לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #2  
ישן 13-03-2006, 19:59
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.01.05
הודעות: 5,875
אבולוציה בוודאי היתה ועודה קיימת
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי MooMooFarm שמתחילה ב "אבולוציה.. היה או לא היה?!?"

תורת האבולוציה של היום היא יותר מורכבת מהרעיונות שהעלה דארווין, אבל בבסיסה עדיין תמצא את השינויים האקראיים שמתרחשים בכל האורגניזמים הטבעיים, ואת עקרון הברירה הטבעית ש"מבטיח" שהשינויים שיש בהם יתרון השרדותי ימשיכו ויופצו. לא רק שנמצאו הרבה חיזוקים לתאוריה הזאת במהלך השנים, אלא שמאז גילוי הדי.אנ.איי ומאז שהכלים לחקר חלבונים השתכללו, האבולוציה מאובחנת ברמה המולקולרית. אפשר, למשל, לצור אילן יוחסין לגנים מסויימים ולראות איך הם השתנו בחלוף הדורות.

כמובן שכבכל תאוריה מדעית, אפשר למצוא פערים ופגמים גם באבולוציה ותפקיד המדענים הוא למלא את הפערים במסגרת התאוריה, או לחילופין למצוא עדות שתמוטט את התאוריה ואז לנסות למצוא מסגרת תאורטית חדשה. אני לא מכיר שום תאוריה חליפית לאבולוציה וגם לא ממצאים שסותרים אותה באופן מהותי ונחרץ. יש, לעומת זאת, מאמץ מצד אנשי אמונה מהרבה דתות לנצל את הפערים והקשיים של התאוריה כדי לקדם את אמונתם. המתוחכמים שבהם מקבלים את תורת האבולוציה ורק טוענים שהיא חלק מתמונה מורכבת יותר, אחרים טוענים שיד אלוהים בכל וזה ההסבר להמצאות מינים רבים של אורגניזמים ולשונות ( variance ) הרבה גם בתוך המינים. זה מה שמכונה creationism (בריאתנות בעברית???), או בגרסה המרוככת והיותר קלה לשווק "תכנון תבוני" ( intelligent design ).

כמובן שמרבית תומכי ה"תאוריה" הנגדית אינם מדברים אל הקהילה המדעית מכיוון שקהל היעד שלהם הוא האדם מן הרחוב, ואז הטיעונים שתשמע הם "ראית פעם מכונית שנוצרה באופן טבעי? בוודאי שלא, מכונית היא תוצר של תכנון אנושי. קל וחומר שגוף האדם המתוחכם בהרבה ממכונית לא יכול להווצר באופן טבעי ויש כאן יד מכוונת". למותר לציין שהיד המכוונת היא לעולם ידו של האלוהים, ובאורח פלא זו תמיד ידו של אותו אלוהים שמשלם משכורת לטוען הנלהב.

עם זאת, יש גם אופוזיציונרים יותר משכילים ומתוחכמים שבקיאים מאד בתאוריה האבולוציונית, והם כאמור משתמשים בפערי הידע כדי לבסס את טיעוניהם. למרבה צערם, הם עדיין לא הצליחו להמציא הפרכה ניצחת לדארויניזם, והתאוריה שלהם מעצם טבעה אינה כזאת שיכולה להבחן בכלים מדעיים. ולכן, מכיוון שבהקשר זה המדענים מאיימים על פרנסתם של תומכי התכנון התבוני, ומכיוון שהאחרונים מנגד מאיימים על פרנסתם של המדענים יש נתק גדול ויריבות גלויה בין המחנות.

לסיכום, על פי המדע האבולוציה היתה ועודנה ואין תאוריה מדעית חליפית.

אשמח אם מישהו שמתמצא יותר בתחום האבולוציה יתקן אותי.

נערך לאחרונה ע"י Sam Weller בתאריך 13-03-2006 בשעה 20:01.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #4  
ישן 15-03-2006, 19:59
  WeBit WeBit אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 08.02.05
הודעות: 575
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי MooMooFarm שמתחילה ב "אני כלל וכלל לא התכוונתי..."

שלום,
כמו בכל תאוריה מדעית קיימת, תמיד ישנם מליוני מדענים שמנסים להפריך כל תאורייה שעולה(בעיקר הפופולריות שבהן).
כך ישנם עשרות ספרים(אישית קראתי 2 מאמרים ש"מסכמים" 2 ספרים אחרים) המנסים, כביכול, להפריך את תאוריית היחסות, עשרות ספרים שמנסים להפריך(כביכול) את תאוריית המיתרים וכו' וכו'.
אך לא כמו כל התאוריות הללו, האבולוציה דווקא יכולה להבחן במעבדה(בניגוד לתאוריית המיתרים, לדוגמא) ע"י אורגניזמים המתפתחים במהירות מפחידה.
הדתיים המנסים להפריך את תאוריית האבולוציה משתמשים באותם מליוני מדענים שתמיד מנסים להפריך כל תאורייה שעולה.
זה תפקיד המדען - לבחון, לבדוק, להיות ביקורתי ע"י חקירה לעומק של הדברים.
כמו כל תאורייה מדעית, כל עוד היא לא מכסה הכל(ע"ע "המשוואה שתסביר את הכל" שאפילו סטיבן הוקינג התייאש ממנה) יש בהּ חורים גדולים מאוד, ולכן חלק מהמדענים החליטו לשלוח מאמרים מסודרים(בקבוצות גדולות - אולי זה ה"גל" שאתה מדבר עליו) המציעים תאוריות אחרות.
אך עפ"י כל המדענים(גם לפי אלו החולקים על האבולוציה) האבולוציה עודנה ונשארה מוצקה מכל שאר אחיותייה המנסות להסביר את ההתפתחות, הן מבחינת הבחינות כיום(מבחנים ונסיונות במעבדות) והן מבחינת חקר העבר.
התאוריות החלופיות שהציעו אותם מדענים, הופרכו בקלות ע"י אותם אנשים עצמם(כל אחד סתר את התאורייה החלופית של חברו במאמר החדש הוציא).
אם תקרא את המאמרים שמפורסמים מידי פעם בירחוני המדע באינטרנט(תכנס לגוגל, חפש "SCIENCE MAGAZINE", חפש בתיבת החיפוש שם "evolution" ותגלה מאות אם לא אלפי מאמרים המדברים על האבולוציה, מתוכם עשרות שמדברים על הפרכת האבולוציה והעלאת תאוריות חלופיות) בנוגע לאבולוציה, תגלה את התאוריות השונות נחשפות בפנייך.
לסיכום, אין שום תאורייה שבאמת הפריכה באופן מלא את האבולוציה, ואין שום תאורייה שהחליפה אותה.
המשך יום נעים,
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #5  
ישן 16-03-2006, 02:05
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.11.01
הודעות: 5,463
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי WeBit שמתחילה ב "שלום, כמו בכל תאוריה מדעית..."

יש ציטוט יפה, מפי Theodosius Dobzhansky : "Nothing in Biology Makes Sense Except in the Light of Evolution". בתרגום חופשי (אני מקווה שזה לא יותר מידי מקלקל ) : "שום דבר בביולוגיה לא נראה הגיוני, אלא אם מסתכלים על האבולוציה".

ההתפתחות הביולוגית, המינים השונים, ההתפתחויות במקומות השונים, הגנטיקה כיום ועוד דברים רבים נוספים במחקר הביולוגי נראים לפעמים כערבוביה לא תמיד ברורה והגיונית של דברים. תאורית האבולוציה שמה את הדברים בהקשר ומסבירה מגוון ענק של קשרים מהעבר הרחוק, ועד למחקרים על מחלות שונות ש(בתקווה) ניתן יהיה לרפא בעתיד.
_____________________________________

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]


נערך לאחרונה ע"י ג_ב בתאריך 16-03-2006 בשעה 02:08.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:57

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2020 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר