לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-08-2009, 12:38
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.07.08
דובר צה"ל תמיד צודק

רציתי לכתוב כאן על נושא שכנראה יהיה שנוי במחלוקת, ועלול לגלוש לפוליטיקה ודברים בסגנון.

הביקורת שלי מופנית כלפי דובר צה"ל, כגוף המייצג את צה"ל כלפי חוץ. בזמן האחרון יש עלייה משמעותית בכתבות על צה"ל לאור המקרים הרבים שנחשפו לאחרונה (גניבות, גילויי אלימות וכו'). כתבות אלו נותנות לנו תמונה על עמדותיו של הצבא ודרכי הטיפול במקרים כאלו. ובכל פעם, בשיטתיות מושלמת, דובר צה"ל פועל כקדוש מעונה ואינו מוצא שום פגם בדרכו של הצבא (אף שמבחינה סטטיסטית אין זה אפשרי שארגון יפעל בצורה מושלמת 100% מהזמן).

כלבים סובלים בשדה דב? מה פתאום, אנחנו הצלנו אותם מפני גורל אכזר. מגיע לנו פרס ישראל על כך...

התעללות בשריון? כבר טופל, והאחראים קיבלו עונשים חמורים ביותר כגון ריתוק לבסיס.

זיהום סביבתי? מה פתאום! אנחנו המצאנו את הקונספט של הגנת הסביבה עוד לפני שהעולם ראה בזה בעיה...
(הדוגמאות הנ"ל הם רק לצורך ההמחשה, ואני לא רוצה שאנשים יתייחסו אליהם ספציפית).

בקיצור, צה"ל תמיד צודק (למעט מקרים שבהם יש הוכחות חותכות וביקורת ציבורית נוקבת,שם נדרש הצבא באמת לטפל ע"י עריכת תחקירים, חקירות מצ"ח והעמדות לדין - ראו ערך ההתעללות בשריון).

אני מאמין שרבים לא יתפלאו מהטענה הזאת, ואף יגידו שזהו תפקידו של דובר צה"ל (למרות שלהבנתי הוא אך ורק דובר, ולא משרד יחסי ציבור). הבעיה היא, שהדבר הוא רק סימפטום למחלה חמורה בהרבה, והיא היכולת של צה"ל לקבל ביקורת חיצונית. התרשמותי היא (בתור אזרח וכן בתור חייל), שהקצינים בצה"ל, החל מדרגות זוטרות יחסית ועד אלופי המטכ"ל, אינם פתוחים לביקורת חיצונית וחושבים שהם מבינים יותר מכולם. יעידו על כך עשרות רבות של מכתבי ביקורת ששלחתי ללשכות שונות שרק מיעוטם זכה למענה, שגם הוא כלל בעיקר הצטדקות (למרות שהמכתבים ששלחתי היו מכובדים, הציגו טיעונים רציונלים והיו מגובים בהוכחות כמו תמונות, סרטונים, מחקרים וכו').
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-08-2009, 12:49
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מגחניק שמתחילה ב "דובר צה"ל תמיד צודק"

תפקידו של דובר צה"ל הוא לייחצן את צה"ל, אנשיו ופעולותיו, וגם להגן על אנשיו מפני ביקורת שיכולה להגיע לרמות רצחניות כפשוטו.
במסגרת הזאת, דו"צ לא אמור לומר כל הזמן "חטאנו עווינו פשענו", אלא מקסימום "חטאנו, אנחנו בתהליכי תיקון".

אגב, לגבי דו"צ - לעומת משרדי דוברות ויח"צ, זה מקום עם יחסית מעט אנשי מקצוע נטו שעברו מסלול ארוך וייעודי, וחמש שנים בתחום זה בכלל לא מספיק לענ"ד..
אם זה היה תלוי בי היחידים שהיו מוציאים שם הודעות לתקשורת מכל סוג שהוא היו סא"לים ומעלה שעשו מסלול שלם בדו"צ, ולקצינות הצעירות הייתי משאיר את תהליך איסוף המידע, ולא נותן להן אפילו לא שביב של סמכות החלטה לגבי התגובה הנדרשת. חוצמזה רק קצינים בכירים יכולים לומר לרמטכ"ל ואלופיו "לסתום את הפה" או להתנגד להצהרות שמוכתבות על ידי אלופים.
אולי אני לא מכיר את דו"צ מספיק, אבל זה מה שהצטייר כלפי מבחוץ.

לך יש כנראה בעיה קלה עם חוסר אמונה מוחלט בכך שדו"צ יכול גם לומר דברי אמת. למשל על הכלבים בשדה דב...

ישן 21-08-2009, 13:00
  מגחניק מגחניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.07.08
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "תפקידו של דובר צה"ל הוא..."

1) האם דו"ץ הוא דובר (כלומר, כזה שאמור לספק את האמת לתקשורת ולאזרחים), או יחצ"ן (כזה שצריך לגרום ל"לקוח" שלו להיראות הכי טוב בכל מקרה, בין היתר בשימוש בתחבולות תקשורתיות)?
מדובר בשאלה עקרונית שאני לא יודע מה תשובתה, ולעניות דעתי יש הבדל גדול בין שני התפקידים (אתה הצגת את זה כתפקיד אחד).

2)ביקשתי לא להתייחס ספציפית למקרים שהצגתי. לא חקרתי את הנושא ולכן אין לי דעה מגובשת שמסתמכת על עובדות . הדוגמאות היו לצורך המחשת סגנון ההתייחסויות שמעביר דו"ץ.

3) כמובן שדו"ץ יכול לספר את האמת, ואני גם מאמין לו רוב הזמן. הבעייתיות היא כשהוא מעביר פעם אחר פעם, וכל פעם, דיווח לפיו אין שום בעיה וטיפול הצבא היה משביע רצון. מבחינה עובדתית זה לא ייתכן שהצבא צודק כל פעם (אף אם מדובר רק בשגיאות ספורדיות, ולא בבעיות מערכתיות של צה"ל).
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:22

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר