לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-12-2005, 14:53
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
תנין ולא צוללת

מערכת ירי "בשלט רחוק" - לפד"ם

יום שישי, ט"ו כסליו התשס"ו, ‏16 ‏דצמבר ‏2005, 07:00

מאת איילה פנייבסקי

מערכות ירי נשלט חדשות בשם "תנין" ייכנסו לשימוש באוגדת עזה בחודש הקרוב. התנין הוא רובה צלפים מסוג "בארט", שמורכב על חצובה ומחובר למרכז שליטה ממוחשב, כך שניתן לירות בו ב"שלט רחוק". מחיר המערכת, שפותחה על-ידי יחידת הפיתוח של אט"ל (יפת"ח), הוא כ-100 אלף שקלים ליחידה.

יתרונה הגדול של המערכת הוא בכך שחייל היושב בחמ"ל במרחק של עד עשרות מטרים מהתנין יוכל לשלוט בו ובכוונות המחוברות אליו. כך, למשל, ניתן יהיה להניח את הנשק על גגו החשוף של מוצב פילבוקס, ולהפעילו מתוך המבנה הממוגן. כמו-כן, מותקנות על הרובה כוונות יום ולילה המאפשרות צפייה למרחק רב.
התנין אינו מיועד לירי אוטומטי, והוא מאפשר ירי של מספר כדורים מצומצם בלבד בכל הפעלה - זאת במטרה להימנע משימוש בו במהלך אירועים הדורשים ירי רב, אלא רק באירועים המחייבים פגיעה מדויקת. ביפת"ח מדגישים כי המערכת בטיחותית במיוחד, ויש לעבור שלושה שלבים כדי לירות באמצעותה. בנוסף, מוגנת המערכת מפני הפרעות קשר. בימים אלו נמצא בפיתוח הדור הבא של המערכת שיכלול מערכת דיגיטלית, ומערכת שתאפשר הינעלות על מטרה.
"בניסויים שערכנו הוכח שהשינויים לא פגעו ביכולת הנשק", סיפר קצין הפרויקט ביפת"ח, סגן ג'רי שפר. "בשבועות הקרובים נראה אם מדובר בפיתוח יעיל".
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-12-2005, 18:40
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
רעיון בכיוון קצת שונה
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "עם כל הכבוד, 100,000 ש"ח לרובה זה מוגזם"

באמצע האינתיפדה היה דיון ארוך בבעית הנזק המשני שנובע מחיסולים ממוקדים באמצעות טילים ופצצות.
באותו הזמן היו לי כמה רעיונות עליהם חשבתי שנועדו לנסות ולצמצם נזק משני לאוכלוסיה אזרחית ובכל זאת לאפשר פגיעה במבוקש בתוך קהל. אמנם מאז צה"ל השתפר (הכניס לשימוש טילים הגורמים נזק ממוקד יותר בין היתר) ובכל זאת עדיין צה"ל נמנע מלחסל מבוקשים בזמן הפגנות התקהלויות והלוויות.

הרעיון שלי פשוט אך אין לי את הידע הטכני המספיק לדעת אם הוא ישים. מדוע לא לשים רובה צלפים על מל"ט או כדור פורח הטסים באזור עזה. אמנם דרושה מערכת ייצוב מתקדמת (אולי מתקדמת יותר מכל מה שקיים כיום) אבל הנשק עצמו זמין וזול וכך גם המל"ט או ההכדור הפורח / צפלין הנמצאים באזור בכל מקרה. כלים כאלו היכולים לשייט באזור זמן רב ויכולים לפגוע פגיעה נקודתית מאד (באם מערכת הייצוב תפעל כראוי) ואפילו אם יפספסו הנזק האפשרי הוא מועט יחסית (יחסית לטיל בעל ראש נפץ של מספר קילוגרמים המתפוצץ במקום הלא נכון).

בקיצור מה אתם חושבים - האם מערכת כזו היא בגדר האפשר?
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 22-12-2005, 18:48
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "רעיון בכיוון קצת שונה"

M24 חסר טווח ויכולת חדירה מספקת לביצוע העבודה. יתר על כן, שימוש בו יחייב הטסה של המזל"ט בגבהים נמוכים בהם הוא יחשף במהירות, יאבד את יתרון ההפתעה, ויהיה פגיע לאש נק"ל.

ככלל, למיטב ידיעתי, ירי מדוייק של נק"ל מפלטפורמה נעה הוא בעייתי למדי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-12-2005, 18:50
צלמית המשתמש של RP.
  משתמש זכר RP. RP. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.11.04
לדעתי קיימות כמה בעיות ממערכת מסוג זה
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "רעיון בכיוון קצת שונה"

1. ייצוב הנשק - כבר כתבת על זה ואין לי מה להוסיף בנושא
2. טווח - רוב המל"טים (וגם בלונים, למרות שהם פחות רלוונטיים לנושא) נעים בד"כ בגבהים מעל 1ק"מ מה שמגביל מאוד את היכולות של רוב הרוב"צים לירי מדוייק בכדור ראשון (לתוך קהל כבר אמרנו?)
3. פרופיל מטרה - פרופיל המטרה בירי מלמעלה למטה קטן בהרבה מירי אופקי ולכן מקשה מאוד
4. הבדלי רוח ולחץ - אחד הדברים שצלף לומד הוא להעריך את הבדלי הרוח במעוף הכדור.
בעוד שבירי במישור לרוב זה יחסית פשוט, ההבדלים בעוצמות הרוח בגבהים (1ק"מ ומעלה) משתנים מאוד מהר, והרוחות גם מאוד חזקות, ולכן כמעט בלתי אפשרי להעריך איפה יפגע הכדור.
ישן 22-12-2005, 18:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "עם כל הכבוד, 100,000 ש"ח לרובה זה מוגזם"

אמצעי תרמי מגדיל טוב שיוכל לזהות בצורה טובה דמות אדם בטווחי גילוי מתאימים עולה הרבה מאוד כסף, ולדעתי הו זה שמהווה את רוב מחיר המערכת.

עכשיו אנקדוטה על התמחור הצבאי:
דוד של אישתי הוא נגד בכיר באחד מבסיסי צה"ל. יום אחד הקימו סביב לאחד הבסיסים הצמודים אליו גדר. הוא ראה כי טוב וביקש להשלים את הגדר באחת מפאות הבסיס שלו. הוא פנה ליחידת הבינוי וביקש שיאריכו את אחת הפאות של הבסיס השכן עד לסוף הקטע בבסיס שלו. לכאורה דבר פשוט - להמשיך את הגדר עוד 150 מטר.
לכאורה.
במציאות התמחור של הבינוי היה פי 4 מהתמחור של קבלן אזרחי. יחידת הבינוי לא יכולה פשוט להמשיך את העבודה, אלא עליה לתחקר את הצרכים, לתכנן מחדש וכו'.... אני משער שה-100,000 כוללים בתוכם הוצאות שונות ומשונות כולל יום הכיף של יחידת הפיתוח של אט"ל....
*הבהרה* אין לי שום דבר נגד יחידת הפיתוח של אט"ל שעושה עבודה מצויינת. שיטת התמחור לעומת זאת, שווה ל...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-12-2005, 19:24

עוד אפשרויות
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אמצעי תרמי מגדיל טוב שיוכל..."

אוקי.. אם כך מקובל עלי שרובה צלפים סטנדרטי אינו יכול לבצע את העבודה - בוא ננסה כמה אופציות אחרות:

1. מה לגבי "רובים" קצת פחות סטנדרטיים - מה הטווח המקסימאלי של רובי צלפים בכלל? מה לגבי הרכבה של תותח 20 מ"מ או משהו דומה בעל טווח אש גדול יותר (כמובן בתוספת אמצעי ייצוב ואמצעים אופטיים מתקדמים - אולי אפילו כוונות לייזר...).

2. אם גם זה לא יועיל אז בוא ננסה ללכת יותר רחוק - האם קיימים בפיתוח מיקרו טילים עם ראש קינטי? במילים אחרות קליעים גדולי קליבר אשר אינם משוגרים מפיצוץ אבש"ש אלא משוגרים באמצעות מנוע רקטי (ואולי אפילו יכולים להיות נשלטים מרחוק). מיני טילים כאלו לא יכללו ראש קרבי מתפוצץ אלא יפגעו במטרה וישמידו אותה באמצעות פגיעה קינטית.

מה אתם חושבים?
www.MegaPixel.co.il

ישן 22-12-2005, 19:29
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "עוד אפשרויות"

1. הבעיה עם כל סוג של קליע לא מונחה היא בעיית הדיוק בירי בתעופה. אם זה היה המצב היו מנצלים את תותח ה-30 מ"מ של האפאצ'י, שתכל'ס יהיה מדוייק כמו כל תותח מוטס (או אפילו יותר, אם מדובר בכלי טיס)

2. אז הבעיה היא בצורך לרוות את המטרה בטילים. תזכור שהרבה חיסולים מתבצעים על רכבים. בשביל להשיג את האפקט, אתה תאלץ לכסות את כלל המטרה בקליעים. לא יודע עד כמה זה ריאלי. תזכור שאפילו שימוש בטילים עם מטען חלול, שאמור להקטין למינימום את הנזק הסביבתי, דורש מספר טילים למטרה, ואפילו אז לא תמיד יש הצלחה.

ישן 22-12-2005, 19:37

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. הבעיה עם כל סוג של קליע לא..."

בנוגע ל-1 אני חושב שאתה צודק - מעבר לטווח מסויים קליע הופך בלתי יעיל בשל שיקולים סביבתיים ואחרים לכן בוא נעזוב את האופציה הזאת בשלב זה.

בנוגע ל-2 אני פחות מסכים - החיסולים כרגע הם ברכב משום שאנחנו לא יורים אל תוך קהל בהפגנות. מה שאני הייתי רוצה זה אמצעי שיאפשר לנו לחסל מחבלים בלב המון מבלי לגרום לעשרות נפגעים מסביב - זאת הסיבה שחשבתי על רובה צלפים אבל גם טיל זעיר עשוי להיות יעיל. במקרה הגרוע ביותר נפספס ויפגע אדם אחד או שניים בסביבה הקרובה - נזק קטן יחסית למה שמקובל אפילו בחלק מהחיסולים המוצלחים של צה"ל באמצעות טילים.

מישהו שמע על ניסיונות פיתוח מיקרו טילים בעלי ראש קינטי?

אגב יש לי אפשרות שלישית אבל היא עוד יותר ביזארית אז אני שומר אותה עד שנראה לאן אפשר להגיע עם 2.
www.MegaPixel.co.il

ישן 24-12-2005, 11:33
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ניקוס שמתחילה ב "הבעיתיות בירי בתנועה, מלבד..."

דווקא זה לא בעיה כאשר מדובר על מתקן בחצובה. גם הכוונת היא כוונת נפרדת.

ישן 22-12-2005, 23:46

מ...?
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "המממ..."

ינשוף, אני מבין שאתה מתכוון למערכת הזו - האם היא נראית לך פיזבילית לנשיאה ושימוש יעיל על מל"ט?

ממה שהבנתי משאר המשתתפים זה לא ממש נראה כך.

ואגב טרם שמעתי תגובות על ההצעה השנייה לרקטה בעלת ראש קינטי - למעשה אני מציע מעין JDAM זעיר הנזרק ממזל"ט או מל"ט לכיוון המטרה והביות הסופי שלו יכול להעשות מרחוק באמצעות טלויזיה. הניהוג בשלב הסופי יכול להתבצע באמצעות תיקוני מסלול קלים על ידי סילונים זעירים והחיסול מושג באמצעות חדירה קינטית (אפשר אפילו באמצעות ראש hollowpoint או דומה) או מטען נפץ זעיר (לצורך העניין אפילו רעל הוא אפשרי למרות שאני מניח שיהיו עם זה אי אלו בעיות אתיות/תקשורתיות/ציבוריות).
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 07:35
  desertowl desertowl אינו מחובר  
מומחה טכנולוגיות צבאיות חיישנים ומערכות תצפית

חבר מתאריך: 18.10.03
אכן...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "מ...?"

זאת מערכת ממשפחת ה TRAP (נראית כמו T2 , שמספר יחידות ממנה קיים גם בארץ).
לגבי אפליקצייה למזל"ט , גם אני השתעשתי פעם ברעיון - אבל עושה רושם שגם אם הדבר אפשרי, עלויות הפיתוח והתפוקות שנקבל מהמערכת לדעתי הופכות את הרעיון ללא ישים ,מכל הסיבות שהוזכרו כאן:
א - נכון להיום אין פלטפורמה ייעודית שנותנת מענה ואם ישנה כזו היא דורשת מודיפיקציה רצינית מאד.
ב - גם על הפלטפורמה יש לפתור בעיות סבוכות מאד.
ג - בכל הנוגע לתחמושת קליעית , סיכויי הפגיעה הינם בעייתיים לטווח רחוק אם אתה צולף באש מדויקת.
ד - לא יעיל למטרת רכב או חלון.
ה - בכל הנוגע ל"מיקרו טילים" - כבר עדיף לעצב רש"ק רסס ייעודי בעל השפעה נקודתית.

ישנם טילים קינטיים - דוגמא שאני מכיר מתחום הנ"מ היא ה STARSTREAK:
http://www.army-technology.com/projects/starstreak/
That would be like the splendor of the mighty One…
I am became death,the shatter of Worlds.
.

ישן 23-12-2005, 09:10

לא "קוקו"...
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי fatman שמתחילה ב "אם המדובר בכלי קבוע ולא נישא,..."

ינשוף - אני שמח לשמוע שאני לא היחיד שהשתעשע ברעיון (כבר התחלתי לחשוב שאני קצת "קוקו" ).

בנוגע למיקרו טילים - לא כל כך הבנתי אותך - למה אתה חושב שעדיף לעצב רשק רסס? ובכלל הקונספט של מיקרו טיל או בעצם מיני jdam עם ניהוג סופי מרחוק נראה לי מושך מאד מכיוון שניתן באופן עקרוני לשאת כמות גדולה של תחמושת כזאת על מל"ט אחד - אני מדבר על חימוש שגודלו כחצי מטר ומשקלו קילוגרמים בודדים.

"איש-שמן" לא כל כך הבנתי איך מה שאתה מדבר עליו קשור לעניננו - האם אתה מציע להתקין מקלע 0.5 על מל"ט?
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 09:52

הלפייר אישי
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי הפ.ב. שמתחילה ב "פתרון פשוט יותר"

מ... זה רעיון מעניין - טיל הלפייר לחיסול אישי קינטי.

בגדול זה יכול להוזיל עלויות כי מדובר בסך הכל במערכת קיימת - מה שאני חשבתי עליו הוא כאמור קצת מורכב יותר וכלל ניהוג אקטיבי של הטיל אל המטרה באמצעות סילונים וראש ביות עם מצלמה. ככלל ההלפייר למיטב זכרוני הוא טיל די גדול - למעלה מ1.5 מטר ו45 קילוגרם בערך - אני מדבר על משהו באורך כחצי מטר ובמשקל של פחות מ-10 קילוגרם. הטווח יושג באמצעות שיגור דמוי JDAM כפי שציינתי - זורקים את הנשק במסלול "בליסטי" ורק הניהוג הסופי מתבצע באמצעות הסילונים מה שחוסך הרבה מאד דלק ומוריד את משקל החימוש. מערכת כזו - בהנחה שניתן לבנות אותה תאפשר נשיאה של כמות גדולה גם על ידי כלי טייס בלתי מאויישים קטנים יחסית.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 10:11

לא חושב שזה הכיוון...
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הלפייר אישי"

אמנם מפותחות היום בעולם מערכות נשק ייעודיות למזל"טים/מל"טים (כמו ה VIPER STRIKE, לדוגמא) - זאת אינה המגמה.
א - גם טילים בעלי רש"ק רסס (ואפילו כמה מהם) לא מצליחים להבטיח השמדה , אז אל אחת כמה וכמה קינטיים.
ב - ישנן גישות אחרות בהגדלת כושר הנשיאה של המל"טים (אני צריך לחפש מקורות אינטרנטיים לכך ואם אמצא אביא בהמשך).

צריך לזכור שסיכול ממוקד הינה פעולה הדורשת סיכוי הצלחה גבוהים וחלון ההזדמנויות הוא קטן - ואי אפשר להתחיל לזרוק משקולות מהשמיים ולקוות שיפגעו.
הסבה של אמצעי שלא נועד לפגיעה קשה במטרת אדם (כמו הלפייר) תתקשה להביא תוצאות ואם כבר חושבים על תחמושת ייעודית להתנקשויות לדעתי יש כיוונים מבבטיחים יותר.
.

ישן 23-12-2005, 10:21
  הפ.ב. הפ.ב. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.12.04
תחרות כשרונות צעירים
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הלפייר אישי"

לא התכוונתי לקחת טיל הלפייר אלה רק את מערכת ההנחיה והניהוג שלו ולהרכיב אותם על חץ.

הנחיית טלביזיה היא שיטת ההנחיה הכי יקרה בגלל שמעבר למערכת הצילום חייבים גם ערוץ
תקשורת דו כיווני גם לתמונה וגם לפקודות הניהוג.
לגבי נעילה אופטית לא נראה לי שניתן לנעול את המערכת על אדם אחד בכפייה מוקף באלפי אנשים
אחרים עם כפייה. לשחרר ולקוות לפגיעה באדם הנכון.

אני לא מבין למה להשתמש בסילוני גז ולא בניהוג אוירודינמי לא נראה לי שזה יותר מדייק או יותר
זול.

נראה לי שאפשר לפתוח תחרות נושאת פרסים בין חברי הפורום ופשוט לנסות.

( לבני ינשא לקלוע עם מטען קלע ויוסיפון עם תותח 120 מעופף )
ישן 23-12-2005, 15:43

משעשע
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "..."

טוב ראשית ח"ח לחוש ההומור של חברי הפורום.

ועכשיו ברצינות:
ינשוף - הפ.ב. צודק אני מנסה למצוא פיתרון לבעיה מאד מסוימת - קרי חיסול אדם יחיד (או מספר מצומצם של אנשים) בעת הלוויה/תהלוכה או בקיצור התקהלות הכוללת גם אזרחים. מה שקורה כיום הוא שרבים מראשי המחבלים מרגישים בטוחים במצעדים ובהלוויות כאשר הם מוקפים בילדים ונשים. האירועים הללו הם גם מקור לשילהוב יצרים ומעודדים את המשך הטרור כנגד ישראל. אם היה ניתן למצוא דרך לפגוע באופן נקודתי בבכירי האירגונים בתוך ההלוויות והתהלוכות אני מאמין כי הדבר היה עושה שירות גדול לאינטרס הישראלי. באשר להצעתך לפיתרון מבצעי ולא טכנולוגי - הייתי מסכים איתך (זה ללא ספק יותר זול) מצד שני אם זה היה אפשרי אני מניח שהיו מנסים את זה (אני לא מדבר על מקרה בודד פה או שם אלא כמדיניות מוצהרת - כל מנהיג טרור שמשתתף בהלוויה/תהלוכה מחוסל).

ולפיכך אני חוזר לאופציה הטכנולוגית. השימוש בהנחיית טלויזיה הוא יקר אבל לדעתי הכרחי. אני מסכים כי למפעיל יהיה קשה לשלוט בטיל (לא מדובר פה על פגיעה בטנק בגודל של כמה מטרים אלא על פגיעה באדם בתוך קהל) לכן אפשר ונצטרך לפתח מערכת מורכבת עוד יותר אשר תזהה באופן ממוחשב אדם - תסמן אותו ותעקוב אחר תנועותיו בתוך הקהל - מערכת זו גם תנחה את הטיל בשלב הסופי.

בנוגע לעניין הניהוג - עניין הסילונים הוא רק הצעה - בסך הכל אנחנו זקוקים כאן לאמצעי ניהוג מאד מאד מדוייק - דיוק של כמה סנטימטרים לכל היותר - זה ללא ספק קשה אך אני לא בטוח שבלתי אפשרי.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 18:09

כמעט הכל אפשרי טכנולוגית...
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "משעשע"

אבל במהלך תפקידי למדתי לזהות רעיונות בעייתיים וזה אחד מהם.
לדעתי, הוא לא עומד באף קריטריון - כלכלי ומבצעי.
אם רוצים לחסל בכיר - לאורך ציר הזמן הוא יחוסל (לראיה הבכירים שמחוסלים היום - בני 25).
לא חושב שמלכתחילה תהלוכות ולוויות הן צוואר הבקבוק וממילא גם אם תצליח לפתח אמצעי שכזה הרי שאמצעי נגד פשוט כמו כיסוי פנים (דבר נפוץ ביותר בתהלוכה) יהפוך את מלאכת הזיהוי ובוודאי שאת מלאכת הנעילה לבלתי אפשרית (גם ככה אין ככל הנראה אלגוריתם כזה כיום)- כך שב 3 ש"ח שיבשת מערכת בעלות של מליונים ואז נותרת עם המתאר הנדיר של אדם מבודד על במה נניח - וכאן כבר אין יתרון לשיטה המדוברת.
.

ישן 23-12-2005, 17:12

תודה
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ArmouredDov_D9 שמתחילה ב "חיסול ממוקד רציתם?"

eyalja - בדיוק מה שחיפשתי - והינה קישור נוסף:
http://www.military.com/soldiertech..._SPIKE,,00.html

ותמונה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.military.com/pics/SoldierTech_Spike4.jpg]

ספייק - הטיל המונחה הקטן בעולם - 2.5 קילוגרם, 65 סנטימטר.

ואולי הכי חשוב העלות - 4000 דולר ליחידה והוא כבר ביצע ניסויי ירי מוצלחים בארה"ב ב-2004. אני הייתי עובד על פיתוח מקביל בארץ בעלויות דומות בכדי להשיג את המטרה אותה ציינתי.
אגב הטיל מונחה סיב אופטי - מה שמצמצם עלויות/בעיות תקשורת וכו' והוא בעל טווח של כ-2 מייל - די והותר לחיסול אדם ממזל"ט.

ArmouredDov - הרעיון שלך כבר בפיתוח בארה"ב (ואני לא אתפלא אם גם בארץ). מה שכן הוא עוד כמה שנים רחוק מפיתוח - הטכנולוגיה (למיטב ידיעתי לפחות) טרם הבשילה בעיקר בכל הקשור לפיתוח מקור האנרגיה של כלים מהסוג הזה.

לאור ההענות אני שוקל להעלות את הרעיון השלישי שלי לחיסול מבוקשים בהמון, שהוא אולי המעניין מכל אבל גם הרחוק ביותר מבשלות.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 17:31
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "תודה"

הגיל - לא משהו חדש, ועדיין, עם כמות חומר נפץ מספיקה בשביל לגרום נזק סביבתי משמעותי.

ישן 23-12-2005, 18:39
  ofin ofin אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
הספייק האמריקאי - כשמו כן הוא - מפותח ע"י האמריקאים
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אני לא הכרתי. בכל מקרה הרעיון..."

בניגוד לספייק הישראלי, ששוב, מפותח ע"י ישראל.
אלו שני טילים שונים לחלוטין!!

וברשותכם, תיקון של כמה שגיאות

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו גנוט
נ.ב. השם של הטיל קצת מבלבל אותי - גיל/ספייק זה לא השם של הטיל הישראלי?

לא, כמו שרשמתי מקודם

ציטוט:
אגב הטיל מונחה סיב אופטי - מה שמצמצם עלויות/בעיות תקשורת וכו' והוא בעל טווח של כ-2 מייל - די והותר לחיסול אדם ממזל"ט.

בהנחה שהתבססת על הפיסקה מהקישור הזה http://aviationnow.com/avnow/news/c...s/navy05063.xml
While RPGs are unguided and have a range of only a few hundred yards, Spike will be guided with a laser designator or electro-optical imaging and have a range of about two miles.

אז כתוב בפירוש שהטיל מונחה-ציון_לייזר והאפשרות השנייה היא באמצעות הנחיית טלויזיה (הנחייה אלקטרו-אופטית). לא רשום משהו על הנחייה באמצעות סיב אופטי.

ולסיום, שאלה קטנה - מה קורה אם היעד לחיסול נעלם בתוך הקהל? העלמות בתוך קהל מתבצעת תוך חלקיק השנייה והרבה פחות צפויה מהעלמות של רכב
לא ניתן להרשות כי בין הירי לבין הפגיעה יהיו יותר משנייה-שתיים, ולכן טיל הוא אופציה לא טובה במקרה הזה.
נשאר לנו אמצעי קינטי אמיתי - תותח בקוטר קטן, או כדור בקוטר גדול.
והאופציה השנייה היא מזמל"ט - מטוס זעיר מאוד ללא טייס. אולי אפילו מזממל"ט
האופציה השנייה נראית הרבה יותר טובה מבחינת טווחים, ניהוג ודיוק, חשש מפגיעה בחפים מפשע (זיהוי ודאי של המטרה ויכולת להתחרט גם במרחק מטר ממנה).

לאופציה השנייה (והיותר עדיפה לדעתי) יש לי עוד תתי-רעיונות ונראה איך הדיון יתפתח בקשר לזה...
ישן 23-12-2005, 19:05

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "הספייק האמריקאי - כשמו כן הוא - מפותח ע"י האמריקאים"

אופין,

ראשית סליחה אבל עדיין לא ממש הבנתי - בכל מה שנוגע לשם:
ישראל - גיל/ספייק
אמריקני - ספייק (אין גיל)?

בנוגע להנחיה - קבל את הציטוט הבא מהקישור אותו אני הבאתי:
Its killer feature is a fiber optic data link guidance system which sends commands to the missile from the launch system

אולי המקור לא מהימן אבל אני משתדל לכתוב דברים על סמך ביסוס כלשהו ולא להמציא. אגב לייזר נשמע יותר יעיל בעיקר משום שדרוש פה דיוק אדיר כפי שכבר כתבתי.

בקשר לשאלה שלך - לא ממש ברור לי למה אתה מתכוון "נעלם בתוך הקהל" - אם המטרה נעלמת - מה שיכול לקרות גם במתארים שקיימים כיום (רכב נעלם לטיל מאחורי פינה וכו') יש מה לעשות (לבטל משימה, להישאר באויר ולהמתין - בהנחה שיש מספיק דלק).

בנוגע לאופציות שההצעת - אני כזכור התחלתי מרעיון של קליע (רובה צלפים או תותח על מל"ט). אבל רעיון זה נתגלה ככל הנראה כבעייתי מידי. בנוגע למיקרו/נאנו מזל"ט - כפי שכתבתי קודם הטכנולוגיה בפיתוח למיטב ידיעתי - הבעיה הגדולה אספקת אנרגיה לכלי (סוללה קונבנציונאלית תהיה כבדה מהכלי עצמו).

אני חושב שהגיע הזמן להעלות את הרעיון השלישי שלי. אני מזהיר מראש שהוא ספקולטיבי עוד יותר משני הקודמים אבל יש לו לא מעט יתרונות על פניהם.

רעיון שלישי: חיסול באמצעות לייזר קרקעי:
אני מציע את המתאר הבא - תהלוכה בעזה בה משתתפים ראשי אירגוני הטרור ואזרחים רבים.
מל"ט הכולל אמצעים אופטיים טס בשמיים ומאתר את ראשי המחבלים בקהל. במרחק מספר קילומטרים בבסיס של צה"ל בשטח ישראל לייזר בעוצמה גבוהה מתכונן לפעולה. לייזר זה בעל עוצמה זהה או גדולה מזו של הלייזר המותקן על ה-ABL האמריקני (1 מגהוואט) ישמש לחיסול המטרה. השלב השני לאחר זיהוי המטרה הוא ירי של לייזר סימון מטרה ממתקן הלייזר הקרקעי אל עבר המל"ט אשר ישא בגחונו מראה ואמצעי ייצוב מתקדמים. לייזר הסימון יהיה בתחום האינפרה אדום והפגיעה במטרה תאושר על ידי האמצעים האופטיים שעל המל"ט. רק אז ישוגר הלייזר העיקרי ויפגע במטרה בדיוק באותו המקום שלייזר הסימון סימן זמן קצר קודם לכן (שלב זה עשוי להיות אוטומטי).

בעיות אפשריות -
1. האם קיים כיום לייזר המסוגל לחסל אדם ממרחק של כמה עשרות קילומטרים (כולל המרחק למעלה למל"ט ולמטה חזרה לאדמה)?
2. האם ישנה מערכת ייצוב המסוגלת בתנועה לאפשר למראה לכוון לייזר על מטרה בגודל של בן אדם ממרחק של מספר קילומטרים ולהישאר "מאופסת" עליה בין הירי של לייזר הסימון לירי הלייזר העיקרי?
3. האם למערכת כזאת יש כדאיות כלכלית?

תוספת: נראה שיש פה אנשים שחושבים שנושא חיסול המבוקשים בקהל הוא עניין טקטי פעוט שאין לצה"ל ולמדינת ישראל עניין רב בו ובוודאי לא צורך להשקעה של מיליוני (ואולי אף מיליארדי דולרים). אני רוצה לחלוק על תפיסה זו. עצם הימצאותו של נשק מהסוג שתיארתי להלן אשר יכול (אפילו בחלק מן המקרים) לחסל מבוקשים בקהל מבלי לגרום לנזק אשר יוביל לגינוי מקיר לקיר של ישראל בעולם הוא לדעתי נשק שובר איזון - ולכך קשה לתת מחיר. ברגע שראשי המחבלים ידעו שאין מקום בו הם יכולים להסתובב חופשי (אפילו לא בין נשים וילדים) האופן בו יתנהלו יהפוך להיות שונה לחלוטין.
www.MegaPixel.co.il

ישן 23-12-2005, 19:13

שוב...
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אופין, [font=Verdana]ראשית..."

א - טכנולוגיית הלייזר ממש לא בכיוון (אולי ה ABL עצמו מתקרב ליכולת הזו).
ב - לדעתי מדובר על השקעה מיותרת מאד.
ג - בשינויי דפוסי התנהגות קלים התבייתות על מבוקש "בכיר" בתהלוכה יהפוך לבלתי אפשרי.

לגבי דיוק לייזר - לייזר היא טכנולוגיה בעייתית מאד מהרבה סיבות - מז"א, מיסוך וכו' ומחייבת מעקב מתמיד אחרי המטרה (SACLOS) ולכן הוא הופך לפופולרי פחות ופחות כאשר התחליפים הם MMW , LADAR , ו EO עם עיבוד תמונה , אך הטכנולוגיות האלו נותנות מענה מוגבל אם בכלל למטרת אדם.
.

ישן 23-12-2005, 19:45
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אופין, [font=Verdana]ראשית..."

ציטוט:
ראשית סליחה אבל עדיין לא ממש הבנתי - בכל מה שנוגע לשם:
ישראל - גיל/ספייק
אמריקני - ספייק (אין גיל)?
.

התבססתי על הפיסקה מAviationNow

A low-cost, shoulder-launched missile the U.S. Navy Department is developing

for the Marine Corps and special operations forces eventually
will be adapted for use on unmanned aerial vehicles,
according to program representatives.

לי נראה שאפילו הכתבים בMILITARY התבלבלו, מכל מיני סיבות

ציטוט:
בקשר לשאלה שלך - לא ממש ברור לי למה אתה מתכוון "נעלם בתוך הקהל" - אם המטרה נעלמת - מה שיכול לקרות גם במתארים שקיימים כיום (רכב נעלם לטיל מאחורי פינה וכו') יש מה לעשות (לבטל משימה, להישאר באויר ולהמתין - בהנחה שיש מספיק דלק).
.

כנראה שלא הבהרתי מספיק טוב את עצמי - אני מדבר על השניות בהן הטיל באוויר. לפי דעתי הן בין 30 שניות לדקה, תלוי בכל מיני דברים
לא הבנתי אם הכוונה כאן

In three test flights totaling slightly less than 60 seconds

היא ששלושת הבדיקות הסתכמו ב-60 שניות או שכל אחת מהן היתה 60 שניות
בכל מקרה, גם אם הטיל היה רק 3 שניות באוויר, עדיין היעד יכול להיעלם - לקשור שרוכים, ליפול, לשמוע את הטיל מתקרב ואפילו יש אנשים שהתעטשות (ברצינות!) יכולה להזיז אותם 20 ס"מ קדימה מה שישבש את הפגיעה המדויקת ויגרום לפציעה בלבד.

ציטוט:
בנוגע לאופציות שההצעת - אני כזכור התחלתי מרעיון של קליע (רובה צלפים או תותח על מל"ט). אבל רעיון זה נתגלה ככל הנראה כבעייתי מידי. בנוגע למיקרו/נאנו מזל"ט - כפי שכתבתי קודם הטכנולוגיה בפיתוח למיטב ידיעתי - הבעיה הגדולה אספקת אנרגיה לכלי (סוללה קונבנציונאלית תהיה כבדה מהכלי עצמו).
.

ולכן יש לי הצעה שונה במקצת - מיקרו מזל"ט בסדר גודל של 1 ק"ג, עליו מותקנת מצלמה (50 גר'), סוללה (100 גר') גוף (150 גר') מנוע חשמלי (300 גר') אמצעי קשר, בקרה ושליטה (150 גר'), כדור 9 מ"מ עם ראש נפיץ ומתקן יזימה (250 גר').
לאחר זיהוי המטרה בוודאות, כלי הטייס יבצע טיסה ישירות אל המטרה ויירה את הכדור הבודד על המטרה. החיסול התבצע.
אני מתאר את הרעיון בצורה מאוד כוללנית אבל קשה לי להעביר אותו לכתב משום שיש תיאורים ויזואליים שאותם אני יכול להסביר רק בעזרת .. תנועות ידיים
ישן 23-12-2005, 21:00

הדיון רץ
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "[QUOTE=עידו..."

יצאתי לחצי שעה וכבר הדיון רץ. לא באמת זה בהחלט משמח שיש לאנשים עניין וסבלנות.

ולתגובות:
1. ינשוף - מראש הזהרתי כי ההצעה שלי ספקולטיבית והעליתי בעצמי מספר בעיות אפשריות.
לגבי הערותיך:
א. ההצעה שלי הייתה לקחת את הלייזר הכימי של הABL עצמו או לייזר חזק יותר (אגב האם מישהו יודע האם יש כיום יכולת להרוג בן אדם באמצעות לייזר מטווח של מספר קילומטרים?).
ב. לגבי שאלת ההשקעה - הכל תלוי במה המערכת תוכל לספק.
ג. "שינויי התנהגות קלים" אני בכלל לא בטוח - ושוב הרעיון שלי הוא לא בהכרח להיות מסוגל לחסל את כל המבוקשים המטרה היא לגרום להם כל הזמן לפחד - להרגיש לא בטוחים בכל מקום כולל באמצע התקהלות כשמסביבם נשים וילדים - לדעתי מצב כזה שווה הוצאת ממון רב.
ד. אתה צודק - לייזר היא אכן טכנולוגיה בעייתית - בעיקר בשדה הקרב. מצד שני כאן לא בדיוק שדה קרב (למרות שאפשר שהמחבלים יעברו לשרוף צמיגים מסביב לתהלוכות). אני עדיין מאמין שניתן להתגבר על חלק מן הכשלים הללו. שוב המטרה שלי היא שהיכולת תהיה קיימת - למעשה אני רואה בכך יותר נשק הרתעתי מכל דבר אחר - נשק שיגרום לאוייב לחיות בפחד - ולא דווקא נשק שיצליח לחסל את האוייב בכל פעם. אגב אני לא מכיר את המערכות שהזכרת - אשמח לשמוע פירוט.

2. אופין - אם הגדולים טועים מי אני ש...
לגבי עניין ההעלמות של המטרה - דווקא הבנתי אותך ואתה צודק אני פשוט לא רואה בזה משהו מיוחד - כל מערכת נשק יכולה לפספס כתוצאה ממטרה שנעה - כאן העניין יותר משמעותי כי דרוש דיוק נקודתי אבל זה משהו שיש לקחת בחשבון.

לגבי החישוב שעשית לטווח ולרמת הדיוק - עניין הניסוי והטעיה דווקא נשמע לי רעיון טוב - אם הלייזר הראשי יכול לירות בעוצמות שונות ובתחום משתנה (ואני יודע על לייזרים קטנים יותר שיכולים לעשות זאת) אפשר שהדבר לא בלתי אפשרי אחרי הכל. מה שעדיין עמום מבחינתי הוא מערכת הייצוב הנדרשת על המל"ט עם המראה - לגבי עניין זה טרם שמעתי התייחסות.

לגבי הרעיון הנוסף שלך - נראה לי דווקא שאני מבין אותך גם בלי תנועות ידיים
אתה מדבר על מיקרו (אולי נאנו) מזל"ט הכולל מעין אקדח המחסל את המטרה - זה בהחלט לא רעיון רע אבל שוב למיטב ידיעתי מערכות כאלו הן בפיתוח כיום והמכשלה הגדולה העומדת בפניהם היא מקור הכוח - אם תיפתר בעיה זו המערכת שלך בהחלט תהיה אפשרות לא רעה בכלל.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 23-12-2005 בשעה 21:06.
ישן 23-12-2005, 21:30
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "הדיון רץ"

הדיון מאוד מעניין ומתפתח למקומות יפים לפי דעתי

ציטוט:
לגבי עניין ההעלמות של המטרה - דווקא הבנתי אותך ואתה צודק אני פשוט לא רואה בזה משהו מיוחד - כל מערכת נשק יכולה לפספס כתוצאה ממטרה שנעה - כאן העניין יותר משמעותי כי דרוש דיוק נקודתי אבל זה משהו שיש לקחת בחשבון.

מה שאני טוען זה שחובה להשתמש בנשק חמ"ם או בנשק שפגיעתו מיידית מרגע ההפללה וזאת משום שפגיעה בבלתי מעורבים לא באה בחשבון.
שים לב שמאז שהחלו החיסולים הממוקדים חלה הפחתה במספר הבלתי מעורבים שנפגעו.

ציטוט:
מה שעדיין עמום מבחינתי הוא מערכת הייצוב הנדרשת על המל"ט עם המראה - לגבי עניין זה טרם שמעתי התייחסות.

זה מה שאני טוען - אין צורך במערכת ייצוב על המל"ט!
הרי ניתן לראות בכל רגע ובזמן אמת לאן הקרן לייזר (בשלב הסימון) מכווונת,
וכאשר רואים כי הקרן נמצאת על היעד ללחוץ על הכפתור האדום ולהקפיץ
את עוצמת הקרן פי 10/100/1000 לרמה הקטלנית שלה.
ישן 23-12-2005, 21:53

צדק צדק תרדוף
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "אם לא תהיה מע' ייצוב...."

אני חושב שהינשוף צודק - יש צורך במערכת ייצוב וזאת למרות שהרעיון שלך אופין מאד קוסם לי והוא בהחלט אפשרות טובה (אף על פי שאני לא בטוח האם ניתן לבנות לייזר בעוצמה כזאת בעל יכולת שינוי ספקטרום - אני כאמור מכיר לייזרים הרבה יותר קטנים בעלי יכולות כאלו).

לגבי סדר הגודל של הלייזר - בוא נדבר קונקרטית ולא באוויר - האם הלייזר של ה-ABL מסוגל להרוג בן אדם ממרחק של 13 ק"מ?

בנוגע ללייזר על מל"ט - כמובן שאתה צודק ינשוף אבל שוב הכוונה היא ללייזר קרקעי שהקרן שלו תנותב אל מראה על מל"ט (וכאן נכנסת כאמור בעיית הייצוב של המראה).
www.MegaPixel.co.il

ישן 24-12-2005, 10:08
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
שואב אבק
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "תנין ולא צוללת"

אני חושב שזה הרעיון היחיד שעדיין לא עלה כאן - פשוט לשים שואב אבק חזק על כטב"מ ולשאוב את המבוקש מתוך הקהל בלי ללכלך יותר מידי את הסביבה....

עכשיו נחזור לעצמנו:

1) התקנת כלי נשק (רובה צלפים וכד') על כטב"מ אנה ישימה בגלל כמה בעיות שחלקן אף הוזכר:
א. הגודל - קחו בחשבון קנה באורך ממוצע של מטר שצריך להפנות אל המטרה (למטה) - מעבר לבעיות הטכניות של כינוס בהמראה ונחיתה - מה ההשלכות לגבי ייצוב כלי הטייס?

ב. האם מישהו לקח בחשבון את הקושי בירי במטרה נעה (מהירות כטב"מ + מהירות המטרה)? מעבר למערכת ייצוב ומערכת עקיבה - עכשיו צריך גם מחשב ירי ומערכת לחישוב מהירויות רוח ולחצי אוויר ועוד....

ג. פיתרון יעיל ופשוט יותר - כטב"מ שיורה אגב צלילה אל המטרה כשהירי מבוצע במקביל לציר ההתקדמות, השאלה עד כמה זה יישים (טווח היורה מול טווח הגילוי)

ד. שימוש בפלטפורמה יורה כדוגמת מסק"ר - כאן שוב עולה נושא טווח הנשק לעומת טווח הגילוי. אם נגיד (ולא נדייק בפרטים) שטווח תותח המסוק הוא כקילומטר או שניים - הרי טיל יכול לבצע את העבודה ממרחק של 8 קילומטרים, וזאת בלי שהמסוק היורה בכלל מתגלה ע"י המותקף, ולכן גם המותקף לא מנסה להתחמק. נקודה נוספת - האם המסוק אינו חשוף לאיומים מקבילים מצד המטרה בטווח ירי תותח (כלומר - האם מישהו אם סטרלה לא יאיים אל המסוק בעת ביצוע ירי בטווח תותח)?

ה. מיקרו מל"טים הוא נושא שטרם הבשיל די הצורך על מנת להוות פתרון יעיל

ו. האם הפתרון האווירי הוא הפתרון האופטימלי? אולי ניתן להטיל מטענים מן האוויר שיארבו למטרה בציר תנועה מסויים? אולי ע"י הטלת דאונים קטנים מתאבדים? או מכוניות קטנות ונשלטות מרחוק בנוסעות אל עבר המטרה ומתפוצצות לידה?

ישן 24-12-2005, 10:56

התנצלות
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "שואב אבק"

ראשית אני רוצה לנצל הזדמנות זאת להתצל מקרב לב על שגנבתי לך את השרשור Soloavia.
האמת שאני מאד לא אוהב שעושים את זה בשרשורים שאני פותח ולא יפה שאני עושה את זה לאחרים. התירוץ היחיד שיש לי הוא שלפחות ההצעה הראשונה שלי די קשורה לנושא השרשור.

ולאחר שאמרתי את זה אני אוסיף שנראה לי שרובנו די ירדנו מההצעה הראשונה שלי משום שהיא כנראה באמת לא ישימה. ההצעה השנייה אולי טיפה יותר מעשית אבל גם לה בעיות לא פשוטות. הרעיון של אופין בדבר מיקרו מזל"טים עם "אקדח הוא רעיון טוב אבל כפי שאמרת (ואמרתי גם אני יותר מפעם אחת במהלך השרשור) הטכנולוגיה טרם הבשילה.

עם מה נשארנו? - לדעתי רק עם ההצעה השלישית שלי והבעיות שלה. ואני רק אזכיר שטרם קיבלתי תשובה על השאלה האם לייזר הABL מסוגל להרוג בן אדם מ-13 ק"מ?
www.MegaPixel.co.il

ישן 24-12-2005, 11:10
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
בעניין המכוניות נשלטות-מרחוק
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "שואב אבק"

בשבועון JDW פורסם על פיתוח אוסטרלי בתחום הנקרא X-MUTS, והוא מקיים את הצעתך:

אבטיפוס הרובוט הנוכחי בנוי בתצורת 4x4 (בעתיד יפותח דגם 6x6), כאשר לכל גלגל מנוע נפרד. גודל הכלי 40 ס"מ אורך 30 ס"מ רוחב ומשקל 10 ק"ג, וביכולתו לשאת מטען ייעודי במשקל עד 20 ק"ג. נכון לרגע השליטה הינה ע"י שלט רחוק חוטי או אלחוטי כאשר המפעיל רואה את מה שמצלמת הרובוט קולטת - בעתיד ישנה מחשבה על שליטה ממוחשבת ב"עדר" של רובוטים כאשר המפעיל בונה מראש תוכנית פעולה לתנועה מתואמת של מספר כלים ואז מוציא אותה לפועל בפקודה בודדת. יכולת התקיפה של הרובוט נבחנת בתצורת חימוש ע"י מוקש נ"א Claymore עם הפעלה אלחוטית, כאשר ניתן לשאת עד שני מוקשים או מוקש אחד ומטען ייעודי נוסף כגון שבש סלולרי, רימוני הלם או עשן, וכו'.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
מקור: Jane's Defence Weekly, גליון 21 ספטמבר 2005

ישן 24-12-2005, 13:11

לא רלוונטי
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "ב SANDIA עשו את זה כבר לפני שנים..."

ההצעות שלי וכל הדיון פה עד עכשיו היו בעניין חיסול מבוקש בתהלוכה - עניין הרכב הרובוטי עם מטען לא רלוונטי למתאר הזה - מה גם שבכל הקשור להשמדת רכבי מבוקשים צה"ל מסתדר לא רע גם בלי ההמצאות שלנו.

ינשוף - נראה לי שאתה מפספס את הנקודה שלי - אין לי שום כוונה לדחוף את הABL על מז"ל מל"ט או שום כלי אחר - הוא ישב בבסיס צה"ל מחוץ לרצועה במתקן קרקעי גדול וירה אל עבר מל"ט שבתחתיתו מראה עם אמצעי ייצוב. חשבתי שהנקודה הזאת הייתה ברורה מלכתחילה.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 24-12-2005 בשעה 13:15.
ישן 24-12-2005, 13:56

כן ולא
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "אם ככה..."

אני מסכים שהבעיה מסובכת אני לא מסכים שהבעיה טקטית. כפי שכתבתי היכולת לגרום למחבלים לפחד כל פעם שהם יוצאים מהבית והיכולת למנוע תהלוכות עם נשק (אין סיבה לא להשתמש בלייזר כנגד כל חמוש בכל תהלוכה ברחוב או בכל מקום אחר) היא אמצעי שובר איזון.

אגב אם אתה חושב שהנשק הזה מתאים אך ורק למתאר של לחימה בפלשתינים אני אוסיף עוד כמה מתארים - מדוע לא להשתמש בו כנגד מצעדים של החיזבאלה בלבנון (נכון הטווחים יותר רחוקים אבל אפשר למצוא פתרונות - ויש לזכור שהטווח האפקטיבי של הלייזר של הABL הוא 200 ק"מ ויותר). בכלל אם אפשר יהיה להרכיב את הלייזר על ספינה (הרבה יותר סביר מאשר על מטוס) ניתן יהיה לבצע חיסולים כמעט בכל מקום בעולם (אהמ.. מוסד).

ועכשיו לעוד בעיה עליה חשבתי (כמו שאמרתי לא חסרות) - הABL משמיד טילים באמצעות חימום נקודתי של גוף הטיל במשך מספר שניות - לא ברור האם ניתן לבצע דבר דומה על בן אדם. תחשבו על זה כך - כאשר אדם שם ידו על להבה של גז הוא יזיז את ידו באופן אינסטנקטיבי בתוך פחות משנייה - בפרק זמן זה לא צפוי להיגרם לו נזק. מה יקרה כשתפגע בו קרן - האם יזוז גם כאן באופן אינסטנקטיבי?
אין לי תשובה לשאלה הזאת כי אני לא שמעתי על מקרה שבו כוונה קרן לייזר רבת עוצמה אל אדם. לא ברור גם כמה זמן לוקח לגרום לנזק רציני לאדם ואיזה עוצמת לייזר צריכים בשביל מבצע כזה (אני למשל הייתי משתמש בלייזר אינפרה אדום אשר מחמם אך לא נראה בעין - המבוקש לא יראה דבר רק יעלה באש. אפשרות אחרת היא לייזר אולטרה סגול אשר עשוי לגרום לנזקים ל-DNA ואם לא מדובר בעוצמות גדולות מאד אולי אפילו לסרטן בטווח רחוק יותר).

תוספת: בנוגע לעניין הסימון - אתה צודק רק שאיש לא ראה את החלק הזה כבעייתי - הבעיה היא שאלת החימוש עצמו - מה טיבו - כדור רובה, מיקרו טיל, מיקרו מזל"ט, לייזר וכו'.
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 24-12-2005 בשעה 13:59.
ישן 24-12-2005, 19:15
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "כן ולא"

ציטוט:
ועכשיו לעוד בעיה עליה חשבתי (כמו שאמרתי לא חסרות) - הABL משמיד טילים באמצעות חימום נקודתי של גוף הטיל במשך מספר שניות - לא ברור האם ניתן לבצע דבר דומה על בן אדם. תחשבו על זה כך - כאשר אדם שם ידו על להבה של גז הוא יזיז את ידו באופן אינסטנקטיבי בתוך פחות משנייה - בפרק זמן זה לא צפוי להיגרם לו נזק. מה יקרה כשתפגע בו קרן - האם יזוז גם כאן באופן אינסטנקטיבי?

האם הABL צריך לחמם גוף של טיל, שעשוי ממתכת, לאלפי מעלות ע"מ להתיך אותו ולפוצץ אותו והוא עושה את זה במספר שניות?
אם כן, ובהנחה שמתשמשים בפלטפורמה של לדוגמה נחל_עוז->מל"ט->מטרה, אז הקרן תגיע מלמעלה.
במהלך חצי השניה בה הגוף יתחמם ל200+ מעלות, יהרסו כל כך הרבה תאי אור וכל כך הרבה חלבונים שאני בספק מאוד אם הוא ישרוד.
צריך לזכור שקרוב לודאי שהקרן תפגע בראש של היעד ופגיעה כזו הינה קטלנית מאוד.

ציטוט:
אפשרות אחרת היא לייזר אולטרה סגול אשר עשוי לגרום לנזקים ל-DNA ואם לא מדובר בעוצמות גדולות מאד אולי אפילו לסרטן בטווח רחוק יותר).

במקרה כזה חיסול הוא כבר לא פתרון לזמן הקרוב ויש איתו כמה בעיות -
הטענה העיקרית של ישראל לחיסולים הממוקדים הינה חיסול של "פצצה מתקתקת". במקרה של "סירטון" היעד, הטענה הזו לא רלוונטית.
במקרה של חיסול אסטרטגי (עראפת, נסראללה וכד') צריך לעשות את זה מאוד בשקט. אפקט ההרתעה נעלם (המוות מוגדר כטבעי וישראל לא לוקחת אחריות)
ועכשיו השאלה היא למה לא לסרטן את היעד במאות דרכים אחרות ו"קלות" יותר.
זו השקעה ענקית בביצוע שסיכויי ההצלחה שלו, גם אם הוא "מצליח" (הקרן פגעה), פחותים עוד יותר בגלל שמסרטן לא כולם מתים.
ישן 24-12-2005, 20:03
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "אופין - האם אתה בטוח שניתן..."

ציטוט:
אופין - האם אתה בטוח שניתן להשיג פגיעה קטלנית בפרק זמן של כחצי שנייה? (מה שבהחלט ימנע אפשרות התחמקות של המטרה).

אין לי שום דבר להתבסס עליו חוץ מעובדות - הABL נועד לחמם את הטיל לטמפ' של אלפי מעלות בתוך מספר שניות.
אני משער שחימום של גוף אדם לטמפ' של 200+ מעלות (לפי דעתי גם 100) תגרום לחלבונים שבגוף לעבור תהליך שנקרא דנטורציה, כמו שקורה לביצה שמחממים.
http://www.landfood.ubc.ca/courses/...rotein/1_41.htm
שים לב במיוחד לזה:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.landfood.ubc.ca/courses/fnh/410/images/protein/fig2.jpg]

ציטוט:
בנוגע לרעיון האולטרה סגול - זאת רק הצעה - והיא באמת מתאימה יותר לחיסולים של המוסד מעבר לים מאשר לחיסול פצצות מתקתקות בעזה.

הבנתי את טענתך. לפי דעתי למוסד יש מספיק דרכי חיסול שקטות ואין צורך לפתח טכנולוגיה ייחודית רק בשביל פתרון ספציפי מאוד.
אל תשכח שבחו"ל המנהיגים מרגישים הרבה יותר חופשיים ונוסעים במכוניות, ומכאן אני אתן לך לחשוב לבד.
ישן 24-12-2005, 20:35

ועכשיו לשאלת המחיר
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "[QUOTE=עידו גנוט]אופין - האם..."

עזוב את עניין האוטרה סגול - כאמור סתם הצעה.

בנוגע ליכולת הפגיעה של ה-ABL - אם ההשערות נכונות, בהחלט יכול להיות שהרעיון שהעליתי לא מופרך מיסודו. עכשיו כמובן נשאר עניין העלות שהוא יסודי בכל פרויקט טכנולוגי לאחר הבהרת שלב ההיתכנות הראשוני.

בהנחה שאין לך מגבלות של גודל ומשקל כמו במקרה של פרוייקט הABL משום שאנו מדברים על לייזר קרקעי, ואנו יכולים להסתמך על מקורות אנרגיה בלתי מוגבלים פחות או יותר (שוב אין מגבלות של מקום ומשקל לגנרטורים/קבלים וכו') - כמה צפוי לייזר המסוגל לחסל אדם מטווח של כמה עשרות קילומטרים לעלות? (אם מסתמכים על ה-ABL ידוע שהדבר אפשרי אבל השאלה היא מהי העלות המינימאלית בה ניתן להרים פרויקט כזה...).

בשלב השני אנו מגיעים לבעיה המורכבת יותר לדעתי של המל"ט ומערכת הייצוב - מל"טים יש וגם מערכות ייצוב ברמה כזו או אחרת כבר קיימות - השאלה היא כמה יעלה לפתח מערכת ייצוב רצינית יותר. עוד נשאלת השאלה כמה יעלה פיתוח של תוכנה המסוגלת לעקוב אחר אדם בקהל ולשגר אליו את הלייזר לאחר קבלת אישור.

רעיונות?
www.MegaPixel.co.il

ישן 24-12-2005, 21:09
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הממ..."

האם ירדת לעומק דעתי בהודעה הזו?
ציטוט:
ציטוט:

מה שעדיין עמום מבחינתי הוא מערכת הייצוב הנדרשת על המל"ט עם המראה - לגבי עניין זה טרם שמעתי התייחסות.

זה מה שאני טוען - אין צורך במערכת ייצוב על המל"ט!
הרי ניתן לראות בכל רגע ובזמן אמת לאן הקרן לייזר (בשלב הסימון) מכווונת,
וכאשר רואים כי הקרן נמצאת על היעד ללחוץ על הכפתור האדום ולהקפיץ
את עוצמת הקרן פי 10/100/1000 לרמה הקטלנית שלה.

ואח"כ הבהרתי

ציטוט:
ציטוט:
הכתם "ייעוף" לכל כיוון ולא תוכל לעקוב אחריו.

ברור שהמראה צריכה לזוז בצורה כדורית (כמו כל מטע"ד) אבל היא לא צריכה ייצוב יותר מהמערכות שקיימות היום.
כמו שמטע"ד יכול לספק תמונה יחסית יציבה ואם אפשר להביא את הסמן על המטרה, כך גם אפשר להביא את הלייזר.

ולסיום סיומת - רק ברגע שהלייזר, שבאותו הרגע בעוצמת הסימון שלו, נמצא על היעד, ובאישור של הגורמים הרלוונטיים,
רק אז מעבירים את הלייזר לרמה הקטלנית!
אם יש ללייזר סטייה שפוגעת במל"ט אז לא יראו את הסימון על המטרה!
ישן 24-12-2005, 21:17

הבנתי גם הבנתי...
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "האם ירדת לעומק דעתי בהודעה..."

פשוט לא מסכים בעליל שרמת הייצוב של מטע"ד חוזי מספיקה פה , והסיבוכיות של החזרת קרן קרקעית מחמירה את הבעיה בהרבה.
הבנתי את הרעיון של קרן סימון (וקיימים הרי מטע"די סימון לייזר ממזל"טים, כגון מטע"ד ה PREDATOR) , אבל בשיטה שלכם ככל הנראה הקרן בכלל לא תצליח לפגוע במראה (לא מדובר הרי על ייצוב אלא על סינכרון של תנועות המזל"ט,שהן בחלקן אקראיות,והקרן הקרקעית).
הרעיון הוא פשוט מאד מאוד מסורבל - זה הכל.
.

ישן 24-12-2005, 22:03
  ofin ofin אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי desertowl שמתחילה ב "הבנתי גם הבנתי..."

ציטוט:
desertowlפשוט לא מסכים בעליל שרמת הייצוב של מטע"ד חוזי מספיקה פה , והסיבוכיות של החזרת קרן קרקעית מחמירה את הבעיה בהרבה.
קיים המל"ט הישראלי "מחץ" שע"פ נתונים רשמיים יש לו תקרת פעולה של 30 אלף רגל ~ 10 ק"מ ~ פחות או יותר הסיבוכיות עליה אנחנו מדברים.
מסרטונים שהתפרסמו בתקשורות אפשר לראות שהצילום מאוד יציב ומן הסתם אלו הן הדרישות גם למל"ט מחץ.

ציטוט:
desertowlהרעיון הוא פשוט מאד מאוד מסורבל - זה הכל.

מסכים איתך. עדיין לפי דעתי הפיתרון של המיקרו מזל"ט הרבה יותר פשוט, יעיל וכדאי להשקעה ולפיתוח,
אבל כרגע אנחנו מתדיינים על אפשרות הלייזר.
חוץ מזה, על אפשרות המיקרו מזל"ט אני מעדיף לא לדבר - בניגוד ללייזר שהוא פתרון מאוד מאוד טכנולוגי
שכדי לממש אותו צריך מאות מיליונים של תקציב, המיני מזל"ט הוא פתרון מאוד עממי ולפי דעתי זול
וניתן ליישום גם באמצעות רכיבים אזרחיים לחלוטין.
ישן 24-12-2005, 23:34

לא לא...
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "לי נראה שזה אותו דבר! אותו..."

אני רואה שצריך לעשות סדר-

במטע"ד EO יש ייצוב מכני לרמה מסויימת ומשם עיבוד תמונה מתמטי (כמו שיש במצלמות וידאו ביתיות חדשות).
במקרה של הלייזר נדרשת יכולת עקיבה מהקרקע אחרי מראה שמשייטת בחלל ב 6 דרגות חופש ונעה ללא חוקיות (ביחס לרזולוציות של קרן הלייזר) ממרחק של קילומטרים! אין כל קשר בין 2 הבעיות הנ"ל!
בעיית הלייזר מסובכת הרבה יותר וזאת עוד לפני שדיברנו על התבדרות הקרן , מעבר תווך לא אחיד , עננות ועוד!

הכיוון הוא פשוט לא ריאלי.
.

ישן 24-12-2005, 21:18

אכן כך
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי ofin שמתחילה ב "האם ירדת לעומק דעתי בהודעה..."

לא יכולתי לנסח זאת טוב מאופין.

ונחזור לעניין העלות - השערות?

תוספת: אני לא מספיק אפילו להגיב וכבר הדיון נמשך. בכול מקרה בוא נאמר דבר כזה - נניח לרגע שינשוף צודק ושקשה מאד לייצב את הקרן (אנחנו מדברים על קרן הסימון) וכי הקרן כאשר היא פוגעת בכלל במראה שעל המזל"ט תוחזר באופן כמעט רנדומאלי מנקודות שונות בקרקע ורק לעיתים נדירות תסמן באמת את המטרה לפרק זמן קצר. עדיין האם לא ניתן באמצעות אלגוריתם ממוחשב אשר גם יעקוב אחר המבוקש בקהל (כפי שכבר הצעתי קודם) לומר למחשב כאשר סמן הלייזר נמצא על המטרה תעבור ללייזר הראשי ותירה.
בהחלט יכול להיות שלמערכת לא יהיה מספיק זמן והיא תפספס אבל יש לזכור שהלייזר עצמו עובר את המרחק בחלקיקי שנייה. בהנחה שללייזר לא לוקח זמן להיטען (או שניטען להטעינו מבעוד מועד לפני הירי) ולמערכת המחשב עצמה לא לוקח זמן רב מידי נראה לי שזה פיתרון אפשרי - גם אם כמובן לא אופטימלי.

עידו
www.MegaPixel.co.il

נערך לאחרונה ע"י עידו גנוט בתאריך 24-12-2005 בשעה 21:24.
ישן 26-12-2005, 22:37
  בעל דבר בעל דבר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.05
יפת"ח מפתחת את ה"פיתוח" של אתמול- במציאות ישנה מערכת דומה וזולה יותר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "תנין ולא צוללת"

מערכת הTRAP 2 T או TRAP T 250 יעילה לא פחות מהמערכת ש"יפת"ח" "פיתחה".

ד"א כיול המערכת של יפת"ח מסובך במיוחד, והאמינות שלה מותלת בספק, בתנאי הסביבה הישראלים. למערכת זו אין שום "תקן" בשונה ממערכות אחרות.

כמו כן האמר"ל הטרמי שבשימוש יפת"ח בעייתי מאוד, ונוטה לצאת מפיקוס באופן בלתי נשלט.

עוד אלמנט מרכזי ובעייתי במיוחד במערכת היא יכולת השרידות שלה מפני גנבה שלה ע"י בדואים (או שלכל מערכת תהיה מערכת גיבויי שתחפה עליה וכ'ו וכו'.

העיקר שלאייל טנא יהיה עבודה...

נערך לאחרונה ע"י בעל דבר בתאריך 26-12-2005 בשעה 22:40. סיבה: שגיאות כתיב
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:05

הדף נוצר ב 0.21 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר