לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-01-2007, 08:51
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
כתבה אלוף פיקוד המרכז מגן על יחידת דובדבן

דורון נחום

לוחמי דובדבן זועמים על ערוץ 10, בעקבות שידור הסדרה "אשם במותו", המציגה שורת מחדלים קטלניים בשורות צה"ל, ובהם האירוע הקשה בו נהרגו שלושה מלוחמי היחידה בכפר א-סירה א-שמלייה בשנת 2000. קצינים בכירים, בהם אלוף פיקוד מרכז, מסבירים כי מדובר בלוחמים ללא רבב, וכי אין להטיל דופי ביחידה על רקע אירוע בודד: "אנחנו עוסקים בחיים ומוות, ולעיתים חייבים לפעול באישון ליל תוך זמן קצר".

בכתבה האחרונה דנה הסדרה באל"מ מיקי אדלשטיין, מפקד יחידת העילית "דובדבן" לשעבר, שעסק רוב שירותו הצבאי במערך הלחימה והיחידות המיוחדות. בכתבה מתוארת הפעולה הקשה בכפר א-סירה א-שמלייה באזור יו"ש , בה נהרגו בשנת 2000 שלושה לוחמים בדובדבן מירי חבריהם ליחידה במהלך הפעילות.
הפרסום השלילי נתן את אותותיו במערכת בצבאית. הלוחמים ניסו לפנות למפקדיהם כדי להגיב, אולם בצה"ל מנעו מהם לבצע כל פעולה. מי שהגיב במפתיע היה דווקא אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה. "צריך לעשות כתבה בשם 'אשם בחייו' ולא 'אשם במותו', כפי שכיום נקראת הסדרה, כי הרי ללא עבודתם המסורה של אנשים כמו מיקי או אל"מ פדן, המוזכר אף הוא, הרבה אנשים היו מפסידים את חייהם בטרור הרצחני", אמר נוה ל-nrg מעריב.

לאלוף הפיקוד יש דעה ברורה ביותר באשר להלך הרוח שאמור לנשב בשיח הציבורי. "עלינו להיות ציבור שמהווה גב לצבא ולא כל היום לנסות ולהיות תליין שלו, דבר שפוגע בחיילים ובמוטיבציה, ועלול לגרום לטעויות קשות". גם לגבי הקצין עצמו העביר נווה מסר של גיבוי. "מיקי הינו קצין איכותי וערכי, בין הטובים שיש כיום בצה"ל, וכמות הפעילות המבצעית שהוא עושה ועשה במגוון תפקידיו השונים הצילו חיי אדם רבים".

גאווה ומרמור ביחידה

קצין בכיר מסביר את המצב הקשה בו מצויים הלוחמים. "עבודתנו קשורה בחיים ובמוות, ואנו מחויבים לכך שציבור שלם יוכל לישון בשקט. אנו לא משחקים בעבודות משרדיות, אלא עוסקים במיגור הטרור השואף לצאת לעומק מדינת ישראל, ולעיתים חייבים לפעול מדי לילה תוך זמן קצר, כדי להגן על חייהם של תושבי המדינה", אמר.

לוחם ביחידה מתאר את שגרת הלחימה. "מדי כמה לילות אנו יוצאים לפעולה ומרגישים כיצד עצרנו מבוקשים והצלנו נפשות". הלוחם מודה כי "לא כל המבצעים עוברים כמתוכנן, אך זהו חלק מהדינמיקה בשטח. יש בצה"ל טעויות, כמו בכל גוף אחר, אך אסור להציג אותם כמשהו שקשור ליחידת דובדבן או להדביק תווית למפקד כזה או אחר, שאין ספק שהיה מקריב את חייו כדי להציל את יחידתו".

אולם לצד ההכרזות הנחושות, מספרים לוחמים על אווירה קשה ביחידה, ועל מרמור רב ששורר מאז הפרסום השלילי. קצינים בכירים ביקרו ביחידה, ושוחחו עם החיילים כדי לעודד את רוחם ולהעלות את מוטיבציית הלוחמים. גורם בטחוני בכיר מבהיר כי אומנם "לעיתים מתרחשות תאונות קשות, כמו בכל מקום, אך אין בזה כדי להכתים את שם היחידה, שמתאפיינת במעשים מוצלחים".

מערוץ 10 נמסר בתגובה לדברים כי "הערוץ משדר את הסדרה, "אשם במותו", מתוך ההבנה שמדובר במסמך עיתונאי חשוב ורלוונטי לכולנו. הסדרה מציגה את סיפורם של הורי חללי התאונות בצה"ל, ואת מדיניות צה"ל לגבי החקירות הפנימיות המתבצעות לאחר האירועים הקשים המתוארים בה . אין בכוונת ערוץ 10 ויוצרי הסדרה לפגוע בצה"ל, אלא - להאיר את הנקודות האפלות הדורשות תיקון, לטובת הצבא ולטובת מדינת ישראל", נכתב בתגובה.

קישור

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-01-2007, 09:48
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "הצדק עימם , המתים מתים , עם כל הצער והכאב - שום דבר לא יחזיר אותם."

יש פה משחק מאוד עדין בין האמרה "אין לדון אדם בשעת צערו", לבין הענין של הוקעת צה"ל בכלל ויחידות מסוימות בפרט.

באופן אישי לא ראיתי את החלק הראשון של הסדרה, אולם ממה שעולה מהכתבה, הורי החללים העלו את פרשיית דובדבן כמחדל, המחדל נותח מכל כיוון והופנו אצבעות מאשימות. (תקנו אותי אם אני טועה)

צה"ל של היום שונה בדבר אחד לפחות מצה"ל של אחרי מלחמת יום הכיפורים, בכך שאז הביקורת על צה"ל היתה דבר חדשני וקיצוני.
עד אז צה"ל היה צבא כל יכול, ומאז אנשים שלא ראו עין בעין את פעולות הצבא העלו טענות ותלונות (חלקן צודקות) בנוגע להוויתו של צה"ל ותפקודו מול איומים כאלו ואחרים.

היום זה כבר כמעט פופולרי לשים את צה"ל כמטרה במטווח יורים.
כל פעולה שמתפרסמת, כל מארב, מבצע, מרדף- מסוקר בהרחבה, מנותח עד לרקמה העדינה ביותר ומוסקות מסקנות ע"י אנשים שלאו דווקא מוסמכים לכך.

אין ספק, ביקורת על צה"ל- במקומה.
אבל אולי כדאי שגם הביקורת תהיה מבוקרת, ולא לתת לכל עיתונאי משולח רסן לפזר טרוניות על צה"ל.
גם לרוח הלוחמים יש פה חלק ומשחק לא קטן, כאשר הלוחם הפשוט שיוצא למבצע יודע שבבית מחכים לו עם מצלמות, תחקירים, ראיונות והדחות מקצועיות, הוא יחשוב פעמיים לפני שיעצור מבוקש או יסתער, ואולי הדבר יפגום בדרך ויעילות פעילותו.

צה"ל אינו חסין ביקורת, ולעניות דעתי יש לבקר אותו מזויות שונות, להפיק מסקנות ולקחים וליישם אותם, אבל לעשות זאת בטעם ועל ידי הגופים המתאימים. לא הגיוני שמצד אחד ישדרו כתבות על כמה צה"ל לא מוסרי, לא אתי ולא אנושי, ומצד שני יתלוננו על חוסר המוטיבציה של המתגייסים לצה"ל.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

אני מבקשת להשאיר דיעות פוליטיות וכן המלצות/קריאה לסרבנות מחוץ לאשכול, לא לשם כך הוא מתפתח.

ישן 23-01-2007, 09:57
  the guitar man the guitar man אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.11.06
תגובה לכתבה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "אלוף פיקוד המרכז מגן על יחידת דובדבן"

רציתי גם לפתוח אשכול בנושא.
כשראיתי את הכתבה הזאת בערוץ 10 זה באמת עיצבן אותי שמציגים את היחידה באופן שלילי ואפור.
אני חושב שהמפקד היה צריך לקחת אחריות ולהתפטר ולא להמשיך לפקד עם אחריות גדולה יותר על חטיבה אחרת. אבל גם הביקורת הזאת צריכה לעשות בצורה מסוימת וזה לא נראה לי מקצועי שאיזה ערוץ יחליט לעשות כתבה על הפאשלות של הצבא. נכון שזה כואב ומשפחות איבדו את היקרים להם מכל אבל מישהו חושב על אותם חיילים בדובדבן שמסכנים את החיים שלהם כל הזמן ומונעים ממחבלים להוציא לפועל פעולות נגד אזרחי המדינה?
ובטח שאף אחד לא חושב על שלושת הצלפים שהיו מעורבים באירוע כשהם יראו את הסיפור הזה שוב בכתבה...
חיילי דובדבן הלב שלי איתכם כל הכבוד על העבודה שאתם עושים!!!

ישן 23-01-2007, 14:30
  E1tan E1tan אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי chatulim שמתחילה ב "אלוף פיקוד המרכז מגן על יחידת דובדבן"

לדעתי, בתור אחד שרוצה להגיע ליחידה זאת, הפרסום אמת וטוב שישמעו אותו זאת בושה להאשים חייל במותו! פשוט מזעזע איך אפשר להגיד כזה דבר להורים (במיוחד שזה לא נכון, ניחא האשמה הייתה שלו כי לא פעל לפי הנוהלים או לא דיווח על דבר שהיה אמור.) היה סיפור נוסף של מאגיסט של היחידה אם אני לא טועה שמת בדרך לפעולה, יומיים לפני המבצע הוא שכב עם בתים בבסיס המ"מ רצה אותו לתרגיל היבש הוא השתכנע והופיע למרות שלא הרגיש טוב, בסופו של דבר יצא גם למבצע כשלא היה במיטבו. בדרכם ליעד הוא התמוטט פתחו אלונקה החדירו אינפוזיה לבסוף הזעיקו רופא מהיחידה שהגיע וקבע את מותו.. נו באמת לא פאק ענק?

הסיפור שיראו היום על החייל מדובדבן שמת בניוטים שמו דרור משו סליחה שאני לא זוכר, מת גם מסיבה שטוטית של ערכים שגויים של המערכת, אז מה אם הוא איחר בניווט ב10 דקות אבל ביצע את המשימה בצורה איכותית זה סיבה להעניש חייל? כאשר חבריו עמדו בזמנים אך לא ביצעו את המשימה עד סופה.

למרות כל זה, דובדבן אחת היחידות הכי איכותיות בצבא ושתחשבו על זה ב 20 שנה של פעילות שלהם כמה חיילים נהרגו??? אני לא יודע בדיוק אבל אני מאמין באיזור ה 20 (אם מישהו יודע שיוסיף)
ככה שלמרות רמת הסיכון הגבוה זה מראה שהיחידה מקצועית, תמיד יש מקום לשיפור.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:47

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר