לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-04-2006, 00:35
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
מידע לעיונכם רבותיי ..

מכתב גלוי לקצין חינוך ראשי

קטע שמספר מה לא יהיה לבן שנהרג,
עם מי לא יתחתן וכמה ילדים לא יהיו לו, או איך לא יקבל את מפתחות הרכב לצאת לבילוי בליל שבת, הוא הספד אינפנטילי-רגשני שאינו תורם למין העניין,
ולמרות הכל - אוהבות קצינות חוי"ה לעשות בו שימוש בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ולהפוך את היום הלאומי ליום אישי

אל: תת-אלוף אילן הררי
מכובדי,
צבא הגנה לישראל אמון על מערכת ערכים מסוימת, ולכן כה צר לי וחורה לי על צרות המוחין כפי שזו משתקפת בטקסים הצבאים בשנים האחרונות. צה"ל, כראי החברה, משקף לצערי תמורות אלו שחלו בנו, וכהשתקפות של שלולית שולח אל החברה בחזרה את הרדידות והעכירות - בטקסיו.
לרדידות כבר התרגלנו: מפקדי צבא בכירים עוטי דרגות ונשואי הדר, אך חלל מוחם ריק ממעוף וחזון. אוצר המילים שלהם מכיל שתי מילים נבובות, החוזרות על עצמן כמין ריטואל קבוע: שלום וביטחון.
בנאומים יבשושיים ומעוררי פיהוק נואמים מפקדים לעייפה מילות-סרק חסרות תוכן אמיתי. שלל סיסמות וקלישות, שבסופן מחיאות כפיים, ואפילו עוד לפני שפצחו בדיבור. על מה? לא יודעים. העיקר שדיבר. לא ביקשנו לצעד את הנאום בספרי ההיסטוריה, אבל לכל הפחות ליהנות ממחשבה יצירתית ומעוררת עניין תרבותי.
בנאומים לא כללתי את קטעי הקריאה, המוקראים בעברית עילגת, לרבות פרקי התהלים, שלו דוד המלך היה שומע את אופן הקראתם, היה מתהפך בקיברו.
נאומים שכאלו מצריכים ישיבת כותב נאומים צמוד ליד אנשי מעש אלו, שכוחם ברגליהם (ועל כך יבורכו), אך לא בפיהם. שומה עלינו להקים ועדה לאופי טקסים, שתחת סמכותה יהיה נושא סינון הנאומים, בחירת פרקי הקריאה ונושא הרגישות של ציבורים מסוימים בחברה לתכנים.
קשה מהרדידות היא העכירות. אותם טקסים העשויים ללא תשומת לב לתוכן הנאמר בהם או למעמד בו הם נאמרים. הם נתנו דעתן קצינות חוי"ה (חינוך וידיעת הארץ) עליהן אתה מופקד, מהו יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ובמה שונה הוא משאר ימי זיכרון של דני, יוסי, אברהם ונועם - חיילים שנהרגו במערכות ישראל, ויום הזיכרון שלהם נחוג איש איש ביומו שלו?
האם אין הבדל בין יום הזיכרון הפרטי לזה הלאומי, הפונה לקולקטיב הישראלי? שלא תיטעו בי: איני שולל מתן הבט אישי לטקס יום זיכרון הנערך בצה"ל (או בכל מסגרת ציבורית אחרת). השאלה היא במינון. אני גורס כי המשקל שניתן להבט האישי מופרז ובא על-חשבון זה הלאומי.
האם העדרם של דני, יוסי, אברהם ונועם הוא רק בחסרוננו אותם ובשקט שהשאירו, בשירת המלאכים המלווה אותם, במה שהם פעלו בחייהם או במה שיכלו לפעול לולא נפלו בקרב, או שיש מעבר לכך, ומותם לא היה לשווא ובמותם ציוו לנו את החיים, במותם ציוו את הלחמה בעומדים עלינו לכלותינו, במותם ציוו את מדינת ישראל, שאך להראות זאת - חוגגת למחרת את יום עצמאותה.
הנתק שנוצר בשנים האחרונות בטקסים בין מות החיילים לתחיית מדינת ישראל הוא קשר מלאכותי, שאינו נובע ממקום בריא. מאחוריו עומדת התכנסות, אגואיסטיות, אני ואפסי עוד. זהו ניסיון, הגם שאינו נעשה במודע, לקעקע את דמותה של מדינת ישראל ולהופכה ללא פחות מחברת ביטוח, אמצעי אינטרסנטי לשמור על קיום בחיי נהנתנות, כאשר המדינה היא רק מכשיר לכך, ולמעשה אין לה ערך בפני עצמה.
אך טוב תעשה, מר הררי, אם תורה לפקודיך לערוך טקסים בהתאם לרוח צה"ל ומדינת ישראל, שגם יעשירו את הקהל, ולא יאלצו אותו לפנות לטקסים אלטרנטיביים. טקס צבאי ראוי אינו נבחן רק בגינוני הטקס החיצוניים, אלא גם בתוכנו ואופיו - השונה מן הטקסים האזרחיים.
קטע פרי עטו של יאיר לפיד, שמספר מה לא יהיה לבן שנהרג, עם מי לא יתחתן וכמה ילדים לא יהיו לו, או איך לא יקבל את מפתחות הרכב לצאת לבילוי בליל שבת, הוא הספד אינפנטילי-רגשני שאינו תורם למין העניין, ולמרות הכל - אוהבות קצינות חוי"ה לעשות בו שימוש.
ובהזדמנות זו, הרשה לי להזכיר כי צה"ל הוא צבא העם, ומורכב מאוכלוסיות שונים. על כן יש לשמור גם על כבודן של משפחות שכולות דתיות, ולהקפיד על לבוש הולם לחיילות המשתתפות בטקסים בבית העלמין. צה"ל מספק להן שמלות צבאיות, והן - ביוזמה אישית המנוגדת לפקודות אך זוכה לגיבוי שבשתיקה מצד המפקדים - מקצצות אותה לחצאית מיני, שרב הגלוי בה על הנסתר.
עניין נוסף שיש לגלות כלפיו רגישות הוא שירת נשים, המערימה על ציבור שומרי המצוות קושי הילכתי. טוב היה אילו נמנע צה"ל מלשלב שירת זמרות בטקסים הרשמיים, והיה נותן את המיקרופון לזמרים ממין זכר, שקולם ערב לא פחות.
יש עוד להקפיד, כי קריינים, הקוראים את תפילת ה"יזכור", יכבדו את המעמד בחבישת כומתות או כיסוי ראש כשאר הקהל.

http://www.nfc.co.il/archive/003-D-...tml?tag=1-30-39

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-04-2006, 01:41
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "לעיונכם רבותיי .."

הדבר הייחידי שהצלחתי להבין זה הבקשה שלא בנות ישירו בטקס (למרות שאישית אני חושב שזה טיפשי) ובטח לדאוג שחיילים יהיו מדוגמים מלמעלה עד למטה בלי כל מיני קיצורי חצאיות או חולצה מחוץ למכנסיים- אסור לעשות דברים שעלולים לפגוע באחרים - זה טקס של כולם.

לא הצלחתי להבין איך הוא כן רוצה לראות את הטקס - מצד אחד הוא לא רוצה לשמוע את הקודקודים אומרים "שלום ובטחון" (ואם זה אני מסכים איתו ב100%, אני גם משתגע מזה בכל טקס) מצד שני הוא לא רוצה לשמוע טקסטים שהם טיפה יותר מושקעים כמו הטקסט של יאיר לפיד. אבל הוא לא אומר בכתבה איזה טקסט הוא כן רוצה לשמוע.

ההרגשה שלי היא שהוא רוצה שהטקסים יראו יותר כמו הטקסים האמריקאיים, המון פטריוטיות דגש גדול על אהבת המולדת - אבל תראו מה יצא מהטקסים האלו - אצל המריקאים יום הזיכרון הוא כמו כל יום חג, מחוץ לטקסים יש דוכני נקניקיות - הם בעצם ניתקו את היום הזה מההרוגים.

אני דווקא רואה ביום הזכרון את ההזדמנות להתנתק טיפה מהלאומיות ופשוט לבכות על האנשים שנפלו לנו. דווקא העובדה שאנחנו נותנים כבוד לכל חייל וחייל מראה כמה אנחנו לא "חברת ביטוח".

בשביל הגאווה הלאומית יש לנו את יום העצמאות וכל יום אחר במהלך השנה, לא חייבים לתת לזה דגש בכל טקס ממלכתי.

יום הזיכרון הוא אחד הימים היותר חשובים לי, המשמעות שלו בשבילי היא אדירה ולא הייתי רוצה לראות את זה משתנה לאיזה טקס יבש שאומר "איזה חזקים אנחנו איזה מדינה נפלאה, תודה רבה שמתתם בשבילנו".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 00:49

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר