לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-10-2009, 13:00
  hamora hamora אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי looklook שמתחילה ב "בשל מזג האוויר הסוער נדחה המעמד המכונה"העצרת לזכר רבין" לשבוע הבא"

הצליחה לך הפרובוקציה לוקלוק.

במחיר של פגיעה בזכרו וכבודו של אדם שהשנה האחרונה בחייו אולי שנויה במחלוקת אבל כל חייו שזורים בסיפור המדינה ושלחם והנהיג אותה לפני שאתה אפילו נולדת ועל מנת שתוכל, בין השאר, לשבת לבטח בביתך ולכתוב פרובוקציות מכוערות כאלו, במחיר הזה הצלחת להרגיז משתמש ולגרום לחסימתו ל48 שעות. מעניין מה היה לידידו של רבין רחבעם זאבי, למשל, להגיד בעיברית הנהדרת שלו על ההודעה שלך. מעניין מה היה שותפו לממשלה, יצחק שמיר, חושב עליך ועל שכמותך.*

כל הכבוד לך, שב בביתך והתענג על הנצחון הקטן הזה.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 30-10-2009, 14:36
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
לטעון ה-י-ו-ם שהירי היה מוצדק, זה הדבר ההזוי ביותר שניתן להעלות על הדעת...
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי KRIDoron שמתחילה ב "אין לי מושג למה התכוונת, אבל..."

כאשר ידוע מי היה בגין, וכמה שוות האגדות על "מזימה של האצ"ל לתפוס את השלטון", לטעון שהיה נכון
לירות על "המורדים" זה אפילו לא מצחיק...
אני יכול להבין טענה כזו מצד מי שלא ידעו מי זה בגין ומהי מחוייבותו להימנעות ממלחמת אחים, אבל
כיום, כשהעובדות בנושא זה ידועות, זה קצת הזוי.

מעבר לכך, הכינוי "שחיינים" לאותם אנשים שירו עליהם במים - הוא דוחה. להגדיר כ"טעות קשה" את
פשע המלחמה של ירי על ניצולים מספינה בוערת, זה סוג של גלגול עיניים מופלא: איך חושב שהכדורים
נפלטו למישהו? אתה חושב שתאונת עבודה מיוחדת גרמה לכך שמישהו התבלבל וירה לעבר האנשים
שקפצו מהאנייה?

בקיצור, ראוי להערכה הניסיון להשתיק את הדיון מחשש שיעלה נושא האלטלנה - שכן ברור כשמש שלא
ממש למדת את הנושא, וצדקת בניסיון למנוע את העלאתו (מצד שני, יכולת פשוט להימנע מלהגיב בנושא
אחרי שכבר עלה...).
ישן 30-10-2009, 14:29
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

גנדי השווה את רבין למרשל פטן, כך שבוודאות הוא היה חריף יותר ממאיר...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "הצליחה לך הפרובוקציה..."

באשר לשמיר - שמיר ישב עם רבין באותן ממשלות ובלי ספק העדיף אותו על פרס, אבל זה לא בדיוק
אישור כלשהו להערכה לרבין.

רבין ז"ל היה ראש ממשלה שנרצח, וזה הנושא שצריך לעסוק בו. מרגע שמנסים לשכתב את ההיסטוריה
ולספר כמה רבין היה מוצלח בתפקידו וכמה היה פופולארי וכמה קרוב היה השלום - מביאים לכך שהדיון
הולך לכיוון ההפוך בדיוק מהרצוי: הרצוי הוא להגיע למימוש של הפתגם היפה והנכון "אחרי מות
קדושים אמור". כאשר מאלצים אנשים להתעמת מול פירכות חסרות שחר כמו "השלום עמד בפתח ובגלל
הרצח הוא לא התממש", או "רבין בטוח היה מנצח בבחירות", או הגרוע ביותר "הימין רצח את רבין",
גורמים לכך שאנשים שחושבים שהרצח היה תועבה מזעזעת, נאלצים להזכיר את העובדות היבשות
ש:
1. רבין היה פופולארי בחודשים האחרונים בערך כמו אולמרט בחודשים האחרונים, וסיכוייו לנצח בחירות
ב2006 היו דומים לסיכוי שלבני תדבר אנגלית טובה...
2. ה"שלום" (דהיינו תהליך האיוולת מאוסלו) נמשך בלי ל הפסקה אחרי הרצח, ויציאת צה"ל מהערים
התבצעה כ-ו-ל-ה אחרי הרצח. גל הטרור הפלסטיני של פברואר-מרץ 1996 התקיים חרף הנסיגות.
רצח רבין לא שינה דבר בכל הנוגע לתהליך המדיני.
3. הימין רצח את רבין כמו שהפלסטינים רצחו את בובי קנדי וכמו שהדרומיים כולם ירו בלינקולן.
איש אחד, שלא קיבל הוראות מאיש, הלך וביצע רצח.

השיטה הקבוע בכל שנה לנסות ולהתנפל על הימין, עשתה נזק נוראי לזכרו של רבין, שכן לולא ניסו
להגיד "רצחתם את השלום ורצחתם את רבין", ניתן היה להתאבל על האיש, מבלי לעסוק בתהליך
הנוראי, שאותו הפכו שלומיסטים ציניקנים למורשת היחידה של רבין (שתיעב בכל ליבו את אותם אנשים
שהפכו גדולי נוטרי זכרו - כמו שלום עכשיו ושות'...).
ישן 30-10-2009, 17:18
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "גנדי השווה את רבין למרשל פטן, כך שבוודאות הוא היה חריף יותר ממאיר..."

שמיר הרגיש דווקא נח מאוד עם רבין בתור שר הבטחון. נכון שהוא הרגיש נח יותר עם רבין מאשר עם פרס אבל הרמז שלך כאילו פרס היה כל כך גרוע ש״אפילו״ רבין היה מקובל על שמיר עושה עוול ליחסים בין שני האישים הללו. יתרה מזו, נידמה לי ששמיר הרגיש יותר בנח עם רבין מאשר אם כמה מהשרים בני מפלגתו. באופן כללי כימיה בין אישים פוליטיים לעיתים תכופות לא עוקבת אחרי קוים מפלגתיים.

באשר לזאבי, אם תחפש תימצא שפע התבטאויות לכל כיוון אצל כל דמות ציבורית, לעניין, האם אתה סבור שזאבי, שמיר, בגין או נתניהו, איש מהם היה מתחכם כמו מאיר פה ונוקט בתעלולי מילים זולים (סליחה מאיר, אלו בדיוק תעלולי מילים זולים וטוב תעשה אם תחזור בך, אין כל רע בלהודות בטעות) ע״מ לחמוק מהגדרת ארוע זכרון לאדם מהקליבר של רבין ושנרצח תוך כדי מילוי תפקידו כראש ממשלה, עצרת?

אורי, לא חייבים ללכת סלור סחור פה, אני לא התייחסתי לאוסלו או למי עשה מה בעניין זכרו של רבין. כן, יש לי את הדעות שלי ואני מוכן גם לחלוק אותן איתך בפורום אבל האשכול הזה התמקד בעניין אחד, הסמנטיקה והמשתמע ממנה בענין ממלכתיותו של זכרון יצחק רבין.

רבין נרצח תוך כדי מילוי תפקידו כראש ממשלה ובגלל החלטות שלקח מתוקף תפקידו זה. זהו ארוע חמור מאוד מאוד מאוד, צעד גדול לכיוון מלחמת אזרחים. ככזה הצעד הזה מסכן את כולנו, מימין ומשמאל, יותר מכל איום חיצוני אחר. למרות שלא ניתן להכחיש שהרוצח בא מן הימין ושהמעשה נעשה על רקע ביקורת נוקבת מאוד מימין על רבין וממשלתו הרי שבסופו של דבר כולנו פה קורבנות, הימין כמו השמאל. דווקא משום שהימין גם הוא קורבן פה האגרסיביות בא הימין דוחה כל אחריות מיניסטריאלית לאחריותו לרצח מאכזבת. הכרה באחריות הימין לחלקו ביצירת האוירה בארץ ב1995 שהביאה בסופו של דבר לרצח אין משמעה שדרך הימין שגויה או שחלום א״י השלמה בחטא יסודו. המשמעות היא לא במטרה אלא בדרך ובעיקר ביחס לישראלים אחרים שמחזיקים בדעות שונות, למשל אני. חטאי השמאל מצידו אינם מצדיקים את חטאי הימין (ולהיפך) אבל ביקורת הימין על השמאל תהיה יעילה ואמינה יותר אם יתקן קודם כל את דרכיו (ולהיפך).

אני מוצא לנכון להזכיר למאיר שוב שממש כמו שנתניהו בו לא בחרתי הוא ראש הממשלה שלי בדיוק כמו שהוא ראש הממשלה שלך והחלטותיו מחייבות אותי בלי קשר להצבעתי בקלפי כך היה רבין ראש הממשלה של כולנו והרצחו של כל ראש ממשלה פוגע בכולנו וחובה עלינו לקיים את זכרו בצורה ממלכתית, נאותה וללא התחכמויות. הבחירה מאיר בידיך אבל כשאתה מסרב להכיר בממלכתיות של זכרון רבין האיש ונסיבות נרצחו אתה כורת את הענף עליו יושבים נתניהו, אתה, אני וכולנו.

ישן 30-10-2009, 23:43
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אני לא רומז, אלא מציין במפורש - ששמיר סלד מפרס כמעט כמו שרס סלד משמיר...
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "שמיר הרגיש דווקא נח מאוד עם..."

והיחסים הגרועים של פרס עם רבין, עזרו מאוד ליחסיו עם שמיר...
רבין היה שר בטחון סביר לגמרי, כיוון שלמעלה היה בוס חזק בצורה לא רגילה, שמנע כל מיני מפגני
חולשה, מהסוג שאפיין את רבין עצמו כראש ממשלה.
גנדי כתב על רבין דברים קשים ביותר כל הקדנציה השנייה שלו, גרועים לאין שיעור מכל מה שמישהו
מהליכוד חלם להגיד או לכתוב עליו. העניין הוא שגנדי היה פלמ"חניק, והויכוח עימו נתפס כויכוח בתוך
המחנה, בעוד שביבי היה שייך ל"הם", שבעקרון עצם רצונם להוות אלטרנטיבה, הוא סוג של פשע...

רבין נרצח וזה חמור מאין כמותו. זה עדיין לא מצדיק את הניסיון המרושע שנעשה כל שנה מחדש, להמציא
מחדש את ההיסטוריה כאילו לימין יש איזושהי אחריות, מינסטריאלית או לא-מיניסטריאלית, לרצח שביצע
אדם אחד, שפעל על דעת עצמו.

זכר רבין ראוי וצריך להיות ממלכתי - אבל כאשר כל ניסיון לבצע אזכור ממלכתי מסתיים בניסיון נוסף להגיד
"הליכוד רוצחים", קצת קשה לצפות מאנשים שיבליגו כל הזמן. אגב, מה שניזוק מהמהלך הציני, מעשה
ידי השמאל הקיצוני - הוא בעיקר זכר רבין (שאהב את שלום עכשיו בערך כמו שבוגי יעלון אוהב אותם,
אלא שכיום איש לא זוכר את זה...).
ישן 31-10-2009, 04:49
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני לא רומז, אלא מציין במפורש - ששמיר סלד מפרס כמעט כמו שרס סלד משמיר..."

אני לא כתבתי שרמזת שהיחסים בין שמיר לפרס היו גרועים, הרי זו היתה אחת האמיתות הידועות ביותר של הפוליטיקה הישראלית של התקופה, שניה רק לאמת על היחסים העכורים בין פרס לרבין.

כשכתבתי שאתה מרמז התכוונתי שרמזת שהיחסים בין רבין לשמיר היו סבירים רק ביחס ליחסים הגרועים בין שמיר ופרס וזה לא נכון, שמיר ורבין לא היו אמנם ידידי נפש אבל כן היו ביניהם יחסים של הערכה הדדית.

לא ברור לי למה שוב אתה קופץ להגן על נתניהו. למה לא תחסוך לעצמך עבודה ותפסיק להגן עליו כשאתה מתכתב איתי, אני הרי לא רק שלא התקפתי אותו אלא שפעמים רבות אפילו הגנתי עליו, למעשה נתניהו הוא, פוליטית, מהקורבנות הגדולים של רצח רבין, עוד הוכחה כמה עקלקלות דרכי העולם. על פניו זו טענה אידיוטית, הרי נתניהו זכה בבחירות מיד לאחר רצח רבין, אבל, גם בגלל מעמדו בתקופה שקדמה לרצח ובמיוחד משום שהעז לנצח בבחירות 1996 הפך נתניהו לשאיר לעזאזל של השמאל והכתם שהודבק בו מתקשה מאוד לרדת. עם רבין היה קצת כמו שמיר, מן טפלון כזה שדבר לא נדבק בו, הרי שנתניהו הוא קצת המקבילה הימנית לפרס, מי שלא מפסיקים להטיח בו האשמות שדווקא כן נדבקות בלי שום קשר לאמיתותן.

העיקרון הוא לא שזאבי היה פלמ"חניק (ז"א אתה צודק, הוא היה והכל אבל לא זה העיקר) אלא שזאבי היה חבר של רבין, פשוט עד כדי כך. אתה יכול להמשיך ולהציף אותי בציטוטים של דברים שהוא אמר כנגד רבין, הרי הוא אפילו אמר ש"רבין אחראי לרצח רבין" והביא מן טיעון מעגלי מופרך כזה שהלך משהו כמו רבין, עמיר, רביב, שב"כ, רבין. יש כמובן גם ציטוטים הפוכים, אבל כל מה שתכתוב לא ישנה את העובדה הפשוטה שהשניים הללו קיימו יחסי ידידות וכבוד הדדי במשך שנים.

ידעתי שאיזכור אחריות הימין לרצח רבין יקפיץ אותך. לא יעזור כלום, רבין נירצח ע"י אדם שהחזיק (ועדיין מחזיק) בהשקפת עולם ימנית בגלל מדיניות פייסנית כלפי הפלסטינאים, מדיניות שבארץ מקובל לכנות "שמאלנית", ועל רקע מחאות בוטות מאוד מן הימין, מחאות שכללו כמה אלמנטים מאוד מאוד לא סימפטיים ואין צורך לחזור על הפרטים עכשיו.

האם השמאל ניסה למנף את רצח רבין ככלי נגד הימין? בוא נגיד שיש אלמנטים בשמאל שעשו זאת. האם היו הכללות גורפות כנגד כל הימין? כן אבל לא מכולם בשמאל. האם האוולות שניגרמו לימין משמען שהוא נקי מכל אחריות לרצח? לא ולא!

שוב, זה לא שחור ולבן, זה לא שכל איש ימין בארץ נושא באחריות אישית לרצח רבין וזה לא שרצח רבין צריך היה להביא לדה לגיטימציה של הימין אבל רצח רבין כן היה צריך להביא לדה לגיטימציה של גוונים מסוימים בשיח הפוליטי בישראל וזה לא קרה. האשמות, מפורשות או מרומזות, בבגידה למשל, כמו ההודעה שהופצה באוניברסיטת חיפה לא צריכות להיות כיום. הלקח לא הופנם.

וזה מביא אותי לתהיה נוספת, מי צריך היה לבוא בחשבון עם הימין והתשובה היא, כמובן, לא השמאל אלא הימין עצמו שצריך היה לדאוג ולנקות את עצמו מהעשבים השוטים שגידל. לא יתכן למשל להגדיר את כל מי שנמצא שמאלה מהליכוד כ"שמאל קיצוני". אין דין ציפי ליבני כדין אנרכיסטים נגד הגדר, אורי אבנרי ואילן פפה.

למרות שאתה אוהב להציג את הדעות שלך במונחים מוחלטים למדי אני קורא אותך מספיק זמן כדי לדעת שיש הרבה ניואנסים בעמדות שלך. מצפון שאותו חסמת היום כתב לך לפני כמה חודשים משהו מצמרר, שבשביל אנשים מסוימים שמתרוצצים על גבעות ביו"ש גם אתה, אורי, שמאל קיצוני. מפליא אותי איך אדם חכם כמוך עיוור מלראות את הכשלים המובנים בשיטה שלך, ושוב, שלא אובן שלא כראוי, זה לא שאתה צריך להפוך לשמאלן או משהו כזה, אבל הימין חייב להתחיל לראות את הפגמים שבו ולתקן אותם בכנות כי רק הוא יכול לתקן את עצמו והדבר בנפשו ובנפשנו.

ישן 31-10-2009, 09:00
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
כמה דברים 'אישיים':
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "אני לא כתבתי שרמזת שהיחסים..."

אחד הדברים הזכורים לי מאותו לילה הזוי מן הטלויזיה הפתוחה ברקע הינו העלאתו של יצחק שמיר על הקו. המראיין ניסה שוב ושוב לסחוט מידע או אמירה כלשהי מפיו של שמיר שכבר היה בדימוס בכדי ליצוק תוכן לשעת השידור ההזויה. כל הנסיונות עלו בתוהו ושמיר שב ושאל בקול רווי דאגה אמיתית: "מה שלום ראש הממשלה?", "אבל האם ידוע לך מה עם ראש הממשלה". הקול היה שלא כהרגלו מלא רגש וניכר לאוזני כי הוא מדבר וחושש לאיש קרוב.

עם 'מצפון' איני מתווכח מאז שטרח, יצא לירקון וצילם במיוחד למעני תמונות של לוטרה [או שמא הייתה זו נוטריה?]. מה שהכניס פן אישי לשיח ביננו. מאחר והפער בין עמדותנו הוא לעיתים כתהום - אני מעדיף לא להכנס לדיון פומבי עימו בכדי שלא לפגוע בזולת בלהט הויכוח. עם זאת - בהקשר למה שציטטת מדבריו אפנה תשומת לבך כי יכולתו של אורי לתקן נער גבעות אינו עולה על יכולתך לתקן את יריב אופנהיימר כלומר - כל אחד מאיתנו יכול לתקן את עצמו, לחנך את ילדיו ותו לא. אני לא יכולתי למחות את החיוך מעל פני של מר פורת כשהוא אמר 'פורים שמח' כשם שאתה לא יכולת לעשות נקוי יבש לחליפתו של אבנרי אחרי שהתחכך בחדווה ברב המרצחים ערפאת.

הקשר בין דעותיו של עמיר לדעותיהם של עוד 60-40% מהאזרחים מצידה של הקשת הפוליטית זהה לקשר בין דפוס ההצבעה של מחבל ערבי ישראלי הרוצח יהודים או יהודי התומך גלויות בארגוני הטרור הפלשתינים ומפרגן לאסיריהם לחצי השני של הקשת. במילים אחרות - אין קשר.

ומילה נוספת בענין הבנת נקודת מבטו של של איש ימין ממוצע ומתון על המאורעות שלאחר הרצח. רדיפה פוליטית ושטיפת מח תקשורתית מילאה את הארץ בחצי השנה שלאחר הרצח. היו אלה הימים בהם קיבלתי תשובה לתהייתי כיצד יכולים עמים לחיות במחשכי הדיקטטורה במשך דורות. שיחות בעבודה אופיינו באלימות מילולית קשה כלפי כל מי שהעז לפקפק בכך ש'אוסלו הוא האלוהים וערפאת הוא משיחו' , אמירות מרכזיות לחלוטין היו נתקלות בשטף גידופים והאשמות בעלות עוצמה דתית וחסרות מעצורים. עכברים יצאו מחוריהם ובני עשירים רדודים וחסרי ידע בסיסי לדיון אמיתי היו מדקלמים בבוטות סיסמאות סותמות פה כשצבא עובדים זוטרים מחרה מחזיר אחריהם. חברים מהצבא ראו בהיותי מצביע ליכוד סיבה להתרחקות והתחושה הייתה כי התנגדות בקול רם וברור להסכמי אוסלו ולדרך שהתווה [מה לעשות..] רבין - יכולה להוליך להסלמה שבסופה אובדן העבודה. זכיתי לראות, כמה הזוי, מעת לעת אנשי צוות במוסד ציבורי מאיימים על אנשים שהגיעו לקבל שרות ומראם לא היה כמראה האופנהיימר שהעזו להלין על תור או להציג תלונות שגרה אחרות בהבאת משטרה ובכך שהם מסיתים וגונבים את המדינה. איש צוות הוחרם מאחר ותמך בשרנסקי. כל זב חוטם היה מקנח דיון אקדמי במילת חנופה אודות השלום ואדוניו וזוכה למחמאות ללא קשר לאיכות ותוכן אמירתו המקצועית ומותר ורצוי היה לפקידות משרתות ציבור לקלל את ראש האופוזיציה ואח"כ רוה"מ בקול רם באוזני מקבלי השרות. ככה זה עם עכברים, הם חושבים שהחתול מחלק גבינה למי ששר לו שירי תהילה... האוויר הרע לא בא מן המוסד הרשמי. הוא חילחל מן הצדדים בהשפעת התקשורת והתלהמותם הבלתי פוסקת ומבוקרת של מנהיגי השמאל הפוליטיים שנאבקו על השלטון. שני הבוסים היו ציונים ימניים אך החרישו. אני מניח כי גם הם חששו. אני לא רוצה להעלות בדעתי מה היה גורלו של תלמיד או סטודנט שלא העזו לחשוב או לכתוב 'כהלכה' באותם ימים. והכל כמובן בשם 'הסובלנות' ו'די לאלימות'. אסור היה אז לשאול שאלות על אוסלו ועל כיצד נהפך 'ראש המחבלים' בפקודה ביום אחד לזה שיגן עלינו 'בלי בג"ץ ובלי בצלם', אסור היה לשאול למה מתפוצצים אוטובוסים ברחובות, מדוע צצים סביבבנו מתעשרים מהירים ומאין החוצפה וגסות רוח לכנות אותנו, מצביעים לגיטימיים יחד עם החמאס 'אויבי השלום' ואת קורבנות המחדל המדיני בטחוניי בשם האורווליאני 'קורבנות השלום'. יש כידוע לך שאלות שאסור לשאול עד היום...

סטיתי קצת מהנושא.. לא נורא, בשביל זה יש פורומים, לא?

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 31-10-2009 בשעה 09:08.
ישן 31-10-2009, 17:37
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "כמה דברים 'אישיים':"

ישראלה,

מה שכתבת על מצפון נגע מאוד לליבי. הכל אישי, תמיד, אולי זה לא צריך להיות ככה אבל אנחנו רק בני אדם ולכולם יש רגשות. אני עוקב אחרי ההודעות של מצפון ונכון אמנם שיש לו מנהג מצער לירות בעצמו ברגל בכל פעם בהתבטאויות שבו פשוט ניקרא להן מיותרות אבל לדעתי, לאו דווקא בגלל דעותיו הפוליטיות, הוא בחור טוב והסיפור שלך על הלוטרה שאולי בכלל היתה נוטריה, שתיהן חיות מקסימות בעיני, רק מחזק את דעתי בנדון וניפלא הדבר בעיני ששני אנשים עם דעות פוליטיות שונות כל כך יכולים להניח בצד את חילוקי הדעות שלהם וליהנות מהמשותף ביניהם.

האם אורי יכול להשפיע על נוער הגבעות ואני על האנרכיסטים (בחרתי, במחילה, דוגמה מקבילה יותר של קבוצה כנגד קבוצה על פני אינדיבידואלים)? ישירות בוודאי שלא אבל חובה עלינו לגנות ולהבהיר את ההסתייגות שלנו מצורת התנהגות כזו והמפתח פה הוא מי צריך לגנות את מה. אורי לא צריך לגנות את האנרכיסטים ואני לא את נוער הגבעות, כל אחד צריך לגנות את הקיצונים מהצד שלו. אני לא רוצה לראות את אבירמה גולן מספרת לי כמה נוער הגבעות אלים או את אורי אורבך מגנה את ההשתוללות של האנרכיסטים, *אני רוצה שאבירמה תספר לי שהיא לא מקבלת שום דבר ממה שהאנרכיסטים עושים ושאורבך יגיד שהימין ובמיוחד הנהגת מפעל ההתיישבות ביו"ש מגנים בכל לב את הפגיעה בשלטון החוק בגדה. אני רוצה לראות אנשי שמאל ציוני שמחרימים קיצוני שמאל ופועלים להרחקתם מהחברה ואנשי ימין שמשתפים פעולה עם כוחות הבטחון גם כשאלו באים לכפות את החוק על היהודים ביו"ש, גם כשעמדות הממשלה הניבחרת לא תואמות את האידאולוגיה שלהם.

(מאמר מוסגר: במהלך שירותי הצבאי התידדתי עם רס"ר, איש קבע, שהשתתף בפינוי ימית. האיש מעולם לא הצביע שמאלה מהליכוד ודעותיו על הערבים לא היו משהו שכדאי להעלות על הכתב אבל בכל פעם שהגענו לדבר על פינוי ימית הוא התבטא בזעם כזה על מה שהוא עבר שם והזעם היה מופנה למתנחלים, לא לממשלה שהחליטה על פינוי סיני. פגיעה בשלטון החוק וברשויות של מדינת ישראל פוגעת קודם כל בפוגע עצמו.)

האדם הוא יצור חברתי והאוירה סביב משפיעה השפעה גדולה על ההתנהגות של הפרטים. ישירות אנחנו לא יכולים אולי לשנות אדם אבל כן יש לנו השפעה על הסביבה והנסיבות. ככאלה אני מרגיש שלנו, האזרחים, יש אחריות על המון דברים, הזכיחות שהביאה לאסון ב1973 לא ניגמרה אצל גולדה, דיין ואלעזר, הסירוב לקבל את העובדה שבמלחמה יש הרוגים גם בצד שלנו ושמשימת הכוחות היא קודם כל להשיג את היעדים שהוצבו להם ורק אחר כך לדאוג לבטחונם האישי לא היה שיגעון אישי של אולמרט, פרץ וחלוץ, בשני המיקרים עמדות והתנהגות ההנהגה שיקפו במדויק את האוירה הציבורית. יגאל עמיר לחץ על ההדק לבדו אבל זה קרה מתוך אוירה ציבורית שנתנה לגיטימציה לתיוג מנהיגים ישראלים כבוגדים. זה לא אומר שכל איש ימין צריך להסתובב כשהוא מרגיש שהוא אחראי אישית לרצח רבין או שאסור יותר בארץ להיות ימני ולהאמין למשל בזכותנו על כל א"י אבל זה כן אומר שבפעם הבאה כשאנחנו מתווכחים אסור יותר לקרוא לאף אחד, לא אולמרט, לא שרון, לא ליבני, לא שריד, לא ביילין וכו' בוגדים, פושעים ועוד ביטויים שמשמעם דה-לגיטימציה של האנשים הללו (מותר לשיטתי לומר שהם טועים לחלוטין, אידיוטים מושלמים וראשי ממשלה או שרים מחורבנים).

כפי שכתבתי לאורי על השמאל לעשות את חשבון הנפש שלו על ההתעלמות מהסימנים הברורים עוד הרבה לפני פרוץ האינטיפדה השניה שלפלשתינאים אין שום כוונה לעמוד בחלק שלהם בהסכם והגדרת הימין כאויב השלום (הימין הישראלי לשמאל צריך להיות יריב אידאולוגי, לא אויב ואותו הדבר נכון גם לכיוון ההפוך, האויב הם הערבים). נידמה לי שהיתה זו סימון דה בובואר שאמרה פעם על הביקורת שהוטחה בישראל על ארועי סברה ושתילה שהביקורת הזו מתייחסת לערבים ככלב מסוכן במיוחד שהבעלים שלו, ישראל, התרשל בשמירה עליו. השמאל עשה את אותה הטעות באוסלו, קבלת האופי האלים של הפלשתינאים כחלק מהאופי הערבי שצריך לקבל ולסלוח עליו. כל עוד השמאל ימשיך לעשות "הנחות" גזעניות כאלו לערבים לא יהיה שלום בשום מקום וזה הלקח העיקרי שלי לשמאל, כולל לי עצמי, מכשלון אוסלו.

ישן 31-10-2009, 11:12
  BigSmoke BigSmoke אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.03.09
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי hamora שמתחילה ב "אני לא כתבתי שרמזת שהיחסים..."

גנדי אמר פעם, לפני הרצח, שהוא ורבין ידידי אמת, אבל אינם שותפים לדרך וזה שהוא אומר עליו ביקורות פוליטיות קשות, לא קשור להערכה האישית שיש לו כלפיו כחבר.

אבל, יגאל עמיר אינו נציגם של הימין בישראל. הוא אינו נבחר בבחירות דמוקרטיות והוא אינו הומלך להיות נציג הימין ביקום. זה שיגאל עמיר בעל דעות ימניות, מתנגדות להחזרת שטחים, לא הופך אותו לנציגם של אנשי הימין שמתנגדים להחזרת השטחים. המעשה שעשה היה על דעתו ועל דעתו בלבד. שותפיו לרצח הם אלו שעזרו לו לבצע את הפשע ולא כל הימין עצמו.

יש עדיין גורמים בימין (חלקם אולי גם בפורום הזה) שאולי לא מצטערים שהוא רצח, אבל הם בטח ובטח לא הימין ולא מייצגים את הימין, כמו שטלי פחימה לא מייצגת את השמאל כולו. ההסתה שקדמה לרצח רבין, מסקנותיה הן בדיאבד - כי אם נצטרך להאשים את הימין על ההסתה, שלא ידענו לקרוא אותה, נצטרך להאשים גם את עצמנו על שישבנו בצד כשותפים לפשע ההסתה. העובדות הן פשוטות - אף אחד, לא בשמאל ולא בימין, לא תכנן את רצח רבין, חוץ מיגאל עמיר, ואף אחד לא ידע שזה יהיה הסוף. לכן אין אשמה - יש הפקת לקחים.

השמאל הקיצוני השתמש ביצחק רבין ז"ל כאילו היה הבובה האישית שלו. השימוש הציני ב"מורשת רבין" או ב"במותו ציווה לנו את השלום" הם דוגמאות אחדות לכך. במשך שנים אני צופה מהצד איך "מורשת רבין" הופכת לדרכו של שמעון פרס ולדרכם של שלום עכשיו, כאשר יצחק רבין היה בקצה אחר של המערכת הפוליטית במפלגת העבודה.
ישן 31-10-2009, 14:10
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אני לא יודע על "הערכה הדדית" בין רבין לשמיר. אני יודע שרבין ושמיר העדיפו...

זה את זה על פני פרס - וזה לא הוכחה להערכה הדדית.
שמיר מעולם לא היה טפלון, והאמת היא שבימין אין טפלון - יש נרדפים יותר ופחות. גם לשמיר עשו את
המוות כל השלומיסטים למיניהם. ההבדל הוא בכמות - ביבי הותקף בלי פרופורציה לכלום, ועצם ההשוואה
לפרס בהקשר של כמות ההתקפות, היא לא רצינית בעליל. פרס קיבל פרגון כמעט על כל דבר שעשה,
וכמעט כל מחדל שלו טוייח והושתק. פרס עשה וועידה שזכתה להתעלמות מביכה בעולם, וכאן בארץ
סיפרו לנו ש"כל בכירי העולם באים לכבוד פרס", ואז הופיעה רשימה שכללה את נשיא בורקינה-פאסו,
ראש ממשלת וולטה עילית לשעבר, וכמובן, שר החוץ בדימוס של גינאה המשוונית - אכן דמות נערצת
בעולם כולו...
כל הזמן סיפרו לנו שפרס הוא סוג של "elder statesman" שהעולם כולו משחר לשמוע מה בפיו, כאשר
האמת היא שהעולם משחר לשמוע מה בפיו רק כשהוא נסוג (בדיוק כמו אצל כל ישראלי), וזו ממש לא
עדות לרדיפה שסבל פה. הציבור בארץ שנא אותו בגלל שהציבור בארץ הכיר אותו, חרף מאמצי-על של
התקשורת להסתיר את מהותו. אגב, אם נחזור לשנייה לארה"ב, שם חווה אובמה את הצלילה המרשימה
ביותר בסקרים ביובל האחרון, קורה תהליך זהה: האיש של התקשורת נחשף, בסופו של דבר, כפי
שהוא, והציבור שם לומד להכירו. בשאר העולם יש עדיין טמבלים שרואים רק תקצירים מארה"ב
ועדיין משוכנעים שדובר האוסטרית השוטפת הוא עילוי מופלא. פרס הוא בסה"כ דגם קשיש והרבה
פחות טלגני של ברק אובמה.

רבין נרצח ע"י ימני, וזה בהחלט מטריד את אלה שהכירו את אותו ימני, ולא ידעו שהוא מסוגל לזה.
זה ממש לא צריך לשנות כלום למי שמחזיק בעמדות ימין ולא יודע, מכיר או שמע על הרוצח טרם
הרצח. רצח הוא רצח ומבצעו הוא אדם בודד, גם אם יונתן בן ארצי יעשה מאמצי-על להסביר לנו
שביבי ושות' הם האשמים (ושות משמעו כ60 אחוז מהציבור היהודי בארץ כמובן...).
האחריות של הימין לרצח רבין קטנה משמעותית מהאחריות של השמאל בארץ לגל פיגועי אוסלו, שכן
בניגוד לימין, שהתנגד לרצח בכל לבו - השמאל דווקא תמך באוסלו. בשני המקרים, כמובן, איש לא
ידע מה יהיו התוצאות...

מצפון, שאותו חסמתי אתמול, אחרי שהאיש גידף בפעם ה509008, כתב המון דברים, ואני באמת לא
אמור לזכור את כולם. המשפט שאותו הבאת, הוא כמובן חסר משמעות: ודאי שאני לא האיש הכי ימני
בעולם, וזה ממש לא מטריד אותי. אני לא מודד את עמדותי לפי מה אחרים חושבים. אני מודד לפי מה
שאני חושב.
בסופו של דבר, אין תורה מושלמת ונקייה מפגמים - אבל בהחלט יש עניין של הפקת לקחים, ומוזר
להפליא שמישהו שעדיין חושב שהדרך להגיע לשלום כאן, היא לתת לאוייב עוד שטחים, מציע לאחרים
לעשות תיקונים...
אני אחראי ליגאל עמירים (שיש בדיוק אחד כזה, ואם תוסיף את המחתרות למיניהן עדיין תגיע למספר
נמוך עד כדי גיחוך) בערך כמו שאתה אחראי לתופעות המופלאות של "פרטנר" שהחל לירות בנו
(ולפי ספירה אחרונה, יותר ממחצית המחבלים בבתי הכלא כאן משתייכים לארגון של ה"פרטנר"...).
מכיוון שאני מניח שאתה לא חש כל אחריות לכך שחוליית פת"ח פתחה באש תופת במסעדת סי פוד
מרקט בת"א, אתה צריך להבין מדוע אני לא חש כל אחריות כשמחבל יהודי ביצע פיגוע, בין אם נגד
ערבים ובין אם נגד יהודים. שנינו לא נושאים באחריות לכך. ההבדל הוא שאני לא חושב שאתה אשם
בשום צורה, בעוד שאתה מנסה לטעון שבכ"ז יש בימין בדל של אשמה - ואין בו. אפילו לא קמצוץ.
ישן 31-10-2009, 16:53
  hamora hamora אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "אני לא יודע על "הערכה הדדית" בין רבין לשמיר. אני יודע שרבין ושמיר העדיפו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ori
מכיוון שאני מניח שאתה לא חש כל אחריות לכך שחוליית פת"ח פתחה באש תופת במסעדת סי פוד מרקט בת"א, אתה צריך להבין מדוע אני לא חש כל אחריות כשמחבל יהודי ביצע פיגוע, בין אם נגד ערבים ובין אם נגד יהודים. שנינו לא נושאים באחריות לכך. ההבדל הוא שאני לא חושב שאתה אשם בשום צורה, בעוד שאתה מנסה לטעון שבכ"ז יש בימין בדל של אשמה - ואין בו. אפילו לא קמצוץ.

(הדגשה שלי, כמובן)
אז זהו, שפה אתה טועה בענק.

בוודאי שאני לא נושא באחריות ישירה לפיגוע בת"א אבל האם אין לי שום קמצוץ כהגדרתך של אחריות ליצירת הנסיבות בהן הפיגוע הזה התבצע?

אני הייתי תומך נילהב של הסכמי אוסלו. למרות שבסביבה בה הסתובבתי באותם הימים היו מעט מאוד אנשי ימין, או לפחות כאלו שהסכימו להזדהות ככאלה, היו במקום העבודה שלי לפחות שניים שהחשבתי אז ואני מחשיב היום כחברים ולמרות שמעולם לא נתדרדנו למריבות אישיות בגלל פוליטיקה זכורים לי ויכוחים לוהטים מאוד וזכור לי היטב שלא היצלחתי בשום פנים ואופן להבין איך אנשים שאני מחשיב כמשכילים ואינטיליגנטים יכולים להראות אפס-נקודה-אפס הבנה כזו לתהליכים פוליטיים ולמציאות שניראתה אז בעיני כבלתי נימנעת.

הרבה יותר מההבדל בדעות האמיתיות שלנו יש הבדל בנכונות של כל אחד מאיתנו, אתה ואני, לבדוק את תקפות העמדות שלנו במיוחד לאור טעויות העבר. למרות שהרעיון שמאחורי תהליך אוסלו לא היה לדעתי טעות מן היסוד ברור לי כיום שהביצוע היה גרוע מאוד ושאנשים כמוני נושאים בחלק גדול מאוד מהאשמה לכך. אשמתנו היא שבלהט ההתלהבות שלנו טיטאנו הצידה כל הבעת ספק וכל קריאה לזהירות וראינו באופן אוטומאטי את הימין כאשם בכל כישלון שבדרך. ידענו להצביע נכונה על התפקיד ההרסני של ברוך גולדשטיין אבל לא עמדנו באותו התוקף על התפקיד ההרסני יותר שהיה לחמאס וליאסר ערפאת בהחרבת הסיכוי ההיסטורי להשלמה בין העמים. למעשה אנחנו עשינו באותם הימים בדיוק את אותה הטעות שרבים רבים בימין, גם אתה לגעתי, עושים כיום; ראינו בימין אויב משותף מבלי לראות שהשותף היה בעצם האויב האמיתי.

שלא אובן לא נכון, לימין היו יד ורגל באשמת יצירת הקרע בעם בגלל הביקורת הפרועה, לפעמים היסטרית, שהעביר על השמאל ועל ממשלת רבין. היום אני יודע שהיו הרבה אמת וצדק בביקורת הזו אבל לא בצורה ובכתובת אליה היא הופנתה ובמיוחד לא באלימות (בין 1989 ל1993 כשעשיתי את התואר הראשון שלי גרתי בירושלים, ברחביה היפיפיה, ליד מעון ראש הממשלה והואיל והעבודה שלי היתה מצידו השני של המעון, לכיוון טלביה, הייתי עובר שם מדי יום ביומו ובשנתי האחרונה בעיר זכורות לי היטב ההפגנות באזור והאוירה העלימה שעמדה בהן).

מחטא תמיכתי הראשונית באוסלו אני לא חוזר. לטווח הארוך הימין מעולם לא שיכנע אותי שיש לנו את היכולת לקיים את שליטתנו על הערבים הפלשתינאים לנצח. זו לא עמדה מוסרית אלא פרקטית. מצד שני ברור לי כיום שסדר נושאי האחריות לכשלון אוסלו הוא כלדלהלן: הפלשתינאים, השמאל הישראלי והימין הישראלי בסדר הזה מלמעלה למטה (היינו מקסימום אחריות לפלשתינאים ומינימום אחריות לימין). הפלשתינאים כי כמו המשל הישן על הצפרדע והעקרב הראו שהם לא יכולים אחרת ואני לא מדבר אפילו על ההתפרצות המטורפת של אוקטובר 2000, הרי לכל אורך ימי אוסלו ראינו פיגועים חסרי תקדים ברצחניותם. השמאל כי התעקש להתעלם מסימנים ברורים מאוד לחוסר היכולת והרצון הפלשתינאים לנטוש את דרך הרצח והטרור, התעלמות שאין לה שום הסבר הגיוני שאני יכול להעלות בדעתי וככזו היא בלתי ניסלחת (המילה האנגלית inexcusable מתארת טוב יותר את דעתי פה) וסירב לעצור, לבחון את דרכו ולכייל אותה בהתאם לנסיבות (התיאוריה משמאל לפיה הכישלון של אוסלו נבע מכך שהיה איטי מידי ומה שצריך היה זה קודם כל להקים מדינה פלשתינאית ואז להתחיל במו"מ הגיוני בעיני בערך כמו לתת לאירן כמה ראשי חץ גרעיניים ואז להתחיל להתדיין איתם על הפסקת העשרת האורניום). אחריות הימין נובעת מכך שלא הסתפק בהצבעה על כשלי אוסלו ותיעוד ההפרות הפלשתינאיות אלא עשה כל שביכולתו להכשיל כל סיכוי של פיוס בין העמים כולל שורה ארוכה מאוד של פרובוקציות בשטחים (אין סתירה בין הדברים שאני כותב כי יש, בעיני, הבדל בין בחינה לגיטימית של התפתחות היחסים בין העמים ואפילו השעיית תהליכים כמו נסיגות ואספקת נשק, ציוד ואימון לפלשתינאים לבין פרובוקציות כמו צעדות בלב כפרים ערבים, פעולות אלימות כנגד קורבנות פלשתינאים אקראיים והקמת מאחזים).

המסקנות שאני היסקתי מכל זה באו לידי בטוי מבחינתי בתקופת ההתנתקות מעזה. אם לפינוי הישובים הישראים בעזה התייחסתי בחוסר התלהבות מופגן הרי שנסיגת צה"ל ניראתה בעיני כטעות של ממש ולשאלות ששאלתי בשיחות עם אנשים טרם ההתנתקות, שאלות כמו למה בדיוק יפסיקו הפלשתינאים לירות עלינו אם צה"ל ייצא מהרצועה ואיך בדיוק יהיה קל יותר להגן על הדרום ללא נוכחות צבאית בפנים, לשאלות הללו לא קיבלתי תשובה שהניחה את דעתי. בניגוד למקרה אוסלו שלוש שנים ויותר לאחר ההתנתקות ניראה לי שצדקתי בספקנות שלי.

לא ברור לי על איזה בסיס הציע אולמרט את הצעותיו הנדיבות לפלשתינאים? לי למשל אין כיום שמץ של ספק שנסיגה ישראלית מיו"ש משמעה ריקוט מיידי של גוש דן ואין לי שום כוונה לגלגל עיניים לשמיים ולהכריז בצדקנות שאין הבדל בין רקטות על שדרות לבין רקטות על תל אביב. מוסרית, עקרונית ותיאורטית אכן אין הבדל, פרקטית יש הבדל עצום, המדינה יכולה להתקיים (באי נוחות) עם רקטות על שדרות, היא עשתה זאת במשך כשמונה שנים, אבל לא על גוש דן! זה לא יפה מנומס או פופולרי להגיד דברים כאלה אבל זו המציאות.

לא ברור לי על מה ממשל אובמה מדבר ולמה הם מצפים כשהם לוחצים למו"מ עם הפלשתינאים. על מה כבר יש לדבר עם החמאס ומה היכולת של עבאס לכפות על העם שלו קיום הסכמים ברמה שתאפשר פה חיים נורמליים? ההשוואה להסכם עם ירדן היא דמגוגיה בגרוש, לישראל ולירדן יש שפע אינטרסים משותפים (וריסון הפלשתינאים הוא לא האחרון שבהם) ולא פחות חשוב, מרגע שנסתלקו מטיעונם על יו"ש אין בינינו לבין הירדנים סכסוך טריטוריאלי. יש מעט מאוד מן המשותף, אם בכלל, בין נסיבות היחסים שלנו עם ירדן לבין היחסים שלנו עם הפלשתינאים.

אז אם אלו הן הדעות שלי כיום מדוע אני לא מצתרף לשורות הימין וחסל? יש המון סיבות אבל הסיבה החשובה ביותר והרלונטית לויכוח שלנו פה היא שבעוד, אורי, שאתה משכנע מאוד כשאתה בה להצביע על כשלי השמאל אתה, לפחות עבורי, משכנע הרבה פחות כשאתה מתעקש על חוכמת הימין ולא רק בקונקסט הישראלי ערבי. אתה מצביע במיומנות על הטעויות של ממשל קרטר אבל מתעקש בדבקות דתית שלא לראות את הטעויות של ממשל בוש (ונידמה לי, לפי הודעות שלך בעבר, שלו היה הדבר תלוי בך ארה"ב היתה עדיין מחזיקה חצי מליון חיילים בויאטנאם...). אתה מסרב לראות את המגבלות של הכח הצבאי, את מוגבלות המשאבים העומדים לרשותנו (ולרשות מדינות אחרות), את ההשפעה שיש ללחץ בינ"ל על התנהגות מדינות, את השחיקה המתמדת בחברה הישראלית כתוצאה מהמעמסה הכבירה הזו של הכיבוש ואת הקרע שרק הולך ומעמיק בחברה שלנו ושהוא הדבר שמסכן אותנו יותר מכל ושהוא בעצם נושא האשכול הזה.

בסופו של דבר ההבדל המהותי ביותר בינינו הוא שאני מודה שאין לי שום רעיון כרגע לפתרון של הקונפליקט הישראלי ערבי ולו הייתי צריך לבחור במילה אחת בלבד לתאר את הרגשות שלי בנוגע למצבה הנוכחי של המדינה המילה היתה "עצב". אתה לעומתי מצהיר בבטחון מוחלט שיש לך את הפתרון האולטימטיבי ובכל פעם שאתה נישאל מה הפתרון הזה התשובה היא תמיד, בצורה זו או אחרת, "יותר כוח", תשובה שלדעתי אנחנו מנסים כבר מאה שנה ועדיין לא באנו אל המנוחה והנחלה.

(יש עוד הרבה חומרים בתגובה שלך שראויים בהחלט לתשובה אבל תראה איזו תגובה ארוכה יצאה לי אז תסלח לי בבקשה אם אני מפקס את התגובה שלי הפעם רק לחלק אחד מהדברים שלך.)

ישן 30-10-2009, 14:29
צלמית המשתמש של looklook
  משתמש זכר looklook looklook אינו מחובר  

תגובה עצובה..

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hamora
הצליחה לך הפרובוקציה לוקלוק.

במחיר של פגיעה בזכרו וכבודו של אדם שהשנה האחרונה בחייו אולי שנויה במחלוקת אבל כל חייו שזורים בסיפור המדינה ושלחם והנהיג אותה לפני שאתה אפילו נולדת ועל מנת שתוכל, בין השאר, לשבת לבטח בביתך ולכתוב פרובוקציות מכוערות כאלו, במחיר הזה הצלחת להרגיז משתמש ולגרום לחסימתו ל48 שעות. מעניין מה היה לידידו של רבין רחבעם זאבי, למשל, להגיד בעיברית הנהדרת שלו על ההודעה שלך. מעניין מה היה שותפו לממשלה, יצחק שמיר, חושב עליך ועל שכמותך.*

כל הכבוד לך, שב בביתך והתענג על הנצחון הקטן הזה.

היא עצובה מכיוון שבכל ההודעה שלי לא הייתה ולו התייחסות אחת לרבין עצמו ומכאן שלא פגעתי בזכרו, היא עצובה מכיוון שניסיתי בכל הכוח להמנע מפרובוקציה (הכותרת שחשבתי עליה במקור, הייתה ההפגנה לזכרו של רבין - מה שלדעתי מתאר היטב את המציאות שהיא זאת שפוגעת, אם כבר, בזכרו של רבין. ויש הוכחות מצולמות מכל ה"עצרות" האחרונות) ואך מכיוון שלא רציתי לפגוע באף אחד - השתמשתי במילה מעמד. אין ספק שמדובר במעמד , מצחיק להתווכח על זה אפילו. תגובתך עצובה משום שאדם כמוך שבדרך כלל מגיב לעניין, נחפז להגן על משתמש שחיפש ריב ומדון רק משום שנדמה היה לו שמישהו מעז לפגוע בקדושי דתו.

מזל שלא ציירתי כאן קריקטורה של מוחמד.

נערך לאחרונה ע"י looklook בתאריך 30-10-2009 בשעה 14:33.
ישן 30-10-2009, 21:39
  BigSmoke BigSmoke אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.03.09

looklook לא פגע בזכרו וכבודו של יצחק רבין ז"ל, משום שהעצרת הזו אינה משולה לכבודו וזכרו של יצחק רבין. זה שנים שהעצרת הזו עוסקת בתהליך השלום ולא באיש יצחק רבין. תהליך השלום כבודו במקומו מונח, אבל אנחנו צריכים לזכור את האיש יצחק רבין, את פועלו למען מדינת ישראל, לא רק בין השנם 92-95 ולזכור ולהזכיר את הדמוקרטיה.

לגבי "העובדות" שציין כאן אורי, בוא נאמר שאנחנו חכמים בלילה. יצחק רבין נרצח עוד לפני שהיינו יכולים לצפות מה היה קורה אילו. כל הספקולציות של אם רבין היה זוכה בקדנציה נוספת או אם תהליך השלום היה מגיע לנקודה אחרת לא רלוונטיות כי אי אפשר לדעת מה היה קורה אילו, כמו שלא נדע מה היה קורה אילו מבצע החיסול של משעל בירדן כן היה מצליח.

הימין לא רצח את רבין, אלא יהודי בשם יגאל עמיר. זה מספיק בשביל הפקת הלקחים מהאירוע, אבל לא צריך להשליך על קבוצה גדולה כמו הימין. יש שוטים בימין, אבל יש שוטים גם בשמאל וצריך לטפל בהם ולדאוג שלא יהיו כאלה, זה הכל.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:39

הדף נוצר ב 0.09 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר