לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-04-2007, 10:45
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
טלוויזיה הסרט "תמוז" על תקיפת הכור

ביום ו', השתתפתי בהקרנת טרום בכורה מיוחדת שהתקיימה במרכז מורשת בגין, ובה הוצג הסרט "תמוז" של ניר טויב. הסרט ישודר ביום ד' הקרוב, בערוץ 1 לאחר חדשות מבט.

אין בסרט חידושים מפליגים, מלבד כמה קטעי סרט שנחשפים כאן לראשונה בפני הציבור, וראיונות "בלתי פורמליים" בנושא עם המשתתפים ורפול ז"ל.

מעניין לציין כי לאורך הסרט, עולה כחוט השני הקשר שבין השואה ובין התקיפה.

זה מתחיל בנאומו של מנחם בגין, בישיבת הממשלה בה נתקבלה ההחלטה, שציטט את "קצט'ניק" "יש שעון שתלוי עלינו - והוא מתקתק..." וממשיך בכך שלדמויות מפתח רבות, מבין המשתתפים בתקיפה, יש רקע משמעותי בשואה (זאב רז - מוביל המבנה נקרא על שם סבו, ביתו של רז ע"ש דודתו, אביאם סלע - מרבית משפחתו נספתה בשואה, אילן רמון - סבו ניצול שואה)....

אני מצטער על השיטחיות, אבל איני רוצה להרחיב ולגרוע מן הסרט.

למרות שאין בו חידושים מפליגים, ולמרות שנושאים רבים אינם זוכים להתייחסות כלל (וחבל!!!) - הרי שעדיין מדובר בסרט משמעותי ומעניין.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-04-2007, 20:09
  knight1 knight1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.10.04
לא לבנות צפיות גבוהות
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי brobasket שמתחילה ב "יום רביעי סרט על תקיפת הכור ערוץ1 אחרי מבט"

הקרנת בכורה (סגורה) למוזמנים בלבד, התקיימה לפני כשלושה שבועות.

הסרט נאמן לספרו של שלמה נקדימון "תמוז בלהבות", ונקדימון גם מרואיין בסרט כמה פעמים.

הבעייה מתחילה בצילומי הצוות שהשתתף. חגי כץ לא מופיע אפילו פעם אחת (חבל, ההולכה שלו הייתה הטובה ביותר למרות שמשך אחרי דובי יפה ואולץ להסתנכרן עליו). בשאר הראיונות נעשה מאמץ כמעט מכוון לצלם את האנשים מכוער ככל האפשר.
צילומי המטוסים הם שערוריה בפני עצמה משום שבסרט מופיעים כל דגמי הברק והסופה (ופעם אחת גם רעם), אך לא ניצים.
בסוף הסרט נפתח דיון על הבעייה האיראנית ובו מביעים יפתח ספקטור ואמיר נחומי דעות מעניינות. מי שמכיר את יפתח ספקטור יבין שהעמדה שהביע על מלחמת לבנון השניה ("במקום להכות את האדון, היכו את כלבו") עקבית עם דעותיו הקודמות.
במגבלות בטחון שדה שהוטלו על הבמאי, הסרט בסדר אולם אין דבר חדש שלא הופיע קודם לכן.
ישן 16-04-2007, 21:47
  brobasket brobasket אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי knight1 שמתחילה ב "לא לבנות צפיות גבוהות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי knight1
הקרנת בכורה (סגורה) למוזמנים בלבד, התקיימה לפני כשלושה שבועות.

הסרט נאמן לספרו של שלמה נקדימון "תמוז בלהבות", ונקדימון גם מרואיין בסרט כמה פעמים.

הבעייה מתחילה בצילומי הצוות שהשתתף. חגי כץ לא מופיע אפילו פעם אחת (חבל, ההולכה שלו הייתה הטובה ביותר למרות שמשך אחרי דובי יפה ואולץ להסתנכרן עליו). בשאר הראיונות נעשה מאמץ כמעט מכוון לצלם את האנשים מכוער ככל האפשר.
צילומי המטוסים הם שערוריה בפני עצמה משום שבסרט מופיעים כל דגמי הברק והסופה (ופעם אחת גם רעם), אך לא ניצים.
בסוף הסרט נפתח דיון על הבעייה האיראנית ובו מביעים יפתח ספקטור ואמיר נחומי דעות מעניינות. מי שמכיר את יפתח ספקטור יבין שהעמדה שהביע על מלחמת לבנון השניה ("במקום להכות את האדון, היכו את כלבו") עקבית עם דעותיו הקודמות.
במגבלות בטחון שדה שהוטלו על הבמאי, הסרט בסדר אולם אין דבר חדש שלא הופיע קודם לכן.

מדברים בסרט על סוג החימוש שנשאו הניצים?
ישן 16-04-2007, 22:00

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=brobasket]מדברים בסרט..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
לא יודע, אבל מה הסיפור?, ידוע שמדובר בפצצות ש"כ (שימוש כללי) רגילות עם זמני מרעום שונים.

ראיתי פעם איזה סרט על פיתוח הפ16 של גנרל דיינמיקס ולקראת סיום הם הסבירו קצת על התקיפה של ח"א
באוסירק. מה שהאמריקאים טענו שם שח"א השתמש בפצצות מונחות טלוויזיה או לייזר אחד מהשניים אני לא זוכר...והם מסרבים לטענה שח"א אומר שהשתמשו ב-MK 84/83

כל אחד אומר משהו אחר אני מקווה שהסרט הזה יסביר פעם אחד ולתמיד באיזה חימוש בדיוק
וכמה ניצים השתתפו.

האמריקאים טענו עוד כמה דברים בסרט שראיתי שנשמע קצת מצחיק אבל לך תדע....

----------
דאג"ב לא אני פתחתי את הפתיל הזה, איך הגיע לשם מר סולו?

נערך לאחרונה ע"י brobasket בתאריך 16-04-2007 בשעה 22:03.
ישן 16-04-2007, 22:19
  שחר אדום שחר אדום אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
נכון
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "זה ברור שזה לא יכול להיות..."

ציטוט:
זה ברור שזה לא יכול להיות לייזר או טלוויזיה. זה חייב להיות פצצות ש"כ, אפשר לראות את זה בבירור בסרט של התקיפה...
הנה יש קישור בפורום:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...8750#post582766
בהנחה שהסרט הנ"ל הוא הסרט האמיתי, התקיפה הנ"ל היא לא תקיפת לייזר ולא טלוויזיה...
להת.
אמיל.

הסרט אכן מדבר בעד עצמו , אבל - יש כאן נקודה מוזרה שאולי כדאי לפתח למיני דיון בהשתתפות המומחים שכאן - מדוע נבחר חימוש טיפש לתקיפת מטרת איכות (איכות כאן זה אנדרסטייטמנט , זו היתה התקיפה , היעד היה היעד (אולי אפילו היעד של כל הזמנים)) , בזמן שהיו לחיל באותה תקופה הכלים לבצע תקיפה חכמה ?

אגב - אם תוכל , א' , להעלות תמונה של תמונת תע"ל ולתת בה סימנים (מושפע מסדר פסח...) - מה פשר כל סימון - אהיה אסיר תודה ( ויש גם סיבה אמיתית - אני חייב להפגין בקיאות בסיסית בדיונים בעבודה , בהם יש נוכחות א-סימטרית של אנשי ח"א...)
ישן 16-04-2007, 22:42

הסיבות לבחירת החימוש
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "נכון"

א. פצצות טיפשות אינן דורשות הנחייה ואינן דורשות רכישת ציון לייזר, ולכן דורשות חשיפה קצרה יותר של המטוס התוקף לאש מן הקרקע.

ב. על הפצצות הותקנו מרעומי השהייה שנועדו למנוע את פיצוצן עד אחרי סיום התקיפה. השיקול היה שהאבק והעשן שנוצרים בעת הפיצוץ - עלול להסתיר את המטרה מן המטוסים שטרם השליכו עליה את החימוש. בפועל - הפצצות החלו להתפוצץ כאשר מספרי 7 ו-8 הטילו את החימוש, ורק בתיעוד התע"ל של אילן רמון ניתן לראות את הבזקי הפיצוץ.

ג. נבחרו פצצות במשקל כטונה האחת, אחת על כל כנף, מתוך מחשבה שמספיקות 8 פצצות להשמדה טוטאלית של המטרה. פצצה אחת גדולה יוצרת פחות גרר מאשכול של כמה פצצות, ויש לכך משמעות בכמות הדלק שנצרכת.

ד. היה חשש שהמטוסים יתגלו כ-15 דקות לפני הגעתם ליעד, וכך יהיו השמיים רוויי איומים - נ"מ ומטוסים. מתוך כך, חשבו שמטוסי הבז יאלצו להגן על מטוסי הנץ (ובפועל ביצעו סיור אמנעה מעל לבסיסים העירקיים אם אישור לאש חופשית על כל מטוס שימריא או שיגיע לקרבת המטוסים התוקפים), ולקחו בחשבון את האפשרות שמבנה אחד של מטוסי הנץ, יאלץ להשתתף בקרב האוויר ולהימנע מתקיפה, בעוד המבנה הראשון תוקף את היעד.

ישן 16-04-2007, 22:58

לא נראה לי הגיוני
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי brobasket שמתחילה ב "[QUOTE=emile-a]זה ברור שזה לא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי brobasket
אמיל,אני מכיר את הסרטון הזה ראיתי אותו...
תודה...

דאג"ב אני לא בטוח אבל נראה לפי הVTR שתקפו במכה אחד משני כיוונים
אחד מול המטרה והשנייה ממזרח
שני התקיפות התבצעו לפי פרופיל גובה שונה ...
אני לא בטוח אבל יש לי רושם כזה לפי הסרטון....

לדעתי אתה טועה.

שים לב גם לשעת התקיפה - תקיפה ממזרח (לטענתך) בשעת בין ערביים-שקיעה - ממקמת את השמש היישר מול האף . מסנוור מאד. זה אולי טוב לבדיקת שלמות וניקיון החופה וספירת החריצים/שריטות שעליה , אך גרוע מאד בכל שאר ההיבטים...

תקיפה ממזרח היתה גם מקלה על כלי הנ"מ של העירקים. עדיף לנחות עליהם עם השמש.
ישן 16-04-2007, 23:13

לא ראיתי את הסרט הנ"ל
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "לא נראה לי הגיוני"

אבל הנה פתרון אפשרי:

זאב רז הגיע באוברשוט אל המטרה, ולכן נאלץ לתקן.

ספקטור הפר פקודה מפורשת וביצע יעף שני על המטרה, לאחר שלא זיהה את כיפת הכור ביעף הראשון (זה לא מנע ממנו להחטיא את המטרה ביעף השני).

אם הקטע האמור הוא קטע מבושל מכמה מטוסים - הרי יש לכם פתרון.

מעבר לזה - כבר נתקלתי במקרים בהם היעף מבוצע ע"י חליפה בסמוך למטרה בגובה נמוך, משיכה לגובה, גילגול וצלילה לעבר המטרה לשחרור חימוש.

הנה תאור התקיפה - מתוך אתר ח"א:

ציטוט:
תקיפת הכור בוצעה בחטף, ביעף אחד בלבד, שנמשך 15 שניות. כל שמונת מטוסי ה-F-16 נכנסו בהפרשים קטנים ביותר, ו-50 שניות בלבד הפרידו בין משיכת המוביל של הרביעייה הראשונה ועד לשיחרור הפצצות של האחרון ברביעייה השנייה.
"אני הפוך על הגב. עכשיו רק אני והמטוס והפיפר. מתוך המיבנה יורים אש חזקה, והפיפר מתקרב לאט", שיחזר רס"ן ר' את רגעי השיא של התקיפה. "לא לטעות. עוד תיקון קטן - וזהו. עכשיו. פיקל אחד. שתי הפצצות שוחררו. שובר שמאלה חזק ומחפש טילים בשמיים. מה זה עף? טיל נתקע באדמה תחתינו, כולם בסדר. דוהרים מערבה בטירוף מופלא ובאושר של ריקנות. עוד רגע יורים מימין. 'הצייר' נכנס בדיוק לתוך האש, מושך למעלה והכל בסדר. הבזקים חגים משמאל לימין. ועוד קצת ואנו מטפסים, ומתאספים לאט לאט".

הצייר, כך פורסם מאוחר יותר הוא נחומי.

ישן 16-04-2007, 23:16

יכול להיות...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "לא נראה לי הגיוני"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחר אדום
לדעתי אתה טועה.

שים לב גם לשעת התקיפה - תקיפה ממזרח (לטענתך) בשעת בין ערביים-שקיעה - ממקמת את השמש היישר מול האף . מסנוור מאד. זה אולי טוב לבדיקת שלמות וניקיון החופה וספירת החריצים/שריטות שעליה , אך גרוע מאד בכל שאר ההיבטים...

תקיפה ממזרח היתה גם מקלה על כלי הנ"מ של העירקים. עדיף לנחות עליהם עם השמש.

התקיפה האחרונה בסרטון היא בעצם הראשונה המטוס בא מכיוון מזרח לאחר שתפצל מהמבנה המקורי כמה קילמוטרים לפני המטרה הוא בא נמוך מאוד אם תשים לב הטייס בקטע האחרון שהוא גם הראשון שתקף משך כ5 גי בגלל שהוא לא צריך יחסית גובה רב לתקיפה הוא לא משך הרבה כדי להגיע למקסימום גובה תקיפה במינמום זמן
גם מראה שהוא טייס מחושב לפי איך שהוא נכנס על המטרה ולא העמיס עומס לא נחוץ על המטוס במצב לחץ וכנראה זה המוביל גם שזה זאב רז שמו?

נראה לי שהראשון שראוים בסרטון לא זרק אפילו את הפצצות לא הייתה לו זווית מספקת.......
בכל מקרה תאוריות אפשר לפתח עד מחר מסרטון כזה קטן ולא ברור מאיזה מספר מטוסים לקוח.......

נחכה ונראה ליום רביעי אולי יהיה עוד מידע.....

לילה טוב..
ישן 16-04-2007, 22:31

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי knight1 שמתחילה ב "לא לבנות צפיות גבוהות"

ציטוט:
הבעייה מתחילה בצילומי הצוות שהשתתף.

רוב הצילומים האלה הם מקטעי וידאו פנימיים שהפיק שה"ד - ע"י מנשה רז. בין היתר זאב רז על רקע "צלחות" ההפלות בטייסת הסילון הראשונה, אילן רמון בתא ה-243 וכו'.

ציטוט:
חגי כץ לא מופיע אפילו פעם אחת (חבל, ההולכה שלו הייתה הטובה ביותר למרות שמשך אחרי דובי יפה ואולץ להסתנכרן עליו).

ולא רק הוא - כל נושא הבזים המלווים נעלם והתפוגג לו. גם לא דנו כלל בהחלטה לעשות שימוש בנצים במקום בבזים, למרות שאביאם לע דווקא דחף לכך.

ציטוט:

אתה טועה כאן. היו נצים, היו גם מספר קטעים בהם נראו מטוסי השמיניה טרם המראתם.

לגבי הברק שנראה שם אני לא משוכנע שלא מדובר דווקא בסופה ללא CFT - מדובר בקטע קצרצר, ולא הצלחתי לשים לב אם מדובר ב-D או ב-I ללא CFT...

נראו גם מספר נצים לאחר העברתם לטייסת "נשר הזהב" - בחלק מן המקרים - מטוסים שזה עתה נקלטו בטייסת, ושסמל הטייסת הינו זמני (הנשר בתוך עיגול אדום של "הנגב"). בחלק מהצילומים נראו בש\ל מטוסי "נשר הזהב" עם ציור גדול של נשר על זנבם - מה שלא רק שאינו נכון היסטורית, אלא כלל לא תואם את התקופה...

בנוסף היו גם מספר נצים מהעיסקה האחרונה - "פליטי" טייסת "עוף החול\מגיני הערבה".

נכון - ה-F-15 היחיד שניראה בסרט היה דווקא מטוס רעם...

ככל שהתקדם הסרט, ולאור הסיכום - אני לא יכול שלא לחשוב על כך שהשימוש המרובה בסופות ואיזכור הרעם - נועדו דווקא ליצירת הקשר עם הנושא האיראני ולאו דווקא עם נושא "אופרה"....

ציטוט:
מי שמכיר את יפתח ספקטור יבין שהעמדה שהביע על מלחמת לבנון השניה ("במקום להכות את האדון, היכו את כלבו") עקבית עם דעותיו הקודמות.

היתה לי בעייה עם הקטע הזה... העיסוק ב"מה נהיה עם אנשי אופרה" היה שטחי להחריד שלא להגיד - מיותר. זה היה סוף עלוב לסרט שבסה"כ הוא לא רע ובבחינת "כל המוסיף גורע".

באיזשהו מקום אפילו עשו חסד עם ספקטור בכך שנתנו לו להביע את עמדתו בנושא הסרבנות, והתעלמו לחלוטין מכך שעלה לטיסה כשהוא אינו כשיר לטיסה מבחינה רפואית, ומעדיף לצאת לטיסה במקום איש צוות שהתאמן לקראתה, עוקף סמכויות, ויוצא בניגוד להוראת מפקד החיל - כדי "להיות זה שבעת הצורך ישא על כתפיו את היכולת להגיד "חוזרים" " כפי שהיטיב לתאר זאת ספקטור (וכבודו במקומו מונח), או במילים פשוטות כפי שתאר זאת רפול ז"ל: "כדי לא להישאר מאחור ולהרגיש כמו שמוק".... ויחליט הצופה מה מבין השתיים סבירה יותר...

אילוץ גבי אשכנזי לתוך מורשת אופרה, ע"י הדגשתו בעת נשיאת ארונו של רפול היא אפס לא במקום....

ציטוט:

אני חושש שהסרט יכול היה להיות טוב יותר אילו באמת עסק במבצע באופן יסודי יותר. היתה לי הרגשה שניר טויב הלך על ה"קל להשגה" המקום לחפור לעומק, החמיץ את הדיון האקטואלי והרציני בנושא קבלת ההחלטות בנושא האיראני (שאולי היה מיותר לעסוק בו במסגרת זו?), ועשה עוול עם כלל נושא תיעוד התקיפה ע"י "העלמת" מבצעים נוספים - המסוקים שנחתו בעירק כעתודה לחילוץ טייסים מופלים, מטוסי הבז המלווים שכל אחד מהטייסים ואנשי הצוות הוא סיפור בפני עצמו (מלניק, פלד, סלע, בן אליהו ועוד...) , מטוס הדיה שטס בדממה אלקטרונית במהלך הביצוע וכו'....

אפילו הפרט הפיקנטי על מזוודת הדינארים העירקיים שהובאה בחשאי אל הבסיס, אבל ברגע הקריטי נפתחה והתפזרה לכל עבר וחשפה את הסוד.... או על הקצין הטכני שגילה א יעד התקיפה ע"י העתקת נקודות הציון שהוזנו למערכת הניווט בטיסה שהתבטלה....

...ועדיין - בהחלט ממליץ על הצפייה בתוכנית.

ישן 17-04-2007, 12:51

מטוס הדיה
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "?"

המריא לפטרול בגובה רב, וטס בדממה אלקטרונית (קשר ומכ"מ) על מנת להוות עתודת בקרה בטווח ארוך - במידה שיתפתח קרב אוויר מעל עיראק, או שיחל מרדף אחרי המטוסים השבים לישראל, אך מבלי לחשוף את כוונת התקיפה ע"י הפעלת המערכות.

צריך לזכור שהתקיפה בוצעה במהלך סופשבוע ארוך בה עיקר ח"א היה בחופשה ולא היתה הצדקה לפעילות עירה באוויר, ובוודאי שלא לסריקות עומק של הדיה.

יש לציין שמטוסי בז נוספים טסו בגובה רב מעל הערבה, בכוננות התערבות.

לאחר התקיפה - היו אלה דווקא מטוסי הדיה ש"טחנו" טיסות - מחשש לתקיפת גומלין על הכור בדימונה.

הדיות החזיקו מטוס באוויר באופן מתמיד, בניסיון לאתר תגובה עירקית - לפחות עד לחודש אוגוסט 1981.

עצם זה שאינך יודע על הדיה, כמעט שאינך יודע על הבזים וכלל המערך הלוחם שהוכן לתקיפה, ועצם זה שהסיוי שלך לדעת על כך לאחר הסרט - קרובות לאפס - מוכיחות עד כמה יצא הסרט ניפסד בניסיונו לתעד את המבצע, בעודו מתעד רק את חלקם של הניצים והרקע הפוליטי בקבלת ההחלטות. זו בדיוק הסיבה בגללה אני סבור שהסרט שיטחי מידי ועושה עוול להיסטוריה - במקום להוות קרן אור....

ישן 17-04-2007, 22:31

הבנתי....
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "בגדול - רעשי קרקע במכ"מ - הם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Soloavia
בגדול - רעשי קרקע במכ"מ - הם הדים של המכ"מ שחוזרים מפני השטח, ויכולת המערכת להפריד בינם לבין המטרות האמיתיות.

מאחר שהדיה היא מטוס בקרה ימי - הרי שהים, בהיותו שטוח - אינו מציג את אותן בעיות תיפעול כמו שניצבות בפני מכ"מ הפועל מעל תוואי קרקע.

אותו בעיה יכולה לקרות כאשר מטוס בגובה נמוך מאוד משגר טיל א-א על מטרה בגובה נמוך
זה "מבלבל" את מכ"ם הטיל (אולי רק בדגמים היישנים של טילי א-א)

בכללי הבנתי ....מה שגם הנחשון יכול לבצע ביתר קלות מה שהדיה לא יכולה כי המכ"מ של הנחשון צופה מתחת למטוס קדימה ולצדדים ובהדיה לא היה כזה דבר אלא מותקן מכ"מ על המטוס אשר יותר טובה לסריקה של המרחב האוויר מאשר הקרקעי.....

אולי שילוב של השניים היה מועיל ביותר .......למרות שבטח הנחשון יודע לעשות את שניהם בייחד....(A-A/A-G SWEEPׂ

אם אני תועה תקן אותי...
תודה על ההסבר..
ישן 19-04-2007, 09:20
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
בגין לא קיבל ההחלטה לבדו. לכן האמוציות שלו באשר
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי עין טרמית שמתחילה ב "בגין והשואה.."

לשואה אינם הסיפור פה.

אבל בגין צדק בדבר אחד: אם תיפול פצצה גרעינית על ישראל -זו תהיה שואה שניה, או קרוב לשואה, מבחינת ממדי ההרג והטראומה הלאומית.

ואגב, דוקטרינת בגין הובילה במישרין לתגובת הנגד האירנית: ביזור המתקנים שלהם, בחירה בשיטה הרבה יותר קשה לפיצוח ולנטרול בפיתוח היכולות הגרעיניות שלהם.

השאלות שלעולם לא תהיה עליהן תשובה היא:
1. אילמלא הופצץ הכור, האם סדאם ההי מפתח פצצות אטום?
2. האם סדאם היה מאיים ישירות בנשק גרעיני על ישראל?
3. האם סדאם היה מטיל פצצות אטום על ישראל?

שאלות ללא תשובה.

אני למשל לא בטוח שאיראן רוצה נשק גרעיני ומייעדת אותו לישראל בלבד.
אין בכך כל היגיון.
תיאוריה טובה יותר תהיה שאיראן רוצה נשק גרעיני להשגת מטרות שונות בתכלית, ומשתמשת בישראל ובשנאה לישראל שהיא קונסנזוס כלל אירני וכלל מוסלמי, כעילה, למען הסתרת המטרות האמיתיות שלה:

א. הבטחת שרידות המשטר -בדומה לדוגמא הצ. קוריאנית, כנגד לחצים חיצוניים. צפון קוריאה ללא הנשק הגרעיני שלה היא מדינה כושלת שהיו משאירים אותה מבודדת עוד כמה שנים ברעב ובמחלות והיא היתה נופלת לבד. אבל עם נשק גרעיני? כל העולם מחזר אחריה...
ב. השגת מעמד של מעצמה איזורית. שיספרו אותם.
ג. יצירת איזון מול עיראק, פקיסטן וכו'.

ישראל לא מופיעה כלל כאן.

אבל ישראל היא תירוץ מצויין! תחת מטריית השנאה שמספק התירוץ הזה- איראן יכולה לעשות כל שברצונה, ועד שהמדינות הסוניות התעוררו - זה נהיה מאוחר מדי.
ישן 19-04-2007, 01:46
  2618 2618 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.09.05
סוכנויות מודיעין של בריה"מ בבגדד דיווחו למחרת יום התקיפה כי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "הסרט "תמוז" על תקיפת הכור"

14 מטוסי F-16 עקפו מדרום את מערכת הנ"מ של ירדן ותקפו מכיוון סעודיה את הכור.
לא ברור לי כמה מטוסים היו בפועל ?

אגב, על פי יבגניי פרימקוב ראש ממשלת בריה"מ לשעבר, בעת שהיה בביקור בירדן סיפר לו המלך חוסיין, כי באותו היום הוא התבודד במדבר כפי שאהב לעשות מידי פעם. הוא ראה את המטוסים טסים לכיוון סעודיה וניחש שהמטרה הייתה בגדד. חוסיין התקשר מהג'יפ למשרד ההגנה ולמטה הכללי ולא קיבל מענה. "כעסתי על הגנרלים שלי שכנראה הבריזו כשנודע להם שיצאתי לנוח במדבר". על כן הוא יצר קשר עם סאדם חוסיין עצמו וסיפר לו שכנראה המטרה היא בגדד. אך סאדם חוסיין ענה כי ההפצצה הסתיימה לפני דקות.
הסיפור של חוסיין נראה לי לא אמין. אולי הוא ידע משהו מראש אבל שיחק אותה כנאמן לשכנו העריץ?
ישן 19-04-2007, 10:52

לגבי המטוסים
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי brobasket שמתחילה ב "מישהו הקליט למחשב?"

כל המטוסים התוקפים היו חד מושביים.

בין מטוסי ה-F-15 (איני זוכר כרגע אם כולם) היו דו מושביים.

באשר למבנה - איני יודע לענות על כך בוודאות, אבל המטוסים טסו בגובה נמוך מאוד בין 150-300 רגל שזה אי שם בין 50-100 מטרים מעל פני הקרקע...

בפועל רק לפני המטרה משכו המטוסים לגובה ונחשפו למכ"מ. מעבר לכך - המטוסים טסו מחוץ לשיטחי הגילוי של מערכות המכ"מ בזירה, מחוץ לטווח היירוט של המטוסים העירקיים, ובפועל - נכנסו לטווח הגילוי של המכ"מ רק ב-15 הדקות האחרונות לקראת התקיפה. גם אז - לא נעשה יותר מידי על מנת לייט את המטוסים.

בדרך חזרה עלו המטוסים לגובה רב בחסות הגנתם של מטוסי הבז.

כאשר עלתה השאלה אם זה לא גובה נמוך מידי - ענה רפול - "בדקנו את המידע, ואין בעירק גמלים שמגיעים לגובה הזה"...

ישן 19-04-2007, 11:27

בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "לגבי המטוסים"

ציטוט:
כל המטוסים התוקפים היו חד מושביים.

בין מטוסי ה-F-15 (איני זוכר כרגע אם כולם) היו דו מושביים.

באשר למבנה - איני יודע לענות על כך בוודאות, אבל המטוסים טסו בגובה נמוך מאוד בין 150-300 רגל שזה אי שם בין 50-100 מטרים מעל פני הקרקע...

בפועל רק לפני המטרה משכו המטוסים לגובה ונחשפו למכ"מ. מעבר לכך - המטוסים טסו מחוץ לשיטחי הגילוי של מערכות המכ"מ בזירה, מחוץ לטווח היירוט של המטוסים העירקיים, ובפועל - נכנסו לטווח הגילוי של המכ"מ רק ב-15 הדקות האחרונות לקראת התקיפה. גם אז - לא נעשה יותר מידי על מנת לייט את המטוסים.

בדרך חזרה עלו המטוסים לגובה רב בחסות הגנתם של מטוסי הבז.

כאשר עלתה השאלה אם זה לא גובה נמוך מידי - ענה רפול - "בדקנו את המידע, ואין בעירק גמלים שמגיעים לגובה הזה"...

היה מצחיק שרפול אמר להם לספר הכל במקרה של שבי ואז ספקטור דאג להעביר לטייסים שאין כזה דבר בח"א.....לספר כל מה שיודעים וגם הטייסים לא יודעים הכל.....
כנראה הוא דאג לשלום הטייסים או משהו כזה....

לא הבנתי שרז אמר שהוא שמר ל7 ו 8 מוץ במעצורי אוויר למקרה שייצטרכו
הרי מה זה ייעזור אם 7 ו 8 מאחורה? והמפגש במערב לפני צרלי.

איזה מספר היה ספקטור? ...למרות ההכנות הקפדניות שלו לפני התקיפה הוא לא הצליח למצוא את המטרה והפר פקודה ברורה של מח"א שאין לעשות RE RUN אם פיספסת ואתה נמצא באלמנט 2

נערך לאחרונה ע"י brobasket בתאריך 19-04-2007 בשעה 11:31.
ישן 19-04-2007, 12:26

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "מוץ"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שחר אדום
לדעתי הכוונה היא שהחליט לעצור מהירות ולנסוע יותר לאט כדי שלא יפתח רווח גדול ל 7 ו 8 , בנוסף כנראה החליט להיות קמצן על המוץ ביציאה מהיעף כדי שישאר מוץ למקרה והצעירים בסוף יקלעו לצרות

אגב, להבנתי ספקטור לא הלך סביב - הוא חשב על זה (יוקרה,תחרותיות,מקצועיות) וויתר על הרעיון.

אגב

לדעתי סרט טוב , ממצה ומעניין. אז נכון שרובנו היה שמח ליותר סיפורי גבורה חיל אויריים , אבל בגדול הסרט עשוי טוב ומעביר מסר חד וברור בנוגע לכשירותו הנמוכה של הדרג המדיני בימינו (בייחוד המשפט האחרון של נחומי)
אני אהבתי.

שחר

לא נראה לי שהוא יכול או רוצה להאט אחרת הוא מברבר (כמו שאמר אחד הטייסים בסרט) את כל המבנה
כל אחד תוקף בשנייה שלו.....וגם ככה הם היו באיחור קטן ...
אולי הוא עשה סיבוב מעלית תוך כדי שיחרור מוץ ונורים בשביל 7 ו8.....אחרי שתקף....?

סרט כזה טוב שאני בטח ייראה אותו עוד הרבה....=)
הקטע שאני אהבתי איך שמח"א שלח את הבזים לפטרול בלבנון כי יש להם עוד דלק
חחחחחחח פשוט תותח!
ישן 19-04-2007, 12:36

סיפורי גבורה חיל אוויריים?
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "מוץ"

בנוסף לשמיניית התוקפים - נכנסו עוד 6 מטוסי F-15 שלמעשה עשו עבודה חשובה לא פחות...

רביעייה נוספת של מטוסי F-15 טסה במקביל בישראל בכוננות התערבות מהירה

מטוסי בקרה טס בשטח ישראל - כעתודת בקרה במקרה הסתבכות...

מסוקים חדרו לשטח עיראק....

אלו לא סיפורי גבורה - זה חלק מן התמונה הכוללת. תכל'ס, אם נוריד את הסיפור הפוליטי מהסרט - מה היה חדש כאן על פני מה שהוצג בסרט "כנפים" בשנות ה-80? אפילו שם הראו את הבזים ואת הדיה, גם אם לא הוסיפו לזה תוכן....

אז נכון - זה היה סרט מרתק ברובו, אבל כמסמך היסטורי הוא לא שווה יותר מידי - להיפך - הוא סרט רע!

ברירה סלקטיבית של ההיסטוריה, השמטת חלקים אחרים בסיפור, "שיפוץ" ההיסטוריה בכל הקשור לספקטור ועוד - עשויים להביא ל"שיכתוב" ההיסטוריה לכיוון נוח יותר ולצרוב אותו בתודעה הכללית - כשם הסידרה "זיכרון צרוב"....

אני אדגיש זאת בדוגמא אחרת - אנחנו זוכרים את הסרט שעסק בחיילים היהודים\יהודים למחצה ששרתו בוורמאכט במלה"ע השנייה. עכשיו תחשוב שעושים תוכנית על מלחמת העולם השנייה ומתמקדים רק בחיילים האלה.... מה עשויה להיות התוצאה? אנשים עוד יקומו ויגידו שגרמניה היתה בעלת צבא יהודי, והם עצמם עסקו בהשמדת אחיהם....

סלקטיביות היא הלחם של המדיה - כי היריעה קטנה, ומתמקדים במעניין, במוזר, בחריג - ומן הסתם - החומר הרב אינו מאפשר עיסוק בכולו. הבעייה בסרט תעודה היסטורי הוא בכך שיש לסקור את כל הצדדים אחרת מעוותים את ההיסטורי, ואז התיעוד - אינו תיעוד אלא יצירה חדשה...

מן הטעם הזה - הסרט רע יותר ממה שהוא טוב - וכל זאת למרות שהוא מעניין בהחלט ומשקף טוב את חלקם של טייסי ה-F-16 והדרג הפוליטי - אך לא את המבצע....

ישן 19-04-2007, 12:56

בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "סיפורי גבורה חיל אוויריים?"

ציטוט:
בנוסף לשמיניית התוקפים - נכנסו עוד 6 מטוסי F-15 שלמעשה עשו עבודה חשובה לא פחות...

מטוסי בקרה טס בשטח ישראל - כעתודת בקרה במקרה הסתבכות...

מסוקים חדרו לשטח עיראק....

אלו לא סיפורי גבורה - זה חלק מן התמונה הכוללת. תכל'ס, אם נוריד את הסיפור הפוליטי מהסרט - מה היה חדש כאן על פני מה שהוצג בסרט "כנפים" בשנות ה-80? אפילו שם הראו את הבזים ואת הדיה, גם אם לא הוסיפו לזה תוכן....

אז נכון - זה היה סרט מרתק ברובו, אבל כמסמך היסטורי הוא לא שווה יותר מידי - להיפך - הוא סרט רע!

ברירה סלקטיבית של ההיסטוריה, השמטת חלקים אחרים בסיפור, "שיפוץ" ההיסטוריה בכל הקשור לספקטור ועוד - עשויים להביא ל"שיכתוב" ההיסטוריה לכיוון נוח יותר ולצרוב אותו בתודעה הכללית - כשם הסידרה "זיכרון צרוב"....

אני אדגיש זאת בדוגמא אחרת - אנחנו זוכרים את הסרט שעסק בחיילים היהודים\יהודים למחצה ששרתו בוורמאכט במלה"ע השנייה. עכשיו תחשוב שעושים תוכנית על מלחמת העולם השנייה ומתמקדים רק בחיילים האלה.... מה עשויה להיות התוצאה? אנשים עוד יקומו ויגידו שגרמניה היתה בעלת צבא יהודי, והם עצמם עסקו בהשמדת אחיהם....

סלקטיביות היא הלחם של המדיה - כי היריעה קטנה, ומתמקדים במעניין, במוזר, בחריג - ומן הסתם - החומר הרב אינו מאפשר עיסוק בכולו. הבעייה בסרט תעודה היסטורי הוא בכך שיש לסקור את כל הצדדים אחרת מעוותים את ההיסטורי, ואז התיעוד - אינו תיעוד אלא יצירה חדשה...

מן הטעם הזה - הסרט רע יותר ממה שהוא טוב - וכל זאת למרות שהוא מעניין בהחלט ומשקף טוב את חלקם של טייסי ה-F-16 והדרג הפוליטי - אך לא את המבצע....

תראה אני חושב שהבמאי ניסה להביא על מגש אחד לצופה הישראלי קצת מכל דבר
הוא לא ניסה לעשות תוכנית של דיסקברי "איך הישראלים תקפו בעירק"
אני גם בטוח שח"א יישב לו על הווריד בקשר לאיזה קטעי ווידאו הוא ייראה ואיזה לא
גם רואים בסרט אין ספור פעמים הסוואות ווידאו ......
אני בטוח שאם היה לו יד חופשית הוא היה יוצר סרט יותר מקצועי ...ולזה אני ואתה בטח ציפנו
אבל בס"כ אני נותן לו ציון 9.9

איזה סרט כנפיים ? היה סידרה כזאת..לא?
ישן 19-04-2007, 21:06

מהירה?
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "סיפורי גבורה חיל אוויריים?"

ציטוט:

....

מהירה? כמה זמן אורך קרב אויר טיפוסי וכמה זמן היה לוקח לבזים -ברזל לברזל - נתיב "דוך" , להגיע לאזור?...מוזר...

סולו , כשבאים לתת ציון לסרט , יש לעשות זאת לאור המטרה. מטרת הסרט לא היתה תאור הסטורי-דרמטי של החלק החיל אוירי בלבד , כי אם סקירה הסטורית-פוליטית -צבאית קצרה על הרקע ,הדילמות, התכנון והביצוע , ובעיקר - השוואה לימינו אנו ומתיחת ביקורת עדינה אך חדה כתער על איכויות ויכולות הדרג המדיני הנוכחי.

במקרה כזה , אני סבור שפרוט הסד"כ האוירי תוך הדגשת כוחות החילוץ על אדמת אויב , מטוסי הליווי , המודיעין הממסר והבקרה , היה אולי נחמד ומעניין את כולנו אך לא היה משנה או נותן ערך מוסף לאמירה שסרט זה בא לומר/לתת .

כך לדעתי.
ישן 06-06-2011, 17:48
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
כתבה נוספת, הפעם מבמחנה - התוכנית של אופרה
בתגובה להודעה מספר 69 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "חוסיין ידע גם ידע"

http://www.idf.il/1440-11720-he/Dover.aspx

שלושים שנה אחרי "מבצע אופרה", הפעולה להשמדת הכור הגרעיני בעיראק, מתארים האנשים שהיו שם את ההכנות הסודיות ושעות המתח לפני הרגע הגורלי - וגם מספרים למה תמיד כדאי לשמור על הפה ליד מפקד פד"ם

זה חודש מאי של שנת 1981, ובחדר קטן בבסיס עציון שבחצי האי סיני מתכנסים שמונה טייסים של חיל האוויר הישראלי. מסביב יש רק קילומטרים אינסופיים של חול צהוב, אבל בין ארבעת הקירות בבסיס הדרומי ביותר של חיל האוויר הישראלי ההתרגשות מגיעה לשיא. כאן, רחוק ככל האפשר מכל אוזן שומעת, מספקים לטייסים תדריך לפני יציאה למבצע "גבעת התחמושת" - ומסבירים להם שמהנקודה הזאת, הקרובה ביותר ליעד שיש לצה"ל להציע, הם הולכים לעשות היסטוריה. בכל זאת, לא בכל יום תוקפים יעד שנמצא 1,100 ק"מ מישראל, לא בכל יום תוקפים את הכור בעיראק.

"מי שכינס אותנו היה רפול, הרמטכ"ל באותה התקופה", מספר אל"ם (מיל') זאב רז, לימים מפקד המבצע. "הוא הסתכל עלינו ואמר בפשטות: 'מי שנופל בשבי, שיספר לעיראקים כל מה שהוא יודע - במילא אתם לא יודעים כלום. רק תחזרו לי בריאים ושלמים'. אחר כך אני זוכר שהוא עבר מאחד לאחד, הוציא מהכיס שלו תמרים, לחץ לנו את היד והוסיף בחיוך: 'תתרגלו, זה כל מה שיהיה לכם בשבי'".

אלא שכמו שהגיעה הפקודה המפתיעה למבצע, כך היא בוטלה - לצערה של חבורת הטייסים הנרגשת. באותו היום התקשר יו"ר האופוזיציה דאז, שמעון פרס, לראש הממשלה מנחם בגין, ונזף בו על המועד שנבחר להפצצת הכור - יום הבחירות בצרפת. השיחה הזו גרמה לצמרת הפוליטית לתהות מהיכן דלפו פרטי המבצע, ולבטלו, לפחות בצורתו הנוכחית. אלא שזמן לא רב לאחר מכן, עוד לפני שהספיקו הטייסים להתרגל לאכזבה, כבר שקדו קצינים נבחרים על הוצאתו המחודשת של המהלך לפועל. הפעם השם הנבחר היה שונה: "מבצע אופרה".

הרבה פרפרים בבטן
רגעי השיא של המבצע להשמדת הכור הגרעיני "תמוז" בעיראק, כעשרה ק"מ דרומית לבגדד, ארכו דקות מעטות בלבד - אך היסודות שהובילו אליהם הונחו יותר מחצי עשור קודם לכן.

השנה הייתה 1975, ועיני ישראל נישאו בדאגה מזרחה, כשסדאם חוסיין, אז מנהיג עיראק הבלתי מעורער, חתם על הסכם עם צרפת, אשר התחייבה לסייע בהקמת שני כורים גרעיניים בארצו. המהלך המדובר הכניס את הצמרת הישראלית לכוננות - ובשנת 1979 מחליטים בצה"ל לבנות תוכנית פעולה לתקיפת הכור בעיראק. את המשימה מקבל סא"ל (מיל') שמאי גולן, אז ראש זירה מזרחית בלהק מודיעין אוויר. הוא ממהר לבנות תוכנית מבצעית לסיירת מטכ"ל, אך עזר ויצמן, שר הביטחון באותם ימים ומפקד חיל האוויר לשעבר, מחליט שמשימה כזו תתבצע אך ורק מהאוויר. תוכניותיו המקוריות של גולן נגדעות אמנם, אבל הוא מקבל על עצמו את תפקיד קצין המודיעין של המבצע, ומאותו רגע מלווה מקרוב את מפקד חיל האוויר דוד עברי בהכנות לקראת ביצוע המשימה.

"לא נראה לי שמישהו מאיתנו חשב בזמנו שזה באמת רציני", אומר היום גולן בטון מעט משועשע. "הבנו שזה אולי לא עוד מבצע להשמדת מטרות בלבנון, וגם היה לנו ברור שהעניין כאן שונה לחלוטין, ובכל זאת - לא האמנו שזה באמת הולך לקרות".

בשנת 1980, ובלי קשר לתכנון המבצע, נשלח לארצות הברית רז, אז מפקד טייסת, בכדי לקלוט את המטוס העתידי של צה"ל באותה תקופה - האף-16. כשהוא חוזר ארצה כבר אין לו יותר התלבטות - ובמהרה מוחלט כי המטוס הזה הוא שיבצע את המשימה המאתגרת. "כשמפקד חיל האוויר הודיע לי על המבצע חזרתי מיד לטייסת, כולי נרגש ונרעש", הוא אומר. "הלכתי לדבר עם אילן רמון, שהיה אז קצין ניווטים צעיר ושותף הסוד היחידי שלי, וביקשתי ממנו לבדוק האם המטוסים החדשים יכולים בכלל להגיע עד בגדד ובחזרה. אילן בדק וחזר אליי עם החיוך המפורסם שלו. 'זה קצת מחוץ לטווח', הוא אמר לי. ועם ה'קצת' הזה היינו צריכים להתמודד מאותו רגע".

עם קבלת ההחלטה על קיום המבצע, נכנסים שמונת הטייסים הנבחרים, אשר עברו הכשרה על המטוסים החדשים, למסכת אימונים מפרכת. במשך חודשים הם מתרגלים טיסות ארוכות בגובה גבוה ונמוך - ובעיקר מתחמקים מהעין הבוחנת של המתצפתים האמריקאים, אשר הגיעו לארץ לסייע בקליטת המטוסים.
עבור גולן התקופה הזאת מסובכת במיוחד, שכן עליו לאסוף מודיעין למבצע ממגוון מקורות מבלי להסגיר את כוונותיו - גם לא בפני גורמי מודיעין צה"ליים אחרים. "היו לי הרבה פרפרים בבטן, והמצב באותו זמן אילץ אותי לרקום הרבה תחבולות, להשתמש בעורמה שלי", הוא אומר. "היו לנו, לדוגמה, קשרי ידידות עם ארצות הברית, וגם נפגשנו איתם לא אחת באותה תקופה. אבל בכל זאת, מה אני אגיד לקולונל שיושב איתי? 'אני רוצה לראות מפה של עיראק?' בסופו של דבר ביצענו חילופי מידע - והבנו דרכם כמה סוללות קרקע-אוויר יש ברשות עיראק".

במקביל למאמצים של גולן מתחיל חיל האוויר לבצע גיחות קצרות לאיסוף מודיעין בגבול סעודיה-עיראק, וזאת בטענה שעיראק תהווה כוח תגבור משמעותי לצבאות ערב במקרה של מלחמה. בשילוב קטעי אינפורמציה נוספים שהגיעו דרך צינורות פרטיים וגורמי מודיעין מערביים, מתחילה להירקם לאט-לאט תמונת מודיעין שלמה למבצע - אך הלחץ לא יורד. "באחת הגיחות כמעט היה מגע בין מטוס עיראקי למטוס שלנו והחלטנו להפסיק עם העניין", מספר גולן. "לא רצינו להיגרר לקרבות אוויר בזמן הזה".

ד"ש מרמת גן
באוקטובר 1980 אוסף ראש הממשלה בגין את חברי הממשלה ומשתף אותם בכוונתו לתקוף את הכור. את ביצוע הפעולה הוא מתנה בהסכמה גורפת של כלל השרים, שמושגת לאחר שכנוע הקולות הבודדים שהתנגדו. במאי 1981, כאמור, נותן ראש הממשלה את האור הירוק לתוכנית. לאחר הדחייה שכופה פרס, נקבע יום ראשון ה-7 ביוני, ערב שבועות, כמועד החדש. השעה שנבחרה לביצוע הפעולה היא ארבע אחר הצהריים - מספיק אור כדי לזהות את המטרה, מספיק חושך כדי שיישמר הסיכוי לחזור הביתה בשלום.

יום הפקודה מגיע, ושעון הספירה לאחור עובר לשעות בודדות. "אני זוכר שבבוקר הגענו לשדה דב, ושם פגשנו במקרה את אלוף פיקוד הדרום, דן שומרון", מספר גולן. "הוא הכיר אותי בתפקידי הקודם כקצין מבצעים מיוחדים ושאל אותי 'לאן היום?' אני, בטיפשותי, אמרתי לו 'דרומה' - אבל כשאתה אומר למפקד פיקוד הדרום שאתה טס דרומה והוא לא יודע מזה, אתה בטוח בבעיה. זמן קצר אחרי זה כבר הלכתי לרפול ואמרתי לו שעשיתי טעות".

למרות הפשלה התמימה של גולן רפול לא מאבד עשתונות, ומבקש מאלוף (מיל') אביעזר יערי, אז ראש חטיבת המחקר באמ"ן, לכנס את חברי פורום מטכ"ל, שלא ידעו על קיום הפעולה באותו היום, ולתת להם סקירה על המתרחש באותה עת בלבנון. במילים אחרות: להעסיק אותם כדי שלא יחשדו. "אני לא חושב שהם הצליחו להבין באותו זמן למה מכנסים אותם - אבל לי אמרו לדבר", מספר יערי, "אז מבחינתי פשוט עמדתי שם וברברתי וברברתי במשך די הרבה זמן".

בזמן שיערי מסיח את דעת הקצינים הבכירים, שוב מגיעים הטייסים לעציון בסיני. שם, לצד המטוסים, הם מוצאים גם את הרמטכ"ל ואת גולן, המורים להם להתכונן להמראה. "הוחלט שנחזיק ברשותנו דינרים עיראקיים, כך שבמקרה שאחד הטייסים מופל יהיה לו כסף", מספר רז. "אני אמרתי להם שאם אני נופל במדבר אז אני צריך מים ולא כסף - אבל נו, שיהיה. בכל מקרה, גולן הביא אלינו את הכסף במזוודה סגורה ונראה כמו ג'יימס בונד - רק שאצלו המזוודה נפתחה וכל הדינרים התפזרו. הקצין הטכני שהיה שם ראה את זה והבין מה קורה. כשהוא שם לאחד מהטייסים את הקסדה על הראש הוא לחש לו 'תמסור להם ד"ש מהחבר'ה ברמת גן'".

ההכנות מסתיימות והטייסים עולים סוף סוף על המטוסים ויוצאים למשימה. על הקרקע נותרת החוליה של רפול, גולן ומפקד חיל האוויר דאז, דוד עברי, ואלה עוקבים מרחוק אחר הנעשה.
בעוד המטוסים גומאים את הקילומטרים הראשונים בדרך לעיראק, מתקבל דיווח לפיו חוסיין מלך ירדן ראה מהיאכטה שלו את המטוסים, ודיווח למוצב השליטה הירדני ברבת עמון שהיהודים בדרך לתקיפה במזרח. "כששמענו את זה רפול הסתכל עליי ושאל אותי 'מה עושים?'" אומר גולן. "במצב נורמלי, היינו חוזרים וטסים שוב שבועיים מאוחר יותר, אבל באותו זמן הבנו שאי-אפשר לעשות את זה כי יותר מדי אנשים ידעו על העניין. רפול שאל אותי האם אנחנו נדע כשהעיראקים ילחצו על הכפתור האדום שיזניק מטוסים ויפעיל את סוללות הקרקע-אוויר. כשעניתי לו שכן, אז הוחלט שממשיכים".

בהתאם להוראות, המטוסים דבקו במסלולם, כשהטייסים שומרים על דממת אלחוט. "הקשבנו באוזנייה לשקט, והיינו מתוחים מאוד", מתאר גולן. "ידענו שהם טסים אבל לא היה לנו מושג איפה הם כי לא הייתה לנו יכולת כיסוי כזו רחבה. באותו שלב יכולנו רק לדמיין".

בעת הגעת המטוסים אל היעד משוגרות הפצצות. שש עשרה במספר, שתיים לכל מטוס, שבעה מתוך שמונת הטייסים פוגעים במטרה. עם סיום המשימה נדרשים כולם להגיד בקשר "צ'רלי", מילת הקוד שנקבעה כדי לוודא שהכל כשורה. שבעה טייסים חוזרים על המילה, אבל מספר 8, אילן רמון, לא מגיב. "היו כמה דקות של שקט וכבר רציתי לעלות בקשר ולשאול אותו: 'אילן, מה קורה איתך?' אבל ברגע האחרון הוא התאפס", אומר רז. "רק כשהתקרבנו לישראל עליתי מולם בקשר והודעתי: 'המטרה כנראה הושמדה כמתוכנן'".

אנשים היו המומים
בשארית הדלק שעוד נותר עושים הטייסים את דרכם חזרה לישראל. ההפצצה הסתיימה בהצלחה, אבל דווקא עכשיו סף הלחץ מטפס לגבהים חדשים. "את הדרך הלוך, שנמשכה שעה וחצי, בכלל לא הרגשנו - אבל את הדרך חזור? טסנו וטסנו והרגשנו שאנחנו פשוט לא מתקדמים", אומר רז. "זאת תחושה של חוסר אונים, הרי אין ניווט וכל מה שאתה חושב זה 'מתי הם באים, מתי הם באים'.

הדלקתי את המכ"ם, וכשראיתי שאין אף כוח זר בסביבה הייתי בטוח שמשהו לא בסדר איתו. באמת ציפינו שינסו להפיל אותנו בדרך חזרה כשאנחנו בלי דלק ובלי כלום".

גם על הקרקע סף החששות עלה במהירות. "כל הזמן ניסינו לחשב מתי הם יתקפו ומאיפה", אומר גולן. "האם זה יהיה בירושלים? בתל אביב? אולי יפציצו את הכור בדימונה? היינו מוטרדים מאוד".

אלא שהמכ"ם, כך התברר, לא התקלקל ולא שיקר - הטייסים הגיעו לשטח האווירי של ישראל בלי מרדף או ניסיון להפילם, ועם הנחיתה התקבלו בהתרגשות גדולה. "אף אחד לא האמין שכל שמונת המטוסים יגיעו בשלום, אפילו ללא שריטה", אומר רז. "אחרי הנחיתה יצאנו מהמטוס ולחצנו ידיים אחד לשני. לא התחבקנו פשוט כי זו הייתה תקופה אחרת, אנשים אחרים".

כשפגשו גלגלי המטוסים את הקרקע, גם ניתן האות עבור החוליה של שמאי-רפול-עברי לשחרר את יערי, שעוד שרף זמן אוויר בישיבת המטכ"ל. "הם נכנסו נרגשים והודיעו לכולם על המבצע שרק עכשיו התקיים", אומר יערי. "אני זוכר עד עכשיו איך הייתה שם דממה. אנשים היו המומים".

למרות עייפותם, נדרשו הטייסים להגיע לתחקיר בשדה דב, כפי שנהוג לעשות לאחר כל פעולה של חיל האוויר. "בתחקיר כבר היו הרבה יותר משמונה טייסים", מעיד גולן. "הם הביאו את הקלטות שהם צילמו מהמטוסים וצפינו בפגיעות - כל אחת אלפא, בול פגיעה. הטייסים סיכמו ב'היה תכנון טוב, טסנו, ביצענו וחזרנו', אמרו 'תודה רבה' והלכו. תוך 15 דקות נגמר תחקיר למבצע שתוכנן למעלה משנה וחצי".

"באותו זמן גם ביקשו מכל אחד להחזיר את הכסף העיראקי שהוא קיבל", מספר רז. "הרוב עשו את זה, אבל אני עדיין חתום על כמה שטרות חסרים שאני חייב למדינה".

בהמשך אותו יום הסכימו קברניטי המדינה שבינתיים ישראל לא תייחס לעצמה את המבצע. על אף ההכרעה הזאת, וכנהוג אצלנו, כבר ביום למחרת הופץ הסיפור ברבים. "אני זוכר שנסעתי מקיבוץ גבע לבסיס רמת דוד, ובדרך עצרתי לטרמפיסט שנראה נרגש מאוד", אומר רז. "כששאלתי אותו מה קרה הוא אמר 'לא שמעת רדיו? הודיעו שפוצצנו את הכור בעיראק'. הסתבר שאחרי שהעבירו ברדיו רבת עמון את הדיווח של המלך על היהודים שטסו לתקוף במזרח, בגין החליט להוציא הודעה רשמית. חזרתי הביתה, ראיתי את אשתי ואמרתי לה: 'מה ששמעת ברדיו? זה אני'".

הדי המבצע שקעו, אך גם בשנים הבאות הוא ליווה את מתכנניו לא מעט. עשור מאוחר יותר, בשנת 1991, פרצה מלחמת המפרץ, וכ-40 טילי סקאד שנחתו בשטח מדינת ישראל הכניסו את תושביה לתוך המרחבים המוגנים. באותה תקופה נפגשו גולן ורפול במקרה וניהלו שיחת חולין של מכרים ותיקים. "הוא התקרב אליי ואמר לי 'רק תתאר לעצמך'", מספר היום הקמ"ן לשעבר. "'רק תתאר לעצמך מה היה קורה אם לא היינו מפציצים את הכור'".
ישן 19-04-2007, 13:23

ספרים
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי stav15 שמתחילה ב "יש לי ספר"

הספר הראשון שיצא בנושא היה באמת "תמוז בלהבות" מאת שלמה נקדימון שאף זכה בפרס פוליצר (אאל"ט) על כתיבת הספר ותיעוד התקיפה.

ישנם ספרים נוספים באנגלית:
  • Raid on the Sun מאת רוג'ר ו. קליר שתורגם לעברית (הפשיטה על הכור - הוצאת אריה ניר)
  • ספר מעולה נוסף (וקשה מאד להשגה - מחירו כ-120 דולאר) Two Minutes over Baghdad - כולל תיאור מפורט של התקיפה כולל נתיבי הבזים שחדרו לעיראק
בספרים פנימיים (הסידרה הכסופה) של ח"א ישנה התייחסות לתקיפה:
  • טייסת הסילון הראשונה - פרק קצר וממצה הכולל איורים, מפות, תצ"אות (עוד אלמנט שלא הוזכר)
  • יובל לרמת דוד - התאור כולל טעויות רבות ואינו ראוי להתייחסות רצינית

ישן 19-04-2007, 13:47
צלמית המשתמש של Shavit69
  Shavit69 Shavit69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "הסרט "תמוז" על תקיפת הכור"

אפשר לומר שיצאתי 4\3-מאוכזב מהסרט...
לא היה שום דבר על חלקו של ה'מוסד' במבצע, למרות שאת רוב הפעולות המבצעיות, זאת-אומרת את כולן חוץ מהאחת האחרונה - הוא עשה!
שום דבר על פיצוץ הכור בצרפת, על המודיעין האנושי בעיראק, והמיתות הבלתי-מוסברות של מדענים גרעיניים עירקיים וזונות צרפתיות. שום כלום!
הסרט גם לא הזכיר מאומה את הצד הטכני\טכנולוגי של הכור הגרעיני שצרפת הכינה לעיראק, גם שום איזכור לאיטליה, שהייתה בדרכה למכור "תאים חמים" לעיראק!
לא מספיק גם על הפעילות-הדיפלומטית שישראל קיימה עם צרפת, איטליה, ארה"ב וגם איראן! (גם לא היה שום איזכור לתקיפה האיראנית בכור..!)
לא היה גם שום צד עיראקי לנושא, לא ההיסטוריה של התוכנית-הגרעינית-העיראקית וגם לא ההיסטוריה האישית של הצורר סאדאם חוסיין.
וגם, שום דבר על הביקורת החריפה מאוד שישראל חטפה מיד אחרי המבצע, ואיך בגין העיף ביקורת-זו לעזעאל. גם שום איזכור לאיך שהמעגל הזה נסגר לבסוף.
הסרט גם ניסה לעסוק בהליך קבלת-ההחלטות של הממשלה והדרג הפוליטי בכל-הנוגע לקבלת-ההחלטה הסופית לתקיפה בכור. אך לפי דעתי עשה זאת באופן די מבולגן...
iמה גם הנושא שהסרט התעסק בו הכי הרבה, קרי ההפצצה של חיל האוויר - הוא גם לא עשה בצורה הנאמנה ביותר לפי מה שאני שומע מחברי הפורום. עד עכשיו לדוגמא, לא שמעתי שום דבר על המטוס-בקרה-אווירית "הדיה" שהשתתף במבצע, מה גם שלרוב ברוּתי לא ידעתי על הרבעייה הנוספת של מטוסי ה'בז' שחיכו מעל ירדן וערב-הסעודית כחיפוי. ויש לי גם שאלה על זה - הם לא היו אמורים להתגלות אז בראדאר? הרי בשביל זה השמנייה המקורית עשתה את כל העיקוף הירדני לפי מה שהבנתי.
וגם, הביקורת בסרט על יפתח ספקטור הייתה חלשה ורופפת מידי לפי דעתי, אבל בכל-מקרה, זה לא תפקידו של הסרט.
הסרט גם לא הזכיר את אמצעי הנ"מ שלעיראק היו באותו זמן.
היתרון היחידי, הייתי אומר של הסרט: הוא כמובן הצד האישי ותחושותיהם של הטייסים בכל הנוגע לתקיפה בעיראק ולאימונים שלפניה.

בשורה התחתונה הייתי אומר, בהחלט יש עוד הרבה הרבה הרבה מקום לבימאי אחר להרים את הכפפה ולעשות סרט, כמו שצריך, על התקיפה בעיראק. כי כל החומר הארכיוני חשוף, ואני מאוד מקווה שלא נמצא עיתוי-אקטואלי יותר מתאים מאשר עכשיו להכנתו של סרט זה.

נערך לאחרונה ע"י Shavit69 בתאריך 19-04-2007 בשעה 13:50.
ישן 19-04-2007, 18:58
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "בהחלט"

הסרט היה מעניין רק במימד הפרטי-אישי של הראיונות עם הטייסים ועם רפול. כל מה שקשור למבצע ולטיסה הוקרן כבר בעבר, ובצורה טובה יותר.

אהבתי את הראיון עם רפול, בכל פעם שאני שומע את האיש אני מצטער על שהלך מאיתנו בטרם עת, חייל אמיתי. הראיון עם ספקטור ומתן במה להסבר שלו על התמיכה במכתב הסרבנים, והשיבוץ של הראיון עם פרס שהוציא אותו רע מאד (ואפילו נלעג) - נראה לי יותר מדי בחישה פוליטית של הבמאי.

ולגבי ההרתעה לכיוון איראן, יש מי שיאמר שדווקא הדיעות שהביעו הטייסים לקראת סוף הסרט - על כך שהחברה ההדוניסטית הישראלית דהיום אינה מסוגלת למבצעים כאלה, ועל כך שאנחנו היום עושים מבצעים שמטרתם מיעוט נפגעים ולכן אין בנו היכולת להוציא מבצע שכזה שבו הסיכוי לפגיעה הוא רב - עמדות אלו ואחרות אינן יוצרות הרתעה אלא להיפך.

ישן 19-04-2007, 22:04

הבהרת נושא הבזים
בתגובה להודעה מספר 79 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "[QUOTE=Soloavia]רביעיית הבזים..."

סה"כ השתתפו 10 מטוסים:

שלושה זוגות חדרו לעיראק (למרות שיש סתירות לגבי זוג אחד שאולי חזר לאחר שהתוקפים נכנסו לעיראק) - רביעייה נוספת טסה לאורך הערבה בגובה רב, מעל ישראל, בכוננות התערבות במקרה של הסתבכות בקרבות אוויר.

לגבי הסתירה - אחד המובילים סיפר לי בפרוש שכל המבנים חדרו לעיראק וביצעו CAP מעל לבסיסים עירקיים עם הוראה להפיל כל מטוס מאיים. מצד שני יש לי את מפת המבצע של אג"מ - ובה מתוארת חזרתו של מבנה מלווה לאחר חציית הגבול. זה גם תואר באחד הספרים.

למי להאמין? לתוכנית ולספר שכנראה נכתב בעיקבות התבוננות במפה של התוכנית? אולי למי שהיה שם?

אנסה לברר את הסוגייה עם האיש שטס בדיה...

צחי

ישן 21-05-2007, 10:55
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
טלוויזיה "תמוז" - ישודר בשידור נוסף ביום רביעי 2.5.07, 21:40, ערוץ 1

בעקבות דרישת הצופים ולאור ההצלחה של ההקרנה הראשונה
ערוץ 1 מביא בשידור נוסף את סיפור הפצצת הכור בעירק

"תמוז"
סרטו של ניר טויב

ששודר במשדר המיוחד של "הסיפור האמיתי" במסגרת
"זיכרון צרוב" – שבוע שידורים מיוחד של הערוץ הראשון
בין יום השואה ליום הזיכרון לחללי צה"ל

בשידור נוסף

יום רביעי 2.5.07, 21:40, ערוץ 1

הסרט "תמוז" ישודר בתרגום לשפה הערבית
במסגרת הטלוויזיה בערבית, ערוץ 33
ביום שישי 27.4.07, 16:05
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

8 טייסים המריאו ב- 7 ביוני 1981 למשימת חייהם – חיסול איום ההשמדה של הכור הגרעיני – תמוז, בעירק. חודשים ספורים אולי שבועות לפני שליבת הכור תהפוך להיות חמה, התלבטה הנהגת מדינת ישראל בדילמת התקיפה של כור גרעיני במדינת אויב. משימה ששום מדינה לא ביצעה מעולם.

שמונת הטייסים, בני הארץ, בני ניצולי שואה, קיבוצניקים ועירוניים הכינו עצמם חודשים וידעו שיתכן וזה יגמר על חבל התלייה בבגדד. אבל מטען היסטורי לאומי שרבץ על כתפיהם שיכנע בחיוניות המבצע.

"תמוז" משרטט את ההליך הקשה של קבלת ההחלטות, הדילמות המודיעיניות, המדיניות והמבצעיות ואת כל שלבי המבצע – התכנון, האימונים, בחירת הטייסים, והביצוע עצמו שלב אחר שלב. הסרט מביא לראשונה תמונות בלעדיות והקלטות קשר מכל שמונה המטוסים בכל שלב של התקיפה. חושף סיפורים שטרם סופרו מפי ראשי המוסד, הרמטכ"ל, מפקד ח"א וכל הטייסים ומתכנני המבצע."זו אחת ההחלטות החשובות ביותר במאה השנים האחרונות", אומר תא"ל (מיל') אביאם סלע, מתכנן המבצע, שכל משפחתו הושמדה בשואה.

תמוז מביא גם את הפרספקטיבה של הטייסים על המנהיגות והמציאות הישראלית מאז.

בעיני הלוחמים שהיו מוכנים ליפול בשבי או למות, נבחנת מדינת ישראל במבחן מוסרי וערכי יומיומי.

"חברה אופורטוניסטית הדוניסטית כמו שאנחנו...לא תנצח חברה אידיאולוגית לעולם..." אומר תא"ל (מיל') אמיר נחומי, "אני מודאג כמו שלא הייתי לפני עשרים שנה...כי אני רואה את הנחישות והאיבה ואתה רואה אצל רבים אצלנו חוסר ביטחון" אומר אל"מ (מיל') זאב רז שהוביל את התקיפה.

ומעל כל הדילמות מרחפת שאלת יכולתה של ההנהגה הנוכחית להגן על ישראל מפני הגרעין האיראני.

הסרט הופק ע"י "גן תקשורת".

בימאי: ניר טויב

עורך: גיל איזקוב

צלם: דווה מלמן

הופק בסיוע רשות השידור, ערוץ 1, מחלקת התעודה והערוץ היהודי בהולנד

קטעי עתונות לסרט "תמוז":

רון בן ישי- YNET

"בין תמוז לבינת ג'ביל
"

החיילים נשארו "מורעלים" כמו אז, בהפצצת הכור בעיראק. השתנתה המנהיגות, ששולחת לקרב בלי שיקול דעת, וגם החברה, שרוצה ניצחונות ולא מספקת משאבים

כדאי שוועדת וינוגרד תצפה בסרט "תמוז" בטרם תפרסם את מסקנותיה. הסרט התיעודי של ניר טויב, ששודר אתמול בערוץ 1, אודות הפצצת הכור האטומי בעיראק לפני 26 שנים, מציג אנטי-תיזה לאופן שבו התנהלו הדברים במלחמת לבנון. הוא ממחיש כיצד ממסד מדיני וצבאי מתמודד בשיקול דעת ובאחריות עם איום אסטרטגי וממצה את כל האמצעים הגלויים והסמויים כדי לסכלו לפני שהוא מחליט על פעולה צבאית. יתרה מז את , הסרט ממחיש את הקשר הישיר בין המוטיבציה של האנשים, שנדרשו להוציא לפועל משימה צבאית קשה העלולה לעלות להם בחייהם, או בשבי רווי עינויים, לבין תחושתם של אותם שמונה טייסים שהקברניטים המדיניים והצבאיים מיצו את מלוא שיקול הדעת וההתלבטויות - ושלחו אותם למשימה מסוכנת אך ראויה.

ניר קיפניס - "גלובס "- רצה הגורל וסרטו התיעודי המרתק של ניר טויב "תמוז" הפך מסרט שמספר את סיפורה של אחת מעלילות הגבורה הגדולות בתולדות מדינת ישראל, למעין משל על מצבה העכשיווי....

לדיון החשוב הזה קודמות כ-90 דקות של תיעוד מרתק – ציון 9.

אהוד אשרי - " הארץ " -
" תמוז" הוא אחד הסרטים התיעודיים המקוריים, המרתקים והמרגשים ביותר שהוקרנו כאןלאחרונה. הבמאי, ניר טויב, שוב צלל לצומת מרכזי בהיסטוריה הביטחונית-פוליטית של המדינה, מבצע הפצצת הכור העירקי, ושלף ממנו סרט מתח שהצמיד אותי לכורסה, למרותשידעתי מה הסוף . מכל ההישגים של טויב (העיתוי המושלם, התחקיר היסודי, ההקלטות והצילומים הבלעדיים ) בלטה במיוחד ההחלטה להתמקד בדרמה האנושית של שמונת הטייסים על חשבון הדרמה הפוליטית שהתחוללה מחוץ לקוקפיטים. זאת היתה הזדמנות ייחודית לפגוש את ישראל המיתולוגיתשהלכה לאיבוד: אנשים שורשיים, מלח הארץ, חדורי תודעה היסטורית אותנטית, מקצועניםוצנועים .

ירון טן –ברינק - "ידיעות אחרונות" - ניר טויב כבר הפגין בעבר כי שרון תיעוד חתרני ("החווה הסינית – רשומון") אבל מה שמתרחש בדקות האחרונות של "תמוז" מגיע מליגה אחרת לגמרי

נועה ידלין - " מעריב " - אולי בזכות הסיפור בעל האיכויות הג'ק באוארית שבשיאו רגע ההמראה אל הכור – מצליח להדביק את הצופה אל הכיסא כאילו סופו אינו ידוע

ישן 08-06-2011, 17:09
  assaf tolko assaf tolko אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.06.06
בתגובה להודעה מספר 99 שנכתבה על ידי porsche911 שמתחילה ב "[YOUTUBE]0MwQTCLD1fE[/YOUTUBE]"

מדהים! אף פעם לא ראיתי 10 דקות מלאות של ה-VTR!

שימו לב כמה דברים מעניינים לדעתי:
ב-8:20 נראה אחד מהיעפים כאשר עד ממש להיפוך ההטיה המטוס היה במצב NAV ולא CCIP, ורק ממש 5 שניות לפני הפיקל הטייס שינה מוד. מישהו יודע האם זה היה בכוונה? האם זה נהוג? יש מצב שהטייס נזכר בשנייה האחרונה?
ביעף של אילן רמון (אני מניח שזה היעף שלו כי רואים את הכיפה מתפוצצת כבר) ניתן לראות (ולשמוע) שהוא מגיע ל-8 ג'י... פיזיקה כואבת בפעולה
ב-9:40 ניתן לראות יעף אחר, אבל זה נראה לי לפחות שהמטוס לא מגיע בפרופיל מתאים לשיחרור - מישהו יודע מה מתאר הקטע הזה בדיוק? אולי זה היה יעף זיהוי פגיעות? (אם היה כזה בכלל)
נקודה נוספת - בתחילת הסרט ניתן לראות שהמפסקים במצב SIM. מדוע? יש סיבה מיוחד שהם לא יהיו ב-OFF?
ישן 09-06-2011, 09:14
  yaari yaari אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.04
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "היעף ב 9:40 זה היעף של ספקטור..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי גיל חזקיה
היעף ב 9:40 זה היעף של ספקטור שהתברבר והשליך על מטרה קרובה בתוך מתחם הכור.

המילה "התברבר" מתאימה למי שלא מוצא את דרכו (או את מטרתו) בגלל טעות.
כאן היתה סיבה אחרת: כניסה לבלקאאוט במשיכה.
"בסוף החטאתי את (ה)מטרה. אף פעם לא התביישתי בעובדה שהחטאתי, אבל את הסיבה לזה שמרתי בליבי ולא אמרתי את האמת. עכשיו אגיד לכם. הסיבה היתה שקיבלתי בלקאאוט (ערפול ההכרה, מ.מ.). לא הייתי בשיא הבריאות. היו לי בעיות נשימה... בלילה לפני המשימה לא הצלחתי לנשום, לקחתי כדורים שהיום אני יודע שמדללים את הדם, עברי ידע מזה... לא היו לי בעיות טיסה, אבל כשיצאתי לטיסה הזאת הייתי עייף מאוד וכל הדרך למטרה אני פשוט ניקרתי. מתעורר ומנמנם. וברגע המשיכה מצאתי את עצמי בהפתעה גמורה בבלקאאוט, מאבד את הראיה... וכשחזרה לי הראיה מצאתי שאני צולל בכיוון אחר בכלל... ומכיוון שנשאל בפירוש ונאמר שאסור לעשות דאיה שניה, הייתי הגון ובניגוד למה שחשבתי, זרקתי את הפצצות איפה שיצא לי כדי לא להפר פקודה"
http://www.news1.co.il/archive/003-...ml?tag=21-54-10
ישן 09-06-2011, 21:31
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=amirsgv]זה גם מסתדר עם..."

ציטוט:
חחח..איך חישבת את הסבירות?
תראה, הכל יכול להיות..אבל מה פתאום מוביל אומר ל2 איפה הוא נמצא?...בסיטואציה כזאת המוביל לא רואה את 2..ואילו 2 צריך לשמור את המוביל לכל אורך היעף ואח"כ...
זה גם לא הקול של רז לפי דעתי...
נראה לי כאמור מטוסי/ ליווי או מישהו אחר.

הסיטואציה היתה שידלין אכן "חתך" את רז ולא היה במיקום שבו היה אמור להיות כשומר המוביל. אמנם לא זיהיתי בדיווח את קולו של רז ולכן כתבתי "וכנראה המוביל הוא שמדווח "אחד מתחתיך, שניים",". בכל אופן זה יכול להתאים (אני גם מניח שהמילה "מתחתיך" מתייחסת למצב בין המטוסים (כשהם הפוכים) ולא למצב ביחס לפני השטח.
ציטוט מכתבה "האגו של המפציצים בעירק עדיין בשחקים" (http://news.walla.co.il/?w=//1501771):
"28 שנים אחרי הפצצת הכור, טוען מפקד המבצע כי ראש אמ"ן עמוס ידלין, חתך אותו בדרך למשימה כדי להיות ראשון המפציצים בתקיפה"...
"התוצאה שהיינו קצת שמאלה מדי", הוא אומר בראיון ל"הארץ", "הודעתי בקשר ?אחד נכנס ב-overturn'. ואז מסתבר שעמוס נכנס פנימה וחתך אותי". לדברי רז, במצב הזה, היה על ידלין להמשיך אחריו באותו כיוון, להטיל את הפצצות אחריו ולחפות עליו מאחורה מפני תקיפה של מטוסי אויב או טילי קרקע אוויר. בפועל, ידלין היה זה שהטיל ראשון את שתי הפצצות - כל אחת במשקל טון - על הכור, ורז הפציץ שני. "למה לו לעשות את זה?", שואל רז כיום, "הוא היה אמור להגן על מספר 1 שלו".

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 09-06-2011 בשעה 21:40.
ישן 09-06-2014, 18:15
  שקדי 1 שקדי 1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.07
רז מספר למה היסס ותקף בהמשך.........
בתגובה להודעה מספר 104 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אכן,אני מכיר את הסיפור. קראתי..."

זאביק רז בן כיתתי מגבע סיפר את הסיפור אצלנו
בהכנה לתקיפה הוא בחר נקודה בשטח שממנה ינסוק לגובה רב ויתקוף
היה שם אגם ובו אי שהיווה לגביו את נקודת הנסיקה
כשהגיע לאגם לא ראה את האי ונכנס לשניונת של אי ודאות
מהר מאד הבין שבעקבות שנה של הרבה גשמים האגם עלה וכיסה את האי
במהירות הגבוהה של המטוס עד שהוא התעשת הוא כבר החמיץ את נקודת הנסיקה
לכן כשנסק לא הגיע לנקודה האופטימלית ולכן עשה לופ לתיקון ותקף
אגב....מישהו מעמיתיו לתקיפה ציין לפניו בהמשך כי גם בתרגיל האחרון ידלין נאה עושה הכנות לתקוף ראשון
אנשי חיל האויר בטח מבינים מה זה אני לא
ואכן ידלין התבטא כמה פעמים כי הוא הראשון שתקף את הכור והמבין יבין...................

ישן 07-06-2011, 22:46

באמצע התמוז: מסע לכור שהופצץ בעיראק - כתבה ממעריב

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/...1&cat=404&loc=4

ערמת צינורות אדומים, גרוטאות מתכת, סוללות עפר ישנות ובריכה חשופה עם מים עומדים. 30 שנים אחרי שמטוסי חיל האוויר הופיעו בשמי עיראק והפציצו את הכור הגרעיני "תמוז ‭,"1‬ לא נותר הרבה מאותו קומפלקס בו התגאה כל כך סדאם חוסיין. רק כמה מתקנים נעולים, כלי עבודה וחלון תצפית שנועד לבדוק חומרים רדיואקטיביים נותרו שלמים, כמו כדי להזכיר שתל ההריסות הנוכחי היה בעבר מתקן מסוכן.

מתוך המתקן ההרוס מסופר גם סיפורו של האזור כולו: המחלות והמומים מהם סובלים התושבים שהתגוררו קרוב לכור, הבתים שנהרסו בעקבות ההפצצה והמקומיים שמספרים בחצי חיוך שכבר התרגלו לחיות באזור מלחמה. "אם היינו מוטרדים מכל הדברים האלה‭,"‬ הם מסבירים, "היינו כבר מזמן מתעייפים‭."‬ חאדיר עבוס עלי היה מאושר כאשר התקבל לעבוד במערך האבטחה של המתקן למחקר גרעיני בטוואיתה, כ‭20-‬ קילומטר מדרום-מערב לבגדד. השנה הייתה ‭,1981‬ ועבור הצעיר בן ה‭18-‬ שזה עתה נכנס לשוק העבודה, השכר החודשי בסך ‭1,500‬ דולר היה לא פחות מחלומי.

מאוחר יותר באותה שנה, ב‭7-‬ ביוני, הוא הבין בדיוק את הסיבה למשכורת הנדיבה. "שמעתי מטוסים חגים מעל בגדד‭,"‬ נזכר עלי, שעזב בינתיים את העבודה ההיא והפך לנהג מונית. "פתאום נשמע פיצוץ עז, והבזק גדול האיר את כל הסביבה‭."‬ עלי היה עד לרגע ההפצצה הראשונה אי פעם של מתקן גרעיני. שמונה מטוסי אף‭16-‬ ישראליים שהגיעו ממערב החריבו בתוך שניות אחדות את "תמוז ‭,"1‬ או בשמו הצרפתי "אוסיראק" - אחד משני הכורים במתקן טוואיתה שעיראק קנתה מהצרפתים כמה שנים קודם לכן.

המתקן בטוואיתה נבנה בשנות ה‭60-‬ בעזרת הסובייטים. מאוחר יותר נוספו לו מעבדות ומבנים בסיוע הצרפתים והאיטלקים. בשנות ה‭70-‬ החלו מדענים עיראקים לבחון דרכים להפקת פלוטוניום. עיראק, שהונהגה בידי אחמד חסן אל-בכר, חתמה על הסכם עם צרפת במסגרתו הבטיחו הצרפתים לספק לעיראק שני כורים גרעיניים - "תמוז ‭"1‬ ו"תמוז ‭."2‬ במרס 1975 החל המודיעין הישראלי להתעניין בכור העיראקי וניסה להשיג מידע על התקדמות הבנייה. ב‭1977-‬ סיימו העיראקים לבנות את "תמוז ‭"1‬ במרכז המחקר אל טוואיתה, 18 קילומטרים דרום-מערבית לבגדד.

היה זה כור גרעיני בן 40 מגה ואט שקורר במים רגילים. הצרפתים כינו את הכור "אוסיראק‭,"‬ כמיזוג של המילה "אוסיריס" (דגם הכור הצרפתי, ששמו כשם אל המתים המצרי הקדום) והמילה "עיראק‭."‬ העיראקים קראו לכור "תמוז ‭"1‬ על שם חודש יולי (תמוז בערבית), בו עלתה מפלגת הבעת' לשלטון בשנת
‭.1968‬ שנה מאוחר יותר, באוגוסט ‭,1978‬ הובא נושא הכור הגרעיני לידיעת ממשלת ישראל, וראש הממשלה מנחם בגין דרש הערכות בנוגע לתכנית הכור העיראקי. על פי אמ"ן, העיראקים שאפו לייצר נשק גרעיני, והוערך כי הם יהיו מסוגלים לייצר כארבע פצצות גרעיניות מדי שנה.

ישראל ניסתה לפעול דיפלומטית עם ארצות הברית, מ‭1976-‬ עד ‭,1979‬ כדי לשכנע את צרפת לחדול מסיוע לפרויקט, אך ללא הצלחה - היחסים עם משטרו של סדאם חוסיין והעולם הערבי בכלל היו אינטרס לאומי בעיני מנהיגות צרפת באותה תקופה. לאחר שעלה סדאם חוסיין לשלטון ב‭,1979-‬ הפך היחס העיראקי כלפי ישראל לעוין במיוחד, וחוסיין אף אמר בכמה הזדמנויות כי בכוונתו להשמיד את ישראל. האיום היה נראה מוחשי, נוכח התקדמות הקמת הכור הגרעיני, ובישראל הבינו שיש חובה לפעול. וכך, כמה שבועות לפני שנכנס לפעולה, ולאחר הכנות מדוקדקות ומספר דחיות, נתן ראש הממשלה בגין את האות - והמטוסים יצאו לדרך.

לפי הנתונים הרשמיים בעיראק, 11 בני אדם נהרגו בהתקפה, בהם חוקר צרפתי. חאדיר עבוס עלי עצמו ספג כוויות בזרועותיו ומספר שממש ראה את עורו מתקלף. את הסימנים לכך ניתן לראות על גופו גם כיום. השומר לשעבר מספר עוד שראה מאות פצועים נוספים אחרי ההפצצה, רבים נפגעי כוויות, רבים שהתעוורו. "לא ידענו איזה כור נפגע‭,"‬ הוא נזכר, "חשבנו שזו הירושימה שנייה‭."‬ בכפר טאמים, שנמצא רק שלושה קילומטרים מהכור, עלא טראד בדיוק שב הביתה מבית הספר ואז הופיעו מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמים. "בכל רחבי הכפר שמשות התנפצו וכל מה שראינו זה להבות‭,"‬ הוא מספר. "לא היו לנו מחסות, כולם נכנסו לפאניקה‭."‬

הבהלה אחזה באזור כולו, ובעקבות התקיפה החליטו תושבים רבים, כולל משפחתו של טראד, לברוח ולהשאיר רק בן משפחה אחד כדי לשמור על הרכוש. אף שמרביתם חזרו מאז, איש לא קיבל כאן פיצויים, ומנגד לא ניסו להשתיק אף אחד. למעשה נדמה שלא מעט מתייחסים אל התקיפה ההיא כאל עוד אירוע אלים מיני רבים בעיראק מוכת המלחמות, ולא מייחסים לו חשיבות מיוחדת. אולי זו הסיבה שרוב תושבי הסביבה התקשו להבין מדוע שואלים אותם כיום על אירוע שהתרחש לפני 30 שנה. את רוב האנשים כאן, כך ניכר, מדאיגות יותר בעיות הפרנסה מאשר ההפצצות וההפגזות שפוקדות אותם מדי כמה שנים. עלי מספר ש‭2,500-‬ אנשים עבדו כאן ב‭1981-‬ ונהנו משכר גבוה, ואחרי שהכור הושבת נותרו רבים ללא עבודה ומצוקת הפרנסה גברה.

ובכל זאת, לא מעט יודעים לספר על אנשים שסובלים עדיין מבעיות רפואיות ומאשימים את המתקפה הישראלית. חלק מהתושבים במקום התעוורו או שהחלו לסבול מבעיות ראייה, לאחרים נפגעה השמיעה, היו גם שנכוו קשות ואחרים שהחלו לסבול מבעיות עור. המקומיים טוענים שרבים בסביבה החלו גם לסבול מבעיות פוריות - אולי הנזק הקשה ביותר עבור המשפחות העיראקיות השמרניות כאן. סוף מאי במרכז עיראק והשמש כבר מלהטת במלוא עוצמתה. אנחנו בדרך למתקן הגרעיני ההרוס, אבל אי אפשר להיכנס אליו סתם כך. המקום מאובטח בכבדות ונדרשים מאמצים רבים כדי לשכנע את הרשויות לאפשר לנו להיכנס. פקידי הממשל חוששים שתצא כתבה פוליטית מדי, ורק אחרי שלושה ימים הם משתכנעים סוף-סוף להעניק את האישור המיוחל. מאותו הרגע הם יוצאים מגדרם כדי לסייע לנו ולאפשר גישה מלאה לכל חלקי המתקן.

השיחים במדבר מציעים מעט מאוד צל ואין לאן לברוח מהחום הכבד. אם לא די בכך, הבגדים להגנה מפני קרינה יוצרים אפקט של סאונה, ומסכות אבק עבות מקשות את הנשימה. סוללות עפר בגובה 50 מטר מקיפות את האזור. המהנדס האדי איברהים יאסים, העומד בראש הפרויקטים לנטרול הכורים בטוואיתה, אומר שהן נבנו כדי להגן על הכורים מפני תקיפה אווירית. "ברור שזה לא כל כך הצליח‭,"‬ הוא אומר וצוחק בזמן שאנחנו מתקרבים לערמת גרוטאות ענקית שהייתה פעם כור, מעבדות ומשרדים. אחד הפיזיקאים מהצוות הולך כמה צעדים לפנינו ובודק את רמות הקרינה. יאסים מצביע על חלקים שונים של המתקן שבהם יש עדיין רמת קרינה גבוהה. הכור עצמו נראה כיום כמו ערמת צינורות אדומים וגרוטאות מתכת. בריכת הכור חשופה ויש בה עדיין מים עומדים. התאים החמים - מתקנים נעולים עם זרועות מכניות, כלי עבודה וחלון תצפית שנועדו לבדוק חומרים רדיואקטיביים - עומדים שלמים בתוך ההריסות. גם הארובה, מגדלי הקירור וחלק ממשרד שהופצץ עומדים עדיין על תילם.

ההריסות ממתינות לצוות המומחים העיראקי שינטרל אותן, אך מדובר בעבודה ייחודית שאיש לא ביצע מעולם. כ‭150-‬ עובדים נמצאים כאן. בנוסף לקרינה מהדלק הגרעיני שדלף הם צריכים להתמודד עם סיבוכים הנובעים ממבנים לא בטוחים. אם לא די בכך, הקרינה מתמקמת בכיסים, והצוותים נאלצים למדוד את רמתה לפני ואחרי כל תזוזה של הריסות ואחר כך לסמן את "הנקודות החמות" ולטפל בהן. סגן שר המדע והטכנולוגיה העיראקי, פואד אל-מוסאווי, אומר במשרדו בבגדד שאוסיראק הופצץ לפני שהפך למבצעי, ולכן הזיהום לא התפשט למרחקים. לדבריו, הבעיה הגדולה ביותר שעמה צוות הנטרול שלו צריך להתמודד היא היעדר ניסיון.

"שלחנו את המדענים שלנו להתאמן בארצות הברית, בצרפת ובאוסטרליה - מדינות שיש להן נסיון בנטרול מתקנים גרעיניים‭,"‬ אומר מוסאווי, "אבל עיראק ייחודית משום שמעולם לא נטרלו אתר גרעיני שהופצץ. עיראק היא המקום היחיד בתבל שבו זה קרה‭."‬ ויותר מפעם אחת. כמו ישראל, גם מדינות רבות אחרות חששו שמשטרו של סדאם חוסיין מייצר בחשאי נשק להשמדה המונית במסווה של מחקר גרעיני. הראשונים שתקפו היו האיראנים, בראשית מלחמת איראן-עיראק ב‭,1980-‬ אולם הם לא הצליחו לגרום נזק של ממש. אחרי התקיפה הישראלית נבנה מחדש חלק מהכור באוסיראק, וכור קטן שהיה מוכר כ"תמוז ‭,"2‬ סמוך לזה שישראל הרסה, הפך למבצעי.

אך ב‭,1991-‬ בעקבות הפלישה העיראקית לכווית ופרוץ מלחמת המפרץ, האמריקאים הפציצו את כל האתר פעם נוספת, ובכלל זה מבנים שלא נפגעו במתקפה הישראלית. האמריקאים השמידו בהמשך מטרות נוספות ברחבי עיראק. לפי החשד, הן היו חלק מתכנית הנשק הגרעיני של סדאם. אף שהמתקנים הגרעיניים העיראקיים נהרסו, ארצות הברית ובעלות בריתה האשימו את סדאם כי הוא ממשיך בתכניתו לייצור נשק להשמדה המונית. על בסיס הטענה הזו הוביל נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש את הפלישה לעיראק בשנת ‭.2003‬ אולם עד היום לא נמצאו ראיות לכך שסדאם, שבעבר השתמש בנשק כימי, פיתח שוב נשק להשמדה המונית.

בחזרה לאתר. המהנדסים שמלווים אותנו בחפץ לב מספרים שההפצצות האוויריות גרמו למתקנים בטוואיתה לקרוס פנימה על ליבת הכור. בכך לפחות צומצם הנזק הסביבתי מדלפת הדלק הגרעיני. במקרים שבהם הפיצוץ נגרם בתוך הכור, כפי שקרה באסון צ'רנוביל, דלק מתוך ליבת הכור התפשט בסביבה וגרם נזקים כבדים בהרבה. התכנית לנטרול הכורים החלה בשנת ‭,2008‬ ולעת עתה תאריך היעד לסיום הוא ‭.2025‬ לצורך אימון, אומר סגן השר מוסאווי, התחילו צוותי הנטרול לפעול בשלושה אתרים בעלי קרינה נמוכה בטוואיתה. העבודה על אחד מהם כבר הושלמה, ובאחר סיימו כבר 80 אחוז מהעבודה, ונותרו בו רק התאים החמים ומרתף האחסון. על אוסיראק יחלו לעבוד רק בשנה הבאה.

בינתיים מקפידים העיראקים לאבטח את המקום ואת העבודות. אף אחד לא יכול להיכנס לכאן סתם כך, ובדרך יש מחסומים רבים של המשטרה שדורשים להציג מסמכים ממשלתיים רשמיים. יאסים, שעבד באתר ב‭32-‬ השנים האחרונות, אומר שהשמירה נועדה בעיקר למנוע גניבות. לאחר הפלישה האמריקאית ב‭2003-‬ התושבים בסביבה בזזו את המתקן, וחומרים מזוהמים נמכרו או נעשה בהם שימוש באזור. "אנחנו מאמינים שהביזה הגבירה את התפשטות הזיהום ואת הבעיות הרפואיות בקרב תושבי הכפרים הסמוכים‭,"‬ הוא מוסיף.

מבחינתו של יאסים מוחמד (42)‬ שהיה עד להפצצה מהביתן שלו, כמה מטרים מהכניסה הראשית לטוואיתה, לתקיפה הישראלית לא הייתה משמעות מיוחדת. מוחמד מסביר שהיו כמה מדינות שהפציצו את האזור - ישראל, ארצות הברית ואיראן - אבל לדבריו זה "לא מטריד את המקומיים. העיראקים יודעים הכל על מטוסים, רובים ופצצות. אנחנו פשוט ממשיכים בעניינינו - ישנים, עובדים, אוכלים וישנים. אלו החיים בעיראק‭"
ישן 21-06-2011, 10:38
  yaari yaari אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 126 שנכתבה על ידי OINT שמתחילה ב "יערי, עד כמה שזכור לי, חגי כץ אף טס ב-107 ביום כיפור"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי OINT
לפחות עפ"י התמונה שאתה עצמך פרסמת בפורום:
http://www.fresh.co.il/vBulletin/sh...%F5#post3332285
(ר' תמונה בהודעה #79 בשרשור הנ"ל - חגי ונחומי נראים משוחחים זה עם זה).

אגב, התמונה נראית לי מלפני מלחמת יום כיפור משמע 8 שנים לפני התקיפה לפחות - כיוון שגילוץ עדיין מופיע ואם זכור לי נכון, אחרי הנטישה שלכם במלחמה הוא לא חזר לטייסת).

אוי, כמה שאתה צודק (אפילו בתמונה ההיא ציינתי שחצי מתוקפי הכור נמצאים שם). חגי היה בטייסת בקורס הסבה לקורנס (לא היה מיועד בסיומה לטייסת "הזנב הכתום") ולכן פרח מזכרוני הפעם. ביצע 4 גיחות בטייסת במהלך המלחמה (ייתכן שחלקן כנווט).
אתה גם צודק לגבי מועד הצילום של התמונה שהעליתי כעת. צולמה במרץ 1973.

נערך לאחרונה ע"י yaari בתאריך 21-06-2011 בשעה 10:41.
ישן 05-05-2012, 15:30

שני סרטים מעניינים מאד

הראשון Raid on the Reactor ששודר בערוץ דיסקוברי ב 2006 וכולל הוא ראיונות עם עמוס ידלין, רליק שפיר, אמיר נחומי (שמספר בין היתר על התדלוק החם בעציון), זאב רז (המספר על הבעיתיות בהשלכת הנתיקים כאשר הפצצות עדיין על הכנפיים, צעד שלא התאמנו עליו טרם הפעולה), דוד עברי (שמספר על כך שהמטוסים לא נשאו חימוש הגנתי ופודי ל"א מאילוצי דלק-טווח) שלמה נקדימון, הסופר רוג'ר קלייר, אלכסנדר הייג (שר החוץ בממשל רייגן הראשון, שמאשר שהכור העירקי לא עורר עניין או דאגה בארה"ב), ריצ'ארד אלן (יועץ לבטחון לאומי בממשל רייגן הראשון, שמספר בין היתר על ג'ורג' בוש סגן הנשיא וג'ים בייקר שהובילו קו אנטי-ישראלי עוין ביום שאחרי), פרטים מעניינים על עסקת רכישת הכור מצרפת (שכללה בין היתר מטוסי מיראז' ו 7000 מכוניות רנו...), פעילות המוסד לעיכוב פרויקט הכור העירקי (בין היתר על ידי חבלה בליבות טרם מסירתם וחיסול מדענים שונים), סיפור קליטת מטוסי ה F-16 בחיל האויר והאימונים לקראת המבצע, סיפור מעבר המטוסים מעל היכטה של המלך חוסיין במפרץ עקבה ועוד.

30 שנים מפרידים בין שתי הכור העירקי והאירני אבל הדיבורים נותרו זהים - הקשר לשואה, אנרגיה גרעינית למטרות שלום בלבד, אדישות העולם לאזהרות ישראל, חיסול של מדעני ומהנדסי גרעין וכו'.
הדבר "היחיד" שהשתנה הוא שאז העולם היה נגד והישראלים היו בעד והיום נראה שהמצב הפוך

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

השני הוא Secret Mission of Baghdad ששודר בערוץ ההיסטוריה בערך באותה השנה כמו הסרט הקודם וכולל בין היתר איחוד של חמישה מטייסי המבצע (ידלין, כץ, נחומי, רז ושפיר), ראיונות עם אביאם סלע, מאיר רוזן (שגריר ישראל בצרפת בימים ההם), קדיר חמזה (אחד ממובילי תכנית הגרעין העירקית), אלכסנדר הייג (שוב, שמספר הפעם על מאמצים דיפלומטיים ישראלים מול ממשל קרטר לעצור את הפרויקט העירקי), ג'יין קירפטריק (שגרירת ארה"ב באו"ם בימים ההם, שמספרת על החלטת הגינוי במועצת הביטחון)), שלמה נקדימון, פסילת האפשרות לפעולה קרקעית, הביטול של מאי 1981 ותמונות הזויות של ז'אק שיראק עורך למבקר התמים סדאם חוסיין סיור בכור גרעיני צרפתי.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.
ישן 05-05-2012, 17:09
  גיל חזקיה גיל חזקיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.08
בתגובה להודעה מספר 138 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "שני סרטים מעניינים מאד"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי strong1
הדבר "היחיד" שהשתנה הוא שאז העולם היה נגד והישראלים היו בעד והיום נראה שהמצב הפוך

לא הבנתי את המשפט.
נגד ובעד מה?

לא הבנתי גם מה הזוי בתמונות של ז'אק שיראק וסדאם חוסיין בסיור בכור בצרפת.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

ישן 02-02-2013, 21:07

Air Strike at Osirak

כתבה מעניינת וממצה מהירחון של חהא"א מאפריל 2012 על תקיפת הכור באוסירק ב 1981. נאמר פה שמטוסי ה F-16 נשאו את ה AIM-9L... זה מעניין כי דגם זה נכנס הרי לשימוש מבצעי בארה"ב רק שנתיים קודם לכן (ושוגר מבצעית בפעם הראשונה רק באוגוסט 1981, על ידי מטוסי טומקט מעל מפרץ סידרה)... האם יש לכך תימוכין ממקור אחר? באיזה טיל/דגם נעשה שימוש להפלת המי-8 באפריל אותה השנה?

מוזכר פה שוב נושא מעבר המטוסים מעל היאכטה של חוסיין במפרץ אילת/עקבה וההתראה שהמלך העביר לעירק (ממנה התעלמו למזלנו הרב)... עולה השאלה מדוע במשימה כה קריטית ורבת סיכונים, בחרו המתכננים דווקא בנתיב שעובר מעל מפרץ עקבה ולא בנתיב דרומי יותר העובר מעל אזור ספר לא מיושב?

Air Strike at Osirak

http://www.airforce-magazine.com/Ma...0412osirak.aspx
ישן 02-02-2013, 23:32

בתגובה להודעה מספר 140 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "Air Strike at Osirak"

אכן היו לולבים.
יש תמונות.
את שני המי 8 שהופלו באותו יום הפילו לולבים.

לגביי השיגור המבצעי הראשון - אנחנו היינו הראשונים ואח"כ הבריטים בפוקלנד ביוני 82.

לגביי בחירת הנתיב - שיקולי דלק היו הקרדינאלים במשימה הספציפית הזו לכן אני מניח שזו הסיבה.

רא"ל רפאל איתן במברק אל שר ההגנה הדרום אפריקני מגנוס מאלאן מיד לאחר תקיפת הכור בעיראק.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 02-02-2013 בשעה 23:40.
ישן 05-02-2013, 18:05

בטוח שזה L?
בתגובה להודעה מספר 141 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אכן היו לולבים. יש תמונות. את..."

1. על פי בטאון אחד מהם הופל בכלל בתותחים - ראה מטה
2. התיאור באותה כתבה של הטיל השני שנכנס באדמה (לשיטתך, ה L הראשון ששוגר על ידי חה"א) נראה שמתאים יותר לסייווינדרים הישנים, שנודעו לשמצה כמאבדי נעילה במצבים כאלו...
3. אילו טילים צולמו על ה F-16 בעציון בדרך לכור חודש וחצי לאחר מכן?
4. אני אבדוק אח"כ מה כתוב בספר של הטייסת ושל רענן וייס
5. בכל מקרה אם אכן ההפלה של דובי יפה נעשה ב L אז הוא הראשון בעולם, האמריקנים מקום שני והבריטים מקום שלישי.

http://iaf.org.il/969-16586-HE/IAF.aspx

ניסיתי לקלוט את המטרה בטיל חום, ברגע שהתקרבנו לטווח השיגור. קיבלתי התרעה שהנעילה לא יציבה. "הייתי בדילמה לא פשוטה: לשגר או לא? ההחלטה היתה כולה שלי, כי קיבלתי אישור לשגר. ואז חשבתי לעצמי, כמה פעמים כבר יוצא לטייס להגיע לשיגור? בטווח של שני ק"מ מהמסוק, החלטתי לשגר. אני זוכר את זה טוב, כי זו היתה הפעם הראשונה בחיים שלי שיריתי טיל. הטיל יצא מצד שמאל עם שובל עשן, וזה היה מאוד מרשים. הסתכלתי על הטיל, מהופנט, במשך כמה שניות. ואז הטיל נפל למטה, נכנס שם לאיזה צריף, פגע בקרקע, התחפר כמה עשרות מטרים באדמה, והתפוצץ. מאוחר יותר הודיעו ברדיו, שכוחותינו ירו רקטות באיזור.

"ברגע שהטיל גמר את שלו, חזרתי למסוק. עברתי מעל המסוק, משכתי לגובה כדי לארגן לעצמי יעף נוסף. לא היתה לי הרגשה מיוחדת של כעס או אכזבה. הרגשתי שאני פשוט עובד. "שמעתי את הבקר מדווח לנו, שמבנה של מיגים מתקרב אלינו ממזרח, במרחק 20 ק"מ. 'נתק מגע מערבה', הוא אמר לנו. עניתי לו 'מיד', ונכנסתי לעוד יעף. היו לי עוד שתי דקות, וזה די הרבה זמן. תוך כדי ההתארגנות ליעף השני, ראיתי פתאום את רז מבצע יעף תותח מתחתי. לא ראיתי את רז, אלא רק את המסוק ואת הפגזים פוגעים בקרקע לידו. בשנייה הראשונה לא הבנתי מה זה, ואז ראיתי את רז יוצא מהיעף. המסוק בינתיים התארגן לקראת נחיתה. ואז החלטתי ללכת כמו רז, על יעף תותח. העברתי את הכוונת למצב תותח וצללתי אל המסוק בזווית של 45 מעלות, מלמעלה למטה. העברתי את צלב הכוונת לכל אורך המסוק ושיגרתי צרור מאוד ארוך של 250 כדורים. זה נמשך שתיים וחצי שניות, ובסוף הצרור המסוק נדלק והתפוצץ.

"היעף עצמו היה מאוד מהיר. בסך-הכל אין לך יותר מדי זמן, יש רק כמה שניות לירות עליו, כי ממרחק גדול מדי התותח כבר לא אפקטיבי, ואם אתה קרוב מדי זו גם בעיה. יצאתי מהיעף ב-570 קשר ובשמונה ג'י מעל המסוק, ממש מעל האדמה והודעתי שהפלנו אותו. רז אמר לי בקשר: 'יפה מאוד שניים, יפה מאוד'. בקטע הזה המיגים כבר סגרו ל-15 מייל, והיות וזה איזור אמ"ט, ניתקנו מגע ביחד לכיוון מערב וחזרנו הביתה לנחיתה. "נחתנו על המסלול, וכמעט כל הבסיס עמד בחוץ. מאות אנשים חיכו לנו בדת"ק. אני זוכר את הקצין הטכני של הטייסת השנייה מסתכל על המטוס במבט עצוב כזה, שאנחנו הפלנו ולא הם. הרגשתי מצוין, אלא מה? הייתי טייס צעיר, בדרגת סגן, והפלתי את ההפלה הראשונה של F-16 בעולם, ועוד בהפלת תותח, שנחשבת תמיד יותר קשה. במיוחד הרגשתי טוב אחרי שדוד עברי, שהיה אז מפקד חיל-האוויר, התקשר לטייסת כדי לברך אותי. בעצם, הרגשתי יותר מדי טוב, כי היה קשה מאוד להוריד אותי מהגובה שהייתי בו. שעות ארוכות אחרי האירוע עוד הייתי באופוריה. אני מגדיר את זה כאירוע 'טראומתי לטובה'. אחר-הצהריים, אגב, עוד טייס מהטייסת שלנו, דובי יפה, הפיל מסוק מי-8 סורי, אבל בטילים.
ישן 20-02-2013, 13:25

בתגובה להודעה מספר 142 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "בטוח שזה L?"

אתה בהחלט צודק.
המי 8 הראשון שהופל היה בתותח ולא בטיל.
אלו היו בוודאות לולבים - יש בספרו של רענן וייס תמונות של ברקוביץ ויופה חוזרים מהגיחה ורואים את הטילים.
ואלו הם הטילים שצולמו גם באופרה.
ובלי קשר יש תמונות רבות מהתקופה של מטוסים חמושים בלולבים.

לגביי איבוד נעילה - יירוט מסוקים בגובה נמוך על רקע קרקע הוא בעייתי גם לטילים כמו הלולב.
אני לא כתבתי שהטיל שנכנס באדמה (אליו גם כלל לא התייחסתי) הוא הלולב הראשון ששיגר ח"א.

נערך לאחרונה ע"י גיל חזקיה בתאריך 20-02-2013 בשעה 13:29.
ישן 22-02-2013, 23:43

אשמח לתמונות!
בתגובה להודעה מספר 143 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "אתה בהחלט צודק. המי 8 הראשון..."

תודה על המידע המעניין אבל שמע עברתי גם אני סוף סוף על שלשת הספרים (של שתי הטייסות ושל רענן וייס על הנץ) ואינני מצליח למצוא ולו תמונה אחת של F-16 עם לולבים לפני 1982, זולת התמונה על המסלול בעציון. עברתי גם על כל הבטאונים מאותן השנים גם שם לא מצאתי (טוב זה לא מפתיע). אתה כותב שיש תמונה של הזוג הספציפי הזה חוזר מגיחת הפלת הבכורה - באיזה עמוד מדובר? רענן אכן כותב שנעשה שימוש בלולבים (הטקסט אצלו זהה כמעט אחד לאחד לכתבה בבטאון) רק שבתמונות מתקופת 1980-1981 רואים מטוסים ערומים או שנושאים דגם P (שאני זוכר שקראו לו פגיון למרות שבאשכול אחר שעוסק בנושא כתוב שקראו לו בכלל מקבץ, שלדעתי זה בכלל שם שמתייחס לפרויקט שאני לא יודע אם קרה בסוף של התקנת ראשים של פגיון על גופים של דגמים ישנים כדי להוציא מהם עוד כמה שנות מדף ולכן השם - מלשון לקבץ מכאן ומשם). קיצר, אם יש לך הפניות או סריקות של תמונות נוספות של F-16 עם לולבים מהתקופה הזו, אשמח לראות.

זו התמונה מעציון מארכיון בטאון חה"א - אכן ניתן לראות לולב על המטוס הקרוב
http://www.iaf.org.il/Sip_Storage/FILES/1/49361.jpg

ישן 24-02-2013, 00:12

ספרי טייסות?
בתגובה להודעה מספר 145 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "בספר של הסילון הראשונה יש..."

סלח לי שאני קצת מקשה אבל אתה מתכוון לספרי הטייסות "הכסופים" הרשמיים של חה"א שיצאו בהוצאת משרד הבטחון? כי אם התשובה חיובית, אני עדיין לא מבין על איזה תמונה מדובר. קח למשל את הספר של אבירי הצפון, התמונה היחידה של F-16 עם טיל כלשהו לפני 1982 היא של מטוס 234 והוא נושא בכלל פגיון ולא לולב. בכל הספר אין תמונה אחת של מטוס 219, שעל פי מרחב אווירי הוא זה שנחומי הפיל איתו ביולי 1981, וכל יתר התמונות מהתקופה שלפני של"ג הם של מטוסים לא חמושים. יתכן שאתה מתכוון לספרים החדשים יותר בפורמט A4 שיצאו בשנים האחרונות, או שאולי אתה מתכוון לספר טייסת "אזרחי" של שלמה אלוני או מישהו אחר?
ישן 05-02-2013, 17:46

מת הבמאי הדוקומונטרי ניר טויב

טויב, בן 48, מת מסרטן. סרטיו עסקו בין היתר בהפצצת הכור בעיראק, מלחמת לבנון השנייה והקרב בחווה הסינית

http://www.haaretz.co.il/gallery/cinema/1.1922693

טויב היה דמות מרכזית במאבק שניהלו בשנים האחרונות היוצרים הדוקומנטריים במטרה לחייב את ערוץ 1 לעמוד במחויבויותיו לשידור תוכניות תעודה. לפני שנתיים הוא הגיש עתירה לבג"ץ, שבה ביקש מבית המשפט לבטל את האיסור של הצנזורה הצבאית על הקרנת סרטו "ממלכת הסוד" (2010) – העוסק ב"פרשת יצה", שבה הואשם תת-אלוף במיל' יצחק (יצה) יעקב, ראש אמצעי פיתוח לחימה של צה"ל והמדען הראשי הראשון של מדינת ישראל, בריגול חמור נגד מדינת ישראל. בין סרטיו הבולטים של טויב: "תמוז" (2007), שעסק בהפצצת הכור בעיראק; "החווה הסינית – רשומון", שבו חזר טויב ללוחמי הקרב בחווה הסינית 30 שנה לאחר התחוללותו, כדי לעמתם עם המיתוס שנוצר סביבו; "תדע כל אם עברייה" (2008), העוקב אחרי צוות מילואים שלחם במלחמת לבנון השנייה ונאלץ שם להתמודד עם פקודות לא ברורות, פציעה ומוות של חברים.
ישן 10-06-2014, 23:07

הסרט "כנפיים" על תקיפת הכור בעיראק

העלאתי את הסרט,שלצערי הומר מעותק באיכות נמוכה ועם חורים בהקלטה.
אם למי מהקוראים יש עותק באיכות טובה יותר - אשמח לסייע בהמרתו לדיגיטלי ולהעלותו.

הסרט הוא הראשון שהופק על התקיפה ועד היום משתמשים בקטעים ממנו בהפקות דוקו העוסקות בה.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:32

הדף נוצר ב 0.36 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר