לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-11-2005, 14:16
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
ענת, נמרוד, לירון ודנה - נא להחליף את השם!

"אני עומדת ללדת השבוע, וחשבנו על השם נועה. אני רק מתלבטת איך לאיית - נועה או נעה? מה ההבדל? והאם זה בכלל שם טוב? " האם הטרייה הזו מצטרפת למאות מאמינים שפונים לאתר האינטרנט הדתי "מוריה", כדי לוודא שהשם של יקיריהם "תקין" מבחינת היהדות.

על פי היהדות, השם שניתן לתינוק או לתינוקת קובע במידה רבה את מסלול חייהם. לא פלא, אם כן, שסוגיית השמות לילדים מעסיקה את בכירי הרבנים, אשר במקרים קיצוניים אף מורים להחליף את השם, עם כל הקושי שבדבר.

מה רע בימית וקטיף?

אחד הרבנים הבולטים בנושא פסילת שמות הוא הרב הספרדי הראשי לשעבר מרדכי אליהו. אתר האינטרנט "מוריה" נוסד על ידי רבנים מתלמידיו של הרב אליהו, ובו הם מסבירים אילו שמות מותרים ואילו שמות אסורים בתכלית האיסור, או לפחות מאוד לא מומלצים. "גל הפניות של אנשים הרוצים לברר את מהות שמם ואם הוא טוב, נובע מרצון של אדם להתחבר אל עצמו ולהבין מיהו", טוען הרב שמואל אליהו, בנו של הרב מרדכי אליהו ואחד הפוסקים המרכזיים באתר.

בין ההמלצות: לא להעניק לילדים שמות הכוללים את שם האל ולא מופיעים בתנ"ך, כמו בת-אל, שיראל, טלאל ואלינור. עוד רעיון רע על פי הרבנים: לתת שמות זכריים לבנות. דוגמאות? אגם, שקד, רוני, יובל ודניאל. אותו דבר נכון גם לבנים עם שמות של בנות. הסיבה: "כדי שהילד או הילדה יהיו מחוברים לזהות הזכרית או הנקבית שלהם, ולא יתבלבלו". רוני צריכה להפוך לרונית, אומר הרב אליהו, אבל אם כבר קראו למישהי דניאל היא יכולה לשמור את שמה. "אם רוצים לקרוא לבת בשם של אור", מוסיף הרב, "צריך שם כמו אורה או אורית".

הרשימה השחורה כוללת גם שמות בעלי משמעות שלילית, מילולית או היסטורית: ימית וקטיף הם שתיים מהדוגמאות המובאות באתר. כל השמות הלועזיים, החל בשון וכלה בדנה, הם כמובן מחוץ לתחום - והרב ממליץ בחום להחליפם לשם קצת יותר "יהודי".

שם מהתנ"ך? לא תמיד רעיון טוב

אם אתם פונים לתנ"ך בחיפוש אחר השראה, מתריע הרב אליהו כי חל איסור לקרוא לילדים בשמות של דמויות תנ"כיות שליליות כמו עמרי (שהיה מלך רשע), נמרוד והגר (אמו של ישמעאל). בהקשר של שמות אלה יש הוראה גורפת: להחליף. גם השם ענת אינו מומלץ בשל היותו שמה של אלה כנענית.

עוד בשמות האסורים מהמקרא: שמות תנ"כיים מהפרשיות שלפני אברהם אבינו, כולל השם אדם, לא כולל השם נח. שמות של מלאכים (מלבד גבריאל, מיכאל ורפאל) פסולים אף הם, "כי כשקוראים בשם מלאך שאינו שם מצוי אצל בני אדם, הקורא עלול לקרוא בטעות למלאך ולהסתכסך איתו".

החלק המתמיה ביותר ברשימה של הרב אליהו: אסור לקורא לילד בשם המתחיל או נגמר ב-לי. החשש: לימור, לירון, שירלי, ליאור וליאת עלולים לגדול כילדים אגואיסטים. לילי הוא שם באמת גרוע ( " הכל בשבילי, לי ועוד לי", מסביר הרב), אדרבה אם הוא נגזר מלילית - "מלכת כוחות הרוע והרשע בעולם".

בכל מקרה, מדגישים הרבנים, החלפת שם אינה דבר פשוט, ויש לה השלכות נפשיות שאין לזלזל בהן. יש לציין גם כי חלק מקביעותיו של הרב אליהו בנושא שמות לא מפוצות בקרב רבנים אחרים העוסקים בסוגיה.

http://www.nrg.co.il/online/11/ART1/002/345.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:26

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר