לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-11-2007, 00:30
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
אנסה לענות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי sarshalom שמתחילה ב "לימוד קבלה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sarshalom
ראיתי פה שדנו בעניין לימוד קבלה השאלה שלי
1,מה ההגדרה של קבלה מה זה נקרא לימוד קבלה
2, האם גם חילונים יכולים ללמוד קבלה
3,מה בסוף לגבי נשים לא הבנתי מה המסקנה
4, אני שמעתי שמי שלומד קבלה יכול להשתגע זה נכון או רק שמועות (היה לנו אחד כזה כבר בשכונה)
5, אם רוצים ללמוד קבלה איפה מלמדים בצורה יסודית
או אם ללמוד לבד באילו ספרים כדאי להתחיל

1. קבלה - התחום הנקרא סוד.
2. יש פסוק "סוד ה' ליראיו" כלומר צריך להיות ירא ה'. אבל אם רק זה מה שמעניין אותך אתה יכול להתחיל כאן http://www.armoni.info/
ומתוך שלא לשמה...
3. יכולות לא מחוייבות.
4. ככה היהודים - כולם משיגנע...
וברצינות - הסיפור הזה לקוח מהסיפור על הארבעה שנכנסו לפרדס. הם עסקו בתחום בקבלה הנקרא סתרי תורה (את זה אכן אסור ללמוד מי שלא מוכן לכך אחרת הוא יכול להנזק).
5. ללמוד אצל רב נתתי לך לינק.
ספרים להתחלה: ידיד נפש, 13 עלי השושנה, שערי אורה (קצת יותר למתקדמים), קלח פתחי חכמה ויש עוד הרבה...

נ.ב.
אישית עשיתי סיבוב של כמה שנים באיזור הנ"ל עכשיו החלטתי לקחת הפסקה וללמוד קצת רמב"ם...

חזרה לפורום
ישן 04-11-2007, 17:26
צלמית המשתמש של ghostbuster
  משתמש זכר ghostbuster ghostbuster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.09.07
שלח הודעה דרך MSN אל ghostbuster

ציטוט:
במקור נכתב על ידי sarshalom
ראיתי פה שדנו בעניין לימוד קבלה השאלה שלי
1,מה ההגדרה של קבלה מה זה נקרא לימוד קבלה
2, האם גם חילונים יכולים ללמוד קבלה
3,מה בסוף לגבי נשים לא הבנתי מה המסקנה
4, אני שמעתי שמי שלומד קבלה יכול להשתגע זה נכון או רק שמועות (היה לנו אחד כזה כבר בשכונה)
5, אם רוצים ללמוד קבלה איפה מלמדים בצורה יסודית
או אם ללמוד לבד באילו ספרים כדאי להתחיל

תשובות
1: התורה מחולקת לד' חלקים סימנם פרד"ס=פשט רמז דרש סוד הקלה היינו החלק האחרון
2:לא (יכולים אבל על כיוצא בזה נאמר נזהם זהב באף חזיר אשה יפה ורת טעם) ויכולים לגרום לעצמם צרות מיותרות
3:מה שמלמדים היו נשים וקוראים לזה קבלה זה לא באמת קבלה ולעיקר שאלתך לא נהוג
4:מניסיון מי שמישתגע זה אנשים שהיה לפניכן רקע של בעיות נפש ומה שעשה ההיתעסקות בחלק הסוד רק העיר להם את מה שכבר היה וגם מדובר באנשים שלמדו ללא מדריך וללא השגחה וגם התעסקו יותר בחלק המעשי קמיעות תיקונים וכו' ולא בלימוד אינטלקטואלי
5:אם רוצים ללמוד בצורה יסודית צריך
א:להיות שומר מצוות קלה כבחמורה
ב: לקבוע כל יום שעור בנגלה ובד בבד בסוד
ג: להיות בקי בהלכות
אם אין לך רקע בלימוד רק עם רב יש השאלה מאיזה אזור אתה במרכז יש את הרב ניסים פרץ מישיבת בית אל מתקיימים שיעורים למתחילים
בצפון יש בצפת את הרב טבילה אחד החזקים בתחום
בירושלים יש את הרב מורדכי עטיה שהוא מגדולי מקובלי דורינו
יש את הרב אורי פולק יותנן חן מאיר טווילי אלה שאני יודע שמעברים שיעורים גם למתחילים ויודעים על מה הם מדברים וכל מטרתם היא להביא את התלמיד בסוף לכוונות בסידור הרש"ש ןיחודים
שזה נחשב לשיא בלימוד הקבלה
מקווה שעזרתי

חזרה לפורום
ישן 10-12-2007, 14:24
  meirc meirc אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.07
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי ArnonG שמתחילה ב "יש לך אולי אתרים שמלמדים רק..."

ArnonG

אתה לא חייב לחזור בתשובה ולא חייב לקיים מצוות גשמיות. אתה גם לא חייב לחכות עד גיל ארבעים או לדעת קודם פוסקים, ש"ס , תלמוד או גמרא. קבלה מיועד לכולם ללא יוצא מין הכלל, גם לגויים.

אני מציע שתתחיל מכאן http://www.kab.co.il/heb/content/vi...full/41882&main

אם תרצה להמשיך כאן תמצא ארכיון שיעורים/הרצאות מתקדמים יותר לפי כתבי בעל הסולם (הרב יהודה אשלג), מארים כמו "חרות", "השלום", "מתן תורה", הקדמה לזוהר", "הקדמה לתלמוד עשר ספירות", "כתבי דור האחרון" ועוד.
ואתה גם יכול ללמוד בזמנך הפנוי בבית. לא חייב ללכת למרכז "בני ברוך". זה מה שאני עושה גם.

כאן יש לך את כל כתבי המקובלים שאתה רק צריך. http://www.kab.co.il/heb/content/vi...full/41882&main

נערך לאחרונה ע"י meirc בתאריך 10-12-2007 בשעה 14:28.
חזרה לפורום
ישן 10-12-2007, 23:33
  meirc meirc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ghostbuster שמתחילה ב "[font=Verdana]אם אתה לא מאמין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ghostbuster
אם אתה לא מאמין בתורת ישראל שנתנה בהר סיני מאת בורא עולם לעם ישראל למה לך ללמוד אותה?
"לא המדרש עיקר אלא המעשה"

אני לא שולל לא את מתן התורה ולא מצוות גשמיות. אבל צריך להבין נכון את תפקידן של מצוות. מצווה אמיתית זה תיקון תרי"ג הרצונות שבנשמה וע"י כך להדמות לבורא, להתאחד עם כל הנשמות שבעולם. את זה ניתן לעשות רק ע"י לימוד קבלה ומשיכת "אור המחזיר למוטב". זאת הדרך היחידה, כי אדם בעצמו לא יכול לשנות שום דבר בנשמתו ע"י פעולה כלשהי העלם הזה.
למצוות גשמיות יש חשיבות רבה בשמירת מסגרת לאומית אבל הם לא תורמים כלום להשגת עולמות רוחניים עליונים, פרט למצווה אחת - ואהבת לרעך כמוך, מצווה שהיא כנגד כל שאר תרי"ב מצוות, מצווה שמרחיקה את צדיק "שאינו גמור" מלהיות צדיק גמור

נערך לאחרונה ע"י meirc בתאריך 10-12-2007 בשעה 23:35.
חזרה לפורום
ישן 11-12-2007, 15:30

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי meirc שמתחילה ב "..."

נרנח"י שלי התבלבלת לא שירשתי אליך
ואגב אומר שכשם שאי אפשר בגוף בלי נשמה כך אי אפשר נשמה בלי גוף
ללמוד קבלה זה הדבר הכי נעלה אין ספק אך יש דרך ולא כל הרוצה לטול את השם יבוא ויטול וכבר נאמר "את צנועים חכמה"
יש פרדס היינו פשט רמז וכו'
הפסוק אומר "אל תהיו כסוס כפרד אין הבין " היינו שאם תלמד רק סוד ללא פשט "אין הבין" אם לא תלמד הלכות שבת ונידה תהיה בגדר של מחלל שבת ובועל נדה ואז כל הלמוד שלך ילך לסטרא אחרא (אני לא בטוח שהוא לא בא משם)
נזם זהב באף חזיר אשה יפה וסרת טעם מצד אחד לומד קבלה ומצד שני הולך לפאב לדוגמה
אני לא מדבר אליך באופן אישי אנני מכירך אלא על הלך הדברים שיש היום מן מודה חדשה ללמוד קבלה
אפילו מדונה נהיית מקובלת אז מה נשאר

חזרה לפורום
ישן 11-12-2007, 17:00

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי meirc שמתחילה ב "בוא נסכם בזה שכל אחד יטפל ..."

מה קרה לאהבה וההשפעה אהבת הזולת וכל המילים המפוצצות
מה קרה אינך יכול להתמודד עם שאלות פשוטות אולי אני טועה למדני אח אהוב אל תתן לנשמתי לטעות בהבל וריק של של אהבה העצמית ורצון לקבל ע"מ לקבל לעצמי בלבד
איפה כל התורה שאתם מטיפים וכי זה אני זה מדבר אליך לא ולא זה האור שמדבר דרכי אליך ואתה מתרגם את האור כפי זכות הכלים שלך ההיינו הרצון העצמי
אני חושב שאתה טועה ומטעה (מותר לי לא?) אל תקח את זה אישי תשתחרר מהאגו ותעמיד אותי על טעותי
מי זה אני בכלל אני חלק ממך איך אחרי כל ההטפות והתורות ששפכת פה אתה עושה כזה פרוד אגרסיבי בין הנשמות רק בגלל שאנני מישר קו עם דעותיך
ועל כגון דא נאמר "לא המדרש עיקר אלא המעשה" "אמור מעט ועשה הרבה" "נאה דורש ונאה מקיים"
ועוד כהנה וכהנה
שלך באהבה רבה

חזרה לפורום
ישן 10-12-2007, 23:07
  meirc meirc אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי ArnonG שמתחילה ב "תודה רבה. אני אכן לומד המון..."

ArnonG
כואב הלב לרואת ציבור כל כך גדול עובד יום ולילה כל כך קשה, לומד, מתפלל, מקיים מצוות ואפילו לא מבינים שבפעולות בידים ורגליים הם לא עושים כלום בהשגת רוחניות וגילוי הבורא. הם לא מבינים שעוסקים בחיצוניות של התורה ולא בפנימיות. לא מבינים שתורה זה לא רק מילים שכתובים על הקלף אלא שזה אור עליון שמתקן את הרצונות האגואיסטיות שלנו. הם קוראים ספרים כמו סיפורים וחושבים שמסופר בשור שנגח בפרא. שמים כיפה על הראש וחושבים שברוך השם הם כבר צדיקים והשגה רוחנית ותיקון לא בשבילם. תקועים ב "גירסא די-יאנקוטא", הם מאושרים מזה ולכן אין להם שום שאיפה להתפתחות רוחנית אמיתית. הם מה שהם עושים ואת מה שהם קוראים לא מכוונים את ל-"מאור המחזיר למוטב", במילים אחרות כל מה שהם עושים זה לא לשמה. היה עדיף אילו לא היו עושים כלום. כל הצרות של עם ישראל זה לא מי אלה שלא עוסקים בתורה, אלא מי אלה שעסקים בחיצוניות של התורה ומי אלה שמונעים הפצת חכמת הקבלה. בגללם מתגברים בעלם שונאי ישראל. אמות העולם מרגישים בתת-מודע שישראל מחזיק מפתח גם לעושר וגם לצרות של כל האנושות ומצפה ממנו להפצת תורת אמת. אבל כל מה שהם קבלו עד עכשיו מישראל זה נביאי שקר ודתות מזויפות שאין בהם כלום. לכן שנאת ישראל מוטבע בתת-מודע אצל כל העמים ושונאים אותנו ללא שום סיבה רציונלית.

נערך לאחרונה ע"י meirc בתאריך 10-12-2007 בשעה 23:13.
חזרה לפורום
ישן 10-12-2007, 23:42
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
שו"ת על בני ברוך
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי meirc שמתחילה ב "[b]ArnonG[/b] אתה לא חייב..."

שאלה 4:
לפני כמה ימים הלכתי ל"שבוע הספר" ושם נתקלתי בדוכן של "קבלה לעם", שהציעו לי ספרים שונים של מיכאל לייטמן וכן שיעורים במרכז שלהם בפתח תקווה.

מכיוון שאני לומד בישיבת הסדר, לימדו אותי שקבלה אי אפשר ללמד לכל אחד (כמו שמבואר במסכת חגיגה: עריות בשניים וגו') ולכן התפלאתי מאוד על מספר ציטוטים שהמוכר הראה לי, שנאמרו ע"י הרב קוק והרב אשלג בהם מופיע כי יש ללמד את תורת הקבלה בדור הזה "עד הדיוטא התחתונה", וכי אין קשר לאדם אם הוא מקיים מצווות ואם לאו, ושרק ע"י שתופץ חכמת הקבלה יבוא המשיח וכו'. הם גם טענו, שאין הם עוסקים ב"סתרי תורה" אלא רק ב"טעמי תורה" - שאלו שבעת הספירות התחתונות, וב"כתר חכמה בינה" - רק יחידי סגולה רשאין ללמוד.

שאלתי היא, האם הדברים הוצאו מהקשרם, שהרי מובא בתחילת אורות התורה שלימוד סתרי תורה לאדם שאל מוכשר לכך יכול להביא נזק גדול, ואם כן - מדוע הם נאמרו? האם יש לנו משהו נגד מכון "קבלה לעם" ומה הדבר שמפריע לנו בו?

ושאלה נוספת: האם אני (בחור בן 20) יכול גם ללמוד מתורת הקבלה, למשל הספרים של הרב מניטו?
תשובה 4:
מעולם לא אמרו הרב אשלג והרב קוק שצריך ללמד קבלה לכל אחד. הם כתבו שהראויים לכך חייבים לעסוק בה בדור הזה. להיות ראוי כולל כמובן מאליו מינימום של קדושה, וברור שמי שאינו מקיים מצוות אינו בכלל זה. עם כל זה ראוי לתלמידי חכמים להשתמש בידיעות הלקוחות מסתרי תורה על מנת לרומם את הדור, שבפנימיותו ראוי וצמא לזה, והחילונים בכלל. ההבחנה בין סתרי תורה לטעמי תורה שבפיהם של המפיצים מוצאת אף היא מהקשרה. הם מלמדים בצורה שטחית דברים שמקורם בסתרי תורה, כך שיש בזה גם רמאות כלפי הציבור שסובר שהוא למד קבלה, וקיבל רק מיסטיקה בגרוש. גם צורת התנהגותם של חסידי לייטמן כוללת מאפיינים מובהקים של כת. רחמנות עליהם. הספרים של הרב אשכנזי (מניטו) זצ"ל הינם מבוא לחלק מסוגיות הקבלה אך אינם הקבלה עצמה. אין מניעה שתעסוק בהם, אך אל תשים את עיקר עיונך בהם כל עוד לא קנית את ידיעות היסוד בתורה בתלמוד ובאמונה, כגון הכוזרי וספרי הרמב"ם.

שאלה 5:
מה דינם של העיתונים "קבלה לעם"? האם מותר להכניסן לבית? לקרוא בהן? לגונזן? להשליכן לפח? לשורפן?
תשובה 5:
לגנוז.

שאלה 6:
יצא לי להתקל בחוברת "שמעתי" שבה מקובצים מיני שיחות ושעורים שהרב ברוך אשלג שמע מאביו (בעל הסולם) והרב לייטמן קיבל זאת מידיו. רציתי לדעת האם תוכן החוברת "כשר" או שמא זה איזשהו עיבוד בתכונת שונה? ואם לא אילו מקורות לפי דעתך מתאימים לקריאה מעמיקה אך ראשונית?
תשובה 6:
כשזה ציטוט זה כשר, אבל כדאי לבדוק אם הציטוט לא הוצא מהקשרו. מיכאל לייטמן איננו רב. קריאה ראשונית: כללי מאמר החכמה מאת רמח"ל.

http://ravsherki.org/index.php?opti...=585&Itemid=741

חזרה לפורום
ישן 11-12-2007, 10:57
  meirc meirc אינו מחובר  

דברי הובנו לא כהלכה. מעולם לא אמרתי שלא צריך לקיים מצוות. אני רק אומר שמצוות גשמיות לא עוזרות לנו בהשגת העולם הרוחני, בתיקון ובנית כלים הדרשים לכך.
הדרך היחידה היא לימוד הקבלה. גם אלה שלמדו ש"ס, פוסקים, תלמוד וגמרא ולא למדו קבלה נשמותיהם יצטרכו להתגלגל שוב ושוב בעלם הזה עד שלא ילמדו את כל רזי התורה.

לעומת זאת אנחנו כן חושבים שקבלה היא עבור כל אחד שהגיע ליאוש מחיים הגשמיים, מריקנות, חוסר מילואי למרות השפע הגשמי, התעוררה אצלו נקודה שבלב ושאל את עצמו שאלות כמו "מה טעם בחיי" ? "בשביל מה נבראתי" ? מה נגיד לאדם חילוני שרחוק מתורה ומצוות ובא עם שאלות כאלה. נכפה עליו ישר לקיים מצוות גשמיות בלי להבין משמעות ? לא מעשי. הפתרון הוא לתת לא מילאוי מסוג חדש, אפשרות להתפתחות למימד החדש, להתפתחות הרוחנית, להשגת הבורא. ואם זה יצליח הרי הוא בעצמו יתחיל לקיים גם את המצוות הגשמיות .
דרך אגב, היאוש והריקנות החילונית היא נקודת זינוק הרבה יותר חזקה לעומת תחושת המילאוי מסוג "אנחנו כבר צדיקים" ניכר אצל רוב הדתיים. אצל הדתיים מצוות הפכו להרגל יום-יומי שמביא להם סיפוק "אני בסדר עם הבורא" וכתוצאה אינם מתאמצים מספיק כדי לגלות את הבורא, לתקן את הכלים ואת הרצונותיהם.
אין לי ויכוח עם אנשים שהם ב-"גירסא-די-יאנקוטא" ו-"דומם דה-קדושה". אם הם חושבים שהמסגרת שיש להם מביא אותם למטרה, אנחנו לא מנסים לשכנע אף אחד בשום דבר. אנחנו רק מנסים לעזור לאנשים חילוניים שמחפשים את העולם הרוחני אך מתקשים למצוא תשובות על שאלות ואת המסגרת, את הקבוצה שתעזור להם בהתפתחות הרוחנית. וכאלה יש מאות אלפים. אנחנו כן חושבים שקבלה עבורם. ותזכרו - כל מה שלא בשביל כולם, זה לא מהבורא.
אסיים עם קטע שפותח בעל הסולם את מאמרו "עת לעשות" :

זה זמן רב אשר מוסר כליותי ירדפני יום יום, לצאת מגדרי ולחבר איזה חיבור יסודי בדבר נשמת היהדות והדת ובידיעת מקוריות חכמת הקבלה ולהפיצו בקרב העם, באופן שישיגו מתוכו הכרות והבנה בכלל הדברים העומדים ברומו של עולם כראוי, באופים וצביונם האמיתי

נערך לאחרונה ע"י meirc בתאריך 11-12-2007 בשעה 11:00.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:11

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר