לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-02-2006, 15:39
  Spinoza Spinoza אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.02
האם אלו אכן חדשות טובות?
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "חדשות טובות: דיויד אירוינג נידון לשלוש שנות מאסר"

לא שאני חלילה מאוכזב שהמנוול הזה הולך לכלא, אבל אני תוהה עד כמה ניתן להעמיד את ההיסטוריה על דוכן העדים. בהנחה שאפשר וצריך לעשות זאת במקרה של השואה, נשאלת השאלה האם היא ראויה לבלעדיות? מה עם מכחישי טבח הארמנים? מה עם מכחישי הזוועות שבוצעו באינדיאנים? מה עם כל מני מחלוקות היסטוריוגרפיות אחרות? האם, למשל, נוכל להעמיד לדין את אבי שלאים על סילוף ההיסטוריה והצגת ישראל כמדינה שנולדה בחטא וגזלה לעם אחר את אדמתו? הרי גם שלאים מתבסס על עובדות, אך לא עומד בקריטריונים בסיסיים (וכמוהו אילן פפה, אך גם היסטוריונים/תועמלנים ציוניים).
היסטוריונים רבים לא מדייקים, מעלימים או מתעלמים מהקונטקסט, לא תמיד מתחשבים במה שלא נוח להם, ועוד ועוד. וזו הבעיה בהיסטוריה. אף שיש מתודיקות מקובלות, אף שיש ציפיה להוגנות ולהסתמכות על עובדות, המקצוע הזה אינו מדעי.
אני כלל לא דן בתוצאה של מדיניות הענישה הזו: יהפוך אותו למרטיר - כן/לא, יכול לצמצם את הנגע המסוכן הזה - כן/לא. זה לא רלוונטי. אני מתמקד בשאלה הגדולה, העקרונית, והיא, באיזה שלב יכול או ציך בית המשפט להתערב. מה הם הקווים האדומים?

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-02-2006, 20:19
  Spinoza Spinoza אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.02
אז רגע,
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי Big Joe שמתחילה ב "אני לא מבין מה אתה רוצה"

להגיד שלא היו תאי גזים אסור, אבל מה בדבר פרטים אחרים? מתי משהו הופך להכחשת שואה ומתי הוא סתם עיוות? על אילו פרטים נכנסים לכלא ועל מה סתם סופגים זלזול בקהילה האקדמית? איפה חופש הביטוי? מה הם הקווים האדומים?
העלית כאן כמה משפטים שנראים לך אקסיומטיים. לי ולך זה ברור. אבל מה בעוד 50 שנה? אני תוהה למה אתה חושב שגם פריץ משוויץ ואדגר מקנדה אמורים לקבל בעוד 50 שנה את האמרות האלה כאקסיומות. אירועים היסטוריים אחרים ועוד איך קשורים. העיר ציבי ש"מכחישי השואה טוענים כי היהודים משקרים וכי השיגו 'טובות הנאה' בתואנות שוא. זוהי הוצאת דיבה וגם על זה אפשר לתת את הדין". ומה עם טענות כאילו קוסובו מעולם לא היתה סרבית? הרי האלבנים מרוויחים מכך, ואילו זכותם של הסרבים נפגעת. במה השואה שונה מרצח העם ברואנדה או מרצח העם בדרפור? כן, ברור, היא היתה מלווה בתורה שלמה, היתה מודרנית וכו'. אבל האם התוצאה כל כך שונה? האם, ברמה המקומית ברואנדה, לא תיתכן הקבלה להכחשת השואה שלנו? ודאי שמדובר במימדים קטנים בהרבה, ודאי שאין כאן העוצמה והטוטאליות הנאצית. אבל אם לנו מותר לסתום למכחישי השואה את הפה, מדוע שאחרים לא יתעקשו לעשות זאת?

אולי יש מקום לעצור את מכחישי השואה. אני לא פוסל זאת. אני גם לא פוסל את האפשרות שהדרך הטובה ביותר להתגבר עליהם היא באמצעות עבודה מואמצת להפרכת מחקריהם, שחלקם נראים רציניים למראית עין לא מיומנת. ודאי שזו מלאכה קשה, בייחוד בעידן הפוטושופ והאינטרנט. אבל צריך לחשוב האם סתימת הפיות לא עלולה לבוא אלינו כבומרנג. בינתיים, חרף הברברת שלי כאן, אני בהחלט נוטה לתמוך בגישה שתומכת בהגבלת חופש הביטוי. אני בסך הכל מציע לחשוב פעם נוספת אם הדבר אכן יעיל ונכון.

ואפרופו, מי שרוצה, יכול להוריד את ספריו של אירווינג באתר האינטרנט הבא. מכיוון שאני לא חושש שמישהו פה ישתכנע בעיוותים המגמתיים שלו, אני לא מוצא סיבה מדוע לא לפרסם זאת. אם מנהל הפורום מוצא בכך טעם לפגם, הוא מוזמן להוריד את הלינק.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:33

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר