לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-05-2015, 21:04
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
תגובה קצרה לדו"ח ארגון שוברים שתיקה

מצורפת תגובה שרשמתי כפוסט בפייסבוק. אני עובד על תגובה מפורטת יותר, שתפורסם כאן בהמשך.
אשמח לשמוע מה דעתכם.
משהו קצר על דו"ח של שוברים שתיקה (ניתן לקרוא ולהוריד באתר הארגון):
למי שלא יודע, ארגון "שוברים שתיקה" פרסם דו"ח המתאר (ומבקר) את התנהגות צה"ל בלחימה בעזה, במהלך צוק איתן.
רבות מהטענות בדו"ח מתייחסות לגורמי הפעלת האש, ולירי טנקים.
אתייחס לכמה נק' קצרות, עליהן אני מרגיש שאני יכול להביע דעה עקב מקצועי הצבאי ושיוכי הגדודי. את ההתייחסות המלאה אפרסם בפורום "צבא ובטחון" של פורום fresh ואקווה שיפרסמו גם בטור דעה בוואלה!
להלן שני הסנט שלי:
ראשית, יש לי בעיה עם הנחת היסוד של הארגון:
"העקרון שהנחה את המדיניות הצבאית – מינימום סיכון לכוחותינו, גם במחיר פגיעה בחפים מפשע – לצד הניסיון להטיל אימה על הפלסטינים ולהרתיע אותם, הובילו לפגיעה אדירה וחסרת תקדים באוכלוסיה ובתשתיות ברצועת עזה". (הקדמה, עמוד 17)
השאלה על היחס בין סיכון כוחותינו מול פגיעה בחפים מפשע היא שאלה אתית קשה, שאין לה תשובה ברורה. "שוברים שתיקה" החליט שיש רק תשובה אחת, ולאורה כל עדות שמראה שביצעו ירי על מנת למנוע סכנה מכוחותינו גם במחיר של פגיעה אפשרית באזרחים הוא פשע.
בנוסף, בלא מעט מהעדויות מופיעות אמירות כגון:
"אני לא יודע מה בדיוק הייתה הפקודה, אבל נראה שכל בית נתפס בתור איום ולכן בכל בית צריך לירות לפחות פגז, שאין שם אף אחד. השריון ירו די הרבה" (עדות מפי סמ"ר, עמוד 41)
"נראה", "אני לא יודע"... כנראה של"שוברים שתיקה" מספיקה עדות של סמ"ר מושתן בצה"ל שחושב שהוא יודע את מדיניות הפעלת הטנקים כדי להראות שימוש לא פרופורצינלי באש. המטרה מקדשת את האמצעים, לא רק בלחימה בחמא"ס כנראה...
והנושא שהכעיס אותי במידה הרבה ביותר הוא נושא הפעלת האש ושיקול הדעת בהפעלתו. בעדויות רבות (עדות 19, 23, ובעיקר 16) נטען בזעזוע שהופעלו אמצעי אש לפי שיקול הדעת של קצינים זוטרים בשטח, גם אם לא היה ברור להם במובהק שלא היו אזרחים בסביבה, ושההגדרות להפעלת האש היו מתירניות מאוד.
אז בואו שמעו עדות מכלי ראשון, ולא מאדם שמסתתר מאחורי ראשי תיבות, או אדם שמעדיף לפנות לשוברים שתיקה ולא לצבא כדי לתחקר:
הוראות הפתיחה באש בשלב הראשון של הלחימה היו מחמירות ברמה כזו שפסלו לי עשרות מטרות (לחיל האוויר, לתותחים, למרגמות ולאמצעים מונחי דייק) שתכננתי על המילימטר שחרג מטווח הבטיחות ממטרה אזרחית כלשהי (בתי ספר, מרפאות, מסגדים ואפילו מגדלי מים). ככל שהתקדמה הלחימה, הוראות הפתיחה באש הוקלו הן מכיוון שהניחו שאזורי הלחימה ריקים יחסית מאזרחים (מדובר על אזורים שהופצו בהם כרוזים וספגו הפגזות ארטילריות) והן מכיוון שהכוחות היו בלחימה אינטנסיבית מבית לבית.
אדם שכל לחימה כלשהי בעזה היא אקט לא מוסרי בעיניו יראה פגיעה באזרח, בכל סיטואציה שהיא, כאקט של עוול מוסרי. אדם אחר, שאולי מוכן להסתכל על הדברים מזווית הסתכלות רחבה מעט יותר, יראה שהצבא עושה מאמצים מעל ומעבר לכל צבא אחר בעולם בסיטואציה דומה כדי למנוע פגיעה באזרחים ולאפשר את פינויים באזורי הלחימה, אולם (מה לעשות) עליו לנהל לחימה ולנצח במלחמה. במקרה כזה, אם משום מה נשארו אזרחים באזורי הלחימה למרות כל האזהרות, הם עלולים להיפגע. במקרה כזה, יאשרו גם הפעלת אש ארטילרית כדי לנטרל איומים, מתוך ההנחה (ההגיונית למדי, כאמור, אם אתה לא מניח שעצם הלחימה בעזה היא פשע, ולא משנה מה תעשה בה) שאין שם אזרחים.
והנקודה לגבי הפעלת האש שכנראה אנשי שוברים שתיקה לא טורחים להבין: הפעלת אש בשטח בנוי היא מסובכת. כל כך מסובכת, שסומכים בהפעלת האש הרבה יותר על הקצין הזוטר שרואה את המטרות בשטח, מאשר על אישור של איזה פלאפל בחפ"ק החטיבתי. זה לא אקט של התרת הרסן - ההפך הגמור! זו ההנחה שהאדם שסביר ביותר שיפעיל אש מידתית ועל אזור ללא אזרחים הוא האדם שנמצא בשטח. לכן סביר מאוד והגיוני מאוד שדווקא קצין זוטר יפעיל אש בשטח, וזכותו המלאה להפעיל אם הוא מרגיש מאויים באזור שכנראה ריק מאזרחים (ושוברים שתיקה, בכל העדויות שלהם, פרסמו עד כמה כמעט אף אחד לא ראה אזרחים באזורי הלחימה. אופס, כנראה צה"ל יודע מה הוא עושה. בואו נתלונן על הרס לא מידתי של בתים ריקים).
לסיכום, אני מרגיש שהרוח של הדו"ח נושבת בעיקר מההנחות של כותביו - שלחימה בעזה אינה מוסרית, ותמיד עדיף לסכן את כוחותינו ולא חלילה אולי לפגוע באיזה אזרח בטעות, והרבה פחות מטענות רציניות העולות מהעדויות.
תודה לאל שקברניטי הצבא מסוגלים להסתכלות אחרת.
אין בכל האמור לעיל כדי לציין שאני חושב שלא נעשו מעשים שראויים להיחקר, או שאין מקום לביקורת חוץ צבאית על הלחימה. אני פשוט חושב שראוי שהארגון שעושה זאת הוא ארגון נייטרלי, ולא ארגון שיש לו אינטרס להציג את הצבא כלא מוסרי לא פחות משלצה"ל יש אינטרס להציג את עצמו כמוסרי.
ישי נחליאל, סגן במיל', קש"א בחטיבה 460. לחמתי במשך 17 יום רצופים בחאן יונס במבצע צוק איתן.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 05-05-2015, 10:05
צלמית המשתמש של Fxtrage
  Fxtrage Fxtrage אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "תגובה קצרה לדו"ח ארגון שוברים שתיקה"

אני בוחר להתייחס לנקודה אחת כי עם רוב דבריך אני מסכים.
סמ"ר מושתן - אותו סמ"ר מושתן הוא מט"ק, הוא צריך לתת פתרונות לבעיה קיימת, הוא פונה למעלה בשאלה, למה יורים, וכשהוא מקבל תשובה עמומה או סתומה. זה מעלה אצלו תהיות ושאלות.
זה תהליך בריא ונכון. לא כל פקודה שמתקבלת צריכה להתבצע באופן אוטומטי ללא חשיבה על ההשלכות שלה, בין אם מדובר ברמת המג"ד,מ"פ או המט"ק. יש מקום לשקול כל פקודה, במיוחד כשמדובר בשטח בנוי, בנפיצות של סיטואציה כזו וההשלכות של פגיעה דרמטית באזרחים על המשך הלחימה.
ככל שהעוצמה המופעלת גדולה יותר ופוטנציאל הנזק\הרס גדול יותר. רצוי לבחון מכמה זויות.
תסכים איתי שסמ"ר שיורה בתבור על בית, לא ממש מסב נזק, אבל מט"ק שפותח באש על בית, כדאי שידע למה ושאין במקום אזרחים.
אומנם זה משפט ישן מקומיקס אבל with great power comes great responsibility , נכון שבעתיים כשמדובר במלחמה שמנוהלת ומנוצחת דרך דעת קהל ותקשורת יותר מאשר הישגים על הקרקע.
ישן 05-05-2015, 13:57
  DBGS DBGS אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.01.15
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "תגובה קצרה לדו"ח ארגון שוברים שתיקה"

יש לי שני דברים על הנושא:

1) אני מצטער להגיד את זה אבל חיילים חפ"שים או מ"כים למינהם אפילו הייתי אומרים מ"מ, לא אמורים "לחשוב" אחרת כל פקודה שתרד מלמעלה תיתקע, בתור קצין בדרגה גבוהה (לא הייתי), אתה רוצה שפקודות שלך יתקבלו מהר ויבצעו אותן בלי לשאול שאלות, כי לפעמים אין זמן שייחשבו אלא צריך לבצע, מה גם שרוב האנשים לא רואים את התמונה הגדולה כמו קצינים בדרגת מ"פ ומעלה. וככה גם מאמנים אותך בצבא שתעבוד על אוטומט, וברגע שאומרים לך "קום תסתער" אתה צריך לקום ולעשות את זה ולא לחשוב.

2) שזה נובע חלקית ממה שאמרתי באחד, בצבא הופכים ילדים "למכונות מלחמה", כמו שאומרים לך תמיד "רצח בעניים" , "תילחמו כמו אריות" וכו' שזה ברור מעליו למה, חייל שלא הופך ל"חיה" בזמן לחימה מסכן את עצמו ואת חבריו, ופה יש גם פראדוקס, שבעצם דורשים מחייל להיות "חיה רע" אבל מנגד דורשים מימנו להיות אומני. בפועל כל בן אדם שונה ולכן יש חיילים שבסיטואציה של מלחמה, מאבדים את האנושיות שלהם כלפיי האוייב , דבר לגיטימי מאוד בטח אחרי שאתה רואה שלצד השני אין חמלה ודברים כמו "זה הם או חברים שלך" הופכים למציאות.

נערך לאחרונה ע"י DBGS בתאריך 05-05-2015 בשעה 14:06.
ישן 06-05-2015, 10:56
  DBGS DBGS אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "תגובתי: 1) הפעלת האש לא עובדת..."

1) "מקצים לקצין הזוטר כוח אש, ועליו האחריות להפעילה בהתאם לתוכנית המג"ד", אתה בעצם מסכים איתי חייל פשוט, מ"כ ולדעתי גם מ"מ במקרים מסויימים לא צריכים לחשוב, נותנים לך תבנית של פעולת עבודה, אומרים לך איך לפעול במקרה כזה או אחר, כאשר תחת אש ובבאלגן אתה תעשה בדיוק את מה שאמרו לך בלי הרבה לחשוב, בדיוק בשביל זה טוחנים אותך יבשים, ומדברים איתך מה לעשות במידה שקורה משהו כזה או אחר ואיך לפעול במקרה של אותו אירוע.

2)בנושא האנושיות, אני יכול להגיד לך שככול שעובר הזמן ואתה נישאר בתוך לחימה, אתה מאבד את זה יותר ויותר, אתה ניהיה אדיש מאוד לדברים שנתפסים כבלתי הגיונים מחוץ למלחמות. וכן, לדרוס מכונית עם טנק נתפס כלגיטימי באותו רגע, זה דברים שאולי אחרי תגיד שהיה לא בסדר או מיותר, אבל באותו רגע זה היה הפורקן שלך, וצחוקים. אולי שאתה יושב בבית בלי לחץ אז אתה שואל את עצמך מה מצחיק בזה או באיזה אופן זה תורם, אבל את התשובה אתה לא תצליח לקבל.
אני יכול להבין את הארגון שרואה במלחמות כאיבוד אנושיות, כי לצערנו זה מה שזה. אני מאמין שכל מי שעבר דבר כזה "סוחב" את הצלקות האלו כל החיים, כמובן כל אחד בצורה שונה ובדרגות שונות, אבל אם היו נותנים לי להגדיר מהי מלחמה, בהחלט הייתי מכניס שם את המילה איבוד אנושיות.
ישן 06-05-2015, 11:21
  DBGS DBGS אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "1) אבל אני מסביר לך שבהפעלת..."

1) שוב אתה מדבר פה על קצין, ואני אישית לא מכיר מקרים שמ"מ על דעת עצמו פשוט יורה לאן שבא לו, יש אפילו גבולות גיזרה שמחלקים לך וגם אם הוא רוצה אתה חייב לעלות בקשר כדי:
א) ליידע את הכוחות שמסביב שזה מה שקורה, ירי תקין.
ב) ליידע את הדרגה מעלייך, וכמובן לקבל אישור.
(בהנחה שאתה מדבר פה על ירי שלא בזמן היתקלות, אלא איפוס או הרתעתי, אני פשוט גם לא כלכך מבין את הכוונה שלך בדיוק).

2)אני לא הולך להצדיק את זה אבל, לך תסביר לבן אדם שאיבד חברים שלו ושרואה בכל הערבים אוייבים עכשיו ובצדק, שלהרוג את הערבי ההוא זה לא בסדר או אפילו להתעלל בו, כפי שאמרתי בזמן מלחמה אתה עושה דברים לפעמים מתוך כעס, ולפעמים אתה מאבד את זה, מה לעשות יש אנשים שזה קורה להם, זה חלק בלתי נפרד ממלחמה, אתה שוכח שרובם הם ילדים 18-21, שנימצאים במצב לא הגיוני, אלה לא סתם חברה שקמו והרגו ערבי כי הוא ערבי, הם הרגו אותו כי בגללו הם שם, כי בגללו חבר שלהם נהרג\נפצע, ועכשיו לך תישפוט אותו על זה.

נערך לאחרונה ע"י DBGS בתאריך 06-05-2015 בשעה 11:24.
ישן 12-05-2015, 08:33
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "וכאן תעצור"

מפאת כבודו של סירפד ושאר מנהלי ומשתתפי הפורום לקחתי רגיעון שתיתי 4 כוסיות עראק ועישנתי 2 ג'וינטים כדי לכתוב תגובה מתונה לדו''ח השקרי של ארגון הטרור "שוברים שתיקה ורצים לפדות ת'צ'ק של האיחוד האירופי"..
אני לא אתייחס ל"עדויות" שהארגון מציג לנו חדשות לבקרים, אני אתייחס לשיטה ולמהות שלהם..
הארגון הזה הוא עסק כלכלי לכל דבר, אולי יש ביניהם תמים אחד או 2 שבאמת מודאגים מהיחס של חיילים מסוימים כלפי האוכלוסיה הפלסטינית אבל רובם נמצאים שם כי הם מתפרנסים מלהכפיש את צה''ל ואת מדינת ישראל וחלקם נהנים לעשות זאת אידאלוגית..
לרוב אין לך סיכוי להתחקות אחרי "סמ''ר ההנדסה בחברון 2004" או " סמל בנח''ל עזה 2006" וכו', כשפניתי למנהלי הארגון הזה (אבנר גבריהו)ושאלתי אותם מדוע הם לא מוסרים לגורמים המתאימים בצה''ל את פרטי החיילים המתעללים מיד נחסמתי מדף הפייסבוק שלהם.
חייל מהקיבוץ שלי שעדיין משרת בסדיר (סמל באחד הגדודים של חט' 35) היה לפני מס' חודשים בסיור רכוב בצפון קיבל שיחה ממישהו שהזדהה כחבר בארגון שוברים שתיקה שידע את שמו, ונשאל אם הוא יכול לשוחח איתו..אותו חייל מקליט במקרה שיחות אחרונות בנייד שלח אותו לעזאזל , שמעתי במו אוזני את השיחה, זה רק מראה על שיטות ארגון הטרור הזה..אין להם ולא כלום עם "זכויות הפלסטינים" הם מקבלים אתנן מהאיחוד האירופי וכמו שכל נערה עובדת יודעת הם צריכים לספק את יצריו של הלקוח שלהם, אין לצה''ל סיכוי ליחס הוגן מצידם, הם מפרסמים את השקרים שלהם גם בחו''ל, כמצוות הסרסור שלהם ובכך הם תורמים לשינאה הקיימת כבר כלפי חיילי צה''ל ואזרחי ישראל בעולם..אפשר להדיין עד אינסוף על מוסריות בשדה הקרב אבל לא לשתף את הארגון המתועב הזה במשחק, לסיכום אני רוחש הרבה יותר כבוד לאחרון מחבלי החמאס או חיזבאללה מאשר לאותם ........

נ.ב אם התגובה שלי לא עומדת בפני חוקי הפורום המכובד אבקש שלא ינעלו אלא ימחקו רק את תגובתי, חשוב שאנשים ייחשפו לארגון הטרור הזה..תודה..

ישן 11-05-2015, 14:34
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13

"היינו מוסריים", חיילים מגיבים לשוברים שתיקה

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/...1&cat=875&loc=2

אין לי הרבה מה לומר חוץ מזה שעצוב לי שעולים הרבה קמפיינים לרשת על נושאים יחסית "קטנים" ולא חשובים במיוחד (דוד הנחלאווי וכו') אבל דווקא נגד השמצות חריפות כמו הדו"ח של הארגון הזה אין איזו התארגנות מסודרת, אלא רק כמה חברים שמפרסמים את האמת שלהם בפייסבוק.

מעבר לכך, רוב התגובות לא מכחישות את המקרים הספציפיים שמתוארים בדו"ח (כי לך תוכיח שלא קרה אירוע כלשהו שמישהו אנונימי מספר) אלא מנסות להיראות יותר מדי מוסריות.

לדוגמה:

1. "בפעילות אחרת בסג'עייה המחבוא שלנו נחשף. חמאס לא איחר בתגובתו ושלח אלינו ילד בן 10 עם חגורת נפץ. בניגוד להוראות ולפקודה שאומרת לחסל את המחבל, חבר מהצוות ששמר באותה עת הדלת, החליט לא לפתוח באש, תפס מחסה והורה לו להתפשט ולהוריד את חגורת הנפץ. עצרנו את הילד ואחרי חקירה בארץ הוא שוחרר בריא ושלם. (אגב בחקירה התברר שאח שלו, בכיר בחמאס, שילם לו 10 שקלים כדי שילך להתפוצץ עלינו)"

2. במקרה אחר שהתרחש באותו בית, כתב אילנברג כי "אנו נמצאים (באותו בית) כבר די הרבה זמן בפנים ומגלים שבגלל חישוב שגוי של כמויות האוכל שנלקחו, לצוות של 13 לוחמים נשארה טונה אחת. במטבח של אותו בית יש פסטה שיכולה להאכיל את הצוות, מסבירים למ"פ שנשארה טונה אחת שאמורה להספיק לכל הצוות, ומבקשים אישור להכין לעצמנו את הפסטה, התשובה שקיבלנו הייתה: 'עשיתם טעות, לא לקחתם מספיק אוכל, תהיו חזקים ותשרדו עם מה שיש לכם. לאכול מהאוכל של המשפחות שגרות כאן זה ביזה, ואנחנו לא צבא בוזז'

אני אישית לא רואה את הדוגמאות האלה כמשהו חיובי (אוכל = ביזה? באמת?), וזה בכל מקרה משכנע את המשוכנעים. מי ששם לו למטרה להכפיש את צה"ל ואת ישראל לא מתרשם במיוחד מסיפורים כאלו.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

ישן 14-05-2015, 07:55
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי שקדי 1 שמתחילה ב "לעניות דעתי הלא קובעת......."

מצטער אבל אני לא מסכים - אין שום דרך להוכיח או לסתור עדויות שמישהו מוסר באנונימיות ללא ציון המיקום, זמן ומי עוד היה נוכח ויכול לאמת זאת.
ארגון שוברים שתיקה ממומן ע"י גורמים עוינים, והמטרה שלו היא לא לשפר את החברה הישראלית אלא לשמש שופר תעמולה ולהציג את צה"ל וישראל באופן רע.
נסיון להראות רצון טוב, לשתף פעולה ולהתמודד בכלים משפטיים "הוגנים" מול תעמולה עויינת, משחק לידיים של האויב שרוצה שנתמודד מולו במגרש הביתי שלו, עם החוקים שלו והשופט שלו.
הדרך היחידה לנצח במשחק הזה הוא לא להשתתף - לא לקבל מראש את הטענות, לא לקבל כנתון את טענת הארגון שהוא בא לשפר את החברה בישראל לטובתנו, ובעיקר לא לקבל את האמות המוסריות שהארגון הזה מנסה להציב עבורינו, ועבורינו בלבד!

אני יכול לכתוב מהמחשב בבית עשרות עדויות שיישמעו מספיק אמינות (לא מוגזמות) ומספיק עמומות כדי שלא "ינעלו אותי" על אמת מדוייקת שניתן להפריך אחר-כך בתחקיר. כל זאת בלי להיות בעזה אפילו יום אחד.
זה אפילו לא חייב להיות פשע מלחמה נוראי - אני יכול פשוט לקחת משהו כמו נוהל מעצר חשוד ולהציג אותו כאילו שאמרו לי לירות לעבר אזרחים סתם כך כדי להפחיד.
אפילו לא צריך לקרוא את הדו"ח - לאנשים מספיק לראות כותרת בעיתון "חיילי צה"ל שוברים שתיקה ומודים בפשעי מלחמה" והנזק כבר נעשה.

הרצון שלך להתייחס ברצינות לתוכן ולנסות להפריך עשרות סיפורים בדויים אנונימיים הוא לדעתי גם לא אפשרי וגם שקול לנעילת האורווה אחרי שהסוסים ברחו מזמן.

רוצה לומר - הערך התעמולתי של הדו"ח הזה הוא בעצם פרסומו. לא משנים הפרטים המדוייקים ולא משנה האמת.

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 14-05-2015 בשעה 08:00.
ישן 14-05-2015, 10:53
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי sh_woll שמתחילה ב "הדיון לגיטימי ורצוי כשהוא..."

אני מסכים שהביטוי "מושתן" הוא לא ענייני, ונבע בעיקר מעצבים.
איך אני מעקם את המציאות כדי שתתאים לתזה שלי?
אני אומר שסמ"ר חי"ר שעובד עם כוחות שריון, ולא שומע את רשת הקשר של השריון ולא שותף לתהליך קבלת ההחלטות של השריון לא יכול להביע דעה לגבי כמה מיותר הירי של השריון, ויש לא מעט עדויות בסגנון הזה בדו"ח.
בכלל, ככל שאתה יותר מעורה בתהליך קבלת ההחלטות בצבא, יותר ברור לך כמה מידע יש לבעל תפקיד מסוים בשביל להביע דעה, ולא מעט מהדעות שנשמעות מאוד מרשימות בדו"ח לאדם מן החוץ נשמעות מגוחכות לאדם שקצת יודע איך המערכת עובדת באמת.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ישן 05-06-2015, 09:39
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי רם אדמון שמתחילה ב "לא כדאי להשתיק בצורה כוחנית..."

אני מסכים איתך כל עוד מדובר בהאשמות לגיטימיות, במקרה דנן אין לך סיכוי מלכתחילה כי ההכפשה נעשית תמורת אתנן והם (שוברים שתיקה) חייבים לספק את מי ששילם להם אתנן...
זה לא שבאמת אכפת להם מהיחס של צה''ל לפלסטינים, אני אישית פניתי אליהם הרבה פעמים בשאלה מדוע הם לא מסגירים את אותם חיילים מתעללים למ''צ או למשטרה הכחולה אם הם משוחררים, ברור שלבסוף נחסמתי.
אני יכול להבין אם לא להסכים עם ארגון שבאמת דואג לשלום הפלסטינים אבל שוברים שתיקה הינו ארגון לא לגיטימי, ששם לו למטרה לשרת את שונאי ישראל תמורת אתנן, לא אמרתי לסגור אותם בכוח, אנחנו עדיין לא משטר אפל כמו שהם מציירים אותנו אבל לרסק אותם כלכלית בעזרת תביעות דיבה אישיות ו\או ייבוש מקורות הכסף המזוהם שלהם נחשב לגיטימי לגמרי..

ישן 12-06-2015, 09:41
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
מה היה חלקו של אלוף פיקוד מרכז בהריגת אזרח לא חמוש?

http://mekomit.co.il/%D7%A8%D7%A9%D...95%D7%9E%D7%94/

צלף הרג את עבדאללה ג'ארושי כאשר זה יצא מבית אחותו. הפצ"ר מצא שהירי היה לא חוקי. בחקירה טען המ"פ כי האלוף לימים רוני נומה אישר את פקודת ההרג. נומה הכחיש בחקירה הראשונה, הודה בשנייה, וחזר בו בשלישית. אף על פי כן, אף כתב אישום לא הוגש בתיק, ונומה כיום משמש כאחראי על חיי הפלסטינים בגדה המערבית

שנית, המעורבים הבכירים בפרשה יוזכרו בשמם המלא. הסיבה לכך פשוטה: המעורב הזוטר מביניהם, רס"ן (מיל') אופיר סופר, בחר ערב הבחירות האחרונות לחשוף את מעורבותו בהרג בראיון רדיו בתחנת "גלי ישראל", במסגרתו האשים ארגוני שמאל ברדיפת קציני צה"ל והתבסס על סיפור זה כדוגמא. העיתוי קשור כנראה לתפקידו הנוכחי כמזכ"ל מפלגת "האיחוד הלאומי – תקומה", שהתמודדה בבחירות במסגרת הבית היהודי.

הבכיר יותר הוא רוני נומה, ששמו נחשף כבר בהקשר לפרשה על ידי חיים לוינסון ב"הארץ" לפני כשנה, עת קיבל דרגת אלוף ומונה למפקד פיקוד העומק. אנחנו רואים חשיבות מיוחדת בהתייחסות לחלקו של נומה בפרשת ההריגה הלא חוקית הזו, שכן במרץ האחרון קודם נומה שוב, הפעם לתפקיד אלוף פיקוד מרכז.

המקרה

תיאור האירועים שלהלן מבוסס על תוצאות חקירת החשודים והמעורבים, ואין לגביו מחלוקת עובדתית של ממש:

בוקר יום ה-31.10.2001 היה מתוח בטול כרם. מספר ימים קודם לכן התנקשו פלסטינים בשר רחבעם זאבי, וכוחות צה"ל פלשו לתוך הערים הפלסטיניות בשטחי איי כתגובה.

בערך בשעה 7:30 בבוקר החנה עבדאללה ג'ארושי, בעל מתפרה בן 40, את רכבו בחצר ביתה של אחותו וואפה, לשם הוא הגיע עם בנו חוסאם בן ה-13. בשעה 8:30 יצאו עבדאללה, בנו, אחותו ובעלה זיאד ברכבו לעבר ביתו של עבדאללה, שנמצא במרחק חמש דקות נסיעה בלבד, אך דרכם נחסמה לאחר כ-200 מטרים על-ידי נגמ״ש וטנק שחלשו על צומת בין הבתים. כל העדים, גם בני משפחת האחות וגם החיילים והקצינים, מסכימים כי שום קריאה לעצור לבדיקה לא הופנתה אל עבר המכונית של ג'ארושי בנקודה זו. לאחר שהבינו בני המשפחה שלא ניתן להמשיך בנסיעה, הם שבו על עקבותיהם וחזרו לבית. ג'ארושי החנה את המכונית בצד הכביש וכולם נכנסו פנימה.

לאחר מספר דקות שמעו בני הבית שאון מנוע חזק קרוב לבית. היה זה הנגמ״ש או הטנק (על העובדה הזו לא הייתה הסכמה בין כל המעורבים) שקודם חסם את דרכם. חמו של ג'ארושי הציע לצאת להזיז את המכונית מהכביש לחניית ביתם, זאת בעקבות מקרים בהם מכוניות נמחצו בכניסות רכובות של הצבא הישראלי לעיר. ג'ארושי החליט להזיז את המכונית בעצמו, לא מודע לעובדה כי באותם רגעים כבר המתינו שני צלפים כ-600 מטר מהבית להזדמנות לציית לפקודת ההרג שקיבלו. הוא יצא מהבית, הלך מטרים ספורים לעבר המכונית ונכנס אליה. כשהתניע את המנוע נורו לעברו שתי יריות הצלפים. אחת פגעה בקיר הבית, השנייה בחזהו. בחקירה טען האלוף רוני נומה, ששימש באותו זמן כמפקד הגדוד בדרגת סגן אלוף, כי הירי בוצע בשלב החזרה מהחסימה לכיוון הבית תוך כדי בריחה, שהחלה לאחר שלא נענו לקריאה לעצור, אך טיעון זה לא מתיישב עם העובדות, מכיוון שג'ארושי היה לבדו בעת שנורה, ובשלב החזרה היו עמו כאמור בני משפחתו.

עבדאללה ג'ארושי

לאחר הירי הוא הצליח לסחוב עצמו חזרה אל הבית, שם מיהרו קרוביו להזעיק עזרה רפואית. אמבולנס של הסהר האדום שהגיע למקום נעצר על ידי הנגמ"ש כ-30 מטר מהבית ולא ניתן לו להגיש עזרה לג'ארושי הפצוע אנושות. לאחר כ-20 דקות ניתן אישור לסחוב את הפצוע ללא אלונקה לאמבלונס, לא לפני שעוכב שוב על מנת לעשות עליו חיפוש ולקחת ממנו מסמכים, ומשם פונה לבית החולים בטול כרם.
בשעה 12:30 מת עבדאללה ג'ארושי מפצעיו. בתקשורת דווחו כי חוסל מחבל בכיר, ושללו את טענת הפלסטינים כי ההרוג חף מפשע. "טענה זו אינה נראית סבירה משום שהוא נפגע ממקלע של טנק ולא מירי צלפים. בצה"ל אומרים כי החיילים זיהו את ג'ארושי כמי שפתח לעברם באש, מאותה מכונית, בימים הקודמים". מיותר לציין כי כמו במקרים רבים, גם כאן הדיווח הישראלי מנותק מהמציאות וכפי שנראה בהמשך – רצוף אי-אמיתות.
ישן 12-06-2015, 09:43

רשיון להרוג: למה הורה אלוף משנה א' לירות באיהאב איסלים בן ה-17?

http://mekomit.co.il/%D7%A8%D7%A9%D...99%D7%94%D7%90/

בני משפחה עומדים במרפסת ומדברים. מפקד כוחות צה"ל באזור מורה לפתוח באש צלפים לעברם. אח אחד נהרג, השני מאבד עין. בחקירת מצ"ח, המפקד לא מסביר את הפקודה. התיק נסגר, המפקד מקודם. בחודשים הסמוכים נהרגים אזרחים נוספים באותו האופן, באותה הגזרה. אין אשמים. תחקיר שלישי בסדרה

אישית לוחצת

סוף יוני 2004, דמדומי האינתיפאדה השנייה. כוחות צה"ל עסקו בפעילות נרחבת באזור שכם, תחת שם הקוד "אישית לוחצת". מדי לילה היו נכנסים חיילים לעיר ולמחנות הפליטים באזור ועוצרים עשרות תושבים פלסטינים שנדרשו לשיחה עם רכזי השב"כ. חיילים שהיו שם מתארים תקופה אינטנסיבית, מלאת "אקשן", שגם גבתה לא מעט קורבנות, בעיקר בצד הפלסטיני.

בליל ה-25 בחודש, בסביבות תשע בערב, יצאו האב ושני האחים למשפחת איסלים מרובע יסמינה למרפסת ביתם. הם דיברו זה עם זה ועם השכנים שמעבר לרחוב כשהם נשענים על המעקה במשך כשעתיים, עד שלפתע פילח כדור את ראשו של איהאב בן ה-17, וכדור נוסף (או שאותו כדור) פגע בעינו של אחיו בן ה-15. רסיסים פגעו גם בראשו של האב ובאחיות הקטנות שעמדו לא רחוק מהם. איהאב נהרג במקום, את עינו של האח לא הצליחו אנשי "ועדות ההצלה הרפואיות" בשכונה להציל, בין השאר בגלל ירי של כוחות צה"ל שמנע מהם להגיע מיד לבית משפחת איסלים.

הדפוס ממשיך לאחר סיום האינתיפאדה

אירועים דומים המשיכו להתרחש גם כאשר רף האלימות בגדה ירד מאוד. עאמר חסן חסן בסיוני, בן 16, נהרג ב-03.03.2006 בעין בית אל-מאא, מחוז שכם, מירי צלף, כשעמד על גג ביתו. מוחמד אחמד מוחמד א-נאטור, בן 17, ואיבראהים מוחמד אחמד א-שיח' עלי, בן 16, תושבי בלאטה במחוז שכם, נורו ונהרגו ב-19.02.2006 כשעמדו על גג ביתו של עלי.

ב-26.2.07 הוטל עוצר על שכם. ענאן א-טיבי, 52, עלה לגג ביתו בצהרי היום כדי לתקן את מיכלי המים ביחד עם שני בניו. כאשר צפו בחיילים בקרבת מקום החלו לרדת במדרגות לכיוון ביתם, ואו אז נורו לעברם יריות. ענאן נפגע בצווארו, נפל במדרגות, ונהרג. חקירה לא נפתחה גם במקרה זה. בפרקליטות הצבאית טענו כי באותה עת בשכם "לא היו אמורים אנשים תמימים להסתובב בחוץ" (עמוד 24). זהו טיעון לא רלוונטי היות ובני המשפחה שהו על גג ביתם, ונורו כאשר ירדו במדרגות הבית.
ישן 12-06-2015, 09:44

רשיון להרוג: לאן נעלם החייל שירה בגבו של זכריה דראגמה?

נהג מונית נורה בגבו על ידי חייל. החוקרים נכשלו במציאת היורים, למרות שזהותם הייתה ידועה. שש שנים אחר כך צצים לפתע היורים כעדים מטעם ההגנה בתביעה אזרחית שהוגשה על ידי המשפחה. השופט קובע כי גרסאותיהם לא אמינות ופוסק פיצויים למשפחה. ועדיין, הפרקליט הצבאי סוגר את התיק. אזרח נורה למוות, ואין אשמים. כתבה שנייה בסדרה

http://mekomit.co.il/%D7%A8%D7%A9%D...92%D7%9E%D7%94/

יורים בגבו של דראגמה

ב-4 במאי 2006 עצר זכריה דראגמה את המונית בה נהג לפני מחסום עין-בידאן שליד שכם והחל ללכת את קטע הדרך שאורכו כ-400 מטר עד לצידו השני של המחסום. חודשיים קודם לכן החליט המפקד הצבאי בגזרה להקשות על הנסיעה של התושבים הפלסטינים לשכם, והורה על הצבת ארבעה מכשולים – בורות ותלוליות – שימנעו את הנסיעה בקטע הדרך הזה. מאז הקמת המכשול החלו נהגי המונית לעבור את הקטע ברגל, לחפש נוסעים בצד הנגדי, לעבור איתם את החסימה בחזרה, ולהסיע אותם לכפרי האזור.

כשהגיע דראגמה לקצה קטע הדרך, עצר לשוחח עם נהגי המוניות האחרים שהמתינו גם הם לנוסעים, ובירר כי אין נוסעים המעוניינים להגיע לטובאס. בשעה 16:00 בערך החל לעשות את דרכו חזרה למכוניתו, כשאיתו צועד אדם בשם ראיד פתחי סלאחאת. לאחר שהגיע לתלולית השנייה, במרחק של כמאה מטר מתחילת הדרך, תצפית שהיתה באזור כיוונה ג'יפ ובו ארבעה חיילים למקום. כמה שניות לאחר הגעת החיילים, וללא אזהרה מוקדמת, ירה מפקד הסיור באוויר והחייל השני שיצא מהג'יפ ירה בגבו של דראגמה. מאוחר יותר יטענו החיילים כי הרגישו בסכנת חיים.

סלאחאת התכופף בעקבות הירי וראה דם יוצא מפיו של דראגמה. הוא חשש שהחיילים יירו שוב והתרחק מהמקום במהירות. שני החיילים רצו לכיוון דראגמה, בעוד שני האחרים מנעו מהנהגים בצד המחסום הפונה לשכם לגשת ולהגיש עזרה ראשונה. אחד מהנהגים הפלסטינים הזעיק אמבולנס שפינה את דראגמה לבית החולים בשכם, שם הוא מת מפצעיו.
ישן 12-06-2015, 09:46

רשיון להרוג: למה ירו 29 כדורים לגופם של בני הדודים קוואריק?

שני בני דודים יצאו לאדמתם. מתנחל החליט לעכב אותם וקרא לצבא. ארבעה חיילים הגיעו. אחד מהם רוקן מחסנית על השניים. שלושת החיילים אחרים טוענים שלא ראו כלום. דובר צה"ל טען שבני הדודים תקפו את החייל, וחזר בו. איש לא הועמד לדין. כתבה רביעית בסדרה

http://mekomit.co.il/%D7%A8%D7%99%D...A8%D7%99%D7%A7/

בתחילה פירסם הדובר כי "סוכל פיגוע קלשון במחסום", שבמסגרתו ניסו שני מחבלים לתקוף חייל בעזרת קילשונים. אחר כך נאלצו בצה"ל להודות כי הדיווח לא היה מדויק, וכי החיילים הותקפו באמצעות בקבוק ומזרק. עם כל דיווח הווליום ירד, עד שבאחרון, יום למחרת האירוע, כבר לא היה מדובר כלל במחבלים אלא בשני צעירים שעוכבו על ידי מתנחלים אחרי שנכנסו לאדמתם ללא תיאום. אבל הסיפור של דו"צ כבר התקבע. כל פלסטיני הוא מחבל עד שהוכח אחרת.

השתלשלות האירועים, שהובילה לרגע בו רוקן חייל לחוץ 29 כדורים לתוך גופיהם של שני בני הדודים סאלח ומוחמד קוואריק – חקלאים שקמו בבוקר לעבד את אדמתם – מלמדת על המחיר האפסי של חיי פלסטינים בשטחים. החל מיוזמה אישית מפוקפקת של מתנחל בעל עבר פלילי עשיר, דרך יורה אחד היפראקטיבי ועד שלושה חיילים שלא זוכרים כלום, ושהצליחו להחמיץ את כל 29 היריות.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://d2cugjmsg1fopp.cloudfront.net/wp-content/uploads//2015/01/carcontradiction-755x1024.png]
ישן 12-06-2015, 09:48

רשיון להרוג: למה איש לא עמד לדין על הירי באיברהים סרחאן?

כח דובדבן מבצע מעצר במחנה פליטים. סטודנט צעיר להנדסה יוצא מביתו לתפילה, נתקל באחד החיילים, נבהל ומתחיל לברוח. החייל יורה בו בניגוד לפקודות. משתתפים שונים באירוע מוסרים גרסאות שונות, אבל מצ"ח לא טורחת לעמת אותן זו עם זו. הפרקליטות הצבאית מחליטה לא להעמיד איש לדין. כתבה חמישית בסדרה

http://mekomit.co.il/%D7%A8%D7%A9%D...99%D7%A8%D7%99/

התושבים לא יודעים שהאזור הוכרז כסגור

איברהים סרחאן, סטודנט להנדסה בן 21, גר במחנה הפליטים פארעה הסמוך לטובאס שבצפון השומרון. על פי תיק החקירה של מצ"ח, בסביבות השעה ארבע בבוקר של ה-12 ביולי 2011, פשטו כוחות יחידת דובדבן על המחנה. הם לא כרזו או הודיעו על נוכחותם, אך הגדירו לעצמם מתחם סגור באזור מסוים של הישוב, מבלי ליידע את התושבים. שני רכזי שב"כ התלוו לכח, שהיה אמור לחפש ולעצור חמישה מתושבי המחנה. חוליה אחת, שמנתה שלושה חיילים, הוצבה בנקודה מסוימת על אחד הצירים שהובילו למתחם. ח', מפקד החוליה, החליט להסתיר את חייליו בחצר אחד הבתים כדי לא לעמוד על הכביש. מדי פעם, הוא מספר בעדותו, הוא יצא מהחצר כדי לראות מה קורה. באחת מגיחותיו הוא ראה את סרחאן, שהגיע מאחת הסימטאות שמחוץ למתחם הסגור בדרכו לתפילת הבוקר במסגד.

רס"ן ע' היה מפקד צוות במהלך הפשיטה על מחנה הפליטים. בחקירתו מסרב ע' לספר לחוקרים מי ירה בסרחאן, למרות שזהותו של היורה ידועה ומוסכמת על כל המעורבים. הוא גם מסרב לענות לשאלות החוקרים לגבי חוקיות הירי. מה שהוא כן מסכים לספר זה שלא הוטל סגר רשמי על המחנה, ואף לא על ה"מתחם הסגור". לא היו כריזות, ולמעשה איש לא ידע שאסור להסתובב באזור זה. את הדברים מאשר גם חייל נוסף, סמ"ר י', שאמר "לא כרזנו או משהו. פשוט ביצענו הסגר על מקום מסוים על מנת לבוא כגורם הפתעה".
ישן 12-06-2015, 09:49

רשיון להרוג: למה יאסר א-טמייזי נורה למוות?

אדם נעצר כי לא נשא תעודת זהות. כמה שעות אחר כך, בעודו כפות ועצור בבסיס צבאי, הוא נורה למוות. מסמכי החקירה, המתפרסמים כאן לראשונה, חושפים סתירות בעדותו של החייל היורה. עדויות אחרות מעוררות ספקות לגבי גרסתו. הסמח"ט מסיק כי היו כשלים ושגיאות במעצר. ועדיין, איש אינו עומד לדין. כתבה ראשונה בסדרה

http://mekomit.co.il/%D7%A8%D7%99%D...99%D7%96%D7%99/

-13 בינואר, שנת 2009, בזמן מבצע "עופרת יצוקה", יצא יאסר א-טמייזי, בן 35, לחרוש שטח אדמה הנמצא בבעלות משפחתו סמוך לכפר אידנא. הוא לקח איתו את פיראס, בנו בן ה-6, וחמור שיעזור להם בעבודתם. חיילי מילואים בסיור רגלי שעברו במקום דרשו מא-טמייזי להזדהות בפניהם, ומכיוון שלא הביא עימו תעודת זהות החליטו החיילים לעצור אותו. מפקד הכח, ע', שלח את הילד בן ה-6 לבדו הביתה, וכשניסה א-טמייזי להתנגד, קפצו עליו החיילים, הכו אותו, קשרו את ידיו, והזמינו ג'יפ שיקח אותו למעצר. אשה שעברה במקום ניסתה לדבר עם החיילים, התחננה שישאירו את יאסר עם בנו, אך הם כיוונו עליה את רוביהם וסילקו אותה משם.

במהלך הנסיעה השתחררו האזיקונים איתם נכבל א-טמייזי והחיילים קשרו אותו באמצעות כבל מחשב שמצאו. כשהגיעו למוצב תרקומיא, הושיבו החיילים את העצור על כיסא פלסטיק סמוך לעמדת הש"ג, והפקידו עליו שומר, ר'. עדים שונים מספרים שר' "התעסק" עם א-טמייזי, בעט בו וזרק את בקבוק המים שהובא בשבילו, ר' עצמו מספר על חילופי דברים בינו לבין העצור ועל אלימות שהפעיל כלפי א-טמייזי.כמה שניות לאחר אותו עימות, ירה ר' שלושה כדורים לעבר א-טמייזי. אחד מהם פילח את בטנו והביא למותו זמן קצר לאחר מכן. מאוחר יותר יטען ר' שהעצור השתחרר מכבליו וניסה לחטוף את נשקו, אך אף אחד מהחיילים האחרים שהיו בסביבה לא יוכל לאמת את גרסתו. החוקר הממונה על התיק, אביאל, לא מצא בסתירות בעדותו (להלן) ובממצאים אחרים כל בעיה, ור' לא הואשם בדבר. כך נהרג יאסר א-טמייזי. בנו פיראס, כיום בן 11, נותר יתום.
ישן 12-06-2015, 12:36
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "רשיון להרוג: למה יאסר א-טמייזי נורה למוות?"

שמת לב לגורם שהביא את הדיווח?
יש איזוהי גושפנקא לאמינות הדיווחים שהובאו?
כי כשארגון שבמוצהר משרת קו פוליטי מסויים מציג את המציאות בדרך שמאוד מתאימה לעמות שהוא מנסה ליצור בציבור, זה קצת מחשיד.

במיוחד עם הצהרות כמו "אף על פי כן, אף כתב אישום לא הוגש בתיק, ונומה כיום משמש כאחראי על חיי הפלסטינים בגדה המערבית" כשהעובדה היא שהרשות הפלסטינית אחראית על כ 95% מהאוכלוסיה הרלוונטית.
והגדרה של עבודה לפי נהלי פתיחה באש כהזדמנות לציית לפקודת הרג : "באותם רגעים כבר המתינו שני צלפים כ-600 מטר מהבית להזדמנות לציית לפקודת ההרג שקיבלו."

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:36

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר