לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-07-2006, 16:55
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
לו אני שר הבטחון

הייתי מרים טלפון לרמטכ"ל (אפשר גם בשיחה בארבע עיניים) ואומר לו כך: אדוני, עוד פאשלה אחת מהסידרה שידענו בשבועות האחרונים - חדירה וחטיפה במתווה כזה, חדירה וחטיפה במתווה אחר (שימו לב שבניגוד לאירוע בכרם שלום, עד עכשיו אנחנו לא ממש יודעים איך חדרו המחבלים את הגדר בצפון), אי הפעלת מערכת הגנה בספינה הממוגנת ביותר בעולם או כל הפתעה אחרת שיש בארסנל - אתה אורז את הדברים שלך ויוצא לפנסיה.

יש גבול לכמות הכשלונות שהמדינה הזו יכולה לסבול בזמן נתון, בלחימה בעוצמה מוגבלת, המתמשכת, ברמות משתנות, לאורך שנים. חוסר נסיון אינו סיבה טובה, חוסר היכרות הוא סיבה גרועה מאוד, חוסר שליטה מספקת (מרמטכ"ל לרמת הטנק או אפילו ספינת המערכה) זה הכי גרוע. כשיש רצף כזה של אירועים זה כבר מעבר למקרה וזה כנראה משהו שמוקרן מלמעלה לא מספיק טוב. החוכמה היא לא להפציץ מהאויר תוך עליונות מוחלטת, אלא להשתוות ברמת החיילות הבסיסית - רמת הפושטק, אם תרצו - לאוייב. זו הזנחה, שלא לדבר על התעלמות ממודיעין. מה שקרה עם ספינת חיל הים הוא משהו שבין עצלות - להפליג רחוק יותר מהחוף, להפעיל מערכות זע"ט, לתאם זמנים ומקומות עם חיל האויר - לבין שערוריית ה"לא ידענו שיש להם נשק כזה". אוי לצבא שיודע להתכונן ולהגיב רק למה שהוא מיודע מראש לגביו. התגובה, במקרה זה, גרועה כמעט כמו הפאשלה (למעט אובדן חיי האדם שהוא הגרוע מכל), והכל באחריות הרמטכ"ל.

זו דעתי, ועכשיו כן הזמן לומר אותה - גם באמצע הלחימה וגם כשהתותחים רועמים: כי כשהמוזות שתקו חטפנו עוד כשלון ועוד כשלון, והגיע הזמן לעצור את זה. יש לנו מספיק בעיות אובייקטיביות גם בלי שנביא על עצמנו כשלונות טקטיים ממש לא מחוייבי המציאות.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-07-2006, 19:43
צלמית המשתמש של Free-Style
  Free-Style Free-Style אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.11.03
אמרת הרבה דברים...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי אליהו ר שמתחילה ב "לו אני שר הבטחון"

נתיחס לכמה:
"מה שקרה עם ספינת חיל הים הוא משהו שבין עצלות - להפליג רחוק יותר מהחוף, להפעיל מערכות זע"ט, לתאם זמנים ומקומות עם חיל האויר - לבין שערוריית ה"לא ידענו שיש להם נשק כזה". אוי לצבא שיודע להתכונן ולהגיב רק למה שהוא מיודע מראש לגביו. התגובה, במקרה זה, גרועה כמעט כמו הפאשלה (למעט אובדן חיי האדם שהוא הגרוע מכל), והכל באחריות הרמטכ"ל."

בכללי המערכות נגד טילים לא פעלו מהסיבה שלא היה מודיעין שלחיזבאללה יש נשק כזה וגם לא הפעילו את המערכות כי מטוסים שלנו חגו באזור ולא רצו שהמערכת תפתח עליהן באש (תבין על איזו מערכת אתה מדבר לפני שתגיב לזה), זה כשל מודיעיני.

בכללי כל הדברים שקורים עכשיו מקורם בשאננות ובהרבה מאוד כשל מודיעיני..... צריך לתת זריקת מרץ למודיעין שלנו.

יש הרבה כשלים אני מסכים איתך, המערכת שלנו שמנה ומפוטמת אולי המלחמה הזאתי תעורר אותנו....

ישן 17-07-2006, 22:21
צלמית המשתמש של Free-Style
  Free-Style Free-Style אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.11.03
כתבתי דברים שקראתי ולא שטויות שאני חושב שאני יודע
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי jetman_1 שמתחילה ב "תגיד, אתה מדובר צה"ל?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי jetman_1
אתה כותב ברצינות את השטויות האלו?
ספינה באיזור לחימה מנתקת בכוונה את מערכת ההתראה כי לא אמרו להם שיש טיל מסוג X אצל האויב?
מערכת הלחימה לא בנויה לפעולה בנוכחות מטוסי חיל האויר? לא יודעים להבדיל בין מטוסינו לטילי אויב?
אם התירוץ הראשון נכון, אז הוא מעיד על טמטום בלתי יאומן של איזשהו מפקד בחיל הים, שלא שמע מעולם על "אילת"
ואם השטות השניה נכונה- אז אוי ואבוי לנו!

המערכת מבוססת מכם וכן היא לא יודעת להבדיל בין טילים שלנו לטילים שלהם.

אם היה ידוע שלחיזבאללה יש טילים מהסוג הזה המערכת הייתה מופעלת והמטוסים והמסוקים היו מתרחקים מהספינה בעת הירות שלהם כמו שזה נעשה עכשיו.

את כל הדברים האלה צה"ל מסר זה כשל מודיעיני בסופו של דבר, לפני שאתה קוטל תבדוק את הדברים שלך.

ישן 16-07-2006, 20:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04

לדעתי הדבר היחיד שזה יביא, זה להתגברות הכסת"ח. בשביל שלא יהיו עוד פאשלות, מפקדים בכירים יותר יתעסקו עם דברים שצריכים להעשות ע"י קצינים זוטרים, הקצינים הזוטרים יפעלו פחות ובטווח הארוך - יקרו דברים חמורים אף יותר.

לו אני שר הביטחון, אני מנצל את העסק הזה להרעיד את מערכת הביטחון -
בחינה מחדש של הוצאות הביטחון בצבא, מוסד ושב"כ.
בחינה מחדש של צרכים ופערים מודיעיניים
בנייה של מב"ל חזק שגופי המודיעין האחרים כפופים אליו.
בחינה מחדש של בניין הצבא, מצבא עתיר כ"א לצבא עתיר טכנולוגיה - אף יותר
בחינה מחדש של כל הנושאים האפורים - כשירויות, הכשרות ומבנה הצבא והצרכים שלו.
בחינה מחדש של כל מבנה הצבא - ממחנות יקרים במרכז הארץ, ועד תגמול ללוחמים תמורת שירות ארוך.
לפתוח לביקורת חיצונית את כל נושא התקציב שלא צריך להיות מסווג.

ואת כל זה לעשות ע"י שילוב הוגים ומומחים אזרחיים כמובילי תהליכים יחד עם קצינים ה"בעייתים" בצבא.
בטווח הקצר, אולי נאכל קצת פאשלות - יהיה קשה לגרום לקצינים לחשוב שוב בעצמם ובצורה מקורית. בטווח הארוך נהנה מצבא יצירתי ולא קונבנציונאלי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 17-07-2006, 00:35
  מתן11 מתן11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.10.05
ביטיס - שאיפות התיקון שציינת הן קצת למעלה מרמת שהב"ט, אולי
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לדעתי הדבר היחיד שזה יביא, זה..."

מתאים למישהו בין רוה"מ לבין המלאך גבריאל.

פותח האשכול מביע, בדרכו, את התחושה של רבים, שמשהו כאן חורק: החיילת שגנבו לה את הבסיס מתחת לאף, עיסקי הסקס בבסיס ח"א, זוועת חטיפת החייל בדרום - למרות כל ההתראות וההתרעות, ההתנהלות הלא-ברורה (כתבתי: ילדותית, ושיניתי) בכל הנוגע לחטיפת שני החיילים בצפון, והעניין הזה עם "לא ידענו על הסילקוורם".

זה באמת שיא חדש: אמל"ח בגודל ענק (צריך להוביל אותו ולאכסן אותו, אני חושב), אימונים ותיאומים עם האיראנים במשך שנים, שת"פ עמוק בין חזבאללה לצבא לבנון בעניין המכ"מ, לפי הפרסומים,
הכנות והצבת הטיל, נעילת המכ"מ שלו על המטרה -

ושום דבר מכל אלה לא עלה על המסכים של המודיעין ????
ישן 18-07-2006, 00:40
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
ערב טוב לאדוני
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי rany שמתחילה ב "אבל אתה לא שר הביטחון וטוב שכך"

אני מניח שאתה כותה מתוך ידיעה טובה יותר של העובדות, אבל לאנשים פשוטים כמוני אין אלא את מה שהם רואים בטלוויזיה:

1. חוליית מחבלים דופקת לנו טנק בגזרה שהיו קיימות לגביה התראות ממוקדות שככל הנראה חוץ מהשם של המחבלים כללו כמעט את כל המידע הרלוונטי - אבל היות שנתנו לכוחות שם נקודה נוחה להתמקד עליה - "הגדר" הפלאית - הצליחו להשכיח מהם א'-ב' של הגנה, וזה להסתכל סביב, במיוחד בשעות שבימים עברו נחשבו קריטיות.

2. שבועיים אחר כך, בגזרה מועדת לפורענות מזה שנים, שגם לגביה יש והיו התרעות שאף פורסמו בתקשורת (אולי היו קיימות רק בתקשורת ו"לא היו מוכרות" לצבא, תירוץ שכבר הכרנו בימים האחרונים) ואף ביצועים מוצלחים, לצערי, מן העבר הקרוב יחסית, דופקים לנו סיור בן שני כלים, באופן שעד היום הנסיבות עלומות לגביו (שוב, להבדיל מהאירוע בכרם שלום, כאן אף אחד לא מספר לנו איך נחדרה הגדר בצפון, ומעניין למה לא מספרים. זה פרט שנעלם בערפל הקרב העצום שהחל כדי לתקן טעות מטופשת, ולמעשה כדי לתקן מחדלים של שנים, שאמנם הרמטכ"ל הנוכחי לא היה אחראי לגביהם, אם כי את קולו המתריע לא שמענו מעולם בסוגיה), אבל דומה להפליא למתווה שבו נפלנו בסעיף 1 לעיל.

3. ספינת חיל הים, פאר היצירה ומכלול השלמות בתחום, שעולה כמו רבע טייסת קרב בחיל האויר שלנו, גם ובעיקר בגלל המערכות המותקנות עליה, שתכליתן של לא מעטות מהן היא למנוע כל מצב של פגיעה בספינה, חוטפת טיל שבשבילה אמור להיות כמו אבן מרוגטקה, ושוב אנו מאבדים חיילים בגלל טעות מערכתית מטופשת ועצלות תכנונית ומחשבתית: הספינה התקרבה לחוף כדי לירות יותר בנוח (אפשר לחשוב שהם זורקים את החימוש בידיים), על חשבון הפעלת מערכות ההגנה כדי שלא יפגעו בכלים ידידותיים. אני הייתי, אגב, תובע את היצרן שייצר לי מערכות שלא יודעות להבדיל בין עמית לאוייב, בהתבסס על כך שבשדה הקרב המודרני יש נטיה לשלב כמה מימדים בקרב משולב אחד (אני מניח שאתה לא היית תובע את היצרן, כיוון שלא ידועות כל העבודות וכו'). ההצטדקות של ראשי החיל מביאה אותנו לשיא חדש: "לא ידענו" שיש להם כזה. והרי לך חיל - וצבא - במיליארדים, שיודע להתייחס רק למה שהוא מכיר מראש, והפתעות לא נכנסות אצלו בלקסיקון.

כל זה בפרק זמן של פחות משלושה שבועות. בעיני זה לא צירוף מקרים אלא שיטה, ושיטה שאני ממש לא אוהב. אבל אם אצלך זה עובר אז בכיף. הלוואי על כולנו מעסיקים כמוך. אני, מכל מקום, לא משלם לרמטכ"ל משכורת כדי שהצבא ישקף תמונת ראי של החברה. אני משלם לו משכורת כדי שיתן לי את התשובות הכי טובות לבעיות איתן אני מתמודד, בתחום שהוא אחראי לגביו. ולשאלתך השניה - כן, אני בהחלט חושב שעם רמטכ"ל אחר היה יותר טוב. איכשהו נראה לי, שעם רמטכ"ל מגולני (אשכנזי, למשל) שאכל בוץ כחלק מהתפריט הצבאי שלו, טעויות כאלה מטופשות לא היו חוזרות על עצמן, ואולי אף לא קורות כלל. ואין לי כלום במקור לא בעד זה ולא נגד ההוא. אני רק מסתכל על מה שמראים לי. נדמה לי שעל העובדות אין ויכוח, כיוון שאלה דברים שצה"ל עצמו בחר לשחרר לנו, ומעניין מאוד מה הוא שומר לעצמו. עוד הערת אגב: אני לא מאלה שאכלו הרבה בוץ בצבא, אלא קרוב יותר לצבא ההייטקי של חלוץ, ככה שבמובן מסויים, אני מדבר נגד אנשים כמוני כשאני מצדד באוכלי הבוץ מול קציני הכפתורים (בלי לזלזל) בספינות ובמטוסים. אבל מה לעשות - כל אחד טוב לסוג אחר של משימות.

לגבי דפיקת המסמרים - אין לי את עושר הביטוי הלשוני שלך, אבל רק למקרה שלא שמת לב - המסמרים האלה נדפקים על כולנו ומי שאוכל אותה בימים האלה זה כולם, ולא רק אותו מסכן שאני מעביר עליו ביקורת קשה, רחמנא ליצלן.

מכל מקום, מותר גם לא להסכים. אמנם אני לא שר הבטחון, אבל אני אחד המעסיקים שלו ושל הרמטכ"ל מטעמו, ובתור מעסיק מה שאני רואה לא מוצא חן בעיני. אילו אני עמיר פרץ, הסאגה הזו היתה נגמרת ברגע נתון אחד, או שחלוץ באמת היה הולך הביתה. זה מה יש.

יום טוב,

אליהו

נערך לאחרונה ע"י אליהו ר בתאריך 18-07-2006 בשעה 00:48.
ישן 18-07-2006, 09:24
  דש"א גולני מיל' דש"א גולני מיל' אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.06
ועוד באותו ענין

הנחת היסוד של כל הפעלת כח חייבת להיות שלאוייב יש את המערכות הכי מתקדמות גם אם יש אפס מודיעין בענין. אם היינו פועלים כך, אילת לא הייתה טובעת, הטנקים ביו"כ היו מופעלים אחרת ולא חוטפים כ"כ הרבה סאגרים (לא ידענו שיש להם סאגרים...), המטוסים ביו"כ היו פועלים מתוך הכרת זירת טילים ועוד ועוד.
תורת לחימה שחושבת אנחנו ממגונים ומוכנים אין מה שיכול לפגוע בנו, תמיד יום אחד תתפס עם המנסים למטה.
דרך אגב בחיל האויר ככל הידוע לי פועלים תמיד בכל זירה כאילו לאוייב יש טילים מתקדמים, ולא אומרים חשבנו שבעזה יש להם רק נק"ל

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:02

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 12 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר