לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-04-2006, 18:49
  orpaz191 orpaz191 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.06
אני רוצה להבין משהו...

השנה התחלנו ללמוד פיסיקה בבית ספר אז התעניינתי וראיתי מאמרים וסרטונים על תורת היחסות ויש כמה דברים שלא הבנתי.

1. לפי מה שהבנתי מתורת היחסיות זה שלא משנה באיזה מהירות ניהיה, תמיד האור יהיה במהירות של 300,000 קילומטר לשניה יחסית אלינו. אבל אם אנחנו רואים מכדור הארץ כוכב מרוחק (10 שנות אור מכאן) אנחנו ניראה אותו כפי שהוא היה לפני 10 שנים אבל אם ניראה אותו ממש מקרוב אז ניראה אותו בארך איך שהוא כרגע. זאת אומרת שאם נטוס לכיוון הכוכב אז הזמן יראה לנו כאילו הוא עובר מהר יותר בגלל שאם אנחנו זזים במהירות 5 קילומטר בשניה והאור בא מהכיוון הנגדי במהירות 300,000 קילומטר בשניה אז ביחס אלי הוא נע במהירות 300,005 קילומטר בשניה, זאת אומרת שהזמן יעבור בשבילי יותר מהר. החוק הזה הוא מחייב כי אם הזמן (האור שמגיעה לעיניים שלנו) לא יעבור יותר מהר אז אנחנו עדיין נראה את הכוכב כמו שהיה לפני 10 שנים. אבל אז זה נוגד את החוק שאומר שהאור זז תמיד במהירות של 300,000 קילומטר בשניה ביחס אלינו.

2. לפי מה שכתבתי בסעיף הראשון אם אני ינוע במהירות הכל עם הפנים לכיוון שבו אני זז אז אני יראה את הכל זז במהירות פי 2 גדולה (מהירות האור תנוע יחסית עלי ב 600,000 קילומטר בשניה) אבל אם אני ינוע במהירות האור לכיוון אחד אבל הפנים שלי יהיו בכיוון השני אז האור שנוגע לי בעיניים תמיד יהיה אותו אור כי שנינו זזים באותה מהירות ואז אני יראה כל הזמן את אותו מראה והזמן יראה לי כאילו הוא נעצר אבל אני ימשיך לנוע ואם אני יפנה את הפנים לצד אז הכל יראה לי כאילו הוא זז במהירות נורמלית. ואם אני ינוע במהירות גבוהה ממהירות האור עם הפנים לכיוון הנגדי אז אני יעבור את האור שנוגע לי בעיניים ויראה אור שכבר עבר אותי וכך אני יראה את הכל נע אחורה. אבל עדיין אם אני יפנה את הפנים שלי לכיוון שעליו אני זז אני פשוט יראה הכל יותר מהר.

3. לא הבנתי איך קיצור המרחק קשור למהירות האור. והאם זה קשור ל"חורי טולעת" (החורים שמאפשרים לעבור ממקום למקום)? כי שמעתי ש"חורי טולעת" זה כשהשני מקומות איכשהו נפגשים למרות שהם רחוקים. עלה לי רעיון שאם המרחק בן שני מקומות מתקווץ במהירות האור אז אם ניהיה במהירות האור או יותר ממנה אז המרחק התקווץ עד כדי כך שיהיה אפשר להגיעה מכל מקום לכל מקום בשניות אפילו אם הוא במרחק מיליוני שנות אור.

4. אם הבנתי נכון אז כל מה שאנחנו רואים זה מזמנים שונים בגלל המרחקים השונים שבין החפצים. אז איך זה שאנחנו רואים זמנים שונים כתמונה אחת?

5. לא הבנתי למה אינשטיין אומר שאי אפשר לעבור את מהירות האור.

סליחה על האורך. אני אשמח אם תגידו את דעתכם על מה שכתוב וגם אם תענו לי על השאלות.

ועוד משהו קטן: אני יודע שמהירות האור היא 300,000 קילומטר בשניה, ומהירות בקול היא 30,000 קילומטר בשניה. אז חשבתי עד שמצאתי נוסחה למציאת מרחק של ברק מהמקום בו אני נמצא. האם היא נכונה?

ה – X מסמל את את המרחק בשניות מהזמן שראינו את הברק עד לזמן ששמענו את הרעם. התוצאה היא בקילומטרים.

(X+X/9)*30,000

נערך לאחרונה ע"י orpaz191 בתאריך 07-04-2006 בשעה 18:52.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-04-2006, 19:17
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי orpaz191 שמתחילה ב "אני רוצה להבין משהו..."

האור בריק תמיד תמיד תמיד ינוע באותה מהירות, אפילו אם זה אומר שהמרחב כולו או אפילו מעבר הזמן יצטרכו להשתנות (בלי קשר ל"חורי תולעת"). מוזר, אבל מוכח.

למשל, בדוגמה שנתת בסעיף 1, ברגע שאתה עובד למהירות גבוהה יותר, המרחק בינך ובין הכוכב מתקצר. כך שבאותה הנקודה (על כדור הארץ) במהירויות שונות, תראה "עבר" שונה. למשל, אתה יכל לנוע במהירות בה המרחק יהיה 5 שנות אור, ואז כמובן שתראה בטלסקופ דברים שקרו לפני 5 שנים על אותו הכוכב.

אגב, אם לא ראית את הסרטון שאני עשיתי (כן. פרסום עצמי חסר בושה לחלוטין ), אתה מוזמן לצפות בו (בתקווה שתצליח להבין את האנגלית שלי ). והנה עוד אחד מומלץ (זכה בתחרות שהגשתי אליה את הסרטון שלי )

ולגבי הברקים: מהירות הקול היא 0.3 ק"מ בשניה. ההבדל הוא כ"כ גדול שהנוסחה, בקירוב מצויין, היא פשוט 0.3X

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

ישן 08-04-2006, 05:01
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי orpaz191 שמתחילה ב "תודה"

האור בריק תמיד נע באותה מהירות. זו תופעה פיזיקלית שהתגלתה בעולמנו
אולי אפשר להגיד, ברמה יותר פרטנית, שזה נובע ממהירות התגובה (מעין "התנגדות לשינוי") של הריק לשינויים בשדה האלקטרו-מגנטי.
האם יש לזה סיבה מיוחדת? זו יותר שאלה לפילוסופים

לגבי המרחק... אני לא חושב שאני אצליח להסביר על רגל אחת יותר מאשר בקליפ, או באשכולות קודמים בנושא פה בפורום (מתגובתך, אני מנחש שכבר הרצת חיפוש). אני אשאיר את זה פתוח לגולשים אחרים בפורום.

והנוסחה שכתבת מדוייקת

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

נערך לאחרונה ע"י ג_ב בתאריך 08-04-2006 בשעה 05:15.
ישן 09-04-2006, 15:40
צלמית המשתמש של Kill-Machine
  Kill-Machine Kill-Machine אינו מחובר  
מנהל פורום חומרה

חבר מתאריך: 27.05.02
המממ...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי orpaz191 שמתחילה ב "אני רוצה להבין משהו..."

א. הנה קישור למאמר שהבאתי פה בפורום בנושא תורת היחסות, מאמר מאוד נחמד לקריאה:

http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=18030

ב. תקרא במאמר יש שם את הנוסחה המשופצת לחוק חיבור המהירויות, כאשר מתעסקים במהירויות קרובות למהירות האור, מהירות יחסית היא שונה מסתם סכום אלגברי.
ג. לגבי שאלה 4, בגלל שכל האור הזה מגיע לעין שלנו באותו רגע... חוץ מזה שזה שאלה ששייכת רק כשמסתכלים על גופים שמיימיים, כאשר מסתכלים על הרחוב אין שום טעם לכך כי הפרש הזמן בין מהלכי הקרניים השונות הוא חסר משמעות פיזיקלית.
ד. לפי איינשטיין, לא ניתן להאיץ למהירות האור ו/או לעבור אותה, הוא לא דיבר על עצמים שנעים כבר מהר יותר ממהירות האור. למה? כי לפי תורת היחסות, עצם שינוע במהירות האור יהיה בעל מסה אינסופית ויהיה צורך להשקיע בו אנרגיה אינסופית כדי להאיץ אותו למהירות הזאת.
ה. מהירות הקול היא בערך 1000 קמ"ש, אם אני זוכר נכון.

יש מצב שאני טועה בכמה דברים, תקרא את המאמר שהבאתי למעלה, אולי תקבל ממנו כמה תשובות.

The only certainty in life is that there are no certainties.

נערך לאחרונה ע"י Kill-Machine בתאריך 09-04-2006 בשעה 15:42.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:30

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר