לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-09-2005, 17:17
  bboyoren bboyoren אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.05.04
שלח הודעה דרך ICQ אל bboyoren
שאלה יש לי כמה שאלות....

מאחר והתחלתי ללמוד צילום, עלו לי כמה שאלות לגבי דברים שלמדנו היום. נראה לי שאני הולך לשאול הרבה שאלות ביומיים הקרובים...

1. לגבי העניין של הדפסת תמונה דיגיטלית, נניח ומדפסת מסויימת מסוגלת לפתח ב 300dpi , עכשיו, הקובץ שלי הוא לדוגמא 200*400 ו 72dpi ושוקל 1 מגה . בגלל שאני רוצה להדפיס אותו במדפסת אני אשנה את ה dpi ל 300 (בתפריט image בפוטושופ), עכשיו, אם אני רוצה שהקובץ ישקול אותו הדבר כמו ב 72dpi אני מסמן את האופציה התחתונה ואז שלושת הפרמטרים של רוחב,גובה ו- dpi יהיו מקושרים, לכן על שינוי ה dpi ל 300 האורך והרוחב יהיו קטנים יותר. השאלה שלי היא : איך אני יכול לכוון את ה dpiל 300 ועדיין לשמור על אורך ורוחב הקובץ וגם משקלו ?

2. המורה שלנו אמר שניתן לפתוח קובץ raw בפוטושופ cs2 (ללא פתיחה בתוכנה המיוחדת לקבצי raw) , אבל שצריך "לעבד" אותו לפני זה. הוא לא רצה להכנס לפרטים ואמר שנלמד את זה מאוחר יותר. השאלה היא : מה הכוונה "לעבד" אותו לפני שפותחים אותו בפוטושופ.

3. הוא אמר גם שקובץ tiff תופס יותר נפח בזיכרון מאשר קובץ raw. האם זה נכון ?

*בנוסף נאמר לנו שאנחנו צריכים לרכוש "קסטה 4by5 " לפורמט גדול (לצילומי סטודיו), המחיר דרך המכללה הוא 210 ש"ח. מישהו יודע איפה אפשר לקנות יותר בזול ?
כנ"ל לגבי "מיכל פיתוח" שמחירו דרך המכללה - 140 ש"ח.

אני מקווה שלא שיגעתי אותכם בשאלות, אני פשוט מופצץ במלא מידע חדש וחשוב לי להבין את הדברים.
תודה לעוזרים !

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-09-2005, 18:02
צלמית המשתמש של ArnonG
  ArnonG ArnonG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.01.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי bboyoren שמתחילה ב "יש לי כמה שאלות...."

1. אין קשר בין רזולוציה ל-DPI - רזולוציה היא פרמטר של קובץ ו-DPI הוא פרמטר של הדפסה. לגבי השאלה הספציפית - אין לי תשובה

2. קובץ RAW הוא קובץ גולמי - כלומר מה שהחיישן ראה ללא כל עיבוד מחשבי. לדוגמא WB הוא פרמטר שנקבע בעיבוד. בקובץ RAW הוא לא נקבע מראש ואז אפשר לשנות אותו מאוחר יותר. לעומת זאת הקובץ הוא בפורמט יעודי ולכן אי אפשר לראות אותו כמו JPG אלא הוא דורש המרה לפורמט אחר. זה מה שהוא מתכוון ב"עיבוד" - המרת הפורמט היעודי של המצלמה לפורמט JPG כללי

3. TIFF ו-RAW הם פורמטים דחוסים בדחיסת Lossless (לא אובד מידע בכיווץ - כמו ZIP). יכול להיות ש-TIFF מכווץ קצת פחות טוב אבל זה לא אמור להיות משמעותי.

4. לגבי קסטה של 4X5 ומיכל פיתוח - אני לא מעודכן במחירים האחרונים (יש לי ציוד מלפני הרבה שנים) אבל המחירים נשמעים לי סבירים.

ישן 27-09-2005, 18:49
  rgrg rgrg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.07.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי bboyoren שמתחילה ב "יש לי כמה שאלות...."

היי אורן.. שמח לראות שעולים דברים תוך כדי הקורס בהם אנחנו יכולים לעזור.

1. ישנו קשר עקיף בין רזולוציה לDPI (נקודות לאינטש ריבועי).
הDPI הינו מדד ליכולות הדפסה של מכונות דפוס (ביניהן גם מדפסות ביתיות).
הרבה דברים תלויים האחד בשני.
ראשית כל, הרזולוציה, היא פרמטר של קובץ מחשב. היא לא משתנה. לכל נקודה (פיקסל) יש ערך משל עצמו - שנובע מפרופיל של צבע בו משתמשים (כלומר מספר מ-1 עד מספר מסויים בטווח קבוע מראש).
צפיפות נקודות בהדפסה - זהו פרמטר שני ועומד בפני עצמו.
ישנם שני גדלים שנהוג לעבוד איתם בעבודה על קבצי תמונות מחשב. וניתן במחשב עקרונית לבצע שינוי (לכאן או לכאן) בהם.

כאשר נקודות יהיו "צפופות יותר" - כלומר יותר נקודות באינטש ריבועי - ההדפסה תהיה איכותית (כמובן בתלות של מכונת ההדפסה).
הטווח שבין 72 ל300 DPI הוא הטווח הנראה לעין "בלתי מזויינת"... הטווח האיכותי להדפסה.
יותר מ-300 DPI, העין לא תבחין בהבדל, ולכן אין חשיבות.
פחות מזה, העין תבחין בהבדל ומעברי צבע מסויימים ייראו "רע".

ניתן בפוטושופ כמובן לשנות את יחסי הצפיפות בין הפיקסלים בהדפסה. אני מצרף כאן תמונה לדוגמה של תפריט הדיאלוג תחת Image--> Image Size:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

שים לב במיוחד לסעיף האחרון.
הוא נוגע לאופן ה"סידור מחדש" של הפיקסלים בתוך התמונה וההכנה שלהם להדפסה - כלומר קביעת הצפיפות שלהם - למעשה קביעת הצורה שבה יודפסו - בין אם באיכות גבוהה יחסית או שמא קטנה.

אם מסירים את ה"וי" מהפקודה Resample Image - לא ייתבצע ה"סידור מחדש" - והמחשב לא "יגדיל" את אופן סידור הפיקסלים מחדש על פי צפיפות הנקודות להדפסה.
גודל התמונה יישאר זהה לחלוטין. אם תרצה הסבר נוסף על אופן ה"סידור מחדש" - פיקסלים "קרובים", "קווי" או "ריבועי", אשמח להרחיב בהמשך...

2. RAW כפי שדובר כאן כבר רבות בעבר, הוא קובץ לא דחוס של סיביות הקובעות את ה"מפה הכללית" של התמונה ללא שום תלות בפרופיל מסויים - חומר גולמי עד כמה שניתן - ללא דחיסה, ללא שינוי צבע. אם נשווה לתכנות במחשבים - זו "שפת המכונה" של המצלמה - אותה היא מדברת בצורה הטובה ביותר.

עד לא מזמן, לא היה קל לעבוד עם קבצי RAW בפוטושופ. היו צריכים לעבוד בעיקר על תוכנות מבחוץ - בין אם לשפר את תוצאות הצילום, או כדי להגיע לתוצאות מסויימות שכוונו מראש.

Adobe, מפתחת הפוטושופ, יצאה עם תוסף לפוטושופ שנקרא Camera Raw התומך כרבים מהפורמטים השונים של היצרנים אל אותה שפת-מכונה (הRAW).
כאשר טוענים קובץ RAW כעת לתוך הפוטושופ CS2, עולה מעין דיאלוג כזה, עוד לפני שנפתח הקובץ, ובו היכולות השונות ל"כיוונונים" כאלה ואחרים.
צילום המסך שהעלה עופר מראה עד כמה רחבות האפשרויות שניתן לבצע על קובץ RAW.
ובגלל שזו "שפת מכונה", היא דורשת מעין התאמה - עבור "תוכנת העילית" (הפוטושופ - שמדברת "בשפתנו") - ולמי שמגיע מעולם המחשבים הדבר דומה לפעולת Compile - המרת שפת התכנות - אל שפה מובנת ואל פקודות מובנות.

3. בהמשך למה שכתבתי קודם לכן, RAW הוא "שפת המכונה" - ולכל מכונה מתאימה "שפה אחרת" (כל יצרן יש לו פורמט RAW משל עצמו... עד ליום בו יחליטו "לאחד כוחות" - ונאמר "אמן" לזה... )

TIFF הוא כבר קובץ הכתוב לפי "כללים שונים" הוא כבר נחשב לשפה "גבוהה יותר" שהמחשב עצמו כבר מבין לפענח ללא צורך בפעולת compile. בגלל שהקובץ הזה נכתב על פי תבנית מוכנה מראש (על אף שאין דחיסה) - הדבר לוקח נפח כפול ומשולש (ואפילו יותר) מקבצי RAW - הכל תלוי באיכות הקובץ וברזולוציה שלו.

TIFF נפוץ בעיקר בשימושי גרפיקה או בסריקות איכותיות של נגטיבים לפורמט דיגיטלי (על מנת לא לאבד איכות כמה שניתן).

נערך לאחרונה ע"י rgrg בתאריך 27-09-2005 בשעה 18:54.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:14

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר