לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה --לשאלות בנושאי טלוויזיות, מערכות קולנוע ביתי, הגברה וסאונד - אנא פנו לפורום אודיו וקולנוע ביתי -- www.fresh.co.il/f=103 תגיות פורום: פורום אלקטרוניקה - פורום חשמל - שאלות בנושאי אלקטרוניקה - תכנון מעגלים - מעגלים מודפסים - פיתוח אלקטרוני - תכנון PCB - בקרים למנועים - תאורת לדים - תכנון דימר - מודינג - Arduino - מיקרו בקרים - שליטה על תאורה - שלט רחוק - משדר FM - תאורת LED - פתרון שאלות בחשמל - אלקטרוניקה תקבילית חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > חשמל ואלקטרוניקה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-07-2007, 12:47
  משתמש זכר DigiGil DigiGil אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.06
שלח הודעה דרך MSN אל DigiGil
זה לא בדיוק שרות נפוץ..
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Cmptrdemolisher שמתחילה ב "יש לי אתקובץ הנתונים אבל אני..."

צריבת תוכנה/מידע על-גבי EEPROM היא לא בדיוק שרות
שניתן באופן רגיל במעבדות כלשהן מהסיבה הפשוטה שיש
המון סוגים של רכיבי EEPROM והם באים בכל-מיני מארזים
(DIP, SOIC וכדומה).
הצריבה מתבצעת בדרך-כלל בעזרת מכשיר צריבה המתחבר אל
מחשב וממנו מעבירים את המידע מקובץ אל ה-EEPROM.
מעבדות רגילות לא מחזיקות ציוד כזה וגם אם כן, לא תמיד
הצורב מתאים לסוג הרכיב שלך..
אם יש לך חברים בחברות הייטק, תברר אצלם, אולי יש להם צורב
כזה בחברה ואולי הוא מתאים לרכיב שלך...

האופציה הבאה הכי טובה (זאת האופציה שבדרך-כלל משתמשים
בה כל מי שבונה מעגלים אלקטרונים בביתו) היא לבנות צורב
EEPROM בעצמך ולחבר אותו אל ה-PC שלך (בדרך-כלל דרך
חיבור המדפסת).

יש גם חנויות אלקטרוניקה אשר מוכרות צורבים פשוטים לשימוש
ביתי יחד עם תוכנה מתאימה, אתה יכול לבדוק גם אופציה כזו.

אפשרות נוספת היא במקרה שאתה מכיר מישהו שלומד במגמת אלקטרוניקה,
ייתכן שיש במעבדה במקום לימודיו, צורב אשר יאפשר לך לצרוב מידע
אל EEPROM.

בברכה
DigiGil

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 26-07-2007, 17:25
  Phinox Phinox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.04.07
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Cmptrdemolisher שמתחילה ב "יש לי אתקובץ הנתונים אבל אני..."

בס"ד

שלום רב ושבת שלום לכולם!

אני מחזק את ידידי DigiGil. אולם, ישנה בעיה עם ניסוח השאלה. כבוד המשורר, האם אתה מתכוון ל-EPROM, או ל-EEPROM? בשני הרכיבים הצריבה מתבצעת בצורה חשמלית, אולם המחיקה לאו. לשבבי EPROM ישנו חלון קטנטן בגוף השבב, אשר מיועד למעבר אור אולטרה-סגול דרכו (המועבר לשבב, בדר"כ, בעזרת מכשירים המעוצבים ובנויים במיוחד לשם מטרה זו). ברגע שעובר דרכו אור באורך גל הנדון, המידע על השבב נמחק. אולם, בשבבי EEPROM הסיפור הוא שונה. גם הכתיבה וגם המחיקה נעשות בצורה חשמלית.

כך שאם אתה מתכוון ל-EPROM, ויש על השבב מידע מסויים, וודא שאתה מוחק אותו לפני כן בדרך שתוארה לעיל (במידה ולאו, עלולים להיווצר לך סיבוכים בכל המעגל האלקטרוני אותו אתה בונה, ובשבב עצמו בפרט).

בכל מקרה, ללא קשר לסוג השבב הנמצא ברשותך, כל הנאמר לעיל מתואר גם בדפי הנתונים של השבב. (כמעט בכל דפי הנתונים של רכיבים מן הסוג הנ"ל מצויינת גם, בנוסף, סכימה של מעגל המאפשר מחיקה/כתיבה של השבב, דבר המאפשר לך לבנות צורב ספציפי לשבב בו אתה משתמש, ולהשתמש בו כדי לצרוב את השבב שלך.)

רק לידע כללי: EPROM הינה ר"ת של המשפט: Erasable Programmable Read-Only Memory, משמע: "זכרון קריאה בלבד מִתָכְנֶת מחיק". לעומת זאת, EEPROM הינה ר"ת של המשפט: Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory, משמע: "זכרון קריאה בלבד מִתָכְנֶת מחיק חשמלית".

על כל פנים, לדעתי ממש לא שווה לרכוש כיום צורב שבבים מבחינה אקונומית (אלא אם אתה מתכוון לעשות צריבה המונית של שבבים, ואז הסיפור הוא שונה.) בניה עצמית של צורב הינה סיפור קל (גם לך, וגם לכיס שלך). אם בכל זאת אתה מתעקש על צורב מסחרי, אזי יש לך צורבים מבית BP Microsystems, שנחשבים נורא אמינים וטובים בתחום, ותומכים כמעט בכל סוגי השבבים השכיחים. (ורק לצורך הדגמה, אחד הצורבים (המאוד פשוטים שלהם!) עולה כ-8,000 ש"ח.)

בנוסף, יש לך יצרנים פרטיים-מסחריים שמייצרים לוחות צריבה פשוטים+, והמחיר גם הוא לא ממש מרקיע שחקים. Willem.org מוכר צורבי שבבים בטווח ה-400 ש"ח. אין לי ממש ניסיון עם הצורבים שלו כך שאיני יודע איך הם מתפקדים ובאילו שבבים הם תומכים, אולם הכל אמור להיות מצויין באתר הנדון.

אני אחזור ואומר -- לדעתי (ולדעת רבים כאן, אם תשים לב), אין פתרון קל מלפתוח את הדפי נתונים של השבב איתו אתה עוסק, לדלות משם את תרשימי הצריבה/מחיקה המיוחסים לשבב וליישם את אותם המעגלים למעגל אחד ממשי, בו תוכל להשתמש לצריבת הרכיב הנדון.

אגב, לפני שאשכח. לא, אין חנויות בארץ שנותנות שירות צריבה של רכיבים לציבור הרחב. (לא שאני מכיר כאלו, בכל אופן, ואומר לך גם למה. לא נראה לי הגיוני שמישהו יהיה מוכן לקחת על עצמו אחריות צריבה של רכיב FPGA שעולה קרוב ל-40,000 ש"ח -- במיוחד כשזה בא בכמויות של מאות אלפים! לפתוח עסק כזה זה רק מתכון לצרות ולתביעות, מה גם שאין בזה ממש שוק; כל אחד בונה כיום את הצורבים לעצמו, או שקונה צורבים מוכנים במידה והוא מתכנן צריבה המונית). אולם, מה שכן תוכל לעשות זה לבקש ממכר שלך, שיש ברשותו צורב שבבים, להשתמש בצורב שלו.

בברכת כל טוב והצלחה רבה (!) בכל, אריה.

נ.ב: במידה ולא תמצא בדפי הנתונים של הרכיב שלך מעגל(י) צריבה/כתיבה, תמיד תוכל להיעזר ב-Google. חפש בעבור מילות החיפוש המתאימות, ואני בטוח שהוא יניב לך המון תוצאות. (מילים כמו: "Chip programmer electronic circuit" יחוללו פלאים.)

במידה ועדיין לא מצאת מענה לבעיה (ובמיוחד אם כן!), חזור לכאן ועדכן אותנו. אנחנו נשמח לכל תגובה בנדון!

בברכת כל טוב ושבת מבורכת (בשנית ), אריה.

נערך לאחרונה ע"י Phinox בתאריך 26-07-2007 בשעה 17:53.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:53

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר