לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-12-2004, 21:40
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אני שמח לתקן אותך
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "צר לי להגיד"

היום יחידה קונה מיחידה אחרת, בטח כשמדובר על גדוד שיריון שקונה מסדנה של חיל החימוש.
הפרוייקט הזה נקרא במקור "סופרמרקט הלוגיסטיקה".
כך אם הקת"ח (מישהו כבר מוכן להגיד לי איך לעזאזל קוראים לו היום?) מזמין מהיחידת הספקה 120 זוגות נעליים ושבעים ליטר בנזין אז מתוך תקציב היחידה של הגדוד שלו יורד הכסף שעולים זוגות נעליים ושבעים ליטר בנזין ואותו סכום נכנס לתקציב יחידת ההספקה.

יחד עם כל הנ"ל זו תהיה משימה די קשה, אולי אפילו בלתי אפשרית, לאתר את כל הח"ח שמרכיבים יחד טנק מרכבה 1 ולחבר את הסכומים של העלויות (כל זמן שזה לא כתוב בתכל'ס איפשהו).
יש פה בפורום ממ"גים וקח"שים אני משער שהם יוכלו לאמת את העניין יותר טוב ממני.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-12-2004, 21:25
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי גונס שמתחילה ב "קטלוג של ח"ח לרק"מ"

מחירים לא תמצא בספרי/קטלוגי ח"ח ביחידות, אלא רק במערכת הממוחשבת החימושית .
מכיוון שהסיווג המינימלי לרשת הנ"ל הוא "שמור" כל דבר שם הינו מסווג מידי לפירסום (כמה טריוויאלי שזה נראה).

נ"ב אם כבר Javhen הזכיר, יחידות לא מזמינות חלקים על פי ערכם,אלא לפי פרמטרים אחרים שלא אכנס אליהם, אבל הערך כן קיים לכל כלי/ח"ח וחשוב לדעת אותם ברמת מפקד/משתמש/איש חימוש מבחינת משקיות/אובדן/נזק. זכור לי פוסטר נחמד של מחשב מרכבה עם מחיר כאזהרה לחיילים.
רוב ספרי המק"טים דווקא לא מסווגים, למעט אלו המזכירים מערכות מסויימות.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 21-12-2004 בשעה 21:32.
ישן 12-02-2007, 12:20
צלמית המשתמש של יוסיפון

מידע הקפצצצצצצצצצצצצצצה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "הממ..."

סקופ: לאחרונה נמכרו/נמסרו מרכבות מדגמים שונים לכמה מדינות. אמנם כפריט תצוגה אך לאו דווקא דומם אלא (חלקם) נוסע ויורה (וכך הם גם יוצגו).

מדינות שונות מתעניינות ברכישת מרכבות לשימוש צבאי ך לא נוכל כאן לדון על כך. נשתדל להיות הראשונים שיביאו מידע, אם יהיה.

ישן 21-12-2004, 20:28
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
שאלה מעניינת.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "המרכבה: חלפים, מחירים ומרגמה"

עד כמה שידוע לי המרגמה היא יחודית לישראל. שאלה מעניינת היא מדוע הצבאות האחרים לא אימצו את הרעיון, סה"כ זה מאוד פשוט להוסיף מרגמה חיצונית לטנק קיים ולא נורא מסובך להוסיף מרגמה פנימית לטנק בתיכנון.

מהניסיון שלי בתחום המרגמה באה לתת מענה לצורך ישראלי יחודי, המלחמה בטראומת יום כיפור.
הטנקים שנלחמו אז בהעדר שילוב חי"ר ומרגמות ראו בחוסר אונים את החי"ר וציידי הטנקים המצריים והסורים מתקפילם אל מעבר לרכס הקרוב מבלי יכולת לפגוע בהם.
לאחר המלחמה הוספה המרגמה החיצונית על טנקי המג"ח והשוט על מנת לטפל ביח"ר זה. (ועל מנת לירות תאורה, בעיה נוספת במלחמה).
צריך לזכור שטנק שיורה במרגמה מתקשה להפעיל כלי נשק נוספים בו זמנית.
גם בצה"ל וגם בצבאות הזרים הפתרון האמית לחי"ר האויב הוא הכוח המשולב ולכן הם ויתרו על מרגמה.

אז בהחלט שלא עניתי על השאלות הטובות ששאלת ובלבלתי הרבה את המוח אבל אולי הוספתי זווית הסתכלות נוספת לנושא.
ישן 21-12-2004, 21:11
  JAVEHN JAVEHN אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.03
למען האמת
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לא רק שלא בלבלת את המוח..."

לפני 1973 , בשרמנים הראשונים בארץ היו מעין מרגמות , אך היה אפשר לראות מהם רק עשן . מאוחר יותר החליפו אותם למדוכות עשן .

מיכאל כנראה יוכל לסביר יותר טוב (וגם לתת תמונות) .

עוד משהו חשוב שעד לפני מרכבה 2 , המרגמות היו חיצוניות על הטנקים .

עוד משהו מעניין הוא , שבניגוד למה שטל אמר , יאיר נפשי שהיה מ"פ פלוגת טנקים ברמה"ג בזמן יום כיפור מציין כי הם עשו שימוש עיקרי במרגמות אילו בתור ירי לתאורה , כי טנק שהיה מדליק קסנון היה אוכל אותה על המקום . זה אומר שהמרגמות היו קיימות עוד אז . לדעתי זה פחות קשור להלם של מלחמת יום כיפור , ויותר לעובדה שבאותם זמנים (בין ששת ימים ליום כיפור ) הייתה הרגשה בקרב אנשי שריון כי הם יכולים לפעול בשדה הקרב בחיפוי עצמי , ולתת סיוע עצמי וללא עזרה של אנשי חי"ר וסיוע .

נערך לאחרונה ע"י JAVEHN בתאריך 21-12-2004 בשעה 21:15.
ישן 21-12-2004, 21:36
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

מרגמות 60מ"מ או 81.
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי JAVEHN שמתחילה ב "למען האמת"

מאוד יכול להיות שאני טועה ואשמח אם יש בעל ידע שיתקן אותי (מיכאל?) אבל ככול הידוע לי מרגמות ה60מ"מ החיצוניות הותקנו על הטנקים רק לאחר מלחמת יום כיפור.
להערכתי יאיר נפשי מדבר על מרגמות 81מ"מ גדודיות ששימשו לירי תאורות.

מעבר לכך
הטווח של תאורה 60מ"מ, משך ההארה, עוצמת האור, והשטח המואר הופכים אותה לכלי מאוד מוגבל בירי פגזים לאור תאורה. (הטריק היחיד שאני מכיר שעבד קצת היה ירי תאורה רסיק קרקע לטווח מקסימלי כך שנוצר מקור אור אחורי המאיר את קו הרקיע מאחור ומאפשר זיהוי מוגבל של טנקים שעולים לעמדות)
לגבי מי ששאל על הדיוק שלה. המרגמה היא הנשק הסטטיסטי ביותר שאני מכיר. המסלול התלול הואיטי של הפגז הופכים אותו למושפע מרוחות שונות בגבהים שונים למשך זמן מעוף ארוך יחסית. המטענים החיצוניים של הפגז סופגים לחות וכדומה ועוצמתם משתנה. בקיצור לא בדיוק טיל מונחה...
ישן 21-12-2004, 22:06
צלמית המשתמש של יוסיפון

תגובה
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מרגמות 60מ"מ או 81."

ירי תאורה רסיק קרקע, אתה מתאר ירי להצללת מטרות (הארה שלהן מכיוון אחד) זה עובד מצויין.
אין צורך בפצמ"ר מיוחד, ככל הזכור לי, מספיק לא להוציא את הניצרה.

לא תמיד רוצים לירות פגזים לאור התאורה, לפעמים טנק במארב ירצה להאיר שטח מת מבחינתו לטובת מארב חי"ר שצופה את אותו שטח מת.

קרה לי במילואים בהר עייבל שאחת העמדות ההיקפיות זיהתה במישקפת (ללא אמר"ל) תנועה חשודה בטווח גדול (1000+) ממנה. הטנק היה בקולה וגם אם היו מפעילים אותו לא היה יכול להגיע אל העמדה.
תאורות ידינית ומטול לא יכלו להגיע אל הטווח המבוקש.
הקנה (81) הקרוב לא הצליח להאיר את הנקודה הספציפית בגלל הטווח הרחוק מאד ממנו ורוחות (הר עייבל...).
הטנק הרים שלוש תאורות ברצף שהאירו יפה מאד את כל סביבת התחש וגילו בקלות את השיחים שזזו ברוח.
באותה מידה אלו יכלו להיות מחבלים שלאחר התאורות שנפלו עליהם משום מקום היו מתרוצצים כמו עכברים מתחת לפרוג'קטור ונטחנים מירי המא"גים של המוצב.

ישן 21-12-2004, 21:52
צלמית המשתמש של יוסיפון

תשובות לגבי המרגמה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "המרכבה: חלפים, מחירים ומרגמה"

1. האם יש בטנקים נוספים?
למיטב זיכרוני בכל הטנקים הישראליים לאחר מלח' יו"כ הותקנו מרגמות 60 מ"מ לרוב חיצוניות (כולל במרכבה 1!) אך החל מהמרכבה 2 והלאה פנימיות (אפשר לראות מרגמה פנימית באתר היצרנית, תע"ש, או בסקירת הטנקים הבלתי נגמרת שלי).
אני לא יודע לגבי טנקים בחו"ל.
2. למה זה טוב?
המרגמה משמשת בעיקר ל:
  • ירי תאורה (מעולה לסימון בלילה וכן ליצירת מטרות מוארות/מוצלות)
  • ירי נפיץ "מעבר לגבעה" ללא צורך להיחשף לאוייב.
  • ירי עשן - בעיקר לסימון
מי שיקרא את סיפור השירות שלי (בארכיון הפורום הקודם) יוכל ללמוד על שימוש מבצעי בירי מרגמה מהטנק.

בניגוד לאמור פה ירי המרגמה לא ממש מפריע להמשך ירי בשאר הכלים מה גם שהוא פותח אופציה לעמדת ירי שאף אחד מהכלים האחרים בטנק לא יעיל ממנו, ירי מ"עמדות אחוריות". בירי כזה אינך נחשף לאוייב אך יכול לפגוע בו היטב.
כך גם ירי מרגמה בהכוונה מטנק אחר (יהיה ישומי בענק בפלטפורמות שו"ב עתידיות שלא נדון בהן פה).

ישן 21-12-2004, 23:17
  gm4450 gm4450 אינו מחובר  
מיכאל מס. סא"ל (מיל.), אוצר מוזיאון יד לשריון בלטרון. מומחה לרק"ם ובעיקר טנקים

חבר מתאריך: 26.01.02
לקחי מלחמת יום כיפור
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "תשובות לגבי המרגמה"

מתוך "שריון" גיליון מס, 5
"לאחר מלחמת יום הכיפורים, וכלקח ממנה , הותקנה בטנקים מרגמה 60 מ"מ מתוצרת סולתם, עם פצצות נפיץ, עשן-זרחן, ותאורה, לתיפעול ע"י מפקד הטנק. המרגמה נועדה לתגבר את יכולתו הטנק נגד חי"ר , ולסייע בתאורה ללחימת לילה , התאורה גם שיפרה את יעילותם של מכשירי התצפית על בסיס הגברת אור כוכבים (שבהם נעשה שימוש , לראשונה, במלחמה זו , בטנקי מגח. { הכוונה לשימוש בשל"ג, נושא הכתבה},. במרגמה זו נעשה שימוש בעיקר בגיזרה המערבית , לצורך סריקת שטחים חשודים כמו פרדסים" ע"י אל"ם מיל' שאול נגר, עורך "שריון" ובעבר , ראש מנהלת השיפורים בטנקים לאחר מלחמת יו"כ.
המרגמה הורכבה בכל טנקי השוט והמגח , הטירן ואף בשרמנים מסוג M51, בצידי הצריח לימינו של המט"ק. (בטירן , בשמאל). גם במרכבה סימן 1 הורכבה המרגמה מחוץ לטנק בצד ימין של הצריח. החל ממרכבה סימן 2 הותקנה המרגמה בתוך הטנק , כאשר לועה מבצבץ מגגו של הצריח משמאל לציר האורך , והינה מופעלת ע"י הטען קשר. המרגמה הותקנה גם בפומות.

השעה מאוחרת ומחר יום חדש.. ושוב ייכתבו דברים חדשים על מחירים בקטלוגים , מרכבה 3 לטורקיה בעתיד , אז נשאיר משהו גם למחר.
לילה טוב
ישן 22-12-2004, 06:23
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חברים יקרים,
יוסיפון צודק לגבי ירי להצללה.
מעבר לכך, כאשר הטנק יורה במרגמה פנימית או חיצונית הוא מושבת מכול ירי אחר מלבד מאג מפקד.
הצורך לתקן את הפגיעות באמצעות הסטה של כל הצריח מונע שימוש בתותח או במקלע המקביל.
במרגמה החיצונית התותח והמרגמה אף אינם מקבילים בקו הירי. למרגמה גם אין עשן למיסוך דוגמת ה 52מ"מ אבל קיים עשן "נפיץ".
המרגמה 60מ"מ היא כלי נחמד לתאורה בבש"ט ולמקרים מאוד מיוחדים אבל מעבר לכך השימושיות שלו בשדה הקרב העתידי היא נמוכה.

אחד ממפקדי השריון המפורסמים שבתפקידו האחרון היה קצין שיריון ראשי זה אף לכינוי קשנ"ר פצמ"ר עקב החשיבות היתרה שנתן לשימוש בכלי זה בכול תרגיל ומתאר יהיה אשר יהיה.
ישן 06-09-2005, 23:57
צלמית המשתמש של יוסיפון

נראה לי שלא הדגשנו פה מספיק את חשיבות הירי "מעבר לגבעה".
(אולי יצא משהו טוב מההקפצה הזאת)
חשוב להבין: בכל ירי, מכל כלי בטנק, הטנק נחשף כלפי המטרה. כלומר, מי שאנחנו יורים עליו יכול לראות אותנו ולירות עלינו. זה נכון לכל הכלים מלבד המרגמה. המרגמה מאפשרת ירי מבלי להחשף. אם זה אחרי שעלינו לעמדת תצפית והמפקד זיהה מטרות במשקפת, אם אחרי שעלינו לעמדת אש ונתקלנו ואם בכלל על-פי נתוני מודיעין (מי אמר תצפיות ע"י הפלס"ר?). בכל המצבים הללו, הטנק נשאר בעמדה אחורית ("עמדת המתנה") ויורה על פי אזימוט-טווח אל המטרה (שהוא מקבל ממדידה, ממודיעין, מתצפיות, או מהמפה).
לפעמים זה טוב גם בירי על חי"ר שבגלל מיקום העמדה שלנו אין לנו אליו הנמכה.
אני אתן דוגמא מלבנון: בחסות פיצמור הבוקר של מוצב דלעת התקרבו אל המוצב חולית מחבלים שיצאו משכונת אלמגור (קצה צפון-מזרחי של נבטייה) דרך ואדי דיפוס דרום. הסכנה הייתה שהם יצליחו להתקרב לסוללות המוצב ולגרום לנזק מוראלי, לפחות, או, גרוע יותר, פגיעה בחיילים או חטיפה. הבעיה בציר החדירה הזה היא שהתנועה בתוך הואדי נסתרת מהמוצב עד למרחק קטן ממנו (נדמה לי, אם אני זוכר נכון, שלושים מטר).
התצפית לא הייתה יעילה לנקודה אולם בתוך הוואדי הוטמנה מצלמה ששלטה וצפתה כל תנועה בתוכו והמחבלים זוהו כבר בטווח רחוק, יחסית, מהמוצב, בתוך הוואדי.
הוקפצנו לשם שני טנקים (עמיחי יודנפרויד מ"מ1 וי"ה מט"ק 1ב) וניסינו לירות לתוך הוואדי מכמה עמדות. הסתבר שלא הייתה לנו הנמכה לתוך הוואדי, בנוסף היה חשש שנחשף למחבלים והם יפגעו בנו עם נ"טים.
לכן הוחלט שנירה מרגמות לתוך הוואדי (נדמה לי שע"י מג"ד הרכס שיום לפני כן גילה שיש בטנק מרגמה והתאהב ברעיון). זה היה די נחמד יחסית לירי פגזים: עמדנו בעמדה מוגנת יחסית וירינו בתצפית הדדית (טנק לטנק) ובהכוונה מהעת"ף של המוצב.
ירינו כמה פצמ"רים (נדמה לי שישה בסה"כ) עד שביקשו מאיתנו לחדול. הירי היה כל-כך מדוייק שפגענו ישירות במצלמה והשמדנו אותה.

ישן 07-09-2005, 08:28
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "יוסיפון, מעונין לקרוא את סיפור השרות שלך..."

הפורום הישן
ארכיון הפורום הישן
חלק א' של סיפור השירות שלי
חלק ב'
אלו רק עשרת החודשים הראשונים של השרות ומובאות מסופו, מתישהו יבוא ההמשך. כמו כן הסיפור קצת מבולגן והכתיבה לא משהו. מתישהו אני אעביר אותו למערכת החדשה ואז אני גם אערוך.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:25

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר