לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 06-12-2004, 15:30
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.11.01
הודעות: 5,463
מה דעתכם על יצוג המדע בסרטים?

רוב הסרטים מקריבים קצת (או הרבה, תלוי בסוג הסרט) מהדיוק, לטובת הסיפור. אבל בסרטים שעוסקים באופן הבסיסי בשאלות מדעיות, בעיקר בסרטי מדע בדיוני, הדברים יכולים לבלוט במיוחד. מי שמכיר את האמת המדעית שמאחורי הסרטים נוהג "להשהות" את הסקפטיות, כדי להנות מהסרט, אבל יש אנשים שלא מכירים את הבסיס המדעי, ולומדים את הדברים הלא נכונים. מצד שני, כמובן, ישנם סרטים שמחנכים ומעלים על סדר היום הציבורי סוגיות מדעיות חשובות ומעניינות.

ישנם שני סרטים שאני רוצה להזכיר בהקשר זה: הראשון הוא "היום אחרי מחר". זהו סרט עם בסיס מדעי, אך הכולל בתוכו טעויות והגזמות לא מעטות (דיברנו על כך בעבר). למרות זאת, מסקרים שנערכו לאחר יציאתו של הסרט לאקרנים, מתברר שלסרט היתה השפעה משמעותית על דעת הקהל בארה"ב בכל הקשור לאפקט החממה, ולהשפעת האדם על הטבע.

לעומתו, סרט טוב אחר, שלדעתי ייצג את התחום המדעי המדובר בצורה מעולה, וגם מהצפיה בו ניתן להבין לא רע היכן עובר הגבול בין המדעי למדע-הבדיוני, הוא פארק היורה (הסרט הראשון, בשום פנים ואופן לא הבאים! ). אני לא זוכר עד כמה הוא הביא לפופולריזציה של הנושא, אבל הוא ללא ספק העביר אותו בצורה מאד מושכת ומהנה. גם על "פארק היורה", אגב, יצא לנו לדבר כאן בעבר .


יש סרטים שמהם למדתם דברים, רק כדי לגלות אחר כך שבעצם מה שנאמר בהם אינו נכון?
אילו סרטים אתם מכירים, שלדעתכם עשו עבודה טובה או גרועה בהתייחסות לבסיס מדעי?
(ומה אתם חושבים, באופן כללי, על הנושא?)
_____________________________________

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #2  
ישן 06-12-2004, 16:29
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.10.01
הודעות: 8,699
Follow me...
מדע בדיוני / מדע פופולארי ושאר ירקות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ג_ב שמתחילה ב "מה דעתכם על יצוג המדע בסרטים?"

בעברית, המונח מדע בדיוני מתייחס לנושא מדעי לכאורה ששורשיו הם דמיוניים. אבל באנגלית המונח המקובל הוא Sicence Fiction שמתאר עלילה המבוססת על מדע. להבדל הסמנטי הזה יש משמעות עמוקה לשאלה שהעלת.

ישנם סרטים שהם מדע בדיוני טהור, למשל סרטי "מסע בין כוכבים" (Star Trek) או "מלחמת הכוכבים" (Star Wars) למיניהם שבהם אין חשש שהצופה יחשוב שהמדע המתואר הוא אמיתי.

אבל ישנם סרטים שהצופה הישראלי לא יכנה בשם "מדע בדיוני", סרטים כמו "ארמגדון" המתארים מקרה דמיוני אמנם, אבל אפשרי. בסרטים כאלה מציעים פתרונות "מדעיים" לבעיה ולעיתים קרובות נמצאים בתחום המדע הבדיוני הרבה יותר מסרטי "מסע בין כוכבים" שלפעמים מסתירים מדע "אמיתי" רציני במעטפת של סרט עתידני.

וישנם סרטים מסוג שלישי, שקשה הרבה יותר להגדרה, סרטים כמו "הציפורים" של היצ'קוק או "טוויסטר" שמתארים תופעת טבע במרכז העלילה, אבל המדע שמאחוריה נתון לפרשנותו היצירתית של הבמאי. בסרטים כאלה עוד יותר קשה להבחין בטעויות המדעיות בגלל שהסרט לא מנסה בכלל להסביר את התופעות.

בין אם הבעיה של ידע מדעי שגוי שנלמד מסרטים נובעת מסמנטיקה של השפה העברית, או מכך שקל להזדהות עם עלילה שמתרחשת בעתיד הקרוב. יש צורך להלחם בה בכל הכח. בתי ספר ופורומים כמו זה צריכים להקדיש זמן לדיון בצפיה ביקורתית בסרטים מהפן המדעי וההיסטורי.
(אפשר לפתוח דיון שלם על השגיאות איומות בסרטים "היסטוריים" כמו "גלדיאטור" או אפילו "U-571")

ומצד שני, תמיד אפשר לראות את הצד החיובי בדברים.
כמו שצויין סרטים העוסקים בנושאים מדעיים הופכים אותם ל"מדע פופולארי" ויוצרים רקע לדיון. כמו שאומר הפתגם, גם כשלון חרוץ יכול להיות דוגמה שלילית טובה .
_____________________________________
_________________________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אזהרה: משרד הבריאות קובע כי העישון מזיק לבריאות !
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 07-12-2004, 11:18
  NOTA NOTA אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 10.11.01
הודעות: 9,600
מאוד התאכזבתי מהסרט "מלך הסלים"
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ג_ב שמתחילה ב "מה דעתכם על יצוג המדע בסרטים?"

לאחר שהסתבר לי כי אדם בעשור החמישי לחייו, נמוך קומה, נטול שרירי רגליים משמעותיים ו/או גנים נגרואידיים לא באמת מסוגל להטביע בסל סטנדרטי!

וברצינות, מעניין כי סרטים של מייקל קריצ'טון (פארק היורה, טוויסטר) כיכבו בין המוזכרים כאן. הוא בהחלט המלך הבלתי מעורער של המדע הפופולרי בדורנו.
על מנת לשבור את הקופות חשוב לספק לצופים חוויה שמגיעה מעבר להתנסויות שלהם בעולם הנוכחי, אבל אפשר לראות כי גם כאשר הוא חורג לתחומי המדע הבדיוני הוא מקפיד לשמר את הלינקאג' למדע מעשי, להצביע על מסלולים אפשריים בהם יכול להיוולד הניצוץ ולממש בעיות חמורות שקידמה כזאת עשויה להביא.

בתור רופא בוגר הרווארד אפשר לראות אצלו דיוק מדעי גדול יותר בתיאור נושאים שהמחקר הרפואי (ישיר או פריפריאלי) עשוי להביא עלינו בעתיד הלא רחוק (ולפעמים כבר בהווה), למשל: זרע אנדרומדה, קומה, פארק היורה (המשובח) או ER , תמרון רחב יותר בנושאים רב תחומיים: קונגו או 'עולם המערב', והשתוללות מדע בדיוני עם טאצ' מציאותי בנושאים שמעבר לאופק המדעי: SPHERE או TIMELINE.
רק בסרטים הסטוריים - או באלמנטים ההיסטוריים בסרטים מדע-בדיוניים - הוא מקפיד להיצמד לתיאוריות מוצקות יותר ('שמש עולה' או 'הלוחם ה13', אפילו TIMELINE במידה).

בגדול אפשר לראות על המרקע את המאבק הזה בין האבטיפוסים השונים של סופרי המדע (הבדיוני בזמנם), כאשר קריצ'טון בחר להיות ז'ול וורן - מתוך תקווה (מתממשת במהרה) לראות כמה מיצירי דמיונו ניטעים במוחות הנוער, המדענים המממשים לעתיד לבוא.
מהבחינה הזאת גם אני רואה הבדל בינו לבין יוצרים קולנועיים כמו האחים ווצ'ובסקי (יוצרי "המאטריקס"). בעוד הם בעיקר משקיעים את הצופה בעולם שהיתכנותו היא בקושי פסודו-מדעית (ובעיקר פילוסופית), לקריצ'טון - וגם לקשקשנים חובבי היסטריה כיוצרי "היום שאחרי מחר" - יש השפעה חיובית על התעניינות צופיהם במדע.

אני מסכים עם טענת "הצד השני" כי גם "טעויות" מדעיות הן אלמנט חינוכי. על כל מליון אנשים שיוצאים מבתי הקולנוע בתחושה המוטעית כי מעבורת חלל (שלצערנו מתקשה אפילו בחזרה לאטמוספירת כדור הארץ) מסוגלת לשמש לנחיתה והטמנת מטען גרעיני שיפצל בצורה מושלמת מטאור משמיד עולמות - יש ילד צעיר אחד שיתעקש וגם ישפר אלמנט הכרחי להגשמת הנבואה היומרנית הזאת.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #6  
ישן 09-12-2004, 00:26
צלמית המשתמש של Rutasashi
  Rutasashi Rutasashi אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 20.10.04
הודעות: 1,341
ראיתם HYPERCUBE?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ג_ב שמתחילה ב "מה דעתכם על יצוג המדע בסרטים?"

זה היה סרט עם פיזיקה מטורפת לחלוטין וחסרת כל הגיון!

החלטתי יום אחד לנסות לדמיין איך ההיפרקיוב הזה בנוי וגיליתי שהדבר היחיד שפועל בקצת הגיון זה אם הם הולכים בספירלה של קוביות בתוך ההיפר קיוב... (אני יחסוך את זה מכם)

בכל מקרה בניתי מבנה ממש ממש מורכב (מה לעשות הייתי משועמם...) ןעדיין 90% מהתופעות שם היו הזויות לחלוטין
כמו למשל האיש והאישה שהתנשקו בתוך הקובייה, החלטתי שהזמן עובר לאט מאוד במוח שלהם ומהר מאוד בחוץ כי אחרת זה לא יכול לקרות....
(יש עוד כל מני שטויות אבל עזבו, סרט מומלץ למי שרוצה להשתגע )
_____________________________________
חתימתכם הוסרה כיוון שלא עמדה בחוקי האתר. לפרטים נוספים לחצו כאן. תוכלו לקבל עזרה להתאמת החתימה לחוקים בפורום חתימות וצלמיות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:32

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר