לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 31-01-2011, 07:56
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
יש לי ביקורת על דרך הצגת הדברים של ד"ר בכור, אבל במקרה זה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "גיא בכור צריך לעבור ריענון בהיסטוריה..."

אתה במילותך שלך דווקא חיזקת את מה שהוא אומר...

"מצריים נחשבת...". זו מציאות! האיגפטופיליה היא אולי אחת מאמונות ההבל הילדותיות האחרונות שחובקות עולם ולא עומדות בביקורת כמעט. מצריים הערבית נחשבת, תודעתית (ולא משנה מה כתוב בספר זה או אחר, או מה מספר המרצה באוניברסיטה) ליורשת חוקית של מצריים הפרעונית. בניגוד להמוני צליינים קתוליים שבאים לארץ ללקלק איזו חתיכת שיש שחוקה בכנסיית הקבר ומביעים התעלמות עד בוז למדינת היהודים המודרנית (תעמוד פעם ליד קבוצה כזו ותשמע מה אומר לה הכומר), התיירים המבקרים במצריים מגלים כלפי העם והתרבות המצריים את אותה רגשנות עתירת רגשי כבוד שיש להם כלפי התרבות הפרעונית. מספיק להתבונן על ההתרפסות בפני הפקיד הפוליטי המתחזה לאיש מדע, ד"ר זאהי הוואס, בעשרות סרטי תעודה, כתבות וכמובן גם בשטח (ישנן קבוצות של יהודים/"ידידי" ישראל שטרם ביקור המשלחת בארץ, מבקרים במצריים ומעניין לראות את ההבדל בין גישתם כלפי מצריים המודרנית ובין גישתם כלפי ישראל), בשביל לדעת שבפועל מצריים הערבית נחשבת לאפוטרופוס חוקי ויורשת מצריים הפרעונית. זה מצב הפוך, אגב, למה שקיים עבור ישראל והמורשת היהודית.

גם בעולם הערבי ההיסטוריה הפרעונית מחשבת לבעלת זיקה למצריים הערבית, וזו יוקרה לא מבוטלת. במצריים קיימת מסורת של מאה שנה של חביקת ההיסטוריה הפרעונית לזו המודרנית הערבית. "מטפסי פירמידות" היו פעם ספורטאים נערצים, מופעי אופרה רהבתנים בחסות הספינקס הם כמעט הימנון ודיונים (מטופשים) אודות צפיפות הפיגמנטים המשוערת של פרעוני עבר שונים, היא נושא לדיון רציני.

אז בפועל... כן , מצריים נחשבת ליורשת הממלכות הפרעוניות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 31-01-2011, 08:25
צלמית המשתמש של Narion
  Narion Narion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.12.08
אל תבלבל לי את השכל...
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "יש לי ביקורת על דרך הצגת הדברים של ד"ר בכור, אבל במקרה זה"

חפרת לי פה בטירוף,
ומכל השטויות שרשמת, לא הבאת לי טיעון אחד לזה שיש קשר בין מצרים העתיקה ולמצרים המודרנית.

עוד מעט תגיד לי גם שהתוניסאים הם בעצם קרתגנים, הלבנונים הם פניקים, הבולגרים הם תראקים, והצרפתים - גאלים...

חלאס עם השטויות.

בניגוד לעם היהודי, שחזר לארץ אבותיו שגם היו יהודים, המצרים שמתגוררים במצרים, הם ערבים, ועל כן זה לא הגיוני שהם היורשים של ממלכת מצרים העתיקה, מכיוון שהמצרים העתיקים בכלל לא היו ע ר ב י ם.

מקווה שעכשיו העסק יותר ברור לך (ולגיא בכור, עלאק "ד"ר")
"ד"ר" לשטויות אוליי, אני לא יודע מה האידיוט שנתן לו את התואר.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 31-01-2011, 08:40

בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "אל תבלבל לי את השכל..."

עשיתה לי את הבוקר! אחת מסוגי הטיפשים האהובים עלי ביותר זה הסוג שמטפס גבוה על עץ, ואחרי שמישהו צועק לו שהתחת שלו בחוץ, הוא פשוט מטפס יותר גבוה! מזמן לא קראתי טוקבק מטופש כל כך. הייתי מציע לך להפסיק להתלהם ולצווח ולא לעשות מעצמך צחוק - לא לגבי (אי) לימוד של אכאולוגיה או היסטוריה, אלא רק בגלל כשל בהבנת הנקרא...

בכל מקרה: נסביר לך, שוב, לאט ובטוח:

"גיא בכור אומר שמצריים נתחשבת ליורשת התרבות הפרעונית"

נ-ח-ש-ב: דהיינו נתפש ככזה - לא בהכרח כזה.

לדוגמא: בעיני עצמך אתה נחשב למישהו שמבין בעניין עליו אנו דנים כאן. אני לא טוען שאתה מבין, אלא שאתה "נחשב כמבין". עכשיו בוא נגיד שיש כאלה שאשכרה קורה שגם הם מחשיבים אותך לכזה: אנו מקבלים קבוצה של אנשים, שלא מבינים ממש, אבל שבעיניהם אתה כן נחשב למבין. עכשיו בוא נגיד שאת כל האנשים האלה מרכזים באיזה אזור מסויים, ששם אין המון מחשבה ביקורתית ואנשים כמוך יכולים "לעבור" כמבינים... בוא נגיד משהו כמו בין החוף האטלאנטי של מרוקו ובין פרס: שטח גדול שבו יש המון שחושבים שנריון מבין בנושא הדיון, ונריון עצמו הוא יושב די באמצע, משני צידי עמק של נהר ארוך שיוצא מאפריקה. עכשיו בעיני כל אלה נריון נחשב למישהו שמבין. כל השאר יודעים שהוא לא מבין, וזה גם די ברור כי כשחולקים עליו הטורים שלו עולים והוא עונה באלימות מילולית, אבל בעולם שלו שבו אנשים כמוהו הוא נחשב לגבר-גבר כי הוא נחשב מבין ומוכן להגן על תוארו זה בעזרת כינוי החולקים עליו כ"חפרנים".

עכשיו ההסבר הנ"ל הוא ארוך ומפורט - או בלשון רפי השכל קצרי הפתיל "חפירה" - אבל אני סמוך ובטוח שתוכל להבין ממנו למה מצריים "נחשבת" ליורשת העולם הפרעוני, למרות שאינה ממש כזו. מאחר והמשל מאוד קרוב לליבך, אולי את הנמשל תבין.

מעבר לכך אתה מפגין גם בורות בעניינים של קבוצות אתניות, והטריטוריות אותן הם ירשו: יש לך ידע של ילד שחפר באטלסים מצויירים עם המון חיצים, וצבעים נפרדים לכל מיני עמים.... ואו!

מצריים המודרנית חופפת במידה רבה מאוד למצריים הפרעונית/תלמית: לא יותר, לא פחות. זה אומר שהמצרים המודרניים יושבים באותם כפרים ושדות שבהם ישבו נתיני הממלכות העתיקות.

קרתגנים, תרקים, מקדונים, קוקנים ואיטלקים עם אף ארוך ועיניים ירוקות הם לכל היותר יורשי כמה מדינות עתיקות, או לחילופין נתחים ממדינות עתיקות. תוסיף לכך את העובדה שתזוזות אוכלוסיה בתורכיה, יוון (והבלקן) כמו גם צפון אפריקה, מאז העת העתיקה, מתועדות בבירור, ותקבל את ה"נתק" בין התרבות העתיקה למודרנית.

אין עדויות על העלמות תושבי מצריים הפרעונית. ישנה אותה הדינמיקה של הגירה אל/מ מצריים בדיוק כפי שהייתה לאורך שלושת עידני מצריים הפרעונית. יושבי מצריים הם צאצאי נתיני מצריים הפרעונית, כמו גם של פולשים ערבים, מקדונים, לאטיניים ויהודים שהתנצרו. הם עירוב של כל הנ"ל. לטעון שנתיני מצריים הפרעונית "נעלמו" ואז אחריהם באו הערבים זו טענה מטופשת.
בברכה, החפרן הלא מבין.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 31-01-2011 בשעה 08:55.
ישן 31-01-2011, 15:40
  משתמש זכר פלמינג פלמינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.09
מורשת לא דווקא קשורה לזיקה בת ארבעת אלפי שנים, בטח לא בעולם הערבי.
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי Narion שמתחילה ב "אל תבלבל לי את השכל..."

גם אם דמוגרפית והיסטורית מדובר בנוודים שעל פי תפישתך פלשו לערבות מצריים והתיישבו בהם, עדיין מדובר בטיפוח מורשת של אוכלוסייה שמתגוררת בפיסת אדמה זאת.
הם משמרים תרבות היסטורית עתיקת יומין גם אם היא לא קשורה ישירות לדתם ו/או לשיוכם האתני.
אני לפחות שמח, שבטענותיך לא העלית ספק גם לגבי כשירותם של היהודים לאחוז בארצם, כיוון שבין שאר הטענות שעורכים דה-ליגטימיזציה ודה הומניזציה לעם היהודי נשמעת הטענה כי מי שהגיע מארצות אירופה כלל לא צריך להיות בארץ וחשוב שיחזור לארצות המוצא שלו.
או לחילופןין, בדמם של יהודים רבים זורם לאו דווקא דמם של שבטי ישראל. אפשר לעלעל קצת בדברי הימים ולראות עמים שהתערבבו בנו.
אבל זאת לא הנקודה:
מה שחשוב אצל המצרים הוא שאל-הארם הוא הסמל הלאומי שלהם ושום דבר לא ישנה את עובדה זאת.

אגב, אין מה לזלזל בגיא בכור גם אם לפעמים יש תחושה שהוא טופח לעצמו על הכתף. קח את תחזיותיו לגבי איראן. מי בסופו של דבר "אכל את הכובע"?

נערך לאחרונה ע"י פלמינג בתאריך 31-01-2011 בשעה 15:42.
ישן 31-01-2011, 20:43
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "יש לי ביקורת על דרך הצגת הדברים של ד"ר בכור, אבל במקרה זה"

ה"פרעוניות" היא לא מקרה ולא טעות. היא תוצאה של מדיניות מכוונת של המשטר במצרים - לפחות מאז ימי נאצר - לזהות את המדינה המודרנית עם פאר העבר.
מבחינה אתנית, קשה (או ליתר דיוק: אי אפשר) לקבוע אם יש או אין קשר בין המצרים של היום לבוני הפירמדיות. מצד שני, קשה באותה המידה להוכיח קשר שלהם לשבטי הבדווים (ה"ערבים") שהפיצו את האסלאם. האליטה המצרית במשך שנים ארוכות, עד למהפיכת הקצינים (ובמידה פחותה גם כיום) היתה בכלל ממוצא בלקני...
מבחינת תפיסה, זכותם של המצרים לספר לעצמם מה שהם רוצים (בדיוק כמו ש"פרס" הפכה ל"איראן" מסיבות של הזדהות עם עבר מיתי או שהפלסטינים מקשקשים על היותם צאצאי הכנענים).
הבעיה היחידה בזיהוי הזה, אגב, הוא ש"פרעה" נחשב באסלאם לכינוי הגנאי החריף ביותר שישנו כלפי שליט רשע ואכזר (לזכר פרעה "שלנו", מההגדה). לא במקרה אסלאמבולי, רוצחו של סאדאת, צעק עם תפיסתו "הרגתי את פרעה"...

http://www.baking.co.il

ישן 31-01-2011, 22:25

האיסלאם "המיס" ובולל שורת תרבויות עתיקות
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "ה"פרעוניות" היא לא מקרה ולא..."

ואולי גם רבים מבני העילית המצרית הם צאצאי שרשרת גנים ממלוכית, אבל עד כמה שזה אפשרי במדינה שאינה אי, יש למצרים זיקה ליושבי מצריים הפרעונית, וחשוב מכך: הם היחידים שיש להם זיקה (הם ויושבי רצועת עזה בעצם...). הערביות אינה גזע במובן ברור: זו תרבות שיש בה יסוד גזעי דומיננטי. אין למצרים בעיה להיות גם ערבים וגם צאצאי יושבי מצריים הפרעונית... אפילו אם תסתכל היטב על המומיה של רעמסס השני, תראה שהוא מזכיר את סאדאת.
קשר לכנענים הוא דבר הזוי בהרבה משום שמראש לא דובר על על גזע אלא על יושבי תחום מנהלי שבמקרא מוגדרים כיסוד אתני. אין כנענים בנמצא כבר אלפיים חמש מאות שנה לפני שהומצאו הפלשטינים.

ישן 31-01-2011, 08:46

סוג הכתיבה של גיא בכור עבר אבולוציה ו"נולד" מתוך תסכול
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי -TsAcHi - שמתחילה ב "עם כל הכבוד לד"ר"

(אני אומר את זה בלי להכיר אותו) מהדוגמטיות המשעממת של רוב הכותבים והפרשנים בישראל. נכון שהוא לוקח את הכתיבה הפנטסטית שלו מאוד רחוק, כמעט למחוזות דמיוניים מבחינת דימויים, אבל זה סגנון כתיבה די נפוץ בעולם - רק לא בישראל.

בכל מקרה גיא בכור , לעניות דעתי, מבין ענק בדינמיקה של העולם הערבי והמזה"ת, כולל עומק היסטורי. כאשר הוא גולש לנסיון "לתפור" תמונה כוללת שמקיפה גם את כל העולם הדיפלומטי המעורב פה, אז הוא כבר גולש למחוזות הפנטסיה.

בכל מקרה אני תמיד ממליץ על קריאת המאמרים שלו משום שמעבר לכל הליקויים, יש בהם תובנות שלא כתובות בשום מקום אחר שהציבור הרחב מכיר (בעברית).

ישן 02-02-2011, 10:20

כל אדם שההיבריז שלו לא מאפשר לו להגיד
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי פלמינג שמתחילה ב "אז איך היית מגדיר את סגנון הכתיבה שלו?"

"אין לי תשובה משום ש(במקרה זה) העתיד עוד לא נקבע" הוא אדם שיורה ואז מצייר מטרה... זו מהות הפרשן, כל שכן הפרשן הישראלי.

ד"ר בכור אדם ש"חי" את תרבות המזה"ת, הלבנט והאיסלאם ולא רק מתוך האוניברסיטה. העניין הוא שלא פעם הוא נדמה לסוג של סורמאלו משום שהוא מאוד אוהב להפליג לעולם המעשיות, הדימויים והסופרלטיבים. זה אומר, אגב, שאם אתה לא ציניקן, ויש לך הבנה במרחב, אתה יכול ללמוד ממנו הרבה מאוד, אבל לעומת זאת אם אתה לא סקרן לגבי המרחב שלנו, ורק רוצה לקבל "פרשנות אינסטאנט" במערבית מדוברת, הוא יראה לך מאוד לא מובן ואפילו הזוי.

מעבר לכך הוא אדם גאה ודי ברור שיש בו המון כעס כלפי חלק מהממסד העיתונאי. הוא לא מהסס לשלב עקיצות ברורת כלפי ריבם בחברה הישראלית שלטעמו הם חובבנים מוחלטים בנושא המזרחנות. כבר לפני עשור, כאשר התפכחתי מהמחשבה כי תורת המדינה המעשית נולדה עם כתבי הוגים אירופיים מפורסמים, נהגתי להתריס (ולחטוף מסטודנטים אחרים) כי "מי שמכיר את כל כתבי מונטסקייה, אבל אין לו מושג מי הוא ט'אהר אל עומאר, דן עצמו לבורות בענייני המזה"ת". ד"ר בכור במידה אומר בין השורות את מה שאני אמרתי אז.

מעבר לכך ראוי לחוס במשהו על ה"פרשנים" ושאר הפרזנטורים. המאזין הממוצע, וכן גם איש אקדמיה הבא לשמוע משהו שאינו קשור לתחומו, "מעודד" את המומחה לעשות שימוש בסופרלטיבים, דימויים מפוצצים ולהתרכז באנקדוטות עסיסיות, גם אם משוללות קשר משמעותי לנושא: זה עצוב, כפי שגיליתי כמה פעמים, אבל זו המציאות. המאזין רוצה לשמוע את זה (אחרת הוא לא בא) ואחרי שהוא משכיל קצת יותר, הוא גם יורד עליך בגלל אותו עניין. מין כפיות טובה כזאת. גם המטייל המשכיל ביותר, טרם הרכיב את תוכנית סיורו היסודי, יבקש מורה דרך ממוקד, רחב אופקים והשולט ברמה אקדמית בכל נושא. אבל בפועל, אחרי תחילת ה"שפיל", הוא יתעניין בעיקר כ"כמה פעמים יכול הנמר לחדור לנמרה ביום", ויהיה מאוכזב אם לא ישמע על זה. הוא יהיה אדיש עד רדום, כאשר מורה הדרך יעניין אותו באותו "היבט אקדמי" של הביוטופ המדבר יהודאי - אותו הוא דרש בתוקף טרם תחילת הטיול. ד"ר בכור יודע שהקורא רוצה לשמוע על חיי המין של הנמרים. הוא יודע המון עליהם מכל בחינה אחרת, אבל הוא צריך להתפרנס...

ישן 02-02-2011, 11:21
  משתמש זכר פלמינג פלמינג אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.09
אז אפשר להגדיר את כל מה שהוא אומר בשני משפטים
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "כל אדם שההיבריז שלו לא מאפשר לו להגיד"

האחד - פרשנות של "אמרתי לכם", או בלשון העם פיפטי פיפטי, תלוי איזה חלק מתגשם ואז בא משפט המחץ "אמרתי לכם".

הוא בעצם בונה הקונספט של תיאורית "בעד הנגד ונגד הבעד" האופיינית לתרבות הישראלית וזה בעצם הירייה באפלה ואחר כן הארתה בפנס רב עצמה.
זה מאפיין באמת את החדשותיות האינסטנטית שמנפחת את המוח במידע שממילא קשה לאכל אותו וקשה גם לאמוד את מידת האמינות ואת החיכוך האמיתי עם השטח. במילים אחרות תאורטיקנים המפיצים את משנתם ממגדלי השן.

הדוגמה הבולטת ביותר היא דוגמתו של אובמה עם התפיסה הניאו-הומנית, שאותה מנסה לשווק ובעצם אין לה שוק.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:41

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר