לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-09-2007, 22:21
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
אמנם הפרטים מ"ויקי" הובאו לבסוף ע"י "מונוכרום"....
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי T a u r u s שמתחילה ב "גוריל פולני?"

אך באופן עקרוני אכן כן !

("טאורוס" - עדיין מעניין אותי לדעת מהיכן ידעת שזה ה"פולני")....

ומה הסיפור...

במהלך שנות השמונים - תשעים התבסס חיל השריון הפולני על טנק ה T 72 בוורסייה שהושבחה על ידם וכינייה הוא PT 91 .
באמצע שנות התשעים הוחל בתכנונו של פרוייקט חדש לפיתוח של טנק מערכה פולני מודרני ומתקדם אשר כינויו אמור היה להיות PT 94 "גוריל" (שפירושו "גורילה" )......
הטנק אמור היה לעמוד בסטנדרטים של ברית נאט"ו דבר שאמור היה לבא בין השאר לידי ביטוי בשימוש בתותח 120 מ"מ ולא בתותח הרוסי בקוטר 125 מ"מ על תחמושתו הנפרדת.
פרט לתותח אמור הטנק היה להיות מצוייד במיגון ריאקטיבי מתקדם ומספר אלמנטים שיש הטוענים (ולא רק ב"ויקי") אשר "הושאלו" מטנק המרכבה הישראלי כגון התקנה של מרגמה פנימית בקוטר 60 מ"מ ועוד...

בשלהי שנות התשעים החליטו הפולנים לבטל את הפיתוח הזה ולמעשה חיל השריון שלהם מתבסס עד היום באותה וורסיה משודרגת של ה T 72 (שאליהם הצטרפו לאחרונה למעלה מ 100 טנקי "ליאופרד 2 " גרמניים) !

עקרונית אין הרבה מידע על ה"גוריל" (רוב רובו של המידע שכן קיים נמצא בעיקר בפורומים ואתרים פולניים)...
אני נתקלתי בו בעת שיטוט שביצעתי לפני מספר חדשים עקב סקירה שתכננתי לכתוב על הצבא הפולני המשתקם/משתדרג כשמה שמשך את עיני היה האזכורים שחוזרים על עצמם בהקשר ל"מרכבה" הישראלי ....

הנה עוד שרטוט סכימטי של ה"גורילה" שמצאתי:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

אולי ל"אזרח" וידידיו יהיה מה להוסיף בנדון?... אשמח למידע נוסף בעניין !

בברכה וכל הכבוד לפותר ( "T a u r u s") ולמנסים ...

לבני.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 04-09-2007 בשעה 22:38.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-09-2007, 23:15
  שור שור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.07
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אמנם הפרטים מ"ויקי" הובאו לבסוף ע"י "מונוכרום"...."

דיי אינטואיטיבי...

נוסח החידה רמז לי שמדובר במשהו שקשור איכשהו לישראל, הצריח מיד הזכיר לי את "סברה" הישראלי-טורקי, צורתו של הטנק רמזה שמדובר בטנק מערכה מודרני. טנק מערכה מודרני שנמצא בשימוש במדינה כלשהי הייתי מסוגל לזהות (ראיתי תמונה של "דגמן" הקרואטי לפני שעה, אז היה לי ברור שזה לא "דגמן"), אז נראה לי שזה בטח טנק שלא נמצא בשימוש נרחב בשום מקום. ואז נזכרתי ב"גוריל" ישראלי-פולני, ואז גם ראיתי שבתמונה יש שלג(סביר לחורף פולני), והתובה מזכירה את מרכבה, שה"גוריל" היה מבוסס עליה...

ובכל זאת, אם הייתי בטוח ומשוכנע שזה "גוריל", הייתי טורח גם לספר את הספור שלו, או בכלל הייתי מחכה קצת.
ישן 08-09-2007, 17:05
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
דפוס בניית כוח מקובל
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי MONOCHROME שמתחילה ב "תודה."

זהו דפוס מקובל בקרב מדינות ברית נאט"ו עם כוחות פריסה מהירה שאינן מעוניינות לפתח כוח שיריון כבד על כל העלויות והמגבלות שלו. ישנה מגמת צימצום של השיריון הכבד (MBT) בקרב מדינות בדרג הביניים ומעבר לרק"מים קלים יותר שמספקים הגנה המתאימה ללחימה א-סימטרית בנוסח אפגניסטן ועיראק. התובנות שעלו מאזורי הלחימה האלו (כפי שאני מבין אותן) הוא לשמור על ליבה של 250-400 טנקי מערכה כבדים (אנגליה, גרמניה, צרפת, קנדה גם הבינה את זה, עשתה חושבים מחדש על החלטות קודמות שלה ורוכשת טנקי ליאופרד מגרמניה) ולבנות חטיבות פריסה מהירה הכוללות נשק כבד תלול מסלול (לרוב הוביצרים נגררים אם כי לאחרונה ניתן יותר ויותר דגש על מערכות מרגמה 120 מ"מ חדישות על יתרונותיה בנושאי עלות מערכת ותחמושת, דיוק, מהירות פריסה וכדומה) ונשק שטוח מסלול כבד המותקן על רק"מ בסדרי הגודל של CV ודומיו. בדרגים הזוטרים של נאט"ו (פולין, דנמרק, הולנד וכדומה), לרוב, גודל הצבא מוקטן עוד יותר כפועל יוצא של יכולות המדינה להחזיק מערך כזה אל מול האיומים.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 08-09-2007, 21:45
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
שאלה טובה שלא התעמקתי בה יותר מדי
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "האם פולין מוגדרת כ"כח זוטר" ?..."

כל נושא הדירוג של מדינות ביחב"ל הוא אקדמיה במיטבה. יש שרשור שלם שרץ בשבועיים האחרונים עם הרבה רפש ודיון עקר על הנושא של הגדרת המעצמתיות של ארה"ב מול ברה"מ וסין. לטעמי, קשה מאוד לקטלג יחסי כוחות של מדינות כיוון שבחירת המדינה של גודל הכח הצבאי ויכולותיו נובעת מהרבה סיבות פנימיות, אזוריות ובינלאומיות.. אין ספק שנאט"ו מחזקת את פולין ודוחפת אותה להוות חיץ כנגד רוסיה. מה שגם מתאים מאוד לשאיפות הפולניות לעצמאות מדינית גדולה יותר מאשר בעשורים הקודמים.

תפיסת העולם של הרק"מים האלו נובעת מהבנה מרכזית שטנק המערכה כפלטפורמה לא צפוי להתמודד עם יריבים שווי ערך (בדגש על יכולת ירי של חודרנים קינטיים והצורך בהתמודדות עימם. רקטות וטילים זה סיפור אחר) בלחימה א-סימטרית, בוודאי שלא בכמויות שנאט"ו התרגלה לחשוב עליהם במהלך השלבים המאוחרים של המלחמה הקרה. כהערת צד, אני לא כזה בטוח שנאט"ו ירדה בצורה משמעותית ביכולות השיריון שלה (מבחינה כמותית) אלא פיזרה אותם בין יותר מדינות. הערכה זריזה וגסה תעמיד את יכולות השיריון על סדרי גודל כאלף טנקי מערכה ארופיים ועוד כאלף טנקים אמריקאיים (סד"כ זמין ומאומן, לא טנקי Mothball). לטעמי, גם צה"ל מבין כי הסיכויים להתמודדות שב"ש קלאסית הולכים ופוחתים אבל מסיבה אחרת. ההשתפרות הטכנולוגית של הכוחות המסייעים מצמצמת את הצורך בקרב ההגנה ליצירת מגע ישיר עם כוחות שיריון של האויב. עובדתית, יכולות האש של צה"ל, חמ"מ וארטילריה כאחד, הפכו את קרב ההתקדמות של האויב לבעייתי (תחת הנחה שזיהו את החטיבה / דביזיה המתקדמת) וההגעה לטווחי המגע תלווה במקדם שחיקה משמעותי מאוד. האם ישנו צורך בחימוש כבד שטוח מסלול בקרב הגנה? בוודאי! האם טנק מערכה כבד הינו הפתרון המיטבי לספק את החימוש? שאלה טובה.
קרב התקפה הינו סיפור אחר לחלוטין ושם השיריון מקבל משקל משמעותי יותר לטעמי. יכולות הניוד של מערכות נשק כבדות עדיין דורשות פלטפורמות בעלות חתימה גבוהה. פועל יוצא הוא מידת האיום הנשקפת למערכות האלו. אין עדיין תחליף לשילוב של תמרון, שיריון וכח אש של הטנק. מילת המפתח בהפעלה נכונה של יחידת שיריון בהתקפה היא יכולת ההלם שיחידה משוריינת כבדה יכולה ליצור במערך האויב (הבקעה וניצול הצלחה).
הערת צד אחרונה: כשאני כותב הלם, אני לא מתכוון להלם פיזיולוגי כמו בפציעה אלא ליכולת תגובה (או אי-יכולת התגובה במקרה של הלם) של המערכת המתוקפת להכיל את ההתקפה עליה ללא פריצה משמעותית של קווי ההגנה המרכזיים.

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:12

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר