לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 20-03-2008, 20:57
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
עקורים או פליטים - שאלה לחברי הפורום

אני עומד ללמד עכשיו את תלמידי על שארית הפליטה. הנושא עוסק בחלקו הגדול במחנות העקורים. ניסיתי למצוא את ההגדרה המדוייקת של עקור מול פליט. ההגדרה של האו"ם היא, פחות או יותר: פליט - אדם שברח מביתו ומארצו עקב רדיפה פוליטית, גזעית או חברתית שמאיימת על חייו, שלומו או חירותו. עקור - אדם שסולק מביתו וארצו בכוח.
ניסיתי לברר למה באותה תקופה נקראו כל המחנות "מחנות עקורים", ולא מצאתי תשובה מוסמכת. אני מניח כי בעלות הברית, עליהן נפל עול הטיפול במיליוני הפליטים והעקורים, העדיפו לקרוא להם עקורים, כדי שיוכלו להחזיר אותם לארצותיהם ולא לתת להם מקלט אצלם. אני חושב שהמושג מקלט מדיני לא היה קיים עוד אז.
הכל הסתדר לי טוב בראש עד שניתקלתי בספרו של גוטמן, שואה וזיכרון, (ספר לימוד לתיכונים) עמ. 202. שם, טוען גיטמן כי "הפליטים שסירבו לשוב לארצות מוצאם הוכרזו עקורים". ז"א, בדיוק ההיפך מההגדרה של האו"ם וגם לצערי מהבנתי שלי.
ובכן ידידי בפורום, האם נפלה טעות בעריכת הספר של גוטמן, או בעריכה במוחי שלי?

אשמח לקבל תשובות לפני שאתחיל ללמד בשבוע הבא.

בברכת חג פורים שמח

ציבי
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-03-2008, 06:58
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "עקורים או פליטים - שאלה לחברי הפורום"

כמו שנכתב קודם ע"י אדינקס - _עפ"י וויקיפדיה) ההפרדה בין פליט לעקור נוצרה בשנת 1951, והתייחסה במישרין לאוכלוסיות אירופאיות שהגיעו למצב זה בסוף מלחמת העולם השנייה. כתוצאה מכך זכו גם להגנה מתוקף 'חוק הפליטים'. עד אז, דומה שלא היתה הפרדה טרמינולוגית בין שני המושגים (ובכלל מי יכול היה להבדיל בין עקור לפליט במלחמה ההיא?).

בשנת 1967 בוטל השיוך הגיאוגרפי ובעצם הנסיבות היו אלו שהגדירו את מעמדו של אדם כפליט.

לא אתפלא אם הגורם לשינוי הגדרתו של אדם כפליט נבעה ממצב הפלסטינאים אחרי מלחמת העצמאות (UNRWA שמוגדרת כסוכנות סעד וסיוע ללא קשר למושג פליט - הוקמה בשנת 1950. בשנת 1951 שינה האו"ם את הגדרת המושג...)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:03

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר