לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-12-2007, 09:23
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הגנה בשטח עירוני - תובנות מניסויי המרינס.

במהלך שנות התשעים, המרינס ביצעו סדרה ארוכה של ניסויים בשטח עירוני. המסקנות קובצו בסדרת חוברות X-Files, שאינן חומר תורתי מחייב. מן הסתם, אחרי עיראק חלק מהדברים השתנו או התיישנו, אבל החוברות עדיין מופצות בתור עזר למפקד.
ב-2003, לבקשת אל"מ (היום במיל.) גבע ראפ, סיכמתי, הערתי והסברתי שתי חוברות כאלה - הגנה עירונית ופטרול עירוני. הן הופצו לכמה מפקדים, ושכחתי מהן. אני חושב שזה פורסם גם ב'מחץ', אבל באמת לא זוכר. מכל מקום, לאחרונה חיטטתי ומצאתי את הסיכום\תקציר שלי, וכיוון שאין בו בעצם שום דבר מסווג, נראה לי שראוי להעלות אותו פה - לא כתורה מסיני אבל בהחלט זה יכול לעזור לכמה אנשים, אני חושב. כאן אני מביא את התקציר והפירוש לחוברת "הגנה עירונית" מינואר 2003. הוא בקובץ PDF כי קופי-פייסט לא עבד לי.

https://2007-uploaded.fresh.co.il/2...09/45347127.pdf

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-12-2007, 10:50
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "הגנה בשטח עירוני - תובנות מניסויי המרינס."

מאלף.
עם זאת, בזהירות אני מעלה הסתייגות, משום שתחושתי המיידית אחרי הקריאה היא שצורות הקרב המתוארות כאן נוגדות את האינטרסים של צה"ל ומדינת ישראל בכך שהן מניחות קיום מצב לוחמה ממושך, אשר זולל משאבים ואבידות.

לטעמי, עלינו להמשיך לחפש את הפתרון בכיוון של מדיניות הפעלת הכח בשילוב אימוני הכנה יסודיים לפי התו"ל הותיק של צה"ל שלנו, זה שתמיד מתעלמים ממנו מייד עם פרוץ הקרב...

נדמה לי שמותר לראות בחומת מגן הצלחה ביישום גמיש של תו"ל, ויחד עם זאת לזהות שם מקומות הדורשים תיקון.
אני נגד הכנסת צה"ל לניהול מערכות במתווה עירוני. לדעתי מתוך עיר לא יצאו איומים המסכנים את מדינת ישראל או אזרחיה באופן שמחייב השתלטות וכיבוש. לכל היותר כניסות לצורך הסרת איום נקודה.

כלים שמשגרים חימוש בעל יכולת להזיק ליישוב ישראלי או כוח צבאי בסדר גודל שמהווה איום הם לדעתי הדברים שמחייבים כניסה לקרב פנים אל פנים לצורך השמדתם. השאר הם דברים שצריך להימנע מהתבוססות בבוץ על מנת להגיע אליהם.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 09-12-2007, 11:10
  YGH YGH אינו מחובר  

צריך להבהיר:
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מאלף. עם זאת, בזהירות אני..."

לא מדובר כאן על 'מערכת התשה', אלא על העובדה שקרב עירוני (גם במלחמה כוללת) נוטה מטבע ברייתו להיות ארוך מאוד (במובן הזה, אגב, 'חומת מגן' הייתה מערכת בזק של ממש - פחות משבועיים לכל הערים ביחד!). כמובן שנשאף לעולם לא להגיע להגנה עירונית, כי זה אומר שאנחנו מן-הסתם מגינים על עיר שלנו נגד אוייב חיצוני, וזה אומר שאוייב התקדם יותר מדי בשטחנו; אבל בכל מקרה, גם אם נרצה מאוד לא לעשות את זה - כדאי לדעת מה זה.

גלריית התמונות שלי

ישן 09-12-2007, 17:42
  YGH YGH אינו מחובר  

אני חושב שגם בביקורת שלי על הספר שלהם,
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי jawa שמתחילה ב "תודה,"

וגם במאמר שאני כותב ל'מערכות' על 'נחילים', אמרתי שלתפיסה יש יישומים - רק שהיישום הנרחב-והכמעט-משיחי שלה, כמין פתרון קסם לכל מצב, שגוי ומסוכן מאוד בעיני. אם לצטט מהביקורת שלי שם:
"יש ללא ספק תועלת רבה בכמה מן ההצעות שמעלים יערי ואסא, אולם לעת עתה יש להתייחס אליהן במשנה זהירות [...] דגם הלוחמה המבוזרת נשמע מרשים מאוד על הנייר, אולם הוא טרם הוכיח את עצמו די הצורך במציאות, והסתמכות יתרה עליו במסגרת הכנת צה"ל לעימות קונבנציונלי עתידי עלולה להתגלות כמשגה הרה אסון". לא סתם כתבתי "יתרה" (ולא שאני מנסה להפחית מהביקורת שלי עליהם - יש לי *המון* ביקורת, כפי שכתבתי).

(ועם זאת, פה אני צריך להיזהר מלקחת לגמרי קרדיט - בקובץ הזה סיכמתי ותמצתתי את מה שהמרינס העלו, וסביר להניח שגם זה הוא סיכום של מה שהם אמרו ולא דווקא מה שאני אמרתי).

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 09-12-2007 בשעה 17:56.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:18

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר