לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-06-2010, 23:39
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
זאת אולי הולכת להיות הערה/ שאלה טיפשית.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "מ"כ הורה לחייליו "לצעוד כמו באושוויץ" והודח."

אבל.. ריבונו של עולם, אי אפשר להפוך ההכשרה של המ"כים לקצת יותר רצינית?? או לכל הפחות לבנות מערכת סינון טובה יותר?

לוקחים ילדים של כמה חודשים בצבא והופכים אותם למפקדים של מס' לוחמים/חיילים והתוצאה היא אינספור ביזיונות מהסוג הזה ובכלל..

מה הפתרון?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-06-2010, 00:19
צלמית המשתמש של hayal pashot
  hayal pashot hayal pashot אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.10.09
נגעת לדעתי בנקודה מהקשות בצבא.
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "זאת אולי הולכת להיות הערה/ שאלה טיפשית."

גם אני חשבתי כך (חשבתי שאני לבד מסתבר שלא...).

אבל מצד שני אנחנו רואים שגם מפקדים פזמני"קים ונגדים או קצינים עושים שטוייות.

אבל ללא ספק אתה צודק. מכיוון שיצא לי לעבור גם את הקורס המ"כי וגם את המקביל לו בשיריון (מט"ק).

אני מרשה לעצמי לקבוע שקורסים אלו לא מכינים שום חניך לפיקוד על חיילים בשגרה. (אך מצד שני הם מקצועית מעולים, )

ויכולת הפיקוד היא לפי רמתו האישית הקודמת של החניך. לצערי הדבר הוא כבר "אמת מדוברת" גם בקרב החיילים דבר שמביא לירידת המשמעת, ולמצב בו מפקדים לא רוצים לשמש בתפקיד זה במילואים.

לדעתי הפתרון היחידי הוא הפרדה בין פיקוד בקרב ובאימונים. לבין פיקוד בשגרה ובהכשרות.
מכיוון שאנו רואים שמפקדי הבסיסים והמ"פים מגד"ים לא מצליחים (מוכשרים?) למיין ולסנן מי מתאים לנהל חיילים בשגרה או אימונים.

בבסיסי הכשרה לדעתי המדריכים בכלל צריכים להיות אנשי קבע. כי מה שקורה שם זה בושה

.
ישן 18-06-2010, 00:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי hayal pashot שמתחילה ב "נגעת לדעתי בנקודה מהקשות בצבא."

הם גם לא מכינים מקצועית (לפחות לא מ"כים חי"ר, ואני ארשה לעצמי לומר שגם אחרים).

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 18-06-2010, 06:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי hayal pashot שמתחילה ב "בתור קורס "מבוא לפיקוד על מחלקה, טנק" זה די סביר"

מלמדים טוב טכניקה, מלמדים רע טקטיקה, כמעט ולא מלמדים מקצועות נלווים ולא מלמדים בניין הכוח. אפשר להשיג הרבה יותר בזמן הזה...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 18-06-2010, 14:27
צלמית המשתמש של golani_2
  golani_2 golani_2 אינו מחובר  
מנהל 20+, מו"ס

חבר מתאריך: 27.07.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי skydiver שמתחילה ב "בקורס מט"קים כן לימדו אותנו..."

שריון הוא חיל מקצועי בהרבה מחי"ר בצה"ל, לצערי הרב.

ועדיין אני לא בטוח שלמדתם טקטיקות.

גם בגפן או בלהב עברנו שיעורים של "טקטיקות", למשל בנושא "קרב ההתקדמות", אבל לא למדנו את זה, למה?

כי המ"פ שהעביר לנו את החומר היה חסר מושג ירוק לחלוטין בתחום ובמקרה הטוב הקריא מילה במילה מתוך ספר תו"ל, לא הרחיב, לא פירט, לא הסביר ולא ידע לענות על שאלות.
השיעור שעברנו היה חד-פעמי, לא התבצע מבחן בנושא (וגם אם היה מתבצע אני לא בטוח שהיה מי שידע לבדוק...) לא חזרנו על החומר מעולם ולא תרגלנו אותו מעולם.

אז למדנו או לא?

אראל סג"ל

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ותודה לדורון

ישן 20-06-2010, 03:30
  newday newday אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.09
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "שריון הוא חיל מקצועי בהרבה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
כי המ"פ שהעביר לנו את החומר היה חסר מושג ירוק לחלוטין בתחום ובמקרה הטוב הקריא מילה במילה מתוך ספר תו"ל, לא הרחיב, לא פירט, לא הסביר ולא ידע לענות על שאלות

הבעיה היא שהרבה פעמים הקצינים שמגיעים להדרכה בקק"צ או אפילו קורסי פיקוד אחרים הם פשוט לא מספיק אינטליגנטיים כדי להיות מסוגלים להבין ולהפנים, שלא לדבר על להסביר, מושגים שהם אולי מופשטים מבחינה תיאורטית במידת מה.

אני אמנם הייתי בקק"צ לא קרבי אבל המ"פ וחלק מהמפק"צים כן הגיעו מרקע קרבי, והיו לנו לא מעט שעות עיוניות שעסקו בתחום הזה. היה מאוד מביך לראות את המפקדים מרצים ממצגת ומתקשים מאוד להסביר במילותיהם ולא בהקראת המצגת מה בעצם ההבדל בין מגננה להגנה או בין אסטרטגיה לטקטיקה. ממש הרגשתי אי נעימות כששאלו אותם שאלות והם התפתלו מול הצוות או הפלוגה ולא ידעו מה לעשות חוץ מלדקלם את מה שבמצגת.
ישן 18-06-2010, 14:12
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אמירה כזו נכונה כאשר המשפט נאמר בשיחה סגורה/פרטית
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי newday שמתחילה ב "אני לא חושב שיש פה עניין של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי newday
אז הוא בחר יציאה לא נכונה.

בין אנשים.. ולא סמבגרת חינוכית הכשרתית.

הבעיה היא, שהם חושבים שמותר להם הכל.

כנראה שזה הקונפליקט שבין היותם מפקדים ובעלי סמכות מול חיילים למרות שלא עברו קורס קצינים.

ישן 18-06-2010, 14:59
  newday newday אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.08.09
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "אמירה כזו נכונה כאשר המשפט נאמר בשיחה סגורה/פרטית"

אני חושב שזה לכל היותר קלות ראש, חוסר בשיקול דעת, חוסר הבנה כיצד אמירה כזו עלולה להתפרש.

לא יותר מזה.

נכון שאדם אינטליגנט יותר היה עשוי להבין כי אמירה כזו עשוייה להיות בעיתית והיה נמנע ממנה, אבל זה עדיין לא עושה אותו למפקד פחות טוב.

אגב, אם אתה חושב שקורס קצינים הופך אותך למפקד יותר טוב או עושה אותך למשהו שלא היית לפניו ומקנה לך כישורים כמו שיקול דעת מוצלח יותר או עוזר לך לפתח תפישה מושכלת יותר של המציאות, אז אתה עשוי להתבדות. רק מישהו שלא עשה קורס קצינים יכול לחשוב כך. יותר מזה, אם מישהו שמגיע לקורס קצינים, צריך את הקורס כדי שיהפוך אותו למפקד, אז הוא בבעיה.
ישן 20-06-2010, 00:12
  hardcore631 hardcore631 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.05.08
כמה דברים, אבל אני חושש שאני טיפה לא מעודכן
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי תבור - tar 21 שמתחילה ב "מ"כ הורה לחייליו "לצעוד כמו באושוויץ" והודח."

קורס קצינים עברתי ב-2005. דווקא על טקטיקות ברמת המחלקה למדנו יפה מאוד. חשוב להגיד שהיו אצלנו כמה חניכים עם ותק די רציני בלחימה, והם גם היו אנשי קבע, ככה שזה עזר מאוד. לפי מה שהבנתי הקורס היום הוא במקום אחר, יותר תובעני.
העברתי קורס מ"כים בתור מ"מ בביסל"ח ב-2006. אני זוכר שהיו לנו ישיבות שהיו ברוח "בואו ננסה לגרום לחיילים להעריך את הקורס" ושטויות כאלו. אני לא גדלתי בביסל"ח (ז"א מ"כ שנשאר להדרכה) אבל אני חושב שמפקדים שגדלו שם (מ"כים\סמלים) הם בדר"כ מאוד איכותיים. אבל (זהירות - קלישאה) מחוסרי ניסיון בלחימה, או שלא העבירו זמן בפלוגה ותיקה.
מה ההבדל בין גפן לביסל"ח? למה גפן כל כך מוערך וביסל"ח לא?
לדעתי, קודם כל, זו ההתייחסות. עם השנים נבנה לביסל"ח שם מאוד מאוד לא טוב. הרי אם תגיע למקום שלפני כן רק טיפטפו לך כמה הוא גרוע, רוב הסיכויים שתגיע בגישה מזלזלת. יכול להישתמע שאני חושב שהבעיה היא מחוץ לביסל"ח, אבל ההיפך - הפיקוד בביסל"ח חלש מידי. ומכאן אני מגיע להבדל השני בין גפן לביסל"ח - המפקדים בגפן יודעים איך מפקד צריך להיראות. הם כבר פיקדו על חיילים, הם פיקדו על מפקדים, ויודעים איך מפקד צריך להיראות. המפק"צים בגפן מגיעים אחרי תפקיד, ויש כמה חטיבות שמגדילות לעשות וגם שולחות חבר'ה שמיועדים לקידום. לעניות דעתי, אם הצבא יצליח להביא לביסל"ח קצינים אחרי תפקיד, אני חושב שזה יעשה חלק גדול מהעבודה.
ידעתי לתרגל אותם יפה מאוד בלחימה, החבר'ה למדו המון, בעיקר שטח פתוח אגב. לא ידעתי להסביר להם איך לפקד. מתי לתת בראש ומתי לשחרר. וכו' וכו'.
קלטתי את כל הדברים הנ"ל בסיטואציה שתישמע לכם קצת מצחיקה - שבוע מפקדי חוליות בבא"ח, שהעברתי בתור סמ"פ, כמעט שנתיים אחרי. היתה לי תחושת סיפוק מטורפת. היה לי כל כך הרבה מה להגיד - על לחימת החוליה! - ששבוע אחד לא הספיק, והייתי לוקח את החבר'ה האלה לתירגולים בנפרד משאר הפלוגה, כשהיו "חורים" בלו"ז.
הייתי אומר ש"אנחנו תמיד אומרים למ"כים שהתפקיד שלהם הוא הכי קשה, אבל האמת היא שמ"מים הוא התפקיד התובעני ביותר בדרגות האלו" - ועכשיו אני חושב שזה פשוט נורא. אנחנו לא סומכים מספיק על המ"כים שלנו, והרבה פעמים גם לא על הסמל. מפקד כיתה נמצא תמיד בשפיץ של הלחימה לפעמים אפילו לבד, בלי המ"מ (לא חסר קרבות מפורסמים שתגובת המ"כ היא שקבעה איך תיראה הלחימה) - אבל הקורס שלו לא מספיק "מלא". חצי ממי שעבר את הקורס יודע לדקלם ש"לדעתי צריך לקצר את הקורס בחצי".
בקיצור, ביסל"ח צריך להפסיק להצטער על זה שהוא קיים, חבל לי על הזילות בתפקיד המ"כ. לדעתי דרושים מפקדים בכירים כמו מקחצ"ר או אפילו אלוף מז"י שיפילו את כובד משקלם על זה (אני לא חושב שמח"ט ביסל"ח יצליח, אני זוכר שהמח"ט בתקופתי ניסה להביא כמה קצינים לתפקיד שני מ-202, מיותר לציין מה היו התשובות).
לפני כמה שנים נפתח ב-17 קורס מ"כים ותיקות, וקורס מ"כים למיועדים לפיקוד בבא"ח. אותי הרעיון טיפה מקומם, כי מפקד הוא מפקד ולא צריך "למסד" את ההבדלים (שרובם לא ערכיים במיוחד) בפיקוד בין הבא"ח לותיקה. מישהו מוכן לספר מה העיניינים שם כרגע?

נערך לאחרונה ע"י hardcore631 בתאריך 20-06-2010 בשעה 00:23. סיבה: שגיאות כתיב, הוספת הערות
ישן 20-06-2010, 00:22
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי hardcore631 שמתחילה ב "כמה דברים, אבל אני חושש שאני טיפה לא מעודכן"

זה אותו סיפור ישן וידוע מהרבה מאוד בסיסי הדרכה אחרים.

לפי מה שהוסבר לי, בשריון בוצע מהלך - אם אני לא טועה על ידי סמי תורג'מן - שחייב את החטיבות לשלוח מועמדים לקידום לבצע תפקיד בביסל"ש, שיחד אליו הוצמד תכנון שירות.
בחיל האוויר של פעם הביס"ט היה לסיביר, ולקח שנים כדי להבהיר שתפקיד בביס"ט הוא אבן דרך לטייסים טובים (אני מניח שיחלקו עלי כאן, כי היסטורית לא כל בכירי החיל עברו שם).

בה"ד 1 של היום - לא יודע לגבי גפן ולהב - הוא לא בדיוק נקודה שממנה מתקדמים. כמה מחברי היו (חלקם עדיין) בתפקידים בבה"ד 1 (תפקידי מפק"צ, מ"פ..) וניכר שזה לא עשה טוב להמשך השירות שלהם - אחד "עקפו בתור" לקידום בחיל שלו, לאחר "נגנבה" תוכנית שירות.. אני מכיר גם מקרה של קצין לוחם שהגיע לבה"ד רק כי לא רצו שימשיך ביחידת האם שלו.

ישן 20-06-2010, 08:21
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב ""גפן" על פי רוב יכול לשמש קרש..."

אני חושב שהצוות הפיקודי בקורס שלי היה דוגמה למה אסור לעשות...

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:27

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר