לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-05-2006, 09:08
צלמית המשתמש של chatulim
  chatulim chatulim אינו מחובר  
מנהלת בע"ח, מטיילים ותרמילאים

חבר מתאריך: 01.01.06
אנצל הזדמנות זו לספר על גבר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב ""גיבורים" הלומי קרב."

ששירת בצה"ל וכתוצאה מתאונת הדרכה נשרף כל הצוות שלו בתוך מכולה. הוא היחיד ששרד.

לפני זמן לא רב, שרף האיש עצמו למוות בבית החולים רמב"ם לעיני מטפלו ואשתו.

אתם מוזמנים לקרוא את התגובות שפורסמו ב"וואלה!" ולהזדעזע.

שאלההה
מה הוא משוגעעע??? (חחחח)

חגיגה מאוחרת
למה הפריעו לו לחגוג בעצמו ל"ג בעומר?

איזה משוגע בוחר יום חמסין למעשה שכזה ??? (ל"ת)
12:48 13/07/05 בער לו דווקא היום ??
אולי זה ג'ק מטלנובלה בע"מ.? (ל"ת)
13:16 13/07/05 רעות
חוסר התחשבות כלפי מי שצריך לנקות אחריו
כחהעזר בבית החולים נאלץ להתמודד עם נקיון של דברים מגעילים

רגע! אם הוא שרף את עצמו למוות? אז הוא מת?
או שהוא רק התכוון למות?

זה מקבץ מצומצם של תגובות. אנשים פשוט לא מבינים מה אומר המושג "הלום קרב".

יהי זכרו ברוך, וכולי תקווה שאנשים יפנו וילמדו מעט על הנושא.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-05-2006, 11:49
  hanoch_giv hanoch_giv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.06
המצב מסובך
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "המצב היום יותר טוב, אין ספק"

מצד אחד מערך בריאות הנפש כנראה לא ערוך מספיק טוב לנושא - מיון וטיפול בבעיות כאלה.
מצד שני היחידות הצבאיות לא מודעות למה שכן יש - ובמיוחד חוששות לפנות - בגלל גאוות יחידה וחוסר מודעות לנושא.
לדוגמה:
הייתי ביחידת מילואים שעברה אירוע קשה בגלל הבנת מפקדי היחידה את חשיבות הנושא הם פנו לגורמים הרלוונטים והיחידה קיבלה מפגשים עם אנשי מקצוע - דבר ששיפר את מצב האנשים ביחידה. - הדבר לא פשוט הוא הוסג בעיקר בגלל לחץ של קצינים שלחצו על המערכת.
בסיום המפגשים - אמרו לנו אנשי המקצוע שהם מחפשים יותר קשר עם יחידות שעברו דברים קשים אבל קשה להם להגיע ליחידות שעברו אובדן או מצבי קיצון.
להשוואה פגשתי לאחר מכן חיילים שהשתחררו מסדיר והם סיפרו לי לדוגמה על מקרה של חובש שפחד לצאת לפעילות מבצעית כחובש בגלל שהוא איבד פצוע - וחשש שהוא לא מקצועי - לדעתי שיחת מחלקה\צוות - עם איש מקצוע היתה מבהירה לחייל שחבריו סומכים עליו - והיתה מחזירה לו את הביטחון - דברים דומים ראיתי ביחידת המילואים שלי.
ישנו סיפור - (שאני לא יודע אם הוא נכון ) שלדעתי משקף את הגישה של הרבה לוחמים וקיצינים שלאחר החווה הסינית באו קבנ"ים ורצו לדבר עם לוחמים וקצינים אבל נידחו - הטענות היו אנחנו חזקים , נסתדר לבד וכו...
לסיכום כדי לשפר לדעתי את המצב יש צורך במודעות יותר שלנו הלוחמים והמפקדים שלא יקרה כלום אם לפי הצורך יבואו אנשי מקצוע וידברו עם לוחמים אולי לצה"ל אין הרבה מה להציע - אבל כדאי לדרוש ולקבל את מה שיש.
ישן 14-05-2006, 15:01

תגובה
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב "המצב מסובך."

אני מסכים איתך שאף אחד גם כיום לא יודע לאכול את התופעה כולל מטפלים משרד הביטחון וקצינים בכירים.
המטרה של מה שכתבתי היתה לחזק את המגמה שלך שהיתה לדעתי העלאת הנושא לתודעה.
לא התכוונתי לתאר מצב אוטופי - אני מסכים איתך שהמצב צריך שיפור בכל הרמות.
מה שהתכוונתי זה לומר לקצינים ולחיילים:
במידה והיחידה שלכם נלחמה ועברה דברים - לא להתבייש ולפנות למערך בריאות הנפש -לא תמיד אפשר לעזור אך בחלק מהמיקרים אפשר לאבחן מקרים קשים או ליפתור מקרים קלים.
להערתך שאין מספיק אנשי מקצוע - אתה צודק אבל היום יש בכל בסיס טירונים קב"ן - לדעתי אם מג"ד או מח"ט ידרוש הוא יוכל לקבל קב"ן מידי פעם -לשיחות קבוצתיות - זה לא הרבה אבל זה התחלה.
לדעתי הלחץ צריך לבוא גם מלמטה ואין מקום לגאוות יחידה וכו" הנזק מזה שחיילים לא יוצאים לפעולה או לא מתפקדים טוב גדול מהנזק של להזמין ליחידה קב"ן.
ישן 14-05-2006, 16:54

בושת יחידה
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "תגובה לתגובה"

אתה צודק שבושת יחידה ובושה בכלל היא הבעיה המרכזית כאן.
בשביל זה אני מעריך ומודה ל michaelhk שהעלה את הנושא.
אני מקווה שלאט לאט הנושא יכנס לתודעה ובנושא זה אני מקווה שקצינים בקבע יובילו את המהלך -אני מתכוון למג"דים והלאה אנשים בני 30+ רובם נשואים אחרי לימודים - אנשים איכותים שאני מקווה שיסיכילו להבין ולהוביל את המהלך מתוך הבנה את המחיר שעלולים לשלם החיילים שלהם ואפילו הם עצמם (גם רפול היה נפגע הלם קרב לטענת אלמנתו). אם לא מתוך ההבנה הזו לפחות מתוך הבנה שאם לא יטופל - הדבר יפגע בעתיד הקרוב ביחידתם והדוגמה על דובדבן היא במקום אם היו קצת מוותרים על גאוות יחידה והיתה מתקיימת שיחה של פסיכלוג עם הצוות - או שהיו משקמים אותו או שהיו מעבירים לוחמים לא כשירים לתפקידי מנהלה לתקופה מסוימת - דבר שהיה מונע את בושת היחידה שהיתה בסוף.
בקשר לבושה אם מג"ד או מח"ט יקבע שחלק מאימון לתעסוקה ירידה מקו זה שיחה מחלקתית של שעה עם קב"ן זה יהפך לנורמה ולא יהיה בושה.
מעבר לכך היו תקדימים -בהכנה של חיילים להתנתקות הכנה לחיילים לפינוי חוות מעון(מכיר מידע אישי) .
נקודה נוספת היא תודעה של מפקדים וחברים - דוגמה פשוטה היה לי חבר שהיה בעמדה בלבנון ובמהלך תקיפת מרגמות וקטיושות על המוצב נתלה לידו קטיושה בגלל הזווית של הפגיעה והמיגון הוא לא נפצע אבל הוא חזר מהעמדה קצת מבוהל וביקש לא לחזור לשם ההבנה של שאר החברה וזה שהצענו לו לשמור קבוע בעמדה אחרת פתרה את הבעיה כך שבמקרים קלים אפשר לפתור את הבעיה אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם מפקד שלא מודע היה שולח אותו חזרה לשם "שיתגבר".
ישן 15-05-2006, 05:07
  צביקה_ק צביקה_ק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.04
בושה !!! ?
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "תגובה לתגובה"

מה מיקומה ומקומה של הבושה בחיי?
אני כבר בן 49 ועדיין חי את הבושה שלא מלאתי את תפקידי כחייל ב82
חברי ביקש שאבי לו את רגלו הכרותה צתוך טנק שנפגע על ידי T62 סורי ואני העדפתי לחלצו ולא להסתכן בחילוץ רגלו
מאז 82 אני חי את הבושה על כי מפקדו שגם אותו חילצתי נפטר שבוע מאוחר יותר - נפטר משאיפת עשן אפור (בקרב לא היה בכלל עשן)
אני חי את הבושה שלא הבנתי נכון שנכנסנו למארב ולא הזהרתי מספיק את יתר המפקדים
בושה שפחדתי ורציתי להמשיך לחיות
ובכלל מה ההפך מבושה - גאווה? לא בטוח
ומה הקשר בין גאוות היחידה לאיכות חייו של הלוחם שחוזר קטוע נפש ובכלל לא מבין (עד להרבה זמן אחר כך) שמרקם חייו נפגע ולעולם לא יחזור לחיות כבעבר? (ולנפש אין פרוטזה)
אז לצערי הבושה אין מקומה בחיי היום יום, אבל מה לעשות והיא גולשת למקום לא נכון ולא מרפה
צביקה
ישן 15-05-2006, 08:51
  michaelhk michaelhk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.06
בושה.
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי צביקה_ק שמתחילה ב "בושה !!! ?"

בוקר טוב צביקה.
אתה כותב בכאב על הבושה הספציפית שלך...בוא אני ארגיע אותך- ואיני מתיימר להשיא עצות מקצועיות או טיפוליות, כי איני מוסמך לכך, למרות שיש לי וותק של כשש שנים בנושא- מסתבר שכמעט לכל מי שחווה קרבות כלשהם עם זוועות מסוג זה או אחר יש את הבושה שלו...
לא סתם העליתי את נושא ה"גיבורים" הלומי הקרב: הגבורה החיצונית שלנו הינה, כניראה, החולשה הפנימית שלנו...ההתנהגות המוחצנת שלנו בשדה הקרב נבנתה על האידיאלים שחונכנו עליהם- אידיאלים שלא תאמו תמיד את המתרחש בשטח...כשהבנו שהאידיאלים שלנו התנפצו אל נוכח מציאות צינית ושרלטנית לא פעם, נשברנו והפכנו להלומים...ואז כדי לאסוף את השברים אולצנו פתאום לעמוד אל מול מטפלים מקצועיים - מי יותר ומי פחות- על מנת לנסות להחזירנו לתלם המציאותי והשפוי, רק לא ידענו שהחזרה לתלם קשה כל כך וארוכה כל כך...
מהסיבות המוזכרות לעיל העליתי את חוויותי "השבורות" בפורום זה, מתוך תקווה כי הגיבורים למיניהם המעלעלים ומדפדפים בפורום, שוחרי הקרבות, האירועים והפעילויות יבינו שלא כל דבר שנראה פשוט, זוהר והרןאי אכן הוא כך וכי למטבע יש לפעמים- עד כמה שזב נשמע אבסורדי ולא הגיוני- יותר משתי פנים...
יום טוב. מיכאל.
ישן 15-05-2006, 09:02

לצביקה

דווקא בגלל מה שתיארת כאן הגבתי לעומת מה שתיארת כאן - אפשר לראות שהחשש לטפל בבעיות כאלה אצל אנשים שעברו לחימה(ביננו ה"נזק" התדמיתי אפסי) - מתגמד מול המחיר העצום שחלק מהלוחמים נאלץ לשלם.
כוונתי היא שעלינו הלוחמים לדרוש שבתום ארועים כאלה (בהזדמנות הראשונה שאפשר) שאנשי מקצוע ידברו עם הלוחמים יעבירו שאלונים ואולי יצליחו לאבחן חלק מהבעיות (אולי ניתן לעזור בחלק מהמקרים).

אני אביא מקרה מהנסיון שלי למרות שהוא לא מתקרב למה שתיארת .
בלחימה אני אבדתי מפקד שלי ובאותו ארוע נפצעתי מירי לאחר השבעה - כשהיתי בבית חולים קבלתי טלפון מההורים שלו שרצו להפגש איתי - תאמין לי ההרגשה הראשונית היתה יותר גרועה מהאירוע עצמו אתה מעדיף שירו עליך - ולא לעבור את זה. רצות לך מחשבות אני חי והוא לא... אולי היתי יכול להציל אותו.. . למזלי הם רצו לפגוש אותי והיה לי שכל להגיד כן. במפגש ספרתי להם מה היהואז הבנתי שפעלתי כמו שהיה צריך - דבר שלדעתי מנע ממני את כל המחשבות על מה היה אם? ...
גם חבר שלי שחשב בהתחלה שלא הגיב כמו שצריך לאחר שיחה של אנשי מקצוע עם היחידה שמע מאיתנו שהגיב נכון - דבר שעוזר לו להתמודד - שוב מדובר פה במקרה קל יותר אבל לדעתי אולי אפשר להפיק לקחים ולטפל בעתיד במקרים כאלה בצורה יותר טובה.

נקודה אחרונה בקשר למה שתיארת:
האם יש טעם לסכן חיי אדם להביא רגל - לא נראה לי.
מה שכן נראה לי שאתה גיבור שחילץ תחת אש 2 פצועים לדעתי התגובה שלך היתה הכי מקצועית שיש. לא הבנת שמדובר במארב - אתה לא היחיד כמעט אף פעם לא מצליחים בסיטאציות כלה להבין את תמונת הקרב. אני אישית רק מעריך וגאה שיש לנו לוחמים כמוך - לדעתי אין פה מקום לבושה.
ישן 15-05-2006, 09:15
  eladg eladg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.06
בושת יחידה - ביאור ופירוש

שלום צביקה,

ראשית הבהרה - אני התכוונתי לכך שבתור כח המניע קבוצת אנשים בושה חזקה יותר מגאווה, כלומר אנשים ילכו הרבה יותר רחוק כאשר הם חוששים מאיך שייתפסו.

כמו שכתבתי בשרשור של יוסיפון על לבנון, כל אחד לוקח איתו משהו קצת שונה, ולצערי אין לי מספיק מידע על מה בדיוק גורם לאדם אחד להיפגע ולשני לא.

הייתי רוצה לחזק את מה שאמר מיכאל - הפורום מלא בילדים שמתלהבים מכל מה שמריח מצבא, והלוואי וההודעות האלה שלך ושל האחרים כאן יעזרו למישהו מהם להבין שמלחמה זה לא תענוג כזה גדול, ושדברים רעים קורים כשאנשים מתחילים לירות אחד על השני, ושזה לא משנה אם ישראל היא מקום 23 או 1 בעולם (כמו עוד דיון סתמי שנמצא כאן).
ישן 15-05-2006, 10:45
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "בושת יחידה - ביאור ופירוש"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי eladg

הייתי רוצה לחזק את מה שאמר מיכאל - הפורום מלא בילדים שמתלהבים מכל מה שמריח מצבא, והלוואי וההודעות האלה שלך ושל האחרים כאן יעזרו למישהו מהם להבין שמלחמה זה לא תענוג כזה גדול, ושדברים רעים קורים כשאנשים מתחילים לירות אחד על השני, ושזה לא משנה אם ישראל היא מקום 23 או 1 בעולם (כמו עוד דיון סתמי שנמצא כאן).

מעבר לחשיבות של פתיחת האשכול עצמו אני חושב שהתובנה הזו היא לא פחות חשובה. אני בהחלט רואה בפורום הזה לא רק פורום למידע אלא גם מרכיב חינוכי, הן של שימור המורשת (מור"ק בלשון הסדירים) והן של חינוך והאמירה הזו נכונה ביותר לדעתי.

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 15-05-2006, 11:06
  offerd offerd אינו מחובר  

חוויות אישיות
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "אז אולי יש מקום לאשכול חדש"

לא התכוונתי למה שכתבת אלא למה שנכתב. אין לי כמובן התנגדות לאשכול בנושא אף שלדעתי רצוי שאשכול כזה יהיה עפ"י נושא ולא בסגנון של "אשכול לחוויות אישית תחת אש"

מכל מקום אישית ברמת העניין - הרבה יותר מעניין לי לשמוע ולקרוא חוויות אישיות ולא תנועת כוחות כללית. לגבי החשיפה זה כמובן עניין אישי. אני מאמין שבמרבית המקרים כתיבה כזו נובעת מצורך אישי כזה או אחר ופחות ממניעים אחרים. אבל כמו כל דבר בחיים , עושים מה שנראה מתאים וראוי.

בתחילת שנה שעברה פרסמתי מעין יומן מלחמה אישי שלי שהתבסס על רישומים כאלו ואחרים שערכתי בעת המלחמה. אני מצאתי לנכון לכתוב ולאחר מכן לפרסם כי הרגשתי שהזכרון החד שהיה לי מהארועים שנים לאחר המלחמה הולך ומתעמעם והכתיבה אפשרה לי לשמר את הזכרון שלי היה חשוב.

ישן 15-05-2006, 11:15
  eladg eladg אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.04.06
חוויות אישיות
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי offerd שמתחילה ב "חוויות אישיות"

אני מסכים מאוד עם מה שרשמת בנוגע לתפיסת הפורום כמקום לשימור מורשת (גם אצלי זה מור"קים) וחינוך.

אני חייב להודות שמה שהכי מפריע לי בסוג כזה של תקשורת הוא שהמון המון בחורים צעירים מנכסים לעצמם כל מיני סממנים של לוחמים, ולא שאני חושב שלא צריך מוטיבציה, אבל אסור לשכוח שכל לוחם הוא אדם, ואדם הוא יצור רגיש ופגיע (פיזית ונפשית) - וזה פן שמוזנח כמעט לחלוטין ע"י מערכת הביטחון (לא כולה דרך אגב, ישנם גופים שמשקיעים הרבה מאוד בהכנה נפשית למשימות), ואולי כאן מהפורום נוכל לעשות משהו שיעזור למנוע פגיעה בחבר'ה הצעירים.

ולגבי סיפורך האישי, אני חדש כאן ולא ראיתי, אבל אחרי שקראתי בשקיקה את "דבר המנהל" ולמדתי כיצד להשתמש במנוע החיפוש, אני אמצא ואקרא.
ישן 09-09-2007, 20:08
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
העניינים לא כה פשוטים
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי eladg שמתחילה ב "המצב היום יותר טוב, אין ספק"

אני יודע שזה לא ישמע פופולארי אבל
1. יש בהחלט אנשים שמנסים לרכב על גל המודעות (המבורכת בשלעצמה) לPTSD ולזכות בגמולים החומריים הנלווים. יש מקרים רבים יותר שאכנה "אפורים" והם של לוחמים לשעבר שבעקבות הגברת המודעות לתופעת הלם הקרב משכנעים את עצמם שיש להם בעיה מעבר לקשיים הנפשיים שיש כמעט לכל מי שעבר את החויות הקשות של מלחמה, וובה להפריד בין מי שסובל מליקוי נפשי אמיתי ומגביל בעקבות המלחמה ומי שסוחב טראומה שאין לה למעשה השפעה מגבילה של ממש על חייו והיא בגדר ה"נורמאלי". בגלל קיום של מקרים לא מעטים משני הסוגים גם מערכת השיקום של צה"ל וגם המערכת הפסיכיאטרית מגלים ספקנות לא מבוטלת שלרע המזל פוגעת במי שזקוקים מאוד לתמיכה מכל הסוגים.
2. קשה מאוד עד בלתי אפשרי לאבחן מראש מי ילקה בPTSD ומי לא. כן ניתן להכין אנשים עד רמה מסוימת להתמודדות עם מצבי טראומה בזמן הסיטואציה עצמה ולאחריה. להגברת המודעות לתיסמונות השונות שחווים + עוד כמה טכניקות יכולים בהחלט להועיל בנידון (אם מצליחים לגרום לאדם לתפקד ולמלא את תפקידו בזמן האירוע הטראומטי כבר יש בכך הפחתה משמעותית בסיכויים שיפתח את התסמונת הפוסט טראומטית). בזמנו סייעתי לפסיכיאטר תימהוני במקצת לכתוב מאמר על שיטת "חיסון" להלם קרב שפיתח ושאותה ניסה על חיילי פיקוד העורף ולדבריו זכתה להצלחה מסוימת: הוא השווה לאחר אירוע חילוץ מסוים את המצב הנפשי בשל מי שקיבלו את ההכשרה ומי שלא.
ישן 10-09-2007, 07:32

העניינים מסובכים...
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "העניינים לא כה פשוטים"

קגנס,

תופעת הלם הקרב לא רק שאינה קלה, כי אם הינה מסובכת מאד...אני מכיר הרבה מאד הלומים שמתחלקים לשתי קבוצותשלא מכירים בהם או שהם לא מוכנים להכיר במחלתם זו...לי עצמי לקח למעלה משנות דור להשתכנע שאני שייך למשפחה ההולכת וגדלה של ההלומים...
מנסיוני אני יכול לאמר כי אין מרפא לתופעה איומה והלומה זאת, לכל היותר ניתן להקל עליה תוך צפייה לגלישה בלתי פוסקת במדרון...התופעה דומה לתופעת ניוון השלילים שאפשר להאט אותה ,אולם בלתי אפשרי לעצור אותה עד הסוף המר...
הלום קרב דומה לאותה דמות דמונית דמיונית הנראית ככל האדם כלפי חוץ,אבל עם קילוף קליפתה כל המורסה הפנימית והאישית מתפרצת מתוכה בצורה ובאופן הכי מפחידים שישנם...

ובנימה אופטימית זאת,יום טוב. מיכאל.
ישן 15-05-2006, 12:04
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
משתנה עיקרי בטיפול הניתן לחיילים ומילואימניקים- עלות הטיפול וחסכנות משהב"ט

נורא פשוט- טיפול פסיכולוגי עולה כסף. משהב"ט חוסך כל אגורה שהוא יכול בטיפול בנפגעים. חשבתם פעם למה חייל שנפצע צריך להגיש תביעה למשהב"ט? מדוע לא מטפלים בנושא במקומו?

משהב"ט עושה חיים קשים לנפגעים כמיטב המסורת הבירוקרטית, לפיה מטרתו העיקרית של הארגון היא השרדותו, דהיינו שימור עצמו כפי שהוא (עם אופציה לצמוח).

אחותי היתה קצינת נפגעים מצטיינת ועזבה את התפקיד על רקע זה בלבד- על היחס המחפיר למשפחות ולנפגעים. היא אינה מוכנה לשרת במילואים בשום פנים ואופן, ומאוד אכפת לה מהמשפחות.

אגו לאומי, מאצ'ואיזם, תפישות ילדותיות של מפקדים, הדחקה ופחד מן הלא ידוע בענייני הנפש- מצטרפים לכסף, בירוקרטיה ושחיתות- והתוצאה- מתים חיים המהלכים ביננו.
ישן 15-05-2006, 12:49

כסף - רק חלק מהבעיה.
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "משתנה עיקרי בטיפול הניתן לחיילים ומילואימניקים- עלות הטיפול וחסכנות משהב"ט"

אתה צודק חלק מהבעיה היא כסף.
חלק נוסף מהבעיה - ההכרה הציבורית שאני מקווה שהציבור הצבא והמדינה יתחילו להבין - ולהתיחס בכבוד להלומי הקרב - לפחות זה בשלב ראשון.
לדעתי חלק מהטיפול והאבחנה הראשונים רק יחסוך כסף לכל חטיבה יש קב"ן אפשר לגייס ומגייסים פסיכולוגים למילואים - כך שאפשר לעשות שיחות קבוצתיות ושאלונים מידי פעם ללא תוספת תקציב - בצורה זו בעיות מסוימות יכולות להיפתר לפני שהם מחמירות.

לדעתי הנושא הכי חשוב שלא קשור לכסף -הוא היחס .
מי שקרא את הסיפור שהביא michaelhk רואה שלאחר שהכותב הבין את מצבו הוא היה צריך לעבור תהליך ארוך של לשכנע את משרד הביטחון - בחומרת מצבו לשם כך הוא צריך לשכנע את הוועדה(וגם את עצמו) שמצבו רע והוא צריך סיוע בשיקום - רק לאחר כל התהליך -כשהנפגע מקבל הכרה בזכאותו ולאחר שהתהליך עצמו מדרדר את מצב הנפגע הנפגע יכול לנסות להתחיל בשיקום שלו.
כלומר המערכת עצמה לעיתים קרובות מפריעה לשיקום - דבר שלא חוסך כסף אלא מבזבז.
היחס מתבטא בביוקרטיה - דבר שהלומי קרב מתקשים לטפל בו - לא עולה כסף לבדוק את ההיטוריה הצבאית של המתלונן גם סימפטיה לא עולה כסף.
ישן 17-05-2006, 20:38
  צ'ופר צ'ופר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.06.05
זווית קצת יותר צעירה כהלום קרב

אני כמעט ולא נוהג לכתוב בפורום, אך הפעם החרוג, כיוון שהנושא כל כך קרוב לליבי.
לפני שנתים וחצי במהלך התקלות מתווך קרוב מאוד, נפצעתי אני וחבר שלי מהפלוגה בפגיעות כדור בידיים, אני מעדיף לא להרחיב על מקרה כיוון שהוא עדיין קשה כל כך לעיכול.
ישר אחרי שפינו אותי ואת חבר שלי לבית חולים בא הקב"ן של האוגדה שלנו, לדבר על האירוע, והטראומה שעברנו.
אך כמובן שנינו שמרנו על פסון, וניפנפו אותו בטענה שהכל בסדר.
אפילו שבזמן האישפוז בבית חולים, כל בלון שהתפוצץ הקפיץ אותי המיטה, הלילות נעשו יותר ויותר קשים, ו"הסרט" של מראות והקולות מהאירוע שעדיין מהדהד בראשי מדי פעם,עדיין (לפחות אצלי) לא הרגשתי שום צורך לפנות לקב"ן.
עד שלקיתי בהתקף חרדה משתק, הבנתי שמשהו לא בסדר אצלי, והפנתי לקב"ן בר"מ2.
וחבר שנפצע איתי באותו אירוע לדעתי מדחיק עד היום את טראומה שחווה.
מה שממש מעצבן אותי בכל הסיפור הזה זה הסחבת של משרד הביטחון, אומנם בכל הנוגע לתביעה מולו בפציעה הפיזית התביעה מתקדמת אומנם באיטיות, אבל מתקדמת, אבל בכל הנוגע בהכרה שלי כפגוע הלם קרב, הם נמהלים מולי מלחמה מתישה ויש לומר אף מגעילה.
אני אמנם מטופל דרכם, ומקבל יעוץ פסיכוליגי, אבל עדיין כל התנהלות שלהם מולי פשוט גורמת לי חלחלה.
ישן 18-05-2006, 11:02
  צביקה_ק צביקה_ק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.04
מנסיוני - אין מגמה של משרד הבטחון של אי הכרה, נכון שיש קשיים
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב "הכרה מאוחרת של הלם קרב."

למרות שכתבת "אכן מדיניות משרד הביטחון אינה להכיר בהלומים, או בכאלה המכריזים על עצמם כהלומים." אני מנסיוני חוויתי את המציאות אחרת, אין מגמה של משרד הבטחון של אי הכרה, נכון שיש קשיים בירוקראטיים לא קטנים אבל לא כמגמה ולא כדרך לנער ולנשל את הפונים. ואולם לדעתי על פגועי הפוסט טראומה הכרוניים לפנות לטיפול (ולצורך העניין לא משנה באיזו דיסציפלינה ) עוד לפני המסע המייגע מול הממסד, לידיעתך ניתן לפנות ליחידה לתגובות קרב בתל השומר - יחידה צבאית לכל דבר ועניין שמטפלת גם בפונים אזרחים ולא רק בחיילים בשרות סדיר, ביחידה יקבלו טיפול מסור ויעיל
ולעצם העניין, ניתן לקבל הכרה כנכה צה"ל על רקע PTSD / תגובת קרב מאוחרת גם אחרי חלוף תקופת ההתיישנות של 7 שנים (אני לדוגמה הוכרתי אחרי יותר מ17 שנה) ומשה"ב לא מתכסה בסעיף הנ"ל כדי לחסום נכים
ושוב חשוב יותר מהכל לטפל בעצמך - אל תסכים להשאר נכה כדי לקבל סיוע
תוכל לקבל את כל הסיוע האפשרי גם מבלי להיות שבר כלי ולכן טפל בעצמך ושפר איכות חייך כמה שרק תוכל
לדעתי אין צורך בטיפים ואין צורך לשחק משחקים, יש נוהל מאד חד וברור של מה המאפיינים של PTSD (חפש DSM & PTSD) ותמצא את המאפיינים שכתובים בספר ההגדרות ולכן אין צורך בשלבים הראשונים בעורך דין או כל בעל מקצוע אחר, פשוט היה אתה עצמך והסבר לבעלי המקצוע ממה אתה סובל ובמה הם יכולים לעזור לך לשפר איכות חייך.
לידיעתך עצם הגשת התביעה הראשונית להכרה בך כנכה "עוצרת את השעון" ולכן אין משמעות כלכלית להתמשכות התהליך, כשתוכר תקבל את כל זכויותיך עד האחרונה בהן מחושבות מיום הגשת התביעה ועוד חצי שנה אחורה במידה ועבר זמן מיום הפגיעה בפועל. מכאן שאין אינטרס אמיתי למערכת להאריך את הטיפול - פשוט יושבים שם בני אדם (מעט מידי) שמטפלים ביותר מידי תיקים
בהצלחה
צביקה
נ.ב מנסיוני למדתי שמיותר לעקור לעצמך עין במטרה לעקור 2 ליריב, טפל בעצמך שפר איכות חייך ותראה שהמערכת תבא בסופו של דבר ותטפל בצרכיך
ישן 06-05-2007, 05:50

מראה סדוקה-סיפור מאבק בלתי נגמר...
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי צביקה_ק שמתחילה ב "מנסיוני - אין מגמה של משרד הבטחון של אי הכרה, נכון שיש קשיים"

חברים,

כל מי שקרא את הקטע שפירסמתי לעיל,על המאבק בהלם הקרב, סביר להניח שקרא ונדהם,קרא ולא הבין,קרא ולא הפנים...
ספרי "מראה סדוקה" המופץ בימים אלה בכל חנויות הספרים- ניתן להשיגו ברשתות סטימצקי וצומת ספרי- מביא את סיפור הרקע לתופעת הלם הקרב שזכיתי בה כמענק שחרור לאחר הקרב בחווה הסינית...מהספר ניתן להבין כי וועדת וינוגרד התקיימה , כבר לפני 34 שנה אם כי בשם אחר- וועדת אגרגט...מה שהיה הוא שהווה והוא שיהייה, לצערנו , ואנו נמשיך לשמש כלי משחק על לוח ההסטוריה של פוליטיקאים וגנרלים אטומים...
הספר גם עשוי להאיר את עיני אחדים מהפורום הלוקים בתופעת הלם הקרב בלא לדעת על כך , כלל וכלל, כפי שקרה לי...בנוסף יכול הספר לשמש כלי לימוד ממדרגה ראשונה לחיילים צעירים בנוגע לאחוות לוחמים בשיגרה הצבאית ובזמן לחימה...

יום טוב. מיכאל.
ישן 03-09-2007, 21:49
  מברג_חלוד מברג_חלוד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.09.06
הטיפול בהלומי קרב
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב "העלאה נוספת של הנושא..."

צריך להבחין בין הטיפול בהלומי קרב מייד לאחר הקרב לבין הטיפול באלו שסובלים מהלם קרב שנים רבות אחרי שהקרב הסתיים.
אין ספק שהיום יש מודעות עצומה להלם קרב והמפקדים בשטח ערוכים להתמודדות עם המצב. הוספתי למטה הסבר על האופן שבו מטפלים בהלומי קרב בשטח. הלקחים ממלחמת יום כיפור הופקו וכבר במלחמת לבנון התחילו לטפל בהם בצורה מקצועית.

אבל, חשוב לזכור את היחס של המערכת להלומי קרב שמתלוננים שנים רבות אחרי שהקרב הסתיים. כתבתי כבר על השבויים. מי שאיבד שן בעינויים יקבל מיד פיצוי כספי ללא שום בעיות. אבל מי שמתלונן על קושי להירדם, על חוסר יכולת להתמיד במקום העבודה, על בעיות בנישואין יתקשה מאוד לקבל סימפטיה מן המערכת הצבאית. במיוחד אם הבעיות החלו מספר שנים אחרי שחזר מן השבי. "לך תוכיח שהשבי אשם בצרות שלך", יגידו לו.
אותו סיפור עצוב עם אלו ששרתו ביחידות הקבורה הפיקודיות. לא צריך להיות פסיכולוג גדול כדי להבין שגם הם עברו סוג של טראומה וגם הם "זכו" להתעלמות טוטאלית מצד המערכת. אני קראתי ליחס הזה "אטימות". הם משתמשים בביטויים הרבה יותר קשים. את ההתנהגות של הצבא הם מגדירים כ"נבזות" ואת הקצינים שהיו אמורים לטפל בהם כ"חבורה של מנוולים"

למי שרוצה לקרוא עוד על חוליות הקבורה הפיקודיות במלחמת יום כיפור:
http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEnt...4350&passok=yes

א' כבר לא רואה גופות חיילים בלילה

מאת לימור טבת

ב"שיבא" ניתן טיפול בחינם לנפגעי הלם קרב ופעולות טרור שסובלים מהפרעה פוסט-טראומטית שאינם מוכרים כנכים על ידי משרד הביטחון והביטוח הלאומי. הטיפול, בשיטת "החשיפה הממושכת", זוכה ל-80% הצלחה. את א' הוא החזיר לחיים

"כשהסתיימה המלחמה, כפות הידיים שלי התחילו לרעוד. התחלתי לצעוק מתוך שינה וגם לא מתוך שינה. חשתי פחד איום ונורא וכאבים בכל הגוף. לא יכולתי לתפקד", מספר א', בשנות ה-50 לחייו, שלקה בהלם קרב במלחמת יום כיפור, אחרי שחווה הפגזות של מטוסים מצריים, נפצע וראה חיילים רבים נהרגים, אבל נשאר בגדוד והמשיך להילחם. לדבריו, "הרופא בשטח איבחן אותי כהלום קרב ופינה אותי לבית חולים 'שיבא'. שם בדק אותי פסיכיאטר והופניתי לטיפול בזריקות פנטוטל".

א' טופל, כמו רבים אחרים אז, באבריאקציה - טיפול שבו חווה המטופל מחדש את זיכרון הטראומה תחת השפעה של מעין "טריפ", המושג על ידי זריקות פנטוטל (חומר שגורם להורדת העכבות וההגנות). הרעיון שעמד מאחורי טיפול זה היה, שהוצאת הטראומה החוצה תביא לשחרור ממנה. א' מספר, שהטיפול בפנטוטל נמשך חצי שנה. לדבריו, "הטיפול הרע את מצבי. יצאתי יותר גרוע ממה שהייתי קודם לכן. זה גרם לי להיות בחרדה גבוהה 24 שעות ביממה". הטיפול בפנטוטל ספג ביקורת נוקבת, ומומחים טוענים שאצל מטופלים רבים הוא גרם לנזק ממשי.

כיום, לעומת זאת, משתמשים בטיפולים אחרים לסובלים מהפרעה פוסט-טראומתית בעקבות קרב, בין השאר טיפולים פסיכיאטריים, פסיכותרפיה וטיפולים באמנות. אחד הטיפולים שנבדקו ויעילותם הוכחה באופן מחקרי הוא "חשיפה ממושכת" - טיפול התנהגותי-קוגניטיווי קצר, הכולל 10-15 פגישות בלבד. בישראל החלו לטפל בשיטה זו ב"שיבא" לפני כארבע שנים, ויש לה 80% הצלחה. באחרונה הטיפול ניתן בחינם, גם לנפגעי פוסט-טראומה שלא קיבלו אחוזי נכות ממשרד הביטחון או מהביטוח הלאומי - כמו נפגעי טרור.

טיפול בשדה הקרב

"הלם קרב מאובחן בשדה הקרב, בזמן שאדם נתון במצב שמסכן את חייו ו/או רואה מראות קשים כמו הרוגים ופצועים ו/או מריח דם ואבק שריפה", אומרת פרופ' זהבה סולומון, ראש מרכז אדלר באוניברסיטת תל אביב, העוסקת שנים בחקר הלם קרב. "למעשה, כל מי שנמצא במצב שמאיים על חייו מגיב בעוררות פסיכולוגית ורגשית. זוהי תגובה נורמטיווית, אך בהלם קרב הנורות מתחילות להבהב באופן קיצוני והנפש נשטפת בחרדה. הסימפטומים יכולים להיות רעד בכל הגוף, תחושת עיוורון או שיתוק, יש הקופאים במקומם. חלק נעשים מבולבלים ולא יודעים איפה הם נמצאים ושוכחים לאכול ולשתות".

לא כל אדם שלוקה בהלם קרב יפתח הפרעה פוסט-טראומתית. הפרעה פוסט טראומתית בעקבות קרב מופיעה לרוב מיד אחרי הטראומה, אך יכולה גם להופיע שנים לאחר מכן. כיום מוכרים במשרד הביטחון 2,950 נכי צה"ל שסובלים מהפרעה פוסט-טראומתית עקב קרב מכל מלחמות וקרבות ישראל.

מאז מלחמת לבנון מושם בצה"ל דגש על טיפול בלוקים בהלם קרב בשטח, סמוך ככל האפשר לאירוע, כדי לנסות למנוע התפתחות של הפרעה פוסט-טראומטית. פרופ' סולומון, שהיתה בעבר ראש ענף מחקר בריאות הנפש בחיל הרפואה, מספרת שבמלחמת לבנון צה"ל השתמש בשיטה שנקראת "הטיפול הקדמי". "לפי השיטה, מטפלים בהלומי קרב בחזית ולא מנתקים אותם מהסביבה החברתית. אומרים לאדם שחווה את הלם הקרב - 'אתה מתנסה במשבר קצר, אתה לא משוגע, זו תגובה נורמלית לסיטואציה לא נורמלית'. הוא נשאר קרוב לחזית, לא מורידים לו את המדים ולא הופכים אותו לחולה". לדבריה, אם הטיפול מצליח בתוך 48 שעות, מחזירים את האדם לשדה הקרב. מחקר שערכה 20 שנה אחרי המלחמה הראה כי אצל נפגעי הלם קרב שקיבלו את הטיפול הקדמי, אחוזי ההחלמה היו גבוהים בהרבה מאשר אצל אלו שלא קיבלו את הטיפול. ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל, אל"מ גדי לובין, אומר כי השיטה שבה פועלים כיום דומה לשיטה שבה פעלו במלחמת לבנון. לדבריו, "קציני בריאות הנפש פרוסים בשטח כדי להגיע במהירות לאירוע שיש בו נפגעים או פוטנציאל לנפגעים. כשהם מגיעים למקום, הם עושים הערכת מצב ומייעצים למפקדים כיצד לאתר חיילים שסובלים מסימפטומים חריפים של הלם קרב. על פי ההנחיות, בתום האירוע המפקד יקדיש זמן לכל החיילים שהיו בו, וישלים את סיפור התקרית במטרה לצמצם פערי מידע שעשויים לעורר חרדה. החיילים ישלימו חסכים של מזון, שינה והיגיינה, והמפקד ייתן להם הזדמנות לבטא את תחושותיהם ורגשותיהם. אם המפקד יאתר חייל שמגיב באופן קיצוני יחסית לאחרים, הוא יפנה אותו לקבלת סיוע של קצין בריאות הנפש, ובמידת הצורך הוא יפונה מהשטח לטיפול ביחידה לטיפול בתגובות קרב בשיבא".

לובין מוסיף, שממידע שהצטבר בספרות העולמית על גורמי סיכון להופעת תסמונת פוסט-טראומה לאחר קרב עולה, כי מהלך האירוע והשעות והימים שלאחריו הם המשמעותיים ביותר, יותר מחוויות טראומתיות בעבר או מצב סוציו-אקונומי. 90% מאלו שלקו בתסמונת פוסט-טראומתית כרונית הגיבו בצורה קיצונית זמן קצר לאחר האירוע: "כך שאם נדע לסייע בשלב החריף, נוכל אולי למנוע התפתחות בהמשך של התסמונת".

אבל, כאמור, לא תמיד הטיפול המיידי עוזר ולעתים מתפתחת הפרעה פוסט-טראומטית. תסמיני ההפרעה מחולקים לשלוש קבוצות: תסמינים של חודרנות, כמו פלשבקים מהטראומה, סיוטים בלילה ומחשבות חוזרות ונשנות על הטראומה; תסמינים של הימנעות, הכוללים הימנעות מהימצאות במקומות שמזכירים את הטראומה. במקרים רבים מדובר במקומות הומי אדם כמו קניונים, בתי קולנוע ואירועים משפחתיים. זאת משום שהלוקים בהפרעה יוצאים מנקודת הנחה שהעולם הוא מקום מסוכן ובכל רגע עלול לקרות משהו רע. כמו כן, הם חווים תחושות ריחוק וניתוק מבני משפחה, סובלים מקהות רגשית, ואינם יכולים להרגיש שמחה או עצב, וכן חווים תסמינים של עוררות יתר, הכוללים תחושת דריכות, כשכל רעש מקפיץ את האדם, הפרעות קשות בשינה וחוסר ריכוז.

40 דקות בלי לברוח

את שיטת "החשיפה הממושכת" פיתחה לפני 20 שנה הפרופ' לפסיכולוגיה עדנה פואה מאוניברסיטת פנסילווניה שבארה"ב, והיא נועדה תחילה לסובלים מהפרעה פוסט-טראומתית עקב טראומות כמו אונס ותאונת דרכים. לדברי פואה, לטיפול הזה יש שתי מטרות עיקריות: לעזור למטופל להיחשף בהדרגה למצבים שהוא נמנע מהם בשל הטראומה, ולהפוך את הטראומה לזיכרון לא נעים של אירוע שקרה בעבר, אך לא קורה היום. "אדם עם פוסט-טראומה מפחד מהזיכרון עצמו של הטראומה ומנסה להדחיקו. מבחינתו, זה אינו זיכרון כי אם מציאות עכשווית", היא אומרת.

לפני ארבע שנים וחצי החלה פואה ללמד את השיטה בישראל ומאז טופלו בה כאן כ-300 בני אדם. לדבריה, תוצאות הטיפול בישראל היו דומות למחקרים שנעשו על מאות סובלים מהפרעה פוסט-טראומתית במדינות שונות בעולם: 80% מהמטופלים חווים שיפור משמעותי בסימפטומים, מצבם של עוד 10% משתפר באופן פחות משמעותי, ו-10% הנותרים אינם מושפעים מהטיפול או נושרים במהלכו. "בכל מקרה, על פי המחקרים הטיפול אינו מזיק להם", היא מדגישה.

בפגישה הראשונה והשנייה מסבירים למטופל על שיטת הטיפול ועל הסימפטומים של הפרעה פוסט-טראומתית. לאחר מכן בונים אתם רשימה של מצבים שהם נמנעים מהם מאז הטראומה, ושמפריעים להם בתפקוד היום-יומי, החל בהליכה למכולת או לקניון, דרך שהייה בחושך והאזנה למוסיקה המזכירה את הטראומה, וכלה בהשתתפות באירועים משפחתיים. בפגישות הראשונות מתבקשים המטופלים לבחור מהרשימה משימות יחסית קלות, ובהדרגה הם נחשפים למצבים קשים יותר מהרשימה. המטרה, לדברי פואה, היא להימצא במקום במשך 40 דקות מבלי לברוח. "ככל שהם מתקדמים בטיפול, הם מגיעים למצב שהם יכולים ללכת למקומות שמהם הם נמנעו, מבלי להרגיש תחושת חרדה".

חיבוק ראשון לילדים

לדבריה, "בפגישה השלישית מבקשים מהמטופל 'להזמין' את הזיכרון הטראומתי. הטראומה נמצאת אצלם בצורה של הבזקים ולא כסיפור קוהרנטי. לרוב מדובר באנשים שמעולם לא סיפרו את סיפור הטראומה לעצמם או לאנשים בסביבתם. הם יושבים בעיניים עצומות, כדי שיהיו נגישים רגשית לסיפור, ומתחילים לספר. בפגישה זו ובפגישות הבאות הם חוזרים שוב ושוב על הסיפור. המטפל גם מקליט אותם ברשמקול, נותן להם את הקלטת, ומבקש מהם להקשיב לעצמם מספרים את הסיפור בבית. עם הזמן הסיפור נהפך לקוהרנטי, פחות מבולבל וחשוב מכל - מפסיק לעורר חרדה. לפעמים המטופלים נזכרים גם בדברים מעודדים, למשל שסייעו לחלץ פצועים".

לאחר שא' שוחרר מבית ניסן, שם טופל בזריקות הפנטוטל, הוא החל לסבול מהפרעה פוסט-טראומתית. "הוא סבל במשך שנים רבות מפלשבקים וסיוטים. פחד לצאת מהבית למקומות הומים, סבל מהפרעות שינה, לא הצליח לעבוד ולתפקד והתנתק רגשית מילדיו", אומרת הפסיכיאטרית שטיפלה בו, ד"ר ניצה נקש, האחראית לטיפול התנהגותי-קוגניטיווי בהפרעות חרדה במרפאה הפסיכיאטרית בבית חולים "שיבא", שלמדה את הטיפול אצל הפרופ' פואה בארה"ב.

"ב-2000 הוא החל לסבול גם מדיכאון חריף והסתגר בבית. כעבור שנה הוא הגיע לשיבא, טופל בפסיכותרפיה דינמית ללא הטבה, ואז הוצע לו טיפול ב'חשיפה ממושכת'. בתום הטיפול חל אצלו שיפור של 80% בסימפטומים וכיום ההפרעה כמעט מאחוריו", אומרת נקש.

"זה שאני מצליח לספר את סיפור המלחמה שלי עכשיו - זה מדהים", אומר א', "30 שנים לא דיברתי. פחדתי. הרגשתי שזה ממש קורה לי שוב". אחרי המלחמה א' התחתן ונולדו לו ילדים. "מה שמעיק עלי עד היום זה שכחלק מהמחלה היו לי התפרצויות זעם קשות. במשך 10 שנים השתמשתי באלימות כלפי ילדי. לא הייתי מודע לזה שזה קשור למחלה. קיבלתי כדורי שינה וכדורי הרגעה מרופא משפחה ופחדתי ללכת לטיפול כלשהו, בגלל הטראומה שהיתה לי מזריקות הפנטוטל. חשבתי שממשיכים בטיפול הזה גם היום".

בעקבות שיחה עם חבר, שאמר לו כי כיום לא מטפלים בזריקות, הוא החליט ללכת לטיפול. "היום אני נהנה ללכת לקניון, למסעדה. לאחרונה אפילו טסתי לחו"ל בפעם ראשונה מאז מלחמת יום כיפור, והיה מאוד מוצלח". גם בתחום הרגשי עם משפחתו חווה א' שינוי דרמטי: "הטיפול גרם לכך שהתחברתי בפעם הראשונה לילדים, התחלתי להתעניין בהם ולדבר אתם, לחבק ולנשק אותם. הרגשות שלי נפתחו, התחלתי לאהוב אותם. כיום היחסים אתם מצוינים".

פרופ' פואה אומרת, כי הדגש בטיפול הוא לחשוף את המטופלים לסיפור הטראומה, וכן להוציא אותם בהדרגה למקומות שהם מפחדים לשהות בהם. אבל כל זאת - תחת שליטה שלהם. נושא השליטה, היא מדגישה, חשוב מאוד. לדבריה, לרבים מאלו שטופלו באמצעות זריקות פנטוטל אחרי מלחמת יום כיפור, החשיפה לא הועילה ואף הזיקה, משום שלא היו בשליטה.

ד"ר נקש אומרת שליחידת הטראומה בשיבא, המנוהלת על ידי ד"ר מיקי פולק, מגיעים אנשים רבים הסובלים מהפרעה פוסט טראומתית המוכרים על ידי משרד הביטחון, אך המרפאה מטפלת בלא תשלום גם באלו שאינם מוכרים על ידי משרד הביטחון ומתאימים לטיפול. "בשנים האחרונות, לנוכח המספר ההולך וגדל של אנשים שנחשפו לטראומה בארץ, החלטנו לקבל אנשים לטיפול ללא תשלום. אנשים שהיו בפיגועים, או כאלה שהשתתפו במלחמות אך לא הוכרו כנכי צה"ל מסיבות שונות", היא אומרת.

בתום הראיון עמו מבקש א' לצאת בקריאה לחבריו: "לאלו שעדיין מתביישים 'לצאת מהארון' - תפסיקו להתבייש ותבקשו עזרה. בואו לקבל טיפול כי יש סיכוי לצאת מזה, גם 30 שנים אחרי".

הבלוג: http://www.tapuz.co.il/blog/userBlo...rName=itaybraun
התמונות http://www.flickr.com/photos/itaybraun/sets

ישן 10-09-2007, 08:51
  offerd offerd אינו מחובר  

רק הערה טכנית קטנה
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי מברג_חלוד שמתחילה ב "הטיפול בהלומי קרב"

מבלי להוריד מעוצמת הדברים שנכתבו
נאמר "מי שאיבד שן בעינויים יקבל מיד פיצוי כספי ללא שום בעיות."

במקרה... אני מכיר אדם שנפצע בגופו בפניו ושיניו נפגעו במלחמה
על שן אחת אין מחלוקת עם משהב"ט והיא מטופלת כראוי, השן שלידה נמצאת במחלקות כבר 30 שנה האם היא נפגעה בפיצוץ או לא....
ללמדך שמשהב"ט, היכן שיכול, משגע את החיילים הפצועים כבר שנים

לא רק הלומי קרב סובלים גם הפצועים הפיזיים אבל זה נושא לאשכול אחר...

שנה טובה

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:39

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר