לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 19-09-2005, 17:02
  שונרא1 שונרא1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.06.03
מידע "ים של צביעות ובורות"!רון דוחה הטענות על טיוח"בין אם זה בא מיהודי טיפש ובין אם מערבי"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3144258,00.html
אליק רון: ועדת אור שיבשה את חקירת מח"ש
"אני שומע ים של צביעות ובורות", אומר ל-ynet מפקד המחוז הצפוני בזמן מאורעות אוקטובר. בוועדה הממלכתית, הוא מזכיר, לא ישבו אנשי מקצוע: "הם אפילו לא התחילו להבין מה שאמרתי להם, הם לא ראו ראש מתפצלח מאבן ואדם שנשרף מבקת"ב". הוא דוחה בתוקף כל טענה בדבר טיוח, אך מאשים: הציבור הערבי מקופח ומופלה מאז קום המדינה, זו אוזלת יד של הממשלות
חמש שנים לאחר מאורעות אוקטובר, ויום לאחר סגירת התיק במח"ש, מפקד המחוז הצפוני לשעבר אינו איש ממורמר. בסך-הכל, הוא אומר בשיחה עם ynet, הטענות שהעלה בפני ועדת אור התבררו כנכונות, "וממילא לא היו לי תוכניות להיות שר משטרה או מפכ"ל" - שני התפקידים שהוועדה המליצה לאסור עליו למלא.
אבל ניצב בדימוס רון אינו מסתיר את הטינה שהוא חש ביחס לפרשה, ובעיקר - לעיתוי בו מונתה ועדת אור ולהרכבה. "לא היו שם אנשי מקצוע. אמרתי שם דברים שהם אפילו לא התחילו להבין. טענו כנגדי שהפעלתי שלא כדין ולא לצורך צלפים, זה הבל הבלים - חוסר הבנה אלמנטרי. אמרתי להם שהם לא ראו מעולם ראש מתפצלח מאבן ואדם שנשרף מבקבוק תבערה. אסור לשכוח שגם נהרג יהודי מאבן בסיפור הזה. מבחינתי, אין ויכוח בכלל, אבן הורגת - כבר למדנו מדוד וגוליית. הם סיכנו חיי אדם. נפגעה אשה מבית-שאן ועשתה תאונה, נפגע גם שוטר שלי. אז ניתנה הנחייה לירות ברגליים של פורעים מסכנים".
דעה
ועדת אור פסקה כי "הוכח שאליק רון היה אחראי לירי צלפים באש חיה לעבר מתפרעים באום אל-פאחם, ללא הצדקה. הוא הורה אישית על ירי צלפי לעבר מיידי אבנים, ללא הצדקה ובניגוד להוראת המשטרה. מהירי נפגעו שבעה אנשים לפחות, ואחד מהם מת. רון היה אחראי לירי צלפים גם בעיר נצרת". הפרשנות של מח"ש שונה: "לנוכח הפרות הסדר החמורות, האלימות הקשה ותחושת אי הוודאות בה היו נתונים כוחות המשטרה, מצאנו כי לא ניתן לקבוע במידת הוודאות הנדרשת בפלילים כי החלטתו של אליק רון לעשות שימוש בירי צלפים לעבר מיידי האבנים, באמצעות קלע דוד, הייתה שלא כדין. לכן החלטנו לגנוז את התיק נגדו מחוסר ראיות מספיקות".
רון לא מתפלא על הבדלי הגרסאות, אותם הוא מייחס בעיקר לחוסר המקצועיות של חברי ועדת אור בתחום זה. לטענתו, פעילות הוועדה עיכבה את עבודת המחלקה לחקירת שוטרים. "מח"ש אמורים לחקור כל אימת שיש חשד למעורבות של משטרה בעבירות כאלה ואחרות, בכלל זה גם אירועים אלימים שיש בהם נפגעים. ברור שזו הייתה מלחמה, היו זירות שלא ניתן להגיע אליהן, גופות נחטפו, ממצאים נעלמו. ועדת אור שיבשה את החקירה של מח"ש כשהיא דחתה את העבודה שלה בשנתיים. תוסיף את היעדר שיתוף הפעולה מצד המשפחות, והרי לך מתכונת לשיבוש הליכי חקירה. עכשיו, חמש שנים אחרי, ומצפים שתהיינה תוצאות. צריכות להיות ראיות ששוטר מסוים ירה בנשק מסוים, ואז לחקור האם ירה כדין או לא, בצדק או לא".
"ים של צביעות ובורות"
כשהוא משחזר את אותם ימים קשים של פרוץ האינתיפאדה, באוקטובר 2000, רון סבור שהכוחות פעלו כפי שאומנו. "מאות השוטרים ששירתו תחת פיקודי עמדו תחת מצבים שלא הרבה אנשים מבינים אותם, ודאי לא חמש שנים אחרי. אני שומע ים של צביעות ובורות, ולפעמים שילוב קטלני של השתיים. זו הלא מדינה מטורפת בה אירוע רודף אירוע, כל אחד דוחק את קודמו. אירועים חיוביים ושליליים, טראגיים ומשמחים. אנשים נוטים לשכוח, בוודאי בראיה של חמש שנים לאחור. אמרתי אז ואני אומר שוב לכל מיני מלומדים - שיפתחו קצת את ספר החוקים, וילמדו מה זה שיבוש הליכי חקירה".
ניצב בדימוס רון מבין את הצורך במינוי ועדת אור, וטוען שבמקום ראש הממשלה - היה עושה זאת כבר למחרת האירועים. "אהוד ברק הקים את הוועדה רק אחרי שלחשו לו שהערבים לא יצביעו. לי מעולם לא היו לי טענות על עצם ההקמה, אלא רק על העיתוי ועל חלק מההמלצות. למשל, לא היה שם איש מקצוע שיוכל לשפוך אור ולהוסיף מהידע שלו לגבי המטריה הזאת. את החקירה במח"ש ניהלו אנשי מקצוע".
מפקד המחוז לשעבר דוחה מכל וכל את הטענות על טיוח , "בין אם זה בא מיהודי טיפש ובין אם מערבי שעושה את זה בדם ליבו". אבל, הוא מוסיף, "חשוב להפריד בין זה לבין קיפוח ואפליה מתמשכים, אוזלת יד מצד הממשלות. אנחנו דמוקרטיה לכאורה, והם אזרחים. אבל מאז קום המדינה לא הוקם ולו יישוב ערבי אחד, חוץ ממספר יישובים בפזורה הבדואית - וגם זה מתוך אינטרס של המדינה ליישב אותם. הייתה גם ההחלטה המטופשת והמבישה שלא להכיר בפיגוע בשפרעם כאירוע טרור. הרי בצדק קוראים לו מחבל. עושים הכל כדי להיראות אנושיים ויפים, אבל לא פיצו את הקורבנות. איך זה מתיישב?
בהקשר אחר מותח רון ביקורת חריפה על היועץ המשפטי לממשלה, כשהוא לא מכיר בגילויי ההסתה שהובילו לרצח ראש הממשלה. "הוא לא נרצח בגלל כישלון של השב"כ, אלא בגלל מרצח יהודי מתועב מוסת על-ידי רבנים סהרוריים". גם במאורעות אוקטובר, הוא אומר, ההמון הוסת על-ידי קיצונים.

בנימה אישית, מסכם אליק רון, "לא שילמתי מחיר אישי ולא נעשה לי עוול. הייתי פורש עוד קודם, דרשתי להישאר במדים עד תום עבודת הוועדה וכך אישר לי המפכ"ל. יש דברים שאני בהחלט מקבל, גם אם באי-נוחות רבה, בהמלצות הוועדה. למשל, שלא יתאפשר לי להיות מפכ"ל או שר משטרה. הרי לו אני הייתי קברניט, לא הייתי מבצע מינוי שיש לו קונוטציה אינסטינקטיבית כזאת - מינוי כזה ייתפס בקרב ערביי ישראל כמהלך קנטרני ופרובוקטיבי. אני מקבל את זה, ולא משום שאני חש אשם. יש כאן 18% בני מיעוטים. זה חלק מתפיסת עולמי, הייתי עושה אותו דבר".

(19.09.05, 15:12)

נערך לאחרונה ע"י שונרא1 בתאריך 19-09-2005 בשעה 17:31.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 19-09-2005, 18:31
צלמית המשתמש של cancer
  cancer cancer אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.03
מולו יש את גיא רייף שטוען :מח"ש היתה צריכה לגלות מי ירה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי שונרא1 שמתחילה ב ""ים של צביעות ובורות"!רון דוחה הטענות על טיוח"בין אם זה בא מיהודי טיפש ובין אם מערבי""

גיא רייף: מח"ש היתה צריכה לגלות מי ירה

לאחר ההחלטה לא להעמידו לדין מחוסר ראיות אומר רייף: גם אם כמה צעירים התפרעו, זה לא אומר שהם צריכים למות

רייף. ועדת אור קבעה כי ירה אש חיה ללא הצדקה, וגרם למותם של שני אזרחים ולפציעת אחרים

מפקד תחנת משגב בעת אירועי אוקטובר, גיא רייף, אמר בתגובה לסגירת התיק נגדו, כי הוא חש "הקלה מסוימת" אך סבור שהצדק עם משפחות ההרוגים עדיין לא נעשה.

"גם אם כמה צעירים התפרעו, זה לא אומר שהם צריכים למות. מה שצריך להדליק נורה אדומה למשטרה ולמח"ש, זו העובדה שכל כך הרבה שוטרים ירו, ובסופו של דבר הכחישו שירו והשתמשו בירי חי. אני היחידי שאמרתי שיריתי, אבל אני ממשיך להגיד שיריתי ולא הרגתי אף אחד. גם המשפחות וגם המשטרה עצמה חייבים להגיע לחקר האמת ולדעת מי ירה".

מח"ש החליטה לסגור את תיק החקירה נגד רייף, משום שלא ניתן היה לקבוע בוודאות הנדרשת בפלילים, כי הירי של רייף הוא שגרם להריגתם ופציעתם של האזרחים בתקרית. בנוסף טענו במח"ש, כי קיים ספק בשאלה האם הירי שביצע רייף נעשה ללא הצדקה, שכן נסיבות האירוע איפשרו לרייף כחוק לירות לעבר פלג גופם התחתון של המתפרעים. לא ניתן היה לקבוע, האם רייף כיוון את הירי לעבר פלג גופם התחתון של המתפרעים ופגע שלא במתכוון בפלג גופם העליון, או שהירי אל פלג גופם העליון בוצע במכוון.

בכך חלק צוות החקירה על המלצות ועדת אור, שקבעה במסקנותיה כי במהלך האירוע רייף נקלע למצב שאותו היה מסוגל למנוע, של התעמתות עם עשרות מתפרעים הזורקים אבנים. באותו אירוע עשה שימוש יתר באש חיה לכיוון המתפרעים ללא הצדקה, וגרם למותם של שני אזרחים ולפציעתם של אזרחים נוספים

http://www.haaretz.co.il/hasite/pag...0&itemNo=626205
והוא אחד שהיה בשטח ונפגע ממסקנות ועדת אור, כך שאם כבר
יש דעה שאפשר להעריך כאמינה זו הדעה הזו

נערך לאחרונה ע"י cancer בתאריך 19-09-2005 בשעה 18:37.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:11

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר