לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים אל פורום המילואימניקים חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מילואים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-03-2006, 08:41
  ר.יצחקי ר.יצחקי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.08.05
מערך המילואים היבשתי - לאן? (דיון)

אני מניח שחלקכם קרא את הכתבה של אלכס פישמן בסופ"ש על בעית מערך המילואים לאחר אימוץ מודל המילואים החדש.
מצד אחד כתוצאה מעבודה מאומצת של מספר גורמים הן מצד הצבא והן מצד שדולות של חיילי מילואים (ביטיס, אם אתה שייך לשדולות הללו, דע לך שאני מסיר בפניך את הכובע - עבודה נהדרת), מערך המילואים העודף צומצם באופן משמעותי. אם בעבר היו קוראים למילואימניק, שבאזרחות הוא מנכ"ל, לבוא לשמור על שני פחונים ואו לנהוג אביר, היום זה כבר לא אמור לקרות.
מצד שני, אותן יחדות לוחמות, לא מתאמנות (אני ממש מתבייש לספר מתי עשיתי פעם אחרונה תרגיל צוות שלא לדבר על תרפ"ל). הסכנה היא כמובן שבשעת קריאה, נתפס שוב עם המכנסיים מופשלות.
הנושאים שאני מעלה לדיון הנם:
1. כיצד ליצור את האיזון העדין בין צבא מילואים כשיר לבין הרצון של הצבא לא להיות עול?
2. האם בכלל צריך את מערך המילואים היבשתי? הרי החשיבות של מערך היבשה קטנה לאורך הזמן (ולפני שאתם תוקפים, אני לא אומר שלא צריך מערך יבשתי בכלל אלא שצריך מערך מוקטן מאוד - אולי כולו צריך להיות סדיר).
3. איך שומרים ברמת היחידה (לא ברמת המערכת הצבאית) על מוטבציה למרות שנפגשים על כל החיילים פעם בשלוש שנים?

נערך לאחרונה ע"י ר.יצחקי בתאריך 12-03-2006 בשעה 08:43.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 12-03-2006, 15:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
ראשית - תודה על מחמאה.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ר.יצחקי שמתחילה ב "מערך המילואים היבשתי - לאן? (דיון)"

1. פשוט מאוד, מזמנים לאימונים בלבד. העול העיקרי של הצבא הוא בתקופות הממושכות ולאו דווקא בכמות הזמן הכוללת. הרבה יותר קל לאדם להתנתק ל-3 ימים או שבוע מאשר ללכת לשלושה שבועות מינימום. אני חושב אם יחזור לבצע שני אימונים שבועיים בשנה (ועוד תלת יומי למפקדים) הכשירות של מערך המילואים תעלה פלאים, ובטח ובטח תעלה על המצב הקיים ברוב היחידות כיום, וללא מעבר המסגרת המוקצבת לפי "מודל המילואים החדש" במידה ואכן יתקיים.
דווקא ההערה של סירפד באה במקום - צה"ל ויחידות המילואים יצאו עם מסקנות מנוגדות מחומת מגן: צה"ל הבין שיכולת השימוש שלו ביחידות המילואים למבצעים בסגנון "חומת מגן" מוגבלת למספר מועט של יחידות שמתאמנות הרבה ובקביעות, ואילו המילואימניקים יצאו, אם לצטט את מפקדי החטיבה הירושלמית, בתחושת "אם אין אני לי - מי לי".
אם לתרגם, צה"ל קלט במידה מסויימת שאתה מקבל את מה שאתה משלם עליו, אבל רמת האבדות באופן כללי הייתה נסבלת, וזאת על חשבון המוכנות והמיומנות של אנשי המילואים שבמקום להתאמן - עמדו שלושה שבועות בעמדות ובסיורים.
האם צה"ל יצליח להגמל מההתמכרות לכוח אדם זול יחסית שניתן לזרוק אותו לשטח עם כמה ארוכים וג'יפים מתפוררים? את זה עוד נראה.

2. כן, צריך. אין מה לעשות - אם החיזבאללה והפלסתינאים יבעירו את השטח במקביל תהיה חייב עוד חיילים. שוב, השאלה הרלוונטית כאן היא - איזה חיילים אתה מעמיד? האם יהיו אלו חיילים שהתרפ"ל האחרון שלהם היה בסדיר? כאלה ששכחו איך משתמשים במכשיר תרמי וחסרים כוונות לילה? מה הם בכלל יעזרו?
אני אישית מוציא כרגע מהראש 5 חטיבות שהן חטיבות שאין להם שום ערך בשום עימות מלבד מלחמה כוללת, שאז הרגישות לאבדות אולי יורדת. יחידות אלו לא מתאמנות, חסרות ציוד לחימה מינימלי, אבל צה"ל עדיין משלם כספים רבים לתחזוק הימ"חים שלהם, על השטח, הכוח אדם והציוד שעדיין קיים בהן, שלא לדבר על אימונים ספורדיים פה ושם.
צה"ל צריך לחשוב מחדש על כמות הכוח שהוא צריך, ומהי המינימה של ציוד והכשרה שיחידה כזו דורשת. מספיק לראות כיצד התבצעה הלחימה בג'נין בשביל להבין כי יחידות החסרות יכולת לחימה לילית, או לחימה רציפה על פני מספר ימים, לא שוות את כספי התחזוקה שלהן.

3. אני חולק כאן על דעתו של אמיר (עמיר?) למרות שאיני ותיק במילואים, היתה לי את הזכות שיעברו תחת ידי כמה עשרות פלוגות מילואים שונות באימונים, ואני משתייך ליחידת "חיר קל" במילואים שסובלת באופן עיקבי מאפליה בכל האמור לאימונים, ולפיכך נפגשת מעט מאוד.
אני לא מאמין שניתן לבנות לכידות יחידתית בקו. כאשר בכל רגע נתון רבע פלוגה נחה, רבע במשימות, רבע בבית ורבע לא באו - אי אפשר לבנות פלוגה. אפשר לבנות קליקות וקבוצות חברים, אבל לא יותר מזה, לדעתי.
דווקא באימונים שבנויים נכון, אפשר לבנות לכידות גבוהה יותר. כאשר 80% מהפלוגה באה לאימון. כאשר המ"פ רואה את כל הפלוגה שלו, וכאשר המ"מ רואה את כל המחלקה שלו וכך הלאה. כאשר כל חייל יודע מי נמצא בחוליה ובכיתה שלו, והוא הולך איתם בפשיטה הלילית, ותופס עמדות, ויורה ומסתער - ולבסוף, כאשר הכיתה מצטופפת לאיזה שעה בלילה סביב גזיה עם קפה, ועוד אחת עם קצת לוף מטוגן עם תיבול... כאשר כולם נמצאים איזה שעה שעתיים, בלי לעשות כלום ומחליפים חוויות לפני התרגיל הבא, עושה הרבה יותר טוב ליחידה מאשר כל קו. לדעתי לכידות מתחילה בלכידות של הכוח הקטן ביותר - כיתה, צוות טנק או תומ"ת וכו'.
מה שאני למדתי מהפלס"רים שאימנתי, שתחושת המשפחה אצליהם באה דווקא כתוצאה מהעובדה, שהם התאמנו שבוע שלם במנותק מבסיס האם. לבד, ללא התערבות, כאשר בהפסקות כולם נאספים לנקודה אחת ויושבים ונהנים מהחבר'ה, מקפה חם ועל האש טוב.
הלכידות היא תלוית מנהיגות. אין שום סיבה ששבועיים בשנה שכל היחידה נמצאת במקום אחד, לא תעזור.
העדות הטובה ביותר לכך לדעתי היא מחלקת הצלפים בפלוגה שלי, שמקבלת שבוע אימונים בשנה, בשנתיים האחרונות - הלכידות במחלקה זו לא הייתה מביישת את יחידת האלפיניסטים, לדעתי. והכל מתחיל בסמל המחלקה, ובדרך בה הוא מוביל את המחלקה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 12-03-2006, 15:52
  עידו גנוט עידו גנוט אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.09.05
זווית קצת שונה
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ראשית - תודה על מחמאה."

גם אני קראתי את המאמר של אלכס בסופ"ש ולי יש זווית טיפה שונה על כל העניין.

לטעמי חלק ניכר מאד ממערך המילואים הוא מיותר לחלוטין. אני מדבר מניסיוני האישי במילואים וממה שיצא לי לראות ב-8 השנים בהם אני עושה מילואים.

לדעתי יש לבצע אירגון מחדש וחשיבה מחדש בכל הנוגע לחלוקת הנטל הצבאי במדינה. שינוי זה צריך להתחיל מהסדיר בו ייפתחו יותר מסלולים להמשך שירות בדמות קבע ראשון ללוחמים ולבעלי מקצועות חיוניים בתפקידים מסוימים בתנאים משופרים. שאר החיילים בתפקידים חיוניים פחות (או שאינם חיוניים בכלל) ישרתו זמן קצר יותר ובהמשך גיוס מוגבל לתפקידים אלו ובהדרגה אפילו הימנעות מגיוסים כלל ומעבר למודל של גיוס/שירות לאומי.

בכל הנוגע למילואים התהליך צריך להיות דומה - גיוס סלקטיבי של יחידות (וחיילים) למילואים על פי תפקידם והכשרתם ותגמול הולם לאלו שמשרתים. כל זה נוגע בעיקר לדורות הבאים של חיילי המילואים. בכל הקשור לחיילי המילואים המשרתים כיום יש לבצע ניפוי - מי שאינו מתאים/כשיר לבצע את תפקידו ומי שנמצא ביחידות שאינן רלוונטיות למתארי הלחימה הקיימים והצפויים יש לשחררו לאלתר. הכספים שיחסכו ילכו לכל אותם חיילי מילואים בתפקידים חיוניים הן להכשרה והן לתגמול הולם. חיילים אלו צריכים לשרת לפחות פעם או פעמיים בשנה ולשמור כשירות. יותר מכך יש לנסות ולחשוב כיצד ניתן ליצור אינטגרציה טובה יותר בין חיילי המילואים לחיילי הסדיר (למשל תרגילים משותפים בהיקפים משתנים).

הכיוון שאני מדבר עליו הוא הקטנה משמעותית של הסד"כ הצה"לי הן בסדיר והן במילואים, הוצאה משימוש של כלים ואמצעים מיושנים ובכסף שיתפנה רכישת כמות קטנה של ציוד מתקדם ותגמול משמעותי למשרתים (הן לסדיר/קבע והן למילואים).

השינויים שאני מדבר עליהם הם דרסטיים - לא עוד צבא העם כפי שאוהבים לכנותו אלא הליכה בכיוון של צבא מקצועי (גם אם עדיין לא על בסיס התנדבותי לחלוטין). ההחלטה הזאת כפי שכתב במאמר אלכס פישמן היא בעיקרה החלטה של דרג פוליטי והדרג הפוליטי במדינה חייב לקבל אותה ולקבל אותה במהירות שכן בכל שנה שעוברת מתבזבזים כספים והמערכת נשחקת ומאבדת מכשירותה.
www.MegaPixel.co.il
http://lensvid.com/ - אתר סרטוני הוידאו לצלמים

ישן 12-03-2006, 17:22
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
אני עדיין חולק עליך
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "ראשית - תודה על מחמאה."

אימון הוא תקופה לחוצה. נכון הוא שבתוך הסטים יש לא מעט זמן, ונכון הוא שהצוות מנצל את זה לשיחה (הצוות שלי נכנס כולו לת"א, 7 אנשים אחד בתחת של השני ...), אבל זה לא תע"מ. בתע"מ מישהו מביא גיטרה, יושבים ושרים; בתע"מ אתה יושב עם עוד 10 חבר'ה במוצב ימים שלמים ומכיר אותם לעומק; בתע"מ יושבים ורואים סרטים בוידאו (אם יש ...); בתע"מ לפעמים עושים איזה טיול ג'יפים באיזור.
יש לי חבר טוב בסוללה, מפקד צוות אף הוא. באימון אני רואה אותו רק בארוחות ובסיכומים, וגם זה די לחוץ. בתע"מ אנחנו ישנים מיטה ליד מיטה כבר שנים, אוכלים ארוחת ערב ביחד, וכו'.

התאמנו לאחרונה לפני חודשיים וחצי, אחרי שלוש שנים ללא אימונים. מאחר והמסו"ל היה בחו"ל, והקע"ת (סמסו"ל לצעירים שבינינו) היה חולה, "קודמתי" לתפקיד סמי-מסו"ל ולקחתי חלק מהאחריות שלו בנושאי כ"א. נדהמתי לדעת כמה אנשים אני לא מכיר, וכמה אין לי (וגם לקע"ת) זמן להכיר אותם. מתי הפעם הבאה שאפגוש אותם, באימון הבא ? לארבעה-חמישה ימים לחוצים ?
בקיצור, ביטיס, אני חולק עליך.
ישן 12-03-2006, 16:17

הפרדה עדינה יותר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ר.יצחקי שמתחילה ב "מערך המילואים היבשתי - לאן? (דיון)"

בואו נפריד לרגע בין חיילי ח"יר לחיילי תותחנים/שריון.
עם כל הכבוד לחיילי הח"יר (ותאמינו לי יש כבוד - הם הצילו את חיי), לחייל הח"יר יש התמחות על כלי פשוט וזהו נשקו האישי.
מפקד טנק/תומ"ת שולט על מערכת מסובכת מאוד שמצריכה ידע טכני רב. ידע שאם לא משמשים בו הוא נשכח. אם בעבר ידעתי לדקלם את פירוק המנוע במרכבה סימן 3, היום אני לא זוכר אפילו מה קוטר הבוקסה של הסיפון. שלא לדבר על תרגולות הירי, טווחים ותיפעולי תקלות.
נוריד את רמת האימון ונקבל מט"ק שאינו יותר ממוביל טנק. תארו לכם שטייס במילואים היה מתאמן פעם בשלוש שנים. תאמינו לי מח"א לא היה נותן לא להסיע מהדת"ק למסלול שלא לדבר על להמריא.
ההשוואה ראויה ונכונה.
ואני חוזר לדברים שכבר אמרתי. לגבי מערך השריון והתותחנים צריך להתבצע אחד משנים:
1. לדאוג לאימון תדיר של החיילים כולם לפחות אחת לשנה (לא אחת לשלוש או יותר) על הכלים זהו הפתרון העדיף מבחינתי, אך כמובן שהוא יקר.
2. להזדכות על כוחות השריון והתותחנים במילואים, להחזיק במקומם כוחות סדירים מוגדלים ומקצועיים (קבע זה רעיון לא רע).
לגבי חיילי הח"יר - דוגמת חומת מגן - כאן קצת יותר קל להחזיק מערך מילואים מוכשר כיוון וההכשרה קצרה וקלה יותר לשימור.
דרך אגב, אכן בחומת מגן לא גוייסו כמעט מילואימניקים שריונים ובכלל לא גוייסו חיילי תותחנים.

ישן 12-03-2006, 16:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ר.יצחקי שמתחילה ב "הפרדה עדינה יותר"

אני מראש מתנצל, אבל ההפשטה של נושא החי"ר היא פשוט לא נכונה.
חיילי החי"ר של חטיבה 5 לא ידעו להלחם בג'נין, פשוט מאוד. יחידות אורגניות פורקו ונבנו מחדש סביב לוחמים שבמקרה עובדים באבטחה או משהו בסגנון ויש להם נסיון בלש"ב.
הנשק האישי הוא לא העיקר במקרה זה אלא ריבוי טכניקות הלחימה ואורגניות - יחידת הבסיס של החי"ר היא כ-10 חיילים ללא קשר רדיו ביניהם, שצריכים להיות מתואמים בפעולתם (לעומת צוות טנק של 4 חיילים הנמצאים באותו מרחב או צוות תותח).
אז כן, לשריון ותותחנים יש מערכת נשק מסובכת. אבל חי"רניקים דורשים הרבה אימונים בשביל לשמר אורגניות ולהגיע למצב בו היחידה מאומנת ומיומנת במגוון סוגים של לחימה - ושוב, מספיק לראות כיצד נלחמו יחידות החי"ר הרגילות במילואים בחומת מגן.
בקיצור - חי"רניקים צריכים הרבה אימונים, וכאשר נוגעים לאנשי מקצועות (סיירים, צלפים, חבלנים, רגמים, נ"ט ועוד...) אז יש צורך באימונים נוספים לשימור הכשירות.
אני חושב שהנקודות שלך מתאימות לכולם - או שמאמנים ומציידים כיאות, או שמבטלים.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 22-03-2008, 19:31
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
הנחת היסוד שלך...
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו גנוט שמתחילה ב "שניכם לדעתי מתעלמים לגמרי ממה..."

כאילו או שמחזיקים צבא "גדול ולא מיומן" או צבא "קטן ומיומן" שגויה בתכלית.
יש צורך במאסות של לוחמי חי"ר, הנדסה ושיריון, כי האיום על מדינת ישראל עלול להיות סוריה (בחיזוק איראני), חיזבאללה והפלסטינים בו"ז, ובמלחמה כוללת יש שחיקה של כוחות, מה שלא חווינו זמן רב (ואני לא בטוח שהמערכת הצבאית מוכנה פסיכולוגית לאפשרות של אובדן חטיבות וגדודים דוגמת 188 ביו"כ).

השאלה איך מכינים את האנשים האלה לקרב היא שאלה קריטית להשרדות המדינה. חוסר המוכנות והמקצועיות של המסגרות באו לידי ביטוי גם בחומת מגן וגם בלבנון השניה. הצבא מתנגד לחוקי המילואים, שכן הם יחייבו אותו לערוך בחינה מהותית של אופן התנהלותו מבחינת כח האדם שהוא מקצה למשימות, ציודו אימונו ועוד.

הצבא משתמש בציניות בטיעון "לכידות היחידות" כדי להדוף חוק שתכליתו יצירת מערך מילואים מאומן הנקרא רק לשם שמירה על כשירות הלחימה שלו... החוק הזה לא נוח לצבא, וכרגיל הוא עושה שימוש ציני ברעות הלוחמים על מנת לסכל רפורמה.

אם היו רוצים להשקיע באמת בהכנה למלחמה, היו עושים שבועיים אימון, ושבוע של עבודות טנקים\תותחים בימ"ח על בסיס היחידה האורגנית. הימ"חים היו מוכנים טוב יותר, וגם רמת ההתמקצעות של הלוחמים.
ישן 12-03-2006, 16:47

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ר.יצחקי שמתחילה ב "לא הייתה כוונה להפלות"

שים לב, לא אמרתי כל המערך. אני מדבר על צמצום דרסטי שישאיר גרעין קשה של יחידות מילואים מבצעיות בעלות רמת כשירות ויכולת גבוהה (קרובה לזאת של המערך הסדיר).

אין לי יכולת לקבוע מה יהיה ההיקף המדויק של ה"גרעין הקשה" הנ"ל - צריך לקחת בחשבון מה האיומים הנוכחיים ואילו איומים אפשריים עוד צפויים ולקראתם להתכונן אבל מהדברים עד כה נראה לי ברור שיהיו חייבים להחליט על קיצוץ דרסטי - המצב הנוכחי של לא לכאן ולא לכאן הוא בלתי נסבל.
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-03-2006, 16:56
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי ר.יצחקי שמתחילה ב "לא הייתה כוונה להפלות"

אני כתבתי, בצורה קצת עקומה (כמו תמיד), את דעתי על הנושא.

ציטוט:
שוב, השאלה הרלוונטית כאן היא - איזה חיילים אתה מעמיד? האם יהיו אלו חיילים שהתרפ"ל האחרון שלהם היה בסדיר? כאלה ששכחו איך משתמשים במכשיר תרמי וחסרים כוונות לילה? מה הם בכלל יעזרו?
אני אישית מוציא כרגע מהראש 5 חטיבות שהן חטיבות שאין להם שום ערך בשום עימות מלבד מלחמה כוללת, שאז הרגישות לאבדות אולי יורדת. יחידות אלו לא מתאמנות, חסרות ציוד לחימה מינימלי, אבל צה"ל עדיין משלם כספים רבים לתחזוק הימ"חים שלהם, על השטח, הכוח אדם והציוד שעדיין קיים בהן, שלא לדבר על אימונים ספורדיים פה ושם.
צה"ל צריך לחשוב מחדש על כמות הכוח שהוא צריך, ומהי המינימה של ציוד והכשרה שיחידה כזו דורשת. מספיק לראות כיצד התבצעה הלחימה בג'נין בשביל להבין כי יחידות החסרות יכולת לחימה לילית, או לחימה רציפה על פני מספר ימים, לא שוות את כספי התחזוקה שלהן.

צה"ל צריך לקבל מהדרג הביטחוני-מדיני את משימותיו, לפי זה לגזור את נגזרת הסד"כ הדרושה לו. אותה נגזרת סד"כ צריכה להיות מאומנת ומצויידת כראוי - שאם לא, אין לה זכות קיום.
אני חושב שהאמריקאים והבריטים הוכיחו בדיוק מה יכולה מסגרת קטנה, המצויידת כיאות במיטב הציוד, לבצע. ומה קורה כאשר מזניחים נושאים מסויימים.

אני אישית גורס שני דברים:
1. אנשי מילואים לא נועדו לבצע בט"ש - חד וחלק. זה בזבוז זמן, זה מזיק לכלכלה ומצבו הפרטי של אותו אדם. זה עושה רק נזק.
2. חייל מילואים צריך להיות מאומן כיאות ומצוייד כמו הסדירים. מי שמשבח את מיומנותם הטקטית של אנשי המילואים בדרגות הנמוכות, במלחמת ששת הימים או יום הכיפורים, צריך לזכור כי חיילים אלה התאמנו 3-5 שבועות בשנה. אלא שצה"ל בכלל צריך להגדיר מהו חייל מילואים מאומן ומצוייד כיאות, שכן אין היום תקן לכשירות אנשי המילואים.
אין דין יחידת האלפיניסטים או לוחמי חטיבת צנחני ירושלים כיום כדין אנשי המילואים של חטיבת הבקעה.

מי שרוצה לבצע מהלך שכזה, צריך להתחיל בחיוב צה"ל לקבוע תקן לכשירות - ולאחר מכן לקבוע כמה יחידות מילואים הוא מסוגל להביא לתקן זה - ולפזר את כל השאר.
בראיה של כלל התקציב המושקע ביחידות המילואים, אני סבור שביצוע מהלך זה, יגרור בהכרח הקטנה משמעותית של מערך המילואים היבשתי.

דבר אחרון - בהתחשב בקיצור משך שירות הצבאי לסדירים (שקצת צורם בהתחשב במצב המילואים...), אני בהחלט חושב שיש מקום להקמת פלוגות לוחמים בקבע קצר של כ-שנה שנתיים. חישוב מהיר יגלה כי כל פלוגה כזו, יכולה להחליף יותר מ-10 פלוגות מילואים בבט"ש, במיומנות גבוהה יותר, ובחסכון רק יותר של כספים.
יתר על כן - פלוגות כאלה יחליפו יחידות מילואים שלמות בחרום, שכן כוח אדם זה "יתפוס" נתח תקציבי שיופנה אליהן במקום ליחידות מילואים. השאלה היא מה יהה הנתח של הלוחמים שיהיה מוכן להשאר בצבא לאחר תום שירות החובה. לדעתי, לא ניתן יהיה להקים יותר מפלוגה או שתיים של לוחמי קבע לכל חטיבה.

בקיצור - אני ועידו תמימי דעים...

ישן 12-03-2006, 17:17

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני כתבתי, בצורה קצת עקומה..."

האמת, זה מעניין ששנינו הגענו ממש לאותה המסקנה משום שמן המעט שאני יודע עליך תפקידך וניסיונך במילואים שונים מאד משלי מצד שני כנראה שהדברים כה קשים ומובנים מאליהם (לכל אחד פרט לדרג המדיני כנראה) שאין מנוס מן הצימצום (וההערכות מחדש בכוח אפקטיבי יותר).

אגב, קיצור השירות הסדיר בא לי באופן אישי בהפתעה ועל פניו הוא נראה לי כמהלך שגוי בשלב זה. יכול להיות שאני משוחד כאיש מילואים אבל לדעתי הטיפול הראשוני והעמוק היה צריך להיעשות במערך המילואים ולא הסדיר. מצד שני אם כבר הולכים על שינוי במערך הסדיר יש לבצע זאת כמו שצריך קרי החלטת ממשלה ללכת על שירוות סדיר או שירות לאומי לכלל האוכלוסיה ובכלל זה ערבים, חרדים וכל השאר. מסגרת השירות הלאומי צריכה לעבור מהפכה (כיום, ממה שהבנתי מבנות שעשו שירות לאומי, מדובר בבדיחה).השירות הלאומי צריך להפוך לחובה עבור כל מי שלא מתגייס ולהימשך בדיוק אותו הזמן כמו שירות סדיר.
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-03-2006, 17:51
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

אני רוצה להוסיף אמירה של נדב פדן - קצין במערך הביניים של צה"ל. אחד מאלה שיעצבו את צה"ל בעתיד הקרוב, ויהיה אחראי על כמה אלפי אנשי מילואים:

"אחרי שגמרו עם רמאללה עבר פדן עם חייליו לג'נין. דובדבן למזלה לא היתה שותפה לתופת שבמהלכה נהרגו 13 חיילי מילואים של חטיבה 5. בהתבטאות נדירה מודה פדן שמותם של המילואימניקים במחנה הפליטים הצפוף לא היה רק מזל רע. "לא פלא שהם נפלו שם", הוא אומר, "מחנה הפליטים בג' נין זו משימה שהצבא הטיל על חטיבת מילואים שהמח"ט שלה נמצא בחו"ל, והסמח"ט, איש מילואים שרוב העיסוק שלו עד אז היה לוגיסטי, מקבל דרגות תוך כדי קרב. זו חטיבה שלא הגיעה ללחימה מוכנה כמונו. מגיעים עורך דין, בנקאי, עולים על אפוד ויאללה לתוך מחנה הפליטים. הם נפלו כי הצבא הפעיל את כל המערך שלו כולל מילואים, וזה המס של הפעלת מילואים בתוך שטח כל כך מורכב".

חוסר מודעות שכזה, אי הערכה לכך שיכול להיות אחרת, שהצבא חוטא בהתייחסותו למערך המילואים כלל לא נשמע - כאילו אין דרך אחרת, ולא יכלה להיות תוצאה אחרת מלבד תשלום בהרוגים רבים - היא המדאיגה אותי. דור מחליף דור בפיקוד על הצבא, ואף אחד לא באמת מבין מה זה מילואים...

ישן 12-03-2006, 19:26
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אני רק יכול לומר בקשר לקרב בג'נין,
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני רוצה להוסיף אמירה של נדב..."

שאחד הגדודים של גולני השתתף בו ונקלע בשלב מסויים לברוך. לא היה מן הנמנע שגם הוא היה סופג אבידות כבדות יותר משני ההרוגים שספג למיטב זכרוני.

סה"כ אני מסכים עם מה שנאמר כאן, אף כי אני חושש שצה"ל עלול להידרש ליותר אנשי מילואים ממה שהוא חושב, אבל לא מוכן בכלל להקצות את המשאבים הנדרשים לזה. לי די נראה שצה"ל בסופו של דבר לא רק יוותר על הבט"ש - שזה טוב - אלא גם על כשירויות אנשי המילואים.

אצרף כאן בהקשר זה מאמר קצר שכתבתי לפני כמה שבועות ב"מקור ראשון". עקב מגבלת מקום לא יכולתי לדון לעומק בהרבה דברים, אבל בכל זאת:

"תארו לעצמכם מצב תאורטי לחלוטין, שבו תוקפת ארה"ב או ישראל את תשתית הגרעין האיראנית ופוגעת בה פגיעה קשה. בתגובה, מפעילה איראן את כל השפעתה על החיזבאללה כדי שזה יתקוף לאורך כל גבול הצפון, אם בהתקפות מוצבים או בירי מרגמות ורקטות מקצות כפרים, וייסוג מיידית למפלטו הבטוח רק כדי לחזור ולעשות אותו דבר בדיוק ברגע שמסוקי צה"ל נעלמים אל מעבר לרכס. בתגובה, מגיבה ישראל בתקיפות מסוקים, פגיעה בתשתיות, הפעלת חימוש מדויק לעבר בתים הידועים כמקום מושבם של אנשי חיזבאללה, וכיוצא באלה. האפשרות של הרעשת הכפרים מהם יוצאים אנשי החיזבאללה נפסלת, בשל החשש לתוצאה בנוסח כפר-קנא. וממילא, כפי שאמר הרמטכ"ל דן חלוץ בעניין שיגורי רקטות הקסאם מרצועת עזה, תגובה תגרור את צה"ל למקומות שאליהם הוא אינו מעוניין להגיע מבחינה מוסרית.

תארו לעצמכם גם שבאותו זמן מתחילים הפלשתינים בהרעשה דומה.

כדי לנסות ולהתמודד עם ההתלקחות הכמעט-כוללת בגבולות (ולצורך העניין נניח גם ששום מדינה משכנותינו אינה מתכוונת להשתתף במערכה), מנסה צה"ל להפעיל את תפיסת הלחימה החדשה שלו, שמשמעותה הפעלה מאסיבית של כוחות מיוחדים ובעיקר נשק מרחוק, הפעלת אמצעי גילוי וזיהוי מתקדמים, והעברת מידע בזמן אמת.

אז מתברר שלמרות הפגיעות הקשות שהנחית חיל האוויר על מחבלים לא זהירים מספיק, אין יעילות של מאה אחוזים בשום פעולה. מזג אוויר חורפי מקשה על גילוי תנועות המחבלים, שלא לדבר על פגיעה בהם. אמצעי שיבוש מתקדמים שמצויים ברשותם מקשים על הפעלת חימוש 'חכם'. שטחים חיוניים מתגלים כממוקשים, והכוחות שאמורים להשתמש בנקודות התצפית כדי להנחות מהן את החימוש, נאלצים לא פעם לוותר על כך. טעויות אנוש, שאמורות להיעלם כתוצאה מן השיפור הטכנולוגי, מתגלות כחלק בלתי נפרד מטבע האדם; במקרה אחד הן גורמות להרג כמה חיילים, ובמקרה אחר - להחטאת מטרת מחבלים ולפגיעה במטרות אזרחיות. מגבלותיה המוסריות של ישראל אינן מאפשרות להפוך את כפרי לבנון ואת הערים ברצועת עזה וביהודה ושומרון לגלי חורבות, שלא לדבר על תקיפת בתי חולים אשר מחצרותיהם נורות רקטות מדי פעם. ערים ישראליות סופגות פצצות מרגמה ורקטות, ומספר ההרוגים גדל והולך.

בסיסים ישראליים משמשים גם הם כמטרות, ויכולתו של צה"ל לפעול מתוכם ולהשתמש במשאביהם יורדת פלאים. תחנת הכוח באשקלון סופגת מטחי רקטות, כולל קטיושות. החמאס, השולט בחלקים נרחבים ממנגנוני הביטחון הפלשתיניים, מנצל אותם כנגד ישראל. במצב כזה, על ישראל להחליט בין הרעשה ארטילרית רחבת היקף, בין השאר על אזורים מאוכלסים, לבין פלישה קרקעית בניסיון לחסל את הירי ולשלול את היכולת המבצעית מארגוני הטרור.

אז מתברר כי אי אפשר לעשות זאת.

המבנה החדש של צה"ל, שבו צומצמו הכוחות המשוריינים למינימום וחיל הרגלים מצויד בנגמ"שים קלים ומוכשר בעיקר ללחימה מקומית נגד טרור, והתמקצעות הצבא אשר הביאה לביטול מרבית כוחות המילואים – אינם משאירים לו יכולת לכבוש שטח נרחב ולשלוט עליו; פלישה חוזרת ללבנון מול אויב מצויד היטב נתקלת בקשיים מרובים, וצה"ל אינו מצליח להקצות די כוחות כדי לפעול בשלוש חזיתות בוזמנית – וזאת גם ללא התערבות זרה מצד מדינה כלשהי.

תרחיש כזה, למרבה המזל, עדיין אינו יכול להתממש. צה"ל צמצם אמנם את כוחות השריון שלו, אך לא ביטל אותם, וכוחות המילואים עדיין זמינים ברובם, גם אם אימוניהם מצטמצמים. כפי שהראתה דוגמת 'חומת מגן', בשעת הצורך צה"ל יכול עדיין לסמוך על התייצבותם של אנשי המילואים שלו. אולם חלק מן הרפורמות המוצעות לו עלולות דווקא לפגוע ביכולותיו בעתיד. במקרה של התלקחות כללית, אפילו פחותה ממלחמה, הוא עלול להידרש להפעיל – שוב – כוחות כבדים בשטחים עירוניים. כדי למנוע חזרה על גרימת האבידות במחנה הפליטים ג'נין, יהיה עליו לא רק לקיים אימונים מתאימים אלא גם להחזיק כלים מתאימים, וכוחות המילואים, בייחוד חיל-הרגלים, יהיו חסרים את שניהם.

כפי שלימדו המלחמות האחרונות בצ'צ'ניה, בעיראק ובארץ, הכלים הכבדים, היקרים והמגושמים שורדים טוב יותר מאשר כלי רכב קלים ומהירים, מן הסוג שבתאוריות אמריקניות מסוימות אמורים להחליף את הטנק ולספק כוח אש המונע מהאויב להתקרב אליהם. בלא הכלים הכבדים, בלא כוח רגלי גדול, יידרש צה"ל לסמוך על כוח אש מרחוק שימנע מהאויב הפעלת כוח כלשהי. למעשה, תפיסה כזו כבר פותחה בצה"ל: "המלחמה המבוזרת", פרי עבודתו של צוות חשיבה גדול שגם הרמטכ"ל הנוכחי היה שותף לו, אכן קראה למהפכת מידע וכוח אש אשר תצמצם ביותר את הצורך בכוח אדם.

אם לצטט את מחברי הספר 'לוחמה מבוזרת – המלחמה במאה ה-21', אלוף (מיל') ידידיה יערי וחיים אסא, היתה ההתנתקות צריכה להיות מבחן לתפיסה החדשה (שטרם הושלמה), ולספק "המחשה חד משמעית שיכולתנו לשלוט ולהשפיע בשטח נשארת בלתי מעורערת, בין אם אנחנו נוכחים בו פיזית ובין אם לאו". רקטות הקסאם שנוחתות סמוך לתחנת הכוח מעידים שיש לתפיסה זו עוד דרך ארוכה עד למימושה. כעת מתברר שהמצב הגיאו-פוליטי של ישראל, שרק לפני כמה חודשים ניתן היה לשמוע מגורמי צבא בכירים בה כי מעולם לא היה מצבה טוב יותר, עלול בקלות להשתנות לרעה. ולא זו בלבד אלא שבשם תפיסה שטרם יושמה ובשם החיסכון הכלכלי עלול צה"ל לבנות את עצמו כך שלא יהיה מוכן למשימותיו המסורתיות – קרי, לחימה – ובמקרה שיהיה במשימות אלה צורך, הוא עלול למצוא את עצמו בלתי מסוגל לבצען.

צבא קטן ומקצועי המצויד בחימוש מתקדם, החזון האוטופי שרבים משווים לנגד עיניהם כשמדובר בצה"ל, יהיה גם צבא שאינו מסוגל להתמודד עם מטלות המצריכות כוח אדם, דוגמת כיבוש שטח והחזקה בו. כיוון שנראה כי כל החימוש המדויק שבעולם אינו תחליף לאסטרטגיה ולמדיניות ביטחון, וכיוון שיעילות של מאה אחוזים לא היתה ולא תהיה, עלול צה"ל להידרש, שומו שמיים, גם למטלות מסורתיות של צבא. הנזק העלול להיגרם מוויתור על היכולות הקיימות תוך בניית צבא שאינו יותר מכמות גדולה של יחידות מיוחדות ופלטפורמות חימוש מדויק, הוא כזה שספק אם מדינת ישראל יכולה להרשות אותו לעצמה."

http://www.makorrishon.co.il/show.asp?id=10782
ישן 12-03-2006, 20:42

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני רק יכול לומר בקשר לקרב בג'נין,"

נתחיל מזה שהתסריט הבסיסי שאתה מתאר נראה בעיני בהחלט אפשרי ואין לי ספק שבצה"ל רואים אותו כמצב עניינים שיש להתכונן אליו.

עכשיו מגיעה השאלה כיצד מתמודדים עם התסריט (ההתייחסות שלי לתסריט היא לפעילות העויינת עד לתגובת צה"ל). אין לי נתונים מדוייקים לגבי סד"ק המילואים הנוכחי של צה"ל וחלוקתו (חי"ר, שיריון, תותחנים וכו') וגם אם היה בידי לא זה המקום לפרטו. בכל מקרה מן הדיון שנערך כאן עד כה לא טען איש מן הנוכחים (ובכלל זה אני) כי יש לבטל כליל את מערך המילואים. מה שדובר עליו היה צמצום - ואפילו צמצום דרמטי. אין זה סוד אני חושב שבידי צה"ל כמה אלפי טנקים ויש להניח שכמות מתאימה של טנקיסטים (ברמת כשירות כזו או אחרת) להפעילם. באשר לחי"ר אני מניח שאנו מדברים על כמה עשרות אלפי לוחמי מילואים. בעיני זה נראה מערך מנופח וכלל עוד לא נכנסתי למערך הלוגיסטי ולשאר החלקים.

עד כמה בדיוק לצמצם את המערך הזה זאת בהחלט שאלה - קשה לי להאמין שכאן מעל דפי הפורום נצליח להגיע לתשובה רצינית, הנושא הזה סבוך מידי מה גם שכניסה לפרטי הפרטים מקומה אינו כאן מטעמי ביטחון שדה.
www.MegaPixel.co.il

ישן 12-03-2006, 22:00
צלמית המשתמש של ArmouredDov_D9
  ArmouredDov_D9 ArmouredDov_D9 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.10.03
אכן, יש לטפח את הציוד הכבד
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אני רק יכול לומר בקשר לקרב בג'נין,"

לדעתי, במבצע חומת מגן, למרות החשיבות הגדולה של כוחות המילואים, בצה"ל לא ממש תכננו איך לטפל במצב כזה. בג'נין היה ברדק וחבל שצה"ל לא הכניס לשם יחידות מאומנות יותר. כמו כן, לא נראה לי שגישת ג'נין של להכניס כוחות רגליים ולטפל במשנה זהירות בתשתיות הפלסטיניות תחזור על עצמה. ברגע שמחנה פליטים יהפוך למלכודת נפץ אחת גדולה, אם יכניסו לשם כוחות קרקע, הראשונים שיכנסו יהיו הדחפורים - שמסוגלים לנקות את התופת בבטחון יחסי. אחריהם חיפוי של טנקים ונגמ"שים כבדים (אכזרית, נגמחון ונקפדון). רק אחרי שהשטח יהיה נקי ובטוח יחסית יכנסו החי"ר להשלמת הטיהור.

בקשר למבנה כוח המילואים, אין ספק שצריך לשפר את הציוד הבסיסי ולדאוג שיחידות המילואים ישמרו על רמה של כשירות מבצעית (ברמה כזו שיום-יומיים רענון יספיקו לחזרה לכשירות מבצעית גבוהה). אולי כדאי להצניח כמה מומחים מחיל האוויר שיארגנו את כל ענף הימ"חים והלוגיסטיקה בזרוע היבשה.
דף ה-D9 של MathKnight

ישן 12-03-2006, 21:06

המצב הקיים

טוב.
אז יש תמימות דעים שהמצב הקיים - מצב הביניים - הוא לא טוב.
מערך הסדיר קטן מדי, מערך המילואים גדול מדי ולא מוכשר.
עד שטחנות הצדק יטחנו (אם הן תטרחנה) יכול משהו להפתיע אותנו.
הכי נוח זה להאשים את המערכת (דרג מדיני-ביטחוני, צה"ל ועוד כל מני תארים ללא פנים של ממש מאחוריהם), מזה כנראה לא נתקדם.
מה שאני מחפש בעצם זה רעיונות מקוריים שאני בתור מפקד יחידת מילואים יכול לעשות על מנת לשמור את חיילי כשירים ואת היחידה מלוכדת עד שיוחלט על פתרון קבע.
דרך אגב את הפתרונות שנמצא כאן ואת הרעיונות שהעלו קודמי קודם לכן, אפשר להעביר לקמל"ר תא"ל דני ון-בירן. מהכרותי עמו (הוא היה המח"ט הקודם שלי במילואים) הוא מעריך מאוד את דעתם הצבאית של אנשי המילואים והוא מאוד רוצה לגבש מודל מילואים הגיוני ש"חזיק מים".

ישן 12-03-2006, 21:38
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי ר.יצחקי שמתחילה ב "המצב הקיים"

אני רוצה להתייחס לשני גורמים:

1. קמל"ר - קמל"ר הוא גוף מייעץ ללא שיניים. הוא למעשה מהווה עלה תאנה למערכת הצה"לית בהתנהלות שלה מול גוף המילואים. העובדה שפורומי המילואים נתפסים ע"י צה"ל בגוף מאיים ו"אויב" אומרת את הכל לדעתי. בנוגע לקמל"ר הנוכחי - אני זוקף לרעתו את ההתנגדות שלו למהלך סירוב ההתנדבות של עמית רגב וגדודו, שהביא בסופו של דבר להבטחת ביטוח לאנשי המילואים. משיחה שהייתה לסגל הגדוד שלי איתו, נראה שהוא יותר משווק את צה"ל בפני אנשי המילואים מאשר את אנשי המילואים בפני צה"ל. גם ההתנהלות של פורום החפ"שים מול לשכתו היא יותר קשה היום מאשר עם הקמל"ר הקודם.
אני לא יודע מה הולך בחדרי חדרים בין קמל"ר לשאר אלופי המטכ"ל, אבל זה ממש לא משהו, בהתחשב במודל המילואים שהולך להיות.

2. מה אנחנו המפקדים הזוטרים עושים (מ"פ/מג"ד)?
  • יותר זמן ותשומת לב - עבודה קשה יותר של הסגל. אין מה לעשות, בסופו של דבר, קיצוץ ימי מילואים דורש ממני לעסוק יותר בהשגת אימונים רלוונטיים, ומיקסום ניצול הזמן באימונים. הרבה יותר תיאומים, בדיקות והכנות לתקופת המילואים, על מנת לא להגיע לבזבוז זמן. אימון שיש בו בזבוז זמן, אוטומטית נתפס ע"י החיילים כאימון "סתמי", לדעתי. האימון האחרון שלנו היה אימון ניווטים, שהיה אימון צפוף, ובסופו של דבר החבר'ה נהנו, והרגישו טוב הרבה יותר.
  • כשירות ימ"ח - זה קשור ישירות לכשירות הלחימה של היחידה בשעת חירום, תדאג לזה - יהיה. לא תדאג, לא יהיה. גם זה דורש זמן אישי שלך, ולהקצות זמן בתעסוקה מבצעית (אם יש) לשלוח כיתות/צוותים, לבדוק את הכלים והציוד שלהם, וע"י כך גם ליצור איזושהי אורגניות
  • טיפול בפרט - לא חדש. דאגה לאנשים מכל הבחינות בזמן המילואים, ומעקב אחרי מצבם באזרחות, תיצור תחושה טובה יותר בנוגע ליחידת המילואים, ובתקווה תחושת מחוייבות גדולה יותר. זה אומר שבקו מכרכרים סביב החיילים, שירגישו טוב, גם אם הסגל יצטרך לטחון קצת.
  • טיפוח מש"קים - אחת הבעיות הכי קשות בפלוגות החי"ר היא גודל הסד"כ ביחס לכמות הקצינים. פלוגת חי"ר קמה ונופלת על המש"קים. אם הם מרוצים, מאומנים ומטופחים היטב, ומרגישים חלק מהקבוצה - הם ייצגו אותך היטב ולמעשה יעמידו את הפלוגה על הרגליים. גם אם באימון סגל יגיעו רק מש"קים ולא קצינים, זה לטובה.
  • אימונים - אין מה לעשות, צריך לשנורר כל הזמן ימ"מ. גם אימון ניווטים לסגל שריון, גם אימון חי"ר להכנה לתע"מ, יעשה טוב. אני תמיד מנסה להשיג אימוני מקצועות - סיור, צלפים, מש"קי מרגמות, וכד'. כל אימון כזה דורש מעט ימ"מ יחסית, ומאפשר מתן תשומת לב רבה ליחידות המשנה. לצורך העניין, גם אם תשלח מחלקה אחת, או אפילו צוות אחד לאימון מא"ט - כבר הרווחת.
  • תע"מ - פה זה כבר בעיה קשה יותר. אני מנסה לבנות את המשימות כך שכל משימה תצא עם חיילים ממחלקה אחת. מנסה להוציא אימונים במהלך התע"מ - גם אימון ניווטים של 2-3 מש"קים או חבר'ה מהסיור, או אימון מקצועי של מחלקת מרגמות/רתק. אפילו אם זה אומר להוציא משימה לאימון קטן - להכניס סיור לישוב וביצוע שעה של תרגולי לש"ב.
אין פה דברים מרעישים. הדגש הוא פשוט לוודא שאתה מנצל את הזמן בצורה מיטבית ומטפח היטב את החיילים בכל המפגשים.

נערך לאחרונה ע"י ביטיס בתאריך 12-03-2006 בשעה 22:17.
ישן 12-03-2006, 21:56
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בעניין כשירות ימ"חים,
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני רוצה להתייחס לשני גורמים:..."

צריך לדאוג מספיק זמן מראש לשיתוף פעולה של הסגל הסדיר (לא תמיד מובן מאליו, לכן צריך לדאוג), ולנסות לתאם לאותם ימים משלוחי ציוד כדי להשלים את החוסרים או פשוט לסלק את כל המדים במידה ק' מקיטבגי החירום (לא יכול לומר לגבי *כל* היחידות, אבל ביחידות רבות לפחות קיטבגי החירום בשום אופן לא יצאו לתע"מ). לא פעם גם שווה לנצל את יום החזרת הציוד (לא קל, במיוחד כשרוצים ללכת הביתה, אבל) כדי להכניס לחירום ציוד שקיבלתם לתע"מ ולהחזיר במקומו את אותו ציוד רק גרוע יותר שיש בימ"ח. זה, כמובן, עובד בעיקר לגבי ציוד אישי, אבל גם זה משהו.
ישן 12-03-2006, 22:08
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "בעניין כשירות ימ"חים,"

גם אם תסלק את כל מדי הק' - עדיין הוראות צה"ל מחייבות 70% מדי ג'. אצלי אין 70% שלובשים מידה כזו. אולי 40%....

בכל מקרה, יש הרבה מה לעשות בימ"ח. למזלי, יש לי בימ"ח סמח"ט משקיען, שחידש לנו את כל הציוד הרגיל (והצבא עכשיו מפטר אותו.... ). אם משווים את המחסן שלנו למחסן של חטיבה אחות שלנו, אפשר לראות את ההבדל בין יחידה בה הסגל משקיע, לבין יחידה ששם כולם זורקים ז*ן

ישן 15-03-2006, 14:52
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
Not capable for urban warfare?

ציטוט:
ביטיס:
חיילי החי"ר של חטיבה 5 לא ידעו להלחם בג'נין

Are you sure about this? I read the original article as well as the discussion here and agree with much of what is written but I still question if the real reason for the 13 killed was the reserve unit being untrained/unprepared for urban combat.

I was in the xxx training camp right after the incident and the commander of the camp, who was then also our brigade commander, told us then that they had trained the unit there in urban warefare for several days before being sent to Jenin. In fact they had already fought there continuously for 7-8 days with no casualties before the incident where the 13 were killed.

I appreciate that this incident is still considered a sensitive due to respect for the fallen and their families, but we were told then, and again later on, that the main cause for the heavy casualties was that the soldiers made the tactical mistake of rushing into the ambush to give medical aid to their wounded friends before first eliminating the enemy.
ישן 15-03-2006, 15:16
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "Not capable for urban warfare?"

כמה נקודות שצריך להזכיר ולא הזכירו:

1. החבר'ה מהמסייעת לא התאמנו כמעט בלש"ב - רוב האימונים היו אימונים מקצועיים - כיתת רתק, מרגמות וכד'. יתר על כן, מי שמכיר את הלש"ביה שיש באליקים יודע שקשה להכניס לשם פלוגה, לא כל שכן גדוד.

2. הפלוגה לחמה 7-8 ימים, כאשר מי שלמעשה החזיק את הפלוגה היה המ"פ. אחרי שבוע לחימה, עם שעתיים-שלוש שינה ביום, אתה יכול להבין בעצמך מה כמה התדרדרה יכולתו לפקד.

3. קרב החילוץ היה התוצאה - לא הסיבה. הסיבה לכך שפלוגה עסקה בחילוץ, הייתה פשוט ש"כרתו" לה את הראש. אף אחד לא ידע מה לעשות, מה היו היעדים, כיצד לעבוד. מה בכלל קורה שם.
העובדה היא שבמהלך הלחימה של פלוגה זו ופלוגות אחרות - הכוח העיקרי שנלחם היה הכוח שנע עם המ"פ. כח זה היווה חלק קטן מסה"כ הכוח הכללי שעמד לרשותם. חוסר מיומנות בלחימה בלש"ב לא איפשרה ניצול מסגרות משנה, תמרון וכד'.
בתור מ"פ, אם אתה לא יכול לסמוך על המפקדים שלך שידעו לעבוד עצמאית בלחימה כזו, אתה לא יכול לנצל את יכולתה של הפלוגה לעבוד במסגרות משנה. ואיך תדע אם לסמוך עליהם, כאשר אף פעם לא עמדת בפני מצב כזה באימונים?

4. אי אפשר להשלים חסר באימוני לש"ב ב-3 ימים, לא משנה כמה תתאמץ . לחלק מחיילי הפלוגה, זו הייתה הפעם הראשונה מאז האימון המתקדם! שהם עסקו בנושא. שאר החיילים שדיברתי עימם, לא יכולים לזכור מתי בפעם האחרונה הם התאמנו במילואים בנושא.

בסופו של דבר, יחידות אחרות שהיו שם - סדירות - שכן עסקו בלש"ב בצורה אינטנסיבית יותר, יכלו לפעול בצורה יעילה יותר.
יש עוד הרבה רג'קטים בקרב הזה, אבל רובם ככולם נוגעים לחוסר הכנה, אימונים ותקנונים שונים הנדרשים לשם פעולה מוצלחת.
מי שמתעמק בקרב על ג'נין, מתפלא שלא היו אבידות יותר כבידות של אנשי המילואים - הרבה תודות לחוסר האירגון של הפלשתינאים.

ישן 16-03-2006, 09:21
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "כמה נקודות שצריך להזכיר ולא..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
כמה נקודות שצריך להזכיר ולא הזכירו:

1. החבר'ה מהמסייעת לא התאמנו כמעט בלש"ב - רוב האימונים היו אימונים מקצועיים - כיתת רתק, מרגמות וכד'. יתר על כן, מי שמכיר את הלש"ביה שיש באליקים יודע שקשה להכניס לשם פלוגה, לא כל שכן גדוד.

As someone who used to be in the Dragon platoon I certainly agree with you here. The last time I had a full company-sized urban fighting training with live fire was in makim over 20 years ago! In the reserves I have only occaisionaly participated in practicing surrounding houses and entering and clearing rooms in dry fire, and once a short paintball platoon excercise. However I believe the rifle rovayot companies trained over the years more intensely in urban warefare. Sometimes we assisted with support in their excercises.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס

4. אי אפשר להשלים חסר באימוני לש"ב ב-3 ימים, לא משנה כמה תתאמץ . לחלק מחיילי הפלוגה, זו הייתה הפעם הראשונה מאז האימון המתקדם! שהם עסקו בנושא. שאר החיילים שדיברתי עימם, לא יכולים לזכור מתי בפעם האחרונה הם התאמנו במילואים בנושא.

My battalion was called up a few months later with Tzav 8 to go Kalkilya. We spent about five days training there of which maybe one day was devoted to urban fighting. For my company this can be summed up as pairs of soldiers practicing room clearing drills and exiting from APCs in a protected manner. I expect/hope that the rifle companies did more. Over the years, it has always amazed me how it seems that the less time there is for training, the more the time is wasted.
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס

בסופו של דבר, יחידות אחרות שהיו שם - סדירות - שכן עסקו בלש"ב בצורה אינטנסיבית יותר, יכלו לפעול בצורה יעילה יותר.
יש עוד הרבה רג'קטים בקרב הזה, אבל רובם ככולם נוגעים לחוסר הכנה, אימונים ותקנונים שונים הנדרשים לשם פעולה מוצלחת.

You bring up many good points and since I see that you have spoken first hand with the people involved, I'll accept your conclusions about the unit being unprepared. Certainly 20+ years of batash in Lebanon and the terratories has affected the training levels of both sadir and reserve units. However I'm not sure that in the past the situation was much better. Think about the Jerusalem Brigade made up of many soldiers without sadir infantry service that manned the Bar Lev line in 73 or the time soldiers spent doing kav between the other wars instead of training.

I just want to add in response to the serious warning raised by the article that the sadir and reserve componants cannot work together due to different training and communication/intelligence levels, that I discussed this issue with other reserve soldiers in my unit (we are currently doing kav) and at work. Although there definitely are some gaps, most feel that it is exagerated, especially at the infantry level. From serving with the newer soldiers I don't feel that the sadir battalions spend all that much time in combat/practicing urban warefare either. Chomat magen was an exception. Full-urban warefare is much more than patrolling a village or arresting a mevukash.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס

מי שמתעמק בקרב על ג'נין, מתפלא שלא היו אבידות יותר כבידות של אנשי המילואים - הרבה תודות לחוסר האירגון של הפלשתינאים.

Let's not forget that the IDF had a little advantage in number of soldiers, firepower, tanks, bulldozers, helicopters, communications, field inteligence, etc

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 16-03-2006 בשעה 09:25.
ישן 16-03-2006, 12:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]כמה נקודות שצריך..."

אני רוצה לגעת בשתי נקודות:

1. בידיעה שאני נמצא ביחידה שמהווה איזשהו סמן תחתון לכשירות בצבא - אני יכול לומר שבין החיילים שמגיעים אלי היום והגיעו בשנים האחרונות, לבין החבר'ה שהשתחררו לפני שבע-עשר שנים יש תהום פעורה בכל האמור לידע טכנולוגי וכל הקשור לשיטות לחימה.
2. הבעיה הקיצונית שהודגמה בג'נין, הייתה דווקא הליקויים החמורים בכל האמור למודיעין שדה, קשר ,שת"פ בין זרועי כוח אש ועוד. שום יתרון צה"לי לא הובא שם לידי ביטוי, והשימוש בD9 בא רק בעיקבות אותו מארב קשה. גם הפעלה של מסק"רים לא הייתה יעילה לשום מצב חוץ מניקוי הגגות מאויב. בן דוד שלי (שמשרת בפלוגה) כמעט נהרג מטיל שנורה ע"י מסוק כאשר הוא לא הצליח לזהות את מיקום המארב כיאות.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:25

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר