לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-10-2007, 06:06
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
האיום המיצרי - נקודות למחשבה.

מצאתי לנכון להעלות מס' נקודות בסוגיה המיצרית, לסובב זרקור לנושא. הנושא המיצרי הוא מעין סרטן רדום שהולך ומתפתח למימדי ענק מול עינינו. זהו איום אסטרטגי מהמעלה הראשונה שהתמקם לו בחצר האחורית שלנו ואנחנו לא רוצים (ובעצם לא יכולים) לעשות דבר. אמנם, שלטונו של מובאראכ יציב, אולם עוד כמה זמן הוא ישאר בשלטון? שנתיים? חמש? עשר? האיש בן למעלה מ-70! ומה יקרה אחריו? . ישנן מספר אינדיקציות למה שעלול לקרות. בואו נראה מה קורה לנו ממש מתחת לאף:
א. אימלו"ח הרצועה. הדבר כמעט בלתי נתפש. מדינה אחת (מצרים), שלה שלום עם מדינה שניה (ישראל), מאפשרת הזרמת אמל"ח בכמויות עצומות לקבוצות טרור המאיימות על המדינה השניה! תחשבו על זה: רצועת עזה הופכת להיות מחסן הנשק הגדול ביותר במזרח התיכון. חלק הארי של הנשק מגיע מסיני - שטח ריבוני מיצרי! רוב המנהרות נחפרות בצד המיצרי של הגבול. אין ספק כי בידי מצרים היכולות להפסיק משלוחי נשק עצומים אלה לרצועה, הן ברמה המודיעינית והן ברמה הטקטית. מה גם ששליטה על גזרה כה מצומצמת כמו ציר פילדלפי אינה בעיה צבאית מסובכת. ובכ"ז טונות של אמל"ח עושות דרכן ממצרים לישראל. המודיעין המיצרי יודע וזו עובדה. נשאלת השאלה מהו האינטרס שלהם לא לעשות דבר בנידון.מדוע הם מחמשים ביודעין קבוצות טרור בהן ישראל רואה אויב מר?
ב. רשתות הטרור בסיני. המיצרים איפשרו את פריחתם של תאי טרור מבוססים היטב בכל מרחב סיני - שטח ריבוני מיצרי.רשת זו (המורכבת גם מפעילי אל-קאעידה) מסוגלת לאסוף מל"מ טקטי ואסטרטגי על מדינת ישראל ועל אופן הפעלת הכוחות. שוב, הטענה כי המיצרים "לא יודעים" על תאים אלה היא מופרכת.
ג. הברחת סמים לישראל.כמה אחוזים מהיקף הסמים בארץ מגיע ממצרים? יותר ממחצית? התמונה ברורה. גם זהו נסיון בוטה לפגוע במדינה שכנה ולעיתים מהווה נסיון זה קאזוס בלי מובהק. ראו מקרה ארה"ב וקולומביה.
ד. פיגועים באילת. מספר פיגועים שהתרחשו במרחב העיר אילת הגיעו מסיני (שוב, שטח מיצרי ריבוני. כמו הנגב שלנו...). האחרוןן שבהם היה לפני שנתיים.
ה. השתלטות החמאס על הרצועה. כאן אני מסייג ומכריז שזו ספקולציה אישית שלי. אני טוען שמי שמכיר את תנועת החמאס וטרח ללמוד על הרכבה מבין שלחמאס מעולם לא היה כושר הארגון והאחדות הדרושים לבצע מהלך כה רחב ומורכב כמו השתלטות על מרחב עזה. יתרה מכך, אני טוען שלא היה בו האומץ (אפילו הפוליטי) לבצע מהלך כזה, שתכליתו כיבוש עזה במחיר איבוד שליטה על הגדה המערבית - מעוז חשוב ומרכזי הרבה יותר. לדעתי פעולת החמאס נעשתה במימון ובעידוד מיצריים וקשה לשער שקבוצה כ"כ בלתי מאורגנת, חסרת שדרת פיקוד מרכזית אחת, המפולגת ומסוכסכת בינה לבין עצמה על בסיס חמולות, תצליח ליזום ולהוציא לפועל מהלך כזה ללא יד מכוונת מלמעלה. גם כאן האצבע מופנית לכיוון קהיר.
ו. התנגדות להכנסת כח רב לאומי לפילדלפי. מדוע המיצרים מסרבים לכך? למה דווקא בגזרה הקטנה הזאת הם מתעקשים להישאר הריבונים? הרי אין להם בעיה שהאו"ם יסתובב להם בין הרגליים בכל סיני. מה יש בציר פילדלפי שמחייב אותם להישאר שם? מפעל ההברחות הענק?

אלה הם עיקרי הדברים. לא הזכרתי כאן עשרות מיקרים מינוריים, מקומיים ונקודתיים המעידים על עוניינות עצומה הקיימת בין העם המיצרי והאליטות שלו ובין ישראל. אני טוען שכל העובדות נמצאות, אבל אנחנו לא נותנים להן לבלבל אותנו. נכון שה'שלום' כרגע הוא נתון, אבל מכאן ועד להכריז על מצרים כעל נורבגיה של המזרח התיכון הדרך ארוכה. אני טוען שמדובר בסכנה עצומה ההולכת ומתגבשת מדרום ויש סיכוי סביר להתפתחות עימות בעשרים השנים הקרובות. מצרים אינה סוריה והזמן אינו 1973. הפעם נצטרך הרבה יותר מגנרל שמנמן עם בלורית ותחבושת כדי לנצח.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-10-2007, 08:20
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
מסכים בהחלט.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "האיום המיצרי - נקודות למחשבה."

לא ציינת כלל את ההתמערבות המואצת של הצבא המצרי, בכספי סיוע צבאי אמריקאי, מחתימת הסכם השלום. טנקי אברמס מיוצרים במצרים, מסוקי אפאצ'י לונגבו, מטוסי קרב, חמ"מ ועוד. בשביל מי זה מיועד? בטוח שלא בשביל לפלוש שוב לתימן.
יש לזכור כי בתרגיל הגדול שהם ערכו לפני שנה שנתיים (באדר - למיטב זכרוני) הם תרגלו בעיקר את צליחת התעלה ומעבר של אוגדות לסיני.
דוקא בענין הזה ניתנו התרעות על ידי ועדת חוץ וביטחון בתקופתו של יובל שטייניץ, על כך שמדינת ישראל צריכה לתת תשומת לב מרובה לנעשה בדרום.
אני חושש כי אנחנו עושים את מה שאנחנו יודעים הכי טוב לעשות: לטמון את הראש בחול, להתעלם מאזהרות מוקדמות וסימנים מעידים ולהקים ועדת חקירה שמסקנותיה יקברו.
ישן 16-10-2007, 08:34
  The Arcane The Arcane אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "האיום המיצרי - נקודות למחשבה."

בגדול אני מסכים רק עם העובדה שיש להזהר מחילופי שלטון אפשריים במצרים. מעבר לזה, יש לך כמה הנחות מאוד שגויות, ואני מדבר מתוך ידע מקצועי, לא רב אבל מספיק. אין ספק שמצרים לא ששה תמיד לעזרתנו ואין בין שתי המדינות חיבוקים ונשיקות, אבל חלק גדול מההאשמות שאתה מטיח בהם פשוט לא נכונות או לא מדוייקות. למצרים, כרגע, תחת השלטון הנוכחי, יש אינטרסים מובהקים לשמירת היציבות באזור ולהישאר ידידים של ארה"ב. לשלטונות המצרים אין שום קשר לחמאס. הם מדכאים ביד קשה מאוד את האחים המוסלמים במצרים, אז למה להם לתמוך בקבוצה איסלאמית קיצונית ברצועת עזה? כמו כן, מצרים כלל וכלל לא ידידה של איראן והבובות-על-חוט שלה. רשתות הטרור בסיני הן בעיה גדולה מאוד בשביל המצרים, כאמור מאותה סיבה לעיל. הן פוגעות ביציבות הפנימית במדינה ומוסיפות לבעיות שגורמים השבטים הבדואים בסיני. למצרים אין הרבה אמצעים להתמודד עם תאי טרור כאלה בגלל פירוז חצי האי סיני. הארגונים האלה לא טיפשים ויודעים להתבסס באזורים שבהם מותר למצרים להחזיק כוחות משטרה לא איכותיים בלבד. הברחת הסמים מתבצעת ע"י שבטים בדואים שחיים משני צידי הגבול ולא מכירים בשלטון החוק לא של ישראל ולא של מצרים. גם כאן אפשרויות המצרים לטפל בנושא מוגבלות. יש עוד דברים שאני לא ארחיב עליהם מסיבות שונות, יש אמת בחלק מהדברים שלך ויש תופעות במערכת היחסים עם מצרים שגם אני לא יכול להסביר, אבל אני מציע שתחשוב שוב על מה שכתבת בצורה קצת יותר רציונאלית. הלוואי שגם יובל שטייניץ היה חושב פעמיים לפני שהוא מאשים את מצרים בכל דבר וגורם נזק דיפלומטי.
ישן 16-10-2007, 09:08
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי The Arcane שמתחילה ב "בגדול אני מסכים רק עם העובדה..."

אין ספק שמצרים משחקת בכישרון רב משני צידי הרחוב. מצד אחד הסכם שלום ומהצד השני מעלימה עין מהברחות הנשק לרצועה. יש למצרים אינטרס בהתשת כוחו של צה"ל, בריתוקו למשימות בט"ש, בערעור היציבות באזור כך שכל הצדדים יזדקקו לשירותיהם הטובים דבר אשר ישפיע על מעמדם בעולם הערבי והמערבי.

המצרים ניצלו את תמימותינו וגרמו לשינוי הסכם השלום בכך שהסכמנו להכניס כוחות נוספים לרפיח ולאזור פילדלפי. ברור כי הסד"כ עליו הוסכם בהסכם השלום היה מספיק להם על מנת לעשות מאמץ אמיתי למנוע את ההברחות אבל הם טענו כי צריך להכניס כוחות נוספים ואנחנו האמנו להם!!! והתוצאה: ההברחות לא פסקו אפילו לרגע, הסכם השלום שונה וניתנה דריסת רגל לכוחות צבא מצריים נוספים בסיני.
נכון שקיני הטרור בסיני מפריעים למצרים אבל הם התחילו להפריע להם רק כשהחלו לפגוע במצרים ובתיירות לסיני. קודם לכן הם העלימו עין.
ישן 16-10-2007, 12:04
  The Arcane The Arcane אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.07
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "אין ספק שמצרים משחקת בכישרון..."

הסכם השלום לא שונה. מדובר בהסכם צבאי נספח להסכם השלום. קשה לי להגיד כמה הוא בר שינוי או בר ביטול, אבל הסכם השלום לא נפתח בכוונה.
אני לא רוצה להתריס, אבל למען הדיון, שאל את עצמך לרגע, מה היה מצב ההברחות כשצה"ל שהה ברצועה ובפילדלפי? אם צה"ל לא הצליח למגר את התופעה, למה שהמצרים יצליחו לבדם? תוספת הסד"כ שאושרה למצרים לא מתקרבת ליכולות שצה"ל הפעיל בזמנו. למצרים אין טכנולוגיה מתקדמת, אין ציוד מכני משוכלל. שלא תבין אותי לא נכון, אני בטוח שהם יכולים לעשות יותר משהם עושים כרגע, ואני יודע כי זה היה העיסוק שלי במשך שנתיים וחצי, אבל המצב השתפר פלאים מאז שהכוחות החדשים שלהם נכנסו ולמרות זאת, גם אם הם יפעלו בפוטנציאל המלא שלהם זה לא יהיה קל. המנהרות האלה זה לא סתם אנשים חופרים בחצר של הבית, אלה מבצעים הנדסיים מתוחכמים, עוסקים בהם אנשים שיודעים מה הם עושים ויודעים איך להסתיר את נוכחותם. ייתכן גם שמעורבים תשלומי שוחד לאינדיבידואלים בכוחות המצריים, אבל זה כבר משהו שאי אפשר לייחס לממשל המצרי.
שוב, אני לא רוצה להתחיל סכסוכים, רק להציג נקודת מבט רציונאלית ומבוססת.
ישן 16-10-2007, 16:02
  RedGti07 RedGti07 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.07.07
ההיסטוריה לא משקרת...

סביר להניח שאתה צודק. ההיסטוריה מלמדת אותנו שארגונים ומדינות שקיבלו מימון מארה"ב בעבר הפכו עורם ונלחמו נגדה בעתיד. קח לדוגמא את האיראנים או ארגונים כמו אל קעידה שאוסאמה בן לאדן בעברו היה לוחם באפגניסטן ולחם ברוסים. ידוע לכל שארגוני המורדים האפגאנים קיבלו מימון ותמיכה מארה"ב. לבסוף אנו נלחמים בהם שנים אחרי. אבל אין לשכוח פקטור אדיר בעימות עם המצרים. המצרים יודעים שמלחמה רצינית שתסכן את ישראל מבחינה קיומית תגרום לנו להפעיל כנגדם נשק יום הדין ( ולא זה לא נשק גרעיני! ) אלא פשוט הפצצה רצינית על סכר אסואן שתגרום במקום לחיסולה מבחינה כלכלית ולוגיסטית של מצרים. ההצפה שתיגרם תשמיד במקום את כל הערים שבדלתא הנילוס,יבולים,מבנים,ולמעשה תנחית מכה שמצרים לא תוכל להתאושש ממנה לעולם!

ישן 18-10-2007, 16:11
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יובל.
א. אימלו"ח הרצועה.
ב. רשתות הטרור בסיני.
ד. פיגועים באילת.

עם מיעוט גדול מאוד עם ייצוג של 20% בפרלמנט כמו האחים המוסלמים, הדבר האחרון שמצרים צריכה, בפרט על רקע מצבו הבריאותי של מובאראק, זה חמאס ואל קעידה חמושים וחזקים.
לחמאס, אל קעידה ולאחים המוסלמים נקודת מבט אחיד על מצרים - היא תחת שלטון חילוני ולכן היא נחשבת ל"בית החרב", למקום שצריך "לשחרר".
יש פה יחסי גומלין בין הרצון של השלטון המצרי לייצר שקט תעשייתי ולא להכנס לעימות חזיתי לבין הרצון של הארגונים הדתיים להתחמש. מניסיון העבר, כל עוד הנשק יוצא ממצרים / יורה על מישהו אחר, השלטון לא מתערב. ברגע שהתיירות נפגעת / הפגיעה היא בשלטון עצמו, יש סבב "טיהורים" קטן.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יובל.
ג. הברחת סמים לישראל.

לדעתי סעיף זה ממש לא משנה לשלטון המצרי - כל עוד הסמים זורמים החוצה ולא פנימה, זה רווח נקי של שקט תעשייתי.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יובל.
ה. השתלטות החמאס על הרצועה.

אני לא קונה את התאוריה הזו של חמאס שמנוהל ע"י השלטון המצרי. שוב, בעלי בריתו של החמאס (אל קעידה, איראן ושות') הם אויבי השלטון המצרי, והאנטרס שלהם הוא להראות כגורם מפשר ומשכין שקט, ע"מ לבסס את מעמדם בעולם הערבי ואל מול האו"מ וארה"ב. זה נגד האינטרסים שלהם לנהל את החמאס. וגם אם כן, אין כאן רווח לטווח ארוך. מהלך כזה יכל להיות יעיל יומיים לפני פריצת מלחמה אם החמאס יבעיר את איו"ש, אבל ברצועה ללא כל קשר לפריצת מלחמה? לא נראה לי.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי יובל.
ו. התנגדות להכנסת כח רב לאומי לפילדלפי.

גם. זה פשוט נותן להם גזר אפשרי. אם הם יאלצו "לטפל" באחים המוסלמים בעתיד הקרוב, הם יוכלו במקביל להקל על אל קעידה במעבר פילדלפי. הפרד ומשל, הם לא יכולים להילחם בכל הטרוריסטים שלהם ביחד, זה יפגע בהם יותר מדי.
[/QUOTE]

בקשר להתעצמות הצבאית של מצרים, הנה מה שאני הצלחתי לאסוף מהרשת, רשימה של עסקאות אמל"ח לפי שנים. אם למישהו יש תוספות/הבהרות אני אשמח לשמוע:
התעצמות צבא מצרים בשנים האחרונות:

שנת 2002:

סטי"לים מדגם Tiger מגרמניה, שדרוג סוללות SA-6 ברוסיה, רכש טילי נ"ט Hellfire ומסוקי Seasprite להגנה ימית ונצ"ל מארה"ב.

שנת 2003:

רכישת מערכות איסוף מודיעין כלשהן (ESM – אין לי פרטים מדויקים על סוג הציוד, מישהו מכיר פרטים?), טילי Harpoon נגד ספינות, טילי ים-אוויר Seasparrow, מערכות הגנה אווירית Phalanx, מערכות איסוף מודיעין מוטסות ATARS, וגולת הכותרת של 03' – הקמת מפעל להרכבת טנקי אברמס דגם M1A1, כולם מארה"ב.

שנת 2004:

רכש מטוסי תובלה AN-74 (מעניין, ה"שדרוג" שלו לעומת דגם 72 אמור להיות יכולות טיסה בתנאי קוטב... מה למצרים ולתנאי קור שכאלו?) מאוקראינה. שדרוג נגמ"שי YPR-765 בהולנד, טילי א"א AIM-9, מסוקים ימיים מדגם Sea King, טילי אוויר-קרקע AGM-88 HARM וטילים מונחי לייזר Paveway דגם II (לא ברור מאיזה סימן), כולם מארה"ב.

שנת 2005: מערכת נ"מ Avenger (העסקה הושלמה בדצמבר 06), תומ"ת M109 A5 (הדגם הקודם לפלאדין) ושדרוג מפעל ה M1A1, תוך הוספת פס ייצור למיגון הרק"מ.

שנת 2006:

רכש כ- 500 נגמשי YPR-765 עם משגר TOW מהולנד, חניכת מפעל לייצור תומ"ת פיני GH 52 מדוגם ע"ג תובה של T-55, השלמת עסקת התומ"ת M109 A5 עם ארה"ב, רכש מטוסי Golfstream מארה"ב והשלמת עסקת ה AN-74(שניהם משמשים כפלטפורמות למטוסי ביון).

שנת 2007:

שדרוג מסוקי אפאצ'י ל AH-64D לונגבואו (בארה"ב, עסקה שתוכננה ל 03' במקור), רכש E-2C Hawkeye מארה"ב (בין 1-3 תלוי במקור), רכש סוללות נ"מ מדגם Shilka-Streletz ומו"מ על רכש מטוסי MIG-29SMT מהפדרציה הרוסית, רכש 2 צוללות מדגם Moray מהולנד (חלק מהמקורות טוענים שהעסקה בוטלה בכלל), קיים משא ומתן על רכש צוללות Type 206A מגרמניה (מהמשפחה של סדרת "גל" הישראלית) אבל ע"פ פרסומים שונים אין התקדמות בנושא. קיים מו"מ בקשר לספינות סיור מדגםProtector . מו"מ נוסף שכרגע מתרחש עם ארה"ב כולל רכש של פצצות אוויר מדגם RIM-116B וטילי ים-אוויר מדגם SM-1 בלוק 6 (SM-6 למעשה) . הצי המצרי עומד לשדרג את הסטי"לים שלו במספנות שבארה"ב של חברת Singapore Technologies Engineering Ltd. פס ייצור חדש למנועי F-100 למטוסי F-16 נחנך במצרים.

במחקר של Economists for Peace and Security מ 2005, מצרים הוגדרה כרוכשת הנשק השישית בגודלה בעולם (אחרי סין, הודו, יוון, אנגליה וטורקיה – מעניין שאנגליה נכנסה גם ברשימת עשרת הספקים הגדולים וגם ברשימת עשרת הצרכנים הגדולים...).

נ.ב. - הניו-יורק טיימס פרסם השנה כי מצרים קנתה מלאי גדול של ציוד בעל שימוש כפול מחברה שוויצרית שכנראה נועד לשמש לשדרוג מפעלים לייצור חומרי לחימה כימיים.

ישן 18-10-2007, 17:55
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[QUOTE=cre666] במחקר של..."

נק"ל ומקלעים:
MP5 ו- H&K 53 מגרמניה, L7 מבלגיה, L2A1 ובארט מארה"ב.
נ"ט - AT4 ו- NLAW משבדיה, ג'אוולין מארה"ב.
רק"מ: Cougar (מדגם Tempest) מארה"ב, Chubby מדרא"פ, Bandvagn משבדיה, HET של אושקוש מארה"ב, פוקס כימי מגרמניה.
ארטילריה: MLRS מארה"ב.
ח"א: מסוקי אפאצ'י (ייצור תחת רישיון) ומסוקי בל 212 מארה"ב, מסוקי גאזל (ביצור מקומי) מצרפת.

וזה רק מסקירה מהירה.
מעניין לגלות שיש להם הרבה אמצעים מעניינים לגו"ז אב"כ במבט חטוף, אני אסתכל על זה כשיהיה לי זמן.

ישן 19-10-2007, 00:03
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "נק"ל ומקלעים: MP5 ו- H&K 53..."

פרטים נוספים:
צרפת - טיל נ"ט מילאן, מסוקי Eurocopter AS365N2.
בלגיה - מקלע מינימי.
איטליה - מטוסי אוגוסטה A109E.
ארה"ב - מטוסי Beachcraft B200, מסוקי Chinook HC2A, מטוסי תובלה Globemaster, מטוסי ביון Sentry AEW1, הרקולסים, מטוסי תדלוק אווירי Tristar.
קנדה - מטוסי חילוץ Bell Griffin.
גרמניה - מטוסי אימון Grob מדגמים שונים.
נורווגיה - HMS Endurance (ספינת הקוטב שלהם).

הרבה מאוד רכש חוץ למדינה שמוכרת כספקית נשק גדולה...

ישן 18-10-2007, 22:56
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "מאמר של גיא בכור על האחים המוסלמים במצרים"

"האחים המוסלמים", עם 88 מושבים בסנאט כיום (כמעט 20%), עוד מסוגלים לעשות את זה. בבחירות של 2005 הם תפסו שכל ועלו על השיטה הנאצית, הם התחילו להפגין בעד דמוקרטיה!. כי אם באמת תהיה דמוקרטיה, הם יהיו הרוב, הם יהיו בשלטון, ואפשר יהיה להכריז חוקית על תיאוקרטיה.

אז הם יקימו מפלגה חדשה, מפלגת שלג שתגדיר את המטרות שלה כ"החזרת עטרה ליושנה" וחיזוק המוסר שנפגע עם החשיפה למערב והדת תשאר מאחורי הקלעים....
הם עדיין יהיו הרוב בסנאט המצרי אם רק יתנו להם.

ישן 23-10-2007, 08:28
  צ'ומפי צ'ומפי אינו מחובר  

כתבה גם התקשורת מתחילה להבין את זה. מתי יבינו המנהיגים?

קהיר לא רוצה למנוע

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/haaretz.gif]
23.10.07
מאת אבי יששכרוף ועמוס הראל
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/0.gif]

האם מצרים שבעת רצון כשישראל מדממת? שיטפון הברחות הנשק מסיני לרצועת עזה מעלה חשד סביר שהתשובה חיובית. לפי שעה, מספר האבידות הישראליות כתוצאה מהטרור מרצועת עזה עודנו נמוך יחסית, אולם הרושם הנוצר הוא שלקהיר אין עניין אמיתי בהפסקת התופעה - ושבסתר לבם, גם כמעט שלושים שנה מאז הבחירה האסטרטגית בהסכמי השלום עם ישראל, למצרים אין התנגדות שההתקפות מהרצועה על יישובי עוטף עזה יימשכו.

מידע שהגיע באחרונה לישראל מעלה חשש כי המצרים יאפשרו את כניסתם של פעילי טרור נוספים מסיני לרצועה, למרות מחאה ישראלית על כניסת 85 אנשי חמאס, בהם מומחי טרור, בתחילת החודש. מערכת הביטחון מפיצה בחודשים האחרונים אומדנים הולכים וגדלים של היקף הנשק המוברח לרצועה. קשה אמנם לשער כיצד יכולים אמ"ן או השב"כ לדעת בוודאות כי 1,650 רקטות אר-פי-ג'י הוברחו מתחילת השנה או דווקא 73 טון חומרי נפץ מאז יוני. אבל גם גורים פלשתיניים הבקיאים בתמונת ההברחות מאשרים כי כל הסכרים נפרצו מאז גורשו אחרוני נשי הביטחון של פתח מציר פילדלפי, לפני ארבעה חודשים.
שיתוף הפעולה המתהדק בין חמאס לקהיר, שמתבטא בין היתר באוטוסטרדת ההברחות בפילדלפי, מצביע על תחילתה של מגמה מדאיגה: מצרים, במעשה או במחדל, הופכת לשותפה אסטרטגית של חמאס.
הארגון האיסלאמי חייב תודה לכוחות הביטחון המצריים, שמעלימים עין ביודעין מהמתרחש בסיני ומסייעים בבניית כוחו של החמאס. ואולם, אם את סוגיית הברחות הנשק פטרו עד כה המצרים בתירוץ: "מצטערים, ניסינו", את החלטת קהיר לפני כמה שבועות לאפשר כניסת 85 פעילי חמאס לרצועה, יחד עם המגעים על העברת פצועי הארגון לטיפול במצרים, כבר לא ניתן לפטור באופן דומה.
לא ברור לגמרי מה האינטרס המצרי בשינוי היחס כלפי חמאס, שהתאפיין עד לא מכבר בעוינות רבה. מאז יוני הקפיאה מצרים את המו"מ לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, לכאורה מתוך כוונה לפגוע בתמיכה הציבורית הפלשתינית בחמאס. אלא שמאז, נראה כי המצרים החליטו להתהלך בין הטיפות: לא להתעמת עם הארגון הפלשתיני ובנוסף לענות על כמה צרכים לאומיים באמצעות סיוע גלוי וחשאי לחמאס, תוך העלמת עין מהברחות הנשק בסיני.
בין ההסברים האפשריים למדיניות החדשה-ישנה של קהיר ניתן להזכיר את הצורך בהפחתת התסיסה בקרב האוכלוסייה הבדווית בסיני, ריכוך הביקורת של "האחים המוסלמים" המצרים על המדיניות הפרו-ישראלית של הנשיא חוסני מובארק ואנשיו ומעל הכל - מחלוקות פנים-מצריות. קהיר אולי מדברת בקול אחד, נעים יחסית לאוזניהן של ישראל וצמרת הרשות הפלשתינית מפתח, אך בפועל עובדת באופן שונה לגמרי.
גורמים שונים בישראל מצביעים על מחלוקת ברורה בין המודיעין המצרי, בראשות הגנרל עומאר סולימאן, שמוביל מדיניות מפויסת כלפי חמאס, לבין אנשי משרד החוץ, שדורשים להקשיח את הקו נגד הארגון האיסלאמי. כרגע, סולימאן ואנשיו קובעים את הטון. בישראל לא פוסלים את האפשרות שמדובר בוויכוח המשקף את מאבק הירושה העתיד להתפתח, לנוכח גילו המתקדם של מובארק.
גם בוואשינגטון וברמאללה נרשמת אכזבה גדולה ממדיניות קהיר. בארה"ב וברשות הפלשתינית המומים מהזיגזג ביחסה של קהיר לחמאס. הביקורת האמריקאית על אוזלת היד המצרית בסיני ידועה ומוכרת. כעת, גם לשכת יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס, מגנה בשיחות סגורות את הסטנדרטים הכפולים של מצרים. בכיר בפתח אומר, כי המודיעין המצרי ש"יודע על כל בעל שבוגד באשתו בקהיר", מגלה חוסר אונים מפתיע בטיפול במבריחים בסיני.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 23-10-2007 בשעה 08:34.
ישן 23-10-2007, 08:38
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מידע זו בוקסה (מידע רקע) לידיעה גדולה וחדשותית יותר
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "גם התקשורת מתחילה להבין את זה. מתי יבינו המנהיגים?"

חשש במערכת הביטחון: בקרוב יוברחו מחבלים נוספים ממצרים לרצועה

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/haaretz.gif]
23.10.07
מאת עמוס הראל ואבי יששכרוף

בימים האחרונים מתנהלים מגעים אינטנסיוויים בין אנשי חמאס לבין כוחות הביטחון המצריים, באשר לבקשה של חמאס לאפשר העברת כמאה פצועים פלשתינאים למצרים, לצורך קבלת טיפול רפואי

בדרג המדיני ובמערכת הביטחון בישראל גוברת הדאגה מהיחסים המתהדקים בין מצרים לממשלת חמאס ברצועת עזה ומהעלמת העין המצרית מהמשך ההברחות בין סיני לרצועה. משלחת ישראלית מחתה באחרונה בפני שלטונות מצרים על האישור שנתנה קהיר להכנסת פעילי טרור משטחה לרצועה ובמערכת הביטחון חוששים כי בקרוב יוברחו לרצועה מחבלים נוספים.
בתחילת אוקטובר התירה מצרים ל-85 פעילי טרור מחמאס לשוב מסיני לרצועה, לאחר שהמתינו בשטחה במשך כמה חודשים. בין חברי הקבוצה היו מומחים בהכנת מטעני חבלה ובייצור רקטות ומרגמות, שעברו הכשרות ממושכות במחנות אימונים באיראן ובלבנון. פעילי הטרור נכנסו לרפיח דרך ציר פילדלפי, על פי סיכום מראש בין מצרים לחמאס וחרף מחאות ישראליות. כלי תקשורת פלשתיניים דיווחו מאוחר יותר, כי הקבוצה חזרה לרצועה בתמורה להסגרת פעיל אל-קאעדה מסיני, שנתפס בידי חמאס ברצועה והועבר לשלטונות מצרים.
ישראל מחתה על ההיתר שניתן לפעילי הטרור לחזור ובאחרונה העלתה את העניין בקהיר משלחת של אנשי משרד הביטחון והחוץ. גם שרים ישראלים, שביקרו בשבועות האחרונים בקהיר, העלו את הדאגה בירושלים בפגישות עם בכירי הממשל המצרי.
אולם, מתברר כי המצרים אינם מתרשמים מהדאגה הישראלית. מצרים אף טענה, בעקבות ההאשמות שהעלתה נגדה ישראל, כי חיילי צה"ל שותפים להברחות הנשק מתחומה. לדברי מקורות פלשתיניים, ברצועה ממתינים כעת לתגבורת נוספת לארגוני הטרור, בדמותם של עשרות פעילים נוספים הממתינים בסיני, כשגם הפעם נמצאים ביניהם בוגרי מחנות האימונים באיראן.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasite/images/printed/P231007/a.a.2310.1.1.9.jpg]

בתוך כך, מצטבר בישראל מידע מודיעיני רב על היקף ההברחות מסיני לרצועה, הצובר תאוצה מאז ההשתלטות המוחלטת של החמאס על עזה, ביוני השנה. על פי נתונים שהוצגו באחרונה, הוברחו מתחילת השנה לא פחות מ-1,650 מטולי רקטות אר-פי-ג'י וכ-6,000 פצצות. ראש השב"כ יובל דיסקין, אמר שלשום לשרים בישיבת הממשלה כי להערכת השב"כ, הועברו 73 טונות חומר נפץ דרך המנהרות ברפיח מאז יוני. כמו כן, הוברחו השנה מיליוני קליעים של תחמושת קלה וכן טונות רבות של חומרי חבלה, המשמשים גם להרכבת מטעני חבלה.
לדברי מקורות פלשתיניים, בימים האחרונים מתנהלים מגעים אינטנסיוויים בין אנשי חמאס לבין כוחות הביטחון המצרים, באשר לבקשה של החמאס לאפשר את העברתם של כמאה פצועים פלשתינאים למצרים, לצורך קבלת טיפול רפואי שם. הפצועים הם ברובם אנשי חמאס - שחלקם נפצעו בקרבות עם אנשי פתח ברצועה ואחרים בעת התנגשויות עם כוחות צה"ל. שר הבריאות בממשלת חמאס, באסם נעים, אמר אתמול כי עדיין לא התקבלה תשובה מצרית לבקשת הממשלה הפלשתינית, לחיוב או לשלילה.

המחאות הישראליות, התגובה המצרית

• משלחת ישראלית מחתה בפני מצרים על האישור שנתנה קהיר להכנסת פעילי טרור משטחה לרצועה
  • לדברי מקורות פלשתיניים, ברצועה ממתינים כעת לתגבורת של עשרות פעילי טרור הממתינים בסיני
  • בעקבות ההאשמות שהעלתה נגדה ישראל, מצרים טענה כי חיילי צה"ל שותפים להברחות הנשק מתחומה

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:58

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר