לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-10-2005, 19:40
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "השאלה איננה כה פשוטה ומי שלא..."

לקחת על עצמך משימה כבדה.
תוכל להעלות כאן את מסקנותיך הראשוניות?
אתה מנסה לפענח את ההחלפות רק בטנקים או גם בנגמ"שים (כי הרבה כאלו נגנבו) ?
אני מניח שיהיה קשה מאד להרכיב פאזל מושלם היות וטנקים רבים שיצאו מהקרבות הושמשו מחדש (בעיקר בגיזרת רמה"ג) ולפעמים נמסרו ליחידות אחרות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-06-2006, 21:20
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי יחזקאל ניר שמתחילה ב "חטיבה 164 גדוד 106"

המון תודה על האינפורמציה, מספר שאלות ברשותך
1. מה עלה בגורלו של גדוד 106 המקורי, על טנקי השרמן העתיקים שלו ואנשי הצוות שלהם?
2. איזו יחידה תפסה את הטנקים המקוריים שלכם?
3. מהיכן המראתם לאילת - מחניים? חיפה?
4. האם נאמר לכם מדוע עובר הגדוד לחזית הדרום?
5. לאיזה יחידה השתייכו טנקי השוט שהיו בימ"ח אילת?
6. היכן נמצא הימ"ח הנ"ל - ממערב לעיר, באזור בו יושבת היום האוגמ"ר, במרכז העיר סמוך לבסיס חיל הים או באזור התעשיה שבצפון העיר, בערך במקום שבו נמצא היום מרכז הקניות?
7. במה הצטיידה פלוגת החרמ"ש של הגדוד?
8. מי החליף את סא"ל חיים זיו ז"ל אחרי שנהרג בקילומטר ה 101?
9. מה עלה בגורל הטנקים שלכם אחרי שהשתחררתם? האם החזרתם אותם לימ"ח כלשהו או שהורשתם אותם ליחידה אחרת?

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 02-06-2006 בשעה 21:23.
ישן 05-06-2006, 08:06
  יחזקאל ניר יחזקאל ניר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.06
גדוד 106 חטיבה 164 תשובות חלקי
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

1.כאמור, השתבצתי לגדוד במאי 73 כמ"פ (בוגר חטיבה 7 )לאימון הקמה על שוט קל.
2.הטנקים ממחנה נפתלי נלקחו כנראה ע"י חטיבה 7 -כמו שקרה חודשים לפני המלחמה עברתי זאת אישית. הטנקים של חטיבה 7 נשארו בדרום. או חטיבת מילואים אחרת.
3. טסנו מרמת דוד לאילת. מזכרוני רק הפלוגה שלי. שאר הגדוד ירד באוטבוסים.
4. לא קיבלנו הסבר על הירידה דרומה. למעט המציאות שלא היו טנקים בנמצא ולכן נשלחנו לעלות על
טנקים פנויים בדרום.
5. הטנקים באילת היו מיועדים להישלח לסינגפור. היו במצב חדיש.
6. הטנקים היו באוגמ"ר למעלה (המצודה ?)
7. משה גל חזר מבית חולים חזרה לפיקוד על הגדוד.
ישן 22-05-2010, 20:16
  dekelnu@gmail.com dekelnu@gmail.com אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.09
ארבע שנים אחרי..
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

ארבע שנים אחרי ..אם עדיין רלוונטי. גד 106 הוקם במאי 73 בצאלים. היינו בעיקר נחלאים ובינישים.
כשהמפקדים היו שיריונאים אמיתיים. ואנחנו חזרנו למשקים ולתעסוקה. ביום כיפור ניקראנו ליחידות עלינו למחנה נפתלי. הגענו בבקר .לא היו שם טנקים. חלק מהגדוד טס לאילת וחלק ירדנו באוטובוסים .הגענו לאילת לקראת הערב.שם בגוש.. קיבלנו טנקים חדשים לא מזוודים וללא תחמושת כל הלילה התארגנו .ולקראת השעה 0200 התחלנו לנוע על זחלים עד טסה.בטסה למעשה הבנו שאנחנו במלחמה כשירדו עלינו מטוסים מיצריים למחרת לפי מיטב זיכרוני ניכנסנו למארב טילים וחלק מהגדוד ניפגע גם הטנק שלי ניפגע והחל לבעור המגד משה גל ניפצע .ומפקד שלי היה חיים מורנו .שלמעשה היה טנקיסט בכל רמח אבריו .ובזכותו למעשה חלק גדול מאיתנו חזר שלם..חיים זיו זל החליף את משה גל זל שנהרג ממש לקראת סוף המלחמה.אותו החליף אילן ידודה.הטנקים היו מצויינים וסחבו כל המלחמה כמעט ללא תקלות ולמרות שניפגעו הוחלפו חלק מאנשי הצוות והטנק המשיך בליחמה .חצינו התעלה דרך פאיד בסיסי טילים מבואות סואץ נמל עדבייה וגבל עתקה. כל המלמחה הייתי משוייך לכח מורנו .בבלימה בגידי החליף אותנו כו שרמנים.השתחררנו אחרי 151 יום וחזרנו ללחום בחושניה ברמת הגולן.שם איבדנו את הלוחם האחרון זמן קצר לפני הפסקת האש יזהר חופשי זל חבר גרעין לאייל.את השבת האחרונה באפריקה .בילנו לזיכרוני באל עריש. שם במוצש עלינו על רכבת עם הטנקים עד לכור דני.
ישן 16-11-2006, 07:32
  rsternberg rsternberg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.11.06
גדוד 104
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי יחזקאל ניר שמתחילה ב "חטיבה 164 גדוד 106"

הייתי מט"ק בפלוגה ו' של גדוד 104.
ערכנו אימון הקמה בפברואר- מרץ 73.
צוות המט"קים היה מורכב מיוצאי גד' 82 (אני ביניהם) ומדריכי קמ"ט. כולנו היינו קצת לפני שחרור.
גויסנו ב 6 באוקטובר בלילה והוסענו למחנה נפתלי.
הטנקים שלנו כבר לא היו שם ואז ירדנו באוטבוסים לב"ש.
הפלוגה שלי קיבלה טנקים של חט' 7שעמדו ללכת לטיפול. את הכלים קיבלנו בשדה תימן.
פלוגה אחרת קיבלה טנקים בשיבטה ופלוגה שלישית באילת.
נאמר לנו שננוע דרומה. חלק מאיתנו ישארו במחנה נתן וחלק בשיבטה. ואם יתפתח משהו בסיני, אז נמשיך בתנועה לשם.
ביום א' 7.10.73 אחה"צ יצאנו משדה תימן. נסענו על זחלים.
במחנה נתן אפילו לא עצרנו.
בשיבטה נפגשנו עם הפלוגה השניה של הגדוד והמשכנו על זחלים לסיני.
משדה תימן יצאנו 12 טנקים.
לסיני הגענו 5 טנקים בלבד. כל השאר נתקעו בדרך בגלל כל מיני תקלות.
נכנסנו לקרב ב 8 באוקטובר בלילה.
ישן 22-10-2005, 20:52
  idithho@015 idithho@015 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "סד"כ צה"ל במלחמת יום הכיפורים"

לשאלתך טל גדוד 39 הוביל את התקפת הנגד - המאמץ המשני במסגרת חטיבה 4 של אל"מ יעקב הדר - פפר בציר מעלה גמלא בואכה מזרעת קוניטרה ( צומת דליות ) ומסם למרחב גבעות חמר. המג"ד סא"ל יואב וספי ז"ל נהרג בנסיון פריצה כושל בציר"פלג" כעבור מס' ימים.לאחר מכן לקחו טנקי הגדוד חלק בלחימת החטיבה באזור תל אל מל ותל ענתר - גם אל מול חטיבה 40 של השריון הירדני.

לעניין הטנקים אז ככל שאני יודע גדוד 77 71 ( במקור משתייך לחטיבה 460 ) ו82 צויידו בטנקי גדוד 39 וכן 96 ו278 של חטיבה 179. הגדוד השלישי של נחטיבה- גדוד 266 הינו גדוד המילואים הראשון שנכנס ללחימה בציר הנפט ובציר סינדיאנה - רמתנייה ע"ג טנקיו המקוריים שהושארו מזווודים עקב תרגיל שבוצע טרם המלחמה לבחינת גיוס החטיבה.

הבעייה נוצרה כאשר התגייסו הגדודים הנ"ל שלהערכתי צויידו בטנקי חטיבה 164 - השאלה המעניינת היא במה צויידו גדודי 164- 104 106 ו183? להזכירכם טנקי 198 נותרו בשבטה טנקי 82 במחנה נתן ועדיין חסרות מסגרות שוט? אגב גם טנקי 196 נותרו ללא צוותים - על מה לפיכך צויידו הטנקיסטים של 196 ולמי נותרו טנקיהם? ( מג"חים ).
ישן 25-10-2008, 21:16
  משתמש זכר דני קריאף דני קריאף אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.06
צבאי מידע מעניין מאד שמעטים ידעו עליו
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "לשאלתך טל גדוד 39 הוביל את..."

אכן מידע מעניין שרבים מהלוחמים וגם ההיסטוריונים לא ידע ולא הכיר.
באותו הקשר
יואב וספי הי"ד היה המ"פ שלי בפלוגה ז' גדוד 184/14 בשנת 1968 ולאחר מכן הוא היה הסמג"ד של הגדוד .
יואב שעשה הסבה לשריון לאחר שהוא הגיע מסיירת שקד איש נעים הליכות מקצוען מהשורה הראשונה בנושא חי"ר וניווט - בטנקים הוא לא הבין וגם הוא לא הסתיר את העובדה.
היו ביננו יחסים של אב ובן משום שהוא היה מבוגר ממני בהרבה שנים והייתי ילד הטיפוחים שלו ,בכל תקרית או יום קרב בתעלה יואב כמ"פ וכסמג"ד שלא היה אמור להיות בקו הראשון תמיד היה בחוד החנית ותמיד התעקש על כך שאני אלווה אותו לא אשכח לעולם את אמירותיו החוזרות ונישנות אני רוצה רק את הילד קריאף צמוד אלי כי אני סומך רק עליו שהוא ישמור לי על התחת ....
יהי זכרו ברוך.
ישן 22-10-2005, 21:32

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "סד"כ צה"ל במלחמת יום הכיפורים"

לעניין חטיבה 164 ( הראל) - חטיבה זו השתייכה יחד עם חטיבה 9 הממוכנת של אל"מ מוטקה בן פורת לאוגדה 210- האוגדה הצעירה ביותר שהוקמה במערך טרם פרוץ המלחמה. טנקיה להערכתי ואני מדגיש רק להערכתי הוקצו לגדודים 39 שכאמור נלחם במסגרת חטיבה 4 וכן ל96 של סא"ל ישראל לוין שנלחם בציר קצביה - צומת משתא וכן לטנקי גדודו של יוסי עמיר שנלחם בציר הישובים ולאחר מכן הצטרפה אליו חטיבה 9 ופקדה על הגדוד.

חטיבה 164 ליקטה למעשה טנקים - וזהו הנעלם הגדול שלי , למרות שיש כפי שראית מס' כיוונים אפשריים, והוכפפה למעשה לאוגדה 252 המדוללת כאשר היא מקבלת את גזרת האחריות אל מול הארמיה ה- 3 במרחב מוצא הג'ידי ולמעשה מבצעת הגנה בגזרתה. במארב הידוע שביצעה אוגדה 162 לחטיבה 25 המצרית לקח גדוד 183 בפיקודו של סא"ל חגי כהן חלק בהשמדת החטיבה המצרית. לאחר הצליחה ל'אפריקה' הועברה כידוע אוגדה 252 לגדה המערבית בשמשה מאמץ משני ואבטחת אגף מערבי לכוחות אשר התקדמו דרומה בואכה העיר סואץ ונמל עדביה. החטיבה עברה לגדה המערבית עם שניים מגדודיה כאשר השלישי נותר במסגרת כח 'גרנית' שנועד להגנה מול המרחב שנכבש ע"י הארמיה ה- 3 בגדה המזרחית בסיני.
ישן 22-10-2005, 23:00

תגובה
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "לעניין [font=Verdana]חטיבה..."

בוא נעשה פה קצת סדר

פיקוד צפון

חטיבה 7
גדוד 77 -> גדוד 39
גדוד 82 -> גדוד 96
גדוד 71 -> גדוד 278
גדוד 75 -> ללא טנקים

חטיבה 188
גדוד 74 -> טנקים אורגניים
גדוד 53 -> טנקים אורגניים
גדוד 39 -> גדוד 104 / 106 / 183

חטיבה 179
גדוד 96 -> גדוד 104 / 106 / 183
גדוד 266 -> טנקים אורגניים
גדוד 278 -> גדוד 104 / 106 / 183
גדס"ר 134 -> טנקים אורגניים

חטיבה 164
גדוד 104 -> גדודי ביסל"ש שבטה (71 / 196 / 198)
גדוד 106 -> גדודי ביסל"ש שבטה (71 / 196 / 198)
גדוד 183 -> גדודי ביסל"ש שבטה (71 / 196 / 198)

חטיבה 679
גדוד 57 -> טנקים אורגניים
גדוד 93 -> טנקים אורגניים
גדוד 289 -> טנקים אורגניים

חטיבה 205
גדוד 61 -> טנקים אורגניים
גדוד 94 -> טנקים אורגניים
גדוד 125 -> טנקים אורגניים
גדס"ר 288 -> טנקים אורגניים

פיקוד דרום

חטיבה 204
גדוד 19 -> טנקים אורגניים

חטיבה 217
גדוד 113 -> טנקים אורגניים
גדוד 126 -> טנקים אורגניים
גדוד 142 -> טנקים אורגניים

חטיבה 460
גדוד 196 -> ימ"ח ביר-תמדה (גדס"ר 189, גדס"ר 279, טנקי עתודה של חטיבות 14 ו 401 - לדעתי מדובר בטנקים של שתי פלוגות המג"ח מגדודים 79 ו 184 שהתפרקו באביב 1973).
גדוד 198 -> גדוד 77

חטיבה 500
גדוד 429 -> טנקים אורגניים
גדוד 430 -> גדוד 82
גדוד 433 -> טנקים אורגניים

חטיבה 421
גדוד 257 -> טנקים אורגניים
גדוד 264 -> ג'וליס, תל-השומר, מטווח פלמחים
גדוד 599 -> טנקים אורגניים

חטיבה 600
גדוד 407 -> טנקים אורגניים
גדוד 409 -> טנקים אורגניים
גדוד 410 -> טנקים אורגניים

לגבי חטיבה 164 - לדעתי תועדפה נמוך מבחינת משאביים בפצ"נ ובכלל מאחר וסיימה אימון הסבה משרמן M50/M51 (איתם לחמה עוד בששת הימים) לשוט קל רק כחודש לפני המלחמה ועדיין לא ערכה אפילו אימון חטיבתי. המח"ט אל"מ אברהם בר-עם התמנה לתפקיד רק שבועיים לפני המלחמה, היה בתהליך שחרור מצבא קבע ועוד לא להכיר את רוב בעלי התפקיד (תפקידו הקודם היה מח"ט 188). בקיצר היחידה הייתה בכשירות נמוכה ולמיטב ידיעתי שקלו במקשנ"ר (לא יודע באיזה מידה של רצינות) את האפשרות להסב בחזרה חלק מהגדודים לטנקי השרמן המקוריים שלהם. אולם הטנקים הללו כבר היו במצב מכני ירוד ביותר, מפוזרים בכל רחבי הארץ וספק אם היו מחזיקים מעמד את הדרך לתעלה בכל מקרה. כמו כן הטנק העתיק היה חסר סיכוי מול האמל"ח המצרי בחזית התעלה, אליה יועדה החטיבה (השרמנים היחידים בחזית התעלה רוכזו רובם ככולם בגזרה הצפונית סביב בלוזה ולא בכדי - הביצות מנעו גם ככה התקפות שריון בקנה מידה גדול. בודדים אחרים הוצבו בראס-סודר).

כתוצאה מכך החטיבה גוייסה בקצב נינוח למדי והייתה למעשה האחרונה מבין חטיבות המילואים שהגיעו לחזית התעלה (התייצבה בגידי רק בערב ה 8 לאוקטובר - אחרי שמתקפת הנגד כבר הסתיימה...). תפקידה במלחמה, במיוחד בפן ההתקפי, היה מוגבל למדי ולראיה היא ספגה את מספר הנפגעים הנמוך ביותר מכל חטיבות השוט בסדר גודל.

אם זאת חשוב (מאוד) לציין שחיילי החטיבה נותרו בשמ"פ עד חודש מאי 1974 - אחרי הנסיגה מאפריקה החטיבה עברה למובלעת והמשיכה לשרת שם 3 חודשים נוספים... אם מצרפים לכך את חודשי ההסבה לשוט-קל שלפני המלחמה ניתן לומר שהחברה האומללים האלו שרתו במילואים כמעט שנה ברציפות, דבר חסר תקדים בתולדות צה"ל!! יתר על כן, לדעתי אחד הגדודים אף בצע תע"מ בן חודש בתחילת 1973...
ישן 20-03-2006, 09:29
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

עוד אימות קטן: גדוד 183 הוציא חוברת בסוף המלחמה, בימים האחרונים יצא לי להציץ בה וראיתי שהן הצטיידו בטקנים של ביסל"ש במחנה נתן (ומשם נסעו על זחלים לסיני ועד לקילומטר ה101.
אני אשתדל לסרוק את החוברת בימים הקרובים (תנדנדו לי אם אני שוכח).

ישן 23-10-2005, 00:50

תגובה
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "בעניין סד"כ 164 - ראה הודעה למעלה"

בוא נעשה סדר גם כאן
במלחמה לא היה מחסור בצוותים, ההפך הוא הנכון. בצה"ל של אז, כמו גם היום, היה עודף בשריונרים (בעיקר חוגרים אבל גם קצינים לא היה חסר יותר מדי).
כן היה מחסור כללי בטנקים עצמם, למרות שמבחינה תיאורטית לפחות הסד"כ המוגדר בטבלאות הצה"ליות אמור לכלול עודפים משמעותיים (רק שלא יקפוץ עליי עכשיו אוהד עם קווים אדומים...) הן לטובת שחיקה מבצעית (אבל בטח לא בקצב הרצחני שנכפה עלינו ביוה"כ) והן לטובת שיפוץ / שיקום / תחזוקות / שדרוגים וכו'.
הסעיף השני נכון שבעתיים בגלל שצה"ל עשה (ועושה) שימוש במגוון רחב מאוד של טנקים שונים - בזמן מלחמת יוה"כ היו בשירות סדיר אומנם רק המג"ח 3 ושוט-קל אבל במילואים ניתן היה גם למצוא גם את המג"ח 6, את שוט-מטאור, את השרמנים (M50 וM51 וכל אחד מהם בכמה תתי-גרסאות אבל בוא נפשט את הדיון), את הטירנים 4 ו 5 וכו'. בקיצר, סלט תחזוקתי שלם של מנועים, מערכות הידראוליות, מערכות אלקטרוניות, מערכות אופטיות, מערכות בק"ש וכו'. עם מצרפים למשוואה את העובדה שצה"ל היה פרוס על פני שטח גיאוגרפי עצום (בעיקר בסיני) והתאמן כל הזמן, קשה מאוד להחזיק סד"כ קבוע כלשהו בתנאים כאלו וחלק מסויים מהטנקים תמיד ימצא בסדנאות - ברמת הגדוד, החטיבה, האוגדה, הפיקוד, הגיס-מטכ"ל.

1. טנקים סדירים שהיו במקרה בפרוץ המלחמה בתהליכי שיפוץ בסדנאות ברמת החטיבה / אוגדה - נדחפו בד"כ בחזרה ישירות ליחידות האם שלהם או שרוכזו ברפידים ובטסה לטובת הקצאה מחדש ליחידות אחרות על פי הצורך.
2. טנקים סדירים שהיו במקרה בפרוץ המלחמה בתהליכי שיפוץ בסדנא הגיסית בג'וליס, במתקן תל-השומר או בבית הספר לחימוש בצריפין - רוכזו בג'וליס לטובת הקצאה מחדש ליחידות שנפגעו על פי הצורך או לבניית יחידות חדשות.
לדעתי רוב הטנקים במתקנים הללו היו מיחידות סדירות כמו 7, 14, 188, 401 ו 460, בהם השחיקה המבצעית-תחזוקתית בפעילות היום-יומית הייתה כמובן משמעותית.
מדוע דווקא יחידות סדירות ולא יחידות מילואים? כי יחידות מילואים שהתאמנו בצאלים לא עשו הרי שימוש בטנקים האורגניים שלהם (אחרת היו מגלים באיזה מצב נורא הם...) אלא בטנקי "זונה" כמו מג"חים של גדוד 19 ושוטים של גדודי חטיבה 500. במקרים הבודדים בהם היה מדובר בתרגילי שטח גדולים או תרגילי גיוס מהימ"ח עצמו (כמו במקרה של חטיבה 179 בקיץ שלפני המלחמה) אז כן נעשה שימוש בטנקי המילואים האורגניים ולראיה דווקא הם אכן שמשו את הכוחות בהצלחה בזמן המלחמה עצמה.
3. טנקי מילואים שהיו במקרה בשיפוץ דומה (בד"כ בסדנאות פיקודיות) - הגדודים האורגניים שלהם התגייסו ונשלחו הישר לחזית ועל כן למעשה ויתרו עליהם, מאחר והיו בד"כ בודדים בלבד בין כה וכה. הטנקים הללו רוכזו בג'וליס לטובת הקצאה מחדש ליחידות שונות על פי הצורך.
יחד עם טנקים המוזכרים לעיל בסעיף 2, שמשו טנקים כאלו את מקשנ"ר לטובת הקמת יחידות תגבורת מטכ"ליות כמו גדוד 100 של אהוד ברק וכוחות אחרים כמו זה של עמוס כץ ונתנאל הורביץ, שהתבססו בין השאר על לוחמים וקצינים רבים שחזרו משליחות / טיולים בחו"ל, כאלו ששוחררו ממתקני כליאה ו/או אשפוז, שהשתקמו מפציעות, חל"תניקים / משוחררים טריים ללא יחידות מילואים (מי מהם שלא חבר עצמאית ליחידת הסדיר שלו...) וכן לוחמים מיחידות שנותרו עם עודפי כ"א גדולים (למשל חטיבות 401 ו 460) עקב שחיקה במצבת הרק"מ שלהם.
4. טנקים סדירים או מילואים שנפגעו במהלך הלחימה והועברו לתיקון בסדנאות אוגדתיות / בגש"חים - הטנקים הללו רוכזו בסדנא לטובת הקצאה מחדש ליחידות השונות באותה האוגדה על פי הצורך.
5. טנקים סדירים או מילואים שנפגעו במהלך הלחימה והועברו לתיקון בסדנאות פיקודיות - רוכזו לאחר מכן במחנות כמו יחש"מ צפון / ראש-פינה או ברפידים / טסה בהתאם לחזית לטובת הקצאה מחדש ליחידות שנפגעו על פי הצורך או בניית יחידות חדשות. למשל כוחות התגבורת שבנו שמואל אסקרוב ויוסי בן-חנן על בסיס פליטי גדוד 53 ואת אלו שבנו אהוד דפנא ז"ל וששון קרן על בסיס פליטי גדודי חטיבה 679. בחזית הדרום ניתן למנות למשל את פלוגות המג"ח שבנו ישראל בן-ארי ז"ל ואליהו ששון ז"ל.
ישן 23-10-2005, 19:56

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אם כבר מדברים על גש"פים"

לענין גש"פ 181- הגדוד מנה 4 פלוגות טנקי שרמן משני הסוגים : M - 50 ו - M - 51 . התגייס בימ"ח מנסורה . שתיים מהן נשלחו בתחילת המלחמה לגזרת קו כחול ( דהיום) אך במהלך תנועתם הוחזרו רובם לגזרת רמה"ג.

סה"כ התרכזו 36 טנקים במרחב נפח וסייעו בטיהור מרחב נפח ומערבה עד צנובר- גבול התקדמות יחידות החוד הסוריות בשיתוף פלוגות מחטיבת גולני. לאחר מכן ראוי לציון קרב השמדת הקומנדו הסורי אשר עשה שמות בפלס"ר 7 במארב המפורסם בבוקעתא ולמעשה הביא להשמדתו בשיתוף כח גולני אשר אף הוא התעמת עם מארב זה. הגדוד הפריש פלוגה ת"פ חטיבת גולני ובכלל זאת במבצע 'קינוח' לכיבוש החרמון.

במקביל הצטרף עיקר הגדוד בפיקוד המג"ד לכוחות חטיבה 670 הממוכנת אשר אבטחה את האגף במתקפת הנגד של ה- 8 בארוקטובר. הגדוד לקח חלק בעיקר בהתקפה שנכשלה בסופו של יום על מרחב מוצבי צידא אל חנות וארבעת הבתים כחלק מנסיון לפתח מאמץ נוסף במרחב הרוקאד - תילי כודנה שנוהל ע"י חטיבה 205.

בתם קרבות המגננה רוכז הגדוד יחד עם שאר גדודי השרמן שפעלו ברמה"ג , ת"פ חטיבה 4 אשר יחד עם גדודי החרמ"ש שלה , של חטיבה 9 וחטיבה 670 החזיקו למעשה במרכז ודרום רמה"ג במקביל להתקפה במובלעת.
ישן 24-10-2005, 04:30

תגובה
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "לענין גש"פ 181- הגדוד מנה 4..."

מפקד גש"פ צפון היה סא"ל ראובן בן-אלון ונדמה לי שהסמג"ד היה רס"ן ניסים יוסף.
לפני דעתי שתי פלוגות של הגדוד סופחו לגולני, אחת נותרה להגן על הגשרים ואחת נשלחה להגן על קוניטרה (חברה לסיירת אגוז), כאשר אחת המחלקות שלה אף לחמה בשלב מסויים בבוסטר לצד גדוד 74. מתוך הפלוגות שסופחו לגולני, אחת פעלה למרגלות ההר באזור המוצב 103 ומחלקה שלה עלתה עם גדוד 17 של גולני לחרמון בניסיון הכיבוש הראשון והושמדה שם. לגבי מתקפת הנגד - אחרי הפריצה של אוגדות 210 ו 36 אל המובלעת והכשלון המחפיר של המהלך המקביל של אוגדה 146, תפסה חטיבה 670 למעשה את כל קו דרום רמה"ג - ממשולש הגבולות ועד קוניטרה - ואפשרה לאוגדה 146 להצטרף ללחימה במובלעת ולמנוע בכך את קריסת החזית עם כניסת הכוחות הירדנים והעירקים לפעולה.
ישן 22-10-2005, 23:35

תגובה
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "לעניין טנקי הימ"ח שבאמצעותם..."

הימ"ח החטיבתי ישב אמנם ברפיח בסמוך לבט"ר השריון-חרמ"ש אבל הטנקים עצמם לדעתי שמשו את מתקן צאלים לאימון, הסבת והכשרת חיילי מילואים למג"ח וכן את בה"ד 20 בצריפין להכשרת צוותי חימוש. איסוף הכלים מהבסיסים הללו והחזרתם לכשירות גרם לכך שהגדוד הנ"ל, שהיה הקרוב ביותר לחזית התעלה, הגיע אחרי גדודי מילואים אחרים של האוגדה שנעו מרחקים גדולים בהרבה. מצד שני זה "חסך" ממנו את מארב הקומנדו ברומני, עליו היה עולה ללא ספק בדרכו לחזית. וכשהגיע סוף סוף הגדוד לגזרת תעלה סופח כמעט מיידית לחטיבה 460, שכבר ירדה לסד"כ מגוכח של פלוגות בודדות. אם אינני טועה אחת מפלוגות הגדוד הושארה מאחור באל-עריש כדי להגן על המתקנים באזור מפני פשיטות קומנדו והצטרפה אל הגדוד רק אחרי שנפגע קשות במתקפת הנגד. סברה אחרת אומרת שהצטרפה דווקא לכח נמר בגזרת בלוזה, כנראה לגדס"ר 279.
ישן 22-10-2005, 23:54

סטרונג - לא הייתי יכול לבקש יותר מכך- אם כבר הידע מצוי ברשותך ועיניי הרואות הוא אכן מצוי עדיין מס' נעלמים:

ראשית טנקי 196 הינם טנקי מג"ח ולפיכך לא יכלו לשמש את הטנקיסטים של 164 ולפיכך המקור חייב לבוא מפול של שוטים.

שנית גדס"ר 189 - הייתי שמח לדעת מה היה חלקו במלחמה- בניגוד לגדס"ר 279 שנלחם במסגרת חט' פדלה- 11 וחלקו ידוע יותר, לא הצלחתי למצוא פרטים אודותיו.
ואם כבר אז אני חוזר לשאלתי באשכול מי היו גדודי כח איילון ? האם גש"פ דרום נכלל בהם? למיטב זכרוני גדוד שוט נוסף נכלל בכח אך אינני בטוח.

לסיום הפאזל הייתי מעוניין לדעת פרטים על גדוד 4- גדוד שנלחם בגזרה הצפונית, לדעתי ת"פ חט' 204 .
וכן פל' נוספת שנקראה 'סוייה'- כח שלא הצלחתי לזהות את מקורו ונלחם באזור מוצא ראס ג'ונדי- דרומית לגד' 52 ולאחר מכן ת"פ 202 .
ישן 23-10-2005, 01:26

תגובה
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "סטרונג - לא הייתי יכול לבקש..."

1. לגבי גדוד 196 זה לא מדוייק. בגדודי המקצועות, הקמ"ט והקק"ש (השלמה) היו פלוגות הן של שוט-קל והן של מג"ח 3. טרם יציאת החטיבה לסיני חולקו מחדש הגדודים כך שצוותי השוט רוכזו בגדודים 198 ו 71 וצוותי המג"ח רוכזו כולם בגדוד 196. גדודים 198 ו 196 תוגברו שניהם בצוותים רבים שהוקמו על בסיס סגל המדריכים במתקן האימונים בצאלים וכן צוערים, ממ"חים ומד"כים מבה"ד 1 בעלי הכשרת חש"נ ולאחר מכן אף בקצינים מפו"מ, ממפקדת גייסות השריון ונספחים שונים למיניהם. בסיום התהליך כלל כל אחד מהגדודים הללו סד"כ משמעותי השווה לכ 5 פלוגות, מה שאפשר להם להילחם בנחישות רבה לאורך כל שלב הבלימה למרות התנאים הקשים והשחיקה הרבה (בהשוואה לגדודים סדירים אחרים, כפי שדנו אני ושחר באשכול אחר).

כלומר חטיבה 164 בהחלט הצטיידה בטנקי שוט-קל הן של גדוד 196, הן של גדוד 198 והן של גדוד 71. בוא נגיד שמדובר בכ 2 פלוגות מכל גדוד = 6 פלוגות = כ 60 טנקים (אחוז שמישות של 90% סביר לביסל"ש). אם נוסיף לזה גם את הטנקים של גדוד 430 (ראה בהמשך) תגיע לסד"כ חטיבתי כמעט מלא של כ 90 טנקים.

2. נקודה מעניינת שעולה מהדיון הזה הוא מה באמת קרה עם כל פלוגות המג"ח של חטיבה 460 שנותרו מאחור בביסל"ש בשבטה כאשר גדוד 196 הוטס לביר-תמדה? הרי מדובר בלפחות 50 כלים. זה שווה בדיקה אבל מאוד יתכן שהטנקים הועלו על מובילים והוסעו לרפידים לטובת הקצאה מחדש ליחידות שנפגעו. כמות כזאת של כלים הייתה מאפשר הקמת שני גדודי תגבורת נוספים או למשל את בנייתה מחדש של חטיבה 401.

3. נקודה מעניינת נוספת שעולה היא איזה יחידה בדיוק הצטיידה בטנקי השוט-קל המקוריים של גדוד 430 - יתכן כמובן שמדובר בגדוד אחר מחטיבה 500 אבל הרבה יותר הגיוני שזו חטיבה 164 - מאחר ולא הוקצו לפד"מ חטיבות שוט-קל נוספות מעבר לחטיבה 500 ולחטיבה 217, שהצטיידה כאמור בטנקים אורגניים בימ"חים שבבאר-טוביה/בית-דרס.

4. לגבי גש"פ דרום - אינני מאמין שביוה"כ כבר היה קיים גדוד כזה, אפילו לא במילואים. הג"שפים האחרים היו מצויידים כידוע בטנקי שרמן, שהתאימו אולי למרחקים הקצרים של רמה"ג ובקעת הירדן (וגם זה בקושי לכלים עתיקים כאלו) אבל בטח לא למרחבים האדירים של סיני. לגבי כוח איילון, אחד הגדודים שנכלל בו היה גש"פ מרכז. לגבי הגדוד השני, לדעתי יש 4 אפשרויות, לא בהכרח על פי סדר עדיפות כלשהו:
1. גדוד השרמנים המיועד של חטיבה 5 (שהייתה בהסבה מחי"ר לממוכנת כולל שרמנים וזחל"מים) סיים הכשרה מזורזת.
2. גדוד טירן מחטיבה 274 (כזכור אחד מארבעת הגדודים שלה נותר במקור בשארם להגנה מפני קומנדו וכו' אבל כעבור שבוע כבר בטח לא היה לו מה לעשות שם...)
3. גדוד חדש כלשהו שנבנה על בסיס טנקים שתוקנו וכ"א עודף.
4. גש"פ דרום (בסבירות נמוכה יותר)

5. יוסי - האם תוכל לעדכן את המטריצה שהכנתי מקודם? כמו כן להוסיף לחטיבה 600 את גדס"ר 87 כמובן, אותו השמטתי בטעות, שהצטייד אף הוא בטנקים האורגניים שלו בימ"ח האוגדה בשדה-תימן.
ישן 23-10-2005, 02:47
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong11
5. יוסי - האם תוכל לעדכן את המטריצה שהכנתי מקודם? כמו כן להוסיף לחטיבה 600 את גדס"ר 87 כמובן, אותו השמטתי בטעות, שהצטייד אף הוא בטנקים האורגניים שלו בימ"ח האוגדה בשדה-תימן.

אשמח לעדכן, אך הלכתי לאיבוד

ישן 23-10-2005, 03:28

המשך תגובה
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "סטרונג - לא הייתי יכול לבקש..."

1. לגבי גדוד 4 ת"פ חטיבה 204 - אני מניח שכוונה פה היא לגדוד חרמ"ש 141 בפיקוד סא"ל חיים רוזנבלט? לצד כוח לפידות הגדוד, נשאה יחידה זו בעיקר הנטל של אבטחת הדרך אל מעוז בודפשט המבודד, בעיקר בסבב הלחימה השני בגזרה זו. ב 15 לאוקטובר נתקל כוח גדול של הגדוד שפתח את הציר במארב קומנדו מצרי ולמיטב זכרוני נהרגו לנו שם משהו כמו 20-25 לוחמים, כולל 2 מ"פים, רובם ככולם אפשר להניח במכת ה RPG הראשונה שעשתה שמות בזלחמ"ים הפגיעים. התקרית הקשה הנ"ל לא מוכרת מאחר ובאותו זמן בדיוק התחולל כמובן קרב האיתניים של חטיבה 14 בחווה הסינית. לדעתי מספר חיילי צה"ל שנהרגו בדרך עגומה זו במלחמת יוה"כ עומד על מספר מאות...

2. לגבי פלוגת סוייה ופעילתה בראס גינדי (למי שלא מכיר/משייך, בערך אמצע הדרך בין ביר-תמדה לראס סודר, דרומית מזרחית למעבר המיתלה. זו הנקודה המזרחית ביותר בסיני בה נאחזו המצרים במלחמת יוה"כ),ברשותך אני מעלה מספר אפשרויות:
א. מדובר במחלקת המג"חים מגדוד 52 שהוצבה בתחילת המלחמה בראס-סודר כחלק מפריסת הגדוד בקו התעלה (יתר הגדוד היה פרוס הרחק צפונה משם). זו אפשרות בסבירות נמוכה כי רוב הסיכויים שמחלקה "אבודה" זו עשתה את דרכה חזרה אל גדוד האם שלה (היו מקרים רבים דומים של "וביברח" - למשל מחלקת הנגמ"שים של פלוגה י' מגדוד 184), מה עוד שלמחלקה לא יהיה אות קריאה משלה אבל יתכן שדווקא סופחה לחוד חטיבה 35 עם הגעתו לאזור ב 7 לאוקטובר וממנו התגלגלה לגדוד המאולתר שהקים אסף חפץ, ושהמשיך לפעול באזור גם אחרי עזיבת החטיבה צפונה לטסה ושטיהר בהדרגה את ואדי סודר מכוחות קומנדו מצריים בתנועת מלקחיים מול גדוד 202.
ב. בספרו המצויין שהתפרסם השנה, "ולא אשוב עד כלותם", מציין אלישיב שמשי כוח מג"ח דו-מחלקתי בפיקוד איתן ידיד-לוי שחבר אל גדוד 202 של דורון רובין לטובת הגנת צומת נווה-יורה ביום התקפת ההמשך המצרית ב 14 לאוקטובר. אפשר להניח בסבירות די גבוהה שידידנו איתן היה למעשה מ"פ באחד מהגדודים המוקטנים של חטיבה 401, ככל הנראה 46 שהגן על מעבר המיתלה הסמוך.
ג. מדובר בכלל פלוגת השרמנים M50 ששלח גדוד 595 לתגבר את ראס-סודר בתחילת המלחמה או כח כלשהו ממנה. סבירות נמוכה.
ד. מדובר בכלל בפלוגת טיראנים מהגדוד הנפרד שחנה בשארם (שהזכרתי אותו גם קודם לכן). נדמה לי שהגדוד אף שלח צפונה פלוגה לאבטחת א-טור או אולי אפילו לאבו זנימה אבל גם זה עדיין מאוד רחוק מגזרת התעלה כך שאפשרות זאת נשמעת לי פחות הגיונית.

3. לגבי 189, מדובר בגדס"ר המילואים של אוגדה 252 שישב ברפידים בפיקוד סא"ל משה ענבר והיה בהרכב סטנדרטי של פלוגת טנקים (במקרה זה מג"ח 3, הטנק הסטנדרטי באוגדה) וכן שתי פלוגות חרמ"ש בנגמ"שי M113 (היו גם גדס"רים בהרכבים אחרים כמו 87 ו 134). הגדוד התגייס ב 7 לאוקטובר ללא טנקים (שנלקחו על ידי חטיבה 460) אלא רק עם נגמ"שים וג'יפים והועבר ת"פ אוגדה 162 כי א. האוגדה המקורית שלו כבר הייתה גמורה ולא ממש זקוקה ליחידת סיור... וב. כי לעומת זאת לאוגדה 162 היה צפוי תפקיד מוביל במתקפת הנגד למחרת בעוד שהגדס"ר האורגני שלה נשלח בכלל לתגבר את גזרת בלוזה... הגדוד עסק במשימות שונות כמו סיור ותצפית, איתור ואבטחת צירי תנועה ואבטחת חפ"קים ואף ספג נפגעים. נדמה שב 10 לחודש פוצל הגדוד - פלוגה אחת של רס"ן יעקב דרורי נשלחה לחטיבה 500 בעוד שהמפג"ד יחד הפלוגה הנותרת, היא במבה המפורסמת של סרן שלמה גורן, נשלחו לחטיבה 460, איתה לחמו את רוב המלחמה. למיטב זכרוני אחרי המלחמה הקים המג"ד ענבר את אחד מגדודי הטירן 6 החדשים כחלק מחטיבה 320 (אולי מיכאל יכול לאשר זאת). לא ידוע לי מי היה מ"פ הטנקים של הגדוד או מה עלה בגורלם של השריונרים שלו - האם נלחמו שלוחמי חרמ"ש יחד עם יתר הגדוד או שנשלחו דווקא לתגבר את אחת מיחידות האוגדה, אפשרות שנשמעת סבירה יותר.
ישן 23-10-2005, 03:46

תגובה
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "1. לעניין גש"פ מרכז כמדומני..."

1. גש"פ מרכז הפך לרכיב בכוח איילון ונשלח איתו למרש"ל מאחר ולא ממש נותר לו מה לעשות בבקעת הירדן כאשר כבר היה ברור בשלב מאוחר יחסית זה של המלחמה שהירדנים לא מתכוונים לפתוח חזית שלישית נגדנו בגזרה זו. מאותה סיבה גם מחצית גדוד 268 שוגרה בחזרה לחטיבת האם שלה, 670, מה שהותיר את שתי פלוגות השרמן M50 שלה ככוח השריון הצה"לי היחיד שנותר בגזרה זו.

2. גדוד 4 - עכשיו קצת יותר ברור לי... לדעתי אתה מתכוון לגדוד נח"ל 904 של זאב איתן (וילנר) שהשתתף בפריצת הדרך אל מעוז בודפשט הנצור בסבב הלחימה הראשון שם (עד ל 10 לאוקטובר) תחת חטיבה 204. פלוגת קורס מכ"ים ממנו החליפה את חייליו של מוטי אשכנזי ואת חיילי החת"מ שאיישו את המוצב מתחילת המלחמה ועד לאותו רגע. אני מניח שהטנקים שאתה מדבר עליהם הם למעשה אחת מפלוגות השוט של כוח יעקב לפידות - מג"ד קק"ש לשעבר שהוחלף על ידי עמרם מצנע כשבוע לפני המלחמה.
ישן 23-10-2005, 20:08

א. מס' שאלות לפורום המכובד?
1.לעניין גדוד 196 הרי כידוע הגדוד ריכז למעשה את פל' המג"ח בחטיבה 460 וייצר למעשה 6 פלוגות. שתיים מהן ת"פ המג"ד סא"ל עמרם מצנע אשר איחד למעשה את הגדוד עם שאריות 79. שתיים נוספות ניתנו למעשה האחת לגדוד 184 והאחת לגדוד 79 - ראה התייחסותו של עופר. המעניין הוא הנתח שהוכפף לסא"ל יעקב לפידות- האם ידוע למי מהמכובדים איך נוצרה הקונסטלציה המוזרה , יש לומר, שכזו? מי יזם את המהלך ? ומדוע?

2. גדוד 100 הכיל בפועל בהגיעו לסיני 38 טנקים ובינהן פל' שוט האם ידוע מרחב לחימתה? והכח לו הוכפפה?

3. לעניין פל' 'סוייה' הרי כוחו של איתן ידיד הכפיף למעשה פל' שוט מוקטנת ( גדוד 225 של 274 למיטב ידיעתי לא העביר פל' למרחב זה אלא למרחב שציינת סטרונג) , אשר כבר פעלה במרחה יורה- נווה - הפער שלי הוא בזהות פל' זו...

4. גדוד 4 הכיל סד"כ שרמנים ושוטים שמנה כ- 20 טנקים האם לבטח היו אלו כוחות של 226 ( חט' 11 ) ופל' קק"ש או שמא כוחות אחרים?

5. לעניין חטיבה 188 הרי היא למעשה מוקמת מחדש לקראת סוף המערכה,בפיקודו של דן ורדי ע"ב גדוד 53 וכוחות נוספים- הידוע מיהם כוחות אלו?

5.
ישן 24-10-2005, 04:10

תגובה
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "[font=Verdana]א. מס' שאלות..."

1. מרש"ל - בימ"ח שארם ישבה חטיבה 274 על חמשת גדודיה ובהם גדס"ר 88 (על בסיס יחידת "דב לבן" ממלחמת ההתשה) וגדודי שריון 225 ו 453. אינני יודע את מספרי שני גדודי הטירן האחרים, מי היו המפקדים שלהם והאם הייתה לחטיבה זו סיירת ג'יפים (הגיוני שכן) כך שאם תשלים לי את הנתונים האלו, כבר יצאת צדיק. בכל מקרה, המפח"ט ושלשה מגדודי הטנקים נעו צפונה והתמקמו כעתודה פיקודית על כביש הרוחב, שם המתינו בחוסר מעש במשך כמעט שבוע. לאחר מכן תפסו בהדרגה את הגזרה המרכזית ושחררו את יחידות אוגדה 162 לצבירה והכנות לקראת מבצע אבירי לב. אם אינני טועה אחד משלשת הגדודים הועברה באותו זמן לאוגדה 440, שקלטה לקראת סוף המלחמה את יתר החטיבה ולמעשה בהמשך את מערך הטירן כולו, ששולש בגודלו בעזרת טנקי השלל ממלחמת יוה"כ. גדוד טנקים 225 נותר להגנת שארם (תרומתו היחידה למלחמה הייתה הריגתם בשוגג של 3 חיילי יב"א ח"א...), פחות פלוגה שקודמה צפונה להגנת שדות הנפט. גדס"ר 88 נשלח צפונה בסביבות ה 17 לאוקטובר על מנת לתגבר את אוגדה 143 החבוטה והצטרף אל כוחותיה בגדה המערבית של התעלה באזור מחנות אבו-סולטן. מעבר לכך נשלחה פלוגת שרמנים מגדוד 595 לראס-סודר, שם חברה לכוחות הקדמונייים של חטיבה 35. לא ברור מה עלה בגורל הפלוגה הנ"ל לאחר עזיבת הצנחנים את האזור - האם צורפה לגש"פ מרכז בכוח איילון כפלוגת שרמן חמישית או שמא הוחזרה אל גדוד האם שלה?

2. בלוזה - חטמ"ר 275 עם גדודים 404, 68, 9 ופלוגה מסיירת שקד ת"פ לאחזקת הקו בגזרה הצפונית של התעלה, עד האי אל בלח. גדודים 68 ו 9 נגרעו למעשה מסד"כ החטיבה בבוקר ה 7 לאוקטובר. מפקדה אוגדתית מואלתרת בפיקוד קלמן מגן (לאחר מכן ששון יצחקי, רמ"ט הפיקוד) מוקמת על בסיס החטמ"ר ומקבלת את הכוחות הבאים:
א. חטיבה ממוכנת 204, ממנה נלקחו במהרה גדודים 19 ו 86 לטובת חטיבה 460 אבל קבלה במקומם תמהיל כוחות מגוון ובהם גדוד 4 (לדעתי 904), גדוד 564, פלוגה מסיירת שקד, גדוד חת"מ 404, כוח לפידות, פלוגת חרמ"ש נוספת (ראה בהמשך) ולסיום כוח פלוגתי מסיירת מטכ"ל.
ב. חטיבה ממוכנת 11 בהרכב מלא (דרך אגב, מה היה מספרה אחרי המלחמה - 277 או 576?) שגם תוגבר בגדס"ר 279 ובגדוד 126. גדוד 128 שלו העביר את פלוגת השרמנים M50 שלו לגדוד 4 (היו גם ככה חסרי תועלת מול השריון המצרי) ונותר עם שתיים או שלש פלוגות שרמנים M51 אורגניות. נראה לי אתה מתבלבל לגבי גדוד 226 מאחר והיה יחידת חרמ"ש ולא יחידת טנקים.
ג. כוח לפידות - גדוד דו-פלוגתי מאולתר על בסיס קק"ש, צוות לתגבור חטיבה 204. לדעתי הכוח פוצל כעבור יומיים, כאשר פלוגה אחת שלו המשיכה ת"פ חטיבה 204 והאחרת נשלחה לגדס"ר 279 או בחזרה לחטיבת האם שלה - נדמה שלפד"ם לא ממש הייתה פריווליגיה או טעם להחזיק שתי פלוגות מג"ח סדירות איכותיות רק כדי לפתוח ציר בודד מדי בוקר, כאשר כוחות בסד"כ דומה החזיקו גזרות חטיבותיות לא הרחק משם...
ד. גדס"ר 279 (מאוגדה 162) בהרכב חסר. נדמה שקלטה אליה פלוגת שוטים מגדוד 126 כאשר עזב את הגזרה.
ה. גדוד 126 מחטיבה 217. הגדוד הוחזר לחטיבת האם שלו בסביבות ה 11 לחודש. לדעתי השאיר מאחוריו פלוגת טנקי שוט, שנקלטה בגדס"ר 279.
ו. גדוד צנחנים 564 בהרכב חסר (שהפך חסר עוד יותר בימים הבאים).
ז. גדוד 4. לדעתי מדובר כאמור בגדוד 904 של הנח"ל בהרכב חסר (מאחר ופלוגה אחת שלו החזיקה בפרוץ המלחמה את שלשת המעוזים הדרומיים ונפלה כמעט כולה בשבי). במקום זה תוגבר הגדוד בפלוגת חניכי קורס מכ"ים מגדוד 906 ואפשר להניח שאף בפלוגת שרמנים M50 מגדוד 128. לא מוכרים לי גדודי שריון הממוספרים בפורמט חד ספרתי נמוך שכזה, מלבד כמובן גדוד 9 הסדיר.
ח. פלוגה מגדוד חיר"מ 424 - סיירת שקד, כאמור ת"פ החטמ"ר לאחר מכן ת"פ חטיבה 204.
ט. פלוגת קורס מכ"ים מגדוד 906 של הנח"ל - כאמור ת"פ גדוד 4, הוקצתה להחזקת מעוז בודפשט.
י. פלוגת חרמ"ש תגבורת על בסיס סגל גדוד 312 - בט"ר שריון-חרמ"ש - ולדעתי בפיקוד הסמג"ד עמירם דינוביץ - פעלה בעיקר עם גדוד חרמ"ש 141.
י"א. כוח פלוגתי מסיירת מטכ"ל בפיקוד של ישי קציר, החזיק בתעוז יורם.

3. לגבי גדוד 100 - הגדוד פעל כמקשה אחת בגזרה המרכזית של חזית הדרום, תחילה כעתודה פיקודית אחרי זה הוקצה לאוגדה 162 וממנה לחטיבה 460, תחתיה פעל גם בחווה הסינית ולמעשה סוף המלחמה.

4. לגבי הפיצול בגדוד 196 - חטיבת האם שלו הייתה התגבורת הראשונה שהגיעה לגזרות המרכזית והצפונית בתעלה (כאמור חטיבה 401 נשלחה לגזרה הדרומית הארוכה יותר) כאשר כוחות השריון הסדירים האחרים שהגנו עליהן הושמדו למעשה (גדודים 9 ו 184) ונותר עוד יום שלם עד הגעת עיקר כוחות המילואים - על כן טבעי שהכוח הנ"ל פורק ופוזר למספר מוקדים בעייתים ובהם בלוזה, קנטרה וטסה על מנת לבלום את המצרים ולאפשר לכוחות המילואים להגיע לחזית.

5. לגבי חטיבה 188 - שיקום החטיבה לא היה תהליך ארוך או מסובך מדי מאחר ועיקרו התבסס על כוחות שכבר היו קיימים - גדוד 71 הועבר אליה מחטיבה 7, גדוד 74 הוחזר אליה מחטיבה 7 וגדוד 53 הרי כבר הוקם מחדש במהלך המלחמה על בסיס "פליטים" (רוב החיילים הרי לא נהרגו...) כל זה בתוספת השלמות מילואים רגילות אפשרו הקמת חטיבה חדשה-ישנה לתפארת מדינת ישראל (בערך). הבחירה בדני ורדי (שתפקידו היה סגן הנספח הצבאי בסינגפור תחת פואד בן אליעזר) כמח"ט החדש הייתה טבעית מאחר והיה מג"ד 53 לפני יוסי בן חנן ועודד ארז והכיר את רוב בעלי התפקידים (או לפחות אלו שנותרו בחיים). ורדי ביש המזל (ראה גם מלחמת לבנון) נפצע אחרי שבועיים בלבד בהפגזה במובלעת והוחלף על ידי עמוס כץ, שנדמה לי שהיה רע"נ מפקדים בביסל"ש לפני עמיר יפה.

6. לגבי סד"כ הטנקים הצה"לי במלחמה -

מג"ח 6 ו 6א' - כ 150 טנקים משני הדגמים בחטיבה 600 וגדס"ר 87.
מג"ח 3 - כ 320 טנקים בחטיבות 14, 204, 401, 460, גדס"ר 279, גדס"ר 189
שוט מטאור - כ 215 טנקים בחטיבות 205 ו 679, גדס"ר 288
שוט קל - כ 650 טנקים בחטיבות 7, 164, 179, 188, 217, 460 ו 500, גדס"ר 134
טירן 4/5 - כ 130 טנקים משני הסוגים בחטיבה 274
שרמן M50/M51 - כ 350 טנקים משני הסוגים בחטיבות 4, 5, 8, 9, 11 ו 670 וכן בשני הגש"פים.

מהמספרים האלו חסרים לכאורה משהו כמו 100 טנקי מג"ח 3 וכ 100 טנקי שוט (משני הסוגים). ניתן להניח שחלקם היה באחסון יבש כעתודות מלחמה (למשל בביר-תמדה) וחלקם היה "מלאי בתהליך" כפי שהזכרתי לעיל - שיפוצים, טיפולים, סיפוחי חיל חימוש / תחזוקה וכו'. אפשר להניח גם שחלק ממלאי השוט היו בתהליך הסבה ממטאור לקל
ישן 24-10-2005, 10:05
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
חטיבת הטיראנים וגדוד 100
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

לגבי חטיבת הטיראן
ציטוט מהספר "פלוגה י' בסופה"
עדות של לוחם מה- 16.10.73 שהיה מסופח למפח"ט 14 באזור הפריצה:

"....
השכם בבוקר נענו לאחור להתארגנות. הקרב דעך באחת. אני מעריך שמכל הטנקים בכוח נשארו שלושה טנקים שלמים ושלושת נגמ"שי הפיקוד. בדמדומי הבוקר היה ערפל סמיך ואף שטווח הראייה היה של לא יותר מכמה עשרות מטרים, פחדנו מאוד מירי טילים היות שצלליות הנגמ"שים והטנקים היו יחסית בולטות בשטח על אף הערפל. היה שקט מאוד ומפחיד.

כאשר הערפל התחיל להתפזר והשחר עלה התגלתה לעינינו שיירת טנקים רוסים באופק. הטנקים שלנו התחילו לירות לעברם. רק כעבור דקות ארוכות הסתבר שהם מכוחותינו, יחידת טנקים שלל רוסי ממלחמת ששת הימים. אחרי הקרב הקשה בחווה הסינית נענו מזרחה להתארגנות מחדש.

..."

לגבי גדוד 100 - מפקדו היה אהוד ברק

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 18-10-2008, 19:48
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
עדות בנושא הסד"כ מהאלוף ישראל טל
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong11

6. לגבי סד"כ הטנקים הצה"לי במלחמה -

מג"ח 6 ו 6א' - כ 150 טנקים משני הדגמים בחטיבה 600 וגדס"ר 87.
מג"ח 3 - כ 320 טנקים בחטיבות 14, 204, 401, 460, גדס"ר 279, גדס"ר 189
שוט מטאור - כ 215 טנקים בחטיבות 205 ו 679, גדס"ר 288
שוט קל - כ 650 טנקים בחטיבות 7, 164, 179, 188, 217, 460 ו 500, גדס"ר 134
טירן 4/5 - כ 130 טנקים משני הסוגים בחטיבה 274
שרמן M50/M51 - כ 350 טנקים משני הסוגים בחטיבות 4, 5, 8, 9, 11 ו 670 וכן בשני הגש"פים.

מהמספרים האלו חסרים לכאורה משהו כמו 100 טנקי מג"ח 3 וכ 100 טנקי שוט (משני הסוגים). ניתן להניח שחלקם היה באחסון יבש כעתודות מלחמה (למשל בביר-תמדה) וחלקם היה "מלאי בתהליך" כפי שהזכרתי לעיל - שיפוצים, טיפולים, סיפוחי חיל חימוש / תחזוקה וכו'. אפשר להניח גם שחלק ממלאי השוט היו בתהליך הסבה ממטאור לקל

בכתבה במוסף לשבת של ידיעות מ10.10.2008 בנושא עדויות ועדת אגרנת יש עדות מעניינת בנושא מהאלוף ישראל טל: "מעולם לא הצלחנו לרכז את הכוח במלחמה. אף פעם לא היו לנו יותר מ1200 טנקים בשתי החזיתות, בו בזמן שלרשות צה"ל עמדו 2119."

הסכום לפי המפרט של strong11 (כולל ה200 טנקי מג"ח 3 ושוט החסרים) מגיע לכ2015 טנקים שזה די קרוב.

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 18-10-2008 בשעה 19:50.
ישן 20-03-2006, 12:15
  offerd offerd אינו מחובר  

קצת יותר מסודר לגבי גדוד 196 ו- 79
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "[font=Verdana]א. מס' שאלות..."

היום אני ידוע יותר מאז התגובה הראשונה שלי, גם המחקר האישי שלי התקדם
ובכן
כפי שכבר נאמר רוכזו כל טנקי השוט והצוותים תחת גדוד 198 וכל טנקי המג"ח והצוותים תחת גדוד 196. בפועל היו עוד צוותים וטנקים ממקורות נוספים אשר צוותו במקום (ביר תמדה) כך שהצוות של גדוד 196 היה כדלהלן
גדוד 196 גדוד הקק"ש היה בפיקוד עמרם מצנע המג"ד ונתן בן ארי הסמג"ד.
בגלל צוות הגדודים על פי סוגי הטנקים המצב לאחר הצוות מחדש היה כמפורט:
פלוגה מקורית מגח של 196 ועוד שתי פלוגות מגח מ 198 (קמ"ט) סה"כ 3 פלוגות. בנוסף שובצו בביר תמדה צוותים מתח"ש, ביסל"ש ועוד לכדי 3 פלוגות נוספות סה"כ 6 פלוגות מג"ח.
פלוגת מג"ח מקורית של 196 בפיקוד שאשא
פלוגת מג"ח מ 198 בפיקוד רמי מתן (שעל סיפור גבורתו כתב אלישיב שמשי בספרו על המפי"ם)
פלוגת מג"ח נוספת מ 198 בפיקוד נמרוד גאון
3 פלוגות חדשות לא אורגניות שאולתרו במקום בפיקוד אריה וויסמן, שמיר אברהם ומשה בדש.

פלוגה אחת בפיקוד שמיר אברהם הועברה ת"פ גדוד 79 כפלוגה שלישית לגדוד, משך אותה יעבץ שהיה סמג"ד 79.
פלוגה שניה בפיקוד משה בדש עברה ת"פ גדוד 184.

כוח לפידות נוצר מתוך המצב הבא להערכתי. לפידות שהיה מג"ד 196 עד לפני המלחמה (עמרם מצנע החליף אותו זמן קצר לפני המלחמה) מצא עצמו ללא גדוד והגיע גם הוא לביר תמדה. היות ולגדוד 196 היו 6 פלוגות (לאחר מכן רק 4 לאחר ההעברות ל 79 ו 184) ולפידות היה ללא גדוד. נוצר כוח לפידות משתי פלוגות שהיו ב 196 האחת של שאשא המקורית היחידה של 196 והשניה של אריה וויסמן הפלוגה המאולתרת שצוותה במקום.

לסיכום גדוד 196 יצא למלחמה לאחר השיבוץ מחדש מביר תמדה עם שתי פלוגות וכוח לפידות עם שתי פלוגות. יומיים לאחר מכן כאשר גדוד 196 אוחד עם שרידי גדוד 79 ונקרא גדוד 79 קיבל כוח לפידות את השם גדוד 196.

מקווה שעשיתי קצת סדר בבלגן.
עפר

ישן 01-10-2006, 13:00

מפ"ים בגדודים 196 ו 198
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "קצת יותר מסודר לגבי גדוד 196 ו- 79"

במוסף המאמרים של הארץ התפרסם היום ראיון עם אהוד בן-ש"ך, שהיה צוער בקק"צ חש"נ בפרוץ המלחמה (דרך אגב מעניין אם יש לו קשר משפחתי כלשהו למודי בן-ש"ך, שהיה מ"פ בגדוד 17 של גולני והשתתף בקרב הראשון על החרמון). הוא מציין שנחום זרחי (ששכל לאחרונה את בנו צור,אף הוא קצין שריון, בקרב האחרון של מלחמת לבנון השניה) היה מפקד קורס הקצינים בו נטל חלק. העניין הוא שזה לא מסתדר עם השמות הידועים של המ"פים בשני הגדודים:

198 - פלוגות אורגניות
רמי מתן
נמרוד גאון - הוחלף אחרי נפילתו על ידי ישראל אייבר (חניך בפו"מ)?
עופר שפיר (האם זה שאשא?)

איפה משתלב כאן נחום זרחי?

198 - פלוגות לא אורגניות
משה ודש
אבהרם שמיר
אריה וייסמן

196
יעקב ודמני
ארז בנימיני
דני רביב
אילן בנין (אחרי שהמ"פ המיועד אבנר זעירי לא אותר??)

http://www.haaretz.co.il/hasite/pag...SubContrassID=0
ישן 02-10-2006, 21:45

בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "[font=Verdana]STRONG..."

עופר וסטרונג שלום.

ראשית חש שמח וגמר חתימה טובה.
שנית גם אני תמהתי לגבי האמור בכתבה בהארץ- גם אני לא מכיר את העובדה המצויינת שם לגבי זרחי מ"פ הקק"ש.
עם כבר מדברים על גדוד 79 אז אנא ממכם ביאורים: בליל הפריצה לתעלה ה- 15- 16 לאוקטובר מתקדם הגדוד לכיוון צחר לקסיקון אושה כאשר הוא מונה את פל' ז בפיקוד רמי מתן, פלוגה ח' בפיקוד נמרוד גאון ופל' י'? האם אתם יכולים לאשר את ההרכב בשלב זה?
למחרת ידוע כי הגדוד בעצם מונה את פל' א' מגד' 407 בפיקוד אהוד גרוס, פל' ז' בפיקוד רמי מתן ופל' ח' במקור מגד'87 - היכן למעשה פל' י' ? ואם כבר מדברים אז היכן פל' נוספת מגד' 407 - פל' ג' של גבי ורדי ששרדה את הלילה הנורא ושאריות נוספות של גד' 87 שאף הן להבנתי שורדות את הלילה ההוא
להבהרתכם אודה.
ישן 31-05-2007, 16:33
  נחום זרחי נחום זרחי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.07
נחום זרחי לא מ"פ קק"ש
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "מפ"ים בגדודים 196 ו 198"

אחרי מלחמת לבנון 2 פורסמה כתבה בעיתון הארץ בנושא שאהוד בן שך שהיה חניך קק"ש ביום כיפור היה בנהלל בעקבות נפילתו של בני צור ב13/08/06 מצפון למטולה.
בכתבה נאמר כי אני הייתי מ"פ קק"ש והענקתי לאהוד בן שך את דרגות הסג"מ.
מי שיצר את כל הבילבול וחוסר הדיוק אלו העיתונאים,ולא אהוד בן שך,
העובדות הן:
אני הייתי מ"פ בגדוד 126 חטיבה 217 (נתק'ה ניר).
אהוד בן שך היה חניך קק"ש ונפצע בתחילת המלחמה.
לקראת סוף הלחימה אהוד הגיע לפלוגה שלי עם טנק מצוות באנשים שאסף בג'וליס והשתתף עמנו בימי הלחימה האחרונים ממערב לתעלה.
כאשר הסתיימה המלחמה חניכי קק"ש שמעו ברשת הקשר כי הם מקבלים דרגות קצונה וכך הענקה לאהוד בן ש"ך דרגות סג"מ.
לימים אחרי שאהוד השתחרר מסדיר מקומו בפלוגב שלי נשמר ואהוד היה סמ"פ שלי מספר שנים.
אלו העובדות .
נא לא להאמין לכל מה שכותב העיתון.

נחום זרחי נהלל
ישן 01-06-2007, 08:31

שאלות
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי נחום זרחי שמתחילה ב "נחום זרחי לא מ"פ קק"ש"

נחום שלום האם תוכל לנצל את ההזדמנות ולהרחיב קצת על פועלו החשוב של גדוד 126 במלחמה ועל הרכבו? אצלי רשום שהמג"ד היה גיורא קופל שנפצע בשלב מסוים והוחלף על ידי סגנו מיכה קיגל עד לתום המלחמה. גם אחרי שהבריא מפציעתו לא חזר למעשה גיורא אלא הגדוד אלא החליף את גיורא חייקה כסמח"ט? כמ"פים רשומים אצלי גיא רויס, אורי עידן, אביהו ינאי, פנחס לויתן (חרמ"ש) ועדי סביר (מפקדה)- האם הרשימה שגויה או שמא החלפת את אחד מהם אחרי שנפצע/שודרג? הבנתי שלא השתתפתם במתקפת הנגד ב 8 לחודש במסגרת החטיבה ושבמקום זאת ביליתם מספר ימים בסיפוח לחטיבה ממוכנת בגזרת קנטרה או אולי אף צפונה משם - האם אכן כך?
ישן 01-06-2007, 17:15
  נחום זרחי נחום זרחי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.05.07
גדוד 126
בתגובה להודעה מספר 70 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "שאלות"

שם אחד שגוי, אהוד רייס מפ' א' נפצע במלחמה ואני החלפתי אותו
אביהו ינאי מפ' ג' נפצע ויגאל וויס החליף אותו .כאשר גיורא קופל נפצע מיכה קיגל קיבל פיקוד. יורם לזר שהיה קצין קשר גדודי ניהל את הצד המנהלתי ואחר זמן אורי עידן התמנה לסמג"ד.
צביקה גולדמן החליף את אורי עידן כמ"פ ב'.
ב 8 לאוקטובר לא השתתפנו ב"הסתערות" על הפירדאן אולם לא "בילינו" בכלל.
השתתפנו בקרב הבלימה מול קנטרה ובאותו יום נפגעו לנו מספר טנקים ( כולל שלי) והיו לנו פצועים והרוגים . באותו היום מט"ק (מנחם לונץ) מפלוגה ב' זיהה חבורה של אנשים צועדת מולנו עם טלית.
אלו היו ניצולי "מילנו" . לונץ העלה על הטנק שלו את החיילים ממילנו . באותו יום נפגע לונץ ונהרג.
רוב הטנקיסטים מניצולי מילנו הצטוותו לטנקים של הגדוד ולחמו עמנו כל המלחמה.
אני אישית נפגעתי מטיל במארב טילים בו נפגעו גיורא קופל אהוד רייס ונגמ"ש חוליה טכנית של הפלוגה.
עד היום מקומי שמור בגדוד 126 שלימים הפך ל7016 והיום הוא בחטיבה 4 .
להדגיש שנית לא בילינו יום אחד במלחמה זו.
הגדוד פשט ב18 לאוקטובר על 4 בסיסי טילי קרקע אויר 20 ק"מ מערבית לתעלה.
הגדוד השתתף בהשמדת חטיבה 25 המצרית ב 17/10 .
הגדוד כבש את פרח 5121 ששלט על הציר לקהיר.
טיהר את החייץ החקלאי בשיתוף עם גדוד 50 של יא יא
ועוד ועוד.
אני מושבניק רפתן מנהלל
צביקה גולדמן מוצאו מבאר טוביה
ושנינו זכינו להשתתף במלחמה מסוג אחר כאשר שני בננו לא חזרו מלבנון 2
ישן 10-05-2006, 17:04
  michaelhk michaelhk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.06
גדוד 100 החווה הסינית.היינו מתים ל-36 טנקים...

שלום לאנשי הסד"כ.

כבוגר גדוד 100 וכחלוץ "המשתלטים" על הטנקים בגוליס, מקום הקמת הגדוד יש מאין, אזי אני יכול להעיד שעל פי מיטב זכרוני לא מנה הגדוד הרבה מעבר ל-20 שאריות טנקים שמצאנו בגוליס וחימשנו לקראת ירידתנו לסיני...
איני זוכר כל טנק שנראה אחרת ממגח, או לחילופין m48 ,ודאי שלא ראיתי שום שוט בין הטנקים שאיישנו במסגרת הגדוד- והאמן לי כי אם הייתי רואה שוט מסתובב בינינו, זה וודאי היה נחרת בזכרוני, בתקופה ההיא האנטיפטיה ההדדית בין המגחניקים לשוטניקים היתה בולטת מאד...
אבל למה לי להרחיב את הדיבור, את סיפורי טרום החווה ובשעת החווה וודאי קראת בפורום זה...

יום טוב. מיכאל.
ישן 02-10-2006, 18:19
  offerd offerd אינו מחובר  

טנק שוט בין טנקי מגח
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

שלום ושנה טובה
ראשית הייתי מציע שנמשיך באשכול הזה אבל בתגובה אחרונה, מאוד קשה למצוא את ההודעות שנחבאות בתוך האשכול.
אני לא קראתי עדיין את ספרו של ברן אבל רציתי להגיד שיש דברים מופלאים במלחמה כולל ביום כיפור. האם מישהו ידע שטנק שוט קל היה בין טנקי המג"ח שהסתערו על גשר הפירדאן ב 8.10 במסגרת הגדוד של אסף יגורי ?
אלמלא נהרג חברי הטוב אברהם רוזנברג ז"ל על הטנק ונדרשתי לאחר המלחמה לעיין בתיקים הרלוונטיים באגף נפגעים לא הייתי מאמין שבהסתערות של טנקי מג"ח נמצא גם טנק שוט.
כאמור לא קראי את הספר ואיני יודע על איזו פלוגת שוט הוא מדבר, אבל "ניסים" קורים

ישן 24-10-2005, 08:09

ראשית אני רוצה להודות לך מקרב לב על הסקירה המאלפת - צמצמה לי מס' פערים שקצרה ידי ( והיא די ארוכה) מלעשות זאת . ברשותך אתייחס למס' דברים:

מרש"ל: חטיבה 274 כללה למיטב ידיעתי את הגדודים 25, 225, 227 ו- 228 וכמובן 88 דב לבן שלקרוא לו גדוד זה קצת גדול עליו לאור הסד"כ שעמד לרשותו. המג"דים של גדודי החטיבה היו- סא"ל שריג שכטר, אורי ברז שנפצע והוחלף ע"י שלמה פלד ויצחק פורם שנפצע והוחלף ע"י אמיתי ישר. גדוד 225 שנותר במרש"ל בפיקוד אברהם מולה וכמובן דב לבן בפיקוד יוסף יודביץ. אני לא מכיר את המספר שנקבת בו ואינני בטוח שהשתייך לחטיבה 274.

באלוזה: לעניין גדוד 4 - אני מסכים אתך בהחלט שמספרו לא תואם את הספרור הצה"לי ובטח לא ליחידת מילואים, יחד עם זאת מצאתי במס' מקורות ( לא מפורסמים- חסויים) את הנתון. יתכן כי לאור זהותו של המג"ד שציינת אכן מדובר בסופו של דבר בגדוד 904 אך אינני בטוח- הסד"כ שעמד לרשותו ( 7 שוטים ו14 שרמנים במצטבר )- מאחר ובאותו מקור מצוי גם גדוד 904 אינני בטוח שזו טעות סופר.
אגב גדוד 226 איננו גדוד חרמ"ש אלא גדוד הטנקים שרמן של חט' 11 .

לעניין גדוד 100 הרי שהסד"כ שלו בהתייצבותו בדרום היה 38 טנקי מג"ח ובכללם פל' שוט ופל' חרמש. בקרב הראשון בו נטל חלק הגדוד מונה שתי פלוגות מג"ח ופל' חרמש. כך שחלקה של פל' השוט עדיין נעלם מעיניי.

לעניין פל' סויה - מצאתי- מדובר בפל' שוט מחטיבה 164 שמפקד עליה קצין החינוך?! לשעבר של החטיבה ולאחר מכן מצטרף אליה כח איתן ידיד לוי מגדוד 46.

לעניין סד"כ הטנקים למיטב ידיעתי גדס"ר 288 צוייד בטנקי שוט קל ולא טנקי שוט מטאור.

בעניין הסד"כ החסר האם החשבת את גדוד נתי הורוביץ וגדוד עמוס בן כץ שמהווים עתודה מטכ"לית ומוכפפים לחטיבה 679 ו- 9 - הורוביץ ו7 - עמוס?

מקווה שעזרתי.

ישן 24-10-2005, 18:10

תגובה
בתגובה להודעה מספר 78 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "ראשית אני רוצה להודות לך מקרב..."

1. מרש"ל - המון תודה!!
נשמע קצת מוזר שחטיבה 274 כללה גם גדוד 25 וגם גדוד 225 - תסכים איתי שזה קרוב ומבלבל מדי - לא מכיר מקרים אחרים כאלו. יתכן מאוד ש 225 הוא מספור מחדש של 25.
גדוד 453 מצויין בלפחות שני מקומות כגדוד סדיר למחצה תחת החטיבה שהיה אחראי בשגרה להסבת משתחררים ואנשי מילואים למערך הטירן.
גדוד 225 - אצלי רשום המג"ד כאברהם מדליה ולא מולה אבל זה באמת יכול להיות טעות כתיב.
כנ"ל לגבי המחליף של פורם - אצלי רשום כשר ולא ישר.
שני המג"דים נפצעו לדעתי במהלך הדיפת מתקפת ההמשך המצרית ב 14 לאוקטובר, כאשר שני הגדודים שלהם ספגו את עיקר ההתקפות של המצרים בגזרה המרכזית של התעלה וללא עזרתם המיידית של יתר חטיבות האוגדה היו נהדפים אל מעבר לציר החת"מ.
2. בלוזה - שוב תודה. בצירוף מקרים מעניין משלים כמובן גדוד 226 את הסידרה של 225-228 אתה הזכרנו מקודם :-))
3. גדוד 100 - אם באמת נעדרה פלוגת השוט מהסד"כ הגדודי, מאוד יכול להיות שהיא נשלחה על ידי האוגדה לתגבר את אחת מחטיבות השוט שלה - 217 (למשל את גדוד 113 על כל חמשת הטנקים שלו...) או אולי את גדוד 198.
4. גדס"ר 288 - אתה צודק וגם אצלי רשום ככה. בהתחלה זה היה נשמע לי מוזר כי הרי באוגדה 146 לא היו לכאורה טנקי שוט קל אבל אז נזכרתי שחטיבה 217 הרי הייתה חלק ממנה :-) בכל מקרה הגדס"רים למיניהם קבלו את הציוד האיכותי ביותר בצבא המילואים ככה שזה לא ממש מפתיע.
5. עמוס כץ ונתנאל הורביץ - כמו הגדוד של אהוד ברק, לא מדובר הרי בגדודים שהיו קיימים לפני המלחמה או אפילו מיועדים להקמה אלא ביחידות אד-הוק שהוקמו על ידי מקשנ"ר כך שאני בספק אם מצבת הטנקים העודפת שאתרנו הייתה ייעודית / משוריינת לטובתם. אצלי רשום גם שהורביץ הפריש פלוגה לטובת חטיבה 179 והצטרף עם שתי הפלוגות האחרות שלו לחטיבה 679. מוזר שעמוס כץ נשלח לתגבר דווקא את חטיבה 7 מרובת הגדודים ולא את חטיבה 179 המוקטנת מאוד, מה עוד שהאויב בגזרת חטיבה 7-אוגדה 36 ספג אבדות כבדות מאוד ב 9 לאוקטובר. זאת בניגוד למצב במרכז ובדרום שם גם ספג אבדות קטנות יותר וגם נסוג בצורה מסודרת. כל זה היה אמור להוביל להעברת כוחות התגבור האלו דווקא לחטיבות 179 ו 679 בהתאמה אבל משום מה הוחלט אחרת. ההישגים הדלים של אוגדה 36 בפריצה אל המובלעת לא הצדיקו בדיעבד את הצעד הזה.

בכל מקרה, עזרת בהחלט

שאלות שאולי תוכל לעזור איתם (עופר ושחר - גם אתם)
1. מה היה תפקידו במלחמה של סא"ל ג'קי חזקיה, מג"ד 9 לשעבר?
2. מה היה תפקידו במלחמה של אל"מ מרדכי אביגד, מח"ט 14 לשעבר?
3. באיזה יחידה שירת ונפל רס"ן מרק ימס ז"ל?
ישן 25-10-2005, 23:34

תגובה
בתגובה להודעה מספר 83 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "במקביל למיפוי גדודי הטנקים..."

חטיבה 4
גם אני אינני יודע את מספרם של גדודי החרמ"ש של מרדכי אילת וגדי גיל אבל זוכר שאחרי המלחמה החטיבה הוסבה לחטיבה משוריינת במקום ממוכנת ושמספרה שונה בהתאם ל 166.

חטיבה 670
1. כמאסף של אוגדה 146 יצרה לעצמה כביכול גדוד שריון אד-הוק בן 4 פלוגות טנקים - 2 פלוגות משרמנים ושוטים שנתקעו / ננטשו לאורך בקעת הירדן בדרכם לחזית ו 2 נוספות מטנקי שלל T-55. טנקי הגזל הוחזרו במהרה ליחידות המקוריות שלהן והחטיבה נותרה כביכול עם 2 פלוגות טנקי שלל (אחת בכל גדוד חרמ"ש) עד לחזרתו הרשמית של גדוד 268 כעבור שבוע.
2. רשום לי איפשהו שגם כללה עדיין את גדוד המרגמות האורגני שלה והייתה בין החטיבות האחרונות בצה"ל שנותרו בתצורה הזאת. לא יודע את מספרו אבל המפקד היה סא"ל ישראל שני.

שאלות
1. מי היה מפקד גש"פ מרכז (יריב בן-אהרון?) ומה היה מספרו?
2. מה היו גדודי חטיבה 5?
3. מה אתה יודע על שלשת גדודי הצנחנים המאולתרים שהוקמו במהלך המלחמה על ידי סא"לים אסף חפץ, יעקב חסדאי ועמוס ירון?
4. מה היה המספור החדש של גדוד צנחנים 57 של אפרים ברנד הותיק?
ישן 17-03-2006, 18:11

חזרה לדיון
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "להשלמת סד"כ 9 [font=Verdana]-..."

ספרו החדש לגמרי של האלוף במיל' חיים נדל, "בין שתי המלחמות" בהוצאת מערכות-משב"ט, עוזר להשלים חלקים נוספים בפאזל האינסופי של סד"כ צה"ל במלחמת יוה"כ.
בהתייחס להקצאת כוחות לתכנית ההגנה המטכ"לית סלע במאי 1973 מציין המחבר את הפרטים הבאים:
1. פקמ"ז
א. חש"נ - גש"פ 182, מתבקש אחרי גש"פ פצ"נ 181
ב. נח"ל - גדוד נח"ל 902 השתייך לחטמ"ר 63.
ג. חי"ר - חטמ"ר 64 (איו"ש?) וחטיבה 5 בסד"כ של שני גדודים מוקטנים בלבד, הגיוני בגלל תהליך ההסבה לממוכנת, אם כי לא מפורטים מספריהם.
ד. חה"נ - לא מפורט גדוד צמ"ה אבל על פי מספור גדודי צמ"ה של פצ"ן ופד"מ הגיוני שהיה גם גדוד צמ"ה 571 בפקמ"ז, יתכן כיחידת מילואים.
2. פצ"ן
א. חי"ר - גדוד 300/315, כנראה יחידת הגמ"ר כלשהי שקדמה לחטמ"ר 300.
2. חה"נ - גדוד סדיר 602, גדוד מילואים 641 (ת"פ אוגדה 36), גדוד צמ"ה 570, יח' בינוי פיקודית 801 ויחידת "פלסי משמר" 261 (?) - למרות שטווח המספור שלהם מתאים לזה של גדודי המילואים החה"נ (229, 271) לא מפורט בספר מה היה תפקידן בכלל של יחידות אלו (היו שתיים נוספות בפד"מ) ובמלחמה בפרט.
3. פד"מ
א. נח"ל - גדודים 904 ו 905 (לא בהכרח גדודי האחזויות בסיני)
ב. חה"נ - גדוד סדירים 604 ו 601, גדוד צמ"ה 572, יח' בינוי פיקודית 803 ויחידת "פלסי משמר" 263 ו 248
ג. אחר - יחידה 299 רשומה משום מה בסד"כ פד"מ
4. מטכ"ל
א. לאוגדה 146 אכן היה גדוד סיור אולם לא מפורט מספרו. לדעתי מדובר בגדוד ממוכן ולא משוריין.
ישן 21-04-2006, 20:35

תוספות
בתגובה להודעה מספר 86 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "חזרה לדיון"

ספרו החדש של אל"מ במיל' צביקה לבנון, "באפיקי נחל חיי" בהוצאת מילוא, עוזר להשלים חלקים נוספים בפאזל האינסופי של סד"כ צה"ל במלחמת יוה"כ אבל גם מותיר סימן שאלה אחד ענק. כללית, הספר מעניין וקולח למדי אך דווקא הפרק העוסק במלחמה הוא קצרצר (3 עמודים) ושטחי למדי ורב הנסתר בו על הנגלה. בפרוץ המלחמה אל"מ לבנון היה מפקד פיקוד ההדרכה הצה"לי תחת ראש מה"ד האלוף מנדי מירון. לדבריו הפיקוד הנ"ל תפקד בזמן מלחמה כ "אוגדה מיוחדת, שהוקמה בשלהי מבצע קדש ובצעה פעילות בכל מלחמות ישראל" והוא היה מפקדה... האוגדה התארגה בימים הראשונים ולקראת הפריצה אל סוריה התייצבה "למרגלות הרמה" ומאוחר אף השתתפה בלחימה עצמה. גדוד הקשר של האוגדה הוטס לרפידים ופעל שם. האוגדה הייתה מגוייסת כחודש ימים לפני שחזרה למשימת ההדרכה.
אמנם היו במלחמה כוחות משימתים שונים דוגמת אוגדת קצח"ר ואוגדה 440 אבל ברור שלא אליהם לבנון מתכוון והוא גם אינו מפרט מי היו מפקדי המשנה שלו באוגדה או מה היה הסד"כ שלו... משהו כאן לא ברור בעליל...
ישן 12-05-2006, 18:19
  אולג גרנובסקי אולג גרנובסקי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.04.06
שאלה ל-b.a

שאלה ל-b.a

http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...ad.php?t=180885

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
התותח שירת בצה"ל 3 עשורים. רוב הקנים הותקנו על תובת M-50 והיוו את עמוד השדרה של חת"ם ביום הכיפורים. במלחמה זו נותרו גם גדודים נגררים(לפחות ארבעה) רובם באגד הפיקודי בפצ"ן-744 .חלק מן הקנים נמסרו לצד"ל מאוחר יותר.

ב-1953 צה"ל קנה 24 M-50 נגררים בצרפת. האם היו עוד קניות של תותחים האלו בשנות ה-50?

בשנות ה-60 קנו 120 תותחים M-50 מעודפי NATO והם היו מיועדים להסבה לתומ"ת.

עד כמה אני יודע, ב-1967 היו בצה"ל 60 M-50 - 24 נגררים (2 גדודים) ו-36 תומ"תים (3 בדודים).

ב-1973 היו בצה"ל בערך 120 תומ"תים M-50 וחשבתי שאותם 24 כלים נגרים, ז.א. 10 גדודים M-50 מתניעים ו-2 נגררים.

אתה מדבר על 4 גדודים של M-50 נגררים. האם זה נכון? יכול להיות, שחלק מאותם 4 גדודים היו מצויידים בכלים נגררים אחרים, כמו תותחי שלל M-30 או D-30?

מה ידוע עוד על סד"כ חיל התותחנים ב-1973?
ישן 11-11-2006, 17:10
  משתמש זכר sagi_11 sagi_11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.08.03
על תותחי 1950-M
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי אולג גרנובסקי שמתחילה ב "שאלה ל-b.a"

התותח הנגרר הגיע לארץ בשנת 1956 והשתתף לראשונה בפעולת "שומרון" (קלקיליה) בקדש היו 3 גדודים עם התותח 403 עם 9 תותחים, 872 עם 8 תותחים ו 871 (הצפוני שלא השתתף במלחמה).
עד למלחמת ששת הימים זה היה מצב הסד"כ, פרט ל 4 תותחים בגדוד 402 שמעת לעת התאמנו עם התותח. במבצע "סנונית" (נוקייב) בשנת 1962 השתתף גדוד 403 עם 6 קנים, וגדוד 402 עם 4 קנים.
בשנת 1964 הורכב התותח על תובת שרמן עם מזקו"ם צר ומנוע בנזין. התותח נקרא 33-M זה היה תומ"ת גרוע, עם אין סוף בעיות. במלחמת ששת הימים היו שני גדודים עם התותח הזה. 403 ו 872. 402 ו871 היו עם תותחים נגררים.
במלחמת ההתשה הופיע התומ"ת עם מנוע דיזל ומזקו"ם רחב. במקביל ייצרה סולתם תומ"ת רועם, ויובאו שני גדודי 109-M קצרי קנה (לא "רוכב").
התומ"ת 50-M היווה עמוד השדרה של החיל למרות חסרונותיו.
סימן טוב
ישן 13-05-2006, 00:11

תגובה
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי אולג גרנובסקי שמתחילה ב "יש לי גם ספר הזה. יש שם פירות..."

סד"כ חת"ם במלחמה

6 גדודי מכמ"ת 160 (1 סדיר, 5 מילואים) + פלגות סטאטיות במעוזי בודפשט ומבדד

16 גדודי מכמ"ת 120 (מילואים)

2 גדודי מטל"ר 240 (מילואים)

גדוד מטל"ר עברי (מילואים)

2 גדודי 130 מ"מ נגרר (מילואים)

2 גדודי M50 נגרר (מילואים) + 2 סוללות סטאטיות במעוזי בודפשט ומבדד

3 גדודי 122 מ"מ נגרר (מילואים, חטמ"רים)

גדוד 105 מ"מ M102 נגרר (מילואים)

2 גדודי פריסט (מילואים)

2 גדודי M109 (אחד סדיר, 1 מילואים)

10 גדודי M50 (שניים סדיר, 1 הדרכה, 7 מילואים)

3 גדודי רועם (1 סדיר, 2 מילואים)

4 גדודי M107/110 (אחד סדיר, 3 מילואים)

סה"כ

22 גדודי מרגמות

3 גדודי מטל"ר

8 גדודים נגררים

21 גדודים מתנייעים

54 גדודים = 660 קנים~
ישן 13-05-2006, 13:40

תגובה
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "סד"כ הארטילריה"

אין פה התפלמסות, יש פה הצגת גרסאות שונות, שנאספו על ידי חברים שונים בפורום ממקורות אחרים. לי אישית (אני בטוח שגם לאולג ולשחר) כבר חידשת כמה דברים ועל כן הייתי שמח אם תשתף את הפורום ביתר המידע שבידך. שים רק לב ידידי שנשאלת כבר באשכול אחר למספרי הגדודים הנוספים וגם שם לא השבת...

לגבי המרגמות בבודפשט ובמבדד, לפי דעתי מדובר ב 160 מ"מ ולא 120 מ"מ מאחר ול 120 לא הייתה טווח מספיק כדי לכסות את התעלה. לגבי תותחי ה 105 מ"מ, משום מה הייתי בטוח במשך שנים שמקורם של תותחי ה M102 היה שלל ירדני ממלחמת ששת הימים אך בעיון נוסף מתברר שהשלל היה בכלל מדגם M101 הישן יותר, שלא נכנס לשימוש בצה"ל (למרות שתותחים רוסים מקבילים נחותים בהרבה שנתפסו מהמצרים דווקא כן הוכנסו לשימוש...). תותחי ה M102 יבילי האוויר (תכנון מוצלח מאוד שנותר בשימוש צבא המילואים האמריקני עד עצם היום הזה) היו מיועדים להחליף את המכמ"תים המסורבלים בגדודי הסיוע של חטיבות הצנחנים, תכנית שבסופו של דבר לא יצאה אל הפועל.

לגבי תותחי ה 122 מ"מ לפי דעתי היו מדגם M-30 העתיק, ממנו נתפסו רבים מאוד, ולא מדגם D-74 הארוך, שלא היה נפוץ ב 1967 (תחמושת, קנים...) ובכל מקרה היה נחות מתותח ה 130 מ"מ הארוך. דגם D-30 נכנס לשימוש רק ב 1963 ולפי דעתי (מחוץ לגבולות ברית ורשה), רק הצפון ויאטנמים קבלו אותו לפני 1967 כך שהשלל הראשון ממנו היה במלחמת יום כיפור ולא בששת הימים. לגבי הרוכב, בשלהי המלחמה הוקם גדוד שלישי כזה. גדוד העברי (למעשה יחידה ולא גדוד) היה 418.
ישן 15-05-2006, 16:08
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
תשובה
בתגובה להודעה מספר 112 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

אין לי ידע ברור מדוע הוסב גדוד 330. לא נותר לי אלא לנחש כי הסיבה היתה מחסור בכלים מתנייעים והשתלטות של יחידות בימחים על כלים של גדודים אחרים. כבר למדנו כי הדבר נעשה במלחמת יום כיפור בהיקפים אדירים ולא פסח גם על הארטילריה.

נראה כי הגדוד פרס בבית שאן כחלק מפריסת המערך מול הירדנים. כך גם פרסו הגד"שים וחלק מהגמ"כים בבקעת הירדן ובאילת.גדוד זה הועבר מאוחר יותר לפקמ"ז.(הדברים מפורטים במאמרו של דני אשר-"הארטילריה בחזית הצפון במלחמת יום הכיפורים")אגב, לפי מאמר זה גם גדוד 826 הוסב לנגרר ולאחר מכן קיבל את התומתים של גדוד בה"ד 9. יש להניח כי גם 5 הסוללות של בה"ד 9 לא קיבלו את כליהם מן ההפקר ואלה היו חסרים למישהו.

ידוע לי בודאות כי היה גדוד 130 מ"מ שמספרו 846.ואין כאן טעות.
לגבי הגדוד השני , מספרו הנכון הוא 873 ומפקדו היה יהושע ברמן.

אני מקוה שבכך יש מענה לכל השאלות.
ישן 11-11-2006, 00:11

תגובה
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "תשובה"

בסיור המדהים בתעלה ובקהיר שהסתיים אתמול לקחו חלק שני קציני חת"ם בכירים בדימוס ששתפו את יתר החברים בסיפורי מלחמה מיוה"כ:

1. אל"מ במיל' יוסי דריזין => פיקד על גדוד 345 שהיה מצויד ב 4 סוללות מכמ"ת 120 (במקום 3 בלבד ביתר הגדודים) והיה כפוף לאגד פד"מ. למיטב זכרונו של יוסי בעת המלחמה כלל האגד הנ"ל כלל רק את הגדוד שלו בעוד שגדודי ה 175 מ"מ היו כפופים לאגד המטכ"לי. בכל מקרה, המג"ד המקורי צ'יטיאט נשלח בפרוץ המלחמה לתפקד כסגן מפקד אגד 215 (תקן שלא אויש) והוא תפס את מקומו. הגדוד פרס תחילה להגנת שד"ת רפידים ולאחר מכן בגזרה המרכזית. היה לגדוד החת"מ הראשון שצלח את התעלה, על גבי דוברות ב 18 לחודש. לאחר הצליחה פרס הגדוד באזור ראש הגשר וסייע בהגנתו מפני התקפות נגד. בשלהי המלחמה סייע לכיבוש ג'בל עתקה ואחרי הפסקת האש היה בין גדודי המילואים הראשונים שעברו הסבה לרוכב וגם הראשון שקלט את מחשבי הדוד החדשים. יוסי עצמו התגייס לחת"מ בנובמבר 1955 וקלט את תותחי ה 155 מ"מ הצרפתים הראשונים בגדוד 402 בצריפין, לחם ב 1956 ולאחר מכן שוב ב 1967 באום כתף כקש"א. במילואים התקדם עד לדרגת אל"מ.

2. אל"מ במיל' פרנקו גונן => היה סגן מפקד ענף מקצועות בשיבטה בפרוץ המלחמה וארגן גדוד מאולתר בן שתי סוללות מכמ"ת 120 מ"מ על בסיס כלים, חיילים ומדריכים של הענף. הגדוד עלה צפונה ועוד לפני שהספיק לפרוס מזרחית לירדן כבר ספג הרוגים ופצועים בהפגזות תופת של הסורים. אחרי שבוע דילג לגבול הלבנוני וסייע לכוחות מילואים ומג"ב להדוף נסיונות חדירה של מחבלים עד סוף המלחמה. בהתשה שקדמה ליוה"כ שירת פרנקו כמפקד סוללת תומ"ת M50 שפרסה כדרך קבע בקרת-מורה, כולל תהליך הסבת הכלים למנועי קמינגס. מפקד מקביל אליו בגדוד היה אלחנן טננבאום המפורסם, ששירת כמסו"ל סוללת הנברון הדרומית בתעוז מבדד הסמוך לעיון מוסא, אחד האתרים בהם ביקרנו. פרנקו סיים את שירותו כמת"פ צפון ומשמש כיום כמנכ"ל עיריית רחובות.

3. אחת התעלומות הבלתי פתורות למשתתפי הסיור הייתה מאין השיגו המצרים תותחי 155 מ"מ נגררים, כמותם ניתן לראות בכמעט כל אתר שימור והנצחה שלהם. מלבד ששת התותחים מדגם זה שננטשו בנברון הדרומי - וכולם עדיין מוצגים שם - לא נפלו תותחים מסוג זה שלל בידי המצרים. סברה אחת שעלתה היא שמקור התותחים בכלל בתומ"תים צה"ליים לא תקינים שננטשו אולי בעמדות בעת נסיגת כוחות החת"מ הסדירים מזרחה מציר החת"ם בימים הראשונים אולם אז היו המצרים מציגים אותם בוודאי בתוך הכלים ולא בתצורה נגררת מאולתרת. סברה אחרת היא שהמצרים השיגו את התותחים מצד ג' בכלל כמו למשל ציוד שהצרפתים נטשו באלג'יריה וטוניס, עם נסיגתם מאזורים אלו. תמונות יצורפו בהמשך.
ישן 16-11-2006, 19:50

תגובה
בתגובה להודעה מספר 131 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "סד"כ צה"ל במיה"כ"

עבודה יסודית ומרשימה, שהשלימה כמה פערים רציניים... כמה הערות קטנות...
אתה מציין גדוד 435 פעם כגד"ב ופעם כגדוד מכמ"ת... גם את 345 אתה מציין פעם כמכמ"ת 160 ופעם כמכמ"ת 120... צריך לעשות שם קצת סדר... אתה מציין 3 גדודי פריסט - 822, 827 ו 829 - אם אינני טועה היו שניים בלבד... מהו גדוד 527 שהמג"ד שלו היה מס"ח של חטיבה 196? המספור אינו מתאים לטווח המספור של גדודי חת"מ וחטיבות חש"נ בהתאמה... לא מוכרים לך גדודים 205 ו 207? יש לך מושג מה הייתה הקצאת חת"מ של חטמ"רים 99 ו 64? אתה מציין פלוגה של 906 שתפסה את מוצבי הקו בדרום רמה... אבל הגזרה הזאת הרי הייתה באחריות שתי פלוגות מגדוד 50... כמו כן מג"ד 50 היה סא"ל יעקב בנדל ששכב בבית עם רגל מרוסקת אחרי תאונת צניחה ולא רס"ן מנחם זוטורסקי, שהיה הסמג"ד.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 16-11-2006 בשעה 19:54.
ישן 17-11-2006, 13:16
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
מי זאת חטיבה 196?
בתגובה להודעה מספר 132 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

היה גדוד 196 -קק"ש בפיקוד עמרם מצנע, אשר צורף לגדוד 79.
כמו כן לגבי סד"כ החת"ם אני סבור שסימן טוב עשה מלאכת מחשבת, שכן ציוותי הכוחות במהלך המלחמה היו כה תכופים וכה בלתי סבירים עד כי רק מחשב-על יוכל לעקוב אחריהם. כך למשל פוצלו גדוד 55, פרסום, שובל ו329 בזרה המרכזית בין אגדים שונים.ואלה רק דוגמאות. גדודים אחרים החליפו כפיפויות אגב שלבי הלחימה השונים ,כך שהם הופיעו פעמיים ברשומות שונות של כל אחד מהאגדים.
פרסום למשל, החל בפיקוד צפון, עבר לא.א. 214 ומשם חצי ממנו עבר לא.א. 215.

סבורני כי היה רצוי לערוך פעם דיון מעמיק בציוותי הכוחות בצה"ל פירוק המסגרות ושינוי ציוותים וכפיפויות אגב קרב, תוך שילוב כוחות בתוך מסגרות-לא -אורגניות ואשר מעולם לא התאמנו יחד ולא הוכנו לכך.
תופעה זאת נחזית בעיני כאחת הרעות החולות המאפינות את צה"ל- תופעה אשר באה לידי ביטוי אף במלחמה האחרונה, ואשר יש בה כדי להשפיע לרעה על כושר הלחימה שלו.
ישן 02-10-2006, 23:23
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "חברים ראשית תודה על..."

לגבי שאלות 2,3 ו-4 יש תשובות חלקיות בסרט של קהלני

לגבי עמוס כץ - בהתשה היה מג"ד (82? 79?) בתעלה. ב73 יצא לקורס שריון מתקדם בפורט מות' ארה"ב. חזר בטיסה והתייצב אצל אורי בר און שהיה רמ"ט פצ"ן). בר און מינה אותו למג"ד צנטוריון , בגדוד שרובו הורכב מחוזרים מחו"ל.
עמוס צורף לחטיבה 7
בשלב בפריצה לסוריה ועבד מול גדוד 77 ומול קציני המטה של הפיקוד.
לפי ראיון איתו משנת 83 (כשמונה לקשנ"ר) הוא פיקד על חטיבה 188 בשיקום שלה: "זו הייתה התמודדות לא פשוטה: להקנות ביטחון ולהוציא פחדים של אנשים, להלחם ב"טראומה הלא מודחקת" ללקט טנקים, לאייש תפקידי פיקוד ולהקים מחדש יחידות משנה, תוך כדי לחימה (ההתשה ברמת הגולן) וחוסר ודאות, אולי יתחדשו הקרבות אפילו מחר".

אני רוצה להוסיף שאלות משלי:
אנא פרטו על הטנקים שהשתתפו בקרבות על החרמון. אם הבנתי נכון בקרב הראשון השתתפו שני טנקים של 77 (מי? מאיזו פלוגה? איך הגיעו לשם?) ובקרב השני "כוח שפיפון" מ74 (כמה טנקים? מה עשו בעצם?)

ישן 06-10-2006, 13:32

תגובה
בתגובה להודעה מספר 139 שנכתבה על ידי idithho@015 שמתחילה ב "תעשו לי בבקשה סדר במיתותא..."

1. גדוד עמוס כץ נקרא בדיוק כך גדוד עמוס כץ וכל האזכורים לגדוד 71 אחרי ה 9 לחודש מקורם בטעות או אי-הבנה - הרי גדוד 71 היה קיים פחות משבוע, ללא היסטוריה/שורשים, ולכן לא הייתה משמעות אמיתית בלשמר את המספר שלו אחרי נפילת המג"ד וסמג"ד.
2. פלוגת אלי גבע שחזרה מהדרום החליפה את פלוגתו של עמי פלנט שחזרה לגדוד 77, כמו כן קיבל הגדוד פלוגה מגדוד 74.
3. השוטים (כוכב) ברובם הגדול מקורם בטנקים של חטיבה 205 שנתקעו על כביש הבקעה ובכביש צמח-מגשימים ונאספו על ידי חטיבה 670 שנעה אחריה. הצוותים של 205. הטיראנים לא היו טיראנים צה"ליים מסיני אלא טנקי שלל סורים שננטשו במצב תקין או עם נזקים קלים (והיו מאות כאלו). ספק רב אם הופעלו כיחידה ואורגנית (ללא מכשירי רדיו!), יותר הגיוני ששימשו כתומ"תים או בונקרים מתנייעים.
4. חטיבה 179 הרי הייתה חטיבת המילואים הראשונה שעלתה לרמה בפרגמנטים שהתפצלו על פני כמה צירים וכמעט והושמדה שם במהלך היומיים הראשונים. רוב דרג הפיקוד שלה נפגע בפרק הזמן הזה. בניגוד לחטיבות אחרות, סמח"ט החטיבה לא נותר בהמפקדה העיקרית אלא לחם בחזית עצמה (ואף נפל שם) ועל כן לא היה מי שידאג לבנייתם מחדש של צוותים שנפגעו והתפנו לאחור, עם או בלי הטנקים שלהם, ולא היה מי שיפנה את הצוותים שנתקעו עם טנקים תקולים עוד בימ"ח, בדרכים לרמה"ג או בריכוזי כוחות עורפיים (כמו עליקה או ירדן) אל הגדודים שלהם. חשוב גם לזכור שהטנקים והימ"ח עצמו לא היו של החטיבה אלא של חטיבה 164, מה שתרם משמעותית לבלבול, חוסר התמצאות, בעיות בהשלמת ציוד וזיווד ולעיכוב ביציאת הכוחות אל עבר החזית.
ישן 10-10-2006, 21:25

חברי הפורום שלום
למרות ששאלתי בעבר הייתי מאוד שמח אם מישהו מהכותבים ו/ או החולפים באתר ירחיבו את היריעה בנושא לחימתם של מס ' יחידות שריון שחלקם נותר די עלום ובכללם סוג הטנק בו עשו שימוש , על אילו טנקים השייכים לאילו יחידות מקור ,הצטיידו בפועל, מי היה מפקדם ומהם הקרבות העיקריים בהם נטלו חלק. אנו עושים להם עוול בשכחנו את תרומתם החשובה למאמץ המלחמתי.
אני מכוון ליחידות הבאות:
א. גדס"ר 279 שפעל בעיקר בג' הצפונית בסיני
ב. גדס"ר 189 שפלוגת חרמ"ש שלו נלחמה במסגרת חטיבה 460.
ג. גד' טיראן השייך במקור לחטיבה 274 ונותר במרש"ל.
ד. גד שריון פיקודי 182 ויחידות שרמן נוספות ( ואני לא מכוון לגד' 268 מחטיבה 670 שנותר בפקמ"ז והועבר לאחר מכן לחזית סיני.
ה. כל כל אחר( מלבד הסד"כ הידוע המפורסם לעיל) שלא ציינתי כאן וחשוב שנציין את פועלו .
תודה.
ישן 10-11-2006, 23:05

תגובה
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "חטיבה 576"

1. חטיבה 11 => מוספרה מחדש כחטיבה 576 בעת ההסבה מחטיבה ממוכנת לחטיבת משוריינת אחרי מלחמת יום כיפור ואם זכרוני אינו מטעה אותי, צויידה בטנקי מג"ח 3. יש בפורום חבר שהיה לוחם בפלוגת ההנדסה של החטיבה בתקופת המלחמה ויוכל להרחיב עליה.
2. לגבי חטיבה 5, הרי שבעת פרוץ המלחמה הייתה באמצע הסבה מחטיבת חי"ר לחטיבה ממוכנת => קרי בעלת גדוד שריון אחד בלבד => ולא למשוריינת => קרי בעלת 3 גדודי שריון => כך שרק אחד מגדודיה היה בפועל בהסבה בעוד השניים האחרים נותרו כמות שהם (החטיבה הייתה כבר מנויידת בזחל"מים).
3. סביר להניח שמספרי הגדודים שונו או לפחות שהגדוד שהיה מיועד להסבה לשיריון היה גדוד 72 או גדוד 73, מאחר וגדוד 71 משוריין כבר התקיים הרי במסגרת חטיבת בית הספר לשריון.
ישן 11-11-2006, 09:54

תגובה
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "חטיבה 5"

דיון מעניין, אתה עוזר להשלים פרטים חסרים. מה דעתך שננסה לעשות ביחד קצת סדר:

1. כוח איילון הוקם בפקמ"ז ככוח משימה חטיבתי בסביבות ה 15 אוקטובר ונשלח למרש"ל כתחליף לחטיבת הצנחנים הסדירה, שהגנה במהלך השבוע הראשון למלחמה על גזרת ראס-סודר ודרומה משם ונדרשה כעת ככוח חיר"ם לגזרת התעלה לטובת טיהור צירים המובילים לאזור הצליחה. (החטיבה השניה במרש"ל - היא חטיבה מרחבית 99, לשעבר 12, הגנה על אזור שארם-אופירה-ראס מוחמד). כפי שנכתב במקורות שונים הכוח כלל 3 גדודים מפקמ"ז - גש"פ מרכז 182, גדוד טנקי שרמן וגדוד צנחנים מאולתר מתוך חטיבה 9100 (מעניין מדוע דווקא גדוד זה ולא גדוד אורגני כמו 48 או חרוב אבל זה כבר נשמור לדיון אחר) - ועם הגיעו לשטח אף קיבל ת"פ את גדוד מכמ"ת 322, במקור גדוד השלמת המילואים של חטיבה 35 שנותר מאחור בראס-סודר בהנחיית המח"ט כאשר יחידת האם שלו הוטסה צפונה. הכוח היה מצוייד בטנקים רבים יחסית (גם אם מיושנים) מאחר ובמטה הכללי ובפד"מ חששו מאוד שהמצרים ינסו לתקוף ב 14 לחודש בעוצמה גם דרומה מראש הגשר של ארמיה 3 ולנצל את העובדה שלמעשה לא עמד ביניהם ובין שארם אף כוח מגן משמעותי מלבד פלוגת שרמנים, פלוגת ג'יפי תול"ר ובזוקות של הצנחנים.

סוגיות פתוחות לגבי כוח איילון / חטיבה 5 -

א. זהות גדוד השרמנים - האם מדובר באחד מגדודי השרמן של חטיבה 10-164 שהפך למיותר ו "יוצא" לחטיבה 5 כאשר חטיבת האם שלו הוסבה במהלך 1973 לשוט-קל ולמעשה נבנתה מחדש על בסיס משתחררים טריים, או אולי מדובר דווקא באחד מגדוד חי"ר המקוריים של חטיבה 5 שעבר הסבה לשיריון? לאור זמינותם של הגדודים המקוריים של חטיבה 10 וכן של הטנקים שלהם (שלא נדרשו למסגרות אחרות למיטב ידיעתי), הרי שהאפשרות הראשונה היא ההגיונית יותר, מה עוד שמדובר בצוותים מנוסים מאוד שלחמו ב 1967, גם אם מעט מבוגרים.

ב. מספר הגדוד השרמנים - האם נלקח מתוך פול מספרי הגדודים של חטיבה 5 כמות שהוא, שונה על ידי הוספת ספרה למספר הגדוד המקורי או נבחר רנדומלית מתוך פול אחר? תחת הנחת היסוד שאכן מדובר בגדוד ש "יובא" כשלם מחטיבה 10-164, הרי שניתן לפסול את האפשרות שלקח איתו את מספרו המקורי, מאחר וגדודים 104, 106 ו 183 המשיכו להתקיים כגדודי שוט-קל בחטיבה זו. לטענת שגיא היו בחטיבה 5 שלשה גדודי חי"ר - 71, 72, 73 (למרות שבגלגולה הקודם כחטיבת גבעתי סדירה ובמילואים כללה דווקא גדודי חי"ר במספור רציף 50 עד 54). גדוד 71 כבר היה קיים בצבא כגדוד שריון במסגרת חטיבת בית הספר לשריון (נלחם ברמה"ג) כך שמספר זה נפסל. יתכן שגדוד השרמנים נקרא דווקא 171 (מה שבמקרה גם מתאים לרצף 172 ו 173 שכבר היו קיימים כגדודי חי"ר במסגרת חטיבה 99). אפשרויות אחרות הם כאמור 72 ו 73 או מספר חדש לגמרי, שזו אפשרות ההגיונית ביותר עם אכן מדובר בגדוד חדש-ישן "שיובא" לחטיבה עם הסבת חטיבת הראל לשוט-קל.

לגבי חטיבה 5 עצמה - אתה כותב שאל"מ איילון היה "מיועד להיות מח"ט 5" אבל בפועל הוא הרי לא רק היה מיועד להיות המח"ט אלא הוא גם היה המח"ט, מאחר ונשלח למרש"ל יותר משבוע לאחר פרוץ המלחמה ולא מיד עם תחילתה. מי אחרת פיקד על החטיבה עם גיוסה, הרי יהודה פלד הגיע רק שבוע לאחר מכן? אשמח אם תרחיב גם בנושא וזה ודרך אגב גם בנושא גדוד מכמ"ת 344 - מה עלה בגורלו אחרי פירוק חטיבה 10-164 המקורית - האם הועבר לאגד חת"מ כלשהו או הועבר לחטיבה 5 עצמה? כמו כן מי היה מפקדו במלחמה?

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 11-11-2006 בשעה 10:01.
ישן 11-11-2006, 11:11

המשך חטיבה 5 חטיבה 10-164
בתגובה להודעה מספר 146 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

שלום
ראשית הגדוד של חטיבת הצנחנים הוא 332 ולא 322 (פרט פיקנטי- הוא היה הגדוד האורגאני של חטיבת "גבעתי" המקורית.
גדוד השרמנים של חט' 10 היה גדוד 95 והוא היה גדוד הטנקים של כוח אילון. חט' 10-164 עברה הסבה לצנטוריונים.
כל גדוד 5X עברו לחטיבות אחרות:
51 לגולני
52 לחטיבה 7 ואח"כ ל 14
53 לחט' 45 = 188 = ברק
54 איני זוכר
כאשר פורקה חט' גבעתי בשנת 1956 הפכה לחטיבת מילואים חטמ"ר השרון היו בה גדודי חי"ר וגדודי חי"מ, בהתחלה נקראה חטיבה 17 ורק לחץ של בוגרי "גבעתי" החזיר להם את המספר 5 (אגב חט' 17 הייתה קיימת במלחמת השחרור כחטיבת חי"ם)
חטיבה 5 הוסבה לטיראנים לאחר מלחמת יום הכיפורים והייתה באוגדת הטיראן (440) ורק בסוף שנות ה-80 הוסבה לצנטוריון.
כאשר הוקמה חטיבת "גבעתי" מחדש נקראה חטיבה 5 "גבעתי הותיקה" או "גבעתי מילואים"
אשר לגדוד 344 - בשנת 1973 נותק מחטיבה 10 ועבר ליח' הפיקודית 745 ולמעשה היה גדוד חביר לחטיבת הבקעה. לאחר המלחמה עברנו הסבה ל"רוכב", מס' הגדוד שונה ל 8142 והיינו גדוד באגד 286 (צור) באוגדת הטיראן. בשנת 1987 עבר לאגד 218 (אוגדת יהודה) אבל אז בדיוק עברתי להג"א.
סימן טוב
ישן 11-11-2006, 12:00

בתגובה להודעה מספר 147 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "המשך חטיבה 5 חטיבה 10-164"

ראשית הגדוד של חטיבת הצנחנים הוא 332 ולא 322 (פרט פיקנטי- הוא היה הגדוד האורגאני של חטיבת "גבעתי" המקורית.
>> צודק טעות כתיב

גדוד השרמנים של חט' 10 היה גדוד 95 והוא היה גדוד הטנקים של כוח אילון.
>> לא יתכן מאחר וגדוד זה היה של חטיבה 4 ונלחם ברמה"ג תחת סא"ל יעקב נויפלד מה עוד שבחטיבה 10 היו 3 גדודי טנקים שלחמו איתה כבר בששת הימים - 104, 106 ו 183.

חט' 10-164 עברה הסבה לצנטוריונים.
>> ידוע

כל גדוד 5X עברו לחטיבות אחרות:
51 לגולני
52 לחטיבה 7 ואח"כ ל 14
53 לחט' 45 = 188 = ברק
>> תחילה לחטיבת חי"ר 18, היא חטיבת כרמלי המקורית, שהוסבה לאחר שנה לחטיבה ממוכנת ברק ומספרה שונה בהתאמה ל 45
54 איני זוכר
>> הצטרף לחטיבה 11.

כאשר פורקה חט' גבעתי בשנת 1956 הפכה לחטיבת מילואים חטמ"ר השרון היו בה גדודי חי"ר וגדודי חי"מ, בהתחלה נקראה חטיבה 17 ורק לחץ של בוגרי "גבעתי" החזיר להם את המספר 5 (אגב חט' 17 הייתה קיימת במלחמת השחרור כחטיבת חי"ם)
>> לא מוכרת לי חטיבה 17 ממלחמת השחרור ואשמח אם תוכל להרחיב

חטיבה 5 הוסבה לטיראנים לאחר מלחמת יום הכיפורים והייתה באוגדת הטיראן (440) ורק בסוף שנות ה-80 הוסבה לצנטוריון. כאשר הוקמה חטיבת "גבעתי" מחדש נקראה חטיבה 5 "גבעתי הותיקה" או "גבעתי מילואים"
>> משהו לא ברור פה - הרי אותה חטיבה 5 המשיכה להתקיים כחטיבת חרמ"ש מילואים עד לשנת 1989, אז פורקה במתכונתה המקורית והוסבה לחטיבת החיר"ם המוכרת לנו עד עצם היום הזה על בסיס משתחררים טריים. ההסבה לטיראן שאתה מציין אינה מוכרת לי - אני מניח שאולי אתה מתכוון לחטיבה 265 שהוקמה אחרי מלחמת יוה"כ, קרי התבססה בין השאר על לוחמים מוסבים מחטיבה 5? או שניתן להבין מדבריך שהחטיבה כולה הוסבה לטיראן ובמקומה הוקמה חטיבת חי"ר 5 אחרת?

אשר לגדוד 344 - בשנת 1973 נותק מחטיבה 10 ועבר ליח' הפיקודית 745 ולמעשה היה גדוד חביר לחטיבת הבקעה. לאחר המלחמה עברנו הסבה ל"רוכב", מס' הגדוד שונה ל 8142 והיינו גדוד באגד 286 (צור) באוגדת הטיראן. בשנת 1987 עבר לאגד 218 (אוגדת יהודה) אבל אז בדיוק עברתי להג"א.
>> נפלא רק מי היה המג"ד ביוה"כ? :-) כמו כן הערה קטנה למיטב זכרוני אגד 218 היה אגד פיקודי שצורף לאוגדה 720 רק באמצע שנות ה-90 בעקבות הרפורמה שיזם הקתמ"ר דורפמן לביטול האגדים העצמאיים.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 11-11-2006 בשעה 12:03.
ישן 11-11-2006, 15:47

המשך
בתגובה להודעה מספר 148 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "ראשית הגדוד של חטיבת הצנחנים..."

היה נהוג שליד כל חטיבת חי"ש היו גם גדודי חי"מ
לדוגמא בחטיבת כרמלי היה גדוד 122
בחטיבת קריתי היו גדודים 142 ו 145
בנוסף לכך ליד עציוני (חט' חי"ש ירושלים) הייתה חטיבת חי"מ 16 שכללה את 161, 162, 168 לאחר המלחמה נקראה עציוני 16 וגדוד 161 ו 168 קיימים עד היום
אגב גדוד שספרתו האחרונה הייתה 8 היה גדוד אצ"ל שצורף לצה"ל, גדוד שספרתו האחרונה היא 9 הוא גדוד "קומנדו", לאמור סיירת.
חי"מ ת"א היתה חטיבה 17 שכללה את הגדודים 132, 133
עד שנת 1952 חטיבה 18 הייתה חטיבת מרגמות כבדות. ורק בשנת 1952 אוחדה עם חת"מ
מג"ד 344 ואח"כ 8142 היה סא"ל (מיל) אורי רייפמן ז"ל.
אגב, הזכרת את שוקה.
לאחר מלחמת יום הכיפורים ביקשו מכל רבי הסמלים בחיל להתנדב לקורס קצינים, גם אני התנדבתי, ושם פגשתי את שוקה שהגיע מהנח"ל. הוא חתם קבע, ואני חזרתי לתעש. ברבות השנים הוא הגיע לתא"ל ואילו אני, נבך, רק לרס"ן.
סימן טוב
ישן 16-11-2006, 13:27
  offerd offerd אינו מחובר  

לגבי חטיבה 5
בתגובה להודעה מספר 151 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "עוד על חטיבה 5"

אכן בשנות השמונים הוכרזה החטיבה כחטיבת חיר"ם (יענו חיל רגלים מעולה) והגיעו אליה כוחות שונים בין היתר גדוד חיר של חטיבה 204 (60 לשעבר כפי שכונתה במלחמת ששת הימים).

כאשר הוקמה חטיבת גבעתי הסדירה היה וויכוח למי יהיה סמל החטיבה (חרב על רקע קוו החוף של המדינה)
אנשי חטיבה 5 המקורית (מילואים) דרשו להשאר עם התג ואילו אנשי גבעתי הסדירים דרשו את התג לעצמם, סופו של וויכוח זכו הסדירים לא בגלל "כוחם" אלא שלצדם עמדה עמותת ההורים השכולים של חטיבת גבעתי וטענה (בצדק) שהסיכוי לשמירה על מורשת קרב וזכרון החללים יהיו טובים יותר בחטיבה סדירה לעומת חטיבת מילואים.
מול הטיעון הזה הרמנו כולנו ידיים (גםן אני הייתי שם) וגבעתי הסדירה קבלה לאחר כבוד את השם והתג. בסופו של עניין רצו גם להשאיר מורשת לגדוד 424 - סיירת שקד המקורית (שגדוד בשם זה היווה בסיס לחטיבה אף שהיה בפועל גלגול של 424 ל- 519 ומשם לשקד) ולקחו את שועלי שמשון והלבישו על תג החטיבה כך נוצר (למי שלא ידע עד היום) תג חטיבת גבעתי הנוכחית.

אלו היו 60 שניות על תג חטיבת גבעתי לדורותיה

ישן 11-01-2008, 15:52

תגובה
בתגובה להודעה מספר 163 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "אכן"

גם ספר המאו"גים של שמשי וגם ספר אוגדת המפץ (היא כאמור אוגדה 146 ביוה"כ) מאשרים שהאגד הארטילרי ירד לסיני מספר ימים לפני הפסקת האש, קרי הרבה לפני האוגדה עצמה, שירדה דרומה רק בשבוע השני של נובמבר (ובכך מחזקים את מה שנכתב עוד לפני כן בלקסיקון מלחמת יוה"כ של שיף).אחרי הירידה לסיני נערך האגד באזור ראש הגשר, קיבל תחת אחריותו גדודים חדשים וסייע לכל הכוחות הפועלים בגזרתו. על פי ספר אוגדת המפץ, האגד החליף כמעט לגמרי פעמיים את מערך כוחותיו - פעם עם המעבר מדרום הרמה אל המובלעת ופעם נוספת שבוע לאחר מכן עם הירידה לסיני, שם סופחו אליו 4 גדודי רועם שלוקטו בפד"מ + 2 גדודי מכמ"ת (יתכן שאחד מהם כאמור היה מהגדודים המקוריים של הגדוד שירד עם מפקדת האגד מהרמה). האגד נותר עם 4 גדודי הרועם האלו גם אחרי השחרור ממילואים ואליהם הצטרף בימ"ח גדוד המכמ"ת 160 מ"מ המקורי, שעד אותו רגע כביכול נותר פרוס בגולן. המערך הזה נשמר עד להסבה לרוכב+אלפות בסוף שנות ה-80. על פי שני הספרים האגד כלל בין היתר גדוד פריסט עתיק, וזאת במקביל לגדודי ה M109 החדישים ביותר במערך. שני הספרים גם אינם מזכירים את גדוד המכמ"ת שנשלח למחוז מירון בתחילת המלחמה.

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 11-01-2008 בשעה 16:01.
ישן 13-01-2008, 14:53
  offerd offerd אינו מחובר  

וקצת חוויות
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "טעות שלי - לא רועם אלא M50 - יתר הפרטים נכונים"

מכיון שהאשכול הזה הולך לכיוון "מלכת הקרב" הארטילריה אז חוויה קטנה
בגדה המערבית מיד לאחר המלחמה המצרים היו יורים עלינו בטירוף
יום אחד הגיע המח"ט וסיפר לנו שמהיום הולכים על פי הוראת מפקד האוגדה לשנות מדיניות, במקום שנקבל סוללה או גדוד לטובתנו בזמן תקרית נקבל אגד שלם.
ואכן כך היה, כמה ימים לאחר מכן התפתחה תקרית רצינית, הטנקים עלו לעמדות וכהרגלם ירו לנו מעל הראש ואז ניתנה פקודת האש ברשת הגדודית וסוף סוף זכינו לראות את האדמה רועדת בצד השני, אגד שלם ירה על מטרה אחת בגזרתנו - היה נחמד !

ישן 30-03-2013, 13:47
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
עוד על סד"כ צה"ל במרש"ל - בראיון מבמחנה עם האלוף במיל' גביש

גלויה מהמדבר: היחידות שנסגרו ברחבי סיני. אתר צה"ל מציג סדרת כתבות על יחידות צה"ל שהיו ואינן עוד. והשבוע, לכבוד פסח, על מרחב שלמה בדרום סיני והיחידות השונות ששלטו במרחבי המדבר הענק

http://www.idf.il/1133-18629-he/Dover.aspx

מפקד הפיקוד, האלוף (במיל') ישעיהו גביש, ליקט במהרה קצינים ממקום עבודתו כדי להרכיב את מטה הפיקוד. "הקמנו מפקדה קטנה, והכוחות שעמדו לרשותי היו מעטים – שני גדודים של חיל שדה, שתי פלוגות טנקים קטנות שצוידו בטנקי טירן, גדוד ארטילריה אחד וכוחות מבסיסי חיל הים. שדה התעופה היה ריק ממטוסים ולא שמיש", צייר גביש תמונה מבצעית מאתגרת. באבו רודס, גם במרחב הפיקוד, ישב גדוד אפעה של חטיבת הצנחנים בפיקוד אל"מ איציק מרדכי, כשהסמח"ט היה הרמטכ"ל המנוח אמנון ליפקין שחק ז"ל. "הדבר הראשון שעשיתי היה סיור לשם הערכת מצב. אחרי לילה אחד הגעתי למסקנה שהאיום המיידי הוא כוחות הקומנדו שנחתו אזור וחסמו את הדרך. האיום הכי גדול היה התקדמות דיוויזיות ממוכנות מכיוון סואץ דרומה, ולכן הנחיתי את גדוד הצנחנים ואת פלוגות הטנקים להתחפר באזור אבו רודס", החל גביש לגבש תוכנית פעולה אסטרטגית.
ישן 29-08-2013, 20:54
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.05.05

על סמך המידע שמופיע באשכול הזה ובהסתמך על עוד כמה מקורות ברשת (כמו יד לשריון וויקיפדיה) הכנתי עץ מבנה שמתאר באופן כללי את כוחות היבשה שהשתתפו במלחמה.
המטרה של העץ לעזור לכל מי שמעיין במקורות על המלחמה ומנסה לעשות קצת סדר בבלגן.
אודה לכל מי שיכול להוסיף מידע ותיקונים.
התמונות לקוחות ברובן מויקיפדיה ומעוד שלל מקורות ברשת.
בגלל שגדודים עברו ממקום למקום באופן תכוף שייכתי אותם לחטיבת האם שלהם אפילו אם הם לא לחמו תחתיה רגע אחד.
את שאר המסגרות הלוחמות שייכתי על פי השיוך העיקרי שלהן בזמן המלחמה.
אולי בעתיד אנסה להכין עצים ספציפים לתאריך מסוים או למבצע מסוים.

תודה מראש לסרפד על העלאת הקובץ החריג בגודלו
ישן 04-09-2013, 12:57
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 189 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "אכן נפתח"

תודה רבה על ההערות,

האם אתה יודע להכריע לאיזה אגד השתייך כל אחד מהגדודים האלו? (אגד אורגני)

לגבי כוחות כמו כוח שמוליק, זה באמת גבולי.
הכנסתי כוחות עד רמת הגדוד.
כוח שמוליק הוא של שתי פלוגות ששתיהן שייכות לגדודים שכבר מופיעים.
נדמה לי שגם הפלוגות האלו בחלקים אחרים של המלחמה היו תחת פיקוד הגדודים המקוריים שלהם.
ניסיתי שלא להיכנס לרזולוציה כזו, גם כי חסר לי ידע לגבי כוחות אד הוק וגם כי נראה לי שאין לזה סוף.
אמנם הכנסתי כוחות כמו כוח נמר שממנו אי אפשר להתעלם.
אני מסכים שעד שלא אנסה לעשות עץ עבור תאריך מסוים ושעה מסוימת יהיה הרבה מקרים גבוליים.

לגבי התוספת מ"מ, העדפתי לקצר כמה שאפשר כדי לא להעמיס את המסך בטקסט.
נראה לי שזה די ברור (אפילו בשיר גבעת התחמושת מופיע מרגמות 120 בלי מ"מ...)
אם עוד אנשים חושבים שזה לא ברור אוסיף את זה.

ותודה לסרפד על העלאת הקובץ בחתיכה אחת.

נערך לאחרונה ע"י -I_E- בתאריך 04-09-2013 בשעה 13:02.
ישן 05-09-2013, 23:27
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
גדוד 564 של יפה היה מחולק לשניים
בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה רבה על ההערות, האם אתה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי -I_E-
תודה רבה על ההערות,

האם אתה יודע להכריע לאיזה אגד השתייך כל אחד מהגדודים האלו? (אגד אורגני)

לגבי כוחות כמו כוח שמוליק, זה באמת גבולי.
הכנסתי כוחות עד רמת הגדוד.
כוח שמוליק הוא של שתי פלוגות ששתיהן שייכות לגדודים שכבר מופיעים.
נדמה לי שגם הפלוגות האלו בחלקים אחרים של המלחמה היו תחת פיקוד הגדודים המקוריים שלהם.
ניסיתי שלא להיכנס לרזולוציה כזו, גם כי חסר לי ידע לגבי כוחות אד הוק וגם כי נראה לי שאין לזה סוף.
אמנם הכנסתי כוחות כמו כוח נמר שממנו אי אפשר להתעלם.
אני מסכים שעד שלא אנסה לעשות עץ עבור תאריך מסוים ושעה מסוימת יהיה הרבה מקרים גבוליים.

לגבי התוספת מ"מ, העדפתי לקצר כמה שאפשר כדי לא להעמיס את המסך בטקסט.
נראה לי שזה די ברור (אפילו בשיר גבעת התחמושת מופיע מרגמות 120 בלי מ"מ...)
אם עוד אנשים חושבים שזה לא ברור אוסיף את זה.

ותודה לסרפד על העלאת הקובץ בחתיכה אחת.

חצי גדוד בפיקוד יוסי יפה היה אצל קלמן מגן בבלוזה עד לחציה ב22-10. ואז הצטרף לשרון ובהמשך לברן. מחצית שנייה של הגדוד בפיקוד הסמג"ד דורון צלח עם כל החטיבה.
ישן 08-09-2013, 01:32
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 198 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "והרי הקובץ!"

תודה לכל המגיבים, אני ממשיך לעדכן את הקובץ בהתאם ובהמשך אעלה גרסה מתוקנת.

irir- הוספתי את כוח שמוליק תחת חטיבה 35 (כפי שכתבתי שגדודים אני ממקם תחת חטיבת האם שלהם)
ברור לי שזו לא בדיוק חטיבת אם אבל זה הכי קרוב שיש.
אם אתה מכיר כוחות אד הוק נוספים שפעלו לכל אורך המלחמה אשמח לדעת.

b.a.- הוספתי את גדוד 329, האם אתה יודע מי פיקד עליו?
את המידע שהעלית לגבי סוללות אני לא מכניס לעץ כי לא ירדתי לכזו רזולוציה, כפי שכתבתי עצרתי ברמת הגדוד.

גוטמן - כנ"ל, אני לא מפרט מתחת רמת הגדוד.

אשמח לשמוע הערות נוספות.

באוגדות הצפוניות אין לי אף גדוד הנדסה, אני מעריך שחסר לי מידע, האם מישהו יודע לפרט מיהם הגדודים הצפוניים?
כמו כן לגבי חטיבות של פיקוד מרכז, מופיעות אצלי 5 חטיבות, נדמה לי שאמורות להיות עוד.
גם גדודי האחזויות נח"ל שהשתתפו במלחמה, מצאתי מידע על שלושה (904, 906 ו-908).
מישהו יודע מה עם כל השאר?
ישן 09-09-2013, 14:53
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
להלן הערות sagi_11
בתגובה להודעה מספר 200 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "זו בדיוק חטיבת האם"

1 745 אינו אגד אלא יח"פ (יחידה פיקודית) מרכז. – רק אחרי מלחמת יום הכיפורים נהיה אגד.
2 גדוד בה"ד 9 (לקיש) היה גדוד מ-50 בלבד.
3 405 שייך אורגנית לאגד 213
4 גדודי חט' 5 היו 171,172,173 גדוד 105 (אילתי במקור) הצטרף אלינו רק בסואץ במסגרת כוח סלע.
5 גדוד 68 היה בסיני ת"פ כוח נמר
6 חטיבה 16 אינה "עציוני" אלא חטמ"ז (חטיבת מחוז) ירושלים
7 גדוד 338 היה גדוד מרגמות 120 בהסבה ל מכמ"ת 160. גדוד ה 122 מ"מ (קצר) היה 326
8 גדוד 404 עבר לכוח נמר. מפס"ח נמר – שמואל מאיר (סמיקו) שאר הגדודים של כוח נמר הם: 340, 486, כוח אלי
9 אגד 214 נקרא "אשדות" ולא "אדירים"
10 גדוד 899 אינו גדוד רוכב אלא מ-109 (קצר)
11 בחטיבה 14 חסר גדוד 52
12 גדוד 50 היה בגולן ת"פ החטיבה המרחבית ואח"כ ת"פ אוגדה 252
13 גדוד 332 הוא גדוד תותחנים מכמ"ת 120. אכן שייך אורגנית לחטיבה 35.
14 חסר כוח סלע בפיקוד מנו שקד, גדודי הכוח היו: חט' 5, חט' 9100, חט' 274 (ללא דב לבן); מפס"א – שמעון רום ללא ארטילריה אורגנית.
15 איפה המס"חים והקש"אים?

והערה נוספת
חסר גדוד 874 – גדוד איכון שהיה גדוד מטכ"לי ת"פ מקתמ"ר (מפקדת קצין תותחנים ראשי) .
ישן 17-09-2013, 13:31
  offerd offerd אינו מחובר  

עבודה יפה ומרשימה
בתגובה להודעה מספר 199 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה לכל המגיבים, אני ממשיך..."

אומנם כתבת שגדודים אתה מקשר לחטיבת האם אבל יש מצבים קיצוניים שמקשים על האיתור לדוגמא גדוד 79 שאכן מקורו בחטיבה 401 אבל עבר לחטיבה 14 כבר ביום הראשון ונשאר שם עד היום... שווה לשקול העברתו.

לגבי גודל הקובץ, ניתן בלי שום בעיה (אשמח לעזור) לשים את הקובץ בדרופ עם גישה לכולם בדקה.
אם תרצי אשמח לסייע כאשר תהיה לך גירסה מעודכנת
חג שמח
עפר

ישן 13-09-2013, 01:05
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 209 שנכתבה על ידי ahronovich שמתחילה ב "גדוד סיור 87"

תודה שוב לכל המגיבים.

אהרונוביץ' - תודה, הוספתי

irir - לגבי ההערות של שגיא:

1. מה משמעות ההבדל בין יחידה לאגד? למה 744 הוא אגד ו-745 יח"פ?
2. תודה. למה התכוונת כשכתבת "לקיש"?
3. שיניתי
4. שיניתי. למה התכוונת כשכתבת "אילתי"?
5. כפי שרשמתי, גדודים מופיעים תחת החטיבות
6. שיניתי
7. מה הפעיל 338 בפועל, 120 או 160?
גדוד 326 כלל לא מופיע, אתה יכול בבקשה להוסיף עליו פרטים?
8.כנ"ל כמו 5
9. שיניתי
10. תודה
11. תודה, שמתי לב לזה עוד לפני כן
12. כנ"ל כמו 5
13. תודה
14. כוח סלע שמוזכר מכיל גדודים או חטיבות? האם הוא שקול לחטיבה או לאוגדה?
15. כפי שציינתי, זהו עץ מבנה מינימליסטי שנותן תמונה כללית על כל מבנה כוחות היבשה, מהמטכ"ל ועד הגדודים. לא נכנסתי לרזולוציות של בעלי תפקידים חוץ ממפקדי היחידות.
16. גדוד 874 - לאן היית משייך אותו? האם נכון להגדיר גדוד איכון ככוח לוחם? במודע לא הכנסתי את כל הגדודים מסוג זה כמו גדודי קשר.

בכל מקרה תודה רבה על כל המידע.

בינתיים התחלתי לעבוד על עץ נוסף שמתאר את היחידות שהיו מוצבות בחזית ברגע פרוץ הקרבות. כאן כבר שייכתי כל גדוד למסגרת שפיקדה עליו בפועל.
אודה לכם אם תוכלו להעיר גם על עץ זה.
גם כאן לא ירדתי מתחת רמת הגדוד.
אודה לכם אם תוכלו להוסיף מידע בין השאר לגבי - האם חטיבה 460 הייתה בחזית עם פרוץ הקרבות?
האם היו גדודי הנדסה? נדמה לי שבגולן היה גדוד סדיר כלשהו.
האם היה גדוד ארטילרי סדיר כלשהו שהיה פרוס כגדוד? (ולא אוסף אקראי של סוללות)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 16-09-2013, 07:19
  irir irir אינו מחובר  

אינפורמציה ותשובות נוספות
בתגובה להודעה מספר 210 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה שוב לכל..."

לגבי יחידה פיקודית: למשל, לפני יום הכיפורים בפיקוד צפון הייתה יחידה פיקודית: מפקדת תותחנים 744. בפיקודו של המת"פ סא"ל אברהם בר דוד. היא הייתה אחראית לגדודי החת"ם שהיו פרוסים ברמה"ג בדרך שיגרה או שפרסו במקרים מיוחדים. אחרי פרוץ המלחמה הגדודים שהיו כבר פרוסים, וגדודי המילואים שפרסו, פעלו ישירות תחת האג"דים.

להלן נתונים לפי הספר הסורים על הגדרות:

עמוד 28
612 מפקדת חטיבת העמקים, במקור הייתה שייכת לפיקוד צפון . רק עם פריצת המלחמה הועברה לפיקוד מרכז.

עמוד 76
820 זו חטמ"ר רמה"ג מפקד אל"מ צבי בר.
ראה כאן פרוט כולל גדודים ביום הכיפורים:
http://www.alexandroni.co.il/PAGE21.asp
שים לב שמספרי הגדודים הקצרים הם המספרים ביום הכיפורים , למשל גדוד 32.

מירון מופיע כמחוז ולא חטמ"ר . מפקד אל"ם צורי שגיא

820, 612 ומחוז מירון, היו לקראת המלחמה תחת פיקוד צפון ולא תחת אוגדה.

עמוד 338
לגבי כפילויות גדודים
336 היה שייך לחטמ"ר 612 ופרס בעמק הירדן.
829 היה שייך לאגד 213.

לגבי גדוד איכון

א. נא להגדיר "כוח לוחם"
ב. בעמוד 125 מוזכר חלקו של הגדוד ברמה"ג. המג"ד סא"ל מנשה (לויתן) לוטין. בין היתר הפעילו זרקורים עזר לנווט לגדודים. והפעילו את מערך האיכון.

עמוד 122
ב 7.10 גדוד הנ"ט 438 של 820 פורס תותחים להגנת גשר בנות יעקב.

לגבי הנדסה ברמה"ג
עמוד 346. לא היו ברמה כוחות הנדסה סדירים, חוץ מקרוב למלחמה: עבודות העמקת תעלת הנ"ט, ומיקוש נעשו תחת יחידת ההנדסה הפיקודית 801 מפקדה היה סא"ל משה פלד (חדד).
לרמה הגיעו ערב המלחמה כוחות של קורס קציני הנדסה .

קבל קטע מעמוד 347

ישן 18-09-2013, 00:24
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 215 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "אינפורמציה ותשובות נוספות"

תודה על כל התשובות המפורטות

אני ממשיך לעדכן את העץ הגדול בהתאם.
בגלל הסיבוך בהעלאת הקובץ אני אעלה אותו רק אחרי כל התיקונים.
לגבי העץ של ה-6.10 אני מצרף גרסה מעודכנת.

אם הבנתי אותך נכון אז הן 744 והן 745 מוגדרים כי"פים. מה לגבי 746?

לגבי 612, 820 ומירון, את השיוך החטיבתי לאוגדות עשיתי לפי השיוך בפועל בזמן המלחמה.
רק את הגדודים שייכתי לחטיבות האם בגלל הבלגן העצום.
אמנם גם חטיבות הועברו ממקום למקום אך באופן פחות תכוף.

שיניתי את השמות של 612 ו-820 אך אני תוהה, האם באותן שנים לא השתמשו בשמות ההיסטוריים של 48?

האם גדוד 336 הוא גדוד תותחנים אורגני של חטיבה מרחבית?
אם כן אז יוצא שזהו הגדוד היחיד בכל צה"ל שאינו חלק מאגד או שאינו משויך למסגרת גדולה יותר.

לגבי גדודי איכון, בשלב זה אני לא מוסיף אותם כדי לא להתפזר.
אם אני מוסיף אותם אז ראוי שאוסיף גם גדנ"מים, גדודי קשר, גדודי תחזוקה, יחידות של חה"י שהשתתפו בצליחה וכדומה.
מבלי חלילה להמעיט בחשיבותם, העץ הזה מועד בעיקר לסייע להבין את המהלכים הקרקעיים של המלחמה ואת היחידות שהשתתפו בהן, בעיקר יחידות מתמרנות.
אם אצליח להשתלט על כל זה אולי ארחיב אותו בעתיד.

מה לגבי גדוד 326? יש לך עליו עוד פרטים?

לגבי חטיבה 460, האם היא ירדה עם שני גדודים בלבד?

הסיבה שבגללה הכנסתי בהתחלה את 401 ולא את 460 היא בגלל ש-401 הייתה יום לפני החלפת קו ואילו 460 התאמנה כרגיל. האם ידוע מתי הגיעה 401 לחזית ומתי 460?
האם 460 הספיקה להשתתף בקרבות היום הראשון?

תודה.

וזה העץ המעודכן של היום הראשון:

ישן 20-09-2013, 00:12
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 217 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "לי אין תשובות"

הכוונה היא לכתוב את היחידות שפעלו בשטח בזמן הזה.
אני יודע שחטיבות 401 ו-460 לא היו בקו החזית ב-14:00, אבל שתיהן היו כבר בתנועה לעבר הקו ותוך זמן קצר נכנסו ללחימה, לכן כתבתי אותן. כנ"ל חטיבה 7.

האם אתה יודע היכן הייתה חטיבה 35 בשבת ב-14:00?
האם היא הייתה ת"פ אחת האוגדות?

בכל מקרה אני ממשיך להתקדם לעץ הבא, 7.10 6:00, בוקר היום השני למלחמה.
בשלב הזה היחידות הסדירות שקועות עמוק בלחימה וכוחות המילואים טרם הגיעו לשטח, פרט לחטיבה 179 שפלוגה אחת שלה הגיעה עוד בלילה, ושאר החטיבה לפנות בוקר.

אשמח לשמוע הערות גם על העץ הזה.
אני שם לב שרוב ההערות קשורות לכוחות תותחנים.
אני מעריך שזה נובע מכך שאין לי מספיק מידע בנושא, ומכך שהמגיבים קרובים לנושא.
בכל אופן אשמח לקבל גם הערות ותיקונים בנוגע לכוחות שריון חי"ר והנדסה.
גם בנוגע להנדסה אין לי הרבה מידע.

ישן 21-09-2013, 20:29
  irir irir אינו מחובר  

תגובתי
בתגובה להודעה מספר 218 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "הכוונה היא לכתוב את היחידות..."

לא ענית לי לגבי שייכות בתרשים 6.10
האם שייכות היא גם כן בשטח או שייכות מקורית.
נא תשובתך.

בכל מקרה ממליץ לך לכל תרשים להוסיף כותרת משנה או קטע קטן המסביר, האם מדובר במיקום בשטח או לא, ובאיזה שייכות מדובר: בשטח או מקורית.

חטיבה 35 ב 6.10 ב14:00 :
50 : פרוס במוצבים הדרומיים ברמה"ג.
מפח"ט, 202 , 890 : בבסיסים ובחופשות.

בלילה:
כוח שמוליק: מוטס לרפידים וכבר ב7.10 בבוקר, ת"פ 14.
890, ומפח"ט: מוטסים לאבו רודס. ת"פ מרש"ל.
202 : מוטס לרפידים, למשימות אבטחה שם, ת"פ 252 . בדיוק ת"פ מי אינני יודע.

332: לא ברור לי באיזה יום, עוזב את א"א 209 ונוסע על הזחל"מים לאבו רודס.

לגבי שיוך מקורי של 35 לאוגדה או כוח אחר אינני יודע.

לגבי הנדסה בפיקוד צפון, לטעמי קיבלת ממני אינפורמציה לא רעה.
ישן 22-09-2013, 19:31

יחידות פיקודיות
בתגובה להודעה מספר 216 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה על כל התשובות..."

עד מלחמת יום הכיפורים ועד בכלל, לא היה אגד פיקודי. המת"פ היה סא"ל, כל הגדודים שלא השתייכו לאגד ארטילרי או לא היו אורגניים (של חטיבות צנחנים) השתייכו ליחידה פיקודית
744 - פיקוד צפון
745 - פיקוד מרכז
746 - פיקוד דרום
והיה אגד מטכ"לי שנקרא אז "האגד" איני יודע אם היה לו מספר כנראה שלא

לאחר המלחמה הועלה התקן של המת"פ לאל"מ
והוקמו אגדים פיקודיים
219 ("עוצבת הרעם" - להבדיל מ"גדוד הרעם") פיקוד צפון
218 ("יהודה") - פיקוד מרכז
442 פיקוד דרום.

בשרטוט שלך מופיע הסמל של 218 בפצ"ן אבל זאת ביצה שאז טרם נולדה.

במקופ אחר שאלת היכן היה גדוד 332 ב 14.00 התשובה.
ב 14.00 הגדוד עדיין לא גוייס. המג"ד (ומס"ח 35) נתן הוראה לסמג"ד לגייס את הגדוד למרות הוראה מפורשת של עוזי יאירי לא לגייס. רן כהן גייס את הגדוד ונסע אתו על שרשרות עד מפקדת החטיבה ששהתה באבו רודס. לקח לו כמה ימים להגיע וכמה מחסומים לפרוץ.

חזרתי לעניינים אחרי שהצלחתי לשחזר את הסיסמה שלי
ישן 22-09-2013, 21:30

תשובה
בתגובה להודעה מספר 210 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה שוב לכל..."

יחידה פיקודית היא מנהלית ולא מבצעית. זה לא אגד אלא מערך גדודים לא מבצעי
"לקיש" היה הזיהוי של הגדוד בקשר, במקביל הגדוד המוקטן בדרום נקרא "שמיר", והוא היה גדוד ולא סוללות.
גדוד 105 לא היה גדוד אורגאני של חטיבה 5, כאשר הגענו לסואץ הוא כבר ישב בתוך העיר, והוא סופח לחטיבה עד להפרדת הכוחות.
כאן אני חייב לסטות רגע מתשובתי. גדוד 105 היה במקורו אחד הגדודים של חטיבת הראל (10) ביחד עם 104 ו 106 הם היו גדודי חי"ר. כאשר הוחלט להפוך את החטיבה לממוכנת הוצא גדוד 105 והועבר למרחב אילת. גדודי 104 ו 106 הפכו לגדודי חרמ"ש (לא טנקים כפי שמשהו כתב באשכול זה) במקומו הובא לחטיבה גדוד 95 שהיה גדוד טנקים. גדוד 183 שהוזכר כאן היה גש"פ.
336 היה בהסבה בזמן המלחמה, ולכן לא ירה כלל. הוא המשיך בהסבה והוצב בבקעה. לאחר המלחמה היה אחד מגדודי א"א 286.
גדוד 326 היה גדוד חק"ש 122 מ"מ קצר קנה. הוא הוצב בגדה המערבית. אחד מהקע"תים שלו היה ד"ר שאול לדני. את קורות הגדוד כתב בספרו "הולכים לאולימפיאדה". אם תקרא את הספר ותגיע לרגע שהוא התקשר בטל 8 לארה"ב, ותתהה מי "סידר" לו את השיחה הזכר בבקשה בי.
כוח סלע היה כוח מאולתר על חטיבתי מבוסס על מפקדת קצח"ר (חטיבה 5, חטיבה 9100, וחטיבה 274 ללא "דב לבן") מפקד הסיוע היה שמעון רום.
גדוד איכון היה גדוד מטכ"לי שהתחלק לגונדות ופוזר בין האגדים השונים. כן הפעיל תותחים שונים ומשונים כמטל"ר 130 מ"מ, 122 ארוך קנה וזה עד גמר החחמושת). לאחר המלחמה הוקמו גדודי איכון לכל אגד ואגד.

אם מגלים אצלי "סתירות" בין סד"כ מאוחר לסד"כ חדש. סימן שאיני קופא על השמרים. מה שנאמר ישן מפני חדש תוציאו. ברגע שאני מקבל נתון חדש הוא מיד מחליף את הישן.

לא אין לי מונופול על הידע וזאת יוכיחו ידידי IRIR ו BA

סימן טוב
ישן 22-09-2013, 22:53
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 224 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "כמובן 338 ולא 336"

תודה על כל המידע ועל האנקדוטות.

SAGI:

1. הסמל שאמרת שלא רלוונטי, האם התכוונת לסמל שמופיע ליד אגד 212?
אם כן אז מהו הסמל הנכון של 212?
2. לגבי 332 השאלה לא הייתה שלי, בכל מקרה בכלל לא רשמתי את חטיבה 35 עם פרוץ המלחמה, אתייחס לזה בהמשך
3. כדי להוסיף את גדוד 326 אני צריך לדעת תחת מי לרשום אותו, עדיין המידע הזה חסר.
ואולי לא הבנתי נכון - גדוד חק"ש = חיל קשישים. האם מדובר בגדוד תותחנים?
4. את כוח סלע אוסיף בעץ עבור התאריכים בהם הוא היה קיים ולא בעץ הכללי, כמו כוחות אד-הוק אחרים.
5. גדוד האיכון הפעיל סוללות? אז למה קראו לו גדוד איכון? אם אני מבין נכון הכוונה לגדוד נוריות?

נחום זרחי - תודה, תיקנתי

IRIR:

תודה על כל המידע לגבי חטיבה 35, אשתמש בו בעצים הרלוונטים (שאני מקווה שיבואו בהמשך).

לגבי אופן יצירת העץ, אנסה להסביר בהרחבה למה כוונתי.

המטרה של העצים האלו היא לא לכסות את כל יחידות צה"ל מהרמטכ"ל ועד אחרון החיילים.
גם לא לחדש דברים שלא היו ידועים קודם, ובוודאי שלא להיכנס לפולמוסים שונים כפי שלעתים קורה סביב קורותיה של המלחמה הזו (וגם של אחרות).
מטרת העצים לתת סקירה של כוחות צה"ל במלחמה עבור מי שמתעניין בתולדותיה וקורא סיפורים שונים שעוסקים באירועים שונים בזמן המלחמה.
לפי הבנתי, קשה ללמוד קרב בלי להבין את שלושת הסעיפים של קרקע, אויב וכוחותינו.
את סעיף הקרקע לרוב ניתן להשלים בעזרת מפות, אבל את סעיף כוחותינו צריך ללקט בספרים רבים ובמקורות שונים.
העצים האלו מבוססים על ליקוט של מקורות שונים ונועדים להציג את התמונה הכוללת באופן פשוט וויזואלי.
מטרתי היא לפשט עד כמה שניתן את העצים ולהפוך אותם לפשוטים להבנה.
טבלאות ארוכות מלאות במספרים (כמו אלו שמתגלגלות ברשת) מקשות, לפחות עלי, לקבל את התמונה הכוללת.
לכן כתבתי את העצים עבור זמן מוגדר.
אם יש יחידה מסוימת שישבה בבסיס או שהתארגנה הרחק מקו החזית ולא השפיעה על הלחימה באותן שעות - לא כתבתי אותה, כדי לא להעמיס את העץ.
בדרך כלל מי שלומד אירוע מסוים מעוניין לדעת בעיקר מי היו היחידות שפעלו בשטח באותה גזרה או שהוצבו בקרבת מקום.
העצים האלו אמורים לתאר בין השאר את תהליך צבירת הכוחות בשתי החזיתות, את הסיפוחים השונים של יחידות שונות ואת תהליך גיוס המילואים.
מהעצים האלו ניתן להתרשם כיצד חולקו הכוחות השונים בין האוגדות ובין החטיבות.
אילו חטיבות הפעילו שבעה גדודים ואילו פעלו עם גדוד אחד בלבד.
אילו חטיבות שריון הפעילו במקביל ארבעה גדודי שוט ואילו הפעילו גדוד בודד של שרמן.
כיצד רוכז סד"כ ארטילרי עבור מבצעים שונים (אבירי לב, קינוח).
את כל הדברים האלו רציתי להציג בעצים.

בנוסף כתבתי עץ כללי שלא מתייחס לשעה מסוימת (העץ הגדול).
כאן כבר לא יכולתי לתאר שעה מסוימת.
מכיוון שבמהלך המלחמה יחידות עברו ממקום למקום לעתים מספר פעמים בחרתי את הדרך הבאה -
את הגדודים רשמתי תחת חטיבות האם שלהן (גם אם הם כלל לא פעלו תחתן אפילו לא לרגע אחד)
את החטיבות והאוגדות רשמתי תחת השיוך העיקרי שלהן במהלך המלחמה.
קשה להגדיר מהו שיוך עיקרי ולכן הייתי צריך להכריע הכרעות רבות.
ברור לי שזו שיטה בעייתית.
אם הייתי מנסה לפרט ליד כל חטיבה מתי היא הועברה לאן היה מתקבל עץ מלא בהערות שקשה לקרוא אותו. לכן העדפתי את השיטה הזו על אף הבעייתיות שלה.

מקווה שהצלחתי להבהיר את כוונת המשורר.

במקביל אני מתחיל לעבוד על השלב הבא של הפרויקט - במקביל לכל עץ להוסיף מפה שמראה היכן הייתה פרוסה כל יחידה בשטח.
אם אצליח לאסוף מספיק מידע אולי אוסיף גם את יחידות האויב.

אם אצליח להשלים את כל הפרויקט הזה (וזה ייקח זמן) כל מי שמתעניין בנושא יוכל להוריד מהאשכול הזה עצי מבנה ומפות שיאפשרו לו לעקוב אחרי הקרבות השונים.
אני מנצל את הבמה המצוינת של הפורום הזה כדי לקבל הערות ולתקן את העצים בהתאם, ואני מקווה שהתוצר הסופי יהיה משביע רצון.
עד כאן הצהרת כוונות. אמשיך להעלות עצים נוספים (אולי עוד הלילה).

נערך לאחרונה ע"י -I_E- בתאריך 22-09-2013 בשעה 22:57.
ישן 23-09-2013, 06:38
  irir irir אינו מחובר  

אמנם ההסבר מפורט
בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה על כל המידע ועל..."

אבל לעניות דעתי חוץ מהעץ הגדול, העצים האחרים צרכים להיות לפי השייכות בשטח . עץ לפי שייכות בשטח משקף מה קרה בפועל. לגבי מפות עם יחידות, אזי ברמה גדודית המפות לא מעשיות, כי גדודים שונים פוצלו ופעלו במקומות שונים. אולי ברמה של פלוגות וסוללות מפות תשקפנה את המציאות שהייתה, אבל אני חושש שלא תעמוד בפירוט כזה.

דוגמא לשייכות בשטח: לעניות דעתי כל הענף שכתבת על פצ"ן ב 6.10 14:00 איננו מעניין. מה שמעניין הוא מה קרה באמת כלומר:
בכלל לא הייתה בשטח אוגדה 36 ולכן המבנה צריך להיות:
למעלה פצ"ן ומתחתיו רק 820.
מתחת ל820: 188, 7, 50, 13, 744 (ראו מייד בהמשך)

מבחינת חת"מ לא היה עדיין שום אגד ברמה.
ולכן מתחת ל820 צריך להיות 744 - מפקדת תותחנים פצ"ן, מפקד סא"ל אברהם בר דוד.
ומתחת ל744: 405 , 334, 55, בה"ד 9

ובהמשך מה שקרה:
36 החליפה את 820 רק בסביבות 12 בלילה.

ובתותחנים:
212 החליף את 744 רק בסביבות 12 בלילה והפך ממונה על כל יחידות הארטילריה הנ"ל.

282 התחיל לפעול רק בצהרי 7.10 כאחראי על תותחני דרום הגולן: על תומ"תים שלא נפגעו מתוך 405, ובה"ד 9. ובנוסף על 2 סוללות מ405.

213 התחיל לפעול רק ב 8.10

ולמען הסר כל ספק: בעץ הגדול אין דבר כזה אגד פיקודי 744.

בהצלחה.

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 23-09-2013 בשעה 06:45.
ישן 24-09-2013, 18:51
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 227 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "לאחר קריאה בספר"

מה שאתה כותב לא מסתדר לי עם מה שזכור לי מהספר "על בלימה" (ולא בטוח שאני זוכר נכון)
אם הבנתי נכון שתי החטיבות, 7 ו-188 היו תחת פיקוד האוגדה, 36.
כך באופן תיאורטי רפול היה אמור לפקד על שתי החטיבות ועל 820.
בפועל רפול נסע לקריה ומינה את בן שוהם למחליפו (דבר בעייתי כשלעצמו מעצם העובדה שהוא פיקד גם על 188 בו זמנית).
כך שבאופן רשמי יאנוש קיבל פקודות מבן שוהם ולא מחקה.
היחסים הבעייתיים ביניהם סיבכו את העניין, אבל עדיין באופן רשמי יאנוש וצבי בר היו אמורים לקבל פקודות מבן שוהם.
האם לדעתך יאנוש קיבל פקודות ישירות מחקה?
או האם הוא היה אמור לקבל את הפקודות שלו ישירות משם?

למיטב ידיעתי בשעות הראשונות הפיקוד אפילו לא הצליח לייצר תמונת מצב סבירה לאור המרחק הרב מזירת ההתרחשויות. (וכמובן שתמונת המצב באוגדה לא הייתה הרבה יותר טובה)
ישן 27-09-2013, 11:24
  irir irir אינו מחובר  

אני לא כותב באופן תאורטי
בתגובה להודעה מספר 228 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "מה שאתה כותב לא מסתדר לי עם..."

ולא מידע אישי. אני כתבתי לך מה היה ב 6.10 ב 14:00 וכמה שעות לפני כן. מתוך הספר הסורים על הגדרות - מי שפיקד מהחמ"ל בנפח, היה אלוף הפיקוד וצוותו.

אני מייעץ לך שאם אתה רוצה לעשות עבודה רצינית, אזי לפחות אל תסתמך על זכרון ממה שקראת, אלא תקרא שוב.

לא הבנתי אם אתה מקבל את דעתי שחוץ מהעץ הגדול מה שחשוב הוא ההשתיכות בשטח.
בנוסף בכל עץ אתה יכול לכתוב את ההשתיכות המקורית כבדוגמאות הבאות

14/252
184/14
209/252
402/209

ואם כבר הזכרת את הספר על בלימה, הנה ציטוט מעמוד 91:
"10:40 : במהלך הישיבה בנפח מוודא חקה שתהליך גיוס המילואים יצא לדרכו, מורה לרפול מפקד אוגדה 36, לרדת מיד עם סיום הישיבה לפילון ולפקח משם אישית על תהליך גיוס חטיבותיו, ומנחה את צבי בר, מח"ט המרחבית 820, לתגבר כל אחד ממוצבי הח"יר ..."

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 27-09-2013 בשעה 11:47.
ישן 27-09-2013, 12:50
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 229 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "אני לא כותב באופן תאורטי"

לא חלקתי עליך וציינתי שאיני בטוח אם אני זוכר נכון או לא.
אין ברשותי את כל הספרים הרלוונטים אלא רק את חלקם, ולכן אני נעזר בגולשים כמוך שמוכנים לסייע ולתקן את הדרוש תיקון.
לגבי השייכות בשטח בכל שאר העצים - וודאי שאני מקבל את דעתך - זו בדיוק הייתה הכוונה המקורית, אם לא הייתי ברור מספיק.

השאלות נועדו להבין יותר לעומק את ההתרחשויות ואת היררכיית הפיקוד.
אני מבין מדבריך שבשעות הצהרים חקה מפקד באופן ישיר על שלושת החטיבות.
האם המשמעות היא שהוא מדלג על אוגדה 36 ולוקח תחת חסותו את כל החטיבות?
אם כך מה המשמעות של מינויו של בן שוהם למפקד הגזרה? איפה הוא נכנס בהיררכיה?
אתה כותב ש-36 בכלל לא הייתה בשטח עד 12:00 בלילה, ומה עשה כל מטה האוגדה באותן שעות? האם הוא תיפקד?
אני לא מנסה לטעון שום דבר בשאלות אלא רק לסדר את הדברים.

בכל אופן השאיפה היא להבין את היררכיית הפיקוד.
גם אם בשלבים מסוימים שרון קיבל פקודות ישירות מבר-לב, דדו ודיין אני לא אשייך את אוגדה 143 למטכ"ל.

ול-SAGI11:
תודה על התיקון, אם כך מהו הסמל של 214?
ישן 29-09-2013, 06:07
  irir irir אינו מחובר  

אנסה לענות
בתגובה להודעה מספר 230 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "לא חלקתי עליך וציינתי שאיני..."

בן שהם מקבל זמנית את הפיקוד אבל לדעתי כנציג של חקה.
הפיקוד הבכיר של 36 אני מניח שהתעסק בגיוס הכוחות. אני לא מצאתי בספרות שבשעות הראשונות רפול או אנשי צוותו מתערבים בניהול המלחמה. אבל ייתכן שמישהו אחר ימצא.
אני מזכיר שאתה משרטט מה המצב בשטח ב 6.10 14:00 .
קבל שני ציטוטים המתארים מה קרה בנפח. שים לב שקצין האג"ם פצ"ן סא"ל שמחוני נותן פקודות לאל"מ בן גל, שבכיר ממנו בדרגה, וזאת מתוקף תפקידו בניהול העניינים (יחד עם בן שהם).

1.מהספר על בלימה עמוד 139:
לאחר שליאנוש לא נראו ההוראות מבן שהם מה שקורה הוא ואני מצטט:
"
" נפח קצת אחרי 14:30 ... "20 של משבצת כאן 82, נוע לאן שאמרו לך קודם," מורה שמחוני ליאנוש..."

"
2.מהספר עד קצה היכולת עמוד 60:
"בשעה 15:00 שאל קצין האג"ם הפיקודי, סא"ל שמחוני, את מח"ט 7 על מקומו ונענה שהחפ"ק וגדוד 77 נמצאים בתנועה לכוון קוניטרה. קצין האג"ם הפיקודי הורה לחטיבה 7 לתקוף נגד כוחות אויב באזור קוניטרה ..."

בניגוד גדול לדוגמא שנתת עם שרון, אני חוזר שוב שאין לי שום אינפורמציה על ניהול המלחמה בשלב זה ע"י רפול, האוגדה עוד לא הייתה מאורגנת כאוגדה בשטח.

אם אתה מתאר את הכפיפות בשטח ב 6.10 14:00 ,יש לך גם בעיה בדרום:
נכון שהיו לוחמים של 68 תחת 275, אבל היו גם הרבה לוחמים של 68 במעוזים תחת 14, וכן לוחמים של 904 (לא כל הגדוד כמעט בוודאות) במעוזים תחת 14.
כאן לטעמי יש להכניס סימון של חלקי יחידה מבלי להיכנס לרזולוציה של איזה חלק בכל מקום.
אני הייתי משתמש בקווקו ( ומשנה את הקווקו של חת"מ למשהו אחר)
ואז נקבל מלבן חי"ר מקווקו של 68 תחת 275.
מלבן חי"ר מקווקו של 68 תחת 14.
מלבן חי"ר מקווקו של 904 תחת 14.
וכמובן מסביר זאת במקרא.

ונחזור לעץ הגדול:

1.נא לתקן את יוסך ליוסף
2. אני מצטט אותך
"
בגלל שגדודים עברו ממקום למקום באופן תכוף שייכתי אותם לחטיבת האם שלהם אפילו אם הם לא לחמו תחתיה רגע אחד.
את שאר המסגרות הלוחמות שייכתי על פי השיוך העיקרי שלהן בזמן המלחמה.

"
שאלותי

א. האם חטיבה 7 נחשבת מבחינתך לאחת מ "שאר המסגרות הלוחמות".
ב. האם גדוד חת"מ 405 נחשב מבחינתך לאחת מ "שאר המסגרות הלוחמות".
ישן 04-10-2013, 00:40
  -I_E- -I_E- אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 232 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "לצערי דממת אלחוט"

דממת האלחוט היא בגלל שאני מגיע לפורום הזה רק פעם בכמה ימים (או יותר).

ראשית, על פי עצת אחד הגולשים פתחתי חשבון ב-Dropbox והעליתי איליו את כל הקבצים המעודכנים:

https://www.dropbox.com/sh/8k85mct7kj6eans/jrL5rDGXMo

במקום להעלות לכאן קבצים אעלה אותם לחשבון ובאמצעות הקישור הזה אפשר לצפות בהם.

שנית, קיבלתי את טענתך שעם פרוץ הקרבות אוגדה 36 לא מילאה תפקיד בהיררכיה הפיקודית והשמטתי אותה (אפשר לראות זאת בקובץ המעודכן).

לנושא הגדודים המפוצלים אני בכלל לא רוצה להיכנס כי אז באמת שלא אצא מזה אף פעם.
בעבודה כזו חייבים לקבוע גבול בכדי לא לאבד את הידיים ואת הרגליים.
המטרה היא לתת תמונה ב-ZOOM OUT.
אין-ספור גדודים הפרישו כוחות כאלו ואחרים למסגרות אחרות, ולמרות אי-הדיוק שבדבר אני מעדיף להשאיר זאת כך.
הסיבה שבגללה לא רשמתי את 904 כלל מפני שהבנתי ש-904 לא נפרש בתעלה כגדוד שלם.
אם אני טועה אשמח אם יתקנו אותי.

את עניין אופן רישום העצים אסביר פעם נוספת:

בעץ הכללי, גדודים רשומים תחת חטיבת האם בלי קשר למקום שבו פעלו.
לדוגמה - גדוד 71 רשום תחת חטיבה 460 בפד"ם למרות שנלחם תחת חטיבה 7 בפצ"ן.
חטיבות רשומות תחת האוגדה העיקרית בה פעלו.
לדוגמה - חטיבה 7 רשומה תחת אוגדה 36 בפצ"ן למרות שהשתייכה בכלל לפד"ם.
אוגדות רשומות תחת הפיקוד בו פעלו (רלוונטי רק ל-146 שרשומה בפצ"ן)

בעצים המתייחסים לזמן מסוים - כל המסגרות רשומות על פי השיוך באותו הזמן.
גדודים תחת החטיבה לה שויכו.
לדוגמה - גדוד 71 תחת חטיבה 7 (למרות שהוא שייך ל-460)
חטיבות תחת האוגדה לה שויכו רוב הזמן.
לדוגמה - חטיבה 7 לאוגדה 36
אוגדות תחת הפיקוד לו שויכו.
לדוגמה - אוגדה 146 לפצ"ן למרות שהיא שייכת לפקמ"ז.

לכן ההבדל בין שני סוגי העצים הוא רק בשיוך הגדודים ולא בשיוך בחטיבות והאוגדות.

מקווה שלא השארתי מקום לאי הבנה.

בכל מקרה הוספתי את העץ של 8.10 ב-6:00
עץ זה משקף את גיוס כוחות המילואים, את ירידת 188 מהסד"כ, את ציוותי הכוחות בגולן לצורך כיבוש הרמה מחדש ואת ציוותי הכוחות לצורך מתקפת הנגד הכושלת בתעלה.

כמו כן הוספתי את מפת הגולן ב-6.10.
ברורה לי הבעייתיות של סימון גדוד בנקודה מסוימת כשבפועל הגדוד פרוש על פני שטח גדול אך זוהי השיטה המקובלת.
לא מצאתי ברשת את הסימונים הטקטים המקובלים בצה"ל אז הנחתי שעדיף שלא להשתמש בהם.
השתמשתי פשוט בסימוני נאט"ו ובצבעים המשקפים את סוג היחידה (שלא כמו בסימוני נאט"ו)
אשמח לשמוע הערות גם על מפה זו.

אני מתכנן להמשיך לעדכן ולהוסיף עצים נוספים ומפות נוספות.
זה בוודאי לא הולך לקרות פעם ביום, ואם לוקח לי כמה ימים כדי לענות למישהו - אני מתנצל מראש.
ישן 24-09-2013, 14:14

בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי -I_E- שמתחילה ב "תודה על כל המידע ועל..."

זה היה הסמל של 212 ביום הוא הסמל של עוצבת אדירים - האגד של עוצבת הגליל
326 גדוד תותחנים קשישים שייך ל 745 פקמ"ז
באופן כללי לפני "ששת הימים" הפעיל חיל התותחנים גדודי מכמ"ר (מרגמות כבדות מ"י) בעיקר חק"ש. לאחר המלחמה חוסלו כל הגדודים הללו. ונותרו כנראה 3 או 4 גדודי 122 קצר קנה. 326 היה הגדוד של פקמ"ז.

עוד אנקדוטה במלחמת ששת הימים הפעיל חת"מ 2 גדודי מילואים של תומ"מ AMX זה היה כלי יפה עם עבירות גרועה. צה"ל לקח שלל בערך גדוד תומ"תים 105 מ"מ אמריקאים מ-52 ניסו להסב את גדוד 647 לתומ"ת הזה. המג"ד של הגדוד היה זינגר "מר תותחנים". לאחר אימון גדודי אחד התברר שהתותח הזה מסוכן יותר למפעיליו מאשר לאוייב. והגדוד עבר הסבה לרומח - 175 הגדוד השני הוסב לפריסט (זהו גדוד "שוקו" המפורסם שלחם הייטב ברמת הגולן). עוד פרט פיקנטי לאחר מלחמת יום כיפור הוסב ל"רועם" והיה אחד מגדודי אגד 216 שנחת בנמל בירות בשל"ג
גדוד איכון ריכז את טובי האנשים בחיל. לידי צה"ל נפלו כלים שונים ומשונים עם תחמושת. לא רצו להקים יחידות זמניות לכן השתמשו בגדוד איכון לצורך הפעלת הכלים עד שתגמר התחמושת. כך העלה גדוד מטל"ר 130 מ"מ את העיר סואץ וכל התשלובת הפטרוכימית באש ב 9 במארס 1969.

אני חושב שהגמישות הזאת גרמה לחיל להצליח למרות הכלים הדלים שהיו לנו.

סימן טוב
ישן 16-10-2013, 13:25
  irir irir אינו מחובר  

עץ סד"כ יבשה צה"ל כפי שהתבטא בשטח ב 6.10.73

עץ סד"כ יבשה צה"ל כפי שהתבטא בשטח ב 6.10.73, בפרוץ מלחמת יום הכיפורים בסביבות השעה 14:00. העץ כולל את יחידות צה"ל שהיו מוצבות בכל רמה"ג, ובסיני פחות או יותר מהקו השבור: בלוזה, טסה, רפידים , ביר תמדה, ראס סודר, ומשם מערבה עד התעלה ומפרץ סואץ. בנוסף מופיעים בעץ: המטכ"ל, פד"מ, ומרש"ל שמחוץ לאזורים הנ"ל.
העץ מגיע עד לרמת פלוגה או סוללה וכן מפרט את מיקומי היחידות השונות .
מפאת חוסר נתונים ברורים על פלוגות הנדסה בשטח עם פרוץ המלחמה, העץ לא כולל יחידות הנדסה.

להלן הסברים אשר יקלו על ההבנה:

ההיררכיה של היחידות כפי שהתבטאה בשטח, ממוספרת החל מ 1 שהיא ההיררכיה העליונה – המטכ"ל. כל יחידה מופיעה עם סדרת ספרות שבניהן נקודות. כל יחידה מקבלת את הסדרה של היחידה אליה היא כפופה בשטח, בתוספת ספרה מימין.
דוגמא:
יחידה: 1.1.2
שתי יחידות כפופות בשטח ליחידה שמעליהם:
1.1.2.1
1.2.1.2

כינוי היחידה מיוצג ע"י שני חלקים ובניהם התו /
כל חלק מורכב מתווים או מספר, כך שהייצוג הכולל מופיע בצורה הבאה:
תווים או מספר / תווים או מספר .
משמאל מופיע כינוי היחידה עצמה, מימין כינוי יחידת האם. יחידת האם זו היחידה אליה הייתה היחידה כפופה במקור ללא קשר לכפיפות בשטח עם פרוץ המלחמה. לדוגמא, גדוד 405 היה כפוף בשטח ל744 (שהיה כפוף לפצ"ן), אבל יחידת האם הייתה א"א 213. לכן בעץ מופיע:

1.1.4 פצ"ן / 744
1.1.4.1 405/213

דוגמאות נוספות:

13/1 : גדוד 13 של חטיבה 1 .
402 / ב : סוללה בועז של גדוד 402.
בה"ד 9 / סוללה : סוללה קיימת ללא זיהוי, של בה"ד 9.
79 / י : פלוגה י של גדוד 79.
196 / פלוגה : פלוגה קיימת ללא זיהוי, של גדוד 196.
50 / פלוגות : מספר פלוגות לא ידוע, ללא זיהוי, של גדוד 50.

בנוסף, לכל יחידה מופיעים התיאורים הבאים (לא תמיד כולם):

סוג היחידה, לדוגמא חי"ר.

שם היחידה במקרה וידוע, מופיע במירכאות.

סוג הכלי עליו נעה, או שאותו הפעילה היחידה .
במקרה והכלי אינו אחיד לכל היחידה, הכלים השונים מופיעים ביחידות הכפופות.
אינני מפרט את סוגי המגח והזחל"מים. במקרה ואינני בטוח בסוג השוט, כתבתי רק שוט.

[] - בתוך סוגריים מרובעים מופיע מיקום היחידה בפרוץ המלחמה. בחלק מהקרים הכנסתי גם מיקום מפקדות, חפ"קים, או מפקדים. בתיאור המיקום, שמות במירכאות אמורים להיות השמות בקוד מפת סיריוס.

{} – בתוך סוגריים מסולסלים מופיעה הפניה לחלק אחר של העץ בו מופיע חלק אחר של היחידה (פיצול יחידה).
במקרה שחלק או חלקים של אותה יחידה, אינם בעץ, היות ולא היו עדיין בשטח, מופיע בתוך הסוגריים המסולסלים, הסבר קצר על שאר היחידה.
במקרה של פלוגה שהייתה מפוצלת (למשל מחלקה שהתה במקום שונה), מופיע בעץ תאור מיקום החלק העיקרי של הפלוגה. לפעמים כשהיו לי נתונים, הוספתי בקצרה, בתיאור המיקום (כלומר בסוגריים המרובעים) , גם מוצבים או מעוזים בהם הייתה ממוקמת פלוגה מסוימת. זאת מבלי להיכנס לזיהוי מחלקות. אין שימוש בסוגריים מסולסלים לסימון פיצול פלוגה.

() - בתוך סוגריים רגילים מופיעות הערות שונות.

ריכוז פלוגות / סוללות בשטח עם פרוץ המלחמה.
לא כל הפלוגות היו בתקן מלא.

צפון:

שוט - פלוגות 17
מגח – 0
M50 תומ"ת – סוללות 4
רועם – 0
155 מ"מ נגרר – 0
M107 - סוללות 2
M109 - סוללות 3
מכמ"ת 160 מ"מ – סוללות 2
ח"יר + צנחנים + סיירת – 4 פלוגות , וכן להערכתי לכל היותר עוד 5 פלוגות שלא זיהיתי במדויק.
פלס"ר – פלוגה 1
חרמ"ש – פלוגה 1

דרום:

שוט - פלוגות 4
מגח – פלוגות 22
M50 תומ"ת - סוללות 6
רועם – סוללות 3
155 מ"מ נגרר – סוללות 2
M107 - סוללה 1
M109 - 0
מכמ"ת 160 מ"מ – 0
ח"יר + סיירת – פלוגות 9 (כולל 2 במרש"ל)
פלס"ר – פלוגה 1
חרמ"ש – פלוגות 4

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++
העץ:

.1מטכ"ל [בקריה תל אביב]

1.1פצ"ן [חפ"ק פיקוד בנפח, מפקד הפיקוד בקריה]

1.1.1 פצ"ן / 820 חטמ"ר [חפ"ק חטיבה בנפח]

1.1.1.1 50/35 גדוד חיר"מ "בזלת" [ברמה"ג מוצבים הדרומיים - ממוצב 111 דרומה]{שאר חטיבה 35 התארגנות בבסיסים ובקריאה מחופשה}

1.1.1.1.1 50 / א [בבסיס הגדוד באל על, ב 116 , ובתל סאקי]
1.1.1.1.2 50 / פלוגה מסייעת [מפוזרת במוצבים הדרומיים, בין היתר ב 114]
1.1.1.1.3 50 / פלוגות

1.1.1.2 13/1 גדוד חי"ר "גדעון" [ברמה"ג מוצבים הצפוניים - מהחרמון עד מוצב 110 כולל, חפ"ק מג"ד בתל אבו נידה] {חלק מגדוד 17 תחת 99, שאר חטיבה 1 בכוננות באזור ראש פינה}

1.1.1.2.1 13 / פלוגה מסייעת [מפוזרת במוצבים הצפוניים, בין היתר ב 107 = "פורטוגל"]
1.1.1.2.2 13 / פלוגות

1.1.1.3 פצ"ן / 483 יחידת חיר"מ "סיירת אגוז" {שאר היחידה בגבול לבנון}
1.1.1.3.1 483 / פלוגה דגנים [ ברמה"ג מפוזרת במוצבים הצפוניים]

1.1.2 מטכ"ל / 7 חטיבה "סער מגולן" [חפ"ק מח"ט במחנה סער ליד נפח]
1.1.2.1 71/460 גדוד "רשף" שוט [כל הגדוד בצומת ווסט] {שאר חטיבה 460 = ביסל"ש, תחת 252}
1.1.2.1.1 71 / פלוגה
1.1.2.1.2 71 / פלוגה
1.1.2.1.3 71 / פלוגה

1.1.2.2 75/7 גדוד "רומח" [מפג"ד באזור צומת ווסט]
1.1.2.2.1 75 / פלוגה חרמ"ש נגמ"שים M113 [במחנה ירדן]
1.1.2.2.2 75 / פלס"ר נגמ"שים M113 [באזור צומת ווסט]

1.1.2.3 77/7 גדוד "עז" שוט קל [כל הגדוד בצומת נפח]
1.1.2.3.1 77 / ו פלוגה
1.1.2.3.2 77 / ז פלוגה
1.1.2.3.3 77 / ח פלוגה
1.1.2.3.4 77 / מ מחלקה בלבד

1.1.2.3 82/7 גדוד "געש" שוט קל [כל הגדוד בסינדיאנה דרומית מזרחית לנפח]
1.1.2.3.1 82 / א פלוגה
1.1.2.3.2 82 / ב פלוגה
1.1.2.3.3 82 / ג פלוגה
1.1.2.3.4 82 / ד פלוגה

1.1.3 210 / 188 חטיבה "ברק" שוט קל [חפ"ק מח"ט בנפח]
1.1.3.1 188/ 53 גדוד "סופה" [מג"ד בחושנייה מערב, סמג"ד בחושנייה]
1.1.3.1.1 53 / ג פלוגה [בחושנייה מערב, ובחושנייה]
1.1.3.1.2 74 / ו פלוגה [בג'וחדר, ובחניוני טנקים ליד מוצבים 114 ,116]
1.1.3.1.3 74 / ז פלוגה [בחושנייה, ובמחנה תעסוקה קוניטרה]

1.1.3.2 74/188 "סער" גדוד שוט קל [מג"ד בבנין החזית קוניטרה, סמג"ד בעלייקה]
1.1.3.2.1 53 / א פלוגה [בבנין החזית קוניטרה].
1.1.3.2.2 53 / ב פלוגה [בווסט]
1.1.3.2.3 74 / ח פלוגה [במסעדה, ובחניוני טנקים ליד מוצבים 104 , 105, 107]

1.1.4 פצ"ן / 744 מפקדת תותחנים פצ"ן [חפ"ק מת"פ בנפח]

1.1.4.1 405/213 "נמר" , גד"ב תומ"ת 155 מ"מ רוכב 109M
1.1.4.1.1 405 / א סוללה [מערבה לג'וחדר ליד ציר המים = "ציקדה"]
1.1.4.1.2 405 / ב סוללה [ליד סוללה א בפריסה גדודית]
1.1.4.1.3 405 / ג סוללה [חרמונית]

1.1.4.2 פצ"ן / 334 "הרעם"
1.1.4.2.1 334 / א סוללה תומ"ת 155 מ"מ 50M [בוקעתא]
1.1.4.2.2 334 / ב סוללה מכמ"ת 160 מ"מ [ברכת רם]
1.1.4.2.3 334 / ג סוללה מכמ"ת 160 מ"מ [מסעדה]

1.1.4.3 מטכ"ל / 55 "דרקון" גד"כ 175 מ"מ רומח 107M {סוללה נוספת תחת 209}
1.1.4.3.1 55 / סוללה [ליד ציר קק"ל במרכז רמה"ג]
1.1.4.3.2 55 / סוללה [ליד הסוללה הקודמת בפריסה גדודית]

1.1.4.4 מטכ"ל / בה"ד 9 גד"ב תומ"ת 155 מ"מ 50M {חלק מאנשי בה"ד 9 תחת 209}
1.1.4.4.1 בה"ד 9 / סוללה [תל מחפי מצפון לקוניטרה]
1.1.4.4.2 בה"ד 9 / סוללה [עין זיון]
1.1.4.4.3 בה"ד 9 / ג סוללה [תל זוהר = תל פארס]

++

1.2 פד"מ [באר שבע]

1.2.1 פד"מ / 252 אוגדה "אוגדת סיני" [מפקדת אוגדה ברפידים]

1.2.1.1 14/252 חטיבה "המחץ" [מח"ט בחמ"ל טסה] { פחות גדוד 9 שנמצא תחת 275}

1.2.1.1.1 52/14 גדוד "הבוקעים " [מפג"ד בציר המתלה, הגדוד מפוזר בגזרה דרומית התעלה]
1.2.1.1.1.1 52 / א פלוגה מגח [בתעוז "צידר"]
1.2.1.1.1.2 52 / ב פלוגה מגח [בתעוז ,"נוצה"]
1.2.1.1.1.3 52 / ג פלוגה מגח [בתעוז "מצווה"]
1.2.1.1.1.4 67/14 פלס"ר נגמ"שים M113 [בבסיס טילים על ציר המיתלה = "טלפטיה"]

1.2.1.1.2 184/14 גדוד [מפג"ד בטסה, הגדוד מפוזר בגזרה מרכזית התעלה]
1.2.1.1.2.1 184 / ז פלוגה מגח [בתעוז "נוזל"]
1.2.1.1.2.1 184 / ח פלוגה מגח [בתעוז "הברגה"]
1.2.1.1.2.1 184 / י פלוגה חרמ"ש נגמ"שים M113 [בתעוז "טלויזיה"]

1.2.1.1.3 פד"מ / 424 יחידה חיר"מ "סיירת שקד" {פלוגה נוספת תחת 275 , לא כל הפלוגות בשטח}
1.2.1.1.3.1 424 / ד פלוגה זחל"מים [ באזור טסה]
1.2.1.1.3.2 424 / ה פלוגה זחל"מים [ באזור טסה]

1.2.1.1.4 68 / א פלוגה חי"ר [בתעלה גזרה מרכזית, ממעוז "חזיון", עד וכולל בגזרה דרומית מעוז "ליטוף"] {חלק אחר של 68 , תחת 275 }

1.2.1.1.5 נח"ל / 904 גדוד חי"ר [לא כל הפלוגות בשטח]
1.2.1.1.5.1 904 / פלוגה [בתעלה גזרה דרומית, ממעוז "מפצח", עד וכולל מעוז "אגרופית" שבחוף המפרץ ברס מסלה, וכולל מחלקה בראס סודר = "חלבון"]

1.2.1.2 401 חטיבה "עקבות הברזל"
1.2.1.2.1 401 / 46 גדוד "שלח" [כל הגדוד בביר תמדה]
1.2.1.2.1.1 401 / א פלוגה מגח
1.2.1.2.1.2 401 / ב פלוגה מגח
1.2.1.2.1.3 401 / ג פלוגה מגח
1.2.1.2.1.4 401 / ה פלוגה חרמ"ש נגמ"שים M113

1.2.1.2.2 401 / 79 גדוד "סופה" [מפג"ד ברפידים]
1.2.1.2.2.1 79 / ו פלוגה מגח [ברפידים]
1.2.1.2.2.2 79 / ח פלוגה מגח [ברפידים]
1.2.1.2.2.3 79 / י פלוגה חרמ"ש 9 נגמ"שים M113 [בדרך מרפידים לצד הכביש לטסה, ציר "פונדק"]

1.2.1.2.3 401 / 195 גדוד "אדם" [כל הגדוד במחנה צומת הג'ידי]
1.2.1.2.3.1 195 / כ פלוגה מגח
1.2.1.2.3.2 195 / ל פלוגה מגח
1.2.1.2.3.3 195 / מ פלוגה מגח
1.2.1.2.3.4 195 / ס פלוגה חרמ"ש נגמ"שים M113

1.2.1.3 275/252 חטמ"ר [מפח"ט בבלוזה]

1.2.1.3.1 9/14 גדוד "עשת" מגח [ מפג"ד - בדקליה "חצב", כ- 30 ק"מ מזרחית מתעלת סואץ, הגדוד מפוזר בגזרה צפונית תעלה] {שאר חטיבה 14 תחת 252}

1.2.1.3.1.1 9 / כ פלוגה [ בדקליה קטיה, כ- 30 ק"מ מזרחית מתעלת סואץ ]
1.2.1.3.1.2 9 / ל פלוגה [ בדקליה קטיה, כ- 30 ק"מ מזרחית מתעלת סואץ, מחלקה במעוז "אורקל" ]
1.3.1.3.1.3 9 / מ פלוגה [במחנה מאולתר "צ'רצ'יל" כ 20 ק"מ מזרחית מתעלת סואץ ]

1.2.1.3.2 68/16 גדוד ח"יר {חלק אחר 68 תחת 14, שאר גדודי חטיבה 16 עדיין לא גויסו }
1.2.1.3.2.1 68 / ב פלוגה [בתעלה גזרה צפונית, ממעוז "מפרקת" בדרום עד כולל "דרורה" יותר צפונה]
1.2.1.3.2.2 68 / ג פלוגה [בתעלה גזרה צפונית, ממעוז "לחצנית" צפונה]

1.2.1.3.3 424 / א פלוגה חיר"מ זחל"מים [באזור בלוזה] {2 פלוגות נוספות תחת 14}

1.2.1.4 209/252 א"א "כידון" [מפקדת אגד ברפידים]

1.2.1.4.1 402/209 "רשף" גד"ב תומ"ת 155 מ"מ [הגדוד בגזרה דרומית התעלה, סיוע ל14]
1.2.1.4.1.1 402 /א סוללה תומ"ת 155 מ"מ 50M [בקרבת ציר הגידי מדרום לתעוז "מצווה"]
1.2.1.4.1.2 402 /ב סוללה תומ"ת 155 מ"מ 50M [בקארת מורה, בקרבת תעוז "נוצה"]
1.2.1.4.1.3 402 /ג סוללה 155 מ"מ נגרר [בנברון דרומי = תעוז "מבדד"]

1.2.1.4.2 403/209 "אייל" גד"ב תומ"ת 155 מ"מ רועם [הגדוד כולו ברפידים]
1.2.1.4.2.1 403 / א סוללה
1.2.1.4.2.2 403 / ב סוללה
1.2.1.4.2.3 403 / ג סוללה

1.2.1.4.3 404/209 "שפיפון" גד"ב תומ"ת 155 מ"מ [הגדוד בגזרה צפונית התעלה, סיוע ל275]
1.2.1.4.3.1 404 / סוללה תומ"ת 155 מ"מ 50M [באזור תעוז "יורם"]
1.2.1.4.3.2 404 / סוללה תומ"ת 155 מ"מ 50M [באזור תעוז "מרור"]
1.2.1.4.3.3 404 / סוללה 155 מ"מ נגרר (4 קנים), ומרגמה 120 מ"מ (2 קנים) [בנברון צפוני שבמעוז "בודפשט"]

1.2.1.4.4 55 / סוללה 175 מ"מ רומח 107M [בגזרה מרכזית תעלה, תעוז "כשוף", סיוע ל14] {שאר הגדוד תחת 744}

1.2.1.4.5
מטכ"ל / בה"ד 9 גד"ב תומ"ת 155 מ"מ 50M [הגדוד כולו ברפידים] {חלק מאנשי בה"ד 9 תחת 744}
1.2.1.4.1 בה"ד 9 / סוללה
1.2.1.4.2 בה"ד 9 / סוללה

1.2.1.5 460/252 חטיבה ביסל"ש {פחות גדוד 71 שנמצא תחת 7}

1.2.1.5.1 460 / 196 גדוד מגח [כל הגדוד בביר תמדה]
1.2.1.5.1.1 196 / ז פלוגה (ממשיכה כפלוגה של 196)
1.2.1.5.1.2 196 / ח פלוגה (ממשיכה כפלוגה של 196)
1.2.1.5.1.3 196 / פלוגה (מיועדת כפלוגה ו של 184)
1.2.1.5.1.4 196 / פלוגה (מיועדת כפלוגה ז של 79) [יצאה מביר תמדה, לכוון רפידים ב13:30]
1.2.1.5.1.5 196 / פלוגה (מיועדת כפלוגה לכוח לפידות של 460)
1.2.1.5.1.6 196 / פלוגה (מיועדת כפלוגה לכוח לפידות של 460 )

1.2.1.5.2 460 /198 גדוד שוט [כל הגדוד ליד רפידים במחנה עוז שהיה שייך ל77 שעלו לרמה"ג]
1.2.1.5.2.1 198 / כ פלוגה
1.2.1.5.2.2 198 / ל פלוגה
1.2.1.5.2.3 198 / מ פלוגה
1.2.1.3.2.4 198 / ס פלוגה

1.2.2 פד"מ / 99 חטמ"ר מרש"ל

1.2.2.1 1/ 17 גדוד חי"ר "אריות הגולן" [שארם א-שייח'] {שאר גדוד 17 = ביה"ס למ"כים גולני, כוננות באזור ראש פינה}
1.2.2.1.1 17 / פלוגה
1.2.2.1.2 17 / פלוגה

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++

ראשי תיבות וקיצורים:

א"א – אגד ארטילרי
בה"ד – בסיס הדרכה
ביה"ס – בית ספר
ביסל"ש – בית ספר לשריון
גד"ב – גדוד בינוני (תותחנים)
גד"כ - גדוד כבד (תותחנים)
זחל"מ – זחל למחצה
חטמ"ר – חטיבה מרחבית
חי"ר – חיל רגלים
חיר"מ – חיל רגלים מעולה
חמ"ל – חדר מלחמה
חפ"ק – חבורת פיקוד
חרמ"ש – חיל רגלים משוריין
מג"ד – מפקד גדוד
מח"ט – מפקד חטיבה
מטכ"ל – מטה כללי
מ"כ – מפקד כיתה
מכמ"ת - מרגמה כבדה מתנייעת
מ"מ – מילימטר (ולא מפקד מחלקה או ממלא מקום)
מת"פ – מפקד תותחנים פיקודי
מפג"ד – מפקדת גדוד
מפח"ט – מפקדת חטיבה
מרש"ל – מרחב שלמה
נגמ"ש – נושא גייסות משוריין
נח"ל – נוער חלוצי לוחם
סד"כ – סדר כוחות
פד"מ – פיקוד דרום
סמג"ד – סגן מפקד גדוד
פלס"ר – פלוגת סיור
פצ"ן – פיקוד צפון
צה"ל – צבא הגנה לישראל
ק"מ – קילומטר
רמה"ג – רמת הגולן
תומ"ת – תותח מתנייע

ספרות שמשם לקחתי אינפורמציה:

1.אבירם ברקאי, על בלימה – סיפורה של חטיבה 188 במלחמת יום כיפור, הוצאת מעריב 2009.

2.אשר דני (עורך ראשי), הסורים על הגדרות – פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים, הוצאת מערכות 2008.

3.דרורי עפר, פלוגה י בסופה, הוצאה פרטית 2005.

4.סהר אילן, עד קצה היכולת - חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים, הוצאת מודן 2013 .

5.עופר צבי (עורך), חיל התותחנים במלחמת יום הכיפורים, 2004.

6.רשף אמנון, לא נחדל - חטיבה 14 במלחמת יום הכיפורים (מהדורה מורחבת), הוצאת דביר 2013.

אתרים באינטרנט שמשם לקחתי אינפורמציה:

על גדוד 9
http://www.hativa14.org.il/?Categor...eID=276&print=1

על גדוד 13
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/506/695.html

http://www.archives.mod.gov.il/Page...um/index_3.html

על חטיבה 14
http://www.hativa14.org.il

על גדוד 50
http://israblog.nana10.co.il/blogre...ogcode=12028024

http://www.mikveisrael.co.il/avner/pluga-a.html

על גדוד 52
http://www.hativa14.org.il/?Categor...leID=208&Page=1

על פלס"ר 67
http://www.hativa14.org.il/?Categor...leID=514&Page=1

http://www.hativa14.org.il/?Categor...leID=573&Page=1

על גדוד 68

http://www.global-report.com/um/a11...%A4%D7%A1%D7%98

http://www.israeldefense.co.il/?Cat...&ArticleID=5157

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9...%9C%D7%99%D7%A8

על גדוד 184
http://www.hativa14.org.il/?Categor...leID=281&Page=1

על גדוד 195
http://www.gvura.org/a343913-%D7%97...%A8%D7%99%D7%9D

על גדוד 196
http://www.hativa14.org.il/_Uploads...es/duch79-1.pdf

http://www.hativa14.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/yaron_pik_sipur(1).pdf

על גדוד 198 וקצת על חטיבה 460
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcb...ewmode=threaded

על סיירת שקד 424
http://www.shaked424.co.il/124838/%...%A6%D7%94%D7%9C

נערך לאחרונה ע"י irir בתאריך 16-10-2013 בשעה 13:53.
ישן 16-10-2013, 15:46
צלמית המשתמש של האזרח
  משתמש זכר האזרח האזרח אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.08.05
האם זה אך מקרה שיחידה קטנה ולא חשובה לא מוזכרת כלל באשכול זה...
בתגובה להודעה מספר 241 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "עץ סד"כ יבשה צה"ל כפי שהתבטא בשטח ב 6.10.73"

...לא ראיתי כל איזכור, אז אני אהיה לה לפה ולזכרון. לפי מיטב זכרוני גם היא השתתפה במלחמה והביאה
לכמה הצלחות לא חשובות. גם נפלו חיילים אשר שרתו בה והיתר יסופר בתולדות עם ישראל...

http://www.yehida.co.il/index.php?I...nt&view=article

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99...7%93%D7%94_8200

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2...%91%D7%A8%D7%92

אשרי אדם שיכול לתת מבלי לזכור זאת כל הזמן, ולקבל מבלי לשכוח אף פעם

לסלוח לרוצחים - זה תפקידו של האלוהים.
תפקידנו - זה לארגן להם פגישה

אנו לא בוכים, דואגים שאמהות שלהם יבכו

ישן 16-10-2013, 17:40
צלמית המשתמש של האזרח

הכל נכון ובאמת הושקעה עבודה אדירה...
בתגובה להודעה מספר 243 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הוא כנראה התייחס לסד"כ קו..."

אין לי כל מושג אם כל היחידות המופיעות ברשימות, היו ב"קו האש".
אך גם ביחידות "דרג ב'" נפלו חללים רבים וגם ביחידה שלי וגם בגנ"ד שהם ממש היו בקו ראשון ומסופחים לאוגדונרים... (ראה כתבה אודות קצין גנ"ד, אשר הודיעה למעלה להכין מארב לחטיבה 25 המפורסמת...)

ישן 17-10-2013, 17:26
צלמית המשתמש של האזרח

עשית עבודה אדירה, מקווה שתשמש גם דורות הבאים.
בתגובה להודעה מספר 246 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "כתבתי בהתחלה מספר שורות"

אני לא יכול לצערי לכתוב על 848 כמוך. היחידה היתה מפוזרת בכל הארץ ובכל מקום אפשרי שהיה דרוש להיות שם. חשבתי רק להזכיר זאת כי לא נלחמנו עם נשק ולא ראינו את עיני אויב דרך הכוונות (חוץ מגנ"ד), אך חשוב היה לדעתי להזכיר גם את האלמונים שבזכותם הגענו ל-101 מקהיר ו-40 מדמשק.

...ושוב פעם מודה לך אישית על האשכול והתרומה שנתת לנו, באמת כל הכבוד.

ישן 18-10-2013, 08:53
צלמית המשתמש של האזרח

לא הרבה אפשר להוסיף...
בתגובה להודעה מספר 248 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "תודה לך"

1. אפילו היום לאחר 40 שנה, אולי זה מצחיק שהכל כמעט גלוי, אבל כל פרסום יכול לתת ל"אוהדי ציון"
מה עושים ולאיזה כוון "מביטים".
2. אולי עוד להוסיף כי כמה מהיחידה קבלו צלשי"ם על שהצילו חיי הרבה אחרים. על שהתריאו בזמן על המלכודות שהאויב הכין, אך אלה שם למעלה לא רצו להקשיב...
3. על שבזכות טייסנו האמיצים, הצלחנו לתת מודיעין שהיה כה חסר.
4. אולי במפגש סגור עם חברי הפורום, אשר להוסיף קצת...

ישן 09-01-2014, 09:04
  irir irir אינו מחובר  

השלמות 2
בתגובה להודעה מספר 241 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "עץ סד"כ יבשה צה"ל כפי שהתבטא בשטח ב 6.10.73"

1.אני מגדיל את השטח שהגדרתי בהתחלה, וממשיך בתיאור מה היה בחוף סואץ דרומית לראס סודר.

באבו רודס היה בסיס של מפג"ד. הגדוד שלא זיהיתי את מספרו או כינויו עם פרוץ המלחמה, היה כפוף לחטמ"ר מרש"ל (ראו 1.2.2 בעץ). המג"ד היה סא"ל אביגדור קנריק ז"ל. הגדוד היה בין היתר אחראי לפעילות 2 פלוגות:

א. פלוגה ה' של סיירת שקד שביצעה סיורים בין ראס סודר לאבו רודס. פלוגה זו עזבה את הגזרה (עברה צפונה לסיורים בגזרת בתעלה), מספר ימים לפני המלחמה. עם פרוץ המלחמה הייתה ממוקמת באזור טסה (ראו בהמשך). מיד עם פרוץ המלחמה החלו לנוע חזרה לגזרה המקורית בה פעלו.

ב. פלוגת מילואים שלא זיהיתי, כפי הנראה מחטיבת ירושלים (חטיבה 16), שקודם לפרוץ המלחמה כבר הייתה מפוזרת בנקודות בין אבו רודס ל א טור, במסגרת בט"ש.

בנוסף לשתי הפלוגות הנ"ל, הגיעה לאבו רודס, ביום שבת אחה"צ, פלוגה ד של 890.

בנוסף היו בבסיס באבו רודס, שני ימ"חים:
א. פלוגת טירנים של גדוד 225 חטיבה 274. צוותים של פלוגה סדירה נ' (חיילי מדור טירן שישבו בצאלים), הגיעו לבסיס רק אחרי פרוץ המלחמה בסביבות 15:00.
על חטיבת הטירנים ראו:
http://www.yadlashiryon.com/vf/ib_i...02/sefer274.pdf

ב.פלגה של תותחי נ"ט 90 מ"מ, על גבי זחל"מי M3.
אנשי הפלגה לא היו בבסיס עם פרוץ המלחמה.

2.כמו כן אני מבטל בעץ המקורי שלי את הענף:

1.2.1.1.3 פד"מ / 424 יחידה חיר"מ "סיירת שקד" {פלוגה נוספת תחת 275 , לא כל הפלוגות בשטח}
1.2.1.1.3.1 424 / ד פלוגה זחל"מים [ באזור טסה]
1.2.1.1.3.2 424 / ה פלוגה זחל"מים [ באזור טסה]

ומתקן את כל ענף 1.2.1.1.2 ל:

1.2.1.1.2 184/14 גדוד [מפג"ד בטסה, הגדוד מפוזר בגזרה מרכזית התעלה]
1.2.1.1.2.1 184 / ז פלוגה מגח [בתעוז "נוזל"]
1.2.1.1.2.2 184 / ח פלוגה מגח [בתעוז "הברגה"]
1.2.1.1.2.3 184 / י פלוגה חרמ"ש נגמ"שים M113 [בתעוז "טלויזיה"]
1.2.1.1.2.4 424 / ד פלוגה חיר"מ זחל"מים ודגנים [ באזור טסה]
1.2.1.1.2.5 424 / ה פלוגה חיר"מ זחל"מים ודגנים [ באזור טסה] {פלוגה נוספת תחת 275 , לא כל הפלוגות היו בשטח} (424 = סיירת שקד)
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:29

הדף נוצר ב 0.49 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר