לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-03-2009, 15:19
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
צבא "חצי מקצועי" - מחשבות לעתיד ומקומו של חיל הים

מחזורי הגיוס לא גדלים משנה לשנה, ואחוז מקבלי הפטור מגיוס גדל בצורה משמעותית.
בהנתן המגמה הזו, סביר להניח שבעוד שנתיים-חמש-עשר צה"ל ימצא בבעיית סד"כ.

בעיית סד"כ, זאת נציין, היא בעיית סד"כ במערך הלוחם קודם כל ובמידה דומה במערך המקצועי. את בעיית הסד"כ במערך המקצועי החלו כבר לפתור באמצעות מעבר למודל "צבא חצי-מקצועי" - צה"ל עדיין נשאר צבא העם ובגיוס חובה, אבל בשקט-בשקט כבר כמה שנים מגייסים אנשי מקצוע מהאזרחות לשירות קבע.

בעיית המערך הלוחם היא אחרת. הכשירות הפיזית הנדרשת מלוחמים מאפשרת לגייס לקרבי רק חלק משנתון הגיוס, ככה שאי אפשר, כפי שדורשים לעיתים הפופוליסטים, לסגור יחידה כזו או אחרת במשולש הברזל קריה-צריפין-תל הנוחר ו"לזרוק" את אנשיה לגולני. מה שאפשר זה לעבוד בשיטת הדומינו - אם מגייסים למשל בנות לתותחנים "מפנים" בנים עם פרופיל מתאים שאפשר לגייס לשריון ולחי"ר, או אם מביאים מהאזרחות קצינים שישרתו בתור קמב"צים בקבע (יש מודעת דרושים כזו!) מפנים סרן בקבע שיכול לשרת בתור מ"פ שמפנה סגן בסדיר שיכול להיות סמ"פ שמפנה סג"מ - הבנתם את הפואנטה אני מניח...

אבל מה לעשות אם הידלדלות השורות בפלוגות הלוחמות תימשך?

אפשרות אחת התקיימה בזמנו בגדוד "חרב" (לא יודע לגבי קיומה כיום). הפלוגה המסייעת של הגדוד התבססה על טהרת אנשי הקבע (ולאו דווקא כאלה שהעבירו את שירותם הסדיר בגדוד). מהלך זה נועד לפתור אמנם את בעיות התעסוקה במגזר הדרוזי, אבל הוא מאפשר להחזיק סד"כ של פלוגה שלמה בתלות מופחתת בפוטנציאל הגיוס של שנתוני הסדירים.

יתכן שבעתיד נידרש למודל דומה ביחידות נוספות. זה עולה אמנם כסף, אבל כסף יותר קל להשיג מאשר אנשים כאשר אין גלי עליה גדולים.

וכאן אנחנו מגיעים לחיל הים ומקומו במודל עתידי כזה. ההצעה/מחשבה שלי לעתיד בו נזדקק ל"צבא חצי מקצועי" היא לא לבצע את המיקצוע-החלקי בתוך מסגרות סדירות (למשל ובהגזמה - חטיבת הצנחנים תהפוך לחטיבה התנדבותית של אנשי קבע במסגרת מערך החי"ר הסדיר) אלא "למקצע" במלואו חיל שלם (לפחות את המערך הלוחם המרכזי שלו).

חיל הים הוא חיל קטן יחסית, דרישות הפרופיל של לוחמיו גמישות יותר מבמערך החי"ר, והמימד הטכנולוגי של ספינות הטילים יכול להתאים מאוד למתווה שירות הדורש זמן למידה ממושך, וממילא בחלק מהתפקידים קיימת האפשרות לשירות קבע (צוללות למשל).

במודל עתידי-אפשרי זה, עדיין ישארו חיילים סדירים בחיל הים כמובן. בדרגי העורף (חוף) בעיקר וכן בקומנדו הימי (אמנם חותמים שם קבע, אך המסלול הינו ארוך מאוד ופיזי). הספינות, לעומת זאת, יאויישו במלחי-קבע מקצועיים שיגיעו או ישר (לאחר גיבוש ובדיקת התאמה לחיי ים כמובן כמו שנעשית כיום למלש"בים!) בתום שירותם הסדיר (דוכן גיוס יוכל לעמוד בבקו"ם וקציני גיוס יוכלו לערוך סבבים ביחידות צה"ל השונות בסופי מחזורים) או שיענו למודעות דרושים בעיתונות כמו לכל עבודה אחרת.

למה דווקא מערך ספינות הטילים והצוללות של חיל הים?

א) חיל הים בכללותו הוא זרוע נפרדת (יחסית) מה שמאפשר שינויים ארגוניים בצורה קלה יותר מאשר בזרוע היבשה.
ב) בניגוד לחיל האוויר (שגם הוא זרוע נפרדת), הדרישות מבחינת פרופיל עבור לוחמי חיל הים מתונות יותר.
ג) לוחמי ספינות הטילים לא נדרשים להכשרה רובאית ממושכת (טירונות בסמכות 02) מה שמאפשר לגייס מלחי-קבע שבשירותם הסדיר עברו כל טירונות שהיא (להבדיל מגיוס קבע לחי"ר/חש"ן שידרוש ביזבוז זמן וכסף על הכשרת 07/03 או סתם יצמצם את מאגר המועמדים לבוגרי טירונות חי"ר בלבד).
ד) חיל הים הוא חיל טכנולוגי, בו מערכת הנשק יקרה יותר מעלות השכר של מפעיליה, להבדיל מחי"ר, כך שהזינוק התקציבי יהיה מתון יותר מבחינה יחסית.
ה) מערך ספינות הטילים והצוללות קטן יחסית, ככה שלא מדובר בעומסים גדולים מידי של עלויות שכר כוללות.

וגם כאן, תעבוד שיטת הדומינו - מלח-בקבע מאפשר לא לגייס מלש"ב לאותו התפקיד, אלא להפנות אותו לחי"ר/חש"ן/חת"ם.

כמובן שיש סיכוי טוב שכל מה שכתבתי כאן הוא אוסף של שטויות והנחות לא מבוססות, ולכן אשמח לשמוע ביקורות ותגובות.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 24-03-2009, 17:59
צלמית המשתמש של avishon
  avishon avishon אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.08.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "צבא "חצי מקצועי" - מחשבות לעתיד ומקומו של חיל הים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
...הזינוק התקציבי יהיה מתון יותר מבחינה יחסית...
......לא מדובר בעומסים גדולים מידי של עלויות שכר כוללות...

בראייתי , הבעייה הבסיסית ברעיון היא פער של מאות אחוזים
בעלויות שבין "אחזקת" חייל חובה לבין "אחזקת" איש קבע ,
והיבט זה סותר את שתי הנחות-היסוד שלך המצוטטות למעלה .

אמנם מערך הסטי"לים והצוללות קטן יחסית - אבל כך גם תקציב חה"י
(שכמוהו כשמיכה קצרה מדי שאינה מאפשרת לכסות את כל הגוף...)

יתר על כן :
לדעתי צריך להכניס למשוואה גם את היבט הצורך ו/או הכדאיות
באיוש ע"י אנשי קבע במקום חיילי חובה מבחינת ההתמקצעות ,
ולטעמי , לגבי מגוון רחב של מקצועות-הפעלה (בסטי"לים לפחות)
התשובה די ברורה : אין צורך וזה לא כדאי...

אנקדוטה (או "גלגל חוזר") לסיום :
בחצי השנה (או קצת יותר מכך) שלאחר מלחמת יוה"כ , נוצר מצב
שבחלק מן הסטי"לים היו ה מ ו ן אנשי קבע : חבר'ה שהשתחררו
ממש לפני המלחמה וגוייסו לקבע בחרום עם פריצתה וחבר'ה שהיו
אמורים להשתחרר מיד אחרי המלחמה אך לא ניתן לשחררם מכיוון
שמשך כחצי שנה רק הפלגנו ועסקנו בליווי אניות-רכש .
בחלק מהספינות נוצר מצב שלמעלה ממחצית הצוות היה אנשי קבע ,
וכשהעומס המבצעי שכך , החלו ממש לפרק צוותים ולשחרר אנשים -
מכיוון שעלות אחזקת כל כך הרבה אנשי קבע היתה כבדה מנשוא...
(שלא לדבר על כך ש ב א מ ת כבר לא היה צורך בהם...) .

ישן 24-03-2009, 22:15
  משתמש זכר kufxh kufxh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.05
דוגמה מחיל הים של צ'ילה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "כמובן שאתה צודק, וכסף לא גדל..."

חיל הים של צ'ילה מפעיל שתי יחידות סטי"לים. אחת מהן כוללת שלוש ספינות סער 4 שנרכשו מישראל.

בסטילי"ם אלה של צ'ילה משרתים חיילים החותמים לשרות ארוך ומשרתים 6 שנים, משרתים בספינה, בצוות ים, ומסיימים כנגדים. בכך משיגים ניצול ארוך יותר של שנות נסיון מקצועי ונסיון שרות (לוקח זמן להסתגל לשרות בסטי"ל). בשרות ארוך יש הזדהות רבה יותר עם היחידה (הספינה והצוות) ובזה יש עוד יתרון.
שרות ארוך מאפשר היבנות צוות ויככולות עבודה משותפת במיומנות גבוהה.
אני מניח שגם קציני הים, החובלים בצ'ילה משרתים בספינות זמן ארוך. בכך מתאפשרת יצירת צוות מיומן, מגובש ומלוכד של חיילים וחובלים.
ישן 24-03-2009, 21:52
  Shpringa Shpringa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.08
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "צבא "חצי מקצועי" - מחשבות לעתיד ומקומו של חיל הים"

אני מקווה שלא תעלב אבל דרך החשיבה שלך היא מאד צה"לית, אם יש בעיה עם מחזורי הגיוס אז צריך לברר ממה היא נובעת ולא לנסות "להכיל" אותה עד לפתרון פלא. הסיבה שאמרתי שדרך החשיבה שלך היא צה"לית כי גם אתה כך נדמה לי מעדיף לטפל בבעיות בצורה נקודתית ע"י תקנים למינהם (בסופו של דבר המשיח מתעקב בינתיים וצה"ל יצטרך להיסתמך על אנשי מילואים במלחמה).
אם צה"ל לא מגדיל בצורה משמעותית את הדס"כ אין סיבה שלא יהיו לו מספיק לוחמים ותומכי לחימה (השאר תסלח לי על הביטוי יהיה לו תמיד כמו זבל), יש לא מעט סיבות לכך שנתוני הגיוס קטנים רובם נובעים מכשלים חינוכיים ותרבותיים (כשלים בעיני תופעה רצויה בעיני אחר), המעורבות הגדלה של צה"ל בפוליטיקה ולכלוכו כתוצאה מכך, ובעיקר חוסר הנכונות של המערכת להשאיר אצלה אנשים "בעייתים".
לדעתי טיפול בסעיף האחרון יכול לפטור את הבעיה לשנים הקרובות, כתבתי את דעתי כבר בעבר אבל אני אחזור על מה שאני חושב : בשלב מסויים צה"ל הכניס לעצמו לראש שהוא חייב שיהיו לו הרבה אנשים "איכותיים" בכל מקום מקום אפשרי כאשר מקדם האיכות של המלש"ב נקבע בצורה של פילוח סטטיסטי של הרקע שלו, מבחנים רדודים לרמת משכל בנוסף (בד"כ) למבחני אישיות הזויים שכל מי שהיה יותר מפעמים ברעיון עבודה/מיון ליחידה בחיל המודיעין מכיר אותם בעל פה. כמובן שמוותרים מראש על כל מי ששבר זכוכית של תחנת אוטובוס בגיל 13 כי הוא קרימינל. הגיע הזמן שהמערכת הצה"לית תפנים שחייל טוב לא חייב שיהיה דפ"ר+קב"ה 145+ ול99% מהתפקידים מספיק אדם ממוצע- בתנאי שהותמאה בו משמעת חיילית בסיסית בטירונות - כמובן שאת זה לא ניתן להשיג עם מדריכות טירונים בנות 18.5 בגובה ממוצע 158, כי קודם כל הן לא דמויות סמכותיות ומעבר לזה אין להן ניסיון בהדרכה/איך שלא תקרא ללמד אנשים למלא פקודות , על אחת כמה וכמה לא תוכל להפוך לחיילים את אותם קרימינלים בעיני עצמם והם יפלטו מהמערכת יחד עם אחוז לא מבוטל אחר שיראו ששד ה 21 לא נורא כל כך.
לכן לדעתי צריך קודם לשדרג את מערך ההדרכה הצה"לי (זה גם עשוי לתרום להעלאת רמת הרובאות שנדמה כי לאחרונה ירדה מתחת לכל ביקורת ולניצול יעיל יותר של חודשי ההדרכה הראשונים) בפרט בעזרת מדריכים בקבע.

לגבי חיל הים לא יודע אבל המערכ הטכני בחיל האויר בהחלט הולך בכיוון של % אנשי קבע גדול יותר (לדעתי זה יכול להתאים לגפי מנועים צ"ק או הדרכה אבל לא לחימוש או בקרת ירי, כאשר ה"מבחן" בו אני שם את המודל הוא מחלמה כוללת ולא בט"ש).
ישן 24-03-2009, 23:25
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Shpringa שמתחילה ב "אני מקווה שלא תעלב אבל דרך..."

יש בעיה עם מחזורי הגיוס הצה"ליים מסיבה מאוד פשוטה - בשנות ה-90 היה שיא של גיוס שנבע בגלל העליה הרוסית. הפיק הזה ירד ויורד - בעוד שצה"ל פתח המון יחידות לוחמות חדשות מאז שהתגייסתי (באמצע שנות ה-90).
הבעיה היא שצה"ל גדול על אוכלוסיית המדינה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 25-03-2009, 00:02
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Shpringa שמתחילה ב "לא, צה"ל גדול על החלק..."

גם אם תגייס את החלק היחסי של החרדים לשירות קרבי, עדיין מצב הסד"כ לא יהיה מזהיר.

מעבר לזה - ההחלטה לגיוס של החרדים הינה החלטה של הדרג המדיני, לא הצבאי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 25-03-2009 בשעה 00:07.
ישן 28-03-2009, 20:04
  Shpringa Shpringa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.08
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "גם אם תגייס את החלק היחסי של..."

באחרו של כמה ימים אני אגיב
קודם כל דיברתי לא על החרדים שלכאורה יש חוק המקנה להם פטור גורף (נגיע גם לזה) אלה על אנשים שנפלטים מהמערכת או אפילו לא טורחים להתגייס וישר מוציאים פטור, בזמן שבצבא גם לא יותר מידי מתאמצים להשאיר אותם. אני טוען שגם אנשים עם תיק פלילי אפשר להפוך לחיילים (ואם הם יגמבו מאגים אז ישבו בכלא כמו כל אחד אחר) שמבעים את העבודה שלהם, ורוב האנשים שנפלטים הם לא איזה גנגסטרים הארד קור אלה סתם פוזאיסטים שבכל צבא אחר בעולם נחשבים קצת מתחת לממוצע מבחינת האיכות. גם כתבתי שבשביל לעשות זאת צריך לשנות מן המסד ועד הטפחות את שיטת ההכשרה בצה"ל (פרטתי איך אז אני לא אחזור), אבל משום מה בצה"ל החליטו שהם יכולים לטפל רק באנשים "נורמטיבים" ומשחררים כל מי שעושה קצת כאב ראש - לדעתי זה פשוט מאד נובע מאצלנות של המערכת והעבודה שצה"ל הוא בין הצבאות המפונקים ביותר בעולם מבחינת קביעת הקרטריונים לגיוס.

עכשיו לחרדים, אני ראיתי כמה וכמה במערך הטכני בחה"א כמו שכתב נחמיה אחד מהם היה רס"מ (אומנם שחזר בתשובה במהלך השרות) כך שהדבר אפשרי, זה שאלפי אנשים מצהירים בכל שנה שהם תורתם אמונתם לא אומר שהם מתמידים בלימודי הישיבה ועד כמה שידוע החוק מתיר לגייס מי שלא למד בישיבה במשך יותר משנה (אם אני לא טועה במהלך כהונת ברק נתנו להם "שנת הכרעה" בה הם פטורים גם כאשר לא לומדים בישיבה), מבחינתי שייגסו אותם גם בגיל 26 ושימו אותם בשח"מ בשכונה שלו (כיון שלרובם בשלב הזה יש 5 ילדים בעייתי לשים אותם בתפקידים אחרים) וכך ישחררו את מי שמשרת היום במשטרה לתפקידים אחרים (ואם לא אז לפחות יביאו תועלת באזור שלהם).
ישן 24-03-2009, 23:15
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07

כ-ס-ף.
התגובה הזאת רלוונטית לכל מערך בצה"ל:
אם אתה מעביר מערך שלם מחיילי חובה לאנשי קבע, העלות שלו לתקציב המדינה קופצת ביותר מפי 10.
זה אוטומטית אומר שהסד"כ שאתה יכול להחזיק עם תקציב הבטחון הנוכחי יהיה קטן משמעותית.
וזה כשאנחנו מדברים על אנשי קבע ראשוני (אתה יכול להחזיק אותם לא יותר מ-9 שנים בקבע, דה-יורה: 7 שנים).

במערך הצוללות, אגב, יש הרבה אנשי קבע, ככה סופר לי..

עקרונית, בכל הנוגע למקצועות טכניים/טכנולוגיים, אני בעד שירות חובה של שנתיים-שלוש ושלוש-שתי שנות קבע.

לגבי הנתונים שלא הבאת:
מגוייסים כיום לקבע מהאזרחות כמה עשרות בכל חודש.
הם תופסים תקנים של אנשי קבע, תקנים קיימים, ועדיין יש היום מחסור באנשי קבע ראשוני בצה"ל, כמו גם בקצינים טכנולוגיים, זה לא סוד גדול - עדיין יש מודעות דרושים...

נ"ב
אם אני לא טועה, להבנתי הגענו לשלב שבו מספר מגוייסי החובה הלא קרביים קטן לעומת השנה הקודמת, אין לי נתונים מספריים, אבל לדעתי פורסמו איפשהו.

ישן 24-03-2009, 23:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "[B]כ-ס-ף.[/B] התגובה הזאת..."

מצד שני, אם זה מלווה בביטול התלות באנשי מילואים, אתה חוסך...

ישן 24-03-2009, 23:36
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "מצד שני, אם זה מלווה בביטול..."

הצחקת את הסבתא. .
א. אתה יוצא מנקודת הנחה שאיש קבע אחד יוכל לעשות עבודה של מספר חיילי חובה, לא בהכרח נכון, ובכל מקרה יש לך מגבלת תפוקה איפשהו. אני לא אומר שחייבים 1:1, אבל 4:1 זה בוודאי לא. היחס שנדרש כדי שזה ישתלם כלכלית הוא 10:1 ויותר.
ב. בהדגשה, אתה מתעלם מכך שהסד"כ הסדיר ייקטן בכל מקרה, ולכן תהיה חייב יותר אנשי מילואים. מעגל חביב.
ג. אתה יוצא מנקודת הנחה סמויה שאנשי קבע יתפקדו טוב יותר בלחימה ממילואימניקים, גם אם הסד"כ הוא רבע או חצי. יש גבול שבו הכמות עולה על האיכות.

ישן 25-03-2009, 00:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הצחקת את הסבתא. :). א. אתה..."

נחמיה - אתה צריך להפסיק לענות על דברים שאתה חושב שאומרים או רוצה לענות עליהם ולהתחיל להתייחס למה שכתוב בהודעה עליה אתה עונה!

1. לא אני לא - ואין לי מושג מאיפה הבאת את זה. אין לי גם מושג היכן קראת התייחסות שלי לסדירים
2. הסד"כ הסדיר יקטן - כן. ממש לא מחייב הגדלת המילואים. תכיר את המערך לפני שאתה אומר את זה.
3. שוב - אין לי מושג היכן מצאת את זה. עם זאת, בגדול הדבר נכון. ברוב המקומות שיש לך חייל מילואים בפעילות, איש קבע יעשה את זה יותר טוב. לא מדובר על עיבוי של כח אדם מילואים במלחמה אלא על תפקיד שנעשה ברגיל ע"י איש מילואים. והמערך הטכני של ח"א (שאני משער שאליו אתה מתייחס) הוא ממש לא מערך שבולע ימ"מ. שימוש הימ"מ שלו בשגרה הוא זניח לעומת הירוקים.

תקרא שוב מה שכתבתי - איש מילואים עולה יותר מאיש קבע קצר, ולשם צריך להתכוונן.

ישן 25-03-2009, 00:25
צלמית המשתמש של NehemiaG

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "נחמיה - אתה צריך להפסיק לענות..."

אני השלמתי את הפערים בין ההודעה שלי להודעה שלך, אחרת ההודעה שלך די תלושה מהמציאות שאני מכיר, אבל אולי אני לא מכיר..

התגובה שלי, כמכלול, מתייחסת לזה שאין מצב להקטנת מילואים במערך כלשהו על ידי החלפת כח האדם מחובה לקבע (ואני לא נעול על המערך הטכני של חה"א. המילואים שבו רלוונטיים בעיקר למתאר יום הדין..), בגלל שזה מחייב הקטנת סד"כ.
בגדול יש היום מילואים לא מסיבות מקצועיות, אלא מכיוון שאין שום דרך כלכלית יותר להחזיק סד"כ גדול יותר (יש לזה חריגים - למשל אנשי מקצוע אזרחיים שמתגברים בלחימה את מקביליהם עם הנסיון הרחב יותר, מן הסתם בעיקר במערכים טכנולוגיים/טכניים); אם למרות הסד"כ הגדול שיש לך היום אתה לא מסוגל להחזיק מערך כמו שצריך, למה שאם "תמקצע" אותו, הוא לא יצטרך מילואים?

אם נלך למערך הלוחם, כמה קווים בצה"ל מחזיקים אך ורק אנשי מילואים לכל אורך השנה?
האם ממוצע התשלומים על אנשי המילואים האלה יהיה נמוך יותר ממה שתשלם לאנשי קבע ראשוני? העלות למערכת של איש קבע ראשוני לאורך זמן היא קצת יותר מורכבת ממה שאתה מציג.. (זול יותר ממילואימניק)
האם תצליח לגייס מספיק אנשי קבע לשירות של 5-7 שנים כלוחמים?

ישן 25-03-2009, 00:34
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אני השלמתי את הפערים בין..."

אין שום תלישות. קבעת שמדובר בכסף, ואני אומר לך של-א מדובר בכסף. אפילו הצבא לא מדבר על כסף, אלא מתרץ את זה בחוסר היכולת שלו לגייס סד"כ לוחם בקבע בכמות משמעותית.
החישוב הוא פשוט מאוד למערך הלוחם. כל פלוגה בקבע, חוסכת יותר מ-14 פלוגות מילואים שעושות תע"מ באותה שנה, וחוסכת עוד כמה מליונים בימ"מ על האימונים שאותן פלוגות עוברות לקראת התעסוקה, ואותם אותן פלוגה לא צריכה.
עלות איש קבע קצר או ראשוני זולה יותר מאיש מילואים. זה התמחור.

ישן 25-03-2009, 02:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "OK :). אני תוהה כמה באמת..."

אתה משוחרר לא? אמנם אני משער שעדיין לא התחלת ללמוד ברצינות או לפתח את הקריירה שלך, אבל אתה מבין מה המשמעות של שירות של 7-14 יום בשנה לעומת 33? אתה יודע מהו ההפסד לתל"ג של שירות מילואים של עובד? מה המשמעויות הכלכליות למקום עבודה?
אין פתרון לצורך בצבא מילואים. יש פתרון לצמצום משמעותי של הבט"ש.

הצבא, אגב, מתמחר לפי השכר הממוצע - שגם הוא גבוה משכר נגד בקבע ראשון.

ישן 25-03-2009, 08:20
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
יותר מדי
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "אני השלמתי את הפערים בין..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
אם נלך למערך הלוחם, כמה קווים בצה"ל מחזיקים אך ורק אנשי מילואים לכל אורך השנה?

זה לא ממש סוד גדול שאת קווי רמה"ג וקווי הבקעה, בגלל שאלו גבולות שקטים, מחזיקים אנשי מילואים. אני לא סגור מה קורה עם קו מצרים, אבל בטח גם שם יש.

איש מילואים הוא יקר, מאוד יקר, גם בהבט הישיר (עלות שכרו) וגם, כמו שביטיס כתב, בהבט העקיף - הפסד התל"ג. חודש במילואים הוא חודש שלא מייצרים, נקודה.
עכשיו, נכון שתקרת השכר גבוהה, אבל רוב אנשי המילואים עולים יותר מהשכר הממוצע במשק, משתי סיבות:
א. האוכלוסיה החלשה יותר מבחינת שכר (חרדים/ערבים) לא עושה מילואים.
ב. המעטים שנשארו במילואים, בטח הקרביים, הם לרוב אוכלוסיה איכותית שלכשעצמה מרוויחה יותר מהשכר הממוצע במשק.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 28-03-2009, 19:21
  סמל ראשון סמל ראשון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.09.03
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "יותר מדי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amirsgv
עכשיו, נכון שתקרת השכר גבוהה, אבל רוב אנשי המילואים עולים יותר מהשכר הממוצע במשק, משתי סיבות:
ב. המעטים שנשארו במילואים, בטח הקרביים, הם לרוב אוכלוסיה איכותית שלכשעצמה מרוויחה יותר מהשכר הממוצע במשק.

על מה אתה מבסס מסכנות כל כך בורות וחדות ?
האים לקחת בחשבון שמרבית המשרתים משרתים עד גיל 35-40 כשמרביתם עושים את מירב התעסוקות
דווקא בגילם הצעירים יותר שמוקדש לרוב ללימודים ואז ההכנסה שלהם היא הרבה פחות מהשכר הממוצא
ולרוב אפילו מיתחת לשכר מינימום?
מה גם שבדרך כלל העובד הממוצע משפר את משכורתו ככל שנסיונו עולה ככה באופן בלתי נמנע
בעלי ההכנסות הגבוהות במשק שמשפיעות לא מעט על "המשכורת הממוצעת במשק" הם לרוב מעל גיל
הפטור .

ישן 28-03-2009, 23:26
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
כתבתי את שכתבתי מנסיון
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "לא כאשר גיל ההקפאה עומד על 35..."

לגדוד המילואים שלי בתותחנים הגענו משהו כמו 12 חבר'ה מאותו קורס מפקדים. עם השנים חלק קטן פרש, אבל אנחנו, כיום בני 37, ממשיכים לעשות מילואים - ואני לא ה"זקן" ביותר, יש מבוגרים ממני. בחי"ר אולי אתה צודק ומקפיאים בגיל 35, בשריון/תותחנים זה יותר מאוחר.
אני מסתכל על בני המחזור שלי וה"זקנים" יותר - כמעט כולם אקדמאים, ורובם במשרות טובות ומכניסות יותר מהממוצע. גם פקיד הבנק שבנו, יועץ השקעות בסניף, מרוויח עדין כמעט פי שתיים מהממוצע במשק.
נסיון נוסף - העובדים שלי, אנשי שוק ההון: כולם אחרי תואר ראשון, עושים משכורת כפול מהממוצע במשק, ועושים מילואים קרביים (רובם חי"רניקים).

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 28-03-2009, 20:22
  blackrush blackrush אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.10.07
יכול להיות שגם אני חיי בסרט
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "נחמיה - אתה צריך להפסיק לענות..."

אין פתרון מושלם לבעיה הצהלית בסד"כ לוחם ותומך לחימה מהסיבה הפשוטה שצה"ל הגדיל מאוד את כמות היחידות אבל כמות המתגייסים לא גדלה בהתאם(תסתכלו על היחדות הקרביות, זה אותם חבר'ה כל הזמן בשמות שונים- קרי יש אזורים/שכבות אוכלוסייה מהן נהוג להתגייס למערך הולחם ויש שכבות/אזורים שמהם לא נהוג להתגייס למערך הלוחם או להתגייס בכלל) - הפתרון מתחלק ל2:
1. בניית שלד מש"קים בקבע במערך ההדרכה הלוחם בצה"ל - לצורך העניין שאת טירוני צה"ל לא יכשירו מ"כים ומ"מ(מוכשרים/חכמים/אינטלגנטים ככל שיהיו) שזה המחזור הראשון שלהם לפני שעולים לותיקה, אלא סמ"חים בקבע רצוי עם תואר בהוראה או בפיזיולגיה שמעברים כבר 100 מחזורי טירונים, אנשים כאלו ישפרו את ההכשרה הצה"לית בכמה מובנים:
א. כמות הנשר תיקטן משמעותית עקב איכות ההדרכה והידע כמות הפציעות, כמות ה"נשבר לי" וכדו' תיקטן(נראה לכם שילד בן 18 יצליח להערים על מבוגר בן 40 שכבר אכל 100 כמוהו לא.ב?) ולא ניצטרך בשביל ליצור X לוחמים לגייס 1.5X טירונים.
ב. נצטרך פחות קצינים= קורסי קצינים קטנים יותר= קורסי קצינים ארוכים ומקצועים יותר= פחות מש"קים טובים יעזבו לקורס קצינים= קצינים טובים יותר ומש"קים טובים יותר
2. בניית שלד מש"קים דומה ביחידות הלוחמות(סמל מחלקה בקבע, רס"פ בקבע), תביא לאפקט הנ"ל במימדים מופחתים אך תשפר משמעותית את יכולת הכוח הלוחם הצה"לי.

כמובן שבשביל שכל זה יקרה יש לשפר את התנאים של לוחמי צה"ל(כן כן שיהיו מפונקים - מוצבים שנראים כמו מקומות שניתן לחיות בהם, חדרי כושר,כמות משמרות סבירות , 0 התעסקות בלוגסטיקה, יצאות הביתה הכל)

יעשו את כל זה--> הסד"כ יגדל, פחות מילואים, לא יהיה סד"כ חסר לפע"מ ובא לציון גואל....

אבל שוב אם הדבר הזה יקרה בימי שירותי ויש לי עוד כמה שנים, או אפילו עד סוף שירותי במילואים אני אוכל כובע קש.
ישן 25-03-2009, 08:58
  jsphs7 jsphs7 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.08
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

עבדול - כשיש בעיה ולא חשוב מה - הפתרון בד"כ בגראפים.

לא חשוב אם מדובר בעקומה של בורסה או מומנט.

הבט בגרפים הבאים (מבוסס על העתקה מהאתר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה):

https://2009-uploaded.fresh.co.il/2...25/82654159.ppt

כפי שניתן לראות: בשנות ה- 90 קיימת ירידה של כמות לידות לאישה בקרב האוכלוסיה הרלוונטית.

בתחילת שנות ה- 90 היתה קפיצה בגדול האוכלוסין - דבר שאיפשר שמוש בזבזני יותר בסד"כ.

להערכתי חייבים לעבור למבנה דומה שאתה מציין אבל לא מהסיבות שאתה מציין.

אני הייתי רוצה כי מערכים שלמים יתבססו על אנשי קבע כי זמן ההכשרה ארוך מדי - לידם אתה תחזיק סדיר כעוזרים ומיון למי אתה רוצה כאנשי הקבע הבאים. כמה זמן לוקח ללמד טכנאי שידע לזהות בעיה רק מהרכש שהטנק משמיע? כמה זמן לוקח להכשיר מהנדס כשהוא מגיע ירוק מהאוניברסיטה? אני הייתי מעדיף כי כל מפקד טנק יהיה איש קבע - יקר! נכון אבל שמוש נכון בכלי שעולה מליונים יכול להחזיר את תוספת העלות. הצבא היום מפעיל כלים יקרים: D9, טנקי מרכבה, משגרי רקטות,.... תחזוקה נכונה ושמוש מושכל יכול להתברר כזול יותר מנקודת מבט שלא בוחנת כל דבר רק דרך החור שבגרוש.

אני רוצה שמי שמפעיל את המכונות הללו שעלותן עשרות מיליונים של ש"ח להיות מקצוען.

לגבי סד"כ, בעתיד הלא רחוק להבנתי לא תהיה ברירה אלא לשלב יותר חרדים - פשוט כי כמותם באוכלוסיה עולה - ולא תהיה לנו ברירה אלא להגדיל סד"כ לאור מה שקורה בקרב מדינות מאוכלסות המקיפות אותנו. כמו כן, הגדלה של משך השירות לנשים - כך שיהיה "שווה" ללמד גם את הבנות.
כששאלתי רס"ן שהלין כי הוא לא מקבל מספיק הקצאה של חיילים למה הוא לא מבקש בנות - הוא ענה שלוקח שנה ללמד - ועד שהיא תתחיל להבין היא תשוחרר.
ישן 25-03-2009, 17:58
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "אני לא מדבר על "תקנים" נטו,..."

ציטוט:
המשאב החסר-באמת. חיילים עם פרופיל 82 ומעלה והתאמה לשירות קרבי.

הדרך הטובה ביותר שאני יכול לחשוב עליה לעניין, היא להסתכל על כל מי שבגיל 18 היה יכול להגיע לתפקיד מקצועי/ לוחם ולראות האם בין גיל 18-41 הוא מוצב בתפקיד כזה.

חישוב קצר:
- אני שירתתי בסדיר (חובה וקבע) כ- 5 שנים כעתודאי אקדמאי; במילואים אני מוצב בענף שלי במטה חה"א, ואין לי ממש תפקיד מקצועי - בשלוש וחצי השנים מאז שחרורי עשיתי 3 ימי מילואים מקצועיים. מה שאומר שעל פני 19 השנים בין גיל 22 ל-41 שלי יעברו בתפקידים שלי 3.8 אנשים טובים (במדדים של הצבא), שיכלו מן הסתם לתפוס 3.8 מקומות ביחידות שדה/ מקצועיות בסדיר ובמילואים.
- מה הצבא הרוויח מזה שהוא קיבל אותי לעתודה במקום לשלוח אותי לחי"ר? מהנדס טוב ונוח יחסית בשכר של כ- 4,300 ש"ח (ממוצע בין החובה והקבע אליו התחייבתי).
- כלומר, צה"ל של היום מעדיף לוותר על איוש של כמה תפקידים אם זה משחרר לו כמה אלפי ש"ח.

אני מניח שיש תפקידי חוגרים וקצינים שונים בחה"א ובחמ"ן שגם היום מקבלים עדיפות בצה"ל על גיוס ליחידת שדה, ושלא ממש כוללים מילואים משמעותיים.

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 25-03-2009 בשעה 18:02.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:13

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר