לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-04-2012, 16:42
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
היה כניראה יותר ממקרה אחד כזה במלחמת השיחרור ולא רק אז
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי ענקנמן שמתחילה ב "קראתי איפשהו שבקרב מלכיה..."

כשמרמות נפתלי הודיעו ליגאל אלון, מפקד חטיבת יפתח, שבכוונתם לסגת מלחץ התקפות צבא ההצלה, הוא הודיע להם חד משמעית שהוא מציב מקלעים על ציר הנסיגה ויירה בכל מי שינסה לצאת מהיישוב. זה עבד (ביישוב טענו שההודעה המקורית מקורה היה בטעות).
ביד מרדכי אחד מפקדי הקיבוץ גילה שמישהו מאנשי התיגבורת שנשלחה אליהם מתחבא בבונקר שבו שהו הנשים והפצועים. לעדותו, הוא צעק עליו שהוא פחדן ומוג לב ושקל להוציאו החוצה ולירות בו. לאחר שהלז התחנן על נפשו וסיפר שהוא ניצול מהמחנות הוא החליט לחוס עליו.
מקרה שהתפרסם בסיפרו של ברגמן על מלחמת יום הכיפורים ("זמן אמת"?) הוא על מפקד אחד המעוזים שאיים בנשק על כמה אנשי חיל החימוש שנקלעו למעוז וסירבו לצאת לשמירה בפתח המוצב. הללו איימו עליו בחזרה והמקרה הסתיים זמנית בשליחה של כמה מאנשי הכח המרכזי לאותה משימה (וחלקם נהרגו מייד). גיבורי הפרשה נישבו מאוחר יותר כשהמעוז נכנע. לאחר החזרה מהשבי אנשי החימוש נשפטו על אותה הפרת פקודה ולמיטב זיכרוני קיבלו עונשי מאסר.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-04-2012, 14:34
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
כ"משיח על פי תומו" שמעתי על מקרים גבוליים מזמן מלחמת השחרור
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "האם ידוע אם אי פעם חייל צה''ל הוצא להורג בגלל פחדנות בשדה הקרב?"

בעיקר כלפי אנשי "גח"ל" ניצולי שואה שנתקפו פוסט טראומה, או שסתם הסובבים רצו לראות בהם "פחדנים אל מול אוייב". לא שמעתי אף פעם על מישהו שממש נורה במקום, אבל כן זכור לי שקראתי לפחות על אחד שנפצע (בחזית הדרום) פציעת הדף, או דימום פנימי כלשהו, נחשב ל"ארטיסט" שעושה הצגות כדי להתחמק מלחימה, הוכה קשות ע"י שאר החיילים ומת כתוצאה מהחמרת פציעתו (לא יכול לקבוע, כמובן, האם המכות שספג "עזרו" לו למות) לאחר שנמנע ממנו טיפול רפואי.

בגדוד 52 של גבעתי (שוב מלחמת השחרור, חזית שער הגיא) חייל שהתחמק מלחימה נלקח ע"י המ"פ (אולי אפילו שלמה להט, אני לא בטוח) לאיזו גבעה דרומית למעלה החמישה והושאר שם ללילה שלם כעונש.

אני די בטוח שהיו מקרים ספורים מאוד של ירי בחייל ערב פחדנות, או נגזרותיה, באותה מלחמה ולו מין הטעם הפשוט שאירועים חריגים אחרים שכמעט ולא תמצא להם תיעוד רשמי, קרו גם קרו ויותר מפעם אחת, וידועים למי שבדק במיוחד.

מאידך - לא מעט מקרים אחרים של התחמקות מלחימה, כולל מה שפעם היה מכונה "פחדנות של ממש" - הסתיימו בכך שה"פחדן" לא חזר להיות לוחם, "קלונו" ידוע רק בקרב בני המחזור ובמקרים של אנשים מיוחסים: בהחלט ייתכן שבאתרי אינטרנט וספרים הקשורים במורשת שמו יודע ברשימת מי ש"לחמו בתש"ח בכאלה וכאלה מקומות, תוך התעלמות מאותו קרב שבו לא נלחם, ושבעקבותיו לא נלחם עוד בכלל".

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 11-04-2012 בשעה 14:37.
ישן 11-04-2012, 17:01
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "האם ידוע אם אי פעם חייל צה''ל הוצא להורג בגלל פחדנות בשדה הקרב?"

יפה מרקו, נושא מעניין בחרת אשר מטבעו לוקח אותנו אל תקופת הקמת המדינה.
משפט השדה של טוביאנסקי אשר הוצג כאן ע"י מ.ק מראה לא רק שלא עמדו לרשות האנשים הכלים להתמודד עם מקרים כאלה (חוק, משפט, משטרה) אלא גם את הילך הרוח של התקופה (אונסים את העובדות, לוקחים החלטה בשליפה בשם "הצדק" ומבצעים אותה).

מִשּׁוּרָה מְשַׁחְרֵר רַק הַמָּוֶת מסכם את העניין יאיר שטרן בשירו "חיילים אלמונים"

החוק התגבש רק לאחר הקמת המדינה, אגב חש"צ נותן את האפשרות להוציא להורג את מי שהורשע בריגול בזמן מלחמה כפי שמפורט באשכול הבא
http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=56094

ישן 11-04-2012, 17:28
  amitaikl amitaikl אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.10.04

אם אני זוכר אביחי בקר מזכיר בספרו "אינדיאנים על גבעה 16" חייל אשר יורה בעצמו מפחד לפני הקרב
שמעון אבידן
מפקד חטיבת "גבעתי", תש"ח

ישן 12-04-2012, 15:19
  gutman76 gutman76 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.11
בלתי אפשרי לשפוט תגובה זו או אחרת בקרב
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי amitaikl שמתחילה ב "אם אני זוכר אביחי בקר מזכיר..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי amitaikl
אם אני זוכר אביחי בקר מזכיר בספרו "אינדיאנים על גבעה 16" חייל אשר יורה בעצמו מפחד לפני הקרב

לדעתי גם מי שחווה קרבות לא יכול לשפוט פחדנות של אחרים מהטעם הפשוט שהכל בראש.
מי שלא עבר חוויה מרנינה כמו קרב לא יכול להעלות בדעתו מה עובר בראשו של החייל ברגעים אלה ולדעתי גם אי אפשר להעריך כיצד אדם מסויים יגיב.
ביום כיפור נחתנו באיזור בלוזה בגזרה הצפונית במטרה למנוע התקדמות הארמיה השנייה. התחילה הפגזה לא קטנה עלינו , ואחרי שהסתיימה ההפגזה בודקים נזקים, לא היה נזק, למעט חייל אחד נעדר. לא מצאנו אותו ולא שרידים ממנו, אחרי המלחמה התברר שהבחור החליט שבבית בירושלים הרבה יותר נעים, לקח את הרגליים עלה לכביש בלוזה- טסה ותפס טרמפ הבייתה. וזה בחטיבת צנחנים מילואים.
הסיפור היה שהוא טעה בדרך.

היה לנו מ"מ שעבר את ששת הימים ולכאורה היה לו ניסיון קרבי, בכניסה לעיר סואץ הבחור צלל לתוך הטופז ולא זז. אחרי המלחמה המ"מ עף מהחטיבה בלחץ החיילים.
ממלאי מחסניות יש תמיד, הבעייה היא שמילוי מחסניות זו אשליה של הגנה, בנגמ"ש מכל סוג שהוא אתה לא יכול להיות בטוח היכן עדיף להיות מבחינת השרדות. ממלאי מחסניות יחטפו את הנ"ט ואלה החשופים יחטפו את הרסיסים והנק"ל.
בקרב ביום כיפור היו כאלה שנהרגו בתוך הנגמ"ש ומי שהיה חשוף רק נפצע והיו כאלה שנהרגו או נפצעו מחוץ לנגמ"ש .
ישן 12-04-2012, 02:59
  משתמש זכר grish22 grish22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.10
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי חירניק שמתחילה ב "בספרו של חגי ליניק "דרוש לחשן..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי חירניק
בספרו של חגי ליניק "דרוש לחשן " הוא מתאר את אביו המנוח כחייל בצבא הרוסי במלחמת העולם השניה.
הוא היה שייך ליחידה שתפקידה היה להזהיר ולהרוג חיילים רוסיים שברחו מהחזית
הכרתי את אביו באופן אישי ושמעתי ממנו מספר סיפורים בעיניין זה .
בתחילת הקרבות בסטאלינגרד כשראו שהעסק לא זז , נשלח חרוצ'וב להיות אחראי עליון , הוא העמיד מקלעים בעורף והורה לירות בכל בורח מהקרב . זה בא לידי ביטוי בסרט "אויב בשער ".
אצלינו היו הרבה מקרים של קפיאה במקום ואי השתתפות פעילה בקרבות כתוצאה מהלם קרב , אבל לא בריחה ממשית .

מה שהיה אצל הרוסים בכלל מצמרר!
אפילו בזמן נראה שהם ירו זה בזה..
ישן 12-04-2012, 09:27
  משתמש זכר מרקויס מרקויס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.08
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "על איש חרמ"ש שלחם ב 1973 יספר לך על כאלה..."

אני מניח שהיו במלחמת יוה''כ יותר "ממלאים" מאשר בלבנון כי אסור לשכוח שזו היתה מלחמה קשה פי כמה וכמה משל''ג..

קצין חינוך ראשי נגד הצנחן שלא הסתער

עמוס הראל, "הארץ", 27.1.00

דף ההסברה למפקד, ששלח בשבוע שעבר קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלעזר שטרן, לקציני צה"ל, פתח מחדש פצעים שכבר החלו להגליד בצבא. שטרן, קצין שמעולם לא היסס לזנק לוויכוח ערכי-מוסרי ברגע שזיהה אותו, בחר להקדיש את הדף הראשון מתוך סדרה שהוא מתכנן להוציא בזמן הקרוב, לפרשת ההיתקלות בקלעת ג'בור.

במארב החיזבאללה, ב-23 בפברואר אשתקד בדרום לבנון, נהרגו שלושה קצינים: מפקד סיירת הצנחנים רב-סרן איתן בלחסן, מפקד הצוות סגן דוד גרנית, וקצין ההנדסה סגן לירז טיטו. הסיירת, בכוח גדול יחסית, יצאה למבצע מחוץ לאזור הביטחון. בתוך נקיק של נחל נתקלו חיילי החוד בחוליית חיזבאללה. בלחסן וטיטו נהרגו בתוך זמן קצר. דוד גרנית, שהסתער כדי לחלצם, נהרג בהמשך אותו הקרב.

את הפרשה, שהסעירה את חטיבת הצנחנים, חשף אביחי בקר כעבור כמה חודשים ב"הארץ". עופר שרון, מאשדות-יעקב, לוחם מצטיין בסיירת, שהיה מקלען בליל ההיתקלות, סיפר לבקר על מה שאירע: "מיד עם תחילת הירי תפסתי מסתור מאחורי סלע. דוד גרנית, ששכב מאחורי, קם מהמחסה צעק 'איתן, איתן' וזינק לתוך הנקיק, ישר אל האש. בשלב הזה הוא נלחם לבדו ואז החל לקרוא לי: 'עופר, בוא למטה'".

אבל שרון נשאר במקומו. "לא העזתי לרדת", סיפר. "ידעתי שמי שיירד למטה לא חוזר. ידעתי
http://www.4mothers.org.il/ofer/ktzin.htm

ישן 12-04-2012, 09:55
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בכל אירוע יש כאלה
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי מרקויס שמתחילה ב "אני מניח שהיו במלחמת יוה''כ..."

הכל טוב כל עוד אתה לא מודע למה גורמת אש המכוונת עליך, אם פוגעת. אפילו אם מדובר על פילבוקס: אחרי הפעם הראשונה שקליע או שניים, ניתזים מדופן החרך, או פוגעים בחלקי ברזל (מדרגות וכו') החיילים מתחלקים ל-2:

אלה שמנסים בכל מחיר לא להחשף
אלה שממשיכים כרגיל.

זה אפילו לא מצב דרמטי במיוחד. בפעם הראשונה שנקראתי למילואים אחרי שנת 2000, המשימה הראשונה הייתה לאייש מין עמדה די מאולתרת (פילבוקס פשוט שהונח על הקרקע ובו מאג ללא כנה ומ.ק רגיל זרוק על הרצפה) ליד השער בגדר המערכת בכניסה לציר לנצרים (מי שמכיר: העמדה שמולה עמדה דיונה מפחידה (כי חסמה את כל שדה הראייה) ואשר במהלך 2001 כבר הוחלפה בעמדת בטון שנבנתה על תלולית, עשר מטר צפונית לקודמת). זו הייתה המשימה הראשונה, של כולנו, מאז הסדיר, שבה היו מאגים טעונים וכוננות "מקבת לוהטת" (אם לשחק על הביטוי המקורי) כל הזמן. פשוט נזרקנו ככה לעמדה, באיזה 15:00, שמענו סקירה של חמש דקות מאנשי הגדוד הקודם שאמרו "תשמרו על עצמיכם טוב" ומיהרו לעוף משם.

חצי שעה אחרי איוש העמדה הגיעה שיירה מנצרים. אחד הלוחמים ניגש לפתוח את שער הברזל בגדר, בעוד אני מאבטח אותו (זה היה שער כלי רכב, לא הייתה ממש גדר נגד מעבר אדם באזור השער). החייל השלישי, אחד שגם בסדיר ישב בסמב"ציה ורק פה נזרק לעמדה בגלל מצוקת כ"א, ליטף את הדק המאג ככל הנראה משום מה ואז פלט צרור של 15 כדורים בערך על השער ועלינו. כמו בסצנה מ"ספרות זולה" עם סמואל ג'קסון וג'ון טרבולטה, אני והחייל השני פשוט הסתכלנו אחד על השני, ועל קורת הברזל שספגה לפחות קליע אחד. ולמה הסיפור? החייל השני, החל מאותן שלושים דקות ראשונות של המילואים ועד עולם (עד ששוחרר) לא היה מסוגל לעבור לפני חרכים של עמדות, מא"גים או אפילו להיות החייל המוביל בתרגיל חוליה. לא הפריעה לו אפשרות של ירי מצד האוייב - רק הפריעו לו קנים של כלי נשק צה"ליים. מאוחר יותר פשוט לא ציוותו אותו עוד לכאלה משימות והוא תמידית היה נהג או משהו כזה. מבחינתו להיות עד מקרוב לאפקט של ירי יעיל עליך "שבר אותו".
ישן 13-04-2012, 15:27
  ספאמר101 ספאמר101 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.08.11
גם אם היה קורה מקרה כזה, כנראה היו מטאטאים אותו מתחת לשטיח

בליבוי התקשורת, הדבר הזה יכול להיות בעיה גדולה שכנראה תגרום להדחת המפקד (גם אם פעל על פי הכללים) מאיזה סעיף שימציאו או ימצאו, אלוהים יודע מה.

אני לא חושב שהציבור היה מוכן לשמוע שחייל נורה למוות על יד מפקדו בגלל פחדנות (שלפעמים בלתי נשלטת) או סירוב פקודה כזאת או אחרת.

וזה שמוצדק, כנראה לא יכנס לחלק מהמשוואה הזאת.

אם היום הורים בגלל מקרים פעוטים לא מתביישים לומר "בשביל מה לשלוח את הילד שלי לשם" ועוד אלף תירוצים (בלי קשר שהם תומכים בצבא וחושבים שצריכים להיכנס באימ אמא של המחבלים, אבל כול עוד הבן/ הבת לא שם).
ישן 16-04-2012, 07:02
  HEINZ HEINZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.10.06
מקרה ממלחמת השחרור
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי ספאמר101 שמתחילה ב "גם אם היה קורה מקרה כזה, כנראה היו מטאטאים אותו מתחת לשטיח"

אני מכיר אישית (קרוב משפחה) מקרה במלחמת השחרור בו בוצע (על ידו) ירי לעבר חייליו עקב סירוב פקודה תחת אש. מהירי הזה נפגעו חיילים. בסיום אותה פעולה (בה הוא נשאר לבד לאחר שחייליו ברחו) בה הוא הרג 38 חיילים עירקים ופצע אחרים, הוענקו לו דרגות קצונה ואף עיטור לשבח. חלק מהנפגעים (עליהם ירה) המשיכו להיות חבריו שנים רבות לאחר המקרה (הם כולם היו מאותו ישוב או מישובים שכנים), ואת סיפור הקרב (שלא תיארתי) שמעתי דווקא מהם.
אני בטוח שאם אני מכיר את המקרה הזה, היו עוד מקרים רבים כאלה בתקופת מלחמת השחרור, בה הנורמות היו שונות, בעיקר עקב המטענים שכל חייל הביא עימו משירותו בתקופת מלחמת העולם השניה (הוא היה מפקד בפרטיזנים ביוגוסלביה), תחושת (בצדק) מלחמת קיום וכדומה. אני מניח שהמקרים לא התפרסמו מתוך רצון לבנות את אתום הלוחם העברי, בושה או כל סיבה אחרת.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:49

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר