לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום בעלי חיים בפרש- כרטיסי הזכייה בתחרות נשלחו לזוכים! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תחביבים > בעלי חיים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-03-2006, 20:24
  eva_z eva_z אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.07.03
סיפור באמת קורע את הלב.ולגבי המחלה...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי אשת דשא שמתחילה ב "אוייייייייייי בא לי לבכות"

מחלת תוכים B&F =Psittacine Beak and Feather Diseis
מחלת המקור והנוצות
הווירוס האחראי למחלה נקרא Circoviridae. בעבר היה נהוג לחשוב שהמחלה תוקפת רק סוג מסוים של תוכים, אך במשך השנים גילו שהווירוס תוקף גם סוגים אחרים. (התוכים רגישים במיוחד למחלה זו.)

גורם המחלה:

גורם המחלה הוא זיהום בגוף הציפור התוקף בראש ובראשונה ציפורים צעירות. יש תוכים בוגרים שיתאוששו מהמחלה, אך יהיו נשאים העלולים להעבירה הלאה. אחרים מאמינים שחלק מן התוכים שיחלימו מן המחלה, יפתחו נוגדנים ויהיו חסינים בפניה ואף יעבירו את החיסון לגוזליהם. הווירוס הגורם למחלה עלול לתקוף את הכבד, המוח ואת המערכת החיסונית של גופם וכתוצאה מכך, יגרום להפחתת התנגדותם לזיהומים. לכן מוות מוקדם קורה בד"כ בגלל מחלות משניות בציפור כמו בקטריות, פטריות, פרזיטים או מחלות ויראליות.

העברת המחלה:

העברת הווירוס הוא ע"י מגע, שאיפה או דרך הפה. הדבקה דרך הפה תהיה בהזנה לזפק עם מזלף נגוע, ע"י אבק נוצות וחומרים הנגועים בצואה. כמו כן, הווירוס עלול לעבור דרך ציפורים נגועות, משטחים נגועים, מכשירים, אביזרים לאוכל, בגדים וחומר קינון. חלקיקי הווירוס עלולים להתקיים בסביבה למשך חודשים רבים (הרבה אחרי שהציפור כבר לא תהיה בסביבה...) ולכן רצוי להשמידם.

הסימנים למחלה:

הסימנים הם : נשירת נוצות, נשירה של נוצות מתפתחות, צמיחה לא נורמאלית של הנוצות וייצור לא נורמאלי של אבק נוצות. סימנים אפשריים אחרים: גידול לא נורמאלי של המקור, התפתחות כיב במקור ולפעמים בציפורניים. בשלב מאוחר יותר יתכנו דיכוי מהיר של המערכת החיסונית, ירידה מהירה במשקל ודיכאון. נגיפי הווירוס המשניים כמו פטריות, בקטריות או פרזיטים, בד"כ יתרחשו כתוצאה מירידה במערכת החיסונית.

מניעת המחלה, לא ידוע על טיפול במחלה.

תבחין (דיאגנוזה):

הדיאגנוזה תעשה ע"י ביופסיה של העור, ביופסיה של הנוצה או בדיקת דם. חשד למחלה יהיה בכל הציפורים הסובלות מנוצות לא תקינות ובחוסר התפתחותן. ביופסיה של נוצות לא תקינות תכלול את גוף הנוצה, משום שבה יהיה אפשר לראות רמז למחלה. אבל מאחר והמחלה אינה תוקפת את כל הנוצות בו זמנית, הבדיקה עלולה להטעות בזיהוי הגורם. בנוסף לכך, ציפורים חולות בשלבים הראשוניים של המחלה, לעיתים תהינה עם נוצות תקינות ורק בדיקת דם תזהה בוודאות את המחלה, עוד לפני הפגיעה בנוצות.
חלק מציפורים הנגועות במחלה לעולם לא יראו סימנים קליניים. חלק אחר של ציפורים הנגועות תפתחנה חיסון טבעי בפני המחלה ולאחר 60-90 יום, בדיקת הדם שלהן תראה תשובה שלילית. לכן רצוי וכדאי לעשות בדיקה חוזרת לכל הציפורים שתוצאות בדיקתן היו חיוביות. במידה ובבדיקת הדם החוזרת (לאחר 60-90 יום) התוצאה עדיין תהיה חיובית, קרוב לוודאי שהציפור תישאר עם המחלה לתמיד ובאיזשהו שלב גם תפתח סימנים.

מבוסס על מאמר הנלקח מ- http://www.avianbiotech.com/Diseases/PBFD.ht
תורגם ונערך ע"י הדס, מתוך: פורום התוכים/ מאמרים טיפים ומתכונים.
הועתר מאתר :http://parrots.co.il

נערך לאחרונה ע"י eva_z בתאריך 27-03-2006 בשעה 20:28.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-03-2006, 20:51
  עינבל והחיות עינבל והחיות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
מחלת המקור והנוצות
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי eva_z שמתחילה ב "סיפור באמת קורע את הלב.ולגבי המחלה..."

היי לכולם
אני חייבת להוסיף תיקון קטן- אני לא מכירה את המאמר שתורגם ולא יודעת למתי הוא עדכני אבל יש כמה פרטים לא נכונים וגם כמה פרטים חסרים:
מחלת המקור והנוצות היא אחת האכזריות והנוראיות שתוכי יכול לחלות בה, מרגע שהחלו להופיע הסימנים הקליניים (ההתקרחות, נשירה מוגברת, עיוותים וכו') לצערי אין שום סיכוי עבור התוכי המסכן להתאוששות ואינני יודעת מדוע צויין אחרת במאמר.
לפי מה שזכור לי (ייתכן שהנתון לא מדוייק לחלוטין) אחוזי המחלה גבוהים יותר במשפחת הקקאדו- נדמה לי שזה מה שהווטרינרית שלי אמרה לי פעם.
בכל מקרה- מרגע התפרצות המחלה יש רק התדרדרות וגסיסה איטית וכואבת עד שיש מקום לשקול הרדמת חסד, הם מגיעים למצב של קירחות מוחלטת (אם לא מתים לפני) ואינם מסוגלים לאכול בכוחות עצמם.
למחלה אין טיפול ואין חיסון והיא מאוד מדבקת לתוכים אחרים- אם כי אינה מדבקת לבני אדם.
אם גוזל נגוע נוכל לפעמים לראות ניצוי לא תקין, מקור מעוות, ולפעמים רגליים מעוותות.
חלק מהסימנים יכולים לנבוע גם מפוליומה ולכן הדרך היחידה לוודא היא אכן בדיקת דם.
מצטערת אם לא היה הכי נעים לקרוא את זה...
שימו לב- לא כל תוכי שמשיר נוצה הוא חולה! במיוחד כעת בעונת המעבר מגדלי התוכים בינינו כנראה יראו נשירה מוגברת מעט- כמובן שמומלץ להיות עירניים אך לקחת הכל בפרופורציה בבקשה- לא לזרוק תוכים מחשש למחלה הזו או מחשש שהנשירה מעידה על שפעת העופות... כי זה כבר ממש שטות!
(רק השבוע נזרקו קרוב ל 40 תוכונים, ארה כתומה, קוניור ראש אדום ושני ג'אקו)

תוכים- אילוף ופתרון בעיות התנהגות
סיוע לאוכלוסיות מיוחדות בעזרת בע"ח
אילוף כלבים וחינוך גורים

ישן 30-03-2006, 22:55
  עינבל והחיות עינבל והחיות אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
לצערי
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי eva_z שמתחילה ב "עינבל את רצינית לגבי שזרקו תוכים?"

רצינית לגמרי...
לא מספיק שהרשויות מאלצות פינות חי באיזורי סיכון כביכול להשמיד תוכים בניגוד לרצונם- עכשיו גם אנשים פרטיים נכנסו לטירוף המוני ולא מוצדק וזורקים תוכים מהבתים... כל אחד עם התירוץ שלו- האשה לא מרשה, הבעל מפחד בלה בלה בלה...
פשוט משאירים אותם בפתח של חנויות או מביאים אותם לוטרינרים וזה במקרה הטוב כמובן!
מה אני יכולה להגיד? רק דבר אחד בטוח- שום שפעת-שמפעת טיפשית לא תפריד אותי לעולם מהתוכים שלי ואפילו אם הם יידבקו שום כוח שבעולם לא ימנע ממני להילחם במחלה הזו עד שיבריאו.
מי שמגדל בעל חיים ומעיף אותו כל כך בקלות בגלל איזה אפצ'י של תרנגולת בעזה- לא ראוי להחזיק תוכים!!!
שיביאו את כולם אליי ואני כבר אדאג להם!!!
נמאס לי לחלוטין מהיחס של אנשים לחיות המחמד שלהם- זה כבר עובר כל גבול!
היום העברתי הרצאה על איניליגנציה של תוכים ועל חשיבות הצעצועים לתוכים- אנשים היו בשוק ובהלם, כאילו שזו פעם ראשונה שהם בכלל שומעים על דבר כזה!!!
אנשים!!! תתעוררו!!! יש לכם בעל חיים בבית- תלמדו עליו קצת, תבינו את הצרכים שלו ותעניקו לו את אותו חום ואהבה שהוא מעניק לכם ואתם לוקחים כמובן מאליו!!!

ההערה האחרונה אינה פונה לגולשי הפורום הקבועים שידוע וברור לי שאוהבים ודואגים לחיות שלהם... אם כי אהבה זה לא תמיד מספיק ומומלץ תמיד ללמוד לעומק על צרכי החיה

נב
סליחה על האמוציונליות המופרזת מעט- אבל היחס של אנשים לחיות המחמד זה באמת נושא רגיש אצלי וכפתור שמאוד קל להפעיל אצלי...

תוכים- אילוף ופתרון בעיות התנהגות
סיוע לאוכלוסיות מיוחדות בעזרת בע"ח
אילוף כלבים וחינוך גורים

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:25

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר