לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-12-2008, 23:16
צלמית המשתמש של Taurus84
  משתמש זכר Taurus84 Taurus84 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.10.08
רפורמה משפטית בצה"ל

צה"ל מודל 2009: חגיגת העונשים נגמרת

בעקבות ריבוי המקרים בהם מפקדים שופטים חיילים שלא על פי ההנחיות תוגבל החל מינואר סמכת המפקדים והם יחויבו לנמק את החלטותיהם

מפקדי צה"ל שנהנים להטיל על פקודיהם עונשים כבדים - החל מ-2009 החגיגה נגמרת. הפרקליטות הצבאית, לאחר שמצאה פגמים רבים בתהליכי השיפוט בצה"ל, תפיץ בקרוב איגרת לחיילי צה"ל שתבשר להם על רפורמה משפטית שתונהג בצה"ל, במסגרתה תצומצם משמעותית הסמכות של מפקדים לשפוט חיילים וגודל העונשים.

הפרקליטות הצבאית בחנה את תהליכי השיפוט בצה"ל בשנים האחרונות, ומצאה פגמים רבים. בין הפגמים: שיפוט נאשמים שלא בפניהם, שמיעת עדים שלא בנוכחות הנאשם ואי ידיעה של הזכות להישפט בבית דין צבאי במקום בפני המפקד.

במסגרת הרפורמה, ייגנזו טופסי התלונה המיתולוגיים 630, ובמקומם ייאלצו המפקדים להשתמש בטוס תלונה חדש וטופס ערעור על עונש, בהם יפרטו המפקדים את מפרטי המשפט והסיבות לעונש או הזיכוי.

עוד הוחלט כי תלונה תוגש תוך שבעה ימים מיום ביצוע העבירה. המשפט ייערך עד 15 יום מרגע הגשת התלונה.

קצינים שיזהו חיילים לא מיחידתם בהופעה מרושלת במקומות ציבוריים יזינו את התלונה בעצמם לטופס מיוחד, ומפקדיהם יהיו חייבים לשפוט אותם ולנמק את החלטתם.

"צמצמנו 20 פקודות לפקודה אחת ידידותית למשתמש"

במסגרת הרפורמה יונהג טופס ערעור חדש, שיסייע לנענשים לערער על העונש באופן ברור ואפקטיבי, בניגוד לטופס הישן. כמו כן, הוחלט להגביל באופן דרמטי את המפקדים שבעבר היו שופטים את החיילים על מספר סעיפים וגוזרים עליו עונשים מצטברים על כל עבירה בנפרד.

לדברי גורם צבאי בכיר, על פי הפקודה החדשה, בתלונה על הטרדה מינית חייב לשפוט אלוף משנה שעבר הכשרה מתאימה, ורק קצין בדרגת סגן אלוף ומעלה יכולים לשפוט בגין עבירות תנועה.

הגורם הסביר כי בשנת 2008 ביטלה הפרקליטות הצבאית 282 פסקי דין, ו-490 החלטות הומרו. בין ההחלטות: 286 עונשי מחבוש בפועל, 337 עונשי מחבוש על תנאי ו-40 עונשי ריתוק.

"צמצמנו 20 פקודות לפקודה אחת ידידותית למשתמש", הסביר הגורם. "כמו כן, כדי למנוע 'מריחות' ייאלצו מפקדי החיילים ששופטים אותם לנמק במחשב מדוע החליטו על זיכוי או על עונש קל, כדי לעבור ביקורת מאוחר יותר. עוד הוחלט, בהתאם לרפורמה, שחייל שהתגלה כי נשפט שלא כדין יפוצה בכסף".

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/...oc=101&tmp=3855
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-12-2008, 20:32
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי מגחניק שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]הבעיה ידועה..."

שום עבודת מחקר, למעשה לא נשפטתי במהלך שירותי. את התכנים של קורס השיפוט הצבאי דווקא למדתי, כנ"ל לגבי היכרות לא רעה עם פקודות מטכ"ל ואחרות.
הבעיה ידועה ומוכרת מכיוון שמלמדים שזאת בעיה ידועה ומוכרת (השופט הוא לרוב מגיש התלונה והמפקד של הנשפט, הוא חסר הכשרה משפטית, והכי חשוב - למיטב זכרוני והבנתי דיני הראיות לא חלים על דמ"ש).
בעיני - וזאת דיעה לגיטימית גם אם אני לא משפטן מומחה - אין לדמ"ש חלופה ריאלית שתאפשר למפקד להשליט משמעת ביחידתו. כל חלופה בעלת אופי משפטי יותר (לדוגמה החלת דיני הראיות על הדמ"ש) תהפוך את זה לקרקס, ומפקדים יעדיפו להשאיר חיילים 28 יום בבסיס בלי משפט (כי מותר להם).

יש מקום, מצד שני, לפיקוח הדוק יותר של הפרקליטות הצבאית על כלל הדמ"שים שנערכים בצה"ל.

אגב, לגבי שלילת חרויות:
בסופו של דבר, הצבא שלל ממך למעשה את מרבית החרויות המוקנות לך על פי חוק ברגע הגיוס. חופשת סופ"ש קצרה אחת ל-28 ימים זה גם שלילת חירות. אני אפילו לא חייב נימוק כדי להגדיר שביחידה שלי זה היציאות.

ישן 11-12-2008, 20:52
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Taurus84 שמתחילה ב "רפורמה משפטית בצה"ל"

מעשה שהיה:
אחה"צ אחד, לפני הפצת הפלאפונים, חזרתי מלימודיי בטכניון. אחי הקטן מסר לי שמיכל ממשרד הקישור חיפשה אותי. התקשרתי, וניהלנו את השיחה הבאה:
- למה לא התייצבת לאימון של 3 ימים בבא"פ לכיש הבוקר?
- כי לא קיבלתי צו. להגיע הערב, או מחר בבוקר?
- עזוב, אל תגיע וכבר נשלח לך צו למשפט על אי התייצבות.

במשפט, ק. הקישור הסבירה לי שמבחינתה היא בסדר: שלחה צו (שלא הגיע) והתקשרה בחודש לפני לוודא הגעה (מה לעשות שאלי הגיעו ביום ההתיצבות. כניראה שלא חשבו על הפטנט של להתקשר קודם למי שלא אישר את הצו). קיבלתי שבועיים על תנאי לשנתיים.

כך שאני בספק אם שינוי של נהלים או טפסים ישנה משהו למפקד שלא רוצה/ יכול לפעול נכון.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:07

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר