לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום פוליטיקה ואקטואליה, נא לשמור על שפה נאותה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > פוליטיקה ואקטואליה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-12-2004, 18:53
  NOTA NOTA אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.01
"חרדי קארד": צרכנות אידאולוגית נבונה - או מסוכנת?

"חרדי קארד" - כרטיס אשראי שומר שבת
קבוצת פעילים חרדים ובנק לאומי ישיקו כרטיס אשראי מיוחד, שלא יאפשר ביצוע פעולות בשבת. כמו כן, הכרטיס יכובד רק בבתי עסק שאינם פתוחים בשבת.
http://news.walla.co.il/?w=/127/634399
(התנצלותי על הקישור לוואלה, ראיתי אייטם ב"שש עם" ולא מצאתי קישור לכלי תקשורת ראוי)

על פניו מדובר כאן בצעד צרכני מקובל: שמירה על אינטרסים פרטיים של הרוכשים באמצעות התארגנות קבוצתית. אולם, במקרה הזה מדובר באינטרסים אידאולוגיים שאין בהם רכיב כלכלי אמיתי*.
לדעתי זאת עלולה להיות חרב פיפיות. מעבר לעובדה כי במקרי חירום יתכן כי הכרטיס החסום (למשל - בחו"ל) יגרום לעוגמת נפש גדולה, מאבק נגדי יוביל לנזק לשני הצדדים.
למשל, אם הכרטיס יצבור תאוצה וישפיע על השוק, סביר שנראה גם אנשים נמנעים מרכישה במקומות המכבדים את הכרטיס. אני - למשל - מקפיד במידת האפשר לא לרכוש מוצרים בהשגחה בד"צ, בית יוסף וכיוב' (רק רבנות ), וגם עסקים המסייעים למאבק האידאולוגי הזה שאיני מסכים עימו עשויים להפסיד לקוח.

* אפשר לטעון כי המאבק הזה נועד להציל בעלי עסקים שאינם פועלים בשבת (מסיבות של גודל, מיקום או אמונה), אבל, אם להרוג שתי ציפורים במכה אחת, כשיצא כרטיס אשראי שניתן לרכוש בו רק בתחומי הקו הירוק ורק במקומות שאינם מוכרים "תוצרת התנחלויות" - גם אז יטענו הפעילים כי מדובר בנסיון להציל - כלכלית - בעלי עסקים ומפעלים בתחומי הקו הירוק ולהציל את כלל ישראל מהעלויות הכרוכות בפריבילגיות ב"שטחים".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-12-2004, 19:18
צלמית המשתמש של Jarvis
  Jarvis Jarvis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.01.03
זה לא משהו חדש
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי NOTA שמתחילה ב ""חרדי קארד": צרכנות אידאולוגית נבונה - או מסוכנת?"

יש כרטיס שנקרא "תל אביבי" (גם של לאומי, נדמה לי) שמאפשר קבלת הטבות בחנויות שונות ברחבי העיר. לסטונדנטים יש את מועדון הוט שמעניק אלפי הטבות למחזיקי כרטיס סטודנט-כארט. בשני המקרים האלה מדובר באפילה - מי שאינו תושב תל-אביב, או שאינו סטודנט, לא יוכל להינות מהם. במקרה של החרדי-כארד - כל אחד יכול להחזיק כרטיס כזה, לא יבדקו לך בציציות (תרתי-משמע) שאתה חרדי.

אני מניח שיש היגיון כלכלי מאחורי הכרטיסים האלו - זו פרסומת חינם לכל העסקים המשתתפים. הם משלמים מעט ומקבלים הרבה לקוחות חדשים. הבנק מרוויח מהעלייה בהוצאות באמצעות האשראי.

למה שנראה התנגדות לרכישה בחנויות שמכבדות את הכרטיס ? לכל חנות כמעט יש מבצעים והטבות שמפלים לקוחות כאלו על פני אחרים - 100 הרוכשים הראשונים, מי שבא עם הקופון, לקוחות ששייכים למועדון לקוחות, כרטיסיות צבירה (כמו ברשתות קפה) ועוד. כל אלה שיטות לגיטימיות להגדלת הרווחים של החנויות. בקיצור - תסביר לי למה סטודנטים כן, וחרדים לא.
ישן 15-12-2004, 22:37
צלמית המשתמש של Jarvis
  Jarvis Jarvis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.01.03
הבנתי אותך
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי NOTA שמתחילה ב "אני לחלוטין לא פוסל את זה כצעד צרכני - שיבושם להם."

נכון, הייתי אומר שיש כאן קריצה אידיאולוגית של בנק לאומי. כפי שיש פלאפון שומר שבת, ואינטרנט נטול אינטרנט*, העיקר להעביר אליך את קבוצת הלקוחות הזאת, שהם אולי לא הכי עשירים, אבל קל לפרסם אצלם, ואם יש לך דיל טוב - כל בני-ברק תקנה ממך.

אני לא מאמין שזה יכול להגיע למצב של סחיטה אידיאולוגית, ואני יגיד לך למה - באיזורים שבהם יש הרבה דתיים ממילא אין עסקים שפתוחים בשבת. אם יש - הדתיים ממילא לא קונים שם. חנויות שפתוחות בשבת לא מצפות לקהל דתי גדול.

אני במידה מסוימת תומך באידיאולוגיה הזאת, קניונים ומרכזי מסחר שפועלים בשבת אמנם נותנים תחושה מערבית, חילונית וליברלית, ולפעמים הם גם מאוד יעילים. מצד שני - הם פוגעים בהכנסתם של העסקים הקטנים, שלא יכולים להרשות לעצמם לעבוד 7 ימים בשבוע, והם עלולים ליצור מצב שהעובדים החלשים ינוצלו ויעבדו ימים רצופים ללא הפסקה ("דימיטרי, אתה שומר מעכשיו שבת כן שבת לא" ). בנוסף, אני לא אדם דתי, אבל יש ערך לשבת. לא סתם הנחלנו את זה לכל העולם. גם ככה לקחו לנו את יום ראשון, אז מה נשאר ?
ישן 15-12-2004, 00:38
צלמית המשתמש של Big Joe
  Big Joe Big Joe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.10.01
לא נבונה ולא מסוכנת - רק מאוד מטומטמת...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי NOTA שמתחילה ב ""חרדי קארד": צרכנות אידאולוגית נבונה - או מסוכנת?"

ראשית כל נעשה סדר: לפי התורה בני אדם חייבים בשמירת שבת, כרטיסי אשראי - לא. וכמה דשהצהרה נשמעת מטומטמת, היא פחות מטומטמת מהרעיון. מה בדיוק חושבים להשיג איתו? שומרי שבת (בני אדם, לא פלסטיקים דקים) ממילא לא קונים בשבת ולכן אינם משתמשים בכרטיס. חנויות בכלל לא קשורות לעניין, כי הן לא מנפיקות את הכרטיסים. יש לי ספק רציני אם אפשר בכלל למנוע סליקת גרטיס ע"י מישהו על סמך שימירת שבת או לא.

עכשיו בוא נחשוב לרגע. נגיד שהכרטיס ילווה בהנחות מרשימות. אז מה ימנע ממני להשיג כרטיס כזה? יש לי ארנק גדול, ואני אמצא מקום לצד חמשת הכרטיסים מחללי השבת שלי גם לכרטיס שומר שבת אחד. ואם לא יהיו הנחות - אז לא צריך.

איך זה מקדש את השבת - זה נשגב מבינתי.

ישן 15-12-2004, 00:50
צלמית המשתמש של justice30
  justice30 justice30 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.04
צרכנות נבונה וכלכלה נכונה

העסקים הפתוחים בשבת עוברים על החוק ופוגעים בשבת הקדושה לעם ישראל.
ובנוסף פוגעים בעסקים שומרי החוק הסגורים בשבת
ובעובדים שומרי שבת שנמנעת מהם עבודה במקומות אלו.

כך שיש כאן אינטרס כלכלי טהור להגן על שומרי השבת
הנפגעים ע"י פורעי החוק המחללים שבת .

חרם נגדי הוא חסר ערך לחלוטין
החילוניים ממילא לא מסוגלים לשום דבר הדורש "הקרבה" כלשהי
והעסקים לא יכולים להחרים כי ממילא לא יקנו מהם.

מי שאין לו ערכים הוא ממילא חסר ערך

"לְמַעַן צִיּוֹן לֹא אֶחֱשֶׁה, וּלְמַעַן יְרוּשָׁלִַם לֹא אֶשְׁקוֹט, עַד-יֵצֵא כַנֹּגַהּ צִדְקָהּ, וִישׁוּעָתָהּ כְּלַפִּיד יִבְעָר"

ישן 16-12-2004, 03:53
  ישראל היפה ישראל היפה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.04
צעד לגיטימי של שומרי שבת

לא מכריחים אף אחד להשתמש אך ורק בכרטיסים "שומרי שבת". ישנם כאלו שיהנו מכל העולמות - גם כרטיס שומר שבת וגם כרטיס "מחלל שבת". כל ה"סבל" העשוי להגרם לבעל הכרטיס הוא בעיתו הוא ונעשה מתוך בחירה שתמיד ניתן לתקנה.

אני מניח שמרביתם של המשתמשים בכרטיס החדש בין כה וכה אינם קונים בשבת וזה לא ישנה דבר מבחינת התנהגותם, הם רק יקבלו "בונוס" בשל התמדתם, כפי שזה נהוג בכרטיסים יעודיים המונפקים כיום ע"י גופים שונים.

עד כמה שאני מבין אין כאן חרם צרכני ולא יוגבל הכרטיס לחנויות מסוימות - יוכלו לרכוש באמצעותו אפילו חזיר ביום חול. אם אכן קיים חרם יש לפעול נגדו במלוא העוצמה.
ישן 16-12-2004, 04:22
  NOTA NOTA אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.11.01
ככותבים אחרים כאן - כנראה שלא הבנת את העניין
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ישראל היפה שמתחילה ב "צעד לגיטימי של שומרי שבת"

כרטיס שאי אפשר לחייבו בשבת אינו הרכיב המהותי כאן. מצידי שיוציאו כרטיס לצמחונים שאי אפשר לקנות בו בשר או כרטיס ליקים קשישים שאי אפשר לקנות בו כלי נגינה בין 2-4.

קרא שוב את הכתבה, עד תומה, ותיווכח שרק בעלי עסקים המתחייבים שלא לפתוח דלתותיהם בשבת יורשו לעבוד עם הכרטיס החדש. דהיינו, אם מחזיק הכרטיס נכנס לעסק שאינו מכיר בכרטיס (למשל רשת טיב-טעם - או סתם חנות רהיטים שסניף שלה פתוח בסו"ש), הרי שעצם אי קבלת הכרטיס תבהיר לו כי מדובר בעסק "טמא" - בין אם הוא מוכר בשר פיגולים או רהיטי נצרים.

תפקידו של הכרטיס להפעיל לחץ אידאולוגי יעיל יותר על סוחרים בעזרת קבוצת הקונים שיאסוף סביבו.
כאמור: זכותם המלאה, רק שלחץ אידאולוגי הוא חרב פיפיות.
ישן 17-12-2004, 18:44
צלמית המשתמש של עוד קפה לאסד
  עוד קפה לאסד עוד קפה לאסד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.10.04
אני ממש לא מבין מה הבעיה עם הכרטיס החדש

בסך הכל כרטיס אשראי לקבוצה מסויימת. שיעשו מה שהם רוצים. הם בצדק יכולים לבוא כקבוצת צריכנים גדולה ולכפות כל מיני תנאים על בעלי עסקים שרוצים (ודגש על רוצים) למכור לאותה קבוצה. מי שלא מוכן להתחייב לאותם תנאים - אז שלא יעשה איתם עסקים. צעד כלכלי לגיטימי לחלוטין.

כל אחד יכול לעשות בדיוק את אותו דבר. מצידי שיארגנו קבוצת קונים שלא קונה מוצרים בצבע אדום. לחרדים יש כמה "מועדוני צרכנים" כי הם מאורגנים והם מרויחים מזה.

עד כאן זה לגיטימי אבל לכפות על קניון בחיפה לא להיות פתוח בשבת זה כבר חריגה מהלגיטימיות וכפיה על צרכנים אחרים. במיוחד זה חמור כשאותם בריונים חרדים אפילו לא קונים באותו קניון. אם הם מאוד רוצים שהקניון יהיה סגור בשבת אז שיסגרו דיל עם כל החנויות בקניון שהחרדים מתחיבים לקנות שם בסכום כזה וכזה, בדיוק כמו שהם עושים עם ספקי סחורה לציבור החרדי. אבל לא נראה לי שהחרדים קונים שטרימלים ב-ZARA ככה שהם להם סיבה אפילו לצייץ למה הקניון פתוח בשבת.

תודה!

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 02:39

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר