לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-01-2007, 12:41
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
תגובה ל- מיקיטל: סקירת מא"כים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "אמר"לים בצבאות ערב...?"

מכשירי אור כוכבים (בעצם, המכשיר מגביר כל אור, לא רק של הכוכבים..) הם, באופן בסיסי, תרגום של חלקיקי אור לתמונה חזותית-אלקטרונית (אגב, המכשירים הללו מציגים תמונה ירוקה מכיוון שהעין שלנו רגישה במיוחד לשינויים באורכי הגל של הצבע הזה דווקא). הטכנולוגיה הזאת קיימת מסוף מלחה"ע השנייה, אולם נכנסה בהדרגה לשירות מבצעי בצבא ארה"ב לקראת סוף שנות החמישים, כשהראשונים לקבל אותה הם הטייסים. צבא היבשה האמריקני קיבל את המערכת באמצע שנות השישים. המכשירים האלה היו מסורבלים והתמונה היתה רחוקה מלהיות ברורה. מבעד לעדשה ראית בעיקר "שלג", אולם ניתן היה להבחין בתנועות (בע"ח ובני אדם). לקראת סוף שנות השישים המכשירים הללו עברו שידרוג, והטיפוס הזה סופק לאחר מלחמת ששת הימים בעיקר למשטרה (ליחידות מג"ב). המכשירים הקיימים בצה"ל מסוף שנות השמונים מבוססים על טכנולוגיה שונה, חדישה יותר, מהדור הקודם של האמר"לים.
אז מה קרה ביום כיפור? למה הטנקים ברמה ובסיני היו צריכים להדליק זרקורים כדי "לראות"? ובכן, לאחר ששת הימים צה"ל צוייד במיטב הטכנולוגיה האמריקנית, ציוד שאוחסן חלקו במחסני הימ"ח וחלקו במחסנים שהיו שייכים לצבא האמריקני אבל היו ממוקמים בארץ. שילוב של כל מיני סיבות (לעיתים לא היה זמן להצטיידות והיחידות פשוט "טסו" לחזית, לעיתים הימ"חים רוקנו מסיבות כאלה ואחרות ולעיתים צה"ל בחר לא להקדיש זמן אימונים להחדרת המערכת והיא צברה אבק על המדפים-בדומה למה שקרה עם רובי ה M16, ששהו במחסנים בצה"ל מסוף 1973 ועד לתחילת שנות השמונים!) מנע שימוש בציוד טכנולוגי ולחימתי רב שהיה יכול לסייע בקרבות. החלק העוסק במחדל החדרת הטכנולוגיה הזאת לצה"ל הוא החלק החסוי של וועדת אגרנט (כי חלקו נוגע להיבטים מדיניים רלוונטיים לימינו אנו).

נערך לאחרונה ע"י יובל. בתאריך 10-01-2007 בשעה 12:44.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-01-2007, 07:02
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
תודה יובל - והסתייגות קטנה...
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי יובל. שמתחילה ב "תגובה ל- מיקיטל: סקירת מא"כים"

תודה לך "יובל" על הסקירה. אני מכיר היטב את הטכנולוגיות הללו לאורך ולרוחב... אם תחפש בפורום תמצא כמה תאורים והסברים בנושא אותם פרסמתי כאן בשנה שנתיים האחרונות... יחד עם זאת אני קצת יותר חלש בהיסטוריה של המצאותם בזירה שלנו ועל כך בקשתי התייחסות. מכיון שהקדשת מאמץ וזמן וכתבת סקירה קצרצרה אתייחס לדברייך -

"מכשירי אור כוכבים (בעצם, המכשיר מגביר כל אור, לא רק של הכוכבים..) הם, באופן בסיסי, תרגום של חלקיקי אור לתמונה חזותית-אלקטרונית (אגב, המכשירים הללו מציגים תמונה ירוקה מכיוון שהעין שלנו רגישה במיוחד לשינויים באורכי הגל של הצבע הזה דווקא)."

נכון שהמכשיר מגביר כל אור (בתחום הנראה). התמונה הינה ירוקה משום שנעשה שימוש בפוספור שצבעו המקורי ירקרק.... רגישות העין לאורכי גל בירוק אכן טובה והתמונה בירוק אף מעייפת את העין פחות משחור לבן למשל אולם זאת לא היתה הסיבה העיקרית לתכנון המקורי של שפורפרת המא"כ.

הטכנולוגיה הזאת קיימת מסוף מלחה"ע השנייה, אולם נכנסה בהדרגה לשירות מבצעי בצבא ארה"ב לקראת סוף שנות החמישים, כשהראשונים לקבל אותה הם הטייסים. צבא היבשה האמריקני קיבל את המערכת באמצע שנות השישים.

אני מסופק אם הטכנולוגיה אכן פותחה בסוף מלחה"ע השנייה. האם יש לך מובאות לכך ? אני גם בספק אם הראשונים שהשתמשו בה היו טייסים... אשמח אם תתקן אותי בהכוונה למקור מהימן לכך.

המכשירים האלה היו מסורבלים והתמונה היתה רחוקה מלהיות ברורה. מבעד לעדשה ראית בעיקר "שלג", אולם ניתן היה להבחין בתנועות (בע"ח ובני אדם). לקראת סוף שנות השישים המכשירים הללו עברו שידרוג, והטיפוס הזה סופק לאחר מלחמת ששת הימים בעיקר למשטרה (ליחידות מג"ב).

כאן אני חייב לתקן אותך - הדור הראשון של מגבירי אור הכוכבים היה אכן גדול יותר מהדור שבא אחריו אבל.... השפופרת היתה פחות חזקה מבחינת רגישות אולם התמונה היתה חלקה יותר... ופחות שלגית מדור ב'... טווחי הזיהוי והגילוי היו קטנים יותר. המכשיר (תלוי בהגלדה שהתבקשה) היה ארוך יותר וכבד יותר ממערכות הדור השני. לגבי השימוש במג"ב ובמשטרה אחרי 1967... אני ממש מסופק. מהיכן המקור לעדות הזאת ?

המכשירים הקיימים בצה"ל מסוף שנות השמונים מבוססים על טכנולוגיה שונה, חדישה יותר, מהדור הקודם של האמר"לים.

אינני יודע למה התכוונת באמרך "טכנולוגיה שונה" והאם אתה מדבר כאן על מא"כים...? - במה היה צה"ל מצויד מתקופת ההתשה (1968) ועד שנות השמונים....? דילגת תקופה ידידי....

אז מה קרה ביום כיפור? למה הטנקים ברמה ובסיני היו צריכים להדליק זרקורים כדי "לראות"? ובכן, לאחר ששת הימים צה"ל צוייד במיטב הטכנולוגיה האמריקנית, ציוד שאוחסן חלקו במחסני הימ"ח וחלקו במחסנים שהיו שייכים לצבא האמריקני אבל היו ממוקמים בארץ.

ראשית - בצה"ל היה עדיין ציוד בריטי (טנקים) וציוד צרפתי אחרי ששת הימים. עלייך לדייק.... שנית - ימח"ים אמריקאים בארץ בין 67 ל- 73 ????? יורשה לי להסתייג (אלא אם יוכח לי אחרת... - אני לא מודע להמצאות כאלה באותן השנים בארץ הקודש...)

שילוב של כל מיני סיבות (לעיתים לא היה זמן להצטיידות והיחידות פשוט "טסו" לחזית, לעיתים הימ"חים רוקנו מסיבות כאלה ואחרות ולעיתים צה"ל בחר לא להקדיש זמן אימונים להחדרת המערכת והיא צברה אבק על המדפים-בדומה למה שקרה עם רובי ה M16, ששהו במחסנים בצה"ל מסוף 1973 ועד לתחילת שנות השמונים!) מנע שימוש בציוד טכנולוגי ולחימתי רב שהיה יכול לסייע בקרבות.

איזה מערכת ראייה לילית היתה לנו שצברה אבק מדפים כדבריך ???? - אני בספק גדול מאד שכך היה !!! - האם אתה מתבסס על שמועות ???
את נושא ה M16 "על המדפים" אינני מכיר. אולי מישהו כאן יכול לאשרר או להכחיש - אשמח על כך.

החלק העוסק במחדל החדרת הטכנולוגיה הזאת לצה"ל הוא החלק החסוי של וועדת אגרנט (כי חלקו נוגע להיבטים מדיניים רלוונטיים לימינו אנו).

זהו החלק החסוי בוועדת אגרנט.......???? - נו באמת....
ישן 11-01-2007, 07:14
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
מאכ"ים בצבא המצרי...
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "למצרים היה מא"כ"

עוד בשנים שקדמו ליוה"כ, לקראת סיום מלחמת ההתשה בתעלה, ניתקלנו בחוליות קומנדו מצריות שחדרו לסיני ובין יתר אמצעי הלחימה מצאנו גם מאכ"ים מדור א'.... ולא - לא היו אלה מתוצרת סוביטית...!! אלא מתוצרת אנגלית דוקא !!! הגדלת תמונה היתה של X2 והם הותאמו לרובי סער שלהם (כן כבר אז בסוף שנות השישים...).

ביוה"כ שוב תפסנו מספר מאכ"ים מאותו הסוג בהתקלויות עם קומדוסים וחוליות טיווח שחדרו אל מאחורי כוחותינו בסיני. שוב, היו אלה מדור- א'. לא ראיתי אז שום אמצעי סוביטי מסוג מגבר כוכבי בצד המצרי. אם למישהו ידע מבוסס שונה - אנא האירו את הזירה....
ישן 10-01-2007, 17:37
  Fox450 Fox450 אינו מחובר  
עוסק בהיסטוריה צבאית וגרמנית, ובתולדות הלוחמה האווירית

חבר מתאריך: 23.03.06
אמר"ל מוקדם בח"א
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "אמר"לים בצבאות ערב...?"

ניסויים בטיסות לילה של מסוקי S-58 עם אמר"ל, שנקראו "פשוש", החלו ב-1958 בטייסת 124. האמצעי כלל משקפת "סנופרסקופ" מסוג M1 או M3, אשר הורכבה במקור על קרבין M3 (מכך יוצא שכלים כאלה היו כנראה בנמצא בצה"ל באותה תקופה). המשקפת היתה כבדה מדי מכדי להרכיבה על הקסדה ולכן יצרו מערכת רתמות שבעזרתן הורכב מוט על גבו של הטייס ועליו נתלתה המשקפת. את מקור האור סיפקו פנסי א"א חזקים שהורכבו על חרטום המסוק. המערכת היתה מסורבלת מאוד לשימוש והטייס לא יכול היה להביט איתה לצדדים.
במסגרת תצוגת תכלית מוקדמת של אמר"לים צה"ליים לרמטכ"ל חיים לסקוב הציג מפקד הטייסת אורי ירום את האמצעי. האמצעי נכשל לגמרי בתצוגה וירום לא ראה כמעט דבר. בשעת נסיון הנחיתה זנב המסוק פגע בעץ זית וחתך אותו. בסופו של דבר ירום הצליח להנחית את המסוק בעזרת הכוונה ויזואלית וללא אמר"ל של טייס המשנה.
בעקבות כשלון זה ובעקבות קשיים נוספים שעלו בניסויים, האמצעי ננטש והטייסת ביצעה את כל מבצעי הלילה המפורסמים שלה בשנות ה-60 וה-70 ללא אמר"ל.
עכשיו השאלה היא למי יש תצלומים של אמר"ל דור 0 בצה"ל.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:59

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר