לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-12-2004, 21:03
צלמית המשתמש של Au79
  משתמש זכר Au79 Au79 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.04
Facebook profile
תרשה לי לחלוק על מספר דברים
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי גונס שמתחילה ב "המדינות ענייות מאוד"

אפריקה הינה מהיבשות העשירות מבחינה מינרלית, (אם לא העשירה שבהן).
זהב, יהלומים ושאר ירקות מקורם בד"כ באפריקה, מכרה הזהב הפורה בעולם נמצא בדרא"פ.

עכשיו, מדוע אפריקה התפתחה לאט יותר...
אני מניח שההתפתחות לא "התעכבה" בימינו אלא הרבה לפני כן, לכן התשובה על תעשיה, מלומדים וכו', בימינו, אינה מספקת, (וסביר שאינה רלבנטית).
אם נסתכל קצת אחורה, (ונגלוש לענייניו של פורום היסטוריה), לא היו באפריקה מעצמות של ממש, פרט למצרים וקרתגו, (ייתכן ואני מפספס כמה קטנות יותר), אם נסתכל, נגלה שמעצמות רבות התפתחו בסביבת מקורות מים, ואכן, מצרים שכנה על דלתת הנילוס וקרתגו לחופי הים התיכון, בדיוק כמו מעצמות אחרות רבות.
בתוככי יבשת אפריקה לא היו ריכוזי אוכלוסיה גדולים, אלא שבטים קטנים, באוכלוסיות מצומצמות כגון השבטים באפריקה, סביר שההתפתחות החברתית והתרבותית תהיה איטית יותר, מכמה טעמים:
פחות "מוחות" שיגלו וימציאו.
פחות אנשים שיעבירו הלאה את המסר.
לשבטים קטנים בד"כ יש שפה שונה, או ניב שונה, שאינו מאפשר תקשורת עם בני שבטים אחרים, דבר המעכב את ההתפתחות.

השערה נוספת שאני יכול להעלות היא שייתכן ובאפריקה הרווחה היחסית לא סיפקה מספיק גירויים להתפתחות.
אם נבדוק, נראה שגם תרבויות דרא"מ היו מפותחות יותר מאלו האפריקאיות.

אמשיך לחפש ואראה אם אמצא גורמים נוספים.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-12-2004, 21:04
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.01
Follow me...
לי יש תאוריה, לא מבוססת אמנם... אבל...
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי I am me שמתחילה ב "אממם לא הסברתי כנראה את עצמי טוב."

לעניות דעתי, תנאי החיים "הפרימיטיביים" באפריקה נוחים יותר מהתנאים המקבילים בשאר העולם.

זאת אומרת שללא טכנולוגיה ניתן להסדתר להסתדר באפריקה לא רע:
מזג האויר לא דורש בגדים מחממים במיוחד (לא צריך לעבד עורות או ללמוד לייצר בדים מצמר וכותנה)
האוכל בשפע (לא צריך ללמוד לגדל פירות וירקות, אפשר לקטוף ישר מהעץ)
יש המון חיות לציד (לא צריך לפתח כלי ציד מתקדמים)
ויש הרבה מאוד שטח (שבטים של בני אדם לא מגיעים לחיכוך ולמלחמות)

לכן, לבני האדם שחיו האפריקה לא היה צורך להתפתח ולפתח טכנולוגיה.

מצד שני, מרוב שטחה של אפריקה אין גישה נוחה לים והדרכים היבשתיות המקשרות בין היבשת השחורה לשאר העולם קשות למעבר ולכן אפריקה נשארה מבודדת מטכנולוגיה במשך השנים.

זו דעתי הצנועה, אשמח לקבל ביקורת.
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

ישן 25-12-2004, 22:24
  I am me I am me אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.04
.
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב ":)"

אני קצת לא מסכים איתכם פה בעניין שהסביבה להתפתחות איטית ביותר של אפריקה היא הסיבה שאין צורך להתפתח, באפריקה היו מאז ומעולם מלחמות בין שבטים, באפריקה היו אין ספור שנות בצורת שבגללן מתו המוני אנשים, באפריקה היו מאז ומעולם מחלות למיניהן, בפאריקה מאז ומעולם היו סכנות רבות מצד בעלי החיים וכו..וכו... לפי דעתי אופי האדם הוא אופי שתמיד יחפש פתרון לבעיות שפוגעות בנוחיותו ויחפש המצאות שיספקו לו מקסימום נוחיות ולמרות כל הבעיות שציינתי שיש והיו באפריקה ולמרות כל הבעיות שיש ולא ציינתי אפריקה התפתחה טכנולוגית בצורה הרבה הרבה הרבה יותר איטית מאירופה ואסיה...
ואולי אפריקה לא התפתחה בכלל?? שהריי ניתן למצוא עדויות שכמו שהאנשים שם חיים עכשיו או חיו לפני בוא האדם הלבן גם חיו לפני אלפי שנים ושום דבר לא השתנה אז אני גם בספק אם אפריקה התפתחה בכלל...
ישן 25-12-2004, 23:28
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

Follow me...
כנראה שיצר לב האדם עצלן מנעוריו
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי I am me שמתחילה ב "."

(אם תסלחו לי על עיוות הפתגם)

כנראה שבמקומות אחרים בעולם קשיי החיים ותנאי הסביבה חייבו התפתחות מהירה יותר:

באירופה (או במקומות גבוהים כמו באמריקה המרכזית) קר מאוד ויש צורך בתנורי חימום, חומרי דלק שונים ובגדים חמים ותפורים היטב.

במזרח התיכון יבש ויש צורך לפתח מערכות השקיה שיביאו את מעט המים לשדות.

גישה לים (ובמיוחד ים קטן כמו הים התיכון) וקרבה לתרבויות אחרות מעודדת מסחר והפריה הדדית.

אזורים פתוחים (ונטולי ג'ונגלים) מסייעים לשיירות סוחרים ותנועת צבאות וייתכן שעודדו את הצורך בהמצאת מתקן מעגלי לסיוע לתחבורה (או ה"גלגל" כמו שקרא לו האוסטרלי שרשם עליו פטנט ב2001).

אבל אם אתה יכול לשכב מתחת לעץ בננות ולנוח כל היום, לא תעדיף לשכוח מכל הפטנטים האלה ?!

ישן 25-12-2004, 23:17
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  

Follow me...
לצערי יש לי בעיה טכנית להתחבר לצ'אט
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "[right][conio] הרעיון של המממ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Alexkarpman
[conio] הרעיון של המממ נשמע לי מוזר
[conio] איידס ואבולה אלה סיבות טובות כדי להתפתח...
[conio] מוות בגיל 40
[conio] מוות מפציעות קלות / זיהומים

לכן אגיב כאן,
איידס התפתח לכדי מגיפה רק בעידן המודרני שבו תנועה של בני אדם נגועים הפכה למהירה וקלה והנשאים הגיעו למקום שבו ניתן להדביק בני אדם אחרים לפני שמתו בעצמם (זה כמובן בלי להתייחס לתאוריות הקונספירציה למיניהן)

אבולה היא מחלה כל כך קשה עד כדי כך שכפר שלם יכול להעלם מעל פני האדמה ועד שיגיע מישהו לבדוק כבר לא ישאר נשא חי. (אפריקה מספקת הסגר מצויין לכפרים נידחים)

מוות בגיל 40 או מזיהום היה הנורמה ברוב העולם עד התקופה המודרנית שבה פותחו החיסונים והאנטיביוטיקה. השאלה המקורית היתה על ההתפתחות בעת העתיקה ואפילו הפרה-היסטורית.

ישן 25-12-2004, 22:36
  cold_lazarus cold_lazarus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.10.04
רעיונות יפים
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "לי יש תאוריה, לא מבוססת אמנם... אבל..."

אני הייתי מוסיף אולי את הדומיננטיות של הדת הנוצרית כמעין זהות "פאן-ארופית" (בסייגים הנדרשים). מעבר לעובדה שאיפשרה יצירת זהות קולקטיבית מסוימת (ומכאן, גיוס קל יותר למען מטרות משותפות ואחידות) - הרי שנדרש קיומו של מפעל ענק לשימור ולתחזוק האמונה בקרב המונים: החל ביצירות אומנות מונומנטליות שכוחן היה בפאר חוצה-גבולות ותרבויות, דרך הקולוניאליזם (בכסות מסיונרית) וכלה בהמצאת הדפוס.
לכינונה של מערכת תקשורת המונים מעין זו משמעויות מרחיקות-לכת על עיצובה של החברה האנושית בעת הנוכחית (גם אם נמנע מן "הסגידה" לדטרמיניזם הטכנולוגי).

ישן 26-12-2004, 10:36
  cold_lazarus cold_lazarus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.10.04
איבדת אותי...
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "לא."

גם אם אמשיך בקו שלך (אם הבנתי אותו נכון), אז מדוע לא להשוותן לאפריקה ?

מה היה בכלל באירופה טרם הופעת הנצרות? האם הודו התברכה בדרגת פיתוח כזו או אחרת בעידן הטרום-קולוניאליסטי?

שים-לב מתי התפתחו במזרח ובדרום-אמריקה תרבויות מפותחות:
רק כאשר הוצבה "מסגרת-על" אידיאולוגית אשר גייסה המונים למען מטרות משותפות וקיימה מערך חברתי סדור.
ראה מה קרה (או לא קרה) באותם איזורים אשר נותקו במשך השנים מאותו משטר ריכוזי:
האם המרחק בין אפריקה הנחשלת לבין מושבות האינדיאנים בפרו/בוליביה, הכפריים בצפון-מערב סין ושבטי הבושמנים באוסטרליה של המאה ה-19 - כל-כך גדול ?

ישן 26-12-2004, 21:43
  AlexKarpman AlexKarpman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.12.01
בורות אינה תחליף לידע; היא ההפך ממנו.
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי cold_lazarus שמתחילה ב "איבדת אותי..."

• למה לא להשוות? מי אמר לא להשוות? -אמרתי כן להשוות!
    אמרתי שהטענה שלך לגבי כך שהנצרות סיפקה מסגרת-על לתושבי אירופה ובגלל זה הם התפתחו לא מי יודע מה טובה, בין השאר כי אין לך דרך לאמת אותה.
  • מה היה באירופה טרם הופעת הנצרות?
    ובכן, כמה דברים פעוטים כמו יוון הקדומה, רומא ונכלול גם את מצריים פה(בין השאר כי הם הזמן היא הפכה לחלק מיוון הגדולה של מוקדון, ונשלטה ע"י רומא; כל חופי הים התיכון יכולים להספר עם אירופה מהבחינה הזו).
    על אריסטו שמעת? על אפלטון? על אוקלידס?
    והנה שלוש הבעיות הגיאומטריות של ימי קדם
  • אין מקום להשוואה בין אפריקה לדרא"מ. בדרא"מ התפתחו תרבויות ענק(נציין את המאיה והאינקה), שבנו מקדים ענקיים על ראשי הרי גיגנטיים ובנו ערים עצומות(במונחים של אז, באופן יחסי)
    שום דבר דומה לא היה באפריקה. עד שהגיע לשם האדם הלבן הם בקושי ידעו לכתוב...
  • היציאה שלך לגבי הודו היא זו שמראה על הבורות הגדולה מכל. לא בושה לא לדעת. בושה לא לדעת ולא לשאול...
    הדוגמה הטובה ביותר תהיה התפתחות שיטת הספירה של "ערך לפי מיקום"(=הערך של ספרה נקבע לפי המיקום שלה במספר). ההתפתחות הזו היא שאיפשרה את קיום המתמטיקה, שבה תלויה כל ההתפתחות המדעית והטכנולוגית שלנו, בעצם.
    הראשונים שהמציאו את השיטה היו הבבלים בשנת אלף לפנה"ס(כל התאריכים הם כמובן ברמה של "מאוד בערך"). אחריהם המציאו את השיטה, לפי הסדר הבא, העמים הבאים, באופן עצמאי: הסינים, בני המאיה וההודים.
    בכתבים עתיקים של דת ההינדו, שהועלו על הכתב בסביבות המאה החמישית לפני הספירה מצויינים שמות המספרים(כתבים שמהווים חלק ממערכת ה"ודה" ההינדוסית)
    הסינים הלא מפותחים גילו את אבק השריפה ואת הנשק החם הרבה לפני שהאירופים שלך עשו זאת.
אפשר להמשיך כך עוד ועוד, אבל אין בזה צורך, ואני לא הולך לחפש עוד מידע, כשהעניין כבר ברור כשמש.
ישן 26-12-2004, 15:37
  לורנס סרנדיפיטי לורנס סרנדיפיטי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
לסיכום
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי I am me שמתחילה ב "למה בעצם אפריקה התפתחה הרבה יותר לאט מאירופה ואסיה??"

אציע לקרוא בספרו המבריק של ג'ארד דיימונד: רובים חיידקים ופלדה.
שדן בדיוק בשאלה זו, תוך שימוש בשפה קולחת ובהירה, מבלי לאבד את ההסבר המדעי המרשים.

דיימונד הוא אבולוציוניסט וזוהי נקודת מבטו על החברה. הוא שואל מהם הגורמים שהביאו חברות להתפתח יותר מאחרות ומדוע החברות ה"פרימיטיביות" (ככה קראו להן האירופאים לפני עידן הפוליטיקלי-קורקט), שהן סך הכל בעלות אותן יכולות קוגנטיביות של בני-חברות מערביות (וזה מוכח מדעית) לא השכילו להתפתח באותה צורה.

ספר מרתק ומומלץ לכולם.

ישן 26-12-2004, 22:36
  לורנס סרנדיפיטי לורנס סרנדיפיטי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
פיגוע אענה לך תשובה שהיא ציטוט.
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי I am me שמתחילה ב "תודה ."

אני מצטט כאן מהספר, שאני מרגיש שוב חובה להמליץ עליו בחום רב. עלי להזהיר מראש שאני לא נותן כאן תשובה של ממש, מכיוון שיהא עליך לקרוא את הספר.

"האם באמת צריך עוד ספר כדי להשיב על שאלתו של יאלי? (שאלה שמופיעה מוקדם יותר ומתיחסת להבדלי ההישגים של הלבנים מול הניו-גינאים - ל.ס) כלום איננו יודעים את התשובה? ואם כן, מה היא?
ההסבר המקובל ביותר, מן הסתם, קשור להנחה המובלעת או המפורשת בדבר הבדלים ביולוגיים בין העמים. במאות שאחרי 1,500 לסה"נ, כשהחלו חוקרי ארצות אירופים לעמוד על ההבדלים הגדולים בין עמי העולם בטכנולוגיה ובארגון פוליטי, שיערו שההבדלים האלה צמחו מהבדלים ביכולת המוּלדת. עם הופעת תורת דארווין (דארווין מפרסם את The Origin of Species ב24 לנובמבר 1859 ומשנה לחלוטין את צורת החשיבה הסוציו-מדעית, בין הרבה תחומים אחרים -ל.ס) נוסחו ההסברם האלה מחדש במונחי הברירה הטבעית והמוצא האבלוציוני. העמים הפרימיטיביים מבחינה טכנולוגית נחשבו שרידים אבולוציוניים מאבותיו דמויי הקופיים של האדם. (ויותר מכך... -ל.ס) עקירתם של העמים האלה בידי מתיישבים הדגימה את שרידת הכשירים...
...ההתנגדות להסברים גזעניים כאלה אינה רק שהם נתעבים, אלא גם שהם שגויים. אין ראיות משכנעות לקיומם של הבדלים בתבונה המקבילים להבדלים בטכנולוגיה...
... הפסיכולוגים הקוגנטיביים השקיעו מאמץ עצום בחיפוש אחר הבדלים במנת המשכל בין עמים ממוצא גיאוגרפי שונה החיים היום בארץ אחת...
...ככל שהדברים אמורים ביכולת השכלית, הניו גיניאים מן הסתם עולים
(! -ל.ס) מבחינה גנטית על בני המערב...
(ואולי -ל.ס) האקלים הקר דורש מהאדם להיות בעל כושר המצאה טכנולוגי כדי להתקיים, שהרי עליו לבנות בית חם ולתפור בגד חם, ואילו באקלים הטרופי יכול אדם להתקיים במעון פשוט ובלי בגדים. ואפשר להפוך את הטיעון ולהגיע לאותה מסקנה: בחורפים הארוכים בארצות הצפון יש לבני אדם זמן רב לשבת בבית ולהמציא המצאות.
(מכאן, שימו לב, במיוחד אלו שהעלו את השערות האקלים -ל.ס) אף שסוג ההסבר הזה היה פופולארי לפנים, גם הוא אינו מצליח לעמוד בביקורת. כפי שנראה להלן, עמי צפון אירופה לא תרמו שום דבר בעל חשיבות יסודית לתרבות האיריסיאתית עד אלף השנים האחרונות; פשוט התמזל מזלם והם חיו במקום גיאוגרפי שהתאים לקבלת ההתפתחויות שהתפתחו באיזורים החמים של איראסיה (כגון החקלאות, הגלגל, הכתב והמטלורגיה(תורת המתכות -ל.ס))...
תשובה מסוג שלישי על שאלתו של יאלי עומדת על החשיבות המשוערת של עמקי נהרות באקלימים יבשים, שבהם חקלאות יצרנית מאוד היתה תלויה במערכות השקיה גדולות, מה שהצריך ביורוקרטיות ריכוזיות. הסבר זה הוצע בגלל העובדה הבלתי מעורערת שהאימפריות ומערכות הכתב הקדומות ביותר קמו בעמקי הפרת והחידקל בסהר הפורה
(אכדים, אשורים, בבלים ויש המכלילים גאת את השוּמרים שהיו למעשה האימפריה הראשנה במסופוטמיה אך לעניות דעתי הם לא תרמו להתפתחות הציבלציונית-אבולוציונית -ל.ס) ובעמק הנילוס במצרים...
ואולם, מחקרים ארכיאולוגיים מפורטים מראים שמערכות ההשקיה המורכבות לא ליוו את עליית הבירוקרטיות המרוכזות אלא באו בפיגור ניכר אחריהן...

...עוד סוג של הסבר מונה את הגורמים המידיים שאפשרו לאירופים להרוג או לכבוש עמים אחרים - ובייחוד רובים, מחלות מידבקות, כלי פלדה ומוצרי חרושת אירופיים. ההסבר הזה הוא במסלול הנכון, שכן ברור שאותם גורמים היו אחראים ישירות לגיבושי האירופים. ואולם, ההיפותזה הזאת אינה שלמה משום שהיא בכל זאת מציעה רק הסבר קרוב (שלב ראשון), המצביע על הסיבות המיידיות. מתבקש ממנה חיפוש אחר הגורמים היסודיים: למה האירופים, ולא האפריקאים או הילידים האמריקאים, סופם שהיו בעלי הרובים, החיידקים הקטלניים והפלדה?...
...אך אפריקה היא עדיין חידה גדולה. אפריקה היא היבשת שבה התפתחו פרוטו-בני-אדם בפרק זמן הארוך ביותר, שבה ייתכן שגם הופיעו לראשונה בני האדם המודרנים מבחינה אנטומית, ושבה קטלו מחלות מקומיות, כגון המלריה והקדחת הצהובה, חוקרי ארצות אירופים... למה לא התפתחו הרובים והפלדה תחילה באפריקה, ולא איפשו לאפריקאים ולחיידקיהם לכבוש את אירופה? ומדוע לא עברו האבוריג'נים האוסטרלים את שלב הציידים-לקטים בעלי כלי אבן?..."
(מתוך "רובים חיידיקם ופלדה" של ג'ראד דיימונד, בהוצאת עם-עובד/ ספריית אופקים, עמ' 17-21)
כאן לא עונה דיימונד על השאלה. למעשה הוא לא עונה עליה בצורה שלמה גם בסוף הספר. תוכל אם כן לשאול - 'אך מה הטעם בקריאה של ספר שכזה?' ואומר לך שדווקא בחוסר התשובה הוודאית טמונה התשובה הגדולה וכוחה הגדול של מה שאנו מכנים "תורת האבולוציה". מכיוון שזהו חלק מהשם בו אני משתמש, יהיה משונה אם אציין ש"סרנדיפיטי" הוא אחד הגורמים היסודיים המתבטאים בפרקים הבאים? אך אכן כך הדבר. דיימונד מתאר את ההתפתחות באמצעות מקרי מבחן של encounters בין ציווילציות שונות. הדפוס שנראה לעינו של הקורא הוא תוצאותיו המפתיעות של חוסר הכוונה, שזהו ניסוח מסויים למונח Serendipity (ראה כאן). מה שיותר מעניין היא העוצמה האדירה של תגליות מקריות, שעלולות היו במקרים מסוימים להיהפך לחיסרון, אך תחת זו היוו יתרון בלתי-ישוער בשדה הקרב של ההיסטוריה.
חשוב לציין שהתובנות כאן אינם של דיימונד אלא רק דרכי שלי להסתכל על מסקנותיו (- שאם תרצה, תוכל לקרוא בספרו.. )

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 13:31

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר