לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 30-12-2005, 00:17
  יוסי בכינור יוסי בכינור אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 17.06.05
הודעות: 1,637
החמאסניקים שמדליקים נרות חנוכה

http://www.shofarnews.co.il/site/AR...ry=3&SubID=6859

השא-יהידים בעבר הרחוק היה הכפר יטה ישוב של כהנים בהר חברון * לאחר מלחמת 'ששת הימים' התיצבו תושבי הכפר המוסלמיים אצל המושל הצבאי וטענו כי הם יהודים שנאנסו להתאסלם * להוכחת טענתם הציגו חנוכיה מרהיבה בת שמונה קנים שבה מדליקים זקני החמולה מידי תחילת החורף שמונה נרות * בצה''ל השתכנעו וחברו את הישוב לחשמל ולמים * מאז הפך הכפר יטה למעוז ה'חמאס' וגדולי המרצחים יצאו ממנו * למרות זאת הדלקת נרות החנוכה נמשכת בחמולה והזקנות גם מקפידות על.. נרות שבת * בימים אלה עושים שלשה מבני הכפר את דרכם ליהדות * כפר עוין עם חוטמו של כהן

29/12/2005 יוסי מרקוביץ \ ShofarNews במעוז השאהידים שבדרום הר חברון מדליקים מידי שנה נרות חנוכה במנורת זהב בת שמונה קנים שעוברת מדור לדור
לא כולם יודעים את הסוד: רבים מאד מהמחבלים המתאבדים הנשלחים מאזור הר חברון כשהם נושאים על גופם מטען נפץ רב עצמה הם ממוצא יהודי, רבים מהם הם בני חמולת 'אל מחבראת' שהתאסלמו ועד היום זקניהם מדליקים... נרות חנוכה.
המקרה המפורסם ביותר שמצביע על הקשר של בני חמולה זאת עם היהדות התרחש מיד לאחר מלחמת 'ששת הימים'. ללא הודעה מוקדמת, נפלו לידיה של ישראל שטחים רבים וביניהם שטחי הר חברון. היו אלה בני כפר יטה שהתעשתו ראשונים ונזכרו כי בכפר שלהם מסתובבים בני היהודים. מוכתר הכפר קרא להם והורה להם: ''לכו לישראלים ואמרו להם, שמאחר וגם אתם יהודים עליהם לסייע לכם ולחבר אתכם לחשמל ולמים. לפחות נפיק מזה תועלת''. המשלחת של בני חמולת 'אל מחבראת' ובראשם זקן השבט, יצאה למלא שליחותה.
המושל הצבאי של חברון לא ידע את נפשו מרוב תדהמה כשהגיעו אליו חברי המשלחת מכפר יטה. הוא התבונן בהם היטב, הם נראו לו מוסלמים לכל דבר, בדיוק כמו כל תושביו הערבים של דרום הר חברון. ובכל זאת, משהו בהם היה שונה.

יהודים כמוכם

''אנחנו אמנם תושבי כפר יטה'', פתח ואמר ראש המשלחת, ''אבל אנחנו איננו מוסלמים כי אם יהודים כמוך, בני אברהם יצחק ויעקב. אנחנו חיים כאן שנים רבות, הוכרחנו על ידי שכננו המוסלמים להתאסלם אבל למעשה מוצאנו יהודי. באנו לבקש ממך כי תואיל לחבר אותנו לתשתיות מים וחשמל''.
כדי להוכיח את אמיתות טענותיו שלף ראש המשלחת לעיני מושל הר חברון חנוכיה יפיפיה ועתיקה העוברת בירושה מדורי דורות וסיפר כי בני הכפר מדליקים בה נרות מידי.. חנוכה.
המושל הצבאי בקש מחברי המשלחת להמתין קמעא. כעבור זמן לא רב הוא שב עם תשובה - כפר יטא תחובר לרשת החשמל. הכפר הזה היה הכפר הערבי הראשון ביש''ע שחובר לתשתיות המים והחשמל של מדינת ישראל וכל זאת בזכות אותה חנוכיה. גם המושל הצבאי לא יכול היה לעמוד בפני הוכחה כזאת: חנוכיה של שמן יכולה להיות רק ברשות מי שהוא באמת יהודי.

עוינים ביותר

הימים היו ימי האופוריה שלאחר מלחמת 'ששת הימים'. ישראל טרם עיכלה את הנצחון הגדול והשטחים והמרחבים הגדולים שנפרשו לפניה. כל צעד וגילוי הצית את הדמיון. במפגש עם תושבי כפר יטה, הישראלים חשבו כי הם מצאו את אחיהם האבודים ואם יחוברו למים ולחשמל לא יארך היום והם ישובו למחצבתם ויהפכו להיות יהודים טובים. מאז טפחה האמת על פניהם וההיפך הוא שקרה. בני החמולה ברצותם להוכיח לשכניהם כי למרות 'עברם היהודי', הם נאמנים לענין הפלסטיני נעשו העוינים ביותר באזור.


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shofarnews.co.il/site/images/rq_top.png]


''כפר יטה היה הכפר הערבי הראשון ביש''ע שחובר לתשתיות המים והחשמל של מדינת ישראל וכל זאת בזכות אותה חנוכיה''
"
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shofarnews.co.il/site/images/rq_bottom.png]''לא ברור שהם אכן הדליקו תמיד נרות בחנוכה ממש, שהרי לא ידעו מתי הוא חל ממש אבל שבט 'אל מחבראה' בהחלט היה שונה משאר החמולות בכך שאנשיו הדליקו שמונה נרות בראשית החורף. היו נשים שאף הקפידו להדליק נרות בכל ערב שבת'', אומר ל'ארבע כנפות' ההסטוריוגרף וחוקר ארץ-ישראל אריה קליין שחקר את תולדות החמולה הזאת שמקום מושבה בכפר יטה.
כל השנים הסתירו בני החמולה את מוצאם אולם בכפר יטה, העוין שבכפרי הר חברון, הם היו ידועים כחמולת 'אל יאהוד'.

לפני כ- 15 שנה, ניסתה חבורת חוקרי ארץ ישראל במסגרת 'מדרשת חברון' בקרית ארבע לחדור למרכז הכפר כדי לבקר את בני החמולה ולבדוק את האגדה המהלכת על יהדותם. מספר קליין: ''כשנכנסנו לכפר במכונית, זיהו אותנו בני הכפר כישראלים וישר שאלו אותנו האם אנו מחפשים את חמולת 'אל יאהוד' וגם כיוונו אותנו לשכונה שלהם. זיהינו את מקום מגורי אנשי השבט, עלינו לביתו של ראש החמולה הזקן שסגר את הדלת ובמסתרי מסתרים הוא הוציא ממקום מחבואו את אותה חנוכית זהב טהורה מרהיבה העוברת מדור לדור והראה לנו אותה''.
מכאן פנו המבקרים למקום הידוע כאחד הבנינים הכי מרכזיים של בני החמולה. ''המקום הזה היה למעשה בית כנסת עתיק'' - אומר אריה קליין.
''זקני החמולה שמרו על עוד כמה מנהגים יהודים. הם גם לא אכלו בשר גמלים כמנהג היהודים. אבל לבסוף הם נעשו עוינים כל כך, עד אשר כפר יטה היה הכפר הראשון שאליו לא נכנסו אפילו כחות צה''ל אחרי פרוץ האינתיפאדה, מפחד המחבלים שהיו בו'', מספר קליין.

פגישה עם בן צבי

היהודי הראשון שפגש בבני החמולה הזו היה חוקר ארץ ישראל ומי שלימים ישמש כנשיאה השני של מדינת ישראל יצחק בן-צבי. בן צבי הגיע לבקר בארץ במסגרת מחקריו עוד הרבה קודם קום מדינת ישראל.
דבר קיומה של החמולה היה ידוע אז. יצחק בן צבי ביקר בחברון בשנת תרפ''ח, הוא פגש שם כמה מזקני חברון ממשפחות פג'יו ומשפחת קסטל והתענין אצלם על חמולות יהודיות בהר חברון. לבקור הזה הוא מביא אוסף שלם של מסורות יהודיות על ישובים בדרום הר חברון שבהן חיות קבוצות של יהודים. בעיקר קבוצה החיה בכפר יטה.
בכפר יטה הוא פוגש את האנשים מחמולת 'מחבראה' והם מספרים לו את ספורם. ראש החמולה מספר הגיע מחייבר שבחצי האי ערב שבו חיו יהודים עד לפני כ 200 שנה.
יטה וחברון יושבים על הדרך המזרחית שקטעים ממנה נותרו עד היום הזה. היא מוליכה לחצי האי ערב. בדרך הזאת ברחו תושבי ארץ יהודה בדרכם לגלות. ספורים רבים סופרו על מוחמד שפגש רבים מהיהודים האלה וערך בהם טבח גדול.
בדרך הזאת ניסו היהודים לחזור ארצה. בדרכם הם אף עברו, על פי התאור, במקום הנקרא 'נבי אהרן'. אחד מהחוזרים אף הצטרף למושבה ראשון לציון והפך שם לשומר.[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shofarnews.co.il/site/images/rq_top.png]


''המקרה המפורסם ביותר שמצביע על הקשר של בני החמולה עם היהדות התרחש מיד לאחר מלחמת ששת הימים. מוכתר הכפר קרא להם והורה להם ללכת לישראלים וכבני מוצא יהודי לבקש שיחברו את כפר יטה לחשמל ולמים''
"
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shofarnews.co.il/site/images/rq_bottom.png]חמולת היהודים בראשותו של חייבר היתה חמולה חזקה ומגובשת. באותה תקופה נערכו בכפר קרבות שליטה בין כמה חמולות. אחת מהחמולות פנתה לקבוצת היהודים שהגיעה זה עתה מחייבר והציעה להם אחיזה בכפר בתמורה לעזרה שיושיטו להם במאבקים הפנימיים. על פי מה שמספרים ראשי החמולה, היהודים קבלו את ההצעה. הם מסייעים לכבוש את הכפר ובתמורה הם אכן מקבלים חלק מהכפר כדי לישבו. ''אנחנו הצאצאים שלהם'', ספרו התושבים לבן צבי.

מראה שונה

''הדבר המענין הוא המראה שלהם'', אומר קליין, ''הם שונים לגמרי מהכפריים באזור''. הם גם שונים מאד במנהגיהם. למרות שחלק מהם כאמור שומרים על מספר מנהגים, רבים מהם ניסו להסתיר את מוצאם היהודי. זקניהם, בעיקר זקנות החמולה היו מדליקות נרות במוצאי יום המנוחה המוסלמי הלוא הוא ליל שבת, הרחק מעיני השכנות המוסלמיות. ומידי שנה, כאמור, בראשית החורף נהגו להדליק שמונה נרות במשך שמונה ימים. איש מהם כבר לא ידע מדוע. זקני החמולה היו מדליקים במנורת הזהב בת שמונת הקנים, זוהי המנורה שאותה הראו, בזמנו, למושל חברון ובזכותה חוברה יטה לרשת החשמל בישראל.
למרות שהם ניסו להסתיר כל העת את מוצאם היהודי, היו גם גילויים מענינים של סולידאריות עם העם היהודי. בתש''ח, התעורר הרגש היהודי אצל שני מוכתרים שהיו בכפרים הסמוכים לקיבוץ נגבה וגם הם מאותו מוצא. הם עזרו לבני הקיבוץ במלחמת 'השחרור' בעיקר במודיעין על האויב הערבי. לאחר מכן הם חזרו לעזה, שם זיהו אותם הערבים כיהודים שהסגירו את הערבים לידי האויב הציוני. שני המוכתרים נתלו בכיכר העיר.
בסופו של דבר הם התערבו בחמולות המוסלמיות והחלו ללמוד ממעשיהם. הופעל עליהם לחץ חברתי אדיר ולאט לאט הם התאסלמו. רובם נישאו למוסלמיות והפכו למוסלמים לכל דבר.

בדרך חזרה

החוקרים לא יודעים לנקוב במספרים, בכמה מדובר. חלקם אימצו את השם חמולת 'מסלמה' דהיינו המתאסלמים. אבל אלה לא שמרו על שום מנהג יהודי ובדרך כלל הם חיים בכפר 'בית אווה' שבדרום הר חברון. רבים מהם הפכו לגרועים שבמחבלי החמאס המנסים להוכיח בכל דרך לשכניהם המוסלמים כי למרות עברם היהודי הם נלחמים בעם בישראל בכל דרך אפשרית. ''לא מן הנמנע'', אומרים חוקרי תולדות דרום הר חברון, ''שרבים מהמחבלים המתאבדים הבאים מאזור חברון, הם בכלל צאצאי יהודים שהפכו להיות שאהידים על מנת לזכות באמון שכניהם המוסלמים''.[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shofarnews.co.il/site/images/rq_top.png]


''כדי להוכיח את אמיתות טענותיו שלף ראש המשלחת לעיני מושל הר חברון חנוכיה יפיפיה ועתיקה העוברת בירושה מדורי דורות וסיפר כי בני הכפר מדליקים בה נרות מידי...חנוכה''
"
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.shofarnews.co.il/site/images/rq_bottom.png]
אבל יש גם נצני סוף טוב לכל הספור המיוחד הזה. בירושלים של חנוכה תשס''ו, הרחק מעין רואים, עושים שלשה אחים מבני החמולה ההיא את דרכם חזרה ליהדות. הם החליטו לחזור בחזרה. אחד מהם, שעבד כפועל בנין באזור ירושלים, גוייר כבר ומתגורר באחד הישובים הרחק מאד מהכפר שלו. שני אחיו הצטרפו אליו רק לאחרונה. הם מסרבים להחשף בינתים, מחשש שיבולע להם, אבל כשספורם יחשף הוא עוד יעורר התענינות רבה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:44

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2021 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר