לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-03-2006, 08:39
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
מידע סיפור מעניין על כידון גרמני מעניין......

לפני כחודש קפצתי לביקור בביתו (זה נראה יותר כמו מוזיאון) של אחד מאספני המיליטריה הגדולים בארץ כדי לצלם ברשותו מס' תמונות אשר עשויות להיות בעלות עניין עבורכם.

פרט לסט"ר ולקסדה של צוות האויר אשר את תמונותיהן כבר העיליתי צילמתי את הפריט הנפלא הבא:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

זהו הכידון הגרמני המתהדר בשם ה"קליט"... SEITENGEWEHR 42 (הספרות 42 מציינות את שנת הכנסת הדגם לשימוש).
הכידון פותח עבור רובה השירות הגרמני הסטנדרטי באותן שנים ה "מאוזר K 98 " .

ומה כל כך מיוחד בו?...

אז ככה -
ראשית אציין שפריט שכזה נחשב לאחד מפריטי האספנות הנחשקים, הנדירים והיקרים בקרב אספני כידוני הרובים בארץ ובעולם !
כשאני כותב "יקרים" אני יכל לציין שמחיר של פריט שכזה עולה בהרבה על 1000 יורו !!!

כידון זה הווה למעשה פריצת דרך חשיבתית בשעתו היות והוא תוכנן לשמש ככלי עבודה רב תכליתי עבור החייל בשדה הקרב.
הגרמנים פתחו עבורו סט שלם של כלי עבודה זעירים הכולל מברג,דוקרן, חולץ פקקים, פתחן קופסאות ועוד...
כלי העבודה הללו מותקנים על גבי ציר וממוקמים בתוך ידית האחיזה של הסכין (מזכיר מאוד מבחינת הרעיון הכללי את אולרי ה SWISS ARMY הידועים אלא שלדעתי הרעיון השוויצרי נבע מהתכנון הגרמני הנ"ל).

הנדן - באותן שנים נדני הכידונים היו עשויים מעור או מתכת וסבלו מ"חיי מדף" קצרים יחסית עקב רגישות ללחות ותנאי מזג האויר.
נדן הכידון הנ"ל יוצר לראשונה מחמרים פלסטיים קשיחים מה שביטל למעשה את הבעיות המוכרות שהוזכרו לעיל !

הנה עוד מס' תמונות אשר מתמקדות בסט הכלים ובשאר חלקי הפריט היפה הזה:

מה עלה בגורלו ?....

כאמור כידון זה נחשב בשעתו כפריצת דרך בתחום אך אז החלו הבעיות...
השנה בה הוא פותח היתה 1942 כשראשוני הכידונים סופקו לצבא הגרמני בתחילת 43 וכידוע היו אלו השנים בהן החל הצבא הגרמני לשקוע...
עלות ומרכבות הייצור של הכידון על חלקיו השונים היתה גבוהה מדי עבור הצבא הגרמני אשר העדיף להפנות כל משאב כלכלי לטובת צרכים חיוניים יותר ומכאן למעשה החלה הדעיכה עד שיש הטוענים כי היה זה היטלר בעצמו שהתערב ופסק לבסוף כי פרוייקט ההצטידות באמל"ח היקר מדי (והלא ממש הכרחי הזה) יבוטל !

עד סוף המלחמה יוצר מספר קטן מאוד של פריטים מדגם זה אשר נאמד על אלפים בודדים.
בהתחשב שרק חלק מתוכם שרד את המלחמה ואת השנים שעברו מאז סביר שמספר הפריטים הללו אשר קיימים כיום כשהם במצב סביר הוא נמוך בהרבה מה שמסביר בין השאר מדוע מחיר של פריט שכזה כשהוא במצב טוב (וגם אם לא) הוא כל כך יקר !
כמובן שעם השנים ועקב הביקוש יוצרו לא מעט זיופים של הפריט אשר נמכרים כפריטים אוטנטיים לחסרי מזל או נסיון בתחום...

בשנת 1958 החל בגרמנייה פיתוח של כידון חדש אשר התבסס על כידון ה SG 42 עבור צבא סודן.
בשנת 59 נשלחה הסדרה הראשונה ובשנת 60 פותחה סדרה נוספת אשר כללה מספר שיפורים קלים בלבד כשהסודנים ייעדו את הכידון עבור רובה ה AR 10 שברשותם.
סה"כ יוצרו 5000 כידונים שכאלה (תמונות יפות של אחד מהם אשר נמצא ברשותי העיליתי בעבר אך לצערי לא הצלחתי למצאן)...

בברכה.

לבני.

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 16-03-2006 בשעה 08:42.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-09-2007, 12:55
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
מצטער על ההקפצה הגדולה אך אני חייב זאת לעצמי !...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "סיפור מעניין על כידון גרמני מעניין......"

במהלך השנים בהם אני חבר כאן בפורום המכובד העליתי לא מעט תצלומים של כידוני נשקים נדירים יותר ונדירים פחות, פרטי מיליטריה מעניינים, מדליות וסמלים ועוד....
חלק מהפריטים הם מהאוסף הפרטי שלי אך חלק מהפריטים (מהנדירים יותר ע"ע הפריט המוצג באשכול זה) צולמו בביתו של אספן המתהדר ( ובצדק ) באחד מאוספי הכידונים היוקרתיים בארץ ואני לא מתכוון דווקא מבחינת הכמות אלא מבחינת האיכות !

אגב - הוא תמיד שמח שאני מצלם פריטים מהאוסף שלו לשם כך....

אספן שממנו במשך שנים למדתי את "מרבית התורה" בכל הקשור לאיסוף כידונים ואספנות בכלל אשר מבחינתי נחשב לאורים והתומים בנושא, שעות של הנאה צרופה ושל פגישות אל תוך הלילה בביתו אשר שימש למעשה כבית גם לאוסף המרשים שלו !

שמו של האיש היקר הזה הוא טל שני.

לא הייתי כותב את ההודעה הזו אלמלא האסון הגדול שקרה אתמול ...

טל שני נהרג בעת שרכב על אופנועו באיזור צומת בית רימון שבצפון הארץ.

לי עדיין קשה לעכל את הבשורה הנוראה הזו (רק ביום שישי בצהריים עוד נפגשנו בשוק הרוכלים שבדיזינגוף ושוחחנו תוך שהוא מתהדר בקעקוע החדש שעל כתיפו בו נכתב "RIDE TO DIE " ).....,

טל שני זכרו לברכה.

היה איש של כבוד !

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 09-09-2007 בשעה 12:58.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:47

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר