרבה מה ללמוד מהאמריקאים.
אני דברתי על הנסיון שלנו במשימות שאנו פועלים בהם - מתי נראה לך שננחית כוחות בסדר גודל של דביזיות בארצות מעבר לים???

במשימות שצהל פועל- טרור וגרילה, מה לעשות ידידי - אנחנו עולים עליהם, וזו אחת הסיבות שהם באים לכאן כל הזמן ללמוד ולהפיק לקחים .

לגבי המלחמה האחרונה - אם תעביר לי את המייל שלך אני אשלח לך קטע (אם זה עדיין לא הגיע אלייך ברשת) לגבי מחאת המילואימניקים הלוחמים במלחמה האחרונה - כשי שתבין מדוע חזרנו עם המכנסיים למטה.

יש והיו הרבה מחדלים, שעולים על רשלנות פושעת, רובם ככולם של הדרג המדיני והפיקוד הבכיר!!!

בכל מקרה, שדבריי הקודמים לא יטעו אותך, אני לא צופה עתיד מזהיר למדינה שלנו בזמן הקרוב עם לא תהייה פה מהפכה כללית, החל מהחינוך, שלטון, מערכת המשפט, מערכת ביטחון הפנים, הצבא ועוד.

יש לנו המון מה ללמוד מהאמריקאים - הדבר הראשון זה איך הם מתייחסים לחיילים שלהם שחוזרים מהמלחמה, אני בטוח שטוב יותר ממה שאנחנו מקבלים פה מהרשויות השונות בדגש על מקומות העבודה ומרצים פצפיסטים באוניברסיטה.
ישן 20-10-2006, 14:02
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05

לכל אלו שמשום מה חושבים שצה"ל הוא ייחודי בנסיון הקרבי שלו, הנה רשימה של המבצעים הצבאיים שביצע צבא ארה"ב מאז 48 (מלבד נוכחות קבועה בכוננות על אדמת גרמניה):
1949 - נחתים אמריקאים נשלחו לננקינג ושנחאי בסין כדי לאבטח פינוי אמריקאים בעת נפילת הערים לידי הקומוניסטים.
1950 - קוריאה. מלחמה.
1950-55 - טאיוואן, סיוע במגננה של הטאיוואנים נגד מתקפות סיניות.
1958 - לבנון. המרינס מנחיתים כוחות לפי הזמנת הממשלה המקומית כדי לסייע במלחמה נגד כוחות בלתי סדירים.
1962 - תאילנד. מרינס נפרשים בתאילנד כדי לסייע במלחמה נגד הסתננות קומוניסטית.
1962 - לאוס. כוחות מוצבים כסיוע צבאי עד 76.
1964 - קונגו. כוחות אמריקאיים בשיתוף עם צנחנים בלגיים מסייעים לכוחות הממשלה במלחמת אזרחים.
1964 - ויאטנאם. מלחמה.
1965 - הרפובליקה הדומיניקנית. כוחות אמריקאיים נפרשים ונלחמים נגד הצד הקומוניסטי במלחמת אזרחים.
1970 - קמבודיה. פלישה ומתקפה על בסיסי סיוע לצפון ויאנאם.
1980 - איראן. פעולת קומנדו גדולה לחילוץ בני ערובה (נכשלה).
1981 - אל סלבדור. כוחות מסייעים לממשלה במלחמה במורדים.
1982 - לבנון. פריסת כוחות שמירת שלום. אעלק.
1983 - הונדורס. פרישה ואימונים בהכנה למלחמה בניקרגואה שבסופו של דבר לא פרצה.
1983 - צ'אד. פריסת כוחות קרקעיים ואויריים לסיוע במלחמה בהסתננויות לוביות.
1983 - גרנדה. פלישה והשתלטות על המדינה.
1986 - בוליביה. כוחות קרקעיים ואויריים פעלו במלחמה בארגוני סחר בסמים.
1989 - פיליפינים. סיוע לכוחות הממשלה בדיכוי מרד.
1989 - פנמה. השתלטות על המדינה.
1991 - מלחמת המפרץ הראשונה.
1992 - סומליה. פריסת כוחות להגנת פעילות הומניטרית של האו"מ ומלחמה במורדים.
1993 - בוסניה הרצוגובינה. מלחמה במסגרת כח נאט"ו.
1994 - מקדוני. פריסת כוחות להשלטת סדר.
1994 - האיטי. פלישת כוחות להשלטת סדר.
1996 - ליבריה. קרבות הגנה על השגרירות.
2001 - אפגניסטן. השתלטות על המדינה.
2003 - עיראק. השתלטות על המדינה.

שלא לדבר על עשרות מקרים בהם כוחות מיוחדים נשלחו לפנות שגרירויות ולחלץ אזרחים בעת מלחמות אזרחים והתקוממויות בארצות שונות.

עכשיו תגידו לי. לנו יש יותר נסיון מלאמריקאים?!?!?!?!?
ישן 20-10-2006, 23:55
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
רשימת חוסרים בדיון

לבטח שמתם לב, שבפורום צבא וביטחון דנים בנושאים בטחוניים באמצעות אספקטים צבאיים בלבד.
אגב, צה"ל חוטא בחטא, וזו הסיבה לתפקוד הלקוי במלחמת לבנון, לדעתי.
התנהל פה דיון על איכות הלוחמים היחידות המיוחדות. הדיון הזה הוא סוציולוגי ופסיכולוגי יותר מאשר צבאי. בפן הסוציולוגי, בישראל יש חוק גיוס חובה, וכולם מחוייבים גיוס. לא כך בארה"ב. במדינות שבהן אין גיוס חובה, הצבא משמש כמנגנון באמצעותו בני המעמד הנמוך משדרגים מעמדם בחברה. מזה אפשר לגזור את איכויות כוח האדם בצבא התנדבותי לעומת בצבא חובה (לדוגמא, נער עם איכויות אישיות וכסף ילך ללמוד בקולג' כדי להשתלב בשוק העבודה האזרחי). אפשר גם לגזור את זה לכיוון אחר, כיוון שכל הצבא הוא בהתנדבות, מידת המחויבות של החייל הפשוט שם עולה בהרבה על רמת המחויבות של החייל הישראלי שגויס מתוקף חוק.
אני זוכר שהתגייסתי, כמו כולנו, חודש לפני עוד נבחנתי בבחינות הבגרות. ועל מה נבחנתי בהיסטוריה? על טרומפלדור ועל אתוס "טוב למות בעד ארצנו". לכן כישראלים, אנו נכנסים ברגל ימין לצבא. יתרה מזו, לוחם שיודע שהוא נותן את כולו בקרב, כולל את חייו, תמיד ישיג הצלחות צבאיות טובות יותר. הדוגמא הקלאסית היא שמשון (הגיבור) מספר שופטים, שבמותו הרג יותר פלישתים מבחייו. הדוגמא הפחות קלאסית היא טרור המתאבדים. אי לכך, בפן הפסיכולוגי, מה יש לנער בן 20 בראש, ומה יש לגבר בן 30 בראש? לנער הישראלי פמפמו בראש בתיכון שלמות למען ישראל זה טוב, והגבר האמריקאי בן ה30 רוצה לחזור בשלום לאשתו ולילדים. מזה אפשר לגזור שהלוחם הישראלי טוב יותר.

ישן 21-10-2006, 00:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי גילילינג שמתחילה ב "רשימת חוסרים בדיון"

חתיכת גזירה גזרת.

מצד שני, נסיון חיים וישוב הדעת עדיפים על קלות הדעת והלהט של הצעירים ודי לראות את המוטיב החוזר של "זקנים צעירים" בעדויות מלחמה. להט, במלחמה המודרנית, מביא למוות ולא להצלחה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-10-2006, 10:15
צלמית המשתמש של דג עם מאג
  דג עם מאג דג עם מאג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.05
שלח הודעה דרך ICQ אל דג עם מאג שלח הודעה דרך MSN אל דג עם מאג
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי גילילינג שמתחילה ב "רשימת חוסרים בדיון"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גילילינג
לבטח שמתם לב, שבפורום צבא וביטחון דנים בנושאים בטחוניים באמצעות אספקטים צבאיים בלבד.
אגב, צה"ל חוטא בחטא, וזו הסיבה לתפקוד הלקוי במלחמת לבנון, לדעתי.
התנהל פה דיון על איכות הלוחמים היחידות המיוחדות. הדיון הזה הוא סוציולוגי ופסיכולוגי יותר מאשר צבאי. בפן הסוציולוגי, בישראל יש חוק גיוס חובה, וכולם מחוייבים גיוס. לא כך בארה"ב. במדינות שבהן אין גיוס חובה, הצבא משמש כמנגנון באמצעותו בני המעמד הנמוך משדרגים מעמדם בחברה. מזה אפשר לגזור את איכויות כוח האדם בצבא התנדבותי לעומת בצבא חובה (לדוגמא, נער עם איכויות אישיות וכסף ילך ללמוד בקולג' כדי להשתלב בשוק העבודה האזרחי). אפשר גם לגזור את זה לכיוון אחר, כיוון שכל הצבא הוא בהתנדבות, מידת המחויבות של החייל הפשוט שם עולה בהרבה על רמת המחויבות של החייל הישראלי שגויס מתוקף חוק.
אני זוכר שהתגייסתי, כמו כולנו, חודש לפני עוד נבחנתי בבחינות הבגרות. ועל מה נבחנתי בהיסטוריה? על טרומפלדור ועל אתוס "טוב למות בעד ארצנו". לכן כישראלים, אנו נכנסים ברגל ימין לצבא. יתרה מזו, לוחם שיודע שהוא נותן את כולו בקרב, כולל את חייו, תמיד ישיג הצלחות צבאיות טובות יותר. הדוגמא הקלאסית היא שמשון (הגיבור) מספר שופטים, שבמותו הרג יותר פלישתים מבחייו. הדוגמא הפחות קלאסית היא טרור המתאבדים. אי לכך, בפן הפסיכולוגי, מה יש לנער בן 20 בראש, ומה יש לגבר בן 30 בראש? לנער הישראלי פמפמו בראש בתיכון שלמות למען ישראל זה טוב, והגבר האמריקאי בן ה30 רוצה לחזור בשלום לאשתו ולילדים. מזה אפשר לגזור שהלוחם הישראלי טוב יותר.

הכל טוב ויפה,רק חבל שאין לך מושג מה באמת הולך בשיעורי היסטוריה בימים האלה.
כמו כן ,המוטיבציה להתגייס אצל חלק מהאנשים שווה לאפס! הם רוצים להעביר 3 שנים בצורה הכי קלה,גם אם זה להיות ג'ובניק מגעיל!
כמו כן, אני חושב שאתה מזלזל בפטריוטיות האמריקאית. יש שם אנשים עם פטריוטיזם שלא נופל מאף אחד מהחיילים שלנו.
הנקודה שלי היא כזו - אי אפשר להשוות בין שני הצבאות.אי אפשר,ולא יעזור כלום.
למטבע יש שני צדדים - לכל טיעון שתביאו ניתן להביא טיעון סותר, בנוסף לכך אין שפע של מידע על היכולות הצבאיות ואיני חושב ש99% מהפורום יכולים לתת ניתוח שלהם ולקבוע על סמך ידע שטחי ולא מלא מי יותר טוב.
הביאו כאן עוד טיעון נוסף - המשימות שונות לגמרי , אז אני מציע שפשוט נפסיק להתווכח. מה דעתכם?
ישן 21-10-2006, 23:04
  גילילינג גילילינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.06
חלילה מזלזל
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי דג עם מאג שמתחילה ב "[QUOTE=גילילינג]לבטח שמתם לב,..."

בקשר לתכני ההיסטוריה שנלמדים בבתי הספר של משרד החינוך (לא חינוך פרטי או ערבי) - תהיה בטוח שהתכנים מסופרים מנקודת מבט מאוד מסויימת, וכי יש סיבה למה הם נלמדים כפי שהם נלמדים, ודוגמאות לכך לא חסר.
הצבא האמריקאי נשען על החברה האמריקאית, גם אותה צריך לחקור בכלים סוציולוגים,אולם זו מונה יותר מה7 מיליון מינוס 2 מיליון אזרחים ערבים שיש בישראל, על כן מורכבת הרבה יותר. קביעת עמדה, לאו דווקא יש בה זלזול. בכל מקרה, המילה פטריוטיזם מקורה במילה הצרפתית פטרי, שמשמעותה מולדת. כעת יש לחבר בין המשימות של הצבא האמרקאי באשר הוא (יחידות מיוחדות, יחידות לא מיוחדות) לטריטוריה של USA ולנסות לבחון את הדברים.

ישן 21-10-2006, 13:34
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05

השרשור הזה מעניין מאוד.
הוזכרו כאן לדעתי רוב הגורמים שצריכים להרכיב השוואה בין צה"ל לצבא ארה"ב וכן רוב הגורמים שצריכים להרכיב השוואה בין יחידות מהצבאות האלה אחת מול אחת.

אולי מה שמקשה כאן על ביצוע ההשוואה ועל שמירת ההתנסחויות ברמה בוגרת ועניינית הוא העובדה כי השוואה בין גופים בעלי הבדלים מהותיים כל כך בבסיסם אינה יכולה להשתרע על פני 100 מילים.

אני מסיק על פי אורך התגובות הממוצע כאן שכל אחד רוצה להעביר נקודה אך גם להבין את זו של האחר בצורה מברקית: קצר-מהיר-מדויק-חותך. חבר'ה, זה תיאור לסגנון לחימה ולא להשוואה שהיא חצי אקדמית, חצי תלויה בנקודת ראותו של המתבונן ועוד מושתתת על (בעיקר) העדר היכרות אישית עם החומר.

לטעמי, הניתוח של השפעת יסודות סוציולוגיים ופסיכולוגיים על רמת החייל הבודד הממוצע הוא רלוונטי. גם נושא המשאבים (תקציב, משך הכשרות) הוא רלוונטי. נושא התפלגות שירות החייל בין אימון לתעסוקה גם הוא רלוונטי. הרקע התרבותי-היסטורי-חינוכי של החייל רלוונטי. גודל המסגרות רלוונטי.
הכל רלוונטי.

איך משווים בהתיחס לכל הנושאים האלה?
בעבודה אקדמית.

דעתי האישית:
(גילוי נאות- לא ביצעתי אימונים צבאיים עם אמריקאיים- כן עבדתי עם מאבטחים שלהם שהיו בחלקם יוצאי צבא קצינים ולוחמים שאף לחמו בעיראק 91')
דעתי היא שאין טעם בהשוואה. יש כן טעם לעשות את מה שהאמריקאים עושים איתנו- הם רואים אותנו ככוח איכותי עם מתארי פעולה חופפים או חופפים חלקית, ומנסים ללמוד מאיתנו בנושאים שהם מנתחים כרלוונטיים אליהם על מנת לשפר את כוחותיהם במקומות שהם רואים כמשמעותיים. שימו לב שאף אחד לא מספר על תמרונים משותפים או תרגילי התמודדות בין עוצבות שריון שלנו לשלהם (למרות הבדלים ברורים בתו"ל ובצורת ההפעלה-הטכניקות). שימו לב גם שלא רואים נציגים שלהם בחטמ"רים שלנו שבאים ללמוד על פעולת המפקדה בניהול התמודדות מול טרור. הרי אי אפשר לומר שזה מתאר שלא רלוונטי אליהם, אולי זה מרמז שהם לא מנתחים את שיטת הפעולה שלנו בנושא זה כיעילה יותר שיש ללמוד ממנה.

ולקרנף16- ציטוט מעולה, אני מסיר את הקסדה בפניך. מוסיף אותו לחתימה שלי.
" חכם אינו מדבר לפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כענין ומשיב כהלכה, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת"

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:16

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר