לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 14-05-2006, 17:08
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
הרוגים דתיים במלחמת העצמאות, תוצאות חלקיות לאמיל

לפני כמה זמן עלתה השאלה כמה הרוגים דתיים בדיוק היו במלחמת העצמאות (טוב, אני העליתי מהזיכרון את הטענה לגבי אחוז ההרוגים הדתיים הגבוה יותר ביחס למשקלם באוכלוסיה).
לבקשת Emile_a חיפשתי קצת, ומצאתי בעיה - אף אחד לא עשה מחקר על החלוקה בארץ באותה תקופה. אופס. אצל עימנואל סיון ("דור תש"ח, מיתוס וזיכרון", מוזכר של-8.2 אחוז מהנופלים המגוייסים (ז"א, בערך 370 לפי המניין שלו), הייתה "השכלה תורנית" (יותר אצל עולים, פחות אצל צברים), אבל לא כתוב בשום מקום (אולי, לא בטוח, יש בפרסום למ"ס משנת 1954, אבל אין לי כרגע גישה אליו) כמה אחוז מכלל האוכלוסיה בגילאים המתאימים זכתה להשכלה תורנית, שזה נתון המפתח בעצם לשאלת כמות המגוייסים (ראה בעניין אחר חלוקת הגילים שלו לגבי החברה הקיבוצית והעירונית). אנשי הקיבוץ הדתי ספגו אבידות של כ-7% מהאוכלוסיה שלהם - 125 מתוך 1800, מגוייסים ואזרחים כאחד (יאיר שלג, "פצעים ישנים", הארץ, כנראה יום שישי האחרון - מצאתי באינטרנט.)
לגבי אזרחים קשה לדעת. בשלוש קבוצות אזרחים מתועדות, הרוגי גוש עציון, והרובע היהודי , מדובר ביחד ב-110 הרוגים דתיים, או כמעט 10 אחוז מכלל האזרחים ההרוגים (כך לפי "גוש עציון במערכה", לפי הדוקטורט של משה ארנולד על הרובע היהודי, ולפי סיוון). בירושלים לבדה נהרגו 420 אזרחים (ארנולד, לעיל). לא מצאתי מחקר מדוייק על התפלגות, אבל יש עדויות ויומנים על הרוגים רבים מהפגזות ופגעים אחרים בשכונות החרדיות. כיוון שחלק נכבד מקרב 99,300 תושבי ירושלים היו דתיים\חרדים (יש התבטאויות מאוד חריפות של בן גוריון ושאלתיאל על הקושי לטעמם להגן על ירושלים בגלל המרכיבים החברתיים), סביר שחלקם באבידות היה פרופורציונלי למדי. אפילו אם נהיה שמרניים מאוד (מדי, לפי תיאורי הקרבות והתפרסות ההפגזות), ונניח רק מאה הרוגים דתיים מתוך 400 האזרחים ההרוגים (לא כולל הרובע היהודי), אזי יצאו רק בירושלים וגוש עציון כ-20% הרוגים אזרחיים דתיים מן הכלל בכל המלחמה, וזה בלי לספור ולו אחד בשאר הארץ.
בשנת 1949 קיבלה החזית הדתית המאוחדת 12.2 אחוזים בבחירות למועצה המכוננת. אבל שוב - חסרה לי התפלגות גילאים! אני לא יודע כמה מהם היו קשישים, כמה צעירים, מה חלקם בכל אחת מקבוצות הגיל היה.
אלה הנתונים בנתיים, ואני ממשיך לחפש.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 14-05-2006, 17:46
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
אתה מגזים
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי u5105 שמתחילה ב "אם אתה כבר חוקר אז.."

השאלה היא שאלה אקוטית, ולא צריך להיבהל ממנה. יש לה משמעויות חברתיות שאי אפשר לזלזל בהן. לא מזמן עלה כאן נושא של השתתפות דתיים במחתרות לפני קום המדינה, וזה היה מספיק מעניין ורלוונטי כדי שיתפתח דיון סביב זה. לא מזמן היה מי שעשה מחקר רציני סביב אחוז בני ההתיישבות ביהודה, שומרון ועזה מכלל הרוגי צה"ל בשנים האחרונות. בעבר היה מי שחקר את הנושא ביחס לבני ההתיישבות העובדת. זה לגיטימי.

והתייחסות ל-YGH: לא כל מי שהיה בעל השכלה תורנית במלחמת העצמאות, היה שומר תורה ומצוות בזמן שהשתתף במלחמה. גם כאלה מהארץ, אבל במיוחד כאלה שעלו מאירופה, שהיו בעלי השכלה תורנית לפני מלחמת העולם, אבל זה לא בא לידי ביטוי כשכבר הגיעו לארץ. אז למרות שאין לך אינדיקציות אחרות, אני מניח, גם את זו תצטרך לקחת בפרופורציה, לפחות ביחס ללובשי המדים.
ישן 14-05-2006, 20:39

מה יש לך מהשם
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי u5105 שמתחילה ב "כמה חבל שיש לו ממשיכים"

העבדת אותו קשה היום... וביחס לנושא המחקר שהצעת (שלפי הבנתי הצעת אותו בציניות), אני מפנה אותך לתגובתו של מנחם בגין ב-1981 למי שהציע לעשות הפרדה בין "החיילים והקצינים ביחידות הקרביות" לבין ה"צ'חצ'חים": אשכנזי! ספרדי! לוחמים! אחים! - בהתייחסו לשני לוחמי לח"י שהתאבדו יחד עם רימון יד טרם שהוצאו להורג על ידי הבריטים.

חלק גדול מהעיסוק בשכול שנוי במחלוקת, וחלק גדול ממנו פוגע או עלול לפגוע במשפחות השכולות. מהבחינה הזו אתה צודק. אבל אף אחד לא עושה את זה במטרה "לשפר את הנתונים" בעתיד, חלילה. הרי המטרה היא שההרוג האחרון עד כה יהיה ההרוג האחרון בכלל. אבל אנשים נהרגו לשם משהו, בשם משהו, באו מחברה מסויימת, מחינוך מסויים - יש כאלה שזה משמעותי עבורם. זה לא בלתי לגיטימי לעסוק בזה, אם מתייחסים לכך בכל הכבוד הראוי. מאופי תגובותיך אני מסיק שאתה שומר תורה ומצוות, או לפחות בעל רקע מתאים - כל העיסוק בלוחמיהם של שאול המלך, או של אחאב, או של בר-כוכבא, היה זרוע בשאלות מי הם היו, מה היו יתרונותיהם (הרוחניים והמוסריים, לא בשדה הקרב) ומה חסרונותיהם, וזה על ידי חז"ל בכבודם ובעצמם. אני מניח שעבורך עניין שהתאים להם לענות בו, יכול להתאים גם בדורנו.

אליהו
ישן 14-05-2006, 21:48

"תן קרדיט אחי, גם אני מזרחי"
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי u5105 שמתחילה ב "קצת פרטים"

זו אחת הסיסמאות הטובות ביותר שראיתי, בפתק שהשאיר נהג רכב מסחרי לפקח חניה, בבקשה שלא ירשום לו דו"ח כי הוא רק "פורק סחורה".

לדבריך: שאלתך, כאילו אולי "קטונת" מלהיות דתי, מושתתת על ההנחה שהדתיים טובים יותר או גדולים יותר - הנחה שאין לה על מה להתבסס.

שימוש בחללים כמנוף פוליטי - ודאי אינו ראוי ואפילו בזוי. אבל זה לא בהכרח המקרה - לפעמים מדובר בהשתקפות של חלוקת הנטל. מה לעשות, עובדה שאת מלחמת שלום הגליל יש הרואים כ"מלחמה של ישיבות ההסדר", בגלל העובדה שאחוז גבוה יחסית מהנופלים הוא מבני הישיבות. זה לא בא לגרוע, חלילה, מחלקו של אף אחד אחר. זה פשוט נדבך מסויים, חשוב בעיני, מבניית האתוס וההסטוריה של החברה והמדינה.

לגבי המגזר הדתי-לאומי: לדעתי זה קיים פחות ממה שאתה חושב, אם כי אין ספק שעדיין יש איים של גזענות כפי שאתה מתאר. אצל החרדים - חבל על הזמן, אפילו לא רואים את תחילתו של השינוי.

לא זוכר את השיר האמור מקזבלן, אבל יש מונולוג לא רע של טופול ב"סלאח שבאתי" שמתחיל במילים "לשכוח? למה לשכוח?"
ישן 15-05-2006, 13:44
  u5105 u5105 אינו מחובר  
חסום

חבר מתאריך: 23.09.05
אולי
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב ""תן קרדיט אחי, גם אני מזרחי""

לדבריך: שאלתך, כאילו אולי "קטונת" מלהיות דתי, מושתתת על ההנחה שהדתיים טובים יותר או גדולים יותר - הנחה שאין לה על מה להתבסס.

אליהו אני רואה שציניות זה לא הצד החזק שלך.

אני לא מוצא הצדקה לספור את החללים בכדי לאמוד את הנטל על מגזר זה או אחר.
למה לא לספור את הלוחמים ולקבל את אותם נתונים שאתה כל כך שואף להגיע אליהם.
אני מקווה שאתה מתחיל להבין את ההבדל בין זה לזה.

לגבי הדתי לאומי וההפרדה העדתית. במקרה יש סכסוך כזה בקרבת ביתי אלה לא רוצים שילדהם ילמדו עם ילדהם של אלה (מה הפלא).

kufxh
מצטער אבל....ההיסטוריה שלך לא עממית ולא בטיח. רק גיבוב של שטויות .
להבא השתדל להביא נתונים יותר נכונים ולא לבנות תאוריות מצוצות מהאצבע.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:16

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר