לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-09-2005, 11:32
  jamoosy jamoosy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.09.05
מאמר גיבוש חובלים 11/09 מאמר מקיף ומעניין

גיבוש חובלים 11/9/05
לפני שאני מתחיל בסיפור הגיבוש וטיפים חשובים הנה כמה דברים חשובים שחלק חובה וחלק מאוד רצוי להביא לגיבוש:

- בגדי החלפה לכל יום + בגדים בהיכון – ראיתי כמה ששכחו להביא..

- טייץ (או שאומרים טייטס) – אני אישית הסתובבתי מהיום הראשון עד האחרון על אותו טייץ, וכמובן לא התקלחתי ולא היה לי בכלל שפשפת! ושפשפת לפעמים יכולה להרוג אנשים בגיבושים אז כדאי מאוד לקנות טייץ לבנים.

- משחה נגד שפשפות – רצוי מאוד

- מגבונים לחים ונעימים – לדעתי חובה!

- פנס ולבדוק שהסוללות מלאות

- אזיקונים, סכין, לדרמן וכל הדברים שיכולים לעזור לכם לשפצר

- מברשת + משחת שיניים ליום האחרון

- כפכפים – ליום האחרון

- עטים – חשוב מאוד!! חלקכם יידפקו עם עפרונות דפוקים.

- אוכל!!!!! ובעיקר חטיפי אנרגיה וכאלה + סוכריות גומי ונחשים וכאלה בשביל לעלות סוכר במסעות.

- ספר טוב בשביל השעות הרבות שחלקכם יצטרך להמתין בסוף הגיבוש הייתי אומר גם נגן מוזיקה אבל יש סכנת גניבה..

- הרבה מצב רוח קרבי ומוטיבציה וכמובן לישון טוב טוב בלילה! לכו מצדי 10 שעות לפני שאתם קמים לישון.

ועכשיו למאמר עצמו:

מגיעים ביום הראשון 135 אנשים לתחנת הרכבת בבת גלים.

כולם חמודים, נקיים, לא עייפים וכמובן לא יודעים מה מצפה להם בימים הקרובים.

אחרי כמה זמן (לא מעט..) מתחילים להירשם באיזו עמדה מאולתרת ליד תחנת הרכבת, ומראים זימון ותעודת זהות, ולאחר שכולם נרשמים מתחילות להגיע הטיוליות של חיל הים (נראה לי שככה קוראים לזה..).

ממלאים את האוטובוס והוא לוקח נגלה נגלה את כל האנשים לב"ח (בסיס חיפה).

ככה כבר עברו להן כמה שעות: הולכים לא מעט ומסיירים בספינות חיל הים ומקבלים הסברים פה ושם וכמובן עולים על ספינה (עלינו על סהר 4.5 כמדומני..).

*טיפ – כדאי להגיע עם תיק רצועות לגב, ככה שלא תסחבו את כל המרחקים הללו בידית נשיאה..)

אותי אישית החלק הזה לא כל כך הלהיב (חוץ מהצוללות המגניבות..).

ככה מחכים עוד קצת זמן, כדי שכל הצוותים שהגיעו באוטובוסים יסיירו בספינות, וכולם כבר מתחילים להתעייף, מה גם שמתחיל להיות חם מהשמש..

ממשיכים ללכת קצת (הרבה) ברגל שוב לטיוליות וישר לבה"ד (בסיס הדרכה...).

מגיעים לבה"ד!!!!!!!!!!!!

באוויר יש כבר ריח של גיבוש (חוץ מהעובדה שכל החיילים, שהם לא חובלים, צועקים לנו משהו בסגנון: "אל תעשו את הטעות הזאת" או שסתם צוחקים עלינו.. קנאים..).

מגיעים למגרש ליד בית החובל אותו עוד תכירו רבות בגיבוש...

מתיישבים ומחכים עוד קצת, לאחר מכן כמה דברי פתיחה לא חשובים ומתחילים את הגיבוש לאחר שנחלקים לקבוצות.

בשלב מסוים (שאני לא זוכר כל כך מתי הוא היה..) הולכים כולם לאפסנאות ומקבלים – נשק (זה כמובן לא ממש נשק אלא סתם יציקת עופרת מסכנה ומעצבנת מאוד שכמעט ולא תפרדו ממנה בימים הקרובים), חגורת הצלה (שתשמש אתכם אך ורק ליום שני – היום ים..) וקיטבג (שכולל בתוכו – 3 סטים של מדים, תד"ל (תיק דרך לחייל), כובע, חגורה, וחגורת מימייה כזאת עם שתי מימיות).

*טיפ – החלק הזה ממש ממש חשוב! תדאגו שכל הציוד (לפחות רובו) יתאים עליכם בול – זתומרת חולצות ומכנסיים (אם זה גדול מדי אז לא נורא אבל אם קטן אז כן!) וששום דבר לא קרוע! כדי שתחליפו במקום עם האפסנאי מכיוון שאחר כך לא יהיה לכם עם מי לדבר! אני החלפתי את המדים וזה יצא לי ממש טוב בגיבוש, אבל לא דאגתי למימייה וקיבלתי בית מימייה קרועה! וזה היה מבעס כי כמעט כל פעם שרצתי בגיבוש החזקתי מימייה אחת ביד..).

כאמור מגיעים אל מפקדי הקבוצות, המילואימניקים!

*טיפ חשוב ביותר – חבר'ה, המילואימניקים הם אלו שייקבעו את עתידכם! אך ורק הם (וכמובן תוצאות המבחנים שלכם ובכלל נתונים קודמים עליכם), אבל בגדול הם הדמויות החשובות בגיבוש!

החבר'ה הצעירים יותר, אלו שיתזזו לכם תאמאמא שלכם בגיבוש, הם אך ורק אחראי משמעת, מה שאומר שהם לא יכולים לתרום לכם אלא רק להזיק! מזה אומר? שתהיו טטלה לידם כלומר אין צורך כל כך להתבלט ולבזבז את כל האנרגיה שלכם על התיזוזים המפרכים, אבל גם לא להיות פדלאות או לא להראות מוטיבציה, או חלילה לדבר איתם או גרוע מזה להתחצף כי אז המספר שלכם נרשם וזה רע, רע מאוד...

כמובן זה שלב שכבר נפטרנו מהציוד שלנו שהוכנס לאוהלים (*טיפ שהוא לא חובה – תתמקמו באוהל כמה שיותר בפינות האוהל ומרוחקים מהשאר.. זה יעזור לכם לשמור על הציוד שאחרים מניאקים לא ייקחו לכם, וגם יהיה לכם בד"כ סבירות גבוהה יותר לשקט ולפחות פנסים בעיניים בלילה..)

המילואימניקים מציגים תדרוך קצר,קצת תיזוזים ובעצם מתחילים תגיבוש!

אני אנסה במאמר הזה לא לעבור שלב שלב כי יכול להיות שהוא משתנה לפעמים בגיבושים וגם בגלל שאני לא זוכר דקה לדקה מה קרה.

אני אנסה לתת כמה שיותר טיפים ולתת ככה אנקדוטות מרכזיות ודברים שחשוב וטוב להזכיר כדי שתעברו את הגיבוש.

ביום הראשון לא היו דברים רציניים, זתומרת רק התחלנו את הגיבוש הרציני באזור הצהריים (עד שהתארגנו עם כל הציוד, והקבוצות והאוהלים וכל הנושאים הטכניים כולל בדיקות רופאים לכולם ומילוי טפסים רפואיים).

אז כמה שעות ראשונות עושים קצת תיזוזים מקבלים עוד איזה תדרוך ממפקד שמסביר לכם כמה שהחיים שלכם הרבה יותר חשובים מהגיבוש הזה ולא לעשות שטויות.

הוא מסביר לא להוריד כובעים ואם הוא תופס מישהו במהלך הגיבוש שמוריד כובע אז חבל לו על הזמן.

הוא גם הסביר איך לפתוח ולסגור אלונקה כשהוא מסביר את הסכנות הטמונות בכך! ודי בצדק..

כשכבר קצת התחיל להחשיך קיבלנו מהמפקדים, כל אחד, חוברת של דפים.

זה נחלק לשתי קבוצות:

1) חומרי למידה – כשכולם קיבלו את אותו החומר בדיוק! שכלל בין היתר דברים שאני זוכר):

- ווסת דלק.

- ניווט אסטרונומי.

- התפלת מים בספינה.

- מבנים בים ובכלל כמה דברים שקשורים לים כמו סוגי חתירות וכאלה.

- G.P.S

זה מה שזכור לי נכון לרגע זה – אני לא אפרט על כל נושא כי אתם כבר תקבלו עליו חומר וגם כי אני לא כל כך זוכר במדויק ואין צורך שאני אסביר פרטים שאולי הם לא נכונים בקיצור אתם כבר תקראו.

2) חומרי הרצאה – אלו הנושאים הכביכול בעיתיים.

כל חניך קיבל נושא שונה, וכמובן קשה ולא ברור (כל מיני דברים שכמובן קשורים לים

ולחיל הים כמו נושאי ניווט, מלחמות, היסטוריה ימית, ועוד כהנה וכהנה דברים משעממים.)

*טיפ קצר – לא לדבר בשום אופן עם המפקדים על מה שקיבלתם או לבקש משהו אחר – תתמודדו עם מה שיש לכם! אם תבקשו משהו אחר אני בספק אם תקבלו וגם אם כן זה לא יהיה נושא יותר טוב והכי חשוב זה יפגע בכם.

המפקדים אומרים לכם שבזמנכם הפנוי (שכמעט ולא קיים!!!) אתם צריכים ללמוד את כל הנושאים!

ולהיות מוכנים החל מלמחרת להרצאה בנושא שקיבלתם + להיות מוכנים להרצאה על נושא אישי שלכם (משהו שאתם עוסקים או מתעניינים בו או שסתם יש לכם משהו להרצות עליו).

הם אומרים לכם שאתם צריכים להיות מוכנים להרצאה בת רבע שעה למרות שבמעשי הם נותנים לכם בין 5-10 דקות גג.

*טיפ – החל מהרגע, לאורך כל הגיבוש, אתם סוחבים אתכם לכל מקום את הדפים האלה! לכן רצוי גם להביא איזה משהו מהבית שיוכל לשמור לכם על הדפים יותר טוב מחתיכת ניילון שאתם מקבלים כדי שתוכלו להיכנס למים גם עם החומר ושזה לא יירטב, וגם כמובן כדי שזה יהיה זמין לכל רגע.

*טיפ נוסף חשוב – המפקדים לא שיקרו לכם! החל מלמחרת בבוקר הם ייבחנו אתכם וגם יבקשו מכם להרצות.

99% מהחניכים לא יהיו מוכנים להרצאה ביום שלמחרת! כאילו אין מצב שבעולם! ככה לפחות אנשים חושבים..

אבל אם אתם רוצים לעלות את הסיכויים שלכם לעבור, לגבוהים ביותר, פשוט תהיו מוכנים למחרת עם הרצאה!

המפקדים מודעים לעובדה ובאמת מוכנים למצב שאף אחד לא יהיה מוכן כדי לתת לכם הרגשה גרועה שאתם אפסים לא שווים כלום ושבחיים לא תעברו כי לא הייתם מוכנים עם ההרצאה..

אז מה שאני אומר שכבר בלילה הראשון, על אף העייפות שתהיו שרויים בה, תשבו על המיטה (עם דגש על לשבת!) ותקראו את הנושא לא משנה כמה פעמים עד שתבינו אותו פיקס ושביום למחרת כשמפקדים ישאלו מי מוכן אתם תהיו היחידים שיהיו מוכנים עם ההרצאה! ותאמינו לי שבו ברגע קניתם הרבה נקודות...

גם כדאי לדעתי לסכם בנקודות עקריות את ההרצאה שלכם כי יש המון המון חומר ללמוד ואם תסכמו בנקודות ובראשי פרקים אתם לא תתפזרו ותצליחו די טוב בהרצאה!

בקשר לנושא ההרצאה – אל תצפו לדעת ולהבין כמעט משהו! ואל תתפלאו אם חלק מהמילים, משפטים ופסקאות פשוט לא ברורים. זה בכוונה!!!! הם צילמו את זה וערכו את זה ככה שלא יהיה כל כך וקריא וכמה שיותר להקשות עליכם! אל תתרגשו! נסו לדלות את המשפטים החשובים ביותר.

לי היה נושא ממש מעאפן "מערכת מאטפן" אין לי כוח להיכנס לזה אבל בואו נאמר שבהתחלה הייתי בשוק! לא הבנתי מה רוצים ממני בחמשת העמודים שבו סופר לי על משהו לא ברור ומלא שמות ותאריכים וכאלה.

אתם צריכים להבין שלמפקדים כמעט ולא אכפת עם ההרצאה הייתה מדויקת ב 100% הם רוצים לראות איך אתם מדברים מול קהל, הם רוצים לראות שאתם עומדים בזמנים שנותנים לכם להרצאה (מאוד מאוד חשוב!) והם רוצים לראות שאתם זורמים ושגם אם טעיתם אתם נראים בטוחים בעצמכם.

מה שאומר שחשוב לדעת את החומר אבל יותר חשוב להיות מוכנים להרצאה – מה שאומר שכשאתם לומדים, כבר תדמיינו לכם בראש איך הולכת להיות ההרצאה ותבנו; התחלה, אמצע וסוף (סיכום).

חשוב שתראו משוחררים, שתדברו עם הידיים (חס וחלילה אל תשימו ידיים בכיסים!!!), אני אישית הלכתי תוך כדי ההרצאה ונראה לי שהם ממש אהבו את זה.

בקיצור יש כל כך הרבה דברים שאתם יכולים לעשות בהרצאה בלי לדעת את החומר.

הנושא שלי למשל היה קשור למלחמת העולם השנייה אז הפתיחה שלי הייתה בלי שום קשר לדפים.

כלומר התחלתי לדבר על מלה"ע ה 2 קצת בתור רקע ורק אז הגעתי איכשהו להרצאה (וככה "שרפתי" כמה דקות מזמן ההרצאה).

חלקכם לא יבין איך ניתן לדבר כל כך הרבה זמן על נושא שאתם לא מבינים בכלל מה קורה בו לכן אני שוב חוזר: אין שום דבר רע בלהוסיף פרטים מידע קודם! וכמובן חשוב לבנות סדר להרצאה כמו שאמרתי וככה המפקד עוד יפסיק אתכם באמצע כמו שלי קרה.

אח"כ תדלו כמה פרטים חשובים ומשפטים מרכזיים אותם תזכרו בע"פ מהלילה!

אני כמעט ולא הזכרתי שמות אנשים וספינות שהיו חשובים להרצאה ולא שמו לב לזה כי לא נתתי שישימו לב לזה! כנ"ל לגבי תאריכים ומקומות (שהיה לי בלאק אאוט באמצע ההרצאה..) ככה שאל תפחדו אם לא תזכרו פשוט זרמו עם זה.

וחשוב לתת זמן לסיכום!!!!!! תקדישו את הדקה האחרונה, שהיא בין החשובות בסיכום, להבהיר בכמה משפטים את עיקרי הדברים ואם אתם ממש רוצים להיות מושלמים ואתם חושבים שאתם יודעים די טוב את החומר תשאירו זמן לשאלות (המפקדים יאהבו את זה אבל אולי גם יישאלו אתכם שאלות מתקילות..אבל עדיין זה טוב).

*טיפ קטנטן – גם אם ההרצאה לא הולכת משהו אל תתבאסו ובכלל, אל תתבאסו משום דבר שלא הולך טוב בגיבוש! יש לכם עוד כל כך הרבה הזדמנויות להוכיח את עצמכם! ואם תתנו לזה קצת להשפיע עליכם תחטאו על פשע כי על זה באמת רוצים לראות! איך אתם מתמודדים במצבים קיצוניים (ובגלל זה גם אם תעשו דברים טובים יכניסו לכם לראש כמה שאתם אפסים וקטנים, או בקיצור צפו לאפס מחמאות במהלך הגיבוש).

חזרנו עוד ליום הראשון – מתכוננים למסע לקראת הערב.

זהו המסע הראשון שהוא ללא ספק קשה ביותר!

המסעות אומנם לא מתבצעים על חול וגם לא מחוץ לבה"ד אבל אתם עושים סיבובים וזה כבר מתסכל כי אין לכם מושג מתי זה יסתיים.

תוך כדי המסע (כשלכל אחד מלבד נשק, יש תד"ל עם שק חול , ושלושה אנשים סוחבים – 2 ג'ריקנים + אלונקה).

אלא שסוחבים את שלושת הדברים הם בלי תד"ל כמובן.

דאגו לשפצ"ר טוב את האלונקה והג'ריקנים למנשאות!!!!!

גם אם בחיים לא עשיתם את זה תראו נכונות לעזור ולעשות קשירות ועניינים.

*טיפ: תביאו לגיבוש, שיהיה לכם מוכן תמיד בכיס: אזיקונים ארוכים! + סכין קטנה (אני לקחתי יפנית שגם זה טוב..). זה מאוד יכול לעזור לכם בדברים שתזדקקו להם, במיוחד בשפצורים ובמשימות.

בקיצור במסע המפקד הולך מקדימה ואתם אחריו כמובן כשמאחורה בד"כ יש את המפקד השני שעוקב אחריכם.

ראוי לציין שנטבלתם חצי גוף במים לפני המסע כדי שתהיו רטובים שזה לא הכי נעים בעולם (ממש לא!)

*טיפ – אל תהיו פלצנים מעצבנים כאלה שצועקים "יאללה יאללה" כאילו בקטנה אחים שלי! זה לא מה שהם מחפשים!

אם אתם רוצים לעזור תעזור בשקט ואפילו תקפידו שזה יהיה בשקט!

בכלל כל דבר שיגרום לכם להתבלט יתר על המידה הוא לא טוב!!!! לכן גם רצוי מאוד שלא תהיו חנתרים (חנת"ר = חניך תורן – זה שאחראי על הזמנים). אלא אם כן זה לא תלוי בכם..

למרות שזה לא קשור זתומרת זה יכול לעזור אבל זה גם מאוד יכול להרוס לכם.. אני אישית לא הייתי פעם אחת חנתר בכל הגיבוש.

ובהקשר לזה עוד טיפ חשוב – תביאו שעון!!!!!!!!!! רצוי כמובן של G-SHOCK.. שעון זה נכס בגיבוש.

תוך כדי המסע עוצרים אתכם מדי פעם לשתות וגם כדי לעשות משימות ודיונים מעצבנים.

שוב חבר'ה הם לא מחפשים דווקא את אלה שמשתלטים!

תהיו חכמים, תדעו להעביר את דעתכם בלי להידחף ולצעוק.

אבל תדעו גם להעיר הערות מדי פעם כדי שיזכרו שאתם קיימים ואל תשתתקו לגמרי.

לפעמים ייתנו לכם משימות ושאלות לדיון, שכמה או כולם יהיו בדעה שונה, לא משנה מה החלטתם שאתם – תהיו סמכותיים! כלומר תראו שאתם דבקים במה שאתם טוענים ואל תתנו כל כך מהר לשכנע אתכם!

כמובן שהמשימות והדיונים יהיו לסירוגין, כלומר רצתם 3 ק"מ עצרתם למשימה, ואז המשכתם ושוב משימה וככה עד סוף המסע שהוא לא כ"כ ארוך למען האמת אבל מתיש ללא ספק.

*טיפ קטנטן – אל תהיו דבוקים למפקד – לי אישית היה כושר יותר טוב מרוב הקבוצה, ולמרות זאת החלטתי לא להתבלט ולא להיות קדימה כל הזמן והעדפתי אפילו להיות כמו עם הרוב באמצע.. אבל גם כמובן אל תהיו אחרונים! ותהוו "נטל על הקבוצה" כמו שהמפקדים נוהגים לקרוא לזה..

מסיימים את המסע ואם אני זוכר נכון אוכלים משהו (כמובן שהכול אוכל זוועתי לא מזין ולא בריא ובתנאים ממש מעפנים – ובזמן קצוב שהוא נע בין 3- 10 דקות).

אח"כ טרטורים עד השינה בעצם.

*טיפ בקשר לטרטורים, ולמפקדים הצעירים – חבר'ה תהיו כנים!!!!!!!!!!!! זאת מילת המפתח! תמיד תחשבו שרואים אתכם מאחורה! ואם עשיתם משהו תודו.

אל תדאגו אם זזתם בהקשב לא יעשו לכם כלום, להיפך אם תודו אתם בסדר גמור – אז נכון יטרטרו אתכם עוד טיפה ותרוצו או תרדו קצת (הרבה) לידיים אבל אתם אמינים וזה מה שהם בודקים.

לעומת אם עשיתם משהו ולא הודתם ואם פעם אחת נתפסתם – הלך עליכם.

בנוסף לכך – שחקו את המשחק של המפקדים הצעירים ובכלל של המפקדים!

הכול כאן בגיבוש זה משחק גדול – זה משפט המפתח מעל לכל המאמר הזה.

זהו משחק ונכון תוך כדי המשחק יעלו לכם המון ספקות (כמו שלי היה) וכל מיני דברים כמו "מה אני עושה פה בכלל ויכלתי להיות בבית.." או כל מיני מחשבות שאגב לפעמים זה טוב קצת לחשוב עם עצמכם...

וגם כמובן נושא הגעגועים יעלה ותתבאסו שתזכרו בחברה שלכם בזמן שאתם מטונפים ועייפים או סתם מטורטרים ממקום למקום אבל זה התפקיד של המפקדים הצעירים – לשבור כמה שיותר מכם! והם באמת מצליחים לפעמים.

אז פשוט שחקו איתם את המשחק, תהיו רציניים ותכבדו כל דבר שהם אומרים.

עוד משהו חשוב – בכל המסדרים והעניינים עם המפקדים הצעירים (שזה בערך חצי מהגיבוש) ובכלל בזמנים המתים שאתם פשוט עומדים בהקשב תקדישו ללמידת החומר בראש, ממש תריצו את הנושא בראש! וכמובן ללמידת ההרצאה.

זתומרת תחשבו ותנסחו לכם בראש איך לפתוח את ההרצאה , מה להגיד, איך לסיים וכל מה שקשור לזה, ותוך כדי גם תרוצו קצת אבל זה לא נורא הכי חשוב ללמוד את החומר, זה הזמן הכמעט יחידי שלכם.

טוב בקיצור הגענו לסוף היום הראשון הולכים לישון בסביבות 23:00 לילה טוב!

*טיפ – אל תקדישו הרבה זמן לסידור המקומות שלכם והתיקים שלכם – יהיה לכם מספיק זמן לקראת סוף הגיבוש כרגע תתפנו מהר, תתלבשו מהר, וישר תכנסו למיטה אפילו עם מדים ליום השני כי יקפיצו אתכם כמובן בכמה דקות ולא יהיה לכם מספיק זמן להתלבש נורמאלי.

חשוב חשוב חשוב חשוב – להביא פנס עם סוללות מלאות וטובות, ואם אפשר אפילו את הפנסי קריאה שהרבה יותר נוח לקרוא איתם!

אז אחרי שהתארגנתם במיטה ותוך דקה יסגרו עליכם את האור - ישר בלי לחשוב! על אף העייפות תקראו את החומר הלימודי!

תגדירו לכם זמן מדויק ללמידת החומר הלימודי והכי חשוב כמו שכבר אמרתי – זמן ללמידת החומר של ההרצאה!

*טיפ קטן – ביום הראשון אל תלמדו על וסת הדלק ועל ניווט אסטרונומי מהסיבה הפשוטה שיום לאחר מכן זתומרת ביום השני יכניסו אתכם לחדר ממוזג ומסריח מזיעה (שהיא שלכם) לסרטון עם שני הנושאים האלה שהמבחן עליהם ייערך ביום השלישי.. ככה שאין טעם ללמוד (עדיף ללמוד את שני הנושאים האלה בלילה השני..).

*עוד טיפ קטנטן ללילה – תיקחו אתכם כלומר תביאו מהבית חטיפי אנרגיה! תביאו איזה 10 לגיבוש.

ותאכלו שתיים בלילה שייתן לכם אנרגיה למחרת (וגם למחרת בבוקר תאכלו איזה חטיף מהיר בכמה שניות לפני שיוצאים מהאוהל!)

השקמה!!!!!!

מהר מהר תושקמו ותטורטרו בהתאם! (לא לשכוח לאכול חטיף אנרגיה! או איזה בננה שהבאתם מהבית..)

יום שני זה יום ים.

תהיו מוכנים עם החגורות ההצלה ותלכו למרינה.

כמובן שלא שכחתם שהחומר הלימודי עליכם אטים למים באחד הכיסים, ואזיקונים + סכין וכל דבר שימושי אחר בכיסים האחרים...

אתם תיקחו את הסג"ים (ספינות הגומי) בתור מחלקות לקראת הים.

זה שלב די מעצבן כי לוקח כמה שעות עד שנכנסים למים ואם אתם לא עושים כלום אתם סתם נרטבים, או פשוט עומדים בהקשב המון המון זמן ובוהים בנקודה אחת – זה הזמן המושלם תנחשו למה?! יפה צדקתם! ללמוד על ההרצאה! וקצת לחזור בראש על החומר הלימודי שתבחנו עליו מאוחר יותר).

ביום ים הכיתה שלכם בד"כ תחולק לשניים – כל חצי עם מפקד ותשוטו לכם לים לכמה שעות מעצבנות.

כל הקטע בים בא לבחון את יכולת ההנהגה שלכם על הצוות שלכם.

אתם תקבלו, כל אחד בתורו, משימה לבצע בתוך הספינה.

כמובן שהמשימות לא ממש הגיוניות והדגש הוא (לדעתי) על צורות ושיטות העבודה שבה נקטתם עם הצוות, כשיש לדעתי משקל קטן מאוד למידת הצלחת התרגיל, והרבה יותר משקל לאופן הביצוע.

אתם תקבלו משימות בסגנון של לבנות מנחת למסוק, או לבנות תורן לספינה שלכם ושאר דברים שאני לא ממש זוכר וזה לא ממש משנה.

ברגע שקיבלתם משימה אתם אלא ששולטים על הצוות!

חשוב – להקפיד על הזמן זתומרת להראות שאתם שולטים בזמן ומודעים אליו!

כשאתם מדברים עם החברים שלכם ו"מפקדים" עליהם תראו נכונות להקשיב להם אבל גם לא יותר מדי, ותהיו החלטיים נחושים ואסרטביים מספיק כדי להתחיל את המשימה בזמן ולשאוף כמה שיותר לסיים אותה בהצלחה! נכון שב 90% מהמשימות לא תצליחו בסופו של דבר אבל תעשו הכול כדי כן לצלוח את המשימה.

תפעילו את הצוות שלכם טוב, תחלקו אותו לקבוצות עבודה אם צריך (המפקדים יאהבו את זה..).

ותקוו להצליח! וגם אם לא אז לא נורא..

בגמר הזמן המפקד, בזמן ששאר החבר'ה יפרקו את מה שבניתם, ישאל אתכם שאלות על המשימה (שאלות שחוזרות על עצמן לאורך כל הגיבוש כשיש משימות הנהגה..).

הוא שואל איך היה, ומה הייתם משנים באיך שפעלתם, ואם היה לכם יותר זמן אתם חושבים שהייתם מצליחים וכו'..

חשוב להדגיש שהמשימות מבוצעות מהחומרים שבספינה, משוטים, חבלים אישיים שתקבלו בתחילת הגיבוש, חולצות, ושאר הדברים שתוכלו להשתמש בהם (כמו אזיקונים למשל..)

כשאתם מונהגים ע"י מישהו אחר בבקשה אל תהיו מעצבנים!

תנו לו את המשימה ותשתדלו לא להשתלט לו על המשימה! תציעו הצעות תנסו לעזור ותבצעו את מה שמוטל עליכם על הצד הטוב ביותר ואל תהיו מניאקים כי גם זה נרשם אצל המפקד, ויותר חשוב אצל החברים לקבוצה.

בשלב מסוים לוקחים אתכם אל סירת ההקאות המפורסמת!

נכנסים כולם לתוך אוהל כזה ששט במים (שזה למעשה סירת הצלה לפי מה שהבנתי..).

אתם נכנסים כולכם (משהו כמו 15-20 בסירה..), המפקד ששם אומר לכם להוריד שעונים ולהיות על הברכיים, כשאתם יושבים ורואים רק את המעטפת של הסירה ואת שני החברים שלידכם

המפקד סוגר את פתחי הסירה הקטנה והמוזרה הזאת ואתם פשוט צריכים להיות בשקט.

לי אישית ההרגשה הייתה ממש לא נעימה! חלק מהחבר'ה הקיאו והאמת?! הלוואי ואני הייתי מקיא! הייתי מרגיש הרבה יותר טוב!

אל תדאגו לא אכפת להם אם אתם מקיאים או לא , זתומרת אני מכיר אנשים שעברו והקיאו וזה לא ממש קשור.. זה חלק שיכול פשוט לשבור אתכם.

הצחנה במקום לא ממש נעימה, חבר'ה מקיאים עליכם ואתם רואים שאריות של מה שאכלתם כמה שעות מוקדם יותר, ובכלל הספינה מתנדנדת כל הזמן ולי אישית ההרגשה לא הייתה משהו (בלשון המעטה..).

אחרי 25 דקות בערך המפקד מפסיק אתכם (אגב שמעתי שסיפור שבמחלקה מסוימת אף אחד לא הקיא אז המפקד נכנס לעשן סיגריה בפנים חחח).

בכל מקרה אתם מתיישבים ונותנים לכם 10 דקות לאיזה סיפור עם שאלה (למיטב זכרוני זה היה הסיפור על המטוס שהתרסק ויש לכם 15 פריטים בערך ואתם צריכים לקבוע סדר חשיבות לפריטים שיש לכם..).

בקיצור 10 דקות לקבוע תשובה עם עצמכם.

אח"כ עוד איזה 10 דקות לקבוע פתרון קבוצתי כל אלה שבתוך סירת ההקאות וזהו למעשה.

אגב אתם תשימו לב שבזמן שתהיו בסירת ההקאות יש סירת מנוע בסמוך אליכם – זה בכוונה! הם עושים לכם גלים כדי שתקיאו ותרגישו כמה שפחות טוב אז אם תשמעו את הסירות תזכרו שהם מנסים לשבור אתכם שוב.

לאחר שסיימתם, וגם רשמתם את התשובות שלכם על דף והבאתם למפקד, יוצאים מסירת הטינופות הזאת וממשיכים עם המשימות הצוותיות.

לאחר שכולם מסיימים בעצם סיימתם עם היום ים ואתם חוזרים לחוף.

מדי פעם המפקד ייתן פיקוד למישהו מכם לפקד על הסירה ולהגיע למקום מסוים בזמן מסוים.

בד"כ הזמנים לא יהיו הגיוניים אבל שוב – תראו נחישות ורצון וגם תבונה מסוימת (תפקדו על צד ימין ושמאל שיחתרו בצורה חכמה..).

וזהו בעצם אל תתרגשו אם לא הצלחתם, אתם לא אמורים בד"כ להצליח..

סיימנו עם היום ים וחוזרים לחוף! מסדרים את הסג"ים ואז בתור מחלקות מרימים אותן (והן ממש כבדות) לכיוון מקום משכנן הקבוע.

אל תהיו מניאקים ותעזרו לכולם ואל תתחמקו! אגב מסתכלים על זה..

התהליך ייקח איזה שעה-שעתיים עד שכל הסירות חוזרות מהיום ים (המחלקה שלי חזרה בין הראשונים..).

לאחר מכן קצת טרטורים, ארוחת צהריים וחוזרים למילואימניקים.

זוכרים שסיפרתי לכם שהם יבקשו מכם להרצות ויצפו לאפס ידיים?! זה הזמן שלכם להפתיע את המפקדים ולאמר שאתם מוכנים להרצאה.

אבל כמו שאתם מבינים בד"כ אף אחד לא מוכן ואז המפקדים מטיחים בכם האשמות ואומרים לכם כמה שאתם גרועים.

ואז עושים כמה מבחנים (כל מבחן הוא אמריקאי ויש לכם לכל מבחן בערך 10 דקות בממוצע..).

המבחנים לא קשים אבל שוב צריך ללמוד את החומר! לשים לב לפרטים הקטנים בכל דבר ולקוות להצליח.

לדעתי היו אח"כ שוב טרטורים, קצת מד"ס – מדריך ספורט שיקרע לכם תאמאמא (שאגב היה מד"ס גם ביום הראשון ששכחתי להזכיר..).

ואם אני זוכר נכון, אחרי טרטורים, אתם מסדרים את כל המימיות והאלונקות שלכם לקראת מסע עתידי.

אני זוכר שמתישהו היינו צריכים להחליף מדים, ואח"כ קצת טרטורים ליד האוהלים, והולכים לישון מוקדם!

לא הם לא ממש מתחשבים בכם, אל דאגה, כי אתם צריכים לקום שוב 6 שעות לאחר מכן.

אני זוכר שהלכנו לישון בדיוק 21:00 והושקמנו בדיוק ב 3:00.

שוב- לא לשכוח לאכול חטיפי אנרגיה אותם תצטרכו! וכמובן ללמוד ולהקדיש שעה- שעה וחצי ללמידת החומר העיוני שנשאר לכם + ההרצאה, למקרה ולא הייתם מוכנים ליום השני (בגלל זה גם רצוי להפטר מההרצאה ביום השני ואז להתרכז בלילה השני אך ורק בחומר הלימודי..).

ההשקמה לא איחרה לבוא ועם קצת טרטורים יוצאים למסע!

המסע עכשיו יהיה, לדעתי, הרבה יותר קשה מהקודם.

פותחים אלונקות ושמים עליהם 9-10 תד"לים עם שקי חול בתוכם!

וזה פחות או יותר, זהו המסע!

בניגוד למסע הקודם לא עוצרים לדיונים אלא רק רצים/הולכים מהר.

תדעו בתור מחלקה לעשות חילופים טובים ואל תהיו מניאקים!!!!!!!!!!! תחליפו את החברים שלכם כשהם צריכים חילוף ואל תלכו לסוף (כמובן שזה גם נרשם אני מאמין..).

אתם לאורך המסע צריך להיות צמודים למפקד, והקצב הוא לסירוגין ריצה מהירה, והליכה מהירה.

אני שמתי סטופר והמסע היה בדיוק בדיוק שעתיים! לא קל...

*טיפ: תיקחו אתכם בכיסים איזה משהו מתוק שיוכל להעלות לכם את רמות הסוכר בדם כדי שיהיה לכם אנרגיה וסוכר לרגעים קשים במסע, אז נכון יהיה לכם נפילת סוכר אח"כ אבל במסע אתם תרגישו יותר טוב.

יהיו לכם הרבה רגעים קשים במסע, האלונקה ממש ממש מעצבנת, ואתם שוב מתחילים לתהות למה לעזאזל אתם עושים את זה ב 4 לפנות בוקר כשיכולתם לישון בסבבה שלכם בבית.

אבל כאן בעצם ייקבע מי חזק בראש ותוכיחו לעצמכם שאתם כאלה!

תדעו גם שברגע שסיימתם את המסע יסתיים כמעט לגמרי החלק הפיזי הקשה בגיבוש (חוץ מהטרטורים כמובן שלעולם לא יפסיקו..).

ולבסוף המסע באמת מסתיים!

אתם כולכם שפוכים וגמורים אבל גם די מרוצים.

הולכים לעשות קצת מבחנים, אוכלים ארוחת בוקר לא מזינה, מטרטרים קצת ע"י המפקדים הצעירים.

ואז יוצאים ליום האחרון עם המילואימניקים.

יום משימות!

היום הזה הוא בעצם המשך ליום ים, רק לא בים!

כל אחד מכם יקבל לפחות משימה אחת להנהיג לקבוצה, אני לא זוכר את כולם אבל זה גם לא משנה!

זכרו שכל הרעיון הוא איך אתם מנהיגים את הצוות ולאו דווקא התוצאה הסופית.

בין לבין אנשים ירצו על הנושאים שלהם!

*טיפ – תהיו ערניים להרצאות חבריכם, לאו דווקא כי זה מעניין, אלא בעיקר מכיוון שהמפקד עלול לשאול אתכם שאלות על ההרצאה כדי לבדוק ערנות והקשבה.

עוד משהו – אל תוותרו לעצמכם! ואל תכנסו לפאניקה כשאומרים לכם להרצות.

תהיו רגועים – אם תהיו רגועים ותראו את זה אז גם ההרצאה מן הסתם תהיה רגועה ומובנת יותר.

תהיו עם חיוך על הפנים, תהיו ערים לזמן ההרצאה שניתן לכם, ותזכרו בכל הטיפים שכבר כתבתי לכם בקשר להרצאה (העמודים הקודמים..).

ככה למעשה יעבור עליכם היום השלישי – אתם כבר תבינו שדי סיימתם את הגיבוש כי כל החלק הפיזי מאחוריכם אבל החלק מאוד חשוב – תראו מנהיגות, עניין, יצירתיות ואני מבטיח לכם שיהיה בסדר.

לאחר שסיימתם אתם מטורטרים כמובן באזור המגרש ולמעשה מרגע זה והילך אין להם מה לעשות אתכם!

אתם בשלב מסוים תלכו לעשות עוד איזה שעת מד"ס עם מדסי"ת שנראית טוב, אבל באותו רגע כמו יעל בר זהר וזהו בעצם אפשר להגיד לכם שסיימתם את הגיבוש!

אתם תטורטרו קצת, תאכלו קצת, תמלאו שאלונים קטנים ותהיה לכם שיחה אישית עם המפקדים שלכם (בה תצטרכו להבהיר שוב כמה אתם רוצים חובלים..).

וזהו.

שבירת הדיסטנס עם המפקדים הצעירים כבר באוויר (למרות שהיא תשבר רשמית רק ב 11 בלילה..).

אני זוכר שעמדנו בח' ואז המפקד הוריד את כולם (זה היה עוד הצהריים) למצב 2 וכולם צעקו: "אני, רוצה, לגור, באלפי, מנשה." ואז "אני, רוצה, לגור, במסד" חחחחח כנראה שזאת איזה עיר או ישוב ממש עלוב אז המפקד התחיל לרדת עליה כי איזה אחד אמר שהוא ממסד.

אתם תתחילו להחזיר את הציוד שלכם לאפסנאות ולקראת אחרי הצהריים כבר תעלו על אזרחי.

אבל המשחק של המפקדים הצעירים עוד ימשיך, וכמו שצפיתם – אתם תטורטרו גם על אזרחי!

נהדר... בכל מקרה זה מה שיהיה בשעות הקרובות.

אתם תעברו (גיבושים שהם לא גיבושונים) שיחה עם בחור בצוללות שהוא חתיכת גבר! הוא יסביר לכם על צוללות דברים מעניינים שדי תביא לכם מוטיבציה (המפקדים הצעירים שהם חובלים לא יהיו נוכחים..).

אתם גם תשאלו המון שאלות לא קשורות ומצחיקות וככה זה בערך יסתיים.

בשלב מסוים המפקדים הצעירים ייכנסו והצוללן יצא ואז הם יתחילו לרדת עליו ועל הצוללות בכלל ויסבירו לכם יפה שצוללנים הם אוכלי קוטג' ומקבלים בתחת חחחח (שבירת דיסטנס כבר אמרנו?).

והם גם ידאגו להבהיר לכם, ובצדק, שהמפקדים בצוללות הם חובלים ויחזירו אתכם לקרקע שחובלים הרבה יותר שווה..

בסביבות 8-9 הגענו למתחם המשאיות כשאתם בטוחים שהדיסטנס הולך להישבר, אבל טעות! המפקדים ישחקו בכם קצת ויצחקו עליכם הרבה (וזה באמת היה מצחיק..).

אתם תרוצו הרבה אבל זה גם יהיה עם חיוך על הפנים.

הם יישאלו אתכם שאלות כאלה מפגרות כמו למשל: "מי אוהב פטמות שחורות" ואז אני זוכר אחד שיצא מהח' של הגיבוש וצעק "אני המפקד! אני אוהב פטמות שחורות ומנושים ורודים"

חחחחחח זה היה כ"כ מצחיק חחחח...

ואז הוא כמובן הריץ את כולם חוץ מאוהב הפטמות השחורות והמנושים הורודים.

וככה זה היה בערך שעה עם כל מיני שאלות כמו מי נפרד מחברה שלו בשבוע האחרון ואז הם קצת יורדים עליהם, וזה באמת קטע חזק מה שהולך שם חחחח אחד מהקטעים הכי טובים בגיבוש היה בשעתיים האלה ליד המשאיות.

בסופו של דבר מתזזים אתכם לחוף (לאיפה שיוצאים לים עם הסג"ים ביום ים..).

אתם כמובן על אזרחי עם תעודות זהות בידיים ואז המפקד כאילו מנסה להפחיד אתכם שאתם נכנסים לים (והוא די הצליח לעבוד עלי והייתי בטוח שזה מה שהולך לקרות..).

אני גם זוכר שבסוף הצטרפו כמה פצועים ומדדים על הרגליים והוא התחיל לרדת עליהם שהם בריצת נכים וכאלה חחחח קשה להעביר לכם אבל באותם רגעים כולנו בגיבוש פשוט נקרעים מצחוק.

אה וכל פעם שנקרעים מצחוק, אחרי שהמפקדים יצאו עם איזה יציאה מצחיקה, הם כאילו חוזרים להיות המפקדים ומריצים את כל מי שצחק חחח אבל כמו שאמרתי לכם – רצים כבר בכיף למרות שאתם כבר גמורים פיזית מכל הגיבוש!

ואז שניה לפני שנכנסתם למים עם תעודות הזהות אתם חוזרים בריצה למאהלים ואז נשבר הדיסטנס אופן סופי!!!! אין זה באמת קטע כיף בגיבוש לראות שהמפקד הבנזונה מניאק שכל כך שנאת כל הגיבוש והוא כל כך התעלל בך, פתאום הוא כזה מצחיק וחמוד חחח.

כולם שם באמת תותחים מהמפקדים, ואנחנו יושבים כולם והם מספרים לנו כל אחד על עצמו (כשברקע 119 מזיין תשכל עוד קצת חחחח).

וזהו סיימתם את הגיבוש בהצלחה!!!

כולם הולכים ללחוץ את היד למפקדים ולצחוק איתם על כל מיני קטעים בגיבוש ואחרי כמה זמן (כל אחד תלוי ברצונו) הולכים לישון לילה אחרון אבל הפעם על אזרחי, באוהלים.

יום רביעי מתחיל!

קמים ומהר מסדרים את האוהלים (מפנים אותם ומנקים אותם).

בחיית חבר'ה שוב אל תהיו מניאקים! נכון שום דבר כבר לא נרשם אבל תעזרו ותהיו חברים ואם כל אחד ירים פעם אחת זה יסתיים מאוד מהר..).

וזהו בגדול הולכים לרחבה, אוכלים ארוחת בוקר כשסוף סוף נהנים קצת מזמן לאכול (אבל האוכל נשאר חרא..).

יש זמן להתקלח ולהתארגן (יותר מדי זמן האמת כי אתם כבר מתים לעוף משם!)

מסבירים לכם מה שהולך לקרות אתכם עכשיו – החלק הגדול הולך להיות מודח מהגיבוש ויכול ללכת הביתה.

והחלק השני יישר כמה שעות (בערך 5-6) בבה"ד וימתין לתשובה סופית כי יש עליו דיונים של כל המילואימניקים.

עומדים בשלשות ומפקד הגיבוש מקריא שמות של אנשים (כשעדיין לא ברור עם מי שמקריא נפל או עבר..).

בסופו של דבר נשארים חבורה מצומצמת יותר של חבר'ה שממתינים לועדות.

וחבר'ה שלצערנו סיימו אבל לא עברו L

נפרדים מהחבר'ה שלא עברו ויש לכם עכשיו המוןןןןןןן המוןןןןןןן זמן לחכות.

תביאו כסף לקנות איזה משהו נורמאלי סוף סוף בשקם, תביאו ספר טוב מהבית ותנסו להשיג עיתונים ולהתעדכן בארבעת הימים האחרונים, ובקיצור תמצאו איכשהו דרך להעסיק את עצמכם.

ואז לאחר כמה שעות טובות מכנסים את כולכם, החלק שנשאר למסדר האחרון.

מעמידים אתכם בסדר מסוים כשלפי הסדר הזה אתם תכנסו לפסיכולוג הגיבוש ולמפקד ביה"ס לחבולים ולעוד כמה אנשים ותוך 20 שניות תדעו אם עברתם או לא (הוא שואל אתכם איך היה ואז פשוט אומר לכם אם עברתם..).

קצת נתונים כלליים:

התחלנו 135.

סיימנו 85.

עברו למסדר האחרון 39.

עברו סופית 29-30.

כנראה שאנחנו היינו גיבוש ממש ממש טוב כי בד"כ עוברים באזור ה 15-20...

וזהו אני נכנסתי והודיעו לי שעברתי ולא היה שמח ממני באותו רגע.

יוצאים החוצה והמפקדים הצעירים שם להוטים אחריכם, ולאו דווקא כי אתם נראים טוב, אלא כדי לתת לכם, כל אחד בתורו, חתיכך כאפה על הגב (מן מנהג לא ברור..).

חלקכם ייפגשו לאחר מכן את המילואימניקים האימתניים לשיחה שהיא כבר ממש בלי דיסטנס, והם קצת מספרים על עצמם מה כל אחד (והם חתיכת אנשים טובים ומצליחים אבל פתאום נראים כל כך שונה על אזרחי..).

אח"כ מתכנסים בבית החובל להרמת כוסית וקצת ברכות חמות ממפקד הגיבוש, ומפקד ביה"ס לחבולים.

כולם באכסטזה ושמחים כמובן.

אוכלים קצת, שותים יין, מקבלים קצת תדרוך מהמדסית לגבי אופן ההכנה לקורס.

קצת החפת ברכות עם החברים, החלפת טלפונים, אייסיקיו וכאלה ויוצאים סוף סוף מהבה"ד אל עבר חצי השנה האחרונה באזרחות...

שיהיה בהצלחה לכולם!

לשאלות, הערות, בקשות עזרה, וברכות:

hovlim4u@walla.com

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
האשכול נעול

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:20

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר